Noodtoestand in Nagorno Karabach Buitenland Verkiezingsboycot Oromo bedreiging Etiopië CBS: Ex-FBI-topman Gray was Deep Throat Een arrestatie komt nooit gelegen ANC: Pretoria medeplichtig aan bloedbad Akkoord heropening vliegveld Sarajevo 'Turkije verantwoordelijk voor dood Griekse piloot' vs: Tekort handelsbalans gestegen met 25 procent VRIJDAG 19 JUNI 1992 7 Palestijnse delegatie ontmoet Arafat amman De Palestijnse afvaardiging naar de vredesbesprekin gen in het Midden-Oosten is gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman in het openbaar verschenen met PLO-leider Arafat en heeft daarmee de Israëlische wet getrotseerd die contact met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie verbiedt. In het verleden heeft de Israëlische regering regelmatig vredesactivisten en Palestij- nen gevangen gezet vanwege hun ontmoetingen met de PLO. Is raël heeft geschokt gereageerd op de ontmoeting en overweegt maatregelen te nemen. Op de foto omarmt Arafat delegatielid HananAshrawi. foto»epa Senegalees Sané hoofd Amnesty den haag De Senegalees Pierre Sané wordt na de zomer de nieuwe secretaris-generaal van de mensenrechtenorganisatie Amnesty International. De 44-jarige Sané, die sinds 1988 lid van Amnesty in Senegal is, volgt de Brit Ian Martin op. Straf voor Panamese politieagenten panamastad Vijf Panamese politiemensen zijn disciplinair ge straft omdat zij een demonstratie tegen de Amerikaanse presi dent Bush uit de hand hadden laten lopen. Bush stond op 11 ju ni op het punt een menigte toe te spreken toen grote wolken traangas, die de politie had afgevuurd om een demonstratie in de buurt uiteen te drijven, het podium bereikten waar Bush op stond. Hij moest in allerijl de benen nemen. Beurs Tokyo weer in herstel Tokyo De aandelenkoersen op de effectenbeurs van Tokyo hebben zich vandaag voor een deel hersteld van de omvangrijke verliezen van voorgaande dagen. De Nikkei-index van de 225 belangrijkste fondsen steeg met 474,31 punten tot 16.519,87 punten, een stijging van 2,9 procent. Woensdag en donderdag daalde de index met in totaal 908 punten. De stijging is voor het grootste deel het gevolg van uitlatingen van premier Miyazawa over een akkoord voor de financiering van grote openbare wer ken. Dergelijke projecten worden geacht bij te dragen aan de groei vai NEW YORK» Rtr Voormalig FBI-chef Patrick Gray is 'Deep Throat', ofwel de anonieme sleutelfiguur in het Watergate-schandaal dat presi dent Richard Nixon in 1974 ten val bracht. Dat wordt gezegd in een twee uur durende docu mentaire van het Afnerikaanse televisiestation CBS, die giste ren (Nederlandse tijd) werd uit gezonden. Hoewel Gray een interview in de CBS-documentaire 'Water gate: The Secret Story' weigerde, ontkende hij stellig schuil te gaan achter de informant Deep Throat, die de Washington Post- journalisten Bob Woodward en Carl Bernstein op het spoor zet te van de Watergate-affaire. Bernstein, Woodward en hun uitgever, Benjamin Bradlee, hebben altijd unaniem gewei- Griekenland heeft Turkije ver antwoordelijk gesteld voor de dood van een piloot van de Griekse luchtmacht. De 26-jari- ge piloot kwam gisteren om het leven toen zijn Mirage-straalja- ger verongelukte bij een poging twee Turkse F-16's te onder scheppen die het luchtruim wa ren binnengedrongen, dat Grie kenland als het zijne be schouwt. Een woordvoerder van de luchtmacht zei dat na de ver meende schending van het luchtruim twee Griekse straalja- washington krf Het Amerikaanse tekort op de handelsbalans is in april met 25 procent gestegen tot 6,9 miljard dollar (12,3 miljard gulden) in vergelijking met maart. Dat heeft het Amerikaanse ministe rie van handel gisteren bekend gemaakt. Het tekort komt