Leidsch Dagblad Grote opluchting na Iers 'ja' Luns wekt lachlust van generaals Premier hekelt duurte van CAO in zorgsector Omgekochte ambtenaar krijgt twee jaar celstraf ZATERDAG 20 JUN11992 OPGERICHT 1 AAAART1860 NR. 39882 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 De mysterieuze Verdwijning - pal voor haar huis - van de Haarlemse Lisette Vroege. Een verbijsterend raadsel. Een jaar Burgeroorlog heeft Servië niets opgeleverd. Het leed van Joegoslavië. Verbeten strijd op de elektronica-markt. Gevecht tussen Philips en Sony om de gunst van de Mini Disc. 'Om te huilen'. Fotograaf Ted Dobson bij de uitstervende Indianenstam Sumos in Nicaragua. Horoscopen in de bladen bieden volop keuze. 'Het merendeel van de tijdschriften verzint maar iets'. MEDEDELING In verband met reparatie- werkzaamheden aan de te lefooncentrale is ons kan toor in Leiden op maandag 22 juni 's avonds na half ne gen telefonisch niet te berei ken, Rond middernacht zat het telefoonverkeer wek: normaal zijn! Wij hopen dat u begrip zult hebben voor dit ongemak. Directie HET WOORD IS AAN Ds. Peter Marshall Help ons, Heer, wanneer wij het goede willen doen, maar niet we ten wat het is. Maar help ons vooral wanneer wij heel goed we ten wat wij zouden moeten doen en er geen zin in hebben. VANDAAG Programma's - Regio Religie Sport Zaterdags bijvoegsel 35 t/m 43 VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 6 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Meer zon Zonnige perioden. Minimumtem peratuur 12 graden, 's middags 19 tot 23 graden. Nu nog voordeliger! By IKEA tydelyk héél veel produkten voor een prikkie. Kom snel naar IKEA! I Andere geslachtsdelen 5 Er is iets mis met het wapen van Waterland. Er staan geslachtsdelen op, en die moeten anders. Overleven in Rusland q Pianofabriek Rippen J I is 55 jaar oud en wil graag nog veel ouder wor den. Op naar Rusland dus. Lubbers waarschuwt voor werkloosheid Premier Lubbers heeft ernstige kritiek op de CAO voor de ge zondheidszorg. Hij vindt dat de ze naar zijn mening te dure CAO is overeengekomen vanuit een 'onterecht gevoel van ach terstand'. „Ik vind het nogal wat wat daar is gebeurd. Dit gaat ten koste van werkgelegenheid. Men moet later natuurlijk niet komen zeuren over te hoge werkdruk of zo", aldus de dui delijk geïrriteerde premier giste ren na afloop van de minister raad. Lubbers maakt zich grote zor gen over de ontwikkelingen in het bedrijfsleven. „De werkloos heid is voor het eerst sinds jaren onder de driehonderdduizend gezakt, maar de tendens is dat het weer gaat stijgen." Hij oe fende kritiek uit op werkgevers en- werknemers die de te dure Overval op veiling Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN De bloemenveiling in Roelo farendsveen was gisteren aan het einde van de ochtend het doelwit van een gewapende overval. Twee mannen drongen omstreeks 11.45 uur het kan toor van de veiling aan de Sota- weg binnen. Zij bedreigden het personeel met een pistool en eisten geld. Nadal de overvallers geld hadden gekregen, vluchtten de twee in een grijze Opel Kadett in de richting van Leimuiden. Deze auto, die gestolen bleek te zijn, werd om 12.20 uur gevon den in Leimuiden. De politie vermoedt dat de overvallers zijn overgestapt in een blauwe auto. Over de hoog te van hel gestolen geldbedrag worden geen mededelingen ge daan. De politie zoekt getuigen: 071-411421. 