Jeltsin probeert Congres te paaien Macedonische kwestie: Mitsotakis in eigen val Buitenland Amato moet Italië regering bezorgen Oppositie wil zuivering in regering Kazachstan Bestand Bosnië aan flarden Vraag om stemmen Duizenden dieren moeten nieuw onderkomen hebben Overbodige kernkoppen worden groot probleem DONDERDAG 18 JUN11992 Lappen willen toekomst veilig stellen Helsinki» De Lappen hebben gisteren een beroep gedaan op de regeringen van Finland, Zweden en Noorwegen om hun toe komst in een integrerend Europa veilig te stellen. In de noorde lijkste regionen van deze drie landen wonen ongeveer 40.000 Lappen. De Lappen hebben een aparte verstandhouding met al le drie deze landen; ze hebben hun eigen vertegenwoordiging in regionale raden en op sommige scholen wordt in het Laps les gegeven. Als het EG-lidmaatschap van de drie landen ter sprake komt, wordt echter met geen woord gerept over de Lappen. Door een overeenkomst te sluiten met Noorwegen, Zweden, Finland en Rusland hopen de Lappen hun rechten en hun toe komst veilig te stellen. Slachtpartij Sebokeng: 35 doden Johannesburg» Tenminste 35 mensen zijn gisteravond in het zwarte woonoord Sebokeng, 60 kilometer ten zuiden van Johan nesburg, omgekomen toen een groep van naar schatting 200 zwaar bewapende mannen moordend door de straten trok. Een nog onbekend aantal mensen raakte gewond. Ooggetuigen meldden dat de aanvallers leden van de Zulu-beweging Inkatha Trans-Dnjestrië verwerpt vredesregeling chisinau De separatistische Dnjestr-,.republiek" heeft gisteren de vredesregeling verworpen die het Moldavische parlement had voorgesteld. De plaatsvervangende parlementsvoorzitter van de eenzijdig uitgeroepen republiek, Aleksandr Karaman, verklaarde dat het voor de Russischtalige bevolking onaan vaardbaar was dat alle staatsinstellingen die men al in het leven heeft geroepen, ontmanteld moeten worden. Ook zien de sepa ratisten niets in het doen opgaan van hun militaire garde in de Moldavische strijdkrachten. De inwoners van het gebied op de linkeroever van de rivier de Dnjestr hebben een federatie met Moldavië voorgesteld. Nu het Moldavische parlement dat af wijst, zullen wij internationale erkenning gaan zoeken, zei Kara- JAT wil niet langer Joegoslavisch heten Belgrado De Joegoslavische luchtvaartmaatschappij Jugosl- ovenski Aerotransport(JAT) verandert haar naam in Aeroput. Het voorvoegsel om aan te duiden dat de maatschappij uit Joe goslavië komt verdwijnt. Aeroput dat luchtlijn betekent is de oorspronkelijke naam van de maatschappij die in 1927 werd opgericht. Na de Tweede Wereldoorlog werd de maatschappij omgedoopt in JAT. België verkoopt ruim 200 ton goud brussel Nationale Bank van België heeft in alle stilte 202 ton van zijn goudvoorraad verkocht. Het goudaandeel in de totale reserves is daarmee teruggebracht tot 50 procent. Van de op brengst van circa 3,8 miljard gulden zal slechts een klein gedeel te rechtstreeks in de schatkist worden gestort. De rest wordt op nieuw belegd. België houdt na de verkoop die twee weken gele den werd afgesloten, nog altijd een kleine 1.000 ton goud over dat ligt opgeslagen in de kluizen van het Amerikaanse Fort Knox. ROME EELCO V CORRESPONDENT De Italiaanse president Scalfaro heeft gisteravond Giuliano Amato, vice-secretaris van de socialistische partij (PSI) op dracht gegeven een regering te formeren. De benoeming kwam tot stand nadat de socialistische leider Bettino Craxi zijn kandi datuur had ingetrokken. Hij was een onaanvaardbare kandidaat voor de oppositie, maar