waard Avondvissen is nu de moeite Lekker zelf ijs maken Vrije tijd Universele zaagbladen Voor de vakantie Bodyguard RU DAG 19 JUN11992 IIEUWE CD'S Bijdragen: Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof 'OP/POPULAIR he Fatima Mansions - 'Valhalla venue' (BMG) he Fatima Mansions uit New- astle kunnen niet kiezen. Aan leeën voor hun cd hadden ze jpaald geen gebrek. Maar in :n vlaag van verstandsverbijs- iring is besloten ze allemaal te 'bruiken. bent na beluistering van dit aleidoscopische schijfje met I chttien nummers en een jeelduur van zo'n 70 minuten an ook zo moe als een hond. Ie ebt van alles langs horen ko- maar kan niets navertel - :n. Je oren doen nog lang zeer an het geluid van een rinkelen- wereldomspannende glas- laat. Met dat grapje doen The atima Mansions namelijk bij- lummer uitgeleide. Walhalla Avenue'? Ik ben haar u wel tien keer afgelopen maar weet er nog altijd heg noch eg. (WK) lenn Frey - 'Strange Weather' IMG) Stftanyf Wfit-htü Ufhfi Fpj lenn Frey schreef vroeger met Ion Henley zo'n beetje net leuwedeel van de nummers an The Eagles. Die bestaan et meer sinds 1980. Nadien is alleen Van Henley werk ver henen, dat de moeite waard Ook andere Eagles, zoals de itaristen Don Felder en Joe felsh rommelen al jaren maar /at aan. Iroot is dan ook de verrassing u Glenn Frey een regelrecht ieesterwerk aflevert. 'Strange feather' doet sterk denken aan beste Eagles-plaat aller tij- n, 'Hotel California'. De be- mgrijkste gelijkenissen betref- in de songstructuur en de tek en. Deed op 'Hotel Calfornia' et hotel met die naam dienst Is metafoor voor onze dolge- raaide samenleving, Frey ge- ruikt daar nu verschillende (/eertypen en natuurelementen 'oor. Dat levert enkele gedra- n, somberstemmende stuk- in muziek op. lp andere nummers is hij veel irecter. 'He took advantage' is ;n frontale aanval op Ronald leagan en op de kiezers die destijds in het zadel hiel en hielden. Nog grimmiger Frey op 'Love in the 21st cen- iry': we worden niet meer ver- iefd op elkaar maar raken tot ilkaar veroordeeld nadat we el- a telefoonseks of contact- ideo's hebben leren kennen. In het meisje valt in het echt al- ijd tegen. iichael Brooke - 'Cobalt blue' [Play it again Sam) dichael Brooke dringt met 'Co- >alt Blue' de wereld van new ambient music binnen, 'at doet hij echter schoorvoe- |end. De gitarist zorgt ervoor lat de sluipweggetjes, terug laar rock, begaanbaar blijven. luisteraar krijgt weinig kans geestelijk weg te drijven op golven van Brooke's muziek. Brit heeft zijn drumcompu- namelijk op standje 'doods- lappen' ingesteld. De aandacht blijft zodoende bij dc werkelijk- leid van alledag. Wel doet dit ;eluidsbehanghet prima bij ïuiswoordpuzzels of opper vlakkige lectuur. Asia - 'Aqua' (APT) De mutaties bij de symfo-groep Asia zijn van grote invloed ge veest op haar nieuwe cd. Asia- directeur John Wetton (bas en zang) liet de band doorgaans van die dappere-ridders-te- aaard-muziek maken. Nu hij weg is, heeft toetsenman Geoff Downes de touwtjes in handen genomen. Downes heeft Asia ontdaan van veel bombast. Daarvoor in de plaats zijn gloedvolle ballads gekomen, die met veel soul worden gezongen door nieuwkomer John Payne. Door al deze veranderingen is Asia flink de richting van een groep als Toto opgeschoven. 