0711407451 CAO's afsluiten. „Dat kost vroeg of laat werkgelegenheid. „De overheid heeft er alles aan gedaan om de inflatie (geldontwaarding) binnen de perken te houden. We verlagen de BTW met een procent. Maar de overheid is nu uitgeput in haar middelen om nog iets te doen. Werkgevers en werkne mers moeten het nu zelf doen", zei de premier. Lubbers had overigens wel een verklaring voor de volgens hem te forse loonstijging. „Het is jarenlang zo goed gegaan in het bedrijfsleven, dat men dacht dat het wel kon. Dat heeft een uitwerking op de sectoren die uit belastingen en premies wor den betaald. Maar de wal gaat het schip nu keren. De ruimte wordt voortdurend overschat." De minister-president meent dat het dringend noodzakelijk wordt dat het kabinet gaat over leggen met werkgevers en werk nemers om tot loonmatiging te komen. „Ik heb de indruk dat bij de sociale partners ook lang zaam het besef "begint door te dringen dat er iets gedaan moet worden, maar iedereen wil nog even snel wat voor de eigen sec tor regelen", aldus Lubbers. Celstraf voor ex-spionnenbaas van Bulgarije SOFIA AF In Bulgarije is het voormalige hoofd van de geheime dienst, generaal Vladimir Todorov, gis teren tot veertien maanden ge vangenisstraf veroordeeld. To dorov, van 1986 tot 1990 hoofd De uitslag van het EG-referendum vervulde de Ierse premier Reynolds met trots en tevredenheid. De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een voormalige ambte naar van Rijkswaterstaat tot twee jaar cel veroordeeld, over eenkomstig de eis. Hij moet ook een ton aan de staat betalen. De man nam steekpenningen aan van bedrijven die via hem op drachten van Rijkswaterstaat kregen. De man, een 52-jarige Bosko per, is inmiddels ontslagen als projectleider van de bouwdienst van Rijkswaterstaat. In het von nis staat dat hij zijn functie als ambtenaar heeft misbruikt om er zelf beter van te worden. Er werd door diverse bouw bedrijven een tuin van 60 mille aangelegd en een doka van 20 mille gebouwd. Voor het ont vangen van steekpenningen richtte de man het adviesbu reau Technodata op. Geduren de zeven jaar zou daar volgens het openbaar ministerie voor in totaal 7 ton aan smeergeld te recht zijn gekomen. Technoda ta stuurde aan bedrijven factu ren voor adviezen, terwijl er niets was gedaan. Het gaat on der meer om Mijnssen Interna tional Engineers en Mascon. De Boskoper, die 24 jaar bij Rijkswaterstaat werkte, is ook schuldig bevonden aan onjuiste belastingaangifte. Zijn advo caat, mr. M. Mantz, pleitte bij de terechtzitting twee weken geleden nog voor een voorwaar delijke straf en dienstverlening. Het geld dat de man had aange nomen zou in een onrendabel kasteeltje in België zijn geïnves teerd. Boze boeren leggen Parijs volledig lam Ook gisteren blokkeerden boeren weer diverse wegen in Frankrijk, zoals hier nabij de Loire. Maar dat is nog kinderspel vergeleken bij wat volgende week moet gebeuren. foto reuter CORRESPONDENT Wie volgende week naar Frankrijk reist, kan maar beter met een grote boog om Parijs heen te gaan. De wegen in de Franse hoof- stad en omgeving zullen dinsdag en moge lijk ook woensdag volledig worden geblok keerd door boze boeren. Het gaat om wilde acties van boeren die vinden dat ze door zowel hun regering als de erkende boerenbonden in de steek wor den gelaten. Ze vrezen dat het nieuwe Eu ropese landbouwbeleid de doodsteek wordt voor tienduizenden bedrijven. Boze landbouwers hebben al 24-uurs- blokkades opgeworpen rond Zuidfranse steden, wat tot een enorme verkeerschaos leidde. De acties in het zuiden zijn echter wat de boeren betreft slechts een voorspel op de blokkade van de regio Parijs. Met ruim 2.000 tractoren willen ze de hoofdstad totaal lam leggen. DEN HAAG THEO HAERKENS „Ik kan me nog wel voorstellen dat ze Luns' kamer zijn binnengegaan en hebben ge zegd: 'Zeg Joseph, kun jij er niet voor zor gen dat er geen kabinet-Cals komt?'