daar mee op een nieuw record en is aanzienlijk hoger dan de 5,5 miljard dollar, die door econo- Frankrijk wil VN-waarnemers sturen De regering van de omstreden enclave Nagorno Kara bach heeft gisteren de noodtoestand uitgeroepen en een algemene mobilisatie afgekondigd. Bovendien stemde het parlement toe in het voeren van een guerrilla tegen Azerbajdzjaanse troepen die de stad Mardakert belege ren. De Azeri's zetten ondertussen hun offensief voort in een poging verloren grondgebied te heroveren. moskou AP/Rtr Het Azerbajdzjaanse offensief werd een week geleden ingezet nadat eerder deze maand Ebul- fez Elcibey tot president werd gekozen. De leider van het Azerbajdjaanse Volksfront heeft gezworen alle in de vier jaar du rende oorlog om de heerschap pij in Nagorno Karabach door de Armeniërs ingenomen gebie den terug te veroveren. De noodtoestand in Nagomo Karabach zal tenminste een maand van kracht blijven. De mobilisatie zal niet al te veel veranderingen teweeg brengen aangezien de meeste mannen in de enclave reeds onder de wapenen zijn. De voor volgende week voor gestelde vredesconferentie is uitgesteld. Dat hebben Armeen se autoriteiten gisteren bekend gemaakt. Armenië voegde er aan toe met Azerbajdzjan twee belangrijke afspraken te hebben gemaakt over een oproep voor een staakt-het-vuren en het zenden van internationale waarnemers naar het oorlogsge bied. Ook Frankrijk is hier voor stander van en heeft de Veilig heidsraad verzocht waarnemers naar Nagorno Karabach te stu ren. Frankrijk diende het ver zoek in nadat de Armeense pre sident Ter Petrosjan tijdens een bezoek aan Frankrijk daarom had gevraagd. Gesteund door twintig tanks en vijftig vrachtwagens vol sol daten proberen Azerbajdjaanse troepen de stad Mardakert in te nemen. Volgens het Armeense ministerie van defensie vechten aan Azerbajdzjaanse zijde ook etnische Russen mee. Militante Armeense strijders hebben gedreigd een dam bij Askeran op te blazen, waardoor dorpjes in Azerbajdzjan onder water zouden komen te staan. Het parlement van Nagorno Ka rabach heeft de bedreiging ver oordeeld, omdat ook Armeense burgers gevaar zouden lopen. londen De kans dat de politie een 'bezoekje' zou brengen aan Kevin en Ian Maxwell, is iedere dag levensgroot aanwezig geweest sinds de dood van hun vader, Robert, in november vorig jaar. Toch kwa,m de klop op de deur blijkbaar nog volkomen onverwacht. Kevin (midden op de foto) lag nog in diepe slaap in zijn woning in de Londense wijk Chelsea. Het was dan ook nog vroeg. Te vroeg. Piss off (rot op), schreeuwde Kevins vrouw Pandora vanachter de voordeur naar de ongewenste bezoe kers. „Als je niet weg gaat, bel ik de politie." „We zijn van de politie, mevrouw", luidde het antwoord. „Dus wilt u de deur openen?" Tegelijkertijd speel den zich elders in Londen soortgelijke scènes af bij de woningen van broer Ian en adviseur Larry Trach- tenberg. Nadat het drietal zich had mogen aankle den, ging het richting politiestation waar ze werden aangeklaagd wegens diefstal en verduistering van pensioengelden. Daarna werden ze op borgtocht vrijgelaten. Kevin (33) en Trachtenberg worden er van verdacht na de dood van Robert minstens 112 miljoen pond (368,4 miljoen gulden) achterover te hebben gedrukt. Ian (36) zou een Zwitserse bank voor 35,5 miljoen dollar hebben opgelicht. Daar naast wordt het drietal beschuldigd van medewer king aan vader Roberts miljoenendiefstal van de pensioenfondsen van bedrijven die hij beheerde. foto ap» dusan vranic gerd de naam van de informant bekend te maken, die hun 1 trouwelijk materiaal toespeelde over de inbraak in het hoofd kantoor van de Democraten in het Watergate-gebouw. De brekers waren op zoek naar 1 lastend materiaal