'Aqua', met een speelduur van een uur, biedt derden stukjes meeslepende muziek waarvan er wel drie geschikt zijn om als single uit te brengen. jJAZZ (Dureco) De debuut-cd van Javon Jack son (1965) laat een interessante tenorsaxofonist horen. Jackson was lid van een van de laatste edities van Art Blakey's Jazz Messengers waar hij samen speelde met nu erkende groten als Kenny Garrett en Wallace Roney. Deze session, door Max Bolleman in New York opgeno men, past goed in het Criss Cross Jazz-programma: neo- bop met hier en daar een mo dem uitstapje in het solowerk. Jackson heeft een bijzonder luie timing a la Dexter Gordon en een diepe toon die vooral in langzamere stukken bevalt. De saxofonist heeft meer persoon lijkheid dan de meeste van zijn generatiegenoten, zo lukt het hem om regelmatig onverwach te passage in zijn soli te verwer ken. Deze improvisaties klinken niet altijd even af, maar beloven veel voor de nabije toekomst. Drummer Jones, naar wie de ti tel van de cd verwijst, geeft deze opname een bijzondere atmos feer die het album boven het gemiddelde uittilt. Ook pianist James Williams en de jonge bassist Christian McBride ko men goed voor de dag. De op namebalans is aan de donkere kant.(KV) B-Shops For The Poor Peter Brötzmann - Visions Blueprints - (No Wave) De tweede cd van het Britse B- Shops is een uitbreiding van een al geslaagd concept. Strakke ritmische patronen door het ge bruik van computer-percussie, worden gecontrasteerd met soms even strak, dan weer vrij spelende saxofoons, in enkele gevallen zelfs vijf in getal. Afge zien van de bassist spelen alle leden alt- of tenorsaxofoon, waaraan op het eerste gezicht ten overvloede nog eens teno rist Brötzmann is toegevoegd. Brötzmanns aanwezigheid geeft dit album meer dynamiek dan het vorige dat van dezelfde uit gangspunten gebruikmaakte. De klankvariatie tussen de vrij korte nummers is groter waar door de spanning evenwichtiger verdeeld wordt. Muziek die de eenvoud van de rock verenigt met de vrijheid van de nieuwe jazz. Verkrijgbaar bij No Wave, P.O. Box 796, London SE20 7UD (KV) KLASSIEK Paganini: Vioolconcert nr. 1 in D, op. 6. Saint-Saëns: Introduction et Rondo capriccioso, op. 28 - Hava- naisé, op. 83. Waxman: Carmen Fantasy. Maxim Vengerov (viool), Israel Philharmonic Orchestra o.l.v. Zubin Mehta.(Teldec) Misschien komt het door het Rossini-jaar, maar de openings sectie van Paganini's Eerste vioolconcert klinkt in deze uit voering wel heel rossiniaans (zij het niet echt verfijnd). Niet al leen de opening trouwens, want zodra de 18-jarige, naar Israël geëmigreerde Vengerov aan zijn solopartij begint, dringen zich meer vergelijkingen op. Zoals een goed gehanteerde stem moet klinken als een viool, zo moet een goed gehanteerde viool de warmte en expressie van de menselijke stem krijgen en dat laatste is hier alleszins het geval. Maxim Vengerov is een van de grote viooltalenten van dit moment, zo virtuoos als een groot violist maar zijn kan (en Paganini stelt op dat punt zijn eisen!), maar tevens met een expressie zoals alleen een waarlijk begenadigd musicus reeds op die leeftijd ontplooien kan. De opera-achtige drama tiek die hij in Paganini ont plooit, komt hem eveneens van pas bij Saint Saëns, maar meer nog in de Carmenfantasie van Franz Waxman, die hier al het benodigde vuur krijgt. Een vio list om in de gaten te hopden. (PK) ScottJoplin:Treemonisha. Solis ten, koor en orkest o.l.v. Gunther Schuller.(DG) Terug van weggeweest: de ope ra die ooit een onvermoede bestseller werd, toen Willem Duys een ragtime er uit via zijn zondagochtendprogramma tot tophit verhief. Menigeen zal toen de doos met twee elpees uitsluitend voor die paar melo dieën gekocht hebben, maar desondanks bleef het werk in de belangstelling en werd later re gelmatig op heruitgave op cd's aangedrongen. Dat is nu dus gebeurd en ik kan iedereen al leen maar adviseren ook de rest van deze van vitaliteit bruisen de muziek eens te beluisteren. (PK) Met deze ijsmachine, Gelati genaamd maak je in een half uurtje je eigen ijs. Heel verant woord, wantje