'We willen vooral gadeslaan' Rtv show 'Jaaanééenoünöünöü' VRIJDAG 19 JUN11992 Nicolette de Wolf en Rik Delhaas over P.S. De Ruimte: Cultuurministers willen af van Amerikaans behang op tv Nicolette de Wolf: „Wij zijn niet diegenen die echt presenteren en de touwtjes in handen hebben. Wij geven een aanzet tot een gesprek." foto lex van rossen Het monumentale, twee verdiepingen tellende decor van het IKON-jongerenprogramma P.S. De Ruimte. De lokatie is de ideale kruising tussen een jeugdhonk en een jongerenkamer. foto lex van rossen ROTTERDAM AU VAN PUK Als de Europese ministers van Cultuur en Omroepzaken hun zin krijgen, moeten de Europese tv-zenders hun zendtijd voor de helft gaan vullen met eigen pro gramma's. Dat wil zeggen pro gramma's die in dit werelddeel zijn vervaardigd. Dat heeft als consequentie dat veel tv-sta- tions het grootste deel van het etmaal geen beelden kunnen le veren. Vooral commerciële sta tions zullen het uit Amerika af komstige 'goedkope opvulsel' missen. Het Belgische tijdschrift voor massamedia en cultuur, Communicatie, heeft laten uit zoeken hoeveel Amerikaanse fictie de Vlaamse kijkers in een jaar in hun huiskamers krijgen als ze alleen maar naar hun ei gen zenders kijken. De onder zoekers verstaan onder tv-fictie niet alleen soap-series, maar ook thrillers en films. De commercïele tv-zender VTM, die ook nog veel Joop van den Ende-produkties uizendt, blijkt overdag hoofdzakelijk Amerikaanse produkties uit te zenden. Citaat uit Communica tie: ,,'s Avonds worden de Ame rikaanse soaps (bijvoorbeeld in 1990 Dallas en Santa Barbara) vooral vertoond als locomotief voor het avondprogramma." Met andere woorden: Ameri kaanse series worden gebruikt om een groot publiek naar de zender te lokken. Maar ook op kijkdichte avonduren is het percentage Amerikaanse programma's bij VTM ontzettend hoog: bijna 82 percent. Overdag was het per centage in 1990 zelfs 95,85 pro cent. Wie mocht denken dat de publieke omroep in Belgie BRTN 1 en 2 daarbij wel gun stig zal afsteken komt bedrogen uit. De onderzoeken tonen aan, dat vooral BRTN 1 veel meer Amerikaanse produkties is gaan vertonen na de komst van con current VTM. Vooral in de late avonduren is het percentage Amerikaanse fictie ook op TV 1 „opmerkelijkgestegen." In de periode mei tot augus tus wordt in België bijna geen fictie (drama-produkties) in de eigen taal uitgezonden, de rest van het jaar sparen alle Belgi sche zenders de Vlaamse en N derlandse fictie-programma voor de meest kijkdich avonduren, vooral op vrij da zaterdag en zondag. Dram produkties in een andere ta dan Engels en Nederlands, ze die in de taal van de Franse b ren, vinden in Vlaanderen zeker bij de commercïele ze der) bijna geen afzet meer. De Belgische onderzoeke komen tot de conclusie, dat i publieke omroep weliswaar e< gevarieerder totaalprogramn biedt dan de commercïele zei der, maar dat vooral in de kij dichte avonduren BRTN 1 w betreft variatie nagenoeg is aa gepast aan VTM: veel Amei kaanse seriewerk. Als het ga om genres, kiezen de Vlaam kijkers vooral uit de soaps, a tie-series en comedy-series, d ze in overvloed aangebodt krijgen. Ook de aankoop van Noor Amerikaanse fictie ligt bij publieke zenders anders dan 1 de commercïele: VTM koe vooral wekelijkse series a; (51,83 procent van de VS-ir port bij VTM), terwijl BRTN hoofdzakelijk een beroep de< op tv-films en speelfilms, 66, procent van de VS-import 1 BRTN 1). Communicatie b veelt een nader onderzoek aa vooral de manier waarop de k kers de aangeboden Amei kaanse kost consumeren, die dieper te worden gepeild. P dan kan een indruk worden ve kregen van de dagelijkse impa ervan. De Europese ministers vi Cultuur en Omroepzaken he ben daarentegen al lang doe dat door de overvloed van Am rikaanse tv-programma's de E ropese cultuur steeds verd naar de achtergrond wordt ve dreven. En de Amerikaanse pr gramma-producenten? Zij he ben al aangekondigd in Europ se filialen soaps naar Amei kaans