'Angst en wantrouwen doorbreken' Luns ontzien in slijmerige lofzang Feiten &Meningen 'Je voelt je ijzer sterk' Extreme droogte zuidelijk Afrika voorzien 'Plannen coup borrelpraat' VRIJDAG 19 JUNI 1992 Vredesactivisten willen meehelpen aan verzoening Palestijnen en Israëli's Uiteindelijk hadden de gevangen vredesactivisten een ty pisch Nederlandse oplossing voor hun smerige cellen. Schrobben. Het moet de Israëlische bewakers in verwar ring hebben gebracht. Tientallen westerse vrouwen, die zingend bezit nemen van het cellenblok en zich zo goed en zo kwaad als het kan installeren, alsof het een vakan tie-uitstapje betreft. Dat was het zeker niet, zo blijkt ook uit de verhalen van de 'grote criminelen' zelf. Terwijl de Haarlemse Greet Scholte vindt dat het „gemakkelijk te ervaren" was, spreekt Tine van het Veld van een „verne derende ervaring". „Ik ben beschadigd." AMSTERDAM HANS JACOBS Begin deze maand was het pre cies 25 jaar geleden dat in het Midden-Oosten de 'Zesdaagse oorlog' uitbrak. De gevolgen van die oorlog zijn nog altijd dagelijks zichtbaar. Het zegevie rende Israël bestuurt nog steeds de toen bezette Westelijke Jor- daanoever, de Golanhoogten en de Gazastrook. Tienduizenden Israëli's hebben zich in de loop der jaren gevestigd in die gebie den, tot woede, ergernis en frus tratie van de Palestijnse bevol king. Die is dan ook in opstand gekomen de intifada tegen de Israëlische bezetters. En on danks gesprekken tussen Israël, de Palestijnen en de Arabische buurlanden, is vrede in het ge bied nog ver weg. De 'Zesdaagse oorlog' werd niet alleen door Israëli's en Palestij nen herdacht. Vredesactivisten uitzo'n twintig landen reisden naar Tel Aviv om deel te nemen aan een 'Voettocht voor een vreedzame toekomst in het Midden-Oosten'. De tocht, van Haifa, doo.r Samaria (Jenin, Na bloes en Ramallah) naar Jeruza lem, moest Israëlische en Pales tijnse vredesgroepen een riem onder het hart steken. Israël gaf echter geen permissie voor een wandeling dóór 'bezet gebied'. Toen een deel van de activisten toch de zogeheten 'Groene lijn' de Israëlisch-Jordaanse grens van vóór 1967 wilde passe ren, volgde arrestatie. Geschrokken Op voorwaarde dat ze zich van verdere acties zouden onthou den, werden de vredesactivisten na twee dagen weer vrijgelaten. Woensdagochtend zijn de Ne derlandse deelnemers terugge keerd. Moe, een tikje ge- schrokkken, maar voldaan en vastberaden vertelden ze na aankomst in Amsterdam van hun ervaringen en motieven. Een aantal zou zo weer terug gaan, anderen vinden het na het ongewilde avontuur voorlo pig wel even genoeg. De arrestatie van 113 van de ruim 400 deelnemers aan de voettocht op zondag 7 juni heeft het initiatief in de schijn werpers van de internationale publiciteit gebracht. Daarvoor was er wel aandacht in de Israë lische en Palestijnse pers, maar de grote 'klapper' kwam pas na de aanhoudingen. „We hebben het niet gepland, zelfs niet voor zien en hebben er zeker niet op aangestuurd zegt Leidenaar Ted Ages. „We wilden echter per se ook op Palestijns gebied demonstreren en onze solidari teit betuigen. Daarom hebben we ondanks een Israëlisch poli- tiekordon en tegen het uitdruk kelijke bevel in, toch gepro- 'Geweld keert zich tegen zichzelf'. De vredesactivisten hielden op 5 juni beerd verder te gaan. Snel ingrijpen van de Israëli's verhinderde dat de zesdaagse voettocht kon worden afge maakt, maar het Israëlische op treden heeft de groep veel extra publiciteit opgeleverd, beaamt Ages. De theologisch medewer ker van de doopsgezinde vre desgroep