Philips weer voor rechter Binnenland Misschien geen straf meer onder één maand Eerst van Den Haag winnen V^/V0MD CONm Lesgeld MBO hetzelfde, beurs misschien omlaag Deel GOS niet arm genoeg Strengere voorwaarden voor beurs Surinaamse studenten Zorgcentrum voor ouderen 'Geen gesjoemel met giftransport naar Frankrijk' Reuzenwoordenboek bijna klaar VRIJDAG 19 JUN11992 3 schappelijke Persdiens Weer twee wagens vast in Griekenland patras De Nederlandse chauffeur, die met zijn vrouw vastzat in de Griekse havenstad Patras, is gistermorgen door de rechtbank vrijgesproken van smokkel. Hij mag het land uit, maar moet nog wachten totdat justitie zijn vrachtwagen vrijgeeft. De chauffeur was onderweg van België naar Macedonië. Op de vrachtbrief stond als bestemming Republiek Skopje, met daarachter Mace donië. Griekenland erkent die naam niet. Dat bleek echter een fout te zijn van de Belgische expediteur en de douane. De Griekse douane in Patras heeft gisteren overigens weer twee vrachtwagens van hetzelfde transportbedrijf, De Lely uit Gelder- malsen, in beslag genomen. Volgens de directeur gaat het om een 'wraakactie'. Vijf jaar geëist voor doodsteken man Groningen» De Groningse officier van justitie Brouwer heeft gis teren vijf jaar celstraf en TBS met verpleging geëist tegen een 21- jarige Utrechter. De man heeft bekend dat hij in december een alleenwonende man in Ter Apel een aantal malen met een mes heeft gestoken. Een etmaal later werd het slachtoffer dood aan getroffen in zijn huis. Het stoffelijk overschot telde zeker 26 ste ken. Samen met twee anderen, die al eerder werden veroor deeld, waren zij naar het slachtoffer gegaan omdat zij dachten dat hij veel geld in huis had. Politie houdt honderd verdachten aan Amsterdam De politie van Amsterdam heeft in de afgelopen maand in totaal honderd mensen aangehouden op verdenking van diefstal en zakkenrollerij in de omgeving van het Amstelsta- tion. De slachtoffers waren voornamelijk toeristen. Volgens de politie zitten 48 arrestanten nog vast. Een aantal werd op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan cellen. De aanleiding tot de actie was een reeks van aangiften over diefstallen rond het sta tion. Maastricht strijdt tegen gokverslaving Maastricht» Burgemeester en wethouders van Maastricht heb ben gisteren strenge maatregelen aangekondigd tegen de exploi tatie van speelautomaten in hun stad. Vanaf 1 juli volgend jaar mag in een café nog maar één gokkast staan en alleen met goed keuring van de gemeenteraad. In eethuizen, snackbars, buurt huizen, wijkcentra en snackbars zal geen enkele speelautomaat meer mogen worden geëxploiteerd. Met deze maatregel hoopt het college van Maastricht het aantal gokverslaafden in de stad met dertig procent te verminderen. groningen» gpd Gevangenisstraffen van minder dan één maand worden moge lijk afgeschaft. Het ministerie van justitie studeert op moge lijkheden alle problemen rond het uitvoeren van gevangenis straffen te verlichten. Dat kost nu veel tijd en energie. Het af schaffen van korte vrijheids straffen is een van de mogelijk heden. Mr. dr. D. Steenhuis, beleids ambtenaar bij Justitie en vanaf 1 augustus de nieuwe procu reur-generaal in Leeuwarden, zei dit gisteren op het twee daagse congres van de Neder landse Vereniging voor Krimi- nologie in Groningen. Van alle vrijheidsstraffen die in ons land worden opgelegd, bestaat 37 procent uit gevangenisstraffen van minder dan één maand. „Onderzoeken hebben uitge wezen dat de effectiviteit van KNOV verklaart banken de oorlog den haag gpd Ondernemers moeten in op stand komen tegen de banken, die te hoge tarieven berekenen voor het betalingsverkeer. Dat heeft voorzitter J. Kamminga van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV, midden- en kleinbedrijf), giste ren gezegd. Hij kondigde aan „grootschalige actie1' te gaan voeren zodat