Selinger junior als leider Carl Lewis: een vallende ster Verguisde Ben Johnson plaatst zich voor Olympische Spelen Sport Michael van Schaik verrast met zilver Hockeyploeg herstelt zich na forse nederlaag MAANDAG 22 JUN11992 17 Zuid-Afrika: 96 OS-gangers Johannesburg Zuid-Afrika zendt een multi-raciale ploeg van 96 sporters naar de Olympische Spelen van Barcelona. Dat maakte het Zuidafrikaanse Olympische Comité (NOCSA) zaterdag in Jo hannesburg bekend. Van de ploeg maken tien zwarte sporters deel uit. Het is de eerste keer in 32 jaar, dat Zuid-Afrika weer aan de Olympische Spelen meedoet na een boycot wegens de apart heidspolitiek. Volgens Sam Ramsamy, voorzitter van het NOC SA, zijn er medaillekandidaten bij de ploeg. „Dit gezelschap jon ge, talentvolle sporters moet een basis leggen voor onze equipe, die we over vier jaar naar Atlanta sturen", zei hij. Dinamo zwaait Rinus Israel uit bukarest Met een klinkende zege (5-1) op Corvinul Hunedoara heeft landskampioen Dinamo Bukarest op uitbundige wijze af scheid genomen van technisch directeur Rinus Israel. De Am sterdammer, die eind vorig jaar bij de Roemeense topclub be landde, treedt volgende maand in dienst van de KNVB als assis- tent-bondscoach. De nieuwbakken titelhouder sloot de compe titie af met een voorsprong van zeven punten op aartsrivaal Steaua Bukarest. Dinamo veroverde uit 34 wedstrijden 55 pun ten. De Israel-brigade bleef ongeslagen. Morgan ziet concurrentie naderen pebble beach Op de derde dag van het Open Amerikaanse golf- kampioenschap heeft Gil Morgan veel van zijn voorsprong inge leverd. In het eerste deel van zijn ronde stevende de 45-jarige Amerikaan af op een nieuw record. Met drie bogeys speelde hij op een gegeven moment twaalf under par; een nieuw record in de geschiedenis van de US Open. Maar die voorsprong van ze ven slagen kon Morgan niet vasthouden. Op de volgende drie par-vier holes verspeelde hij vijf slagen. Dode bij rallye in Hessen bad hersfeld Een ongeval met dodelijke afloop heeft ertoe ge leid dat de 41ste Rallye van Hessen voortijdig werd beëindigd. Eén van de deelnemers reed in op een groepje van vier toe schouwers en twee cameralieden. Een toeschouwer vond daar bij de dood. Nederlagen waterpoloërs Budapest» Het Nederlands waterpoloteam heeft, na de moeiza me overwinning op Tsjechoslowakije bij het toernooi om de Tungsram Cup, tijdens het weekeinde met echte tegenstand te maken gekregen. Dat resulteerde in twee nederlagen: een de sastreuze (6-15) tegen Hongarije en een acceptabele tegen de Verenigde Staten (4-7). Tegen de fysiek sterke gastheren kreeg Oranje zaterdag een afstraffing. Dat was voor een belangrijk deel te wijten aan de vele fouten, vooral aanvallende. De Hongaren kregen alle kans en benutten de mogelijkheden gretig en koel. Omdat ook de man-meer-situatie onzorgvuldig werd behan deld, viel het verschil onnodig hoog uit. Neptunus slachtoffer van Lazorko Rotterdam Jon T. Lazorko is oud, maar nog niet der dagen zat. Voor de Major League is de Amerikaan niet goed genoeg meer, maar in de Europese honkbalelite kan hij nog jaren mee. Jack Lazorko is zo goed dat hij er bijna in zijn eentje voor zorgde dat Europese honkbalbeker voor landskampioenen in Parma terecht kwam. De Nederlandse titelhouder Neptunus werd gisteren in Rotterdam het slachtoffer. De Amerikaan bedwong Neptunus op één middag twee keer. Dat manager Fernando Gonzales de 36- jarige Lazorko opriep toen Paolo Ceccaroli in de beslissende ontmoeting wankelde, had Charles Urbanus niet verwacht. „We waren er dicht bij. Dichter dan ik had gedacht." Neptunus ver loor met 2-5 en 7-9. In de groepswedstrijd werd Parma met 4-0 teruggewezen. Het Oranje-gevoel dat het Nederlands voetbalelftal op het Europees kampioenschap in Zweden teweeg heeft gebracht, kreeg gisteren in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' een even kleurig als feestelijk verlengstuk. Of schoon de nationale volleybalploeg niet meer dan slechts één