bepaalt zelf de ingrediënten. Ook kun je calorie-arm ijs en ijs voor diabe tici-maken. Alle onderdelen van de machine zijn uit el kaar te halen en dus eenvoudig schoon te maken. Want schoon werken is ook bij de bereiding van ijs heel belangrijk. Meer in formatie Moulinex, Gouda: tel. 01820 - 2 30 33. Met Pats kunnen kinderen vanaf zes jaar een uitbundig halfuurtje beleven. Doel van het spel is 2 uit kleigeboetserde fi guurtjes veilig in de koelkast te krijgen. En daaraan komen een speelbord, 12 kaarten, een dobbelsteen en een Pats hand te pas. Met de dobbelsteen bepaal je hoeveel vakjes je vooruit gaat. Als je op een Pats-vak wordt er een kaart getrok ken. Heeft die kaart dezelfde kleur als het vak ben je de sigaar, dan slaat de pats hand onverbiddelijk toe en moet je op nieuw beginnen. Het spel kun je maxiaal met z'n vieren spelen. Het wordt uitge bracht door MB en kost 49,95. Meer in formatie: Hasbro BV, tel. 030 - 809609. VISSPORT DINGEN DOE-HET-ZELF De recipro-zaagmachine, ook bekend onder de namen 'alles- zaag' of 'schrobzaagmachine', is nu ook door de dhz-wereld ont dekt. Fabrikanten van dit hand zame elektrische gereedschap leveren daarbij zaagbladen in diverse lengten en vertandingen om vrijwel elk zaagbaar materi aal op de juiste wijze te kunnen bewerken. De snelle opmars van de reci- pro-machines heeft Sandvik er toe gebracht om een universeel, voor vrijwel alle gangbare mer ken bruikbaar, assortiment reci- pro-zaagbladen te ontwikkelen. Het bestaat uit 14 types, onder verdeeld in vier lengten en vijf verschillende tandtypes. Enkele daarvan zijn voorzien van een zgn. variabele vertanding (VIP) die voor uiteenlopende materi alen zoals hout, kunststof, me talen, gipsplaat, spaanplaat, gipsbouwblokken en zelfs gas- beton geschikt zijn. Het bi-metaal-principe waarop de bladen zijn gemaakt levert grote flexibiliteit op, en dat geldt des te meer voor de grote re lengten. De bladen zijn te koop in lengten van 100, 140, 215 en 290 mm. Met laatstge noemde lengte kun je op de moeilijkst bereikbare plaatsen onder een grote bocht laten werken, zonder dat het breekt. De losse zagen zijn alleen te koop in de sterk gespecialiseer de gereedschappenhandel. Hogedrukreiniger in pistoolmodel Hogedrukreinigers hebben in de afgelopen jaren stormerder- hand de consumentenmarkt veroverd. Een nieuwe ontwikke ling is de KEW Hobby 70 die als pistoolmodel is uitgevoerd. Hij weegt rond de vijf kilo, (een der de van het gewicht van een im mobiele hogedrukreiniger) en is gemakkelijk te dragen aan twee handgrepen. Voor particulier gebruik staat er genoeg druk op het water om terrastegels, tuinpaden, gevels, enz. zonder lichamelijke in spanning in een oogwenk schoon te spuiten. De aansluiting op de kraan ge schiedt met een snelkoppeling. Als accessoires zijn een speciale schuimlans met reinigingsmid del in een flacon, een roterende borstel voor bijv. carrosserie- werk of ramen, een 'onderwa gen wasser' en een water/grit- straalset te koop. Het grit dat met de waterstraal wordt meegevoerd, is samenge steld op basis van fijne glasve zels. Het kaatst dus niet, zoals staal- of glasgrit, keihard terug, maar je moet wel bij gebruik van dit middel werkhandschoe nen en oogbescherming dragen. Met het water/gritmengsel kun je ook ijzerwerk zoals gesmede tuinhekken, e.d. snel en afdoen de ontroesten, ter voorbereiding op nieuw schilderwerk. De Hobby 70 kost standaard 549 gulden. Voor meer informa tie: KEW, Vianen, 03473-74484. Zinnige informatie De zomer-editie van het Ver huisblad geeft 112 pagina's dik een uitstekend overzicht van al le perikelen (maar ook de leuke dingen) die aan het kopen van een huis verbonden