ondernemers in het geweer komen. Volgens Kamminga zal het bedrag dat banken voor allerlei handelingen in rekening bren gen over twee jaar 1.200 miljoen gulden belopen. deze korte straffen zeer dubieus is. Een korte straf is zeker niet beter dan een boete of het ver richten van onbetaalde arbeid", aldus Steenhuis. Bij het minis terie bestaat de indruk dat rech ters vooral korte gevangenis- strSffen opleggen aan verdach ten die niet op een zitting ver schijnen of die geen advocaat hebben. In een verstekvonnis is een rechter eerder geneigd de eis van de officier te volgen dan wanneer een verdachte wel ver schijnt. 0UIT5ERS Tilburg» Een van de actievoe rende leraren in Tilburg. Net als duizenden anderen liet hij zich gisteren op de derde en voorlo pig laatste actiedag in het onder wijs in het zuiden van het land als staker registreren. De vier on- derwijsvakbonden ABOP, KO, NGL en PCO willen donderdag 24 september een landelijke 24- uurs-staking houden. Die oproep deden ze gisteren na afloop van de actiedag, waaraan z scholen meededen. FOTO ANP den haag anpter verkeerd begrepen uitla tingen van zijn topambtenaar mr. H. van Weeren afgelopen zaterdag tijdens een bijeen komst in Utrecht. Volgens Ritzen is er wel ,.ge- dachtenvorming om de studie financiering in het MBO meer in overeenstemming te bren gen" met die in het hoger be roepsonderwijs en het weten schappelijk onderwijs. MBO-leerlingen en studenten in het hoger onderwijs ontvan gen momenteel weliswaar evenveel basisbeurs, maar het lesgeld in het MBO is veel lager dan het collegegeld in het hoger onderwijs. Het lesgeld voor het middelbaar beroepsonderwijs (MBO) gaat niet omhoog. Minister Ritzen van onderwijs speelt wel met de gedachte de basisbeurs voor MBO'ers te verlagen. Die maat regel moet op termijn enkele tientallen miljoenen per jaar opleveren. Ritzen heeft dat gisteren in een mondeling overleg met de Tweede Kamer laten weten. Hij reageerde op kranteberichten over een voorgenomen verho ging van het lesgeld in het MBO. Die berichten waren ge baseerd op volgens de minis- den haag gpd Amerikaanse aandeelhouders: Concern zweeg opzettelijk over rampcijfers Amerikaanse aandeelhouders dagen Philips opnieuw voor de rechter wegens 'misleidende informatie' over de winstcijfers. Zij nemen het Philips kwalijk dat het de te genvallende cijfers over het tweede kwartaal tot deze week heeft verzwegen, terwijl het concern begin dit jaar herhaaldelijk heeft gezegd een beperkte stijging van de winst te verwachten. den haag gpd Philips-woordvoerder Geerts bevestigde gisteren dat een aan tal Amerikaanse aandeelhou ders onder aanvoering van Max Fecht, een zogenoemde 'class action' bij de rechtbank in New York is begonnen. Fecht be schuldigt de leiding van Philips ervan de aandelenkoersen kunstmatig hoog te hebben wil len houden door onware en misleidende verklaringen naar buiten te brengen. Het Eindhovense elektronica- bestrijdt de aantijgin gen. Philips maakte dinsdag be kend dat de cijfers over het tweede kwartaal, die pas in au gustus worden verwacht, zwaar zullen tegenvallen door de felle concurrentieslag op de markt voor consumentenelektronica. „Deze vroegtijdige waarschu wing is door de financiële we reld zeer op prijs gesteld", aldus Geerts. Hangende de rechtszaak doet het concern geen nadere mededelingen. In mei 1990 dienden Ameri kaanse aandeelhouders ook een klacht in tegen Philips. Zij be schuldigden de concemtop er toen van opzettelijk misleiden de informatie te hebben ver strekt. Terwijl de toenmalige president C. van der Klugt op 10 april van dat jaar nog een winst stijging voorspelde, bleek drie weken later dat de winst van Philips over het eerste kwartaal ineengeschrompeld was. Het concern betaalde de Ameri kaanse aandeelhouders destijds een schadevergoeding van 9,25 miljoen dollar (16,5 miljoen gul den volgens de huidige