was een van de initia tiefnemers van de Nederlandse deelname aan de voettocht, die vogels van diverse pluimage bij elkaar bracht. Dialoog „We zijn allemaal zeer betrok ken bij de situatie in Palestina- Israël. Het is de hoogste tijd dat daar vrede wordt gesticht. We denken dat het nuttig is dat mensen van buitenaf komen om een dialoog te stimuleren tussen Palestijnen en Israëli's", meent Ages. In dat verband her innert Ages aan de traditioneel sterke band tussen Nederland en Israël, die volgens de Leide naar te eenzijdig is gericht op Israël. „De Palestijnen zijn slachtoffer van ons schuldge voel." Beëindiging van de bezetting, het respecteren van de mensen rechten en het creëren van twee staten, die vreedzaam moeten samenleven, dat zijn de drie uit gangspunten die volgens de ac tivisten tot verzoening moeten leiden. 'De beste verzekering van werkelijke veiligheid en vrij heid is gebaseerd op weder zijdse acceptatie. Wij zijn er diep van overtuigd dat zulke re laties kunnen worden ontwik keld tussen Israëli's, Palestijnen en hun buren' heet het in een plechtige verklaring van de deelnemers aan de voettocht. Kant en klare oplossingen voor het al meer dan veertig jaar sle pende conflict hebben de acti visten overigens niet. Groen Links-vertegenwoordiger Hans Feddema meent dat toepassing van het in 1947 door de Vere nigde Naties voorgestelde ver delingsplan voor Palestina vre de breligt. De reacties van de andere deelnemers maken dui delijk dat zij dit als luchtfietserij beschouwen. Wantrouwen Bart Nooy is geschrokken van de angst en het wantrouwen die hij bij Israëli's en Palestijnen aantrof. .Angst en wantrouwen moet worden doorbroken, maar ik weet niet hoe." Claartje Vol- lenbregt spreekt van een nood zakelijke 'heling'. Palestijnen en Israëli's zijn volgens haar een Siamese tweeling die het hart delen. „Delen van het land brengt op zich geen oplossing. Palestijnen en Israëli's moeten bij elkaar slachtofferschap er kennen." Vredesgroepen in Israël zelf hebben het, aan weerskanten van de 'Groene lijn' niet gemak kelijk. De voettocht en de ande re activiteiten van de groep, zoals demonstraties bij gevan genissen en een manifestatie bij Megido, vlak bij de 'Groene lijn', waren dan ook bedoeld om de plaatselijke groeperingen te steunen. Op hun beurt kregen de activisten weer steun in de vorm van solidariteitspakketten nadat ze even buiten Megido waren opgepakt. „We kregen pakjes uit Haifa. De mensen daar weten precies wat je in de gevangenis nodig hebt: wc-papier en een tandenbor stel", vertelt Hans Uwland. Vooral de gebrekkige sanitaire omstandigheden in de gevange nis maakten indruk op de Ne derlanders. „Een gat in de hoek van de cel was de wc. Je zag en hoorde elkaar poepen. Dat is niet erg prettig", merkt Fedde ma op. Of er wc-papier was, handdoeken waren en of de ac tivisten een paar persoonlijke bezittingen bij zich mochten •houden, hing af van de luimen van de dienstdoende bewakers. Honden „Ik mocht mijn tas met spullen houden", zegt Greet Scholte, „Bij ons was niets" vertelt Bart Nooy, die met 22 man zat opge sloten in een cel met slechts acht betonnen bedden. Met zingen en praten en met poetsen, de cellen zijn schoon achtergelaten werd de moed erin gehouden. „Er is een ge weldige band ontstaan", be toogt Feddema met instem ming van de anderen. „Het werkte verzusterend" zegt ook Scholte. Iedereen is het erover eens dat hun ervaring niet te vergelijken is met wat de Palestijnen mee maken in de Israëlische gevan genissen. „Dat is uit de verhalen wel duidelijk