'Gemeente laat Hoge woerd verpauperen' Leiden Dierenweide krijgt naam VRIJDAG 19 JUN11992 Fietsenmaker Kees van Leeuwen verwijt Leiden lakse houding Het karwei kost Kees van Leeuwen klein uur, aan het eind van elke werkdag. Dan moeten alle fietsen die bui ten op de Hogewoerd staan vastgeklonken - gerepareer de en pas gebrachte - de werkplaats weer in. „En wat krijg ik vorige week in de bus? Een aanslag van 120 gul den per jaar", zegt de fietsenmaker verontwaardigd, „een gemeentelijke belasting, omdat ik overdag van de stoep gebruik maak. Maar de gemeente zet zelf verkeersborden aan mijn huis vast." ten over: „ik heb gezegd dat hij gewoon de prijzen moet verho gen. Ja, voor reparaties komen ze wel naar hem toe, hij is er bij wijze van spreken dag en nacht mee bezig. Om kwart over ze ven was hij al aan de slag. Maar hier een nieuwe fiets kopen, dat doen de klanten niet. Vanoch tend was er weer een. Komen ze kijken. 'Nou, ik moet er nog even over denken', hoor je dan. Dan gaan ze naar een ander." LEIDEN o EMIEL FANGMANN Van Leeuwen (45) is een man van weinig woorden. Zo iemand naar wie je even goed moet luis teren als hij wat zegt. Je hoort hem uit zichzelf niet mopperen, maar breek hem de bek niet open. Studenten - met dat volk je is zijn omgeving rijkelijk ge zegend - daar moet hij het gek genoeg helemaal niet van heb ben. „Nee, gelukkig niet, die on derhouden hun fietsen niet." Maar dat is toch juist goed voor een fietsenmaker? „Nee, de po litie verdomt het om te contro leren, waarom zou je dan je fiets onderhouden? Terwijl je in Lei den zo binnen een kwartier honderd fietsers op de bon kunt slingeren. Neem de zijreflector, daar is nog nooit op gecontro leerd." Zes dagen per week is Van Leeuwen in zijn overvolle, maar kleine, werkplaats te vinden, waar hij zelf het beste de weg kent. In 99 procent van de ge vallen sleutelt hij aan een opge hangen fiets. Fietsen die hij nog onder handen moet nemen, zijn er hoog opgestapeld. Op de een of ander miraculeuze wijze blijven ze zelfs verticaal over eind. Naast een 'bakkie' liggen wat cd's. Zonder zijn donkerblauwe overall zou je Van Leeuwen haast niet herkennen. De ou derwetse rijwielhersteller. Een gebroken ketting? Daar wil-ie voor een knaak wel even een nieuw schakeltje in zetten. Kees' moeder, mevrouw Van Leeuwen-van der Zeeuw (79) heeft er zo haar eigen gedach- Gevelbelasting Van Leeuwens werkplaats is net iets groter dan zijn verkoop ruimte. Zijn vader begon er ooit in een pakhuis. Later werd het hoekpand, waar groentewinkel Matze in zat, er bijgetrokken. Zelf zit Van Leeuwen vanaf zijn zestiende in het vak, zelfstandig sinds 22 jaar geleden zijn vader overleed. Voor de letters 'K. van Leeuwen' op de gevel moet de fietsenmaker trouwens ook nog een paar tientjes gevelbelasting betalen. Zijn broer heeft een fietsenzaak in Schiedam, zijn zwager heeft een groothandel in fietsen. Moeder Van Leeuwen: „Met mijn zoon woon ik hier boven, ik heb tot mijn zeventig ste meegewerkt, inmiddels heb ik de panden aan mijn zoon overgedaan. Moest er weer een akte worden opgemaakt, want het kon natuurlijk zo weer niet. Dan was het een schenking, zei den ze, en ik heb dus nog twee kinderen." Gaat Van Leeuwen tot zijn 65ste door aan de Hogewoerd? „Zolang ik het kan volhouden, wat moet je anders, opnieuw „Studenten onderhouden hun fietsen niet. Waarom zouden