koers, red.), maar heeft nooit openlijk schuld bekend. Philips is gisteren op de Am sterdamse effectenbeurs verder hulp in de wereld opbrengen. Minister Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) heeft dit gisteren in de Kamer bekendge maakt. Volgens de bewindsman komen de donorlanden in no vember weer bijeen. Als dan geen knopen worden doorge hakt, kan de hulp in 1993 niet worden gegeven. Recent stelde het kabinet 100 miljoen gulden beschikbaar voor ontwikke lingshulp aan enkele GOS-repu- blieken. Pronk zei in de Kamer dat Oe zbekistan, Tadzjikistan, Kirgis- tan en Turkmenistan op basis van internationale criteria wel als ontwikkelingsland moeten worden aangemerkt. Voor vijf andere GOS-republieken, waar onder Armenië en Moldova, is dat twijfelachtig. Hulp zal overi gens alleen gaan naar GOS-re publieken in Azië, niet in het Europese deel van de vroegere Sovjetunie. Groot-Brittannië, Frankrijk, Ca nada en Zweden hebben een Nederlands voorstel om bepaal de republieken in de GOS te be stempelen als ontwikkelings land, van de hand gewezen. Zij hebben dat gedaan in een ver gadering van de zogenoemde donorlanden: westerse landen die vrijwel alle ontwikkelings in koers gezakt. Hoewel de dreun van woensdag een stuk harder was, ging Philips toch nog 1,20 gulden onderuit tot 29,90 gulden. Na het bekend worden van het slechte nieuws verloor het aandeel Philips bijna zeven gulden, wat neerkomt op een koersdaling van 18 procent. De kans is Idein dat het ver trouwen in Philips snel herstelt. Volgens analisten duurt het minstens tot begin augustus (als de definitieve kwartaalcijfers worden gepresenteerd) eer een aandeel Philips 'misschien' weer wat meer waard wordt. Venetiaan en Lubbers tekenen Raamverdrag t haag anp-gpd De Surinaamse regering ^aat strenge voorwaarden verbinden aan de verstrekking van studie beurzen. Studenten die niet te rugkeren naar hun vaderland, moeten hun beurs terugbetalen. Ook gaat de regering bekijken of de studie wel waarde heeft voor de opbouw van het land. Dat zei de Surinaamse minister van onderwijs Pigot gisteren in Den Haag. Gisteren werd het Raam verdrag voor intensieve samen werking tussen beide landen ondertekend. De Surinaamse regering wil bevorderen dat zoveel mogelijk Surinaamse jongeren na hun studie terugkomen. Zo komen er voordelen voor jongeren die in Brazilië gaan studeren. Die komen vaker terug dan Surina- mers die in Nederland een stu die gaan volgen. Ook zullen stu denten worden bevoordeeld die een deel van hun opleiding, bij voorbeeld tot het kandidaats, in Suriname volgen. De financiële steun aan Suri name blijft voorlopig op een laag pitje staan. President Vene- tiaan krijgt veertig miljoen gul den betalingsbalanssteun mee naar huis. Dat is twintig miljoen meer dan minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en Pronk (ontwikkelingssamen werking) als vrij besteedbare hulpgelden hadden gepland. Daar staat tegenover dat Veneti- aan zijn eis om extra geld, bo venop de 1,3 miljard die Surina me nog te goed heeft, heeft in geslikt. Over de betaling van dat tegoed zijn tijdens het driedaag se bezoek geen harde afspraken gemaakt. Als de 1,3 miljard hulp is uit geput, mag Suriname opnieuw bij Nederland aankloppen, zo staat in het Raamverdrag. Op dat zinnetje heeft Venetiaan sterk aangedrongen. „Maar we willen geen verslaving aan ont wikkelingshulp creëren", waar schuwde Lubbers. In een protocol bij het Raam verdrag wordt de financiële hulp geregeld. Suriname kan op 1 miljard gulden rekenen als steun in de rug om de econo mie te hervormen. Daarvan is zo'n 300 miljoen bestemd om over een reeks van jaren de pro- duktie te stimuleren, 150 mil joen voor een sociaal fonds en 175 miljoen voor het aanjagen van de investeringen. De financiële hulp komt ech ter pas op gang als Suriname een economisch herstelpro gramma doorvoert. Streefda