ook voor veel leden van de christen democratische partij (DC) en zelfs voor enkele socialisten. Amato, ex-minister van schat kist en een specialist in consti tutioneel recht, wordt door Scalfaro de geschikte persoon gevonden om de hopeloos ver deelde politieke partijen tot el- Nationalistische, anti-Russische bewegingen hebben gisteren in de Kazachstaanse hoofdstad Al ma Ata het aftreden geëist van de premier, de vijf vipe-pre- miers, de staf van de drie minis teries van informatie, staatsvei ligheid en de KGB, plus 85 par lementariërs die in het recente verleden lid waren van de com- BUDAPEST-SARAJEVO GPD-Rtr-DPA De inwoners van Sarajevo heb ben zelf de wapens opgenomen in een wanhopige poging een einde te maken aan het Servi sche beleg van de Bosnische hoofdstad. Van het bestand, dat maandag van kracht werd, is in middels weinig meer over. Van ochtend werd in Sarajevo weer gevochten en ook de artillerie beschietingen gingen door. ,,De mensen willen niet meer leven in een platgebombar deerd getto en van honger ster ven. De wanhoop neemt nu met de dag toe sinds het laatste bestand in puin ligt", aldus een journalist van Radio Sarajevo. '„De mensen vinden dat de stad nu geopend moet worden en zij praten erover elk wapen ter hand te nemen dat zij hebben, zoals geweren". Door de gevechten moesten Onthullingen over krijgsgevangenen VS oud nieuws washington-moskou Boris Jeltsin heeft gisteren in Washington zijn bewering dat er nog Amerikaanse krijgsgevangenen in leven zijn in de voormalige Sovjetunie, niet hard gemaakt. Jeltsin be loofde het Amerikaanse Congres een onderzoek in te stellen. In de Russische media zijn de uitlatingen van de president afgedaan als een poging de Amerikanen te paaien. Vietnam heeft de uitspraken van Jeltsin als onge loofwaardig bestempeld. ge gevallen informatie over de gevangenen nog niet boven wa ter is gekomen, een aantal van hen wellicht nog in leven is. Hij zei er alles aan te zullen doen om dit te onderzoeken. In de Russische pers worden de 'onthullingen' van Jeltsin ge zien als onderdeel van zijn po gingen om Washington gunstig te stemmen waar het gaat om het verlenen van bijstand aan de Russische economie. In een toespraak tot het Congres zei Jeltsin eerder gisteren, dat Rus land de 24 miljard dollar hulp die de Westerse landen hebben toegezegd, hard nodig heeft. In Rusland is er veel meer aandacht voor de gevolgen van het gisteren gesloten kernwa- hans geleunse correspondenten Jeltsin zei maandag dat de Sov jetunie vanaf de jaren '50 tot aan de Vietnam-oorlog Ameri kaanse militairen gevangen nam en dat een aantal van die militairen wellicht nog in leven zijn. Gisteren zei Jeltsin dat ou de Sovjet-archieven de precieze informatie over elk van de ge vangengenomen militairen be vatten, inclusief welke oorlog ze in vochten, en waar en wanneer ze om het leven kwamen. De voormalige leiders van het Kremlin dus ook Gorbatsjov wisten allemaal van de ge vangenen af. De Russische pre sident zei dat, omdat in sommi- penverdrag, dat door de meeste commentatoren als nadelig voor Ruslands veiligheid wordt beschouwd of als een economi sche ramp, omdat de staatskas de vernietiging van duizenden kernwapens extra niet zou kun nen financieren. Bovendien zijn de onthullin gen van Jeltsin oud nieuws. In februari meldden verschillende Russische kranten al dat 22.555 Amerikaanse krijgsgevangenen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door dictator Sta lin naar de Sovjetunie werden overgebracht. Ook Jeltsins onthullingen over piloten