z VRIJE TIJD Volksdansen De gezamenlijke Leidse volks- j dansgroepen houden van avond, vrijdag 19 juni, een groot I bal met muziek van het trio Cosninix.' Onder leiding van Marion Nieuwenhuizen wordt I 's avonds van acht tot elf ge- danst in de zaal van Feta aan de Middelstegracht 8. De toegang kost tien gulden. Bieb Mors Bibliotheek Morskwartier aan de Robijnstraat 4 verzorgt van avond een optreden van de dansgroep Kupu Kupu Djawa. Vanaf 19.00 uur worden onder meer Javaanse dansen getoond. In de week van 22 tot en met met 26 juni houdt de biblio theek een verkoop van afge- Vest 81 zet zondagmiddag vanaf schreven boeken. 'Cooker's Hot Five' speelt zon dag jazz-muziek in de Plantage, Hogewoerd 168. Aanvang 15.30 SusAntigoon Café Sus Antigoon aan de Oude 14.00 uur een 'strandpaviljoen' neer. Vanaf 16.00 uur is er een optreden van de Backdoor Sneakers. IVN Leiden houdt op zondag 21 juni een roeitocht onder leiding van gidsen op de Noord Aa. Verzamelen om 19.00 uur met de fiets bij café Cronestein aan de Vliet bij de rotonde aan de Lammenschansweg of om 19.30 uur bij de geitenboerderij ten zuid-westen van de Noord-Aa bij Zoeterwoude. Deelname kost een rijksdaalder. Informa tie en opgeven bij Michel de Goeje (alleen 's avonds) tel. 224405 ergens beginnen? De ligging is toch gunstig zeg je? Ja, maar de gemeente laat de omgeving hier gewoon verpauperen, doelbe wust als je het mij vraagt. Een werkgroep overlegt en dan lees je in de krant: 'de Hogewoerd bewoners willen dit en de Ho gewoerd bewoners zeggen dat'. Nou, mij is nooit wat gevraagd." Over twee jaar zit fietsenma ker van Leeuwen zestig jaar aan de Hogewoerd. Maar de eige naar weet nu al dat er dan geen grote festiviteiten komen. „Nee, en ik hoef van de Kamer van Koophandel ook geen medaille, die je in wezen zelf betaalt. Als ik een medaille wil, koop ik die wel rechtstreeks in een winkel." Drempels Hij laat de fiets in zijn werk plaats even hangen, loopt naar buiten en wijst op de kruising Hogewoerd-Waaierstraat, waar het onkruid op de stoepen hoog is uitgegroeid. „Nee, daar doen ze helemaal niets aan. Ander voorbeeld, zie je die verkeers drempels? Ze zijn inmiddels flink verzakt, dus zijn die vier verkeersborden op de hoeken met 'Pas op, drempels' niet meer nodig, daarvan hebben ze er drie weggehaald. Bij mij laten ze het, aan de gevel in de Kraai- erstraat, gewoon zitten. En zie deze stoepen, in de winter glij je uit." Hij duidt op een andere hoek schuin tegenover hem. waar enkele zogenaamde Waal paaltjes de stoep in de bocht zeer smal maken. „Je kan er dus niet meer door met een kinder wagen, dat zou iets verder wel kunnen. Maar daar zetten ze nu net een paal met een verkeers bord neer, zodat je dus nooit kan oversteken". Het bord 'Ver boden in te rijden' zit aan de andere zijgevel vastgeklonken. „Ik kon een bord op een paal krijgen van de gemeente, net als aan de overkant, op mijn trot toir. Maar dat wil ik niet. Dan zet iedereen er zijn fietsen aan De dierenweide in de nieuw bouwwijk De Coebel krijgt woensdag 24 juni een naam. Die is bedacht door een van de kinderen die heeft meegedaan aan een prijsvraag. De uitslag wordt woensdag 24 juni om 15.30 uur bekendgemaakt. Als aanstaande maandag De Vink weer opengaat voor autoverkeer, slaken de bewoners van de Stevenshof een zucht van verlichting. Maar de bewoners van de Haagweg zien