. Maar echt, ik weet er niets van". De generaal (buitep dienst) spant zich tot het uiterste in om eeiji aannemelijke verklaring te vinden voor het verhaal van oud-minister van bui tenlandse zaken Luns, dat drie of vier gene raals hem in februari 1965 benaderden om dat ze een staatsgreep wilden plegen. Ze zouden Luns hebben gevraagd die nieuwe regering te leiden. In die tijd waren de generaals geschokt omdat fors was bezuinigd op Defensie. Het dreigend premierschap van Cals, een KVP'er met sympathieën voor de sociaal democraten die nog meer wilden snoeien, zagen zij als een regelrechte ramp. De om standigheden in aanmerking genomen, acht de oud-generaal het denkbaar dat de legerleiding zich bezorgd heeft uitgelaten tegenover Luns, die bekend stond als ie mand die linkse denkbeelden verafschuw de. Maar al wat het volgens Luns méér ge weest is dan dat, betwijfelt hij hardgrondig. Luns is ruim tachtig. Een gebrekkig geheu gen en zijn ijdelheid konden mogelijk niet beletten dat iets dergelijks in zijn verbeel ding uitgroeide tot een heuse samenzwe ring tegen de Staat. Zijn naam wil de oud-generaal niet in de krant. Alleen al het verzinnen van een mo gelijke verklaring voor een couppoging gaat hem eigenlijk te ver. De democratische ge zindheid van een hele generatie generaals mag op geen enkele manier worden betwij feld. Een rondgang langs de legertop uit die tijd en hun opvolgers bevestigt dat. „Van de top-generaals is er niet één van wie ik me kan voorstellen dat hij ook maar zou den ken aan een staatsgreep. Volslagen absurd", stelt een andere oud-generaal. De gedachte dat ze ook maar één soldaat mee zouden krijgen om een tank te besturen of een ko gel af te schieten, doet hem hartelijk lachen. Lagere officieren denken in zo'n geval hoogstens: de generaal moet maar buiten gaan spelen". „Het is interessantdoenerij geweest van Luns, of misschien heeft hij zelf eens aan zoiets gedacht." Die gedachte wordt ver sterkt door fouten in de redenering. „Gene raals plegen geen staatsgreep. Het zijn he ren aan het bureau die misschien wel be langrijk zijn en heel deftig, maar ze beschik ken niet over eenheden met geweren en tanks. Coups zijn voorbehouden aan com- van de geheime dienst, werd schuldig bevonden aan het ver nietigen van dossiers over de moord op de dissident Georgi Markov. Die werd in 1978 met een giftige punt van een para plu in Engeland om het leven gebracht. Todorov ontkende dat hij de dossiers over de moord op Markov had vernietigd. Markov, die Bulgarije in het begin van de jaren zeventig verliet, werd in 978 vermoord in Londen. mandanten zoals luitenant-kolonels". Ook mensen die in die tijd zelf deel uit maakten van de defensietop, verwerpen Luns' ideeën. „Nooit, nooit heb ik er iets van vernomen", zegt voormalig generaal- majoor E. d'Engelbronner. „Toen ik het hoorde, heb ik me wel afgevraagd wie daar in godsnaam bij kan zijn geweest." Lucht macht-commodore D. Berlijn verging het al niet anders. En ook voor zijn collega B. Sla ger „Luns is niet gek en ik was in de posi tie om erover te horen" was het verhaal volkomen nieuw. De conclusie van de legertop wijkt niet noemenswaardig af van die van de politici: Luns is aan het malen geweest. „Iedereen weet toch dat hij gaga is", heet het. En pre