'Als finale ook zo verloopt, hoor je ons niet klagen Beslissend half jaar voor kustuitbreiding 'Chirurgen opleiden in regionale ziekenhuizen' Regio Tandy-winkels Leiden en Alphen gaan dicht BANDEN MET f ÏOO,-VAKANTIE VOORDEEL. Erica Noordwijk in problemen VRIJDAG 19 JUN11992 16 Links de Duitsers, rechts de Nederlanders in Noordwijk Noordwijk aan zee gisteravond kort na tienen. Honder den joelende Oranje-aanhangers dansen de straat op. Een prachtuitslag: wie had dat kunnen verwachten. Bin nen een paar tellen is autoverkeer over De Grent nage noeg onmogelijk. De supporters tillen elkaar op, gillen, schreeuwen, smijten met bier en hebben vooral heel veel lol. Monica wesseung Duitser in een Lelijk Eendje krijgt de schrik van zijn leven als Automobilisten proberen luid een man of tien zijn autootje toeterend door de mensenmas- oppakken en het door elkaar sa te dringen. Een dappere schudden. De politie is razend snel ter plekke en redt de onfor tuinlijke Duitsers, toch al de verliezers van de avond. Midden tussen het feestge druis lopen twee meiden wat verdwaasd rond. Ze staren naar de grond en vloeken hard gron dig. Een lens verloren. Kleine kans dat die ooit wordt terugge vonden of het moest in stukjes zijn. Een jongen die in blote bast zich de benen uit het lijf danst, krijgt op zijn donder van zijn vriendin. „Zo word je nog ziek". Op de Breestraat in Leiden was het vlak na het eindsignaal een enorme drukte. FOTO HENK BOUWMAN De regen komt met bakken de hemel uit en de wind uit zee snijdt je adem af. Oranje-hoed jes, -toeters, -ballonnen en - vlaggen vliegen in de rondte. Het deert niet. Nederland heeft gewonnen en dat feest laat geen enkele Oranjesupporter zich door de neus boren. Zingen dansen gillen joelen. Nederland is er nog lang niet, maar de be laden wedstrijd tegen de Oos terburen is met een prachtre- sultaat afgesloten. Een mooi succes en volgens de kenners ook een mooi partij voetbal. Een beladen voetbalwedstrijd die een dubbel schouwspel op leverde. Niet alleen de wedstrijd zelf, ook de Duitsers en Neder landers waren het bekijken meer dan waard. Bij café De Grand aan De Grent staan zes tv's opgesteld: genoeg voor ruim driehonderd toeschou wers. Links de Duitsers, rechts de Nederlanders en maar tegen elkaar op gillen. Mijn trommel vliezen knappen zowat: een bouwplaats is niets vergeleken bij dit lawaai. 'Schade Deutsch- land, alles ist vorbei' wordt be antwoord met een enorm gejoel van Duitse zijde, en als de Oos terburen na het enige doelpunt van hun zijde voorspellen dat het 'jetzt gehts los' joelen de Nederlanders 'Auf wiederse- hen'. De eerste twee doelpun ten vallen voordat iemand er erg in heeft, maar de avond kan niet meer stuk. Onder het af dakje voor De Grand stijgt de stemming met de minuut (evenals het drankgehalte overi gens). Hier wordt niet naar voetbal gekeken, hier wordt voetbal doorlééfd. Een paar echte sporters, zulke, met gympen en joggingpakken De stemming in de cafés in Noordwijk zat er goed in. aan, lopen enigszins geërgerd in looppas voorbij het café. Je hoort ze denken: 'Naar voetbal kijken is één ding, zelf sporten een ander'. Net als ze voorbij komen valt het derde doelpunt voor Neder land. De hel (of beter gezegd de hemel) breekt los en het spor tende tweetal gaat er met ver dubbelde snelheid vandoor. Kort voor achten kon je in het centrum van Noordwijk met een gerust hart een kanon af schieten. Tegen half elf zou je het ding niet eens meer het centrum ingereden kunnen krij gen. Van alle kanten stromen supporters binnen. Blijdschap en nog eens blijdschap. Er is een stevige pint gedronken dus leiden/alphen aan den run. De Tandy-winkels (computers en toebehoren) in Leiden en Alp hen gaan eind augustus dicht. In totaal sluiten 45 vestigingen in Nederland hun deuren. Daardoor verliezen 188 werknemers hun werk. Dat heeft de directie van het bedrijf gisteren