van Amerikaanse spionagevliegtuigen en in Viet nam gevangen genomen Ameri kanen die in de Sovjetunie te recht zijn gekomen waren niet nieuw. Het dagblad Moskovsky Konisomolets beweerde op 15 februari dit jaar al bewijzen te hebben dat Amerikaanse pilo ten in Oezbekistan waren gesig naleerd. Eind vorig jaar liet de Komsomolskaja Pravda ene ser- Barbara Bush en Naina Jeltsin lopen hand in hand over het landgoed van George Washington, de eerste pre sident van de Verenigde Staten. foto epa geant Kolesnik vertellen dat zijn in Vietnam gestationeerde een heid in 1965 binnen een maand liefst zeven Amerikaanse bom menwerpers neerhaalde. Over het lot van de piloten wist hij echter niets te melden en met de onthullingen is daarna niets meer gebeurd. Jeltsin heeft de Amerikaanse gevoeligheid over het lot van landgenoten die in Sovjet-gevangenissen beland den nu gebruikt om goede sier te maken tijdens het overleg met president Bush. Nguyen Ngoc Dinh, diplo maat bij de Vietnamese missie bij de VN, heeft de opmerkin gen van Jeltsin ondertussen „verwarrend en tegenstrijdig" genoemd. Nguyen zei verder dat na het Akkoord van Parijs in 1973, dat een einde maakte aan de Vietnam-oorlog, alle Ameri kanen naar de VS had laten te rugkeren. De diplomaat be treurt de uitlatingen van Jeltsin ten zeerste. „Als hij (Jeltsin) geen details heeft, moet hij zijn mond houden." kaar te brengen. Hij zal een pro gramma moeten opstellen ge centreerd rond de belangrijkste problemen van het land, ofwel het financieringstekort, de geor ganiseerde misdaad, institutio nele hervormingen en de 'mo rele kwestie' (corruptie). De formatie vii\dt plaats ruim •twee maanden na de verkiezin gen en dat geeft al aan hoe pro blematisch de politieke situatie is. Amato moet een meerder heid zien te vinden die tot nu toe met geen mogelijkheid te construeren bleek De opgave is des te moeilijker omdat, zoals de uitdrukkelijke wens is van Scalfaro, ook de oppositiepartij en PDS (ex-communisten) en PRI (republikeinen) van die meerderheid deel moeten uit maken. bnei barak» In het voornamelijk door orthodoxe joden bewoonde stadje Bnei Barak, in de buurt van Tel Aviv, domineren verkiezingsaffiches van de re ligieuze partijen het straatbeeld. Op de posters roept rabbijna Abraham Shapira de kiezers op om op zijn Verenigde Torah Partij te stemmen. De Is raëli's kiezen dinsdag een nieuw parlement, foto Londense Zoo sluit de deuren LONDEN SUSAN WATTS THE INDEPENDENT De Londense Zoo, de oudste dierentuin ter wereld daterend uit 1828, gaat op 30 september dicht als gevolg van een daling van het aantal bezoekers en fi nanciële problemen, zo is gis teren meegedeeld door de ei genaren. De Zoo, gelegen in Regent's Park, denkt ongeveer zes maanden nodig te hebben om dé dieren elders onder te brengen. De Zoo hoopt te kunnen voor komen dat, wanneer de poorten sluiten, de duizenden dieren worden vernietigd. De dieren tuin geeft onderdak aan 938 zoogdieren, 895 vogels, 453 rep tielen, 195 amfibieën, 4400 vis sen en 6300 ongewervelde die ren. Veel van de grotere dieren gaan naar Whipsnade in Bed fordshire, die het beste is toege rust voor grote groepen fokdie- ren. Curator dr. Jo Gipps is vol goede hoop. „Vorig jaar hebben we de collectie ingekrompen zonder dieren te hoeven afma ken. Ik geloof dat we dat weer zo kunnen doen." „Ik kan echter niet met zeker heid zeggen dat geen enkel dier zal worden afgemaakt, maar dat is zeker niet onze bedoeling of wat we hopen. Het is voor ons allemaal verschrikkelijk. En he lemaal voor degenen die