zijn. De be reidheid om een huis te kopen is de laatste tijd toegenomen. De gemiddelde prijs van een koopwoning in Nederland ligt rond de 180.400 gulden, en dat is zo'n 3,5 méér dan een jaar daarvoor. Opmerkelijke gegevens: in Overijssel, Noord-Holland en Utrecht is wonen in eigen huis duurder geworden, Friesland en Groningen zijn wat de woning prijzen betreft het aantrekke lijkst: dat scheelt wel een kwart ten opzichte van het landelijk gemiddelde. Op het gebied van 'de centen' zijn de laatste ontwikkelingen van belang: hypotheken, ge meentegarantie, belastingvoor delen, premieregelingen en subsidies tellen allemaal mee in het sommetje dat je maakt voordat ie je handtekening on der een koopcontract zet. Al die zaken staan in het Verhuisblad op een rijtje, maar er worden ook suggesties voor inrichting, inbraakbeveiliging, energiebe leid, enz. aan de hand gedaan. In tijdschriften winkels is het blad voor 3,95 te koop. holle pen.Het nadeel van deze pennen is dat ze meestal nogal log zijn en dat verspelen een kostbare zaak is. Aan de andere sta ik altijd weer versteld van de duidelijkheid waarmee met de ze pennen ook de kleinste aan beet wordt geregistreerd. Een aparte waarschuwing wil ik u geven voor de aanwezig heid van insekten. Die kunnen uw visavond volledig vergallen. Vooral op het ogenblik komen in de buurt van rietkragen hele kleine muggetjes voor waarvan je de aanwezigheid nauwelijks in de gaten hebt. Maar de resul taten van hun activiteiten de dagen erna destemeer. Ik heb ze twee weken geleden ook weer eens duidelijk onder schat. Het resultaat was dat ik de volgende ochtend opstond met een voorhoofd die sterk deed denken aan melaatsheid. Bovendien jeukten de tientallen bultjes geweldig. Oppassen dus. Ik heb altijd een flesje citroen olie in de tas waarmee ik ge zicht, handen en kleding op ge zette tijden insmeer. Helemaal afdoende is dat niet en ik wacht nog steeds op een middeltje dat je volledig bevrijdt van hinder lijke prikkers, stekers en zuigers tijdens de avondlijke visuren. Dat laat onverlet de plezierige kant die avondvissen zeker heeft: op de meeste plaatsen is het er heerlijk rustig en de vis is doorgaans actiever dan over dag. Dat geldt voor alle soorten. Of je het nu over brasem, voorn, kdrper of baars hebt. En vooral de paling is bij uitstek een vis die bij het vallen van de avond zijn kostje bijeen begint op te scharrelen, Hoe jaag je een tasjesdief, een verkrachter, of een overvaller op de vlucht? Door gebruik te ma ken van 'licht en lawaai' en dit apparaatje 29,50), dat de naam Bodyguard draagt, kan beide produceren. Het is een persoonlijk alarmapparaat met een ingebouwd zaklantaarntje. Als je het koordje van het onge veer 7x8 centimeter grote appa raatje lostrekt, gaat het alarm af. Je kunt de bodyguard los in de zak dragen en het contact ver breken als dat nodig is, maar ook zou je het koordje om de pols kunnen schuiven en de bodyguard bij voorbeeld in de tas dragen. Wordt er dan een ruk aan de tas gegeven, klinkt het alarm. Meer informatie Bel- lenium, Alphen aan den Rijn, telefoon 01720-2 44 66. Het komende weekeinde bele ven we al weer de langste dag van het jaar. En de weken rondom het officiële begin van de zomer vormen bij uitstek de mogelijkheid om 's avonds nog een paar uurtjes naar de water kant te trekken. Immers dan is het de moeite waard om nog evèn de plas op te roeien of om langs een inmiddels tot rust ge komen kanaal de hengelspullè- tjes uit te pakken. Vooral in wateren waar over dag druk wordt gevaren, wacht de vis vaak tot de avond is ge vallen en de rust is weergekeerd alvorens op zoek te gaan naar voedsel. In het bijzonder wan neer bij het aanbreken