model te gaan maken. RTL 4 maakt het in Nederlan misschien iets minder Amei kaans-bont dan VTM. Ma: zouden Nederlandse onderzoi kers tot andere conclusies ki men dan hun Belgische colli ga's? Het zou het onderzoeke waard zijn. HILVERSUM ANNEMIEK HUYERMAN Het studiopubliek draagt rode en paarse gympen of luchtgeveer de sportschoenen onder de spijkerbroek. Sommigen dragen een base ballpet, een enkeling houdt de zonnebril consequent op. Maar deze bezoekers, voor het overgrote deel scholieren vanaf vijftien jaar, hoeven niet keurig op een tribune plaats te nemen en op de juiste momenten beleefd te applaudiseren tijdens de televi sie-opnamen. In het monumentale, twee verdiepingen tellende decor van het IKON-jongerenpro gramma P.S. De Ruimte mogen ze aan de bar of rond het biljart hangen en op oude roodpluchen banken of tuinstoeltjes zitten waar ze willen. Zelfs een sigaretje roken is toegestaan. De lokatie is de ideale kruising tussen een jeugdhonk en een jongerenka mer. ,,De plek moet nonchalant zijn. Je moet hier zo naar binnen kunnen lopen, je ver haal kwijtraken en weer kunnen vertrek ken," zegt Nicolette de Wolf. die het praat programma samen met Rik Delhaas 'pre senteert'. De naam van het programma is ontleend aan de uitspraak van een jongere die tijdens het VARA-discussieprogramma 'Met Witteman' riep: 'Wij hebben de ruimte nodig!'. De Wolf: „Het P.S. is eraan toege voegd. omdat in het Post Scriptum onder aan een brief heel vaak de echte clou zit verborgen." Vleermuizen De IKON besteedt bijna een derde van haar zendtijd aan jongerenprogramma's. Afgelo pen februari mocht de omroep de FICE- prijs 1991 in ontvangst nemen vanwege 'de scherpe en integere wijze waarop opvoe dingsproblemen aan de orde worden ge steld in de vele eigen produkties van deze omroep', vermeldde het juryrapport. FICE staat voor Federation Internationale des Communautes Educatives, een aan de Unesco verbonden instelling voor jeugd hulpverlening. De prijs wordt jaarlijks uitge reikt voor een organisatie die zich verdien stelijk maakt op dat gebied. P.S. De Ruimte is een jongerenprogramma met een journalistieke invalshoek, waarin de meest uiteenlopende onderwerpen op serieuze aandacht kunnen rekenen. In de komende afleveringen komen jonge trans- seksuelen en het aanstormende voetbalta lent van Ajax op bezoek, vertellen bede vaartgangers naar Mekka en Lourdes en een gokverslaafde over hun ervaringen, en laten de eigenaars van de alternatieve sta tions Radio Aso en Radio Russia hun ant woord op de commerciële zendgemachtig den horen. De ideeën voor P.S. De Ruimte worden opgepakt en geselecteerd uit kranten en tijdschriften. Ook bezoekt de programma- redaktie scholen om te praten met leerlin gen over onderwerpen die hen aanspreken. De twintig mensen van de Gothic Scene, die een bizarre voorkeur voor vleermuizen, vampiers, kerkhoven en kathedralen aan de dag leggen, werden door een alert redactie lid gewoon op straat aangesproken. Zacht geroezemoes klinkt op de achter grond, als Rik en Nicolette op yerschillende plekken in de grote ruimte gesprekken voe ren. „We hebben het liefst dat er een felle discussie ontstaat", zegt Rik Delhaas. „In een interview draait iemand min of meer zijn verhaal af, maar juist als een paar te gengestelde types met elkaar in debat gaan, kom je het meest over de denkwereld van jongeren te weten." Hij wordt op zijn wenken bediend. Die middag gaat het over discriminatie onder leerlingen op middelbare scholen. Twee jongens en twee meisjes praten over hoe zij het ervaren om op een scholengemeen schap met drieëntwintig nationaliteiten te zitten. Eén meisje is Nederlandse, de ande ren zijn van Surinaamse of Antilliaanse af komst. Al snel raken de vier onderling hevig in gesprek over in hoeverre je je moet aan passen en de ander moet accepteren, waar bij opvalt dat de meisjes sterk domineren. Als één van de jongens kritiek levert op zijn landgenoten, ontzenuwt het meisje van half-Surinaamse