'Spelen voor je land is iets bijzonders' 'Ik hoorde eigenlijk te applaudiseren voor Oranje' EK-Voetbal Duitse vandalen slopen binnenstad van Göteborg 1 VRIJDAG 19 JUNI 1992 -f KAREI. JANSEN (chef) R08 ONDERWATER COVER TV, REDACTIE-ASSISTENTE PATRICIAJIMA, len Dales vierde gisteren voor aanvang van de wedstrijd tegen Duits land met de Nederlandse supporters in Göteborg feest. FOTO ANP KOEN SUYK GÖTEBORG ANP Duitse voetbalsupporters heb ben vannacht opnieuw rellen in Göteborg veroorzaakt. Gister middag zorgden ongeveer 700 Duitse vandalen voor veel pro blemen in het centrum van de Zweedse stad. Een groep van een paar honderd vandalen be stookte rond middernacht de Nederlandse biertent in het He- denpark met vuurpijlen en ste nen. De Zweedse politie rukte massaal uit. Het kostte de Ne derlandse politiedelegatie in Göteborg moeite het Oranje-le gioen in bedwang te houden. Ook elders in de binnenstad van Göteborg was het onrustig. Ook daar provoceerden Duitse sup porters de Nederlandse voetbal fans. Gistermiddag hielden de van dalen al danig huis in de uit- gaansstraat in het centrum van Er werd voor vele tienduizenden guldens ge sloopt. Vier mensen, onder wie een politie-agent, raakten ge wond. De politie werd volkomen verrast door het plotselinge ge weld van de Duitse supporters. De op hol geslagen horde trok als een orkaan door de binnen- Istad, waarbij vooral de terrassen waar Nederlandse supporters ja feestvierden het moesten ont- I gelden. Al het meubilair en het al glaswerk werd met de grond ge il lijkgemaakt. „Het was een gecoördineerde sc actie", zegt Hans van Vlokho- 01 ven, supporterscoördinator van dj de KNVB. „Ik heb zoiets nog nooit gezien. Het was beangsti gend. Temeer omdat het zo on verwacht gebeurde. De Zweedse politie had enke le minuten nodig voordat alles was georganiseerd om het sup- portersgeweld te beteugelen. Daama kwam het tot een bik kelharde confrontatie. De poli tie maakte daarbij op beschei den schaal gebruik van traan gas. De Duitsers rukten de straatklinkers uit de grond, sta ken vuurpijlen af en gooiden een bommetje. Binnen een half uur had de politie met behulp van honden de situatie weer ondercontrole. Het was overigens aan het Oranje-legioen te danken dat het centrum van Göteborg geen compleet slagveld werd. Op een enkele heethoofd na hielden al le Nederlandse supporters zich volkomen afzijdig van de scher mutselingen, waardoor verdere escalatie-kon worden voorko men. „De Nederlanders treft geen blaam", zegt politiewoordvoer der Goran Wiss in een reactie. „De verantwoordelijkheid ligt volkomen bij de Duitsers. Ster ker nog: we mogen de Hollan ders dankbaar zijn dat zij rustig zijn gebleven, anders zou de si tuatie volstrekt onbeheersbaar zijn geworden." Na het incident bleef het lang broeierig in de stad. Ongere geldheden bleven evenwel uit. Mede omdat de Zweedse politie niet- andermaal verrast wenste te worden en derhalve opval lend patrouilleerde. Daarbij gaf een helikopter vanuit de lucht ondersteuning. Gemotiveerde Schotten sturen willoze GOS-voetballers naar huis Gordon Strachan wees naar de tribune, vol vurig zingende Schotten. „Zie je die mensen? Die laat je niet zakken. Dus speel je voor winst, altijd." De Schotten deden het tegen het GOS; 3-0, tot geluk van Duits land. NORRKOPINC HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER De rode alleskunner Strachan, aanvoerder van de Engelse kampioen Leeds United en Schotland, tot hij pal voor het EK met een rugblessure moest afzeggen, zei nog iets meer. „Er is een verschil voor ons tussen een clubshirt en het shirt van Schoüand. In dat eerste shirt verdien je een stuk beter, maar spelen voor je land is iets bij zonders." De ploeg in het blauw liet het tegen het GOS zien, uitgerekend het elftal van een uit elkaar ge vallen land, een elftal zonder ziel, leiding en doel. Het was de Russen aan te zien: bijna wil loos liepen ze tegen de grootste uitslag van het toernooi aan. Bondscoach Byshovets zette na afloop alle beperkingen nog eens op een rijtje. „We hadden niet de sterkst mogelijke selec tie, zodat we vandaag ook geen adequate vervangers in het veld konden brengen voor de gebles seerden en geschorsten. Na tuurlijk heeft de politieke situa tie meegespeeld; die heeft ook de hele voorbereiding in de war gestuurd. Maar Schotland heeft