Zuivelfusie van de baan doel lastercampagne Stuntelende Bolkestein begrijpt moslims niet Binnenland Studente in Twente Kamer ziet mestplan landbouw wel zitten CDA en PvdA houden vast aan meer controle op 'Schengen' Baars wint procedure tegen oud-wethouder VRIJDAG 19 JUNI 1992 Laatste Potvis-onderzeeër uit dienst den helder Met de woorden: „Meisje, bedankt voor alles" nam commandant J. Wijbrands van de Onderzeedienst van de Ko ninklijke Marine gisteren in Den Helder afscheid van 'zijn' Hr. Ms. Potvis, de laatste duikboot in de gelijknamige klasse. De Pot vis werd in 1965 in gebruik genomen als één van de vier destijds revolutionaire onderzeeërs, die uit drie buizen waren opge bouwd. De Dolfijn- en Potvisklasse zijn gaandeweg vervangen door de Walrusklasse. Negen jaar geëist voor bankovervallen breda De officier van justitie in Breda heeft gisteren tegen een 38-jarige man negen jaar cel geëist voor zijn aandeel in vier ge welddadige, gewapende bankovervallen in Loon op Zand, Oir- schot, Culemborg en Capelle aan den IJssel. De buit bedroeg bij na een half miljoen gulden. Uitspraak op 2 juli. Geen premie pensioenfonds Unilever Rotterdam Door de aanhoudend goede resultaten bij het pen sioenfonds Progress van Unilever, hoeven de deelnemers en de werkgever dit jaar geen pensioenpremie te betalen. Het fonds heeft op zijn beleggingen vorig jaar een resultaat behaald van 14,4 procent. Het totaal belegd vermogen groeide vorig jaar met 8,2 procent tot 4,3 miljard gulden. Kamer houdt opnieuw open dagen den haag Het publiek kan op Prinsjesdag weer massaal kennis maken met de nieuwbouw van de Tweede Kamer. Het presidi um van de Kamer heeft het plan opgevat de deuren voor de bur gerij nog eens te openen, naar aanleiding van het grote succes van de twee open dagen na de ingebruikneming van het nieuwe onderkomen qp 28 april. Toen kwamen ruim 100.0001 een kijkje nemen. Frico Domo en Coberco gcian wel op deelgebieden samenwerken De zuivelcoöperaties Friesland Frico Domo in Leeuwar den en Coberco in Zutphen zien voorlopig af van een fu sie, maar gaan wel op 'deelgebieden' samenwerken. Een volledig samengaan, zo is uit een onderzoek gebleken, le vert op korte en middellange termijn te weinig voordelen op. zwolle gpd den haag anp De Tweede Kamer heeft zich gisteren unaniem geschaard achter het plan 'Mineraal Cen traal' van het landbouwbedrijfs leven om het mestprobleem op te lossen. De Kamer juicht het toe dat de landbouw de eigen verantwoordelijkheid neemt om de mestoverschotten aan te pakken. Mineraal Centraal legt de ver antwoording voor het tegen gaan van het mestoverschot duidelijk bij de individuele vee houder. Die krijgt de opdracht de hoeveelheid mineralen in de mest met een kwart te vermin deren. Hulpmiddel daarbij is de zogenoemde mineralenboek- houding, waardoor een boer precies kan zien hoeveel mine ralen op zijn bedrijf verloren Zowel de Kamer als de minis ters Bukman (landbouw) en Al ders (milieubeheer) zien Mine raal Centraal echter niet als dé oplossing voor het mestpro bleem. Om die reden wordt de in september door Alders en Bukman aangekondigde aan scherping van het mestbeleid verder uitgewerkt. De komende maanden moet een speciale werkgroep van overheid en bedrijfsleven gaan bezien welke maatregelen de landbouw kan nemen. Pas als daar een bevredigende oplos sing uit-voortvloeit, kunnen de september-maatregelen van ta fel, aldus Alders. Als blijkt dat de veehouderij in 1995 niet in staat is tenminste een deel van de mestoverschotten op een ver antwoorde wijze af te zetten, dan komen er maatregelen om cfe veestapel in te krimpen. De terreinen waarop nu moge lijk zal worden samengewerkt zijn