afkomst zijn opmerkingen meteen als vooroordelen. En passant levert het viertal stevige kritiek op de houding van sommige leraren ten opzichte van buiten landse leerlingen. De vierentwintigjarige Nicolette de Wolf werkte eerder mee aan de IKON-documen- taire-serie Meisjes van dertien. Rik Delhaas (28) is radiojournalist bij o.a. De andere we reld van zondagmorgen, ook van de IKON. Ze willen liever geen presentatoren worden genoemd, want zo voelen ze zich niet. Rik Delhaas: „We zijn alleen maar aangevers en soms interviewers." Nicolette: „We willen vooral gadeslaan. Je vindt dat ook terug in de vorm van het pro gramma. De camera valt bijna toevallig in een gesprek. Dan ontstaat er een discussie over iets wat bij jongeren leeft. Op het mo ment dat het weer rustig wordt, verdwijnt de camera naar een andere plek. Zo is onze rol ook een beetje. Wij zijn niet diegenen die echt presenteren en de touwtjes in han den hebben. Wij geven een aanzet tot een gesprek." (P.S. De Ruimte, morgenavond om 19.00 uur op Nederland 3, vanaf zaterdag 27 juni om 20.57 uur op Nederland 3) CLOSE UP STRIPS BOLLEBOOM VARA stopt samenwerking omroepbladen HILVERSUM «ANP AVRO, KRO en NCRV gaan zon der de VARA verder met de ge sprekken over samenwerking op het gebied van de omroep bladen. De VARA heeft zich uit het overleg teruggetrokken, zo heeft NCRV-voorzitter A Her stel bekendgemaakt. De VAM kan zich niet vinden in het advies van een onafhan kelijke commissie over de waar debepaling van de zes betrok ken bladen. Op basis van rende- mentscijfers heeft de commissie een rangorde tussen de bladen aangebracht. Volgens Herstel acht de VARA het voordeel van samenwerking niet groot genoeg in vergelijking met het zelfstandig handhaven van de eigen uitgave. T erug naar de tijd van de korte broek. Jaren vijftig of daaromtrent, de tv-loze era. Herinneringen aan de Derby der lage landen en aan Duitsland-Nederland in 1956, toen we met z'n allen in Düsseldorf alsnog het verzet in gingen en dank zij twee goals van 'us' Abe de mof aan onze laars lapten. Nog niet verwend, niet beter wetend had je de wedstrijdbeelden helemaal niet nodig. Die werden er in de huis kamers zelfbij verzonnen. Pra ten was tweemaal drie kwartier streng verboden op straffe van een voortijdige gang naar de slaapkamer. Deze week na jaren voetbal op tv de radio maar weer eens aan gezet voor wat eens het oogge- tuigeverslag heette. Het moet gezegd, de afdeling sport van NOS-radio heeft twee veelzijdi ge types afgevaardigd naar Zwe den. Van Gelder doet werkelijk van alles om te voorkomen dat hij niet 'rood' komt te staan bij de bank. Van Gelder zit in de mode, fietst 'm er geregeld in bij de TROS, is op afroep beschik baar om winkels te openen en linten door te knippen. Kennelijk vindt Van Gelder toch nog de tijd om zijn schnabbels een paar weken ongemoeid te laten, teneinde de luisteraars te informeren over het wel en wee van Oranje in Zweden. Hoewel, helemaal de commercie uit het oog verliezen doet Jack daar ook weer niet. Beter dan wie ook weet hij dat er altijd wel een platenmaatschappij is die een herinnerings-cd van een evene ment als het EK-voetbal op de markt wil brengen. Hoe rap hij de jongens van Michels met zijn tong ook op de huid zit, Van Gelder zal geen seconde verge ten dat ergens een band met zijn verslag meeloopt. Vier jaar geleden doorbrak Van Gelder in die gedenkwaardige wedstrijd in Hamburg tegen hen van hiernaast de geluids barrière. De Duitsers stonden na de 2-1 van Van Basten op het punt om af te trappen en nóg zat Jack jaddaddéddaah te schreeuwen. Volgens nog altijd onbevestigde berichten maakte „Daargaat Bergkamp ervandoor, Berrggkaèèmp.." iemand aanstalten Van Gelder een prop papier in de mond te stoppen, maar met gevoel voor timing zette Jack zijn natuurlij ke luchtalarm bijtijds af. Collega Leo Driessen kan ook meer dan buitenspel roepen, al enkele jaren speelt hij namelijk Ab Kaashoek. Als hij zijn voor dracht