de extra verkeersstroom met angst en beven tegemoet. Ze eisen maatregelen. „Er wordt vreselijk hard gereden op de Haagweg. En nu De Vink open gaat, wordt het nog veel drukker, want dan is het hier de enige uitvalsweg naar Leiden", aldus Martine van der Horst. Zij en nog vier bewoonsters van de woonboten in de Rijn zijn samen gekomen om slechte herinneringen op te halen, hun ongenoegen te uiten en hun actieplan te ontvouwen. De eisen zijn simpel. Borden met '50' erop. Een doorgetrokken streep die het inhalen verbiedt en als het even kan ergens een zebrapad. „De Haagweg daagt uit om te hard te rijden. Als je van de bult bij het kruispunt afkomt, heb je al wat extra snelheid. Iedereen rijdt hier harder dan 80. Dat komt ook omdat hier vroeger 70 kilometer gereden mocht worden. Maar nu hoort het bij de bebouwde kom en mag je dus maar 50 rijden, maar niemand doet dat", aldus bewoonster Caron. VerkeersHaag En de dames blijken na een eerste, vluchtige blik gelijk te hebben. Staand aan de kant van de weg raast het auto- en vrachtverkeer met een flinke luchtverplaatsinglangs. Struiken in de bermen wijken daardoor, zonder dat er maar een zuchtje wind waait. Wie zich wel aan de toegestane snelheid houdt, wordt onherroepelijkingehaald. Omdat lastige bochten, verkeerslichten, oversteekplaatsen en verkeersborden ontbreken, is het de gemiddelde automobilist ook niet eens aan te rekenen dat hij of zij flink scheurt. Het is een prachtig stuk weg om op te schieten. Het vijftal kent de Haagweg- story, inclusief een enkel ongeval met dodelijke afloop, maar al te goed. In de loop der jaren zijn heel wat auto's om lantaarns gevouwen, in de berm beland of zelfs in de tuinen van de woonboten terecht gekomen. „Hiernaast zijn twee auto's bijna binnen komen rijden waarvan er een de gasleiding maar net miste. Levensgevaarlijk", aldus bewoonster Planjer. Verkeersplaag En alsof het nu nog niet erg genoeg is, komen er per dag duizenden auto's bij van en naar de Stevenshof: „En omdat de Churchilllaan zoveel verkeerslichten telt, is er vanuit de nieuwe wijk Coebel ook een sluiproute ontstaan", aldus Caron. Ook hebben de bewoners problemen als ze zelf in of uit hun eigen parkeervakken moeten komen. Bij het verminderen van de vaart, wordt regelmatig door achterop komende autorijders geïrriteerd de middelvinger opgestoken. Daar kunnen de dames nog wel mee leven. Pure angst heerst er vooral voor de kinderen: „Oversteken is al onmogelijk, maar met hun vriendjes spelen is zelfs al gevaarlijk. En ze controleren hier nooit op te hard rijden terwijl ze hier rijk kunnen worden", aldus mevrouw Serdijn. Buurvrouw Mieremet valt haar bij: „Ik neem ze altijd in de houdgreep als ik de straat op ga." Verkeerslaag Ronduit boos zijn de v omdat hun angst niet uit de lucht is komen vallen en de gemeente niet reageert. Regelmatig hebben ze bij de afdeling verkeer aan de lijn gehangen: „Daar zijn ze zo laconiek. Ze zullen er eens over praten en als we het te erg vinden moeten we maar ergens anders gaan wonen. Dat is toch geen behandeling", aldus Van der Horst. Daarom hebben ze bij de Haagweg nu maar zelf actie ondernomen. Via folders zijn de bewoners opgeroepen aanstaande maandag bij de officiële opening van de onderdoorgang bij De Vink, de wethouders Walenkamp en Van Rij met een protest te laten weten dat het zo niet kan. Zélf zullen ze