om te kunnen gebruiken tegen politieke te genstanders. In de loop der jaren is bijzon der veel gespeculeerd over wie de ware Deep Throat zou kun nen zijn. Namen van topfunc tionarissen als Alexander Haig, voormalig stafchef van Nixon, perswoordvoerder Ronald Ziegler en toenmalig Witte Huisadviseur Leonard Garment hebben voordurend gecircu leerd. De CBS-documentaire stelt dat alle sporen naar Gray lopen, die nu een advocaten praktijk heeft in New Londen in de staat Connecticut. VN-waarnemers in Bosnische hoofdstad sarajevo ap-gpd Het ziet er naar uit dat het vlieg veld van de Bosnische hoofd je stad Sarajevo binnenkort zal worden heropend voor huma nitaire hulp aan de getroffen bevolking. Dat heeft VN-woord- voerder Adnan Abdel Tazek gis teren gezegd. De gevechten in Sarajevo zijn gisteren geluwd, na een nacht van hevige artille riebeschietingen vanuit Servi sche stellingen rond de hoofd stad. Volgens Razek heeft de Bosni sche president Izetbegovic het plan om de luchthaven van de stad te heropenen voor hulp- vluchten goedgekeurd. Het ak koord zal volgens Razek van daag afzonderlijk worden on dertekend door Izetbegovic en Servische leiders. Aan het plan. dat voorziet*in de terugtrekking van Servische en Bosnische troepen en het vliegveld onder toezicht van de VN stelt, gaven de Serviërs twee weken geleden hun toestemming. Een,konvooi met zestig VN- waarnemers, dat dagenlang heeft geprobeerd naar Sarajevo te komen, is gisteren in de stad aangekomen. Met de waarne mers arriveerde ook een groep hulpverleners in de stad, die on der meer medicijnen voor de ziekenhuizen van Sarajevo bij zich had. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Familieleden van de slachtoffers van het bloedbad in Boipatong laten hun tranen de vrije loop. johannesburg athene apgers waren opgestegen van Ski ros. Een van de toestellen stort te bij het eilandje Aghios Afstra- tios in zee. Griekenland heeft naar aan leiding van het incident een protest ingediend bij de NAVO en bij de vertegenwoordiger van Turkije bij de NAVO. Een rege ringswoordvoerder liet weten dat het ongeluk geen gevolgen heeft voor de pogingen de be trekkingen met Turkije te verbe teren. De twee NAVO-landen ruziën al jaren over het lucht ruim en de wateren van de Egeïsche Zee. p. van nuusenburg correspondent Het ANC beschuldigt de Zuid- afrikaanse regering er van de hand te hebben gehad in de slachting in het zwarte woon oord Boipatong, 60 kilometer ten zuiden van Johannesburg, die aan zeker 39 mensen het le ven heeft gekost. Ongeveer 30 mensen raakten gewond. De secretaris-generaal van het ANC, Ramaphosa, zei gis termiddag na een bezoek aan het geteisterde woonoord, dat „De Klerk en zijn regering me deplichtig zijn aan deze slach ting. Het wordt duidelijk dat zij willen onderhandelen met een ANC dat machteloos is, omdat zij geen aanhangers meer heeft". De slachtpartij in Boipatong. begon woensdagavond rond acht uur toen een groep van on geveer tweehonderd mannen, waarschijnlijk leden van de Zulu-beweging Inkatha, moor dend en plunderend door de straten trokken. Ze gingen hui zen en hutten binnen en gingen hun slachtoffers, voornamelijk vrouwen en kinderen, te lijf met speren, bijlen en kapmessen. Ooggetuigen zeggen dat de da ders waren aangevoerd in pant serwagens van de politie. Een Inkatha-woordvoerder noemde de bewering dat zijn organisatie betrokken was bij de moorden 'volstrekt onverant woord'. „Omdat de aanvallers Zulu spraken, zouden het Inka- tha-leden zijn geweest. Een der gelijke beschuldiging wijzen we af met de minachting die het verdient." Hij legde, evenals de woord voerder van politieminister Kriel, de schuld bij het ANC, waarmee Inkatha in een gena deloze