houdt, wordt er van de luisteraars verwacht dat ze la chen. Kaashoek is komisch be doeld, vandaar. Niet dat Driessen als het zwakbegaafde achterneefje van wijlen Koen Verhoeff nu echt leuk is. Maar zo lang de ooit in Radio Tour verwekte Kaashoek de werkster en de portier van het NOS-Om- roepcentrum tot een vage en beleefde mondverrekking wordt in Hilversum opgevat als een brede glimlach weet te verleiden, mag Driessen zich uitleven. Radio is televisie zonder beeld, is de nogal hoogachtige opinie die menigeen er tegenwoordig op nahoudt in relatie tot de vin ding van Marconi. Zo gaat dat nu eenmaal: respect voor iets moois verdwijnt, als er nog iets mooiers voor in de plaats komt. Het is het verschijnsel van de koning is dood, leve de koning. Maar hoe er ook over Driessen en Van Gelder moge worden ge dacht, de heren doen in elk ge val hun best het gemis van be wegende beelden zoveel moge lijk weg te praten, respectieve lijk weg te schreeuwen. Bewust nemen Van Gelder en Driessen het risico van ge kneusde stembanden en een verzwikte tong om zoveel mo gelijk bovenop de bal te zitten. Ajax-sympathieën, althans sym pathieën voor Ajax-spelers kun nen de heren soms moeilijk on derdrukken. De nu geblesseerde Berry van Aerle kon zich tot dusver geen foute pass veroor loven. Niet zodra deed de PS- V'er dat, of Van Gelder en Driessen begonnen om het hardst te blèren om Danny Blind. Het moet wel gezegd dat zowel Driessen als Van Gelder vrijwel steeds de juiste namen bij de spelers weet te roepen. Dat was in de tijd van Dick van Rijn (Re- né van der Kuylen) wel anders. Waarbij Driessen en Van Gelder nog moet worden nagegeven dat het wedstrijdtempo aan zienlijk hoger ligt dan toen. Bo vendien konden Van Emmenes, Van Rijn, Kleywegt, DeTroye, Pagano, Van Leeuwen en Van Bommel zonder de controle van het alziende camera-oog vrijuit praten. Desnoods konden de heren het zich veroorloven tij dens de reportage een stilte van vijf minuten te laten vallen voor een plas om dan daarna voor ei gen bestwil te liegen dat er een technische storing was. „Waar voor onze welgemeende excu ses." Geen verslaggever kan het zicJl vandaag de dag nog permitte-.' ren een kwartier na aankomst van de winnaar op opgewond* toon de finishreportage van ee Tourétappe te verzorgen. De onvolprezen Jan Cottaar haald die stunt ooit uit, omdat hij op het moment suprème geen ver binding met Hilversum kon krijgen. Hoe charmant ook: de tijd dat Theo Koomen als Tour verslaggever ook tsjilpende kre kels tot leven bracht in gebie-, den waar de industrie de natüi al lang om zeep had geholpen, ligt voorgoed achter ons. Van Gelder en Driessen probe' ren zich wel zo veel mogelijk b de feiten te houden, al laten z€ hun gevoel voor show bij herh; ling meespelen. De band bij d< platenmaatschappij loopt im mers mee, en een zakcentje is nooit weg. „Daar gaat Van Tiggelen aan d linkerkant, hij rukt op in de vri ruimte, Van Tiggelen gaat zelfj Van Tig- ge-len, ja, ja, ja, ja, neeeeeeh, noüüüüü, Rijkaaaar nou, nou, nou, nou." (Driesser Ja, daar gaat Bergkamp er van- door, Bergkamp, Dennis Ber- rggkaaèmpp, ei daar heeft Chalin het geluk var een goede keeper." (Van Gel der) Het aloude radioverslag kan beelden niet vervangen, maar Van Gelder en Driessen weten het allemaal wel beel dend te vertellen. Van Gelder blijkt bovendien op dode mo menten nog in staat een snelle en heldere analyse te geven va wat daarvoor zich op het speel veld heeft afgespeeld. Alleen nog even dit, Van Geldé Als je tijdens de wedstrijd niet ten onrechte de mutatie Berg- kamp/Viscaal „een slechte wis sel" noemt, moet je dat in de nababbel met Michels herhale Dan hoeft er niet ineens poes lief te worden gedaan tegen de bondscoach. 'Meneer' Michels mag zich dan gedragen als het Orakel van Zeist en omstreken hij mag best op zijn beleid woi den aangesproken. Al jaren do Michels alsof, maar het voetba heeft hij niet uitgevonden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12