overwinning (3-1) uit de twee dubbels met de olym pische medaille-kandidaat Cuba haalde, bouwde het le gioen (7000 toeschouwers) met oorverdovend tromgerof fel een nieuw stemmingvol feestje. rotterdam ad heesbeen gpd-verslaggever Arie Selinger genoot er zicht baar van, zoals de bondscoach zich afgelopen donderdag ook in hogere sferen verkeerde na de winst van de voetballers op Duitsland. De ad-interim baas, met een Amerikaans en Pools paspoort, voelt zich nauw ver bonden met zijn derde vader land. Selinger kocht mede om die reden voor zijn vertrek naar Japan, waar hij als technisch di recteur werkt bij Daiei Sports, een huis in Amsterdam. Als zijn contract in verre Oosten is be ëindigd, keert hij sowieso terug naar de plek, die hem zo dier baar is geworden. Een binding, die voortvloeit uit het recente verleden, waarin hij het Neder landse volleybal met een klein groepje pioniers onder aanvoe ring van zijn eigen zoon Avital in recordtijd naar wereldniveau tilde. Ondanks de sterke familiaire band was er voor de kleinste spelverdeler van de wereld (1.75 meter) nimmer een voorkeurs behandeling weggelegd. Sterker nog de bondscoach zette hem jarenlang in de luwte toen de nieuwe generatie de macht overnam. Hij speelde Peter Blangé (2.05 meter) vanwege zijn blokkerende en aanvallen de kwaliteiten met succes als nieuwe troef uit. En deed dat ook op het moment dat hij, Jan Posthuma en twee van de drie dissidenten, die naar het bui tenland vluchtten (Zoodsma en Blangé) terugkeerden om het olympisch ideaal in Barcelona te verzilveren. Maar toen Cuba gisteren in Rotterdam in navolging van zaterdag 1-3 het uitbundige Oranje-feestje voor de tweede keer op rij areigde te gaan ver storen, greep hij hard in. Het kostte hem naderhand zicht baar moeite om zijn handelwij ze te verklaren. Maar Selinger kon er uiteindelijk moeilijk om heen zijn zoon Avital als voor beeld te stellen. Want vooral dank zij diens inbreng bleef er redelijk zicht op het bereiken van de laatste vier in de strijd om de World League-titel. „Hij nam het voortouw met zijn vechtlust," legde de bonds coach naderhand de vinger op de gevoelige plek, „en gaf daar mee aan dat hij in feite de enige is die de leidersrol in dit team aankan." Komend weekeinde starten de play-offs van het prestigieuze en met drie miljoen Amerikaan se dollars gedoteerde evene ment. In deze zeskamp, waar voor alleen de nummers 1 en 2 van de drie groepen hebben ge plaatst, nemen de teams de punten van de onderlinge resul taten. Hetgeen bij een nieuwe (vierde) nederlaag de vervelen de consequentie had gehad dat Nederland eigenlijk al in een kansloze positie zou zijn gema noeuvreerd. Het karakter kennende van zijn zoon zette hij de spelbepa ler in de tweede set bij (5-11) in toen de Latijnsamerikaanse springveren zich na het verlies in de eerste set (11-15) leken te gaan herstellen. Of zoals de coach naderhand benadrukte: „Ik zou een hele slechte coach zijn wanneer ik persoonlijke be langen laat meespelen bij mijn beslissingen. Maar dat het soms moeilijk is, kan ik niet ontken nen." Hoewel de tweede omloop desondanks verloren ging, bleef Selinger junior voorgaan in de strijd. Daarbij ontzag hij op tak- tische wijze Jan Posthuma, die met een pijnstillende injectie in de schouders speelde, en haalde hij tegelijkertijd het meeste ren dement uit de wisselvallige Ron Zwerver. „Ik ben altijd een vechter geweest", greep hij na zijn succesvolle interventie (15- 5, 15-9) terug op zijn harde jeugd in Israël. leiden nora bakker zwemmedewerker Vanuit de langzame serie zwom Michael van Schaik in de Speedo-finale, het afgelopen weekeinde in Drachten, naar de zil;veren medaille. De jeugdige LZ-zwemmer verraste tevens met een nieuw record bij deze wedstrijden. Voor de landelijke finale had den zwemmers van LZ 1886, De Zijl/LGB, Katwijk en De Colum- biaan zich weten te kwalificeren via de acht voorronden. LZ1886 kwam met vier zwemmers aan de start, onder wie zich, gezien de