de taak krijgen dit uit te voeren." Gipps hoopt dat de meeste dieren kunnen verhuizen naar een nieuw onderkomen binnen Groot-Brittannië omdat een reis over zee of met het vliegtuig al tijd traumatisch is. Het pro bleem is vooral voor de grotere dieren dringend. Gipps hoopt dat particuliere verzamelaars zullen aanbieden wat van de kleinere dieren te nemen. Veel van de dieren maken deel uit van internationale fok- programma's, dus wat daarmee gebeurt, hangt niet alleen van het bestuur van de dierentuin Aquino steunde Fidel Ramos met illegale fondsen manila» ap munistische partij. Dat meldde het Moskouse persbureau Inter fax. President Nazarbajev, zelf ex- lid van de CP, zou het initiatief met zorg gade slaan en een „ernstige breuk" vrezen tussen het Russische bevolkingsdeel (40 procent) en de Kazachen. Het parlement is bijeengeko men om de situatie te bespre ken. De Filipijnse president Aquino heeft zich onrechtmatig in de verkiezingscampagne bemengd door gemeenten geld te geven om presidentskandidaat Fidel Ramos te steunen. Dat heeft het Hooggerechtshof bepaald. Het geld was bedoeld voor verzoe ningsraden van voormalige communistische en islamitische rebellen. Nu de Amerikanen en Russen in hoog tempo hun nucleair wapenarsenaal verkleinen, dient de dringende vraag zich aan hoe men zich kan ontdoen van de 1.200 ton hoogwaardige uranium en plutonium die in tienduizenden kernkoppen aanwezig is. Volgens wetenschappers gisteren bijeen op een symposi um in Romezullen in de wapenindustrie ongeveer 1.000 ton verrijkt uranium en 200 ton plutonium overbodig worden. Raketten kunnen worden ver nietigd en kernkoppen ontman teld maar de splijtstof kan niet zomaar worden afgevoerd. „Het duurt honderden miljoenen ja ren voordat splitsbaar uranium spontaan vergaat en plutonium kan nog duizenden jaren voor kernwapens worden gebruikt", verduidelijkte de Amerikaanse natuurkundige Richard Garwin. Het voorstel van de voorzitter van het organiserend comité van het symposium, Vincenzo Tometta, om splijtstoffen om te zetten in brandstof voor kernre actoren stuit ook op bezwaren omdat dan voor veilige opslag en transport moet worden ge zorgd. Een kleine hoeveelheid van het materiaal kan immers terroristische groeperingen of landen als Iran, Libië, en Noord-Korea, waarvan bekend is dat ze een eigen kembom willen produceren, in staat stel len een nucleair programma te ontwikkelen. Een andere mogelijke oplos sing om van het plutonium af te komen is het in glas te mengen met ander radio-actief militair afval en het daarna in het bin nenste van de aarde te begra ven. „De problemen zijn echter meer politiek en financieel dan technisch", zei de Franse hoog leraar Georges Vendryes. „Het is gevaarlijk en een illusie te den ken dat wij dit in een kort tijds bestek kunnen oplossen. Wij praten in feite over een tijdsbe stekvan tientallen jaren." 60 leden van de vredesmacht van de Verenigde Naties hun in spectie van het vliegveld van Sarajevo afbreken. Op het VN- hoofdkwartier in New York zei een woordvoerster dat de plan nen om het vliegveld van Sara jevo te heropenen voorlopig op de lange baan zijn geschoven tot er een nieuw bestand is. Kroatische en Bosnische strij ders hebbén gisteren de Ser viërs verjaagd uit Mostar, dat zwaar is beschadigd. De Nederlandse regering en een ruime meerderheid van de Tweede Kamer wijzen militair ingrijpen niet meer bij voorbaat van de hand. Dat bleek gisteren in de Kamer. Ingrijpen kan ove rigens alleen in VN-verband. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) wil de kwestie morgen ter sprake brengen op een vergadering van de West- europese Unie (WEU) in Bonn. den haag»anp Afgelopen maandag hebben de EG-mi- nisters van buitenlandse zaken een be sluit over erkenning van Macedonië weer uitgesteld. Dit keer naar 26 en 27 juni wanneer het Portugese voorzitter schap met een EG-top in Lissabon wordt afgesloten. Eind juni wordt het voor de Griekse re gering van de conseratieve premier Konstantinos Mitsotakis waarschijnlijk erop of eronder. Komt Mitsotakis van deze top terug met een EG-besluit om de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië te erkennen, dan kunnen de premier en zijn partij waarschijnlijk wel hun biezen pakken. Zij zijn het de afgelopen maanden ge weest die niets hebben nagelaten om hun kiezers het gevoel te geven dat de toekomst van Griekenland afhangt van een heel specifiek soort erkenning van de EG van deze zuidelijkste republiek van het uiteengevallen Joegoslavië. De Griekse regering heeft zich tot nu toe op het standpunt gesteld dat de re publiek wel moet worden erkend zij voldoet immers aan de EG-voorwaar- den maar niet onder de naam Mace donië en ook niet onder een andere be naming waarin de M van Macedonië voorkomt, zoals het voor chauvinisti sche Grieken wellicht minder aanstoot gevende Slavisch-Macedonië of Mace donische Republiek van Skopje. Skopje is de hoofdstad van het Joego slavische Macedonië en in strijd met de goede internationale gebruiken wil Griekenland de republiek opleggen zich Republiek van Skopje te noemen. Deze republiek heeft al toegegeven aan enke le garanties die de Griekse regering heeft geëist, zoals het schrappen van twee grondwetsartikelen waarin de ver eniging met de Macedoniërs in Grie kenland en Bulgarije werd nagestreefd. De naar erkenning snakkende repu bliek, economisch uitgemergeld omdat Griekenland de grenzen heeft gesloten, wil alleen dat ene niet prijsgeven: de naam Macedonië. De Griekse regering wordt in retoriek over de Macedonische kwestie alleen overtroffen door de oppositie, in het bijzonder de socialistische Pasok van Andreas Papandreou. Ondanks de be- -moeienissen van Athene bij de EG de erkenning van Macedonië onder een M-naam tegen te houden, maakt Pa pandreou zijn Griekse gehoor op mas sabijeenkomsten bang met termen als „nationale uitverkoop". Phpandreou verwijt de Griekse regering ook „het verraad van Servië", bondge noot van Griekenland in alle oorlogen van deze eeuw op de Balkan. Zulke woorden komen vooral hard aan als je, zoals de Griekse conservatieven, over een meerderheid van zegge en schrijve twee zetels in het parlement beschikt. De EG-landen, waarvan de meeste ver moedelijk de machtsovername van de Conservatieven in april 1990 in stilte hebben bejubeld om Griekenland na ja ren socialistisch bewind meer in het EG-gareel te brengen, steunen tot nu toe de Macedonië-standpunten van de regering-Mitsotakis. Het is echter de vraag hoe lang dit nog zal duren. Griekenland krijgt vanuit Brussel op zijn kop omdat de Conservatieven eco nomisch geen orde op zaken hebben weten te stellen. In de tweede plaats houdt een Grieks veto al jaren EG-hulp aan Turkije tegen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is een van de warmste pleitbezorgers om de hulp nu eindelijk eens te ontdooien. In de derde plaats beginnen EG-landen indi vidueel al hun handen van Griekenland af te trekken. En in de vierde plaats kiest de Griekse regering tot nu toe blind de kant van Servië in het touw trekken om de toekomstige onafhanke lijkheid