consumptiemelk, condens en de afzet op de Duitse markt. De ledenraad van Coberco en de overlegvergadering van Friesland Frico Domo zijn giste ren door beide besturen en di recties geïnformeerd. De belangrijkste reden om Hardere aanpak misbruik van voorwetenschap den haag gpd Misbruik van voorwetenschap bij aandelentransacties wordt strenger aangepakt. De Econo mische Controledienst (ECD) van het ministerie van econo mische zaken, krijgt daartoe meer bevoegdheden, zoals het recht om meer gegevens op te eisen zodat een gerechtelijk vooronderzoek (GVO) sneller kan worden gehouden. Tot nu toe valt misbruik van voorwetenschap nog onder het strafrecht. Op basis daarvan kan de ECD vaak niet genoeg gege vens bijeen krijgen om een GVO te vorderen. Het kabinet heeft daarom nu besloten om mis bruik van voorwetenschap on der te brengen in de Wet Toe zicht Effectenverkeer, zodat het een economisch delict wordt. De nieuwe regeling wordt ver meld in het eerste jaarverslag van de ECD dat woensdag werd gepubliceerd. De maatregel gaat mogelijk nog in de tweede helft van dit jaar in. Volgens de ECD-top zelf zijn onderzoeken naar misbruik van voorweten schap nu nog 'lastig'. voorlopig van de fusie af te zien, is de relatief lage melkprijs die beide coöperaties betalen aan veeboeren. De hoge kosten van de fusie zou de melkprijs alleen nog maar verder drukken en dat zou ongetwijfeld leiden tot het vertrek van een groot aantal boeren, zo blijkt uit het onder zoek. Het besluit om te gaan fu seren werd begin februari be kendgemaakt. De directeur van Friesland Frico Domo, Olijslager, bena drukte gisteren dat een fusie 'op termijn' zeker voordelen zal bieden, maar dat het nu ver standiger is om slechts op deel gebieden samen te werken, om dat beide coöperaties nog volop bezig zijn met interne reorgani saties. Als daar een fusie boven op zou komen, zou dat handen vol geld kosten, aldus Olijslager. Coberco-voorzitter Meilink ont kende dat het fusieverhaal on der druk van de boeren voorlo pig van tafel is. De boeren heb ben er geen invloed op uitgeoe fend, zei hij. De vakorganisatie van Mid delbaar en Hoger Personeel (MHP) reageerde ingenomen met het besluit van beide co- operaties. Woordvoerder Van der Ploeg van de Voedingsbond FNV zei echter te vrezen dat de voorgenomen samenwerking op het gebied van consumptie- melk zal leiden tot sluiting van een paar consumptiemelkbe- drijven. Coberco heeft er drie, Friesland Frico Domo twee. „Er zijn kosten te besparen als je er een paar dichtdoet." De omzet van Coberco be droeg vorig jaar 3,8 miljard gul den, die van Friesland Frico- Domo 4,1 miljard gulden. Door de fusie zou er een onderne ming zijn ontstaan met een ge zamenlijke omzet van 7,9 mil jard gulden. enschede gpd De Enschedese politie is een onderzoek begonnen naar de verspreiding van affiches, waarop een studente van de Universiteit Twente ernstig wordt belasterd. Op de posters staat een foto van de studente met de tekst 'Zij naait 6000 studenten per dag\ Het omstreden affiche is waarschijnlijk een reactie op de stellingname van de vrou wen-studentenvereniging Mir te tegen de 'macho-cultuur' op de universiteit, waar 1125 van de 7700 studenten vrouwen zijn. Het slachtoffer van de las tercampagne is lid van Mirte, en had in kranteartikelen uit latingen gedaan over de sterk door mannen bepaalde sfeer op de campus. De affiches zijn niet alleen op Universiteit Twente, maar ook op diverse plaatsen in En schede opgehangen. De politie heeft een groot aantal inmid dels verwijderd. De nog niet getraceerde daders zullen wor den aangeklaagd wegens smaad. De politie heeft alle studentenverenigingen inge licht en gevraagd om