Leiden Regio Kerken onbereikbaar Stadhuis laat camera's station rustig draaien Bewoners binnenstad willen wegenbelasting Verbouwingsplan van raadzaal afgewezen Inzamelingsactie kerken Gemeente dringt fusie niet op Hoogglans VRIJDAG 19 JUN11992 Voetbalfeest yi s" „Hierwordt voetbal I O doorlééfd", verslag van een Oranje-feestje in Noordwijk Fietsen parkeren /t "7 Fietsenmaker Kees I van Leeuwen is boos op de gemeente om dat hij plotseling moet be talen voor het parkeren van fietsen op de stoep Inspraak yi q In een communica- I Z7 tieplan garandeert het college van B en W in Oegstgeest garandeert in woners inspraak REDAOTE JANET VAN DIJK EMIEl a KOEVOET LOMAN T VISSER (chef) WIM WEGMAN *071-1 Ruim 40 reacties op plan autoluwe binnenstad Ouderen en gehandicapten kunnen geen kerkdiensten meer bijwonen als zij niet met de auto in de binnenstad kunnen komen. Om die reden zijn verschillende kerkge nootschappen met gebouwen in het centrum ongelukkig met de gemeentelijke plannen voor een autoluw cen trum, zo blijkt uit hun bezwaarschriften. Op de voorstel len zijn in totaal 43, nogal uiteenlopende, reacties geko- 'Utrechtste Veer dempen i-adviesraad in Leiden draagt de gemeente een opvallende oplossing aan voor het auto-probleem. Demp het water bij het Utrechtste Veer (tussen Nieuwe Rijn en Zijlsingel) en er is een mooie uitvalsweg geschapen, aldus de oude ren. Er zijn dan twee goede wegen die naar en van het centrum Leiden. Behalve het dan gedempte Utrechtse Veer is dat het Levendaal. De Stichting Ouderenwerk vraagt aan de gemeente vooral erop te letten dat door het weren van het autover keer bepaalde voorzieningen niet in het gedrang komen, zoals Tafeltje Dekje. Ook moeten huizen van ouderen goed bereikbaar blijven voor huisarts en gezinsverzorging. leiden» janet van duk Eén van de kerkgenootschap pen die grote bezwaren vindt Ideven aan de plannen voor een autoluwe binnenstad, is de Doopgezinde en Remonstrantse Gemeente die kerkdiensten houdt in de Lokhorstkerk. Van de 600 leden is een aantal oude ren en gehandicapten volstrekt afhankelijk van de auto. Als er bijna geen auto's meer in de Pieterswijk mogen rijden 'kan het functioneren van onze ge loofsgemeenschap ernstig in gevaar komen', aldus het kerk bestuur. De Pinkstergemeente die diensten houdt in een ruimte aan de Oude Vest en de Christe lijk Gereformeerde Opstan- dingskerk aan het Steenschuur kampen met hetzelfde pro bleem. Beide kerkgenootschap pen vragen om maatregelen om de kerken op zondag goed be reikbaar te houden voor auto's. „Alternatieven zijn er niet, want het openbaar vervoer is op zon dagochtend en zondagmiddag beperkt." Automobilisten die buiten het centrum wonen moeten 120 gul den per jaar wegenbelasting betalen. Binnenstadbewoners met een auto betalen 240 gulden. De opbrengst van deze nieuwe be lasting moet worden gebruikt om de plannen voor een autoluwe binnenstad te betalen. Dat stellen de gezamenlijke organisaties van binnenstadsbe woners voor. Zij vinden dat niet alleen de centrumbewoners en bedrijven in de binnenstad moeten opdraaien voor de extra kos ten die deze plannen met zich meebrengen. Alle autobezitters moeten eraan meebetalen. De gezamenlijke buurt- en wijkcomités noemen de plannen van de gemeente 'idealistisch'. Zij maken zich zorgen over de sociale veiligheid (mensen moeten 's avonds verder lopen als ze de auto niet meer voor de deur kunnen zetten) als er minder au to's in de binnenstad rijden. Bovendien vinden ze dat eerst het openbaar vervoer moet verbeteren. Zij stellen voor tussen parkeerterreinen en het centrum bus sen te laten rijden vöor mensen die in de binnenstad werkenj, Bovendien pleiten ze ervoor kleine pendelbussen door de Bree straat te laten rijden. De Stichting Pieterskerk ziet ook allerlei nadelen aan het plan om delen