plaatsingslijst, geen medail lekandidaten bevonden. Mi chael van Schaik trok zich van zijn twaalfde positie op de rang lijst niets aan. Hij had boven dien niets te verliezen tegen zijn een jaar oudere tegenstrevers. Op de 50 meter vlinderslag zette hij in de eerste serie, met technisch goed zwemmen de snelste tijd tot dan neer. De 0.35,5 moest door de andere deelnemers nog maar eens ge realiseerd worden. Slechts één zwemmer bleek daartoe in staat. Het betekende wel dat de zilveren medaille voor Van Schaik was. Bovendien verbe terde hij het Speedo-record met 2,3 seconden. Ingeborg Hoeks starte vanuit de dertiende positie op de 100 meter vlinderslag en wist zich knap te verbeteren naar de ze vende plaats in de persoonlijke recordtijd van 1.13,7. Louis Schaarenburg consolideerde zijn positie op de 100 meter rugslag met de tijd van 1.29,7. Voor Robert Chaudron bleek de spanning iets te veel gezien de laatste plaats en zijn tijd van 1.43,2. Katwijk was met drie zwem mers vertegenwoordigd die ge zamenlijk zeven starts hadden veroverd. Daarvan nam Mathieu Spros er vijf voor zijn rekening. Hij draaide een toer nooi naar verwachting. Op de 400 meter vrije slag verbeterde hij zijn plaats, van vijftien naar elf en de tijd naar 5.09,6. Op de 800 meter kwam hij tot 10.49,5 en de 100 meter vrije slag steeg hij ook op de ranglijst met de tijd van 1.07,8 werd hij elfde. Op de 200 meter wisselslag en de 100 meter vlinderslag liet hij de klokken stilstaan op respectie velijk 2.49,0 en 1.23,9. Zij broer Arnold kwam op de 100 meter schoolslag niet verder dan 1.35,8. Joyce Overvliet zag haar eerste finale-optreden, de 100 meter rugslag, met een terechte diskwalificatie bestraft worden. Voor De Columbiaan kwam Peter Kortekaas uit op de 100 meter vlinderslag. Een slepende schouderblessure speelde hem danig parten. Toch kwam hij nog uit op de zevende plaats met een tijd van 1.23,5. kuala lumpur anp Het Nederlandse mannenhockeyteam heeft zich tijdens het vier- landentoernooi in Kuala Lumpur gisteren goed hersteld van de zware nederlaag een dag eerder tegen Australië (1-4). Met de zelfde cijfers slaagde de ploeg van coach Hans Jorritsma er in de gastheren, die in Barcelona in dezelfde poule zijn ingedeeld, te bedwingen. Met alleen nog het duel tegen het zwakke Japan te gaan (mor gen) kan Oranje de tweede plaats achter Australië vrijwel niet meer ontgaan. Volgens de toernooiformule krijgt Nederland dan donderdag in de finale kans op revanche tegen de Aussies. Nederland was er op gebrand te winnen van-Malaysia, dat in een testserie van drie duels voor het toernooi had laten zien on der de bezielende leiding van de Australiër Terry Walsh een ui terst lastige tegenstander te zijn geworden. De wereldkampioen won slechts één van de drie testwedstrijden. De vier doelpunten van Oranje kwamen voort uit zeven straf- corners. Floris Jan Bovelander scoorde drie keer, waarvan een maal uit een strafbal, die uit een korte hoekslag voortvloeide, Gijs Weterings voegde er een treffer aan toe. Geslaagde test Both en Zwart rome anp1 Het duet Marjolein Both en Ta mara Zwart heeft in Rome met succes een laatste test afgelegd voor de Olympische Spelen van Barcelona. De Amsterdamse kunstzwemsters eindigden tij dens de 'Roma Sincro' in de Ita liaanse hoofdstad als vierde. De Canadese tweeling Vilagos was onbereikbaar, evenals de Russinnen Sedakova en Koslo- va. Het verschil met de zwem sters uit het gastland, Celli en Burlando, die derde werden en die door Both en Zwart vorig jaar bij het EK in Athene nog werden verslagen, was ander half punt. Whitaker kan ook zonder zijn wonderschimmel wolfsburg anp John Whitaker heeft het al vaker bewezen: Voor het winnen van Grote Prijzen is hij niet per defi nitie afhankelijk van de won derschimmel Milton. Zijn olym pische troef, de laatste tijd zeker niet onverslaanbaar, kwam bij het internationale concours hippique van Wolfsburg niet in actie. Whitaker werd door Gam mon, een uitstekende alterna