borden plaatsen met de tekst '50 is hard genoeg'. „En als een van de weinigen vonden we het nog wel zo fijn dat De Vink voor 4 jaar dicht ging. Als er niets gebeurt wordt het nu, tweeënhalf jaar later, erger dan ooit", aldus Van der Horst. (LL) Roy Klopper en Loman Leefmans DAGBOEK UIT ZWEDEN Schade, Deut- schland, alles ist vorbeiü! De afsluiter van ons verblijf in Zweden had niet beter kun nen zijn. Een overvol stadion, gillende en zin gende tribunes en een riante overwinning. Zoiets maak je maar één keer in je leven mee. Zo ver weg als de wedstrijd gisteren nog leek, zo volledig nam die de Zeehosbrigade vandaag in beslag. Vanoch tend hebben we de huisjes van Tanum Strand ontruimd en al les en iedereen voor de laatste keer in de bus geladen. Sfeer proeven in Göteborg, is de be doeling. Maar daarvan komt niet zo heel erg veel terecht, zo blijkt als we eenmaal in de stad aan komen. Overal loopt de Zweedse Mobiele Eenheid rond om Nederlandse en Duit se supporters uit elkaar te ha len. Het is een puinhoop in de stad en wegen zijn afgezet om Nederlands-Duitse confronta ties te vermijden. Wat er in de stad werkelijk aan de hand is, blijkt niets met supporters te maken te heb ben. Ongeveer driehonderd ultra-rechtse jongeren zijn ge maskerd de overvolle terras sen opgerend en hebben daar een enorme ravage aangericht en nietsvermoedende feesten de supporters verwond. Daar blijven we maar ver uit de buurt. We hebben trou wens geen keus, een cordon van ME'ers verspert iedereen die aan komt lopen de toe- Een aantal bewoners van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk verblijft momenteel in Zweden om de poulewedstrijden van het Nederlands elftal bij te wonen. Onze verslaggeefster WILLEKEHEUKOOP heeft zich bij de groep aangesloten. Vandaag de laatste aflevering van haar dagboek. gang. We gaan ter afleiding maar het Zweedse geld opmaken bij de Hambur- gerkramen en de EK-souve- nirtentjes. Bij het Ullevi- stadion staan we in de rij midden tussen de Duitse sup porters die alvast maar over moedig 'Aufwiedersehen' be ginnen te roepen. Toch niet leuk om te horen, zo'n hele groep tegelijk. Dan is Hup Holland Hup beter te verdra gen. Wat zich vervolgens in het stadion afspeelt is bekend. Uitzinnig verlaten wij, na de aftocht van de Duitse suppor ters die eigenlijk helemaal niet zo onsportief reageren als we verwachtten, het stadion. Van het feest in de stad krijgen we niets mee. Het is te riskant om met elf rolstoelen te verzanden in een feestende i vendien moeten w boot, morgen vare Een dag te vroeg o zomernachtfeesten maken en te snel om de over winning te vieren. Een klein lichtpuntje: op weg naar de bus komen we René 'een plek onder de zon' Froger tegen. Het kan niet op, met die bekende Nederlan ders. Een foto, en weg is hij weer. Op de boot is een be scheiden feestje aan de gang waar wij ons snel bij aanslui ten. Er valt tenslotte iets te vie- Alles ist vorbei. Tot n Katwijk. naar de i de Mitf- Leidse kerken zaterdag open De kerken in de binnenstad zijn op de zaterdagen in juli weer geopend voor het publiek. Van 11.00 tot 16.00 uur kunnen de Hartebrugkèrk, Hooglandse Kerk, Lokhorstkerk, Lutherse Kerk, Marekerk, Pieterskerk en de Waalse kerk worden bezich tigd. Centraal staat dit jaar het or gel. Er worden concerten gege ven en er zijn orgelbouwers aanwezig. Het Gilde-Leiden houdt rond