geweldig gespeeld Over de vraag naar zijn toe komst en die van het elftal, kon hij kort zijn: „Die is er niet. Bin nenkort is er een congres, waar over de voetbaltoekomst van de verschillende staten wordt be slist. Mijn contract is nu in elk geval beëindigd, ik weet niet wat er gaat gebeuren." De Schotten weten dat wel: zij zullen trots terugkeren in eigen land en daar met applaus en schouderklopjes worden ont vangen. Voor coach Andy Rox burgh is dat eigenlijk niet ge noeg. „We willen niet steeds ge complimenteerd worden met onze moed en onze stijl, we wil len eindelijk wel eens gefelici teerd worden met resultaten. Ik ben heel blij met deze overwin ning, maar ik heb toch het ge voel dat het een te magere belo ning is voor wat we in Zweden hebben laten zien." Daar zit wat in. De Schotten leverden een meer dan behoor lijke bijdrage aan het i Paul McStay (3) heeft vernietigend uitgehaald. De bal belandt in eerste instantie op de paal, maar verdwijnt via de rug van de GOS-goalie in het doel. Hun contributie tot de amuse mentswaarde was zeker vele malen groter dan die van Enge land en Frankrijk samen. Geluk kig voor de Schotten weten hun supporters dat ook te waarde ren. Aanvoerder Richard Gough zei het nog: „We zijn een dag voor de wedstrijd naar de fans gegaan in hun tentenkamp. Ze waren trots op wat we de eerste twee wedstrijden hadden laten zien. De goede indruk die we hebben achtergelaten tegen Ne derland en Duitsland wilden we daarom ook niet verspelen." Hij noemde nog de namen van Vogts en zijn teamgenoot bij Glasgow Rangers Mikhaili- chenko: „Gezien de uitslag van Nederland-Duitsland mag Berti Vogts ons wel heel dankbaar zijn. Mikhailichenko was dat ze ker niet. Ik heb hem na afloop heel even gesproken. Hij vond dat ze een strafschop hadden moeten hebben. Hij leek me erg gefrustreerd, maar volgens mij omdat ze hadden gedacht tegen ons wel even twee punten te pakken. Daarom speelden ze te gen Duitsland en Nederland zo negatief." Negatief voetbal zal de Schot ten nooit kunnen worden aan gewreven, al was het maar om dat er altijd een paar duizend meereizende fans zijn die be diend moeten worden. 'The Tartan Army' had de grootste lol, gisteravond in een nat Norr- köping. Met twee punten en vier goals hebben de Schotten ook betere cijfers gescoord dan de gehate Engelen. Gisteren kwamen twee van de drie goals tegen het GOS uit 'dode momenten' tot stand, zoals bij Nederland- Duitsland zelfs 75 percent van de productie viel na vrije trap pen. De eerste van Schotland viel al na zes minuten, de tweede later. McStay opende de score met een knal van ruim 20 meter na een cor ner. Het natte gras gaf de lage bal een geweldige vaart; via paal en de rug van keeper Charin was het 1-0. De tweede van de Schotten was van McClair, die zelden scoort voor de nationale ploeg. De spits van Manchester United maakte een een-tweetje met McCoist en schoot via Chemis- ov raak, onhoudbaar voor Cha- Daarmee stond de van deze wedstrijd vast, want het GOS had niet meer de macht aan drie doelpunten te denken. Laat in de wedstrijd be nutte McAllister aan de andere kant nog wel een strafschop, nadat Nevin was neergelegd. Het was een statistische kwestie eigenlijk, behalve dan voor de Schotten, die elke goal toejuichten. De uitslag gaf Rox burgh in elk geval de gelegen heid alvast het volgende toer nooi aan te kondigen, het WK van '94. „We hebben een jong elftal dat nog jaren vooruit kan. De gemiddelde leeftijd is 27 en u weet wat de grote Jock Stein ooit heeft gezegd: 'Pas op zijn 27ste weet iemand hoe voetbal gespeeld moet worden." SCHOTLAND: Goram; McKim- mie, McPherson, Gough en Boyd; Gallacher (79. Nevin), McCall, McStay en McAllister; McCoist (69. Mclnally) en Mc Clair. GOS: Tsjarin; Kantsjelskis, Oleg Koetsnetsov, Tsjernisov en On- opko; Dobrovolski, Michalits- jenko, Sjadadse en Aleinikov (46. Kornejev); Joeran en Kirjak- ov (46. Dimitri Koetsnetsov). 'e, Vriend Roxburgh bespaart geplaagde Bertie Vogts afgang Kohier en Hassler komen te laat Dennis Bergkamp zorgt voor de bevrijdende derde treffer van Oranje. GOTEBORG MARCEL V GPD-VERSLAGGEVER In de kleedkamer van Duitsland moet het in de rust gedonderd hebben. De spelers, al helemaal murw door de overrompelende start van Oranje, kregen van Berti Vogts de volle laag. De kleine Duitse bondscoach liet blijken over een hele grote mond te beschikken. Vogts: „Ik was woest. 