tief, naar de hoofdprijs van 35.000 gulden gedragen. De Brit bleef net als de Duit ser Otto Becker, uit de stal van Paul Schockemöhle, foutloos in I de tweede barrage, maar hij was wel anderhalve seconde sneller. De Nederlander Pieter Ker- I sten snoepte ook mee uit de re delijk gevulde ruif. Hij gokte in j de laatste extra omloop op een j foutloos rondje, die hem de der de plaats had opgeleverd. Een j. springfout wierp hem terug I naar de vijfde plek achter Lesley Mandli-McNaught, de Britse die i door haar huwelijk met een Zwitser grootverdienster werd in het hippische wereldje. Carl Lewis zal in Barcelona op het Koninginnenummer, de 100 meter sprint, niet uitkomen tegen zijn rivaal Ben Johnson. Lewis sneuvelde tijdens de trials. foto ap new orleans frans dreissen gpd-verslaggever Voor de één was het het einde van een lange nachtmerrie, voor de ander het einde van een mooie droom. Butch Reynolds en Carl Lewis zorgden afgelo pen weekeinde voor grote op schudding tijdens de Ameri kaanse selectiewedstrijden voor Barcelona. 400 meter-loper Reynolds, forceerde met de hulp van de Amerikaanse op perrechter Stevens een start tij dens de trials en dwong een eenmalige uitzondering op de heilige IAAF-regels af. Het kaal geschoren sprintkanon Lewis, finishte als zesde in de finale (10.28 seconden) en verspeelde daarmee zijn deelname aan de olympische 100 meter en 4 x 100 meter estafette. Butch Reynolds krijgt zijn zin. De wereldrecordhouder, die in 1990 tegen een muur van twee jaar schorsing opliep nadat hij in Monte Carlo was betrapt op het gebruik van anabole steroï- den, rent morgen de duurste 400 meter-serie uit de atletiek- geschiedenis. „Het einde van een nachtmerrie", reageerde het enfant terrible opgelucht. Reynolds, in feite nog ge schorst tot 11 augustus dit jaar, spendeerde ruim een miljoen dollar aan advocaatkosten om in New Orleans aan de olympi sche kwalificaties te kunnen deelnemen. Via een bizarre kruistocht langs diverse rechts instanties haalde Reynolds zijn startbrevet. Het Supreme Court, het hoogste rechtsorgaan in de States, had het laatste woord. „Reynolds mag lopen", oordeel de rechter Stevens vrijdagnacht. De organisatie van de trials bevond zich plots tussen twee vuren. Enerzijds moest men zich houden aan de oekaze van de Amerikaanse rechter, ander zijds werd men geconfronteerd met het IAAF-dreigement dat ieder die tegen de geschorste Reynolds zou lopen, uitgesloten zou worden van deelname in Barcelona. Uit angst te worden geschorst gaven 30 van de 32 woedende 400-meterlopers al te kennen niet te zullen lopen als Reynolds in actie zou komen. Paus Tot driemaal toe werden de 400-meter kwalificaties ver plaatst in de hoop dat er een oplossing zou worden gevon den. Atletiekpaus Primo Nebio- lo, voorzitter van de 1AAF, bracht gisterochtend uitkomst. De geraffineerde Italiaan gaat bemiddelen in het conflict. Hij probeert de meerderheid van het 23-leden tellend bestuur over te halen tot een tijdelijke reglementswijziging, zodat atle ten die tegen Reynolds lopen niet automatisch worejen geroy eerd. Het is evenwel niet meer dan het verschuiven van het pro bleem. Want als Reynolds zich plaatst voor de Spelen, zit men met hetzelfde vraagstuk. Nebio- lo, naïef als hij is, hoopt echter stiekem dat de affaire zichzelf oplost; dat Reynolds zich niet kwalificeert. Hij wil het pro bleem alleen niet op de spits drijven. Hij wil IOC-sponsor NBC, de Amerikaanse tv-maat- schappij die met 432 miljoen dollar ongeveer 75 van de olympische begroting voor zijn rekening neemt, niet tegen zich in het harnas jagen. Want door de dreigende schorsing van de 400 meterlopers en mogelijk zelfs de Amerikaanse bond als IAAF-lid, zou NBC wel eens als sponsor kunnen afhaken. Hamvraag De hamvraag blijft uiteraard: wat er gebeurt als Reynolds zich toch plaatst voor de Spelen? De IOC-vertegenwoordiger in New Orleans hulde zich liever in stil zwijgen. „Dat is een zaak voor later", zei hij, in de hoop