machtsstrijd is gewik keld. De 'campagne van massa le actie' van het ANC tegen de regering had het klimaat ge schapen voor de geweldsexplo sie, aldus de Inkatha-woord- voerder. Bij wraakacties zijn huizen van vermeende Inkatha-leden en politiemannen in de as ge legd. Daarbij kwam een vrouw om het leven. Gorbatsjov weet niets van Amerikaanse gevangenen duur van het ontwapeningspro ces. Gorbatsjov toonde zich opge togen over zijn bezoek aan Is raël. Hij verklaarde dat de jaren van slechte betrekkingen tussen Israël en zijn land op een grote vergissing berustten. „Ik ver wacht dat Israël betere relaties zal hebben met Rusland dan met enig ander land ter we reld", voorspelde hij. Gorbatsjov heeft een ont vangst gekregen die een staats hoofd niet zou misstaan. Hij heeft premier Shamir en alle belangrijke ministers gespro ken, en ook Yitzhak Rabin en Shimon Peres van het opposi tionele Arbeid. Opmerkelijk af wezig was de voor hoge buiten landse bezoekers bijna verplich te ontmoeting met Palestijnse vertegenwoordigers. Gorbatsjov had laten weten daaraan geen behoefte te hebben in verband met de houding van de Palestij- nen tijdens de Golfoorlog. Michail Gorbatsjov, de lige president van de Sovjetu nie, zegt niets te weten over de zaak van de Amerikaanse krijgs gevangenen. Volgens de Russische presi dent Jeltsin zijn er tijdens de oorlog in Vietnam krijgsgevan genen overgebracht naar werk kampen in de Sovjetunie. Alle Sovjet-leiders zouden dat heb ben geweten. Maar Gorbatsjov zei gisteren op een persconfe rentie in Tel Aviv, aan het eind van een vijfdaags bezoek aan Is raël, dat Jeltsin dergelijke verha len alleen maar verspreidt „om wat er nog van me over is te vernietigen". De voormalige Sovjet-leider liet zich veel positiever uit over de ontwapeningsovereenkomst die Jeltsin en Bush deze week hebben getekend. Maar hij vindt dat de beide presidenten nogal optimistisch zijn over de men was voorspeld. De verslechtering van de han delsbalans is een gevolg van een stijging van de olie-import en een daling van de export van ci viele vliegtuigen. De totale invoer steeg met 1,6 procent tot 43,3 miljard dollar (77,5 miljard gulden), het op één na hoogste niveau ooit ge registreerd. De export daalde met 1,9 procent tot 36,3 miljard dollar (64,9 miljard gulden). nairobi frans v correspondent anp Etiopië, voor veel mensen synoniem met honger en burgeroorlog, is najaren van dictatuur moeizaam op weg naar democratie. Zondag gaan dertig mil joen Etiopiërs voor het eerst in de ge schiedenis naar de stembus voor vrije, regionale verkiezingen. De overgangs regering hoopt daarmee de talrijke etni sche conflicten in het enorme land in te dammen. Het is allemaal nog wat ongewoon. Zo trok gisteren één van de regeringspartij en, het Oromo Bevrijdingsfront (OLF), zich uit de verkiezingen terug omdat de coalitiepartner EPRDF (het Revolutio nair Democratisch Front van het Etiopi- sche Volk) leden van het OLF zou inti mideren. Opstandelingen van het EPRDF verdre ven, samen met strijders van het OLF, in mei 1991 de marxistische regering van dictator Mengistu Haile Mariam. Zij vormden met een dertig-tal verzets organisaties een overgangsregering, ontbonden het omvangrijke leger van Mengistu en kondigden aan dat er in 1993 vrije verkiezingen voor een nieuw parlement gehouden zullen worden. De verkiezingen van zondag dienen als aanloop naar die krachtproef. De rege ring van president Meles Zenawi heeft landen gevraagd waarnemers te sturen om een oogje in het zeil te houden bij het uitbrengen van de stemmen. In to taal zullen 300 waarnemers uit 30 lan den het verkiezingsproces volgen. Na mens de Nederlandse regering zijn er twaalf medewerkers van SNVj de Orga nisatie voor Ontwikkelingsamenwer king en Bewustwording, naar Etiopië gezonden. „De verkiezingen zijn nu al gestolen door het EPRDF", meent OLF-woord- voerderTaha Abdi. „Het EPRDF vormt het leger, de politie en levert de kandi daten, de administrateurs en de men sen die getuigschriften moeten ver strekken. Bovendien voert het EPRDF het met het OLF gesloten akkoord dat voorschrijft dat haar troepen zich in kampen dienen terug te trekken niet uit. EPRDF-soldaten bemannen op dit moment de stembureaus. Gezien dit al les kan er absoluut geen sprake zijn van 4 vrije en eerlijke verkiezingen", aldus Abdi. EPRDF en OLF leven al sinds de val van het Mengistu-regime vorig jaar mei op gespannen voet met elkaar. Zij beschul digen elkaar ervan afspraken niet na te komen, akkoorden te schenden en in de aanloop naar de verkiezingen op grote schaal de plattelandsbevolking te hebben geïntimideerd. En het OLF be weert dat EPRDF-groepen leden van de Oromo-stam in het oosten van het land stelselmatig hebben vervolgd. Ondanks al die klachten heeft het OLF altijd volgehouden aan de regionale verkiezingen te zullen deelnemen en heeft zelfs duizenden kandidaten klaar gestoomd. Het boycot-besluit van giste ren komt daarom enigszins als een ver rassing en roept de nodige vragen op. Is het bevrijdingsfront voor de Oromo's misschien bang voor de uitslag? Woord voerder Abdi wuift dat soort vermoe dens resoluut weg. „Iedereen die de si tuatie in Etiopië kent. weet dat het OLF zeer succesvol zou zijn geweest. Het staat voor honderd procent vast dat wij in Oromia (de denkbeeldige Oromo- staat) een grote meerderheid danwel al le zetels behalen. Maar wij doen alleen mee als er sprake is van echt democra tische verkiezingen". Als het mogelijk is om dat via uitstel te bewerkstelligen, dan is het OLF daar voor. De verkiezingen moeten leiden tot nieuwe regionale besturen die de macht krijgen hun eigen veiligheidsap paraat en politie op te zetten, belastin gen te heffen en geld te lenen. Zij kun nen bovendien lokale wetten maken zolang die niet in strijd zijn met de na tionale charter, het in juli vorig jaar door alle partijen opgestelde document dat de etnische groeperingen in het land het recht geeft tot zelfbeschikking. Nationale defensie, buitenlandse zaken, economisch beleid en infrastructuur blijven in handen van de nationale re gering. Waar menigeen nu bang voor is, is dat door de boycot van het OLF, de haat liefde verhouding met het EPRDF defi nitief in de richting van de haat zal doorslaan en dat de bloedige botsingen tussen beide partijen, die al aan duizen den mensen het leven hebben gekost, in hevigheid zullen toenemen. Niet als het aan het OLF ligt. Woordvoerder Ab di: „Wij willen conflicten nog steeds op vreedzame wijze oplossen en gevechten vermijden. Maar ja, als het EPRDF voor geweld kiest..." Tchad weet weer staatsgreep te verijdelen In Tchad heeft woensdag op nieuw een couppoging plaats gevonden tegen het bewind van president Idris Deby. Volgens een gisteren uitgegeven verkla ring van de regering werd de mislukte coup geleid door de minister van openbare werken, Abbas Koty. Over Koty's lot is niets bekend. Ook het hoofd van het Natio nale Leger, generaal Mohamed Ali Abdalla, is genoemd als me deplichtige. Hij zou samen met een aantal goed bewapende sol daten de hoofdstad N'Djamena zijn ontvlucht. Het is al de tweede keer dit jaar dat een poging wordt on dernomen het anderhalf jaar oude regime van Deby omver te werpen. In februari vielen sol daten een politiestation aan in de hoofdstad, waarbij zeker der tien doden vielen. Bij de coup poging van woensdag zouden geen slachtoffers zijn gevallen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7