Oranje op drempel van nieuw succes Michels in hoger sferen na Oranje-show in Ullevi EK-Voetbal bevlogen Van Basten dankt teamgenoten lUDAG 19 JUN11992 REDACTIE-ASSISTENTE P i de lucht. Manfred Binz weert zich af, terwijl Jurgen Kohier het hoofd afwendt. prco vari Basten speelde tegen Duitsland Jvlogen als zelden eerder in Oranje. Na af- Dp dankte hij zijn teamgenoten voor de poie avond. ».Het was een voorrecht om zo te kunnen elen. Ik ben blij met de doelpunten, de terwinning en met het Nederlands elftal, iben blij onderdeel te zijn van dit team." Ün de eerste helft", zo blikte Van Basten hig, „hebben we erg goed gespeeld. We rden een prachtige start. Na de rust heb- m we het even moeilijk gehad. Dat is geen pande. Duitsland beschikt over een zeer fed team. Het is logisch dat wij het duel fet van begin tot eind hebben kunnen fntroleren. We moeten alleen waken dat niet iedereen voor zichzelf de tactiek gaat bepalen." Gullit voegde er aan toe: „Ik ben blij dat onze positieve instelling eindelijk beloond is. Als een van de weinige landen spelen wij altijd aanvallend. Door gebrek aan geluk had dit nog niet tot opvallende resultaten geleid. Vanavond zat alles mee. We hebben bewezen zeer sterk te zijn." „Het enige probleem tot nu toe was", zei Koeman, „dat we niet scoorden. Nu lukte het wel. Vooral positioneel is heel goed ge speeld. De eerste helft hebben de Duitsers alleen maar achter ons aan gelopen. Bij rust hadden we ruimer voor kunnen staan dan met 2-0. Daarna zijn we even in de proble men geweest. Gelukkig hebben we ons op tijd hersteld." De finale is volgens Koeman dichtbij. „Al moeten we de Denen natuurlijk niet onder schatten. Ze hebben Frankrijk verslagen, het kan niet anders of ze moeten over kwa liteit beschikken. Maar als men het reëel bekijkt is het gewoon zo dat Nederland over meer kwaliteit beschikt." Frank de Boer speelde zijn eerste wedstrijd op het EK. Door een blessure was hij eerder buiten beeld gebleven. „Even heb ik ge dacht". verklaarde de Ajacied, „dat ik hier als veredelde toerist zou zijn. Door kracht- en looptrainingen ben ik in conditie gebleven. Ik denk dat het van avond goed is gegaan, vooral als je bederikt dat ik ruim twee weken vrijwel niets heb ge daan." CÖTEBORC MARCEL V CPD-VERSLACCEVER Rinus Michels vertoefde in ho ger sferen na Nederland-Duits- land. De bondscoach kon ei genlijk maar nauwelijks geloven dat zijn team zo weergaloos en briljant had gespeeld. De Hol land-show had diepe indruk op hem gemaakt. „Ik ben zo gelukkig", kraaide Michels glunderend tegen de internationale pers, „dat ik hier nog uren van wil genieten. De Denen in de halve finale? Daar wil ik nog helemaal niet aan denken. Daarvoor is dit alle maal veel te mooi. Het gebeurt bovendien niet elke dag dat je elftal zo'n absolute topwedstrijd speelt en in staat is om een toch heel sterk Duits team te ver slaan." Michels roemde in de eerste plaats de totaal-prestatie, maar Van Basten en Rijkaard waren in zijn ogen de vedetten van de avond. „Rijkaard omdat hij in de eerste helft een geweldige vorm demonstreerde en na rust in de lucht uitstekend verdedig de, Van Basten omdat hij wer kelijk van de eerste tot de laatste minuut een fantastische prestatie leverde. Voor mij was hij binnen het collectief de gro- Voor de 'Generaal' kwam het wervelende optreden als geroe pen, aangezien hij zich had geërgerd aan de kritieken in de Nederlandse bladen. „Er werd toch enorm getwijfeld aan de kwaliteiten van deze ploeg. Vele kranten en hun experts lieten dat de afgelopen dagen duide lijk blijken. Ik weet het, omdat ik ze allemaal heb gelezen." Voor Michels is het echter zonneklaar dat met de Duitsers nog niet definitief is afgerekend. „Ik heb steeds gedacht dat we ze dit toernooi twee keer zou den tegenkomen en die mening blijf ik verkondigen. We hebben Duitsland .met 3-1 verslagen, maar van een definitieve knock out mag