zich te distantiëren van dit soort ac ties. „De studente durft zich niet meer op straat te verto nen", aldus een politiewoor- voerder. den haag anp Het kabinet gaat zich nader beraden over een door het CDA en de PvdA voorgestelde wetswijzi ging, die een zo groot mogelijke parlementaire controle van de besluitvorming in het kader van het Verdrag van Schengen beoogt. Het kabinet is het wel eens met de strekking van dit amende ment, maar vindt het „te eng geformuleerd". CDA en PvdA houden vooralsnog vast aan hun amendement. De verwachting is dat over dit fun damentele punt alsnog overeenstemming wordt bereikt. Dit bleek gisteravond in de Tweede Ka mer aan het slot van het debat over de goedkeu ring van het Verdrag van Schengen, dat vooruitlo pend op de Europese eenwording het vrije per- soons- en goederenverkeer regelt tussen de Bene- lux, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Portugal en Ita lië. I Het kabinet is bereid de betrokkenheid van het parlement bij de besluitvorming in het kader van J Schengen wettelijk vast te leggen. Maar volgens minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Dankert (Europese zaken) wordt de onderhande lingsruimte van Nederland in het Uitvoerend Co mité het dagelijks bestuur van Schengen door het amendement van Van Traa (PvdA) en De Hoop Scheffer (CDA) te veel beperkt. CDA en PvdA, daarin gesteund door de andere fracties, willen dat alle ontwerpbesluiten van het Uitvoerend Comité direct ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd. Het betreft dan internationale besluitvorming op het gebied van bijvoorbeeld het strafrecht en vreemdelin genrecht, met mogelijke grote gevolgen voor de nationale rechtsorde. Hirsch Ballin zegde de Kamer gisteravond als nog toe dat het kabinet zonodig extra marechaus sees zal inzetten bij het steeksproefgewijs contro leren in de grensregio's. Vooral het CDA hecht hier sterk aan, met het oog op grensoverschrij dende criminaliteit en illegaal vreemdelingenver keer. Dinsdag wordt over het Verdrag van Schengen gestemd. Gisteren leek zich echter al een kamer meerderheid voor goedkeuring af te tekenen. 'Kwartje van Kok' kostte duizend banen den haag gpd De verhoging van de accijns op benzine met een kwartje op 1 juli vorig jaar heeft ruim dui zend arbeidsplaatsen gekost. Bovendien bracht het 'kwartje van Kok' geen miljard gulden op, maar 'slechts' 750 miljoen gulden. Dit blijkt uit een rapport van staatssecretaris Van Amels- voort aan de Tweede Kamer. Bij de benzinepompen in de grensstreek met België verdwe nen ruim 150 arbeidsplaatsen. Maar omdat veel mensen ook in België hun inkopen gingen doen, verdwenen in de detail handel nog eens negenhonderd banen. Daardoor is de fiscus 240 miljoen gulden misgelopen aan accijnzen en BTW. Het rapport is opgesteld door het Nederlands Economisch In stituut (NEI). Van Amelsvoort heeft het NEI ook nog laten be rekenen wat verdere accijnsver hogingen betekenen: Een extra dubbeltje kost nog eens 2250 arbeidsplaatsen, twee dubbel tjes extra kost 3250 banen en drie dubbeltjes kosten 4350 ba- d'Ancona ziet daling aantal asielzoekers den haag gpd Het aantal asielzoekers zal dit jaar lager uitkomen dan de ver onderstelde 20.000. Minister d'Ancona (WVC) heeft dit de Kamer meegedeeld. De minister wil nog geen consequenties trekken voor het budget dat zij ter beschikking heeft voor de opvang van asielzoekers. d'Ancona voorziet namelijk dat er meer asielzoekers defini tief worden toegelaten dan ge dacht. Bovendien stellen ge meenten minder opvangplaat sen beschikbaar dan gedacht. De bewindsvrouwe heeft dit jaar 277 miljoen gulden be schikbaar voor centrale opvang van asielzoekers. Als