dat Reynolds in de finale niet bij de eerste drie finisht. De Amerikaanse manier om een olympische ploeg te forme ren is even eenvoudig als bik kelhard. Er is geen gehannes met limieten en richttijden. Simpelweg de eerste drie van de finale gaan naar Barcelona. Het systeem kent geen genade. Zelfs niet voor een geniaal en briljant atleet als Carl Lewis. De gracieuze zwarte schicht, die in zijn carrière al 15 miljoen dollar bij elkaar sprintte en sprong, liep tijdens de trials zijn plaats in de olympische 1U0 meter- en estafetteploeg falie kant mis. De dertigjarige Lewis finishte onder tropische om standigheden (34 graden en ho ge luchtvochtigheid) als zesde. In de finale, die bol stond van de spanning en twee valse starts kende, was hij kansloos tegen het brute sprintgeweld van Dennis Mitchell (10.09), Mark Witherspoon (10.09) en Leroy Burrell (10.10). „Met 10.28 hoor ik in Barcelona niet thuis", sprak hij laconiek. Daar waar de ene 'oldie' ho peloos faalde, daar huilde een andere vreugdetranen. Met haar 35 jaar kwalificeerde Eve lyn Ashford zich op de 100 me ter (11.17) voor haar vierde Olympische Spelen. Zij weet zich in gezelschap van Cwen Torrence (10.97) en Gail Devers (10.97). montreal rtr Ben Johnson, verguisd omdat hij niet van de pillen kon afblijven, mag in Barcelona een poging doen de Olym pische titel op de 100 meter, die hem in Seoul werd afgenomen, alsnog in bezit te krijgen. De 30-jarige sprinter kreeg op het laatste moment de vorm te pakken en kwalificeerde zich dit weekeinde bij de Canadese selectie wedstrijden in Montreal met een tijd van 10,16 seconden, waarmee hij tweede werd achter de nationale kampioen Bruny Surin (10,13). Na de schorsing van twee jaar leek het lange tijd of Johnson nooit meer in de buurt van zijn toptijden zou ge raken. De flitsende start, die voordien zijn merkteken was geweest, bleef achterwege. De tijden, die hij reali seerde, waren in het gunstigste geval middelmatig te noemen, zoals de 10,43 die hij nog pas tien dagen gele den in Portugal liet registreren. Maar vrijdag, toen het in Montreal pijpenstelen regende, was Johnson er ineens weer. Bij de voorronden no teerde hij een handgeklokte 9,9 se conden. Aangezien de elektronische tijdwaarneming niet functioneerde, werd besloten de halve finales over te laten lopen. Daarin bleef Johnson binnen de olympische limiet van 10,28 (10,23). Maar de meewind was te sterk en ook deze tijd werd ongel dig verklaard. Johnson vestigde zijn laatste hoop op de finale. Hij schoot gelijk met Surin uit de stagblokken, verloor op het middenstuk wat ter rein, maar kwam op de laatste meters sterk terug. Lewis Het lot wil, dat nu Johnson zich plaatste voor de Olympische Spelen, zijn grote rivaal Carl Lewis het liet af weten. De man, die van het IOC John sons gouden medaille mocht overne men, eindigde in New Orleans als zesde en kwalificeerde zich daarmee niet eens voor de Amerikaanse esta fette op de 4 x 100. Johnson kon zijn leedvermaak nau welijks verhullen, toen hem werd ge vraagd of hij de bittere rivaliteit niet zou missen. Met een grimas ant woordde hij: „Ik wil Carl Lewis nooit meer zien." Overigens speelde Denns Mitchell, die de 100 meter finale in New Or leans won, een belangrijke rol bj Johnsons terugkeer. De atleten be reidden zich samen voor op het sei zoen in Gainesville (Florida). Johnson realiseerde zich dat zijn plotselinge vormverbetering vragen zou oproe pen. „Als Ben 10,42 loopt zegt nie mand wat. Maar als het snel gaat, roept iedereen slechte dingen over mij. Rakelen ze op, wat ik in het verle den heb gedaan." „Ik ben niet de enige, die dope nam", zei hij. Ik werd er tussenuit gepikt. Als alle sprinters, die gebrui ken, werden gepakt, zou de atletiek niet meer bestaan." BANC BRASH Nederland is blij terwijl op de achtergrond de Cubanen afdruipen. Van links naar rechts: Henk Jan Held, Ron Boudrie, Jan Posthuma, Edwin Binne en Ron Zwerver. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17