meege deeld. De Dienstenbond FNV noemt het aanvragen van de ontslag vergunningen door de directie „prematuur". Volgens de bond waren er serieuze kopers voor de winkelketen. J3ovendien wordt over een sociaal plan voor de werknemers nog onderhandeld. Medewerkers van de Leidse en de Alphense vestiging zijn wel te vreden over het voorgelegde plan. „De directie helpt ons zoeken naar een andere baan." De sluiting van de Tandy-winkels in Ne derland is onderdeel van een omvangrijke reorganisatie van het door slechte resultaten geplaagde Canadese moederbedrijf In- tertan. In Europa moeten 160 van de 900 a 1.000 winkels ver dwijnen. Geruchten over de op handen zijnde sluiting gingen al langer. Woordvoerders van de Leidse en de Alphense vestiging zijn dan ook 'niet echt verrast' door de berichten. De winkels sluiten eind augustus, of eerder als de voorraden op zijn. Deze worden niet meer aangevuld. De resterende artikelen worden met forse kortingen verkocht. leiden/den haag Het wordt een beslissend half jaar voor de kustuitbreiding tus sen Scheveningen en Hoek van Holland. In een 'laatste' onder zoek mogen alle bedrijven aan geven wat ze er willen onderne men en hoeveel ze daar voor over hebben. Ondertussen zet de provincie op een rijtje onder welke voor waarden de verschillende over heden willen meedoen. En ook: wil het rijk het te verwachten gat in de begroting helpen dich ten? Na dat half jaar wordt het zaakje afgeblazen of kunnen de echte onderhandelingen begin nen over de precieze invulling. Dit bleek gisteren in een Haags vergaderzaaltje, waar beide partijen een stuk onderte kenden dat hun samenwerking regelt. De kustuitbreiding (het creëren van land in zee) moet na 2005 ruimte scheppen in de Randstad. Twaalf jaar geleden doken de plannen voor het eerst op. Sindsdien stapelden de on derzoeken zich op, maar wissel de de interesse. Zeker toen eind 1987 bleek dat er tekort van 1,5 tot 1,8 miljard dreigde en de rijksoverheid niet stond te springen om dat gat te dichten. Begin jaren negentig keerde het tij. Statenleden riepen Ge deputeerde Staten op om snel spijkers met koppen te slaan, 'aanliggende' gemeenten maak ten ambitieuze plannen, terwijl ook het rijk wat meer interesse toonde. Hoewel dat volgens ge deputeerde mevrouw I. Gunther niet betekent dat men ook het gat wil helpen dichten. Wanneer de partijen op zijn vroegst aan de slag kunnen, is nog onzeker. Duidelijk is wel dat de woningbouw op het nieuwe land niet mag concurre ren met de gigantische uitbrei dingsplannen van Rotterdam en Den Haag. Afscheid prof. Zwaveling Rijksuniversiteit Leiden leiden «jan westerlaken De Leidse hoogleraar heelkun de, prof. dr. A. Zwaveling, heeft er vanmiddag bij zijn afscheid van de Rijksuniversiteit Leiden voor gepleit om chirurgen voortaan grotendeels op te lei den in regionale ziekenhuizen. De specialisatie na het arts-exa men, die zes jaar duurt, is geljjk verdeeld over academische- en regionale ziekenhuizen. Zwa veling wil de chirurg-in-wording vier jaar in een regionaal zie kenhuis en twee jaar in een aca demisch ziekenhuis opleiden. Zwaveling merkte op dat de chirurgie steeds moeilijker wordt en de eisen van de maat schappij hoger. „Eén persoon kon vroeger de heelkunde in zijn geheel nog overzien. Maar dat- is al jaren onmogelijk. Om dat de ontwikkeling zo snel gaat, is de nascholing intensief. Zo intensief, dat men zich moet beperken. Dat eist de maat schappij ook. Zij wil deskundig heid en ervaring. Het vak is voor één man te groot geworden. En het einde is nog niet in zicht. Daarom zijn de opleidingseisen niet meer optimaal." Een chirurg, aldus Zwaveling, is gewoonlijk midden dertig als hij zich kan vestigen. „De heel kundige verliest niet alleen kostbare jaren als gevolg van de lange studietijd, de heelkunde verliest ze eveneens. We heb ben jonge mensen nodig om het vak vooruit te brengen. Het