bijdrage aan gemeenten voor de opvang aan asielzoekers staat 289 mil joen gulden op haar begroting. d'Ancona baseert zich bij haar voorspelling op de ontwik kelingen in de eerste maanden van dit jaar. In totaal geeft het rijk in 1992 675 miljoen gulden uit ten behoeve van asielzoe kers. In 1994 zal dat 595 miljoen zijn, twee jaar daarna 720 mil joen. Hilversum Vijftien maanden is er aan gewerkt, het nieuwe station Hilversum Centraal. Vandaag is het of ficieel in gebruik genomen. Gisteren legde deze schilder nog een laatste hand aan de schepping van archi tect Van Belkum van bureau Articon. foto anp Raymond rutting houder is veroordeeld tot terug betaling van de door Baars voorgeschoten kosten. Baars zei gistermiddag weten in het von nis een nieuw bewijs te zien dat hij geen steekpenningen heeft betaald, maar slechts iemand in financiële problemen heeft wil len helpen. Overigens gaat de gemeente Maastricht het aanbestedings beleid als gevolg van de affaire Baars wijzigen. Was het tot voor kort zo dat slechts een geselec teerde groep van zes aannemers uit de regio in aanmerking kwam om in te schrijven voor met name wegenbouwprojec ten, in de toekomst zullen alle bouwwerken in Maastricht bo ven de 300.000 gulden open baar worden aanbesteed. Elke aannemer uit de twaalf landen van de Europese Gemeenschap kan inschrijven. klimmen anp De in opspraak gekomen Lim burgse wegenbouwer J. Baars uit Klimmen heeft bij de Roer- mondse rechtbank een proce dure gewonnen die hij had aan gespannen tegen een vroegere wethouder van Echt. Baars regelde voor de man enkele jaren geleden een bank garantie in verband met per soonlijke omstandigheden in de financiële sfeer. De daaraan ver bonden kosten nam de wegen bouwer voor zijn rekening, zij het dat die door de vroegere wethouder moesten worden te rugbetaald. De bankgarantie is uitgelegd als het geven van steekpennin gen aan een bestuurder, maar de Roermondse rechtbank heeft de vordering van de wegenbou wer nu toegewezen. De ex-wet- wilfred scholten Bolkestein (links) verwelkomt zijn gasten van de Islamitische Raad in het nieuwe gebouw van de Tweede Ka mer en wijst hen een zitplaats aan. Het onderhoud dat volgde, leidde niet tot de gewenste duidelijkheid. foto dijkstra peter brom Zelfs met de laatste, ongetwijfeld beleefd bedoelde opmerking, slaat WD-leider Bolkestein de plank mis. „Het minderhe- dendebat moet ten koste van alles tot stand komen." De voorzitter van de Isla mitische Raad Nederland reageert geïrri teerd. „Dat ben ik niet met u eens. Het debat moet eerlijk, nuchter en zakelijk zijn. Maar dat betekent niet ten koste van alles. Onnodig kwetsende opmerkin gen kunnen mijns inziens gewoon niet." Waarmee de discussie na twee uur pra ten weer terug bij af is. Eindelijk zouden de misverstanden opgehelderd worden in een openbaar gesprek tussen WD en Islamitische Raad. Een klein jaar nadat de liberale lei der zijn eerste kritische opmerkingen over de islam maakte, vonden beide groepen het wel eens tijd worden. De uitlatingen van Bolkestein zijn bij de mi granten slecht gevallen: islamitische meisjes worden massaal thuis gehouden, vrouwenbesnijdenis komt regelmatig voor en veel migranten kennen 'veelwij verij'. Daarnaast noemde collega-kamer- lid Franssen de stichting van islamitische scholen ongewenst. De WD (in de per sonen van Bolkestein en Dijkstal) had dus wat tq bespreken met het bestuur van de Islamitische Raad. Voorzitter Cörüz begint scherp. Hij he kelt de plotselinge taboe-doorbreking van Bolkestein in het minderhedende- bat. „U zei dat het allemaal mag, want in kroeg en kerk wordt het ook gezegd. Ik denk alleen dat uw verantwoordelijkheid