van de binnen stad autoluw of autovrij te ma ken. In de kerk worden welis waar nauwelijks nog kerkdien sten gehouden, er hebben wel allerlei evenementen plaats als beurzen en congressen. Sinds het strengere parkeerbeleid in 1987 is ingevoerd verliest de stichting al 40.000 gulden per jaar. Verschillende huurders, bijvoorbeeld de organisatoren van de Duitse wijnbeurs, haken af wegens het gebrek aan par keergelegenheid. Als bezoekers die met de auto komen de wijk helemaal niet meer in mogen, haken nog meer organisaties af, vreest de stichting. Een ander probleem is dat toeleveringsbedrijven zoals drankengroothandels, podium- De Lodewijkskerk en de Opstandingskerk aan het Steenschuur zulle nauwelijks meer bereikbaar zijn v voor de autoluwe binnenstad doorgaan, vreest het kerkgenootschap. bouwers en stoelenverhuurders niet meer bij de Pieterskerk ko men. Het parkeerverbod moet beperkt blijven tot een gedeelte van het plein, namelijk de plek ken voor Pieterskerkhof 10, al dus de stichting. Een paar bedrijven in de bin nenstad zijn ook zeer negatief over de gemeentelijke plannen. Die zijn 'desastreus' voor instal latiebedrijf De Vrindt, gevestigd aan de Beschuitsteeg en ook Li- fo Lichtdrukke rij aan de Nieuwe Rijn ziet de toekomst somber in als de zaak onbereikbaar wordt voor auto's. Autobedrijf Berk aan de Kaasmarkt heeft ook veel bezwaren. De middenstanders, verenigd in het KNOV zien de plannen wel zitten als er maar voldoende en goed bereikbare parkeer plaatsen overblijven. De Kamer van Koophandel benadrukt eveneens dat het belangrijk is dat het winkelende publiek zijn auto op een goede plek kan neerzetten. Steun voor de plannen om delen van de binnenstad auto luw of autovrij te maken, krijgt de gemeente van verschillende milieu-organisaties. Ook de Eer ste Nederlandse Fietsersbond betuigt zijn instemming. Bromfietster (16) breekt been leiden Een 16-jarig meisje uit Lisse heeft gisterochtend haar been gebroken nadat ze met haar brommer tegen een auto aan reed. Ze moest naar het AZL worden vervoerd. De Lissese stond omstreeks half twaalf voor de stoplichten op de hoek van de Nachtegaallaan en de Rijrisburgerweg. Toen het licht op groen sprong, trok zij op om vervolgens tegen de auto te knallen. De automobilist, een 58-jarige man uit Noordwijkerhout komende uit de richting Oegstgeest, verklaarde eveneens door groen te Vragen over politie en Kosto leiden Groen Links zet vraagtekens bil het optreden van de Leidse politie, afgelopen woensdag op het Pieterskerkplein waar een groep demonstranten staatssecretaris Kosto belaagde. Dat blijkt uit vragen die raadslid R. van Schreven stelt aan burge meester Goekoop. Ze wil weten hoe de politie zich heeft voorbereid op de aange kondigde protestdemonstratie tegen de staatssecretaris voor vluchtelingenzaken. De fractie wü bovendien een overzicht van de gebeurtenissen. Van Schreven vraagt zich af of het optreden van de politie te maken heeft met het feit dat de zaak nog verder uit de hand liep toen Kosto al in de Pieterskerk was. Daar moest hij een congres openen. De verbouwing in het stadhuis De fracties in d( hebben het plan van BenWi de monumentale zaal voor twee ton te vertimmeren gisteravond unaniem van de hand gewezen. In plaats daarvan worden nu tv's geplaatst om het publiek meer zicht te geven op de de batten in de zaal. De fracties hadden er gister avond in de raadscommissie weinig tijd voor nodig om het plan van B en W naar de prulle- bak te verwijzen. Het plan be helsde om gelijkvloers met de raadzaal een nieuwe publieke tribune te bouwen. Daarvoor zou een deel van de zaal moe ten worden uitgebroken. Waar het geld vandaan moest komen, wisten B en W nog niet te ver tellen. Alle fracties meenden echter dat de verbouwing veel te duur is en vinden bovendien dat de oude raadzaal