geworden", bena drukt Nooy. „De Palestijnen worden behandeld als honden. Wij zijn uiteindelijk niet slechts behandeld." HAARLEM BREGITTHA NUYTEN „Eigenlijk ben ik geen moment echt bang geweest. Er was zo veel solidariteit onderling dat ik me heel sterk voelde. Mijn grootste angst was nog dat ze thuis ongerust zouden zijn. Voor vertrek hebben we nog een training gekregen in ge weldloos verzet, maar verder heb ik nooit gedacht dat er pro blemen konden komen. Het is achteraf misschien wat naief ge weest, maar ik dacht echt dat er niks kon gebeuren." De Haarlemse vredesactiviste Greet Scholte vertelt vol vuur over haar ervaringen bij de 'Voettocht voor een vreedzame toekomst in het Midden-Oos ten', die vorige week in Israël eindigde met de arrestatie van bijna de helft van het aantal deelnemers. Onder hen ook Greet Scholte en haar stadgeno te Marianne Huurman. Israël had geen toestempiing gegeven voor een voettocht door bezet gebied. Na onderling overleg besloot ongeveer de helft van de deelnemers het verbod te nege ren. Leidenaar Ted Ages niet („Er moesten ook mensen ach terblijven"), Greet Scholte en Marianne Huurman wel, al ging dat niet zonder gewetensstrijd. „Ik ben nooit van plan geweest om dit te doen, maar op dat moment kon ik niet anders. Je staat zo achter je doel dat je je ijzersterk voelt", zegt Scholte. „Het is een gewetenszaak", vult Woubruggenaar Hans Feddema aan. Ver kwamen ze niet. Bin nen twintig minuten was de he le groep opgepakt en in busjes weggevoerd. Feddema, Scholte ervHuurman hielden elkaar ste vig vast. „Je moet elkaar steun geven", aldus Feddema. Na veel oponthoud voor het transport en de ondervraging vielen uit eindelijk twaalf uur later, het was toen half vijf 's in de och tend, de celdeuren van de ge vangenis in het slot. Marianne Huurman doet luch tigjes over het verblijf in de cel. „Er waren bedden, matrassen, Greet Scholte: „Het is achteraf misschien wat naief geweest, maar ik dacht echt dat er niks kon gebeuren". united photo de boer olaf kraak een douche en geen kakkerlak ken of muizen." Scholte spreekt van een „vreemde ervaring. Je zit toch met zestien vrouwen in een cel van 6 bij 3.5 meter". Feddema spreekt van veel la waai, geschreeuw en gevloek van de Israëlische en Palestijnse gevangenen. De Israëli's wilden dat de acti visten erkenden dat ze de wet hadden overtreden. De verho ren liepen voor eenieder ver schillend, maar uiteindelijk moest iedereen een verklaring ondertekenen die in het He breeuws was opgesteld. Scholte: „We hebben nooit onze handte kening gezet. Ten eerste niet omdat we niets wilden tekenen dat we niet konden lezen en ten tweede niet omdat we eerst een advocaat wilden spreken." Twee dagen later werd het ge zelschap weer vrijgelaten. Terug in Haarlem kijkt Scholte met gemengde gevoelens op het avontuur terug. „Ik weet ze ker dat we in Israël goed werk hebben gedaan. Dat hebben we van zowel Israëli's als Palestij nen gehoord, maar ik hoef niet terug. Er is hier ook nog zoveel te doen". Amerikaanse klimatoloog Cane wijt droogte aan El Nino Wat staatsgreepeen snufje Claus en een heel klein beetje NSB Het beeld dat we van Afrika ken nen: droge, dorre velden en hon gerige kinderen. Dit jaar teistert de droogte echter ook landen die daar normaal gesproken weinig last van hebben. Een drama dat was te voorspellen, aldus klimato loog Cane. foto anp NEW YORK-JOHANNESBURG IPS De rampzalige droogte in zui delijk Afrika was meer dan een jaar geleden al te voorzien. Vol gens het hoofd van het geolo gisch observatorium van