is onjuist om een vervolgoplei ding verplicht te stellen na de volledige opleiding tot specia list. De opleiding moet meer worden gesplitst en korter." Topzorg Zwaveling constateerde in zijn afscheidscollege dat academi sche ziekenhuizen steeds meer betrokken zijn geraakt bij de topzorg. Gevolg: de therapie van eenvoudige aandoeningen komen onder druk te staan. „De nadruk komt te liggen op de be handeling van moeilijke en zeldzame ziektebeelden. Hier door komt de opleiding in ge vaar. Het kost moeite de assis tenten naar behoren op te lei den. Kleinere ingrepen gaan naar niet-academische zieken huizen als gevolg van de stelsel wijziging. Dat geldt ook voor de eerste hulp, waar eveneens met een afstoting van patiënten met een relatief eenvoudig letsel re kening moet worden gehou den." Die ontwikkeling, aldus Zwa veling, moet leiden tot een nau were samenwerking tussen aca demische- en regionale zieken huizen. „Misschien dat de on aanvaardbare lange wachtlijs ten (bij het AZL staan daar 350 patiënten op) hiervan een gun stige invloed ondergaan." Op de vraag hoe aan deze on gewenste ontwikkeling het hoofd kan worden geboden zei Zwaveling: „De eis dat de helft van de opleiding in een acade misch ziekenhuis moet gebeu ren, moet vervallen. Bovendien moet het mogelijk zijn om een chirurg in vier jaar te vormen. Daarna kunnen twee jaar wor den besteed aan een verdere opleiding. Zo ontstaat er een weerbare en wendbare chirurg. Een klein deel van de assisten ten in opleiding begint derhalve in een universitair ziekenhuis, het grootste deel echter in re gionale klinieken waar chirurgie van hoge kwaliteit wordt bedre ven." Meester In de nieuwe opzet is er in de ogen van Zwavelijig geen plaats meer voor de meester-gezel op leiding. „De heelkunde is veel te complex geworden om te wor den onderwezen door één meester. De maatschappij stelt haar eisen en bemoeit met de kwaliteit van de gezondheids zorg. Er moet, bij voorkeur op Europees niveau, na vier jaar examen worden afgelegd. Slaagt de arts, dan mag hij verder. Het theoretisch onderwijs moet voor een -belangrijk deel voor rekening komen van de acade mische ziekenhuizen. Nascho ling moet worden verplicht. Om te voorkomen dat goede men- Nu bij aankoop van 2 autobanden bij Profile Tyrecenter maar liefst ƒ100,- boekingsvoordeel op een midweek arrangement bij Gran Dorado bungalowparken. Bovendien kunt u meedoen aan de prijsvraag waarmee zelfs 55 Gran Dorado midweken zijn te winnen. Deze aktie duurt tot 21 juni. PROFITEER NU EN KOM NAAR PROFILE TYRECENTER PROFILE TYRECENTER BAMDKNSIRVICf MKT PROFIEL 'er-cveCo- PROFILE TYRECENTER BERK Leiden, Kaasmarkt 6, telefoon 071 - 12 53 41 FOTO DICK HOGEWONING her en der raken de gemoede ren wat verhit. „Niets bijzon ders", meldt de politie. „Druk, dat wel, maar we houden het prima in de hand. Als de finale ook zo verloopt, hoor je ons niet klagen". Opnieuw geval varkenspest In Nieuwerburg (Zuid-Holland) is opnieuw een geval van klas sieke varkenspest geconsta teerd. Het getroffen bedrijf is met onmiddellijke ingang inge sloten. Alle 468 varkens zijn ter vernietiging afgevoerd. Dat heeft het ministerie van Land bouw gisteren laten weten. In de regio Nieuwerburg is opnieuw een beschermingsge- bied ingesteld.' In dit gebied geldt een vervoerverbod voor alle vee en transportmiddelen van vee. Het gebied ligt nu bin nen de lijn Zwammerdam, Meije, Woerden, Papekop, He kendorp, Reeuwijk, Bodegra ven, Zwammerdam. Verder is een vervoerverbod voor varkens ingesteld in het gebied tussen Krimpen aan den IJssel, de Lek tot de Lekbrug bij Vianen, Vinkeveen, Uithoorn, Nieuwveen, Alphen aan de Rijn, Gouda, Nieuwerkerk aan den ijssel, Krimpen aan den IJssel. oude wetering/den haag Celstraf geëist voor mishandeling door moeder met een zweep, eën gloeiende pook, schoppen, slagen, opsluiting, vastbinden in de zwanehou- ding en drinken