tum daarvoor is 1 november. Over de precieze besteding van die gelden moet nog worden onderhandeld. utrecht Prinses Juliana heeft ouderen, in Utrecht officieel ge- Êisteren 'Huize Henriëtte Swel- opend. De prinses nam met en- ingrebel', een zorgcentrum voor kele bewoners deel aan een huiskamerproject. FOTO ROB C. CROES NIEUW ANEFO 'Zwarte' school niet slechter dan 'witte' 'Zwarte' scholen zijn helemaal niet slechter dan 'witte' scholen. Sommige scholen waar meer dan de helft van de kinderen van buitenlandse afkomst is, presteren opvallend goed en zelfs boven het landelijk gemid delde. Dat concludeert G. de Kleijn, projectleider sociale vernieu wing in Rotterdam na een rond je langs tien basisscholen in de Maasstad. Bij een presentatie van een nota pleitte De Kleijn gisteren voor het schrappen van de term 'zwarte' scholen omdat die denigrerend is en nadelig voor de school. Kosto: Boefjes normen leren in het leger groningen gpd Staatssecretaris Kosto (Justitie) voelt er wel iets voor om jonge ren die een gerede kans lopen in de criminaliteit verzeild te ra ken, in het leger of een leger- achtige organisatie normen bij te brengen. Het gaat alleen om jongeren, aan wie de normale misdaadpreventie geen oplos sing biedt. Namens Kosto, die was verhinderd, opperde mr. dr. D. Steenhuis, de nieuwe pfocu- reur-generaal bij het Leeuwar- dense gerechtshof, dit idee voor werkverschaffing gistermorgen op het congres Criminaliteit als politiek probleem in Groningen. Afvalnwkelaar krijgt steun van ministerie van VROM den haag rob hirdes Afvalmakelaar Stellchem Milieu Management uit Stel lendam onderzoekt of hij juridische stappen kan on dernemen tegen de Belgische Europarlementariër Paul Staes. De volksvertegenwoordiger van de Europese groene fractie beticht het bedrijf van een spilfunctie in een internationaal netwerk van chemische afvaltrans- porten. Daarbij gaat het volgens hem om „dubieuze praktijken". Stellchem wil in dit stadium niet op de zaak ingaan, maar een woordvoerster van het ministerie van vrom bezweert dat de door Staes bedoelde giftransporten naar het Franse Metz in alle opzichten voldoen aan de vergunningen ingevolge de Wet op de Chemische M- valstoffen, die het ministerie heeft afgegeven. „Dat sys teem is waterdicht. Daar kan niet mee worden gesjoe meld zonder dat wij het merken." Welke rol Stellchem in dat geheel speelt, is haar niet bekend. „Wij hebben slechts te maken met de aanbie der van het afval. Die blijft daarvoor verantwoordelijk tot het moment dat de zending op de plaats van be stemming in ontvangst is genomen." Het Belgische lid van het Europarlement sloeg deze week alarm, nadat hij op persoonlijke titel onderzoek had gedaan naar wat hij noemt een nieuw gifcircuit vanuit ons land naar Noord-Frankrijk. Daarbij gaat het om vloeibaar afval in de vorm van olie-watermengels, dat wordt opgekocht door RTR Industries in Metz en bedoeld is als brandstof in cementovens. Maar Staes zet grote vraagtekens achter dat laatste. Hij sluit niet uit dat een deel van het afval uiteindelijk wordt gemengd met gewone brandstof en vervolgens vervoerd naar voormalige Oostblok-landen als Roemenië. Stellchem speelt, waar het gaat om de gewraakte af- valtransporten, een bemiddelende rol tussen Laura Vereeniging in Maassluis, Tanker Cleaning in Rotter dam, het Nijmeegse Chem Clean, North Refinery in Delfzijl en het Franse RTR Industries. Directeur Slager van het North Refinery: „Het is ui termate vervelend dat onze naam indirect in deze affai re wordt genoemd. Wij hebben onmiddellijk de hele transportprocedure nogmaals tegen het licht gehou den, maar hebben niets onoirbaars kunnen ontdek ken." North Refinery beschikt over een door VROM afgege ven vergunning om het olie-watermengsel specifiek naar RTR te mogen uitvoeren met als oogmerk het ver branden .ervan. „Wij huren zelf het transport in en