leidingen, die om 11.00 en 13.00 uur beginnen bij het Koetshuis bij de Burcht. Een routebe schrijving is verkrijgbaar bij de VW en in de deelnemende ker ken. Magneetkaart maakt kwartjes voor parkeren overbodig leiden plekken worden meters ge plaatst met een rode kop. Op die plekken mogen alleen be zoekers parkeren. De tarieven stijgen. Op som mige plekken gaat parkeren 2,50 gulden per uur kosten. In een aantal gebieden blijft een plaats bij een meter 1,50 per uur kosten. De prijs van een vergunning stijgt voor bewoners van 180 naar 240 gulden per jaar. De vergunning kan alleen worden aangevraagd door auto mobilisten van 27 jaar en ouder. Bedrijven gaan per jaar 480 gul den betalen voor «en parkeer- vergunning. Het gehannes met kwartjes is voorbij voor automobilisten die bij de Dienst Parkeerbeheer een magneetkaart kopen voor par- keermeters en -automaten in de stad. De kaart kan worden 'op geladen' bij de meters zelf of bij de parkeerpolitie aan de Zonne veldstraat. De kaart is vanaf 1 juli te koop. Op die datum gaat het nieuwe parkeerbeleid van de gemeente in. Het gebied met strenge regels wordt uitgebreid tot de wijken Maredorp, Leven- daal-west en een deel van de Academiewijk. Op sommige Zeeverkenners kunnen weer varen De zeeverkennersgroep Waingunga kan de sleepboot weer gebrui ken. Zaterdag 20 juni wordt de motorvlet te water gelaten door wel- zijnswethouder A. van Bochove. Dat gebeurt om 13.00 uur op het bedrijfsterrein van AMF Reece aan de Rooseveltstraat, waar de bo- tenloods van Waingunga staat. Een paar jaar geleden werd de mo tor van de boot vernield, na een inbraak in de loods. AGENDA VRIJDAG 19 JUNI Optreden van de dansgroep Kupu Kupu Djawa in Bibliotheek Morskwar tier, Robijnstraat 4, aanvang 19.00 Groot bal georganiseerd door de Leid se volksdansgroepen in de zaal van Feta, Middelstegracht 8, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2. aanvang 20.15 Noordwijk Veronica Zomertruuk mmv div. arties ten, Palaceplein, vanaf 16.00 uur. Zwemvierdaagse dver 250 of 500 meter, Bollenbad, Nieuwe Zeeweg, starttijd vanaf 18.00 uur. Bazar m Huize Salem met tal van at tracties, van 10 00 tot 17.00 uur Promotiedag van muziekvereniging UNI in het centrum, van 10.00 fbt 17.00 uur. Muziek in het centrum mmv The Real Dixie Men Band en Unie-Katwijk, van 14,00 tot 17.00 Leiden Rommelmarkt in de Ijshal aan d Vondel laan, van 9.00 tot 16.00 Lustrum wijkveremging Pancras- Internationaal Beachvolleybaltoer- nooi mmv topvolleybalIers. strand t.h.v. Kon. Astridboulevard, aanvang ca. 9.00 uur. Finale Nederlands jeugdkampioen schap brandingsurfen, bij het strand it nadruk op boeken, Lombok, zijstraat School straat, aanvang 10.00 uur. Markt onder de Linden en Open Tui- nendagen, op en rondom het Linden- plein, van 10.00 tot 17.00 uur. Schoonmaakaktie van het strand door Noordwi|kse schoolkinderen ism Gem. Noordwijk en stichting 'Noord- wijk Schoon", div. activiteiten. Noord zeestrand, aanvang ca. 10.30 uur. Noordwijkerhout Country-avond in De Schelft, aanvang 21.00 uur. Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp van 11.00 tot 16.00 uur. Toneelstuk voor de jeugd door St. Matthias in het Trefpunt, Herenweg, aanvang 14.00 uur. Tropical Summerparty met oa Carai- bisch orkest en limbo-acts. Partycen- n Dekker. n 21.00 tot 01.00

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17