van urine. Van Ek sprak van excorcistische taferelen. „De moeder was zelf de beul, die de kinderen de grond insloeg." In psychiatrische en psychologi sche rapporten wordt de moeder ten tijde van de mishandeling als sterk verminderd toerekenings vatbaar beschouwd. Er wordt voorwaardelijke Straf met psychiatrische begeleiding geadviseerd. Van Ek eiste echter toch celstraf vanwege de ge volgen van de mishandelingen. „De kinderen zijn waarschijnlijk voor altijd verprutst." De advocaat van de vrouw mr. G. Spong vroeg ontslag van rechtsvervolging vanwege psychische overmacht. „Zij is in de macht geraakt van de manipulatieve en gestoorde man." Voor de overi ge leden van de woongroep vielen reeds straffen variërend van tbs met dwangverpleging tot negen maanden cel waarvan drie voorwaardelijk. Uit spraak 2 juli. Een 40-jarige vrouw uit Oude Wetering kreeg donderdag bij de rechtbank in Den Haag een eis van achttien maanden cel waarvan zes voorwaar delijk te horen, wegens medeplegen van zware mishandeling van haar zoon en dochter. De tien- en zevenjarige werden in 1988 en '89 in een woongroep in Nieuwe Wetering mishan deld. Ook eiste officier van justitie Van Ek behan deling door een psychiater en toezicht van de re classering voor de moeder. Zij deed uiteindelijk wel aangifte van de gebeurtenissen. De kinderen wonen inmiddels weer bij haar. De vrouw heeft psychiatrische hulp. De woongroep behelste vier vrouwen en een 65-jarige 'natuurgenezer'. De vrouwen stonden onder zware invloed van hem. Volgens de man straalden de kinderen kwade gedachten uit waar voor ze gestraft moesten worden. Met name de jongen moest het ontgelden en werd mishandeld sen weglopen naar de regionale ziekenhuizen, moeten de sala rissen voor topzorg worden aangepast." Zwaveling waarschuwt voor een verschuiving van de patiën- tenstroom. „Dan moet er reke ning mee worden gehouden dat de inkomsten van de specialis ten drastisch dalen. Als hier geen oplossing voor wordt ge vonden, wint de aantrekkings kracht van de regionale zieken huizen het en is er op den duur van topzorg in academische ziekenhuizen geen sprake meer. Misschien kan de vorming van maatschappen mét specialisten dit tegengaan, maar lost het probleem slechts voor een deel op." leiden/oegstgeest» willem spierduk Het bedrijf Erica Noordwijk heeft uitstel van betaling gekre gen. De bouwmaatschappij is in de financiële problemen geko men omdat Erica Beheer een vordering van enkele tonnen niet betaalt. Erica Noordwijk kan nu zelf haar verplichtingen niet nakomen. Het bedrijf heeft de activiteiten inmiddels ge staakt. Bij de aannmersmaat- schappij waren 12 mensen in dienst. Erica Noordwijk, dat geves tigd is in Oegstgeest, werd enke le jaren geleden overgenomen door de Nieuwkoper A. Ros van Erica Beheer. Hij voerde met dat bouwbedrijf nog enkele op drachten uit voor Erica, waar onder de restauratie van de Ko ningshoek aan de Grote Markt in Haarlem. Erica Noordwijk trof al eerder een regeling voor de schuld met directeur Swaak van Erica Be heer. Volgens de bewindvoerder in de surséance van betaling, mr. J.G. Hinnen, werd die beta lingsregeling echter niet goed nagekomen. Gisteren voerden beide partijen overleg over een nieuwe regeling. Directeur Ros zegt echter dat de besprekingen niets hebben opgeleverd. De Nieuwkoper heeft inmid dels een nieuw bedrijf opge richt. Bouwmaatschappij Ros werkt nu aan een project in Den Haag, dat door Erica Beheer werd overgedragen om een deel van de schuld aan Erica Noord wijk te voldoen. Intussen is echter opnieuw het faillissement van Erica Be heer aangevraagd. De zaak zou komende woensdag bij de Haagse rechtbank dienen. De aanvraag heeft al een paar maal eerder op het programma van de rechtbank gestaan. Steeds wist Swaak echter tot overeen stemming te komen *net zijn schuldeisers.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16