Kamer worstelt met Schengen' loeihard Luns: 'Heren, hoe is het mogelijk?' Binnenland Portugese en Nederlandse premier Wensen voor U-oevers 'luchtfietserij' Moorden in Rotterdam deel van reeks misdrijven Proces moord diplomaat wordt schertsvertoning Sta of ik schiet 'Subsidiebeleid goed, uitvoering te tijdrovend' duinrell DONDERDAG 18 JUNI 1992 3 Gemeenschap pdi|We Persdienst Boete van 3,65 miljoen gulden geëist middelburg» De officier van justitie in Middelburg heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf, een boete van 3,65 miljoen gulden en verbeurdverklaring van 5,5 miljoen geëist tegen een 39-jarige man uitTerneuzen. De man zou de baas zijn van de zogeheten Bende van Zeven en tevens eigenaar van casino Ritz in Kapelle- brug. Tegen de overige verdachten werden tussen één en drie jaar geëist. Het zevental wordt verdacht van handel in hard drugs, oplichting, valsheid in geschrifte, overtreding van de Wet op de Kansspelen, valsemunterij, heling, meineed, verboden wa penbezit, mishandeling, bedreiging, valse aangiften bij de politie en openlijke geweldpleging. De verdachten werden in januari gearresteerd. Aan de diverse invallen deden toen 130 politie mensen mee. Er werden vijftig verdachten opgepakt en zeventig getuigen gehoord. Het ministerie van justitie had 900.000 gulden voor het onderzoek beschikbaar gesteld. Nederland wilde kernonderzeeërs den helder Het Nederlands kabinet heeft in de jaren zestig seri eus overwogen kemonderzeeërs te bouwen of aan te schaffen. Een afwijzende reactie van de toenmalige Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, en de hoge kosten deed de toenmalige minister van defensie, P. de Jong, daarvan afzien. Dat verklaarde oud-duikbootcommandant, oud-minister en oud-premier De Jong gisteravond op een bijeenkomst ter gele genheid van het 85-jarig bestaan van de Onderzeedienst van de Koninklijke Marine in Den Helder. Bond wil zeggenschap over werk bank den haag De Dienstenbond FNV wil direct betrokken worden bij de indeling van het werk bij bankinstellingen. Dat zei FNV- bondsbestuurder Han Noten gisteren tijdens de manifestatie 'Druk, druk, druk' in de Utrechtse Jaarbeurs. De Dienstenbond pleit voor meer keuzemogelijkheden voor de werknemer en wil direct betrokken worden bij de indeling van het werk. „Gewoon keiharde afspraken over bijvoorbeeld de pauzes, goede kantine voorzieningen en ruimten om je terug te trekken als je je moet concentreren", verduidelijkt Noten. Bond tegen CAO beroepsonderwijs utrecht» De leden van de grootste onderwijsbond ABOP die werkzaam zijn in het hoger beroepsonderwijs (HBO), wijzen het akkoord over een CAO voor hun sector af. Er zitten onvoldoende garanties in dat de werkdruk in het HBO wordt teruggedrongen, zo lieten ruim 150 ABOP-leden gisteravond in Utrecht weten. Het akkoord tussen delegaties van onderwijsvakbonden en de hogescholen werd vorige week na vele maanden onderhandelen bereikt. De CAO geldt voor zo'n 25.000 personeelsleden. Sanering HEAO loopt stroef den haag anp De sanering van het aantal ho gere economische opleidingen (HEAO's) verloopt weinig voor spoedig. Het vorig jaar op ver zoek van de HBO-Raad opge stelde advies het aantal studie richtingen terug te brengen van 25 naar 8, is tot nog toe gene geerd. Er worden zelfs weer nieuwe studies aan het scala toegevoegd. Dat meldt het ho geschoolblad HBO-journaal de ze week. De hogescholen voelen er niets voor hun eigen specifieke studierichtingen, die vaak po pulair zijn bij studenten, op te offeren ten behoeve van de dui delijkheid. Er zijn zelfs scholen die alweer een nieuwe studie beginnen, zoals de economi sche richting bij de Hotelschool in Leeuwarden. Vorig jaar rapporteerde een verkenningscommissie dat het met" de studierichtingen in het heao maar een rommeltje is. Er zijn er 25 verschillende richtin gen, wat op zichzelf al verwar rend veel is. Bovendien blijkt dat studies met verschillende namen soms voor hetzelfde be roep opleiden en, omgekeerd, dat studies met dezelfde naam op verschillende beroepsvelden mikken. Dat is niet alleen ver warrend voor de aankomend studenten, zo concludeerde de commissie, maar vooral ook voor de werkgevers. De politie hoopt met het oplos sen van de twee geruchtmaken de drievoudige moorden in Rot terdam, die beide in maart wer den gepleegd, de onderzoeken naar een hele reeks recente moorden te kunnen afronden. De moordpartijen, vrijwel al lemaal koele liquidaties, volg den op het verduisteren van een partij heroïne uit Turkije. „Er is in de drugswereld iets gebeurd dat niet volgens