verder gaat dan kroeg en kerk. U bent kastelein noch priester. Bovendien wor den in kroegen nog wel meer nare din gen gezegd, die u ook niet allemaal voor uw rekening wilt nemen." De jonge voorzitter van het samenwer kingsorgaan van Marokkaanse, Turkse en Surinaamse moslims vindt dat, als de WD minderheden noem, „ze altijd in een kwaad daglicht worden gesteld". Cörüz verwijt Bolkestein moslims te stig matiseren. „Die opmerkingen zijn grie vend voor ons." Want volgens de voor zitter is ook de islamitische Raad 'perti nent' tegen vrouwenbesnijdenis en imams roepen elke vrijdag tijdens het gebed in moskeeën op tot integratie. Niet bang De repliek van Bolkestein is opmerkelijk. Volgens de WD-leider heeft hij bij zijn opmerkingen nooit gesproken over de islam als godsdienst. „Wij houden ons als liberalen niet bezig met godsdienst. Wij staan volstekt neutraal ten opzichte van godsdiensten. Dat is de privé-zaak van mensen. Daar hebben wij niets mee temaken." Angst voor de islam is niet zijn drijf veer, stelt Bolkestein. Nadrukkelijk: „Ik ben absoluut niet bang voor de islam of het Midden-Oosten. Niet in militaire, economische en religieuze zin. Absoluut niet. Ik ben alleen bezorgd." Het belang van integratie wordt benadrukt. Maar ook: iedereen mag zijn privé-leven in richten zoals hij of zij wil. Dan een vraag. Bolkestein pakt het Marokkaanse boekje 'We moeten het zelf doen' en citeert een imam, die heeft ge zegd dat volgens het islamitische geloof moslims niet met niet-moslims mogen trouwen. „Kunt u daarover duidelijkheid verschaffen?" Een typerende vraag, want immers niet relevant voor de discussie. Wat heeft het gemengde huwelijk met integratie te maken? Iedereen mag vol gens de liberale leider toch het privé-le ven inrichten naar eigen goeddunken? Bolkestein maakt net nog bonter. Als het onderwerp islamitische scholen is besproken, volgt weer een vraag die niets met de discussie te maken heeft. Volgens een krantebericht worden homoseksue len in islamitische kring met de nek aan gekeken. Ze worden zelfs 'onzichtbare criminelen' genoemd. Islamieten zou den niet met het COC in één pand willen zitten. „Hoe zit dit?", vraagt Bolkestein, die erop wijst dat de WD tegen elke voirn van discriminatie is. 'Borreltje' Cörüz blijft opvallend beleefd. „Wij heb ben u helemaal niet verweten dat u angst voor ons hebt. En zeker het Mid den-Oosten heeft met de discussie niets te maken." Over de volstrekt niet ter za ke doende vragen is Cörüz kort en dui delijk: de islam wijst elke dwang af, een gemengd huwelijk met christenen en jo den is toegestaan en homoseksualiteit ligt binnen diverse moslim-groepen 'ge voelig'. „Net als dat het geval is bij som mige christenen en joden." Ep over discriminatie gesproken, dan weet Cörüz er ook nog wel één: „Waar was Bolkestein op 29 februari 1992?" Als reactie op de vragende blik van de WD- leider „Op die dag bezócht een vrouw voor het eerst een vergadering van de SGP. In Nederland bestaat ook nog on gelijkheid." Flauw lachend moet Bolke stein toegeven „de SGP niet zo te vol gen". Maar ook zijn andere vragen relati veert hij al pratende weg. „Gemengde huwelijken waren nog niet zo lang gele den ook hier in bepaalde kringen niet gangbaar. Hetzelfde geldt voor homo seksualiteit. Ik ben blij met uw ant woord." Bolkestein lijkt van het hele minderhe- dendebat en met name de gevoelighe den werkelijk niets te begrijpen. Zijn slotopmerking tegen de moslims, die vanwege hun geloof geen alcohol drin ken, valt als een lekke bal in een zand bak: „Hopelijk zien we elkaar terug. Ik zal niet zeggen: onder het genot van een borrel."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5