je zeker niet spreken. Daarvoor was hun optreden na de rust ook te sterk. Angst zal zijn ploeg in een eventuele finale niet hebben. Daarvoor is het zelfvertrouwen te hoog gestegen. „Maar we zul len wel respect voor de Duitsers blijven houden", haastte Mi chels zich te zeggen. „Ik loop nu al zo lang mee dat ik weet dat Nederland nooit bang hoeft te zijn voor een tegenstander. Maar het zou dom zijn om voorbij te gaan aan de reputatie en de kwaliteiten t elftal. Het feit dat terugkwam na or kende spel in de vormt het bewijs i hem het Duitse len zo sterk indrukwek- ■erste helft, ri die kwali- Dat Nederland in het zadel werd geholpen door twee vroe ge goals uit standaardsituaties, wilde Michels wel toegeven. „Dat gaf de ploeg een enorme dosis zelfvertrouwen. De Duit sers kregen geen grip meer op Jan Wouters weigert veld te ruimen GÓTEBORG JAN MENNEGA ons spel en in de rust trof ik ie dereen dolgelukkig aan. Toch realiseerden de spelers zich toen al dat er een moeilijke pe riode in de tweede helft zou ko- Door Rijkaard alsnog naar de achterste linie te dirigeren en Frank de Boer te vervangen voorkwam de technische staf van Oranje dat Nederland in de lucht zou worden afgetroefd. Michels: „Klinsmann was op een gegeven moment dichtbij een tweede treffer. Riedle domi neerde in de lucht, daarom ingrijpen. Rijkaard beste kopper en kon in. Vanaf het moment de bevrijdende derde goal scoorden, was het een rou tineklusje om het eind te halen. In de slotfase keerde ook het schitterende spel weer terug." Vandaag en morgen zal men zich in het Nederlandse kamp toch al gaan buigen over de De nen, die vandaag in de omge ving van Göteborg hun nieuwe onderkomen zullen betrekken. Michels: „Ik denk dat we ge noeg materiaal hebben om ons gedegen voor te bereiden op Denemarken. We hebben vi deobanden van al hun wedstrij den. Onze scouts hebben rap porten gemaakt van enkele duels en helemaal onbekend met hun voetbal zijn we sowie so niet. Met de Duitsers zijn zij totaal niet te vergelijken. Het heeft ook geen zin om ze met een ander team te vergelijken." GPD-VERSLAGGEVER Rob Witschge maakte bij het verlaten van het veld al uitbun dige danspasjes. De Feyenoor- der omhelste zijn ploeggenoot Peter Bosz, vloog vervolgens Adri van Tiggelen om de hals en eindigde in de armen van Hans van Breukelen. Witschge was de koning te rijk. Niet alleen van wege de 3-1 overwinning op Duitsland, maar ook omdat hij uitstekend had gespeeld en in dienst van Oranje voor het eerst had gescoord. „Is het niet prachtig? Hier kun je alleen maar van dromen", straalde de geboren Amsterdammer. Hans van Breukelen kon zijn geluk ook al niet op. „Dit geeft mij een fantastisch gevoel, heer lijk. Er komen nog twee wed strijden en daarin zullen wij be wijzen dat wij de geschiedenis kunnen verslaan." De keeper van PSV wist vlak voor aanvang van de wedstrijd overigens niet wat hij hoorde toen Rinus Michels het woord nam en voorspelde dat hij hon derd procent zeker wist dat Oranje tegen Duitsland drie keer zou scoren. „Hij zei er ook nog bij", aldus Van Breukelen, „dat twee van de doelpunten door middenvelders zouden worden gemaakt en één door een spits. Hoe is het mogelijk hè." Uit de woorden van de bondscoach sprak, zo had Van Breukelen het althans ervaren, het enorme vertrouwen dat Mi chels in zijn pupillen heeft. „Daarom alleen al is het zo schitterend dat wij een fantasti sche wedstrijd hebben ge speeld. We verdienden het om te winnen, want we hebben die Duitsers in de eerste helft van het kastje naar de muur ge stuurd." Dat het Nederlands elftal di rect na de rust de greep op de wedstrijd enige tijd kwijt was, was volgens Adri van Tiggelen het gevolg van een gebrek aan concentratie. „We namen het toen even te gemakkelijk op", aldus de pezige verdediger van PSV. „Bovendien hoorden we in de rust dat Schotland met 2-0 voor stond tegen het GOS." Jan Wouters zei „dubbel ge motiveerd" aan de krachtme ting met Duitsland te zijn be gonnen. „Heel München keek", wist de Utrechter, sinds eind vorig jaar in dienst van Bayern München. „Ik wilde dus wel even wat laten zien. In de slotfa se kreeg ik kramp. Van Basten dacht dat ik eruit wilde omdat het niet meer met me ging. Maar je denkt toch niet dat ik me in zo'n wedstrijd laat ver vangen." Afgezien uiteraard van de plaatsing voor de halve finales, was Dennis Bergkamp ook op getogen over de samenwerking met Marco van Basten, die vol gens hem steeds meer handen en voeten begint te krijgen. „Die derde goal moet eigenlijk op ons beider naam geschreven worden, want Marco gaf precies aan hoe ik moest lopen. We voelen elkaar steeds beter aan." Bergkamp haastte zich ver volgens naar de gereedstaande spelersbus, die het Oranje-ge zelschap naar het Kusthotellet in Varberg bracht, een slordige 75 kilometer verderop. EK VOETBAL in djfers Nederland - Ouitjland 3-1 (2-0). 4 Ri|i<aard 1- 0, 15 Witschge 2 0. 53 Khnsmann 2 1. 72 Bergkamp 3-1 Scheidsrechter Pairetto (Ita) Toeschouwers 37 725 Gele kaart Kohier (Duitsland) Schotland - GOS 3-0 (2-0). 6 McStay 1 -0. 17 McClair 2-0. 85 McAllister 3-0 (strafschop) 3 10 2 2 2 3 d-Denemarken (Gothen- ge (Nefl) 1. McStay (Scho) 1. McClair (Scho) 1. McAllister (Scho) 1. Dobrovolski (GOS) 1, Klin smann (DuO 1. Hissier (Dui) 1. Riedle (Dui) 1, Effenberg (Dui) 1Elslrup (Den) 1Larsen (Den) 1Piatt (Eng) 1 GELE KAARTEN Denemarken: Srvebae* Andersen, Pwrfsen. Duitsland: Hissier. Kohier Engeland: Pearce. Curie. Daley (2jü. Batty. Frankrijk: Angioma. Cantona. Femande*. Caso- n. Perer.Bon GOS: Ts*eiba 12*. geschorst voor GOS-Schot ,k Andersson (2*. geschorst h, heg maakt belofte op indrukwekkende wijze waar Hans van Breukelen schreeuwt het uit -reugde. op. En niet alleen vanwege de nederlaag, pas de derde tegen Nederland in de na-oorlogse geschiedenis. Het was gister avond niet zozeer de tactiek zonder avontuur die de de we reldkampioen opbrak, maar veel meer de klasse van Oranje waarop de Duitsers het ant woord schuldig moesten blij- Als het Nederlands elftal maandag tegen de Denen de zelfde motivatie en teamspirit aan de dag kan leggen als gis teravond, hoeft zelfs een tweede confrontatie met de Duitsers de unieke dubbel niet in de weg te staan. Pas dan is het gehate 'Auf Wiedersehen' werkelijk op plaats. Tenzij de staalharde Zweden daar zondagavond al een stokje voor steken. En dat is zeker niet denkbeeldig. NEDERLAND: Van Breukelen; Van Tig gelen, Koeman en De Boer (61. Win ter); Rijkaard. Bergkamp (88. Bosz), Wouters en Witschge; Gullit, Van Bas ten en Rov. DUITSLAND: Illgnen Brehme. Binz (46. Sammer), Kohier en Erontzeck; Hassler. Helmer, Effenberg en Mollen Klinsmann en Riedle (77. Doll). fcnje juicht na de vroege treffer van Frank Rijkaard, die zelf het middelpunt van de feestvreugde vormt. it Nederlands elftal heeft z'n belofte waargemaakt en de sceptici voorlopig de mond inoerd. De wijze waarop Duitsland gisteravond in Göteborg van z'n sokkel werd ge iten, was ronduit indrukwekkend. Net als de overwinning (3-1), die vooraf zeker niet ;rd verwacht. Met het relatief zwakke Denemarken maandagavond als opponent in halve finale is Oranje de gedoodverfde favoriet voor de eindstrijd over acht dagen in Zweedse havenstad. •VERSLAGGEVER titelhouder staat daarmee de drempel van een nieuw ces. Dat dankte de ploeg in eerste plaats aan zichzelf, ar werd daarbij ook gehol- i door de factor geluk, die der tegen Schotland en het S volledig ontbrak. Twee fers binnen een kwartier ga- Oranje vleugels en resul- rden voor de rust in een wer- inde voetbalshow, waarin de itsers bij vlagen compleet ■den vernederd. Jank zij de hulp van de ïotten, die hun sportieve :ht niet verzaakten en het S met 3-0 oprolden, bleef de ig voor de oosterbuur >erkt tot gezichtsverlies. De ndermachine' vliegt de Duit- naar Stockholm en niet