niet moet worden aangetast. Nu bevindt de publieke tribu ne zich enkele meters boven de zaal. Daardoor wordt de toe schouwers een deel van het uit zicht op het politieke spel ont nomen. Met name de WD en de SP vallen buiten het ge zichtsveld van het publiek. Dat gaat worden opgelost door ca mera's in de zaal te plaatsen zo dat via tv's de liberalen en soci alisten vooral de laatsten wa ren hiermee zeer verguld in beeld kunnen worden gebracht. Ook komt er een nieuwe ge luidsinstallatie. Enig punt van discussie is nu nog of het stadhuis beveiligd moet worden om te voorkomen dat het publiek zich door het gebouw verspreidt. B en W gaan hier verder op studeren. leiden opgeknapt, naar de Derde We reld. De inzameling heeft plaats tussen 11 en 12.30 bij de vol gende kerken: Antoniuskerk, Hartebrugkerk, Herensingel kerk, Marekerk, Maria Middela res Kerk de Regenboog, Petrus- kerk, Vredeskerk en Leonardus- - kerk. In Leiderdorp is de Mens- wordingskerk geopend; in Oegstgeest de Willibrorduskerk en in Wassenaar de St. Jozef kerk. Inlichtingen: tel. 120070. Twaalf kerken in Leiden en om geving zamelen zaterdag 20 juni en niet 13 juni, zoals we eer der abusievelijk meldden ge bruikte goederen in voor de Derde Wereld. Het gaat om naaimachines, typemachines, gebruikt gereedschap, (onder delen van) oude fietsen, rolstoe len en landbouwgereedschap. De goederen gaan, na te zijn leiden Een hoogwerker moest er gisteren aan te pas komen om twee schilders rond de klok van de Hooglandse kerk te brengen. Tot de grootscheepse opknapbeurt van de Leidse kerk behoort immers ook een nieuw verfje voor het hout van de klokke- toren. Niet in de 'ossebloedkleur' van de ingangen op de begane grond, maar in het minder opvallen de crème beige. Gisteren werd er door schildersbe drijf Van Muiden rond de klok geschraapt en kon het hout in de grondverf gezet. „Met de regen zijn we natuurlijk even gestopt", laat uitvoerder Adri- aan van der Wiel via een draagbare telefoon vanuit het bakje weten. „We hebben bovendien de hulp van een geveltoerist gehad voor de moeilijk bereik bare plekken, want dat zijn jongens die het klim men met lijnen zijn gewend." Ook het rode randje rond de klok en de 'ankers', die de constructie met de binnenkant van de kerk verstevigen, krijgen een verfbeurt. Van Muiden hoopt de hoogwerkerski us vandaag te hebben geklaard, foto hielco kuipers leiden «gert visser Het plan van de Nederlandse Spoorwegen om het Leidse sta tion te bewaken met camera's ontmoet in de gemeenteraad weinig weerstand. Enkele jaren geleden nog werden voorstellen om camera's te plaatsen op de Haarlemmerstraat en bij de brandweerkazerne aan de Broekweg vanuit het stadhuis verijdeld. „Camera's zijn toegestaan als ze maar niet langs de openbare weg staan", vinden de tegen standers van destijds. Maar bur gemeester C. Goekoop, verant woordelijk voor de openbare or de is het daar niet mee eens. Hij wil - „nee, ik heb daar nog geen concrete plannen voor" - de plaatsing van camera's bij par keerplaatsen die door vandalis me worden geteisterd bespreek baar maken. Behalve een eigen bureautje van de spoorwegpolitie, krijgt het Leidse station volgend jaar camera's die de veiligheid van de reizigers en NS-personeel moeten garanderen. De plan nen van de NS hebben direct te maken met de moord op een conducteur vorig jaar mei in Harlingen. Het voorval was voor het personeel van de NS aanlei ding om betere beveiliging te ei sen wat onder meer heeft gere sulteerd in het plaatsen van meerdere conducteurs op de treinen en de aanschaf van por tofoons. D66 was destijds een van de tegenstanders van camera's langs de openbare weg. Raads lid J. Hoekema is dat nog steeds maar stelt dat het station niet tot de openbare weg gerekend mag worden. Formeel gezien kunnen de NS er gewoon hun gang