de Co lumbia Universiteit in New York, Mark Cane, had de droog te kunnen worden voorspeld door bestudering van het om de vier jaar terugkerende natuur verschijnsel 'El Nirio' in de Stille Zuidzee. El Nirio, ook wel de El Nifio- Zuidelijke Oscillatie (ENSO) ge noemd, is een atmosferisch ver schijnsel waarbij de tempera tuur van het zeewater vrij abrupt over een groot gebied toeneemt. Dit gebied strekt zich uit van de datumgrens bij Sa moa, tot aan de westkust van Zuid-Amerika en van de eve naar tot de steenbokskeerkring. De verwarming van het zeewa ter over een gebied met een lengte van ongeveer een kwart van de omtrek van de aarde ver oorzaakt op grote afstand ver anderingen in de temperatuur en regenvalpatronen boven de continenten. „De huidige droogte in zuidelijk Afrika staat in verband met de vrij ernstige droogte in noord- Australië en de zware regenval in zuid-Brazilië, Uruguay en noord-Argentinië", aldus Cane. Volgens de klimatoloog waren al deze verschijnselen een jaar geleden met grote waarschijn lijkheid al te voorspellen, net zoals nu al kan worden voor speld dat de volgende regenpe riode in zuidelijk Afrika weer normaal zal zijn. Wel is het zo dat de kennis over factoren die het klimaat kunnen beïnvloeden nog verre van vol ledig is. Over de invloed van het broeikaseffect op klimatologi sche verschijnselen is bijvoor beeld nog maar weinig bekend. Cane gelooft zelf echter niet dat het broeikaseffect medeverant woordelijk is voor de huidige droogte in zuidelijk Afrika. „Wat de invloed van het broeikasef fect ook mag zijn, El Nirio be staat al veel langer." Wanhopig De droogte heeft tot nu toe een verwoestend effect gehad op het leven in zuidelijk Afrika. Het koude seizoen doet weldra zijn intrede en de roep om water in het geteisterde gebied wordt steeds wanhopiger. Voor acht tien miljoen mensen dreigt, als er geen hulp komt, de honger dood. De elf landen in de regio hebben dit jaar veertien miljoen TOM JANSSEN ton graan nodig. De eigen oogst omvat waarschijnlijk niet meer dan zeven miljoen ton. Tachtig procent van de gewas sen is verloren gegaan door de brandende zon. In het Zuidafri- kaanse Transvaal en Botswana schommelt de gemiddelde tem peratuur tussen 35 en 41 gra- den. Grote rivieren, zoals de Ca- lendon, Dunde, Limpopo, Oranjerivier, Ruvuma en Zam bezi, zijn bijna helemaal opge droogd. De bestaande bronnen en waterputten vergaat het al niet veel beter. Vrouwen moe ten soms dertig kilometer lopen voordat ze water vinden. In een aantal landen sterven da gelijks al honderden stuks vee als gevolg van uitdroging. Des kundigen verwachten dat die aantallen zullen uitgroeien tot duizenden stuks per dag, als het koude seizoen echt is begon nen. Ondervoeding is een alge meen voorkomend verschijnsel in alle landen. Maar zelfs in een relatief ontwikkeld land als Zuid-Afrika bedraagt de onder voeding op het platteland intus sen al achttien procent. Mo zambique is het eerste land waar inmiddels mensen van de honger zijn omgekomen. Hulpactie De internationale hulpactie be gint op gang te komen. Graan schepen uit Argentinië en de Verenigde Staten varen naar voornamelijkZuidafrikaanse havens als Kaapstad, Port Eliza beth, Durban en East-London. Deze havens zullen 8,5 miljoen van de benodigde veertien mil joen ton graan moeten verwer ken. Andere havens waar graan wordt gelost, zijn Walvisbaai in Namibia, Dar es Salaam in Tan zania en Beira, Nacala en Ma puto in Mozambique. Het ver voer over land geschiedt voor namelijk per trein, via het Zuid- afrikaanse