de lading wordt, voorzien van de benodigde documenten, door de douane ter plaatse verzegeld. In Frankrijk wordt die door de douane ontzegeld en in ontvangst genomen door RTR. Gedurende het hele transport blij ven wij als eigenaar verantwoordelijk voor de vracht." VROM wordt van elk transport op de hoogte gesteld en krijgt ook een afschrift van de ontvangstbevestiging. Gebeurt dat niet, dat wordt die omissie door de com puter op het ministerie opgemerkt. Slager: „Wij weten dat de overheid met argusogen naar chemische afval- transporten kijkt en handelen uitermate voorzichtig. Het is ons alles waard om die telkens voor een jaar af gegeven vergunning te behouden. North Refinery is destijds via Stellchem indirect in contact gekomen met RTR. De Stellendamse firma, on der andere gespecialiseerd in het verzorgen van afval stromen, berekent het Delfzijlse raffinage-bedrijf een bedrag voor de verwerking in Frankrijk en is volgens het gesloten contract 'houder van de afvalstoffen, niet zijnde de producent'. Het is Slager niet bekend wat de afvalbemiddelaar van RTR Industries ontvangt voor zijn activiteiten. „Maar dat zijn onze zaken niet." Het is de directeur van North Refinery ook niet bekend wat uiteindelijk met het verontreinigde afval in Frankrijk gebeurt. „Onder onze verantwoordelijkheid wordt het in Metz afgele verd. Daarmee houdt onze bemoeienis op." den haag/leiden anp Het naar verluidt grootste woor denboek ter wereld, het Woor denboek der Nederlandsche Taal (WNT), nadert na ongeveer 140 jaar eindelijk zijn voltooi ing. Op het Instituut voor de Nederlandse Lexicologie in Lei den zweten 25 mensen om het taalhistorische werk nog vóór 1998 tot en met de Z klaar te hebben. Het eerste deel ver scheen in 1864. Daar was toen al 13 jaar aan gewerkt. Bij de uitgeverij SDU, die de uitgave van het WNT nog niet zo lang geleden overnam van collega Nijhoff, wordt de apo theose niet meer afgewacht. Om de overname een beetje te xneren. wordt het WNT in okto ber van dit jaar tot en met de W nog eens ineens èn in een voor meer mensen betaalbare versie uitgegeven. De 36 banden ko men in paperback voor nog geen 1.500 gulden op de markt en gebonden voor bijna 2.000. De oplage voor beide versies zal 1.000 tot 1.500 exemplaren be dragen. De boeken worden overigens gebracht zoals ze voor het eerst werden uitgegeven en zijn niet verder aangepast. Aanpassing van het gehele WNT tot de mo dernste tijd is een klusje dat op zijn vroegst in de volgende eeuw zal worden uitgevoerd. Volgens uitgever Geert Van der Meulen is de eenmalige uit gave ook bedoeld om „de paar honderd miljoen die in die jaren aan salarissen zijn betaald" niet al te zeer weggegooid geld te la ten zijn. Het WNT werd tot nog toe maar door enkele instellin gen aangeschaft en dat wordt bij de SDU toch wel een beetje zonde gevonden. De kopers moeten wel even een speciaal plankje vrijmaken, want de 36 banden bestaan uit 40.000 bladzijden. Als het hele WNT klaar is 1de laatste delen zullen ook in een goedkope ver sie in de winkel komen), bestaat het uit minstens 40 banden. Niet zo verwonderlijk omdat de verklaring van sommige woor den vele bladzijden in beslag neemt. Het woord 'trekken' eist bijvoorbeeld 43 bladzijden voor zich op, het woord 'voet' 38 en het woord 'water' 27. De redacteuren zijn soms wel twee jaar bezig met een woord. Uitgebreid immers doet het WNT kond van de herkomst van het woord, de eerste vind plaats sinds 1500, de oudste be tekenis en de jongste tot 1930 en de ontwikkeling daar tussen in. Uiteindelijk is het nog eens terug te vinden in tal van cita ten. Verder wordt aangegeven of een woord gewoon of onge woon is, jargon of dialect is of een speciale gevoelswaarde heeft. Er werden nu al meer dan 10.000 bronnen gebruikt, van li teraire werken tot werken over landbouw.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3