van Kosovo. De EG zit echter ondanks al deze rede nen om Athene eens flink op zijn num mer te zetten met een paradox: een er kenning van de Republiek van Skopje als Republiek Macedonië betekent waarschijnlijk het doodvonnis van de regering-Mitsotakis. Daardoor zou na vervroegde verkiezingen een nog rabia- tere anti-Macedonië partij, de Pasok, weer aan de macht komen. Alleen met het onmogelijke, met Repu bliek van Skopje, kan Mitsotakis wor den gered, maar dan wordt de repu bliek in de armen van Bulgarije en Tur kije gedreven, de eerste twee landen die de Republiek van Macedonië hebben erkend. Hierdoor zouden de Grieken krachtens hun eigen logica pas echt bang moeten worden voor een ver meend Bulgaarse expansionisme rich ting Macedonië en voor een al even vreselijk geachte grotere rol voor Tur kije onder de islamitische bevolkings groepen op de Balkan, inclusief in Grie kenland zelf. What's in a name? Het verschil tussen oorlog en vrede, zeggen veel Grieken, ondanks het feit dat Macedonië pas be gonnen is aan de opbouw van een le gertje van nog geen 30.000 man, de be volking uitgeput is en aan alles gebrek lijdt, de regering geenszins van plan lijkt zelfs maar een grensconfiictje te riskeren. af. Adoptieprogramma's voor het publiek zijn slechts een jaar geldig, dus degenen die in het verleden dieren in de Zoo heb ben gesponsord, hebben geen stem in wat ermee gebeurt. De menigte die zich gisteren in het zonnetje in de dierentuin koesterde, was net zo geschokt door het nieuws van de sluiting als het personeel. De meesten wezen het plan onmiddellijk af. „Het is vreselijk. Ik denk dat John Major zich er nu echt mee moet bemoeien en iets moet doen. Hij heeft de London Zoo zelfs genoemd toen hij in Rio sprak over biodiversiteit (onder zoek naar het behoud van ver scheidenheid in flora en fauna red.)", zegt Judith Roberts uit Coventry. „Major heeft gezegd dat de dierentuin een voorbeeld is van goed natuurbehoud het is jammer dat kinderen in deze tijd niet meer in staat zul len zijn om de dieren in een passende omgeving te komen bekijken." Geen einde aan val beurs Tokyo De aandelenkoersen op de ef fectenbeurs van Tokyo blijven kelderen. Vandaag schoot de Nikkei-index van de 225 belang rijkste fondsen opnieuw omlaag met 400,24 punten tot 16.045,56 punten, een absoluut diepte punt dit jaar. Het gemiddelde koersverlies bedroeg 2,4 pro cent. Gisteren daalden de koer sen 3 procent in waarde. De koersdaling met honderden punten per dag, is al ongeveer een week bezig. De koersdaling is een gevolg van forse verliezen op de aan- delentermijnmarkt, het gevolg van aanhoudende pessimisme over de prestaties van het Ja panse bedrijfsleven. De beurs index is nu nog weliswaar bo ven de psychologisch belangrijk geachte grens van 16.000 pun ten, maar volgens veel handela ren blijft dat niet lang zo. Zoons Maxwell gearresteerd LONDEN AP Kevin en lan Maxwell, zonen van de overleden krantenmag naat Robert Maxwell, zijn van morgen gearresteerd. Dat heeft het Britse persbureau Press As sociation bericht. Volgens PA is ook Maxwell-adviseur Larry Trachten berg gearresteerd. De drie zijn door de politie voor verhoor meegenomen in ver band met de verdwijning van honderden miljoen ponden uit het Maxwell-pensioenfonds. De politie werkt in deze zaak sa men met de Serious Fraud Offi ce (de Britse FIOD Fiscale In lichtingen en Opsporings dienst). Robert Maxwell werd op 5 no vember 1991 dood aangetroffen in zee bij de Canarische Eilan den.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7