spoorwegnet, maar ook via de Tanzam-spoorlijn die Tanzania met Zambia verbindt. Voor een aantal landen en re gio's, die geen containers kun nen verwerken, moet het graan in de havens eerst worden ver pakt in zakken van vijftig kilo. Naar delen van Zambia en Zim babwe moeten in totaal zo'n 36 miljoen zakken worden ver voerd, terwijl ook Malawi alleen maar zakken graan kan verwer ken. De logistieke problemen worden in landen als Malawi en Mozambique nog eens verer gerd door politieke onrust en burgeroorlog. HAARLEM RONALD FRISART Een staatsgreep dus. Die had in 1965 in Nederland kunnen wor den gepleegd als de toenmalige minister van buitenlandse za ken, Luns, enkele hoge militai ren niet op andere gedachten had gebracht. Luns onthult dat in een gisteren gepubliceerd boek over zijn leven en loop baan. Uit de woorden van de ex-bewindsman valt op te ma ken dat de militairen de macht wilden grijpen omdat ze vrees den dat een Cabinet met daarin de Partij van de Arbeid het in het goede vaderland voor het zeggen zou krijgen. De coupplegers-in-spe waren volgens Luns buitengewoon ge frustreerd, maar waarover zegt hij er niet bij. Wel merkt hij op: „Deze frustraties, gepaard gaan de met een grote mate van we reldvreemdheid, zijn mij ook la ter in de NAVO bij herhaling opgevallen." Moeten we vrezen dat we in West-Europa veel meer risico lopen dan we den ken om op een ochtend wakker te worden en op de radio te ho ren dat een stel dolgedraaide militairen het heft in handen heeft genomen? Auteur J.G. Kikkert wekt niet de indruk Luns met dergelijke vra gen erg lastig te hebben geval len. Het boek is dan ook niet zo zeer een biografie geworden over de man die lange tijd ge zichtsbepalend was voor de Ne derlandse buitenlandse politiek en daarna nog een reeks van ja ren voor de Noord Atlantische Verdrags Organisatie (NAVO). Veeleer hebben we te maken met een wat slijmerige, 265 pa gina's lange lofrede op mr. Jo seph Antoine Marie Hubert Luns. Geen enkel omstreden onderwerp komt aan bod zon der dat de auteur zijn nu 80 jaar oude object nadrukkelijk tegen kritiek in bescherming neemt, of daar nu wel of niet aanleiding toe is. Wie leest over „de uitgesproken anti-Duitse stemming die altijd in huize Luns heeft geheerst", vraagt zich uiteraard af of Kik kert nog iets boeiends te mel den heeft over Luns' NSB-lid- maatschap in de jaren dertig. Maar nee, we moeten het doen met een kort citaat van Luns zelf: „Toen dr. L. de Jong in 1979 'onthulde' dat ik 46 jaar eerder enige tijd lid zou zijn ge weest van de NSB, leidde dat onmiddellijk tot een interpella tie van de heer Den Uyl in de Tweede Kamer." Hoezo 'lid zou zijn geweest'. Luns «NSB-lid SU In de loop van zijn carrière ontmoette Luns tal van politieke kopstukken. Een van hen was de Franse president Charles de Gaulle. Op deze foto uit 1961 schudt de Nederlandse minister van buitenlandse zaken hem de hand in Parijs. geweest, ontkende dat aanvan kelijk en liet vervolgens weten dat zijn broer hem had opgege ven, maar later weer van de le denlijst heeft laten schrappen „toen hem (die broer, RF) dui delijk was geworden dat ik voor die partij niet voelde", zoals Luns in maart 1979 aan de toenmalige premier Van Agt schreef. IGkkert heeft het ken nelijk niet opportuun gevonden die NSB-kwestie verder uit te spitten, en dat is diep treurig voor iemand die pretendeert een serieuze levensbeschrijving foto nationaal foto persbureau aan het papier toe te vertrou wen. Niettemin bevat het boek enkele opmerkelijke uitspraken van Luns. Zo blijkt hij destijds geen