ïr de 'Heimat', zoals de Ne landers in Götenburg* het st hadden gezien. Het zal )r de wereldkampioen echter hels karwei worden om via eden een eventuele revanche tegen het Nederlandse keur korps af te dwingen. In dat ge val is Oranje nog niet met de Duitsers klaar. Dat bewees de aartsrivaal in de eerste twintig minuten van de tweede helft toen de ploeg akelig dicht bij de gelijkmaker was. Een gave kop bal van Dennis Bergkamp ruï neerde echter alle illusies en brak definitief het Duitse ver weer. Voor het Oranje-legioen was 'alles vorbei'. De naar schatting 15.000 supporters ver lieten Ullevi in een roes, hos send en zingend. Tot diep in de nacht. Daar was ook alle reden toe. In de beste wedstrijd van het toernooi, waarin de grootste vogtbal-vervuilers inmiddels naar huis zijn, liep het als een trein en stal Oranje de harten van de liefhebbers. En niet al leen die in Nederland. In een uitzonderlijk goede eerste helft, waarin bijna alles lukte en er geen zwakke schakel in het team viel te ontdekken, legde Oranje een superioriteit aan de dag, die de Duitsers nog lang zal heugen. De Europees kampioen werd daarbij geholpen door de vroege treffers van Frank Rijk aard en Rob Witschge. Al in de vierde minuut kopte Rijkaard, met Van Basten en Van Tigge len de onbetwiste uitblinker, de bal min of meer tot z'n eigen verbazing en die van keeper 111- gner in het Duitse doel. De sluitpost van FC Köln ging elf minuten later bepaald niet vrij uit toen Witschge van zeker 25 meter het speeltuig naar de be nedenhoek stuurde. Die treffers hadden een ver woestende uitwerking ophet moreel en het incasseringsver mogen van de Duitsers. De door blessures van Reuter, Buchwald, Voller en Matthaus danig ge kortwiekte ploeg raakte de kluts volledig kwijt. In het hart van de verdediging rammelde het aan alle kanten en joeg de frivole li bero Manfred Binz coach Vogts de stuipen pp het lijf. Op links verging het de ervaren Brehme niet veel beter tegen de ontke tende Roy en moest aan de overkant Frontzeck regelmatig de hulp van boven inroepen om Gullit of Rijkaard de doortocht te beletten. In de spits kwam Kohier tegen Van Basten, zijn kwelgeest uit Milaan, handen en voeten tekort, op het mid denveld regeerde Wouters als een vorst. Dit Oranje was een lust voor het oog. De ploeg dicteerde de wedstrijd, straalde flair en zelf vertrouwen uit en etaleerde zo veel individuele klasse dat de Duitsers soms als versteend toe keken en zich op een andere planeet waanden. Van drama tiek en spanning, waarmee de aflevering van Hamburg '88 was omgeven, was dit keer geen sprake, van een gelijk gevecht al evenmin. Daarom was het doodzonde dat Oranje de te genstander niet definitief in de pan hakte. De 3-0 zou de te rechte beloning zijn geweest toen Marco van Basten de bal met z'n linkerbeen snoeihard tegen de lat joeg. De pure machtsdemonstratie werd echter abrupt afgebroken. De Duitsers, met Helmer als li bero en Sammer als vervanger van Binz, kwamen als herboren uit de kleedkamer. En bewezen eens te meer dat zij niet eerder zijn verslagen voor de 90 minu ten voorbij zijn. Zij mobiliseer den de krachten, drukten Oran je ver op de eigen helft terug en hadden al na acht minuten suc ces. Uit een hoekschop van Thomas Hassler, het getalen teerde wonderkind van AS Ro ma, kopte Jürgen Klinsmann raak. Prompt rook Duitsland de ge lijkmaker en handelde daar ook naar. Maar dank zij een schitte rende reflex van Van Breukelen en de treffer van Bergkamp ging de laatste hoop van Berti Vogts in rook op. Het Nederlands elf tal pakte de draad weer op en speelde de wedstrijd uit een op een manier, zoals alleen een toekomstig kampioen dat kan. Met Rijkaard als stand-in voor De Boer, die na een kwartier het veld verliet, en met Winter op het middenveld. Het Duitse zelfbewustzijn liep in Göteborg een gevoelige deuk

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21