van de avond de wind wegvalt kunnen we aan de kringen in het water of het gespetter aan de opper vlakte aflezen dat de vis actiever is geworden Niet zelden verheft zich plot seling een karper rechtstandig uit het water om daarin weer met een luide plons terug te val len. Er zijn vele theorieën waar om juist deze zoetwaterbiggen dat doen, maar overtuigend be wijs is er nooit voor op tafel ge legd. Voor diegene die op korte af stand van een viswater woont, openen de avonduren de moge lijkheid om een goede voerstek op te bouwen. Een paar avon den achtereen om dezelfde plek wat voer deponeren verhoogt de vangkans aanzienlijk. Toch is dat niet altijd noodza kelijk. Ook als u zomaar eens op een doordeweekse avond uw geluk aan het viswater beproeft kunnen'de vangsten verrassend zijn. Het heeft dan echter geen zin om enorme partijen lokvoer Tiannenlijn van Vichy Basic Hommels er in een handige (korte) vakantie set. In de felrode toilettas zitten: all-over bodsysham- poo (voor lijf en haar) scheerschuim; ver zachtende aftershave-emulsie (vloeibare crème); een lichte, verfrissende emulsie (een soort dagcrème) en een kleine Eau To- een geurtje. Vichy is te koop bij de apo theek. Meer informatie 02940 - 3 05 26. Opvallende deurmat Een welkom dat je toelacht vanaf de deur mat; naar de favoriete dieren hoefje niet te raden, deurmatten ze zijn er te kust en te keur in alle kleuren en maten. Voor wie dat allemaal te bont is, brengt Umbra zwarte deurmatten, die vooral opvallen door hun vormging, zoals het huis op de foto. Naast het huis zijn er matten in de vorm van heel grote voeten, een bak met tulpen een ster renhemel of een rechthoekig exemplaar waaruit allemaal kleine voetjes zijn ge stanst. De matten worden gemaakt van sponsrubber-afval, dat gewoonlijk wordt vernietigd of gestort als industrieel afval. Met deze mat, die 39,95 kost, draag je dus ook nog een steentje bij aan een beter milieu. Meer informatie: Optima Design, Noordwijk tel.01719 - 15522. united photos de boer'ron pichel Na het avondeten nog een paar uurtjes rustig langs de waterkant. in het water te deponeren. Het effect daarvan zou pas merk baar zijn als u al lang weer bent vertrokken. Gebruik daarom voor die paar uurtjes een licht voertje dat ge makkelijk uiteenvalt en met de eventueel aanwezige stroming wordt meegevoerd. Voor de wit- vis zijn een paar balletjes kant- en-klaarvoer genoeg en voor de karpervisserij kunnen een paar handjes mais of een restje aard appelen uit de pan soms won deren doen. Er zijn echter wel een paar za ken waarop u vooral bij het avondvissen moet letten. Het is bijvoorbeeld zaak het weer goed in de gaten te houden. Vooral 's avonds kunnen onweersbuien zeer snel tot ontwikkeling ko men en die gaan meestal ge paard met flink veel wind. Wordt er donder en bliksem voorspeld ga dan met een boot niet te ver van de thuisbasis. En bent u van plan tot het donker is door te vissen zorg dan ook voor de noodzakelijke verlich ting, zodat u door andere water gebruikers wordt gezien. Het i§ trouwens voor de avond visser ij aan te bevelen al- foto wim dijkman tijd een zaklantaarn in de vistas of zitmand te stoppen want die kan goed van pas komen als na afloop alle spullen moeten wor den verzameld. Zorg er ook voor dat u pen nen of waker bij u heeft die in het duister goed te zien zijn. Er zijn er die met fluorescerende verf zijn bewerkt, er zün ook breekstaafjes met lichtgevende vloeistof erin. Bovendien zijn er pennen in de handel waarvan de top is voorzien van een klein ledje die rood licht verspreidt dankzij een minuscuul lithium- batterijtje in de schacht van de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9