erg warm voorstander te zijn geweest van net voorgeno men huwelijk tussen Beatrix van Oranje-Nassau en Claus von Amsberg. Daarbij ging het de ex-NSB'er niet om Claus' doen en laten in de Tweede We reldoorlog, maar-om iets an ders. Luns: „In Claus' familie hadden zich dingen afgespeeld, die een voorafspiegeling kon den vormen voor de gezond DEN HAAG ANP Oud-premier P. de Jong is in de jaren zestig niet door Luns in gelicht over een mogelijke militaire staatsgreep in Nederland. De Jong was destijds minister van defensie en vindt dat hij daarom de eerstaangewezene was om van Luns' ontmoeting met die generaals op de hoogte te worden gebracht. „Stel je voor dat het waar is wat Luns heeft gezegd, dan heb ik dus een hele tijd opgescheept gezeten met een aantal generaals die met de gedachte speelden in ons land een militaire staatsgreep te plegen. Dat lijkt mij niet goed te verantwoorden", aldus De Jong. De long acht het overigens niet goed denkbaar dat in de Ne derlandse militaire top destijds serieuze plannen voor een staatsgreep bestonden. Weliswaar was door het kabinet-Marij- nen op de begroting van De Jongs toenmalige departement be zuinigd, maar daar pleeg je toch zeker geen staatsgreep om, zo meent De Jong. „Ik zie het toch meer als een indianen-verhaal, borrelpraat die een eigen leven is gaan leiden. Het geheugen is toch altijd weer een ingewikkelde zaak." heidsproblemen, waarmee hij en zijn verwanten later werden geconfronteerd. Het was met het oog hierop dat men Beatrix dit huwelijk ten stelligste heeft ontraden. Maar zij wilde toen niet luisteren." Wat had zich dan in de familie Von Amsberg afgespeeld? Ook op deze voor de hand liggende vraag geeft Kikkert geen antwoord. Voorts laat Luns weten dat de Amerikaanse president Kenne dy hem in 1963 vroeg of Neder land troepen voor Vietnam ter beschikking wilde stellen. „Uw bijdrage zou waardevol kunnen zijn in Vietnam en een uitste kende indruk maken op de pu blieke mening", zou Kennedy hebben gezegd. Luns hield de president echter voor dat diens verzoek onmogelijk kon worden ingewilligd nu Nederland zich net, mede onder druk van de Amerikanen, geheel uit de voor malige kolonie Nieuw-Guinea had teruggetrokken. En daarmee zijn we beland bij de politieke kwestie waarmee de naam Luns onverbrekelijk, en zeker niet in onverdeeld po sitieve zin, is verbonden: de overdracht van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indo nesië. Wie althans hierover van de auteur relevante toevoegin gen aan de al bekende feiten had verwacht, komt opnieuw bedrogen uit. Niemand zal zich er dan ook over verbazen dat Kikkert wel suggereert dat Luns ten tijde van de Nieuw-Guinea-kwestie tegenover de Amerikanen heeft gedreigd dat Nederland .rit de NAVO zou stappen, maar daar aan verder geen woord wijdt. En natuurlijk vraagt Kikkert niet door als Luns zegt dat hem „van zeer invloedrijke buitenlandse zijde" is gesuggereerd in 1956 een opstand op Sumatra te steunen om het bewind van de Indonesische president Soekar- no aan het wankelen te bren gen. 'De Wereld volgens Luns' is al met al een zeer teleurstellend boek, waarin het echter wel rit selt van de aardige anekdotes. Plus deze 'onthulling' van Luns over oud-premier Van Agt: „Van Agt had er buitengewoon veel slag van de kiezers te bespelen. Ik kan u in dit verband nu wel verklappen, dat hij in het geheel niet van fietsen hield". J.G. Kikkert: De wereld volgens Luns. Uitg. Het Spectrum, Utrecht 1992. ISBN 90 274 3026 8. Prijs 39,90.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2