mier Lubbers zei gisteren over Luns' bewe ringen: „Ik laat het niet op me inwerken. Ik vind dat je er maar niks van moet vinden Ondanks deze twijfels is de toenmalige legertop, zo'n zeventig man verdeeld over landmacht, luchtmacht en marine, niet ge lukkig met de aantijgingen. Ze werpen toch een smet op de generaals. Maar echt werk willen ze er niet van maken. De Vereniging van Eervol ontslagen Officieren van de Ne derlandse Krijgsmacht vindt het teveel eer. „De heer Luns is nu op een leeftijd dat hij het allemaal niet meer zo precies weet". Mijn abonnement betaal ik daarna: Per maand (f 27.80) via automa tische betaling'. Per kwartaal (f 80.10) via accept - 8 712141 40005 van de EG-ministerraad, ver klaarde: .Alleen ezels verande ren hun mening nooit". Vanuit Kopenhagen feliciteer de de Deense minister van bui tenlandse zaken, Ellemann-Jen- sen de Ierse regering. „Het Ierse 'ja' is een verdere aanwijzing dat de overige elf EG-lidstaten op de goede weg zijn bij het ra tificatieproces, aldus de be windsman, die zelf een over tuigd voorstander is van het Verdrag van Maastricht. „Onze uitslag is een eerbe toon aan de volwassenheid en de wijsheid van het Ierse volk", aldus premier Reynolds. De te genstanders van 'Maastricht' weten hun nederlaag aan de 'chantage-technieken van de regering'. Ze verweten Reynolds een spookbeeld van economi sche misère te hebben opgeroe pen voor het geval het land te gen het verdrag zou stemmen. Alle belangrijke politieke par tijen en de meeste media waren voor 'Maastricht'. Ze vonden echter een bizarre coalitie op hun weg van militante feminis tes tot fanatieke abortus-tegen standers. De anti-abortuslobby zag 'Maastricht' als stap op weg naar abortus en legalisering van echtscheiding en prostitutie. De voorstanders van 'Maas tricht' hebben steeds gehamerd op de 20 miljard gulden die Ier land van de Europese Gemeen schap krijgt. Waarschijnlijk heeft dat argument veel Ieren ertoe gebracht het stemadvies van de regering te volgen. Pagina 7: Ieren hebben porte monnee gevolgd. Ierland heeft 'ja' gezegd tegen het Verdrag van Maas tricht. In de hele Europese Gemeenschap, en in het bij zonder in EG-hoofdstad Brussel, is daarop opgetogen en met grote opluchting gereageerd. Ruim 69 procent van de Ierse kiezers stemde donderdag voor 'Maastricht' en dat is meer dan de regering zelfs in haar stoutste dromen had durven hopen. De opkomst was ruim 57 procent. LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 Premier Reynolds sprak van een 'levenskus' voor Europa. In Brussel verklaarde voorzitter Delors van de Europese Com missie: „Dit is een van de geluk kigste uren uit mijn hele loop baan". EG-commissaris An- driessen (buitenlandse betrek kingen): „Dit zal het ratificatie proces vergemakkelijken". An- driessen wees er echter op dat de Ierse uitslag niet het pro bleem oplost van het Deense 'nee' van enkele weken geleden. Premier Lubbers was kort in zijn reactie: „Slechte opkomst, mooie uitslag, niet verrassend", terwijl minister Van den Broek opmerkte: „Als deze uitslag doorzet, dan begint bij Ierland de victorie. Dit is een duw in de goede richting om de Akkoor den van Maastricht bevestigd te krijgen". Algemeen werd aangenomen dat een Iers 'nee' de doodsteek zou hebben betekend voor het verdrag. Maar nu klonk uit de diverse Europese hoofdsteden de oproep aan Denemarken om nog eens goed na te denken. De Portugese minister van buiten landse zaken, huidig voorzitter

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1