de afspraken was," zegt woordvoerder W. de Rooij van de Rotterdamse poli tie. „We hebben het vermoeden meer zaken op te kunnen los sen, en dan vooral Turkse moordzaken. Ik weet dat men bezig is mogelijke verbanden met andere zaken te onderzoe ken. Hoe vet dat zich uitstrekt? amsterdam/tunis anp De verdachte van de moord op de Nederlandse diplomaat Ro- bert-Jan Akkerman (40) krijgt vermoedelijk levenslange dwangarbeid, maar wordt toch binnen korte tijd weer op vrije voeten gesteld. Dat is de alge mene verwachting in de hoofd stad Tunis. Akkerman werd vo rig jaar in Tunesië doodgescho ten. De verdachte, een sergeant, moet op 30 juni voor een mili taire rechtbank verschijnen. In siders in Tunis zien de rechts zaak als een nep-proces. De ser geant zou niets met de moord op Akkerman te maken hebben. Hij zou door de Tunesische au toriteiten gevraagd zijn zich als verdachte te laten gebruiken in ruil voor kwijtschelding van eer dere misdrijven. Achtergrond voor dit '«pelle- Gebrek aan controle zit fracties dwars den haag gpd De Tweede Kamer heeft grote moeite het Verdrag van Schengen. Vooral het 'gebrek aan democratische en juri dische controle' zit vrijwel alle fracties dwars, zo bleek gisteravond tijdens de eerste ronde van de behandeling van dit verdrag in de Tweede Kamer. spreken, is een doom in het oog van de meeste fracties. CDA en PvdA weigerden gisteravond al een definitief oordeel te geven over het verdrag. Zij willen eerst van het kabinet horen hoe het de bezwaren uit de Kamer denkt op te vangen. Met betrekking tot de demo cratische controle lijkt een op lossing in zicht. CDA en PvdA zijn het erover eens dat voort aan parlementair moet worden gesproken over verdere afspra- Het verdrag regelt een vrij ver keer van goederen en personen tussen Nederland, België, Luxemburg, Italië, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal. 'Schengen' werd in 1985 geslo ten. Vandaag praat de Kamer verder over het verdrag. Vooral het feit dat er geen rechtsinstantie is, die zich in ge val van conflicten over de uit voering van het verdrag kan uit- ken, voordat deze door de deel nemende landen definitief wor den gemaakt. Het Verdrag van Schengen zelf is in het grootste geheim en zonder parlementai re bemoeienis vooraf tot stand gekomen. De Tweede Kamer wil herhaling daarvan voorko- Ook een eerder probleem met betrekking tot de positie van asielzoekers is opgelost. Het parlement was bang dat het uit voerend comité van het Schen- genverdrag (bestaande uit de ministers van buitenlandse za ken) bevoegdheden zou krijgen bij het vaststellen van het asiel beleid. Het kabinet heeft echter toegezegd dit in EG-kader te re gelen. den haag Premier Cavaco Silva van Portugal bracht gisteren een bezoek aan zijn Nederlandse collega. Over het onderhoud werden geen mededelingen gedaan. Op de foto wijzen de twee premiers naar de vlaggen van hun landen die voor het Catshuis stonden. foto anp Raymond rutting Financiers komen in september met nieuw plan amsterdam saskia belleman i het Amsterdamse gemeen tebestuur voor de oevers van het IJ zijn irre- eel. De Nota van Uitgangspunten die in 1991 door de gemeenteraad werd aangeno men, is geen strategische notitie, maar een onuitvoerbaar politiek document. De plan nen zijn financieel absoluut niet haalbaar. Dat zegt directeur J. van Rijs van de Am sterdam Waterfront Financieringsmaat schappij (AWF). In de AWF werken de NMB-Postbank/Nationale Nederlanden en de gemeente samen. Volgens Van Rijs prijkt er een gat van enkele honderden miljoenen guldens tussen de droom van Amsterdam en de werkelijkheid. De AWF heeft een nieuw plan gemaakt, dat zij in september officieel zal presenteren. De Amsterdamse raadsleden zijn tijdens een besloten zitting al geïnformeerd. Details wil Van Rijs er niet over kwijt, maar duidelijk is wel dat het voorstel op veel punten afwijkt van de ge meentelijke Nota van Uitgangspunten. Een kleine greep uit de wijzigingen: de marktsector wint het van de sociSe wo ningbouw, de bebouwing wordt aanzienlijk dichter en de sneltram die van de oostelijke naar de westelijke oevers rijdt, moet vol gens de AWF op maaiveldhoogte in plaats van ondergronds worden aangelegd. Volgens Van Rijs dringt het pas langzaam tot de raadsleden door dat er weinig zal overblijven van hun luchtkastelen. „Het is hard duwen geblazen om de gemeente met beide benen op de grond te krijgen", vindt ook AWF-woordvoerder en ex-ambtenaar P. Hartman. De AWF wil uiterlijk in 1994 beginnen met bouwen. Over vier jaar moe ten de eerste gebouwen klaar zijn. „Na 