gaan. „Is er nog een wa renhuis te vinden zonder came ra's", vraagt Hoekema zich af: „Maar ja, we leven nu eenmaal in een slechte wereld. Ik denk dat mensen er zo langzamer hand wel aan gewend zijn. Als je de nadelen afweegt tegen de belangen van personeel en pas sagiers, vind ik het wel accepta bel." Bezwaren R. van Schreven, houdt onver minderd vast aan de eerdere bezwaren van haar partij Groen Links: „Je weet niet wat er opge nomen wordt, je weet niet wie het opneemt en je weet niet wat er mee gebeurt. Ik zie geen dringende reden dat de ge meenteraad het eerder ingeno men afwijzende standpunt loslaat. De NS moeten ons maar duidelijk maken waarom die ca mera's er moeten komen." Van Schreven realiseert zich dat de gemeente niets heeft te vertel len over wat er op het station gebeurt „maar de gemeente kan op z'n minst haar bezwaren naar voren brengen." Zij stelde gisteravond in de gemeenteraad voor te overleggen met de Spoorwegen om te kijken of niet gewoon mensen op het station kunnen gaan controleren. „Dat is ook goed in het kader van de werkgelegenheid." Goekoop be loofde met de NS te overleggen over 'aanvullende maatregelen'. De partijen zijn het over een ding eens. Wanneer de NS de plannen doorzet, moeten er op het station bordjes komen waarop het publiek wordt ge waarschuwd dat camera's toe zicht houden. Is Van Schreven in principe te gen elke vorm van camerabe waking, voor Hoekema ligt de grens bij de openbare weg. Ca mera's op het station mogen, maar camera's op straat zijn uit den boze. „De openbare ruimte is van iedereen. Daar wil ik niet dat steeds gecontroleerd wordt wat ik uitvoer." Maar ook die principiële scheidslijn wordt door anderen overschreden. Burgemeester C. Goekoop, verantwoordelijk voor de openbare orde, wijst er op dat ook in voetbalstadions ge bruik wordt gemaakt van came ra's om wanordelijkheden tegen te gaan of de daders daarvan op te sporen. Hij steunt de NS. Goekoop: „Het zou mij niet verbazen wanneer in de politiek binnen afzienbare tijd gespro ken wordt over het plaatsen van camera's bij bijvoorbeeld de parkeerplaats achter de flat aan de Stationsweg. Daar zijn heel 'veel klachten over vandalisme Of dat nodig is hangt af van het succes van de maatregelen om de overlast dat wordt veroor zaakt door horecapubliek want die schijnen verantwoordelijk te zijn voor het vandalisme. Naast een waarschuwing voor het publiek stelt Goekoop nog een voorwaarde voor de inzet van camera's. „De beelden mo gen niet voor een ander doel worden gebruikt dan waarvoor zij werden gemaakt. Het mag niet zo toegaan als bij de KGB dat de videobanden later nog eens rustig kunnen worden na gekeken." Meer samenwerking in welzijnswerk De gemeente is niet van plan de organisaties voor welzijnswerk in Leiden een fusie op te drin- gen. „Fusie is slechts één van de mogelijkheden", zei wethouder Van Bochove (CDA/welzijn) gis teravond. „Het is geen doel op zich." Maandag begint Van Bochove met gesprekken met een aantal instellingen. Die moeten volgend jaar leiden tot meer samenwerking. De instellingen waar het om gaat zijn de Stichting Welzijn, de SKIL (buurthuiswerk), het ouderenwerk, het inloophuis voor ex-psychiatrische patiën ten en de vrijwilligerscentrale. De gemeente, die formeel wei nig heeft te zeggen over de par ticuliere instellingen maar als belangrijkste subsidiegever een dikke vinger in de pap heeft, wil dat de vijf beter gaan samen werken. Door gezamenlijk administra tie te voeren kan beter en goed koper worden gewerkt. Boven dien moeten de vijf zich meer richten op het voorkomen dan het verhelpen van problemen De gemeente vindt dat de hui dige werkwijze te weinig rende ment oplevert en niet voldoet aan de wijkgewijze aanpak die de gemeente zichzelf ook heeft

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15