'Weten jullie wat het beste van de eer ste helft was?' vroeg ik ze. 'De tussenstand bij Schotland- GOS'. Ik heb ze ook gevraagd of ze soms dachten dat ze op eert of ander jeugdtoemooi rondlie pen in plaats van de eindron den van een Europees kam pioenschap. Als je zo belachelijk makkelijk de slag op het mid denveld verliest, op zoveel posi ties terrein prijs geeft, dan ben je verkeerd bezig. Dat heb ik ze ingepeperd." Maar Vogts gaf tegelijkertijd toe dat het ook de klasse van het Nederlands elftal was ge weest, die zijn ploeg tot een wil loos slachtoffer in het eerste be drijf had gemaakt.Als voetbal liefhebber behoorde ik eigenlijk te applaudiseren voor Neder land. Met zoveel schitterende spelers, die over zulke onvoor stelbare, individuele kwaliteiten beschikken, zo mooi te kunnen voetballen... daar droomt iedere coach van. Dit was met afstand de beste wedstrijd van het toer nooi. De overwinning van Ne derland was dik en dik ver diend." In zijn eigen 'Mannschaft' had hij slechts twee uitschieters kunnen ontdekken: Jürgen Klin- smann en Thomas Hassler. Bei de spelers hadden hem in hoge mate bekoord. „Maar als je Eu ropees kampioen wil worden, heb je er elf in topvorm nodig. Zoals bij Nederland. Ik zal in de komende dagen alles eens rus tig op een rijtje zetten en diep grondig moeten analyseren hoe dit team verder moet." Dank zij zijn Schotse vriend Andy Roxburgh werd Vogts een afgang op het EK-toemooi be spaard. „Ik wist van te voren dat ik op de Schotten kon rekenen. Zij speelden te sterk om zonder overwinning het podium in Zweden te verlaten. Hun vorm was stijgende en daar zijn de Russen het slachtoffer van ge worden. Het is ook tekenend voor hun strijdlust dat ze in de laatse wedstrijd nog zo'n krachtinspanning hebben gele verd." In het Duitse kamp was het zelfvertrouwen nog niet hele maal verdwenen. Met name de opleving in de tweede helft deed Vogts en zijn spelers goed. „Als we na rust ook waren weg gespeeld, had ik met grote zorg naar de halve finale tegen Zwe den uitgekeken. Maar nu weet ik dat we nog altijd over prima spelers en een prima team be schikken. Het was voor ons een enorme psychologische dreun dat we al zo vroeg op achter stand kwamen. Het bracht heel veel onrust in het elftal teweeg. Maar nadat we in de achterste linie Binz hadden gewisseld voor Helmer, kwamen we voor treffelijk terug in de wedstrijd." Jürgen Klinsmann hielp zijn elftal over het dode punt heen. De spits van Inter Milan, die nog altijd wacht op het defini tieve ja-woord van Leo Been hakker en Real Madrid-presi dent Ramon Mendoza, stond voor het EK meer dan anderhalf jaar droog. In de eerste wed strijd tegen de GOS moest hij nog genoegen nemen met een plaats op de bank. Maar een maal weer voor de leeuwen ge worpen, beschaamde hij het vertrouwen van zijn coach niet. Gisteravond liet hij Van Breuke- len na 53 minuten kansloos. Klinsmann: „Door velen was ik al afgeschreven, maar ik heb bewezen dat ik nog altijd tot de top behoor. Met een beetje ge luk had ik nog voor de gelijkma ker kunnen zorgen. Maar ik geef eerlijk toe dat dat niet verdiend geweest zou zijn. Nederland was groots en gaf ons bij vlagen een lesje in totaal-voetbal." De blonde aanvaller rekent zonder meer op een nieuwe confrontatie met Oranje, over precies een week in hetzelfde stadion. „Zweden zal ons nooit zoveel problemen geven als Ne derland. Wij hebben onze beste krachten verloren, maar hebben toch de halve finales bereikt. Daaruit moeten we moed put ten." Manfred Binz, de libero van Duitsland in de eerste helft, zal dat allemaal niet meer meema ken. Berti Vogts durfde het nog niet hardop te zeggen, maar de man die een jaar geleden nog als de 'nieuwe Franz Becken- bauer' van het Duitse voetbal werd gezien heeft het volledig verbruid. Met Binz wist Duits land in de eerste helft niet wat er achterin gebeurde. Vogts: „Daarom heb ik inge grepen. Het experiment met Thomas Helmer, die zijn plaats als libero innam, is me uitste kendbevallen." vrijdag 19 juni samenvatting EK-VOETBAL OP TV NED 3 BRT 2 DLD2 BBC 1 EURO EK-hoogtepunten Duels van donderdag EK-joumaal 23.00-23.30 22.50-23.20 13.30-16.30 18 30-21.30 10.00-1300 zaterdag 20 juni EK-hoogtepunten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23