2000 hoeft het niet meer", waar schuwt Van Rijs. En als het gemeentebe stuur blijft talmen? Van Rijs: „Dan is het af gelopen met de publiek-private samenwer king. We hebben al tien jaar gepraat. Je kunt private ondernemingen niet aan het lijntje blijven houden". den haag anp We sluiten niet uit dat het ook gaat om zaken buiten Rotter dam." Zowel politie als justitie be vestigt dat er aanwijzingen zijn dat er een direct verband is tus sen de 'Brielse' moorden en de liquidatie van drie Turkse man nen in de Portugesestraat. „En je kunt er rustig vanuit gaan, dat er sprake is van meer dan alleen het elkaar kennen," zegt officier van Justitie mr. H. Moraal van het Openbaar Ministerie in Rot terdam. Uit het maandenlange onder zoek van het Recherche Bij standsteam (RBT) is gebleken dat de mannen die in het Turk se restaurant Sato aan de Rot terdamse Glashaven om het le ven werden gebracht, eerder het bloedbad in hebben aangericht. Tunesische bronnen: Politiek motief tje' zou zijn dat de moord een politiek motief had. Dat menen betrouwbare bronnen in Tune sië. In welke richting dat motief gezocht moet worden, wil men niet zeggen. Akkerman was bin nen zijn werk op vele terreinen actief. Tot nog toe werd gesproken over een zedenachtergrond. Ak kerman zou orgie-achtige fees ten hebben gegeven, waaraan de verdachte sergeant zich zou hebben geërgerd. Vrienden van Akkerman spreken dit echter te gen. Akkerman was eerste secreta ris van de ambassade in Tunis en woonde in een voorstadje Si- di bou Saïd. Daar werd hij op 27 februari vorig jaar neergescho ten voor zijn woning. De dode lijke schoten werden gelost vanuit een auto met drie inzit tenden. numansdorp Prins Bemhard woonde gisteren de festiviteiten bij ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen. Een onderdeel van het feest was een kleiduivenschietwedstrijd. Er werd geschoten met laserstralen. Of de prins raak schoot, is niet bekend. foto anp paul stolk Philips maakt schuiver op Damrak taal zwaar tegenvallen. Het elektronicafonds sloot op 31,10 gulden, 6,90 gulden minder dan de slotkoers van dinsdag. Iedere gulden die van de koers afgaat, betekent op papier een waarde vermindering van het Philips- concern met 300 miljoen gul den. Vanochtend leek het aandeel Philips in rustiger vaarwater te recht gekomen. De reden voor de verliezen van het Eindhoven- se concern vormen de zware verliezen in de consumenten elektronica. De Algemene Rekenkamer is positief over de opzet van de subsidies voor micro-elektroni- ca, maar vindt wel dat de uit voering kan worden verbeterd. De procedure voor het toeken nen van subsidies is zo tijdro vend dat veel projecten al (deels) zijn uitgevoerd, terwijl nog wordt onderhandeld over de subsidievoorwaarden, aldus de Rekenkamer. Een belangrijke subsidie-ontvanger is Philips. Vorig jaar verstrekte Economi sche Zaken 110 miljoen gulden voor de zogeheten Eureka-pro- jecten Jessi (chips) en HDTV (nieuwebreedbeeldtelevisie). Beleggers op de Amsterdamse beurs hebben gisteren massaal aandelen Philips verkocht nadat het concern bekendmaakte dat de cijfers voor het tweede kwar- ECD deelt voor 11 miljoen boetes uit aan bedrijven De Economische Controle Dienst (ECD) van het ministerie van economische zaken heeft vorig jaar voor ongeveer 11 mil joen gulden boetes opgelegd aan ondernemers die de econo mische wetgeving overtraden. In totaal werd voor 27 miljoen gulden goederen door de dienst in beslag genomen. Er werden 18.580 onderzoeken (in 1990: 17.659) uitgevoerd en 6.229 keer (in 1990: 5.653) proces-verbaal opgemaakt. Dat staat in het eer ste jaarverslag van de ECD. Uit het verslag blijkt dat de benzinepomphouders vorig jaar massaal de Winkelsluitingstij- denwet overtraden. Van de 2.190 onderzoeken in deze branche eindigden er 1.381 in een proces-verbaal. De ECD richtte de pijlen ook op bedrijven die de jaarstukken niet op tijd bij de Kamers van Koophandel deponeren. Onge veer 60 procent van de bedrij ven voldeed aan die verplich ting. Ook de lege BV's werden aangepakt. Vorig jaar werden 1.427 onderzoeken ingesteld. Het jaarverslag meldt niet in hoeveel gevallen de BV werd opgeheven. Militairen zouden in zestiger jaren staatsgreep hebben willen plegen Hoge Nederlandse militairen hebben oud-minister van bui tenlandse zaken Luns in het midden van de jaren zestig be naderd voor het plegen van een staatsgreep in Nederland. Dat zegt Luns in het vandaag ver schenen boek 'De wereld vol gens Luns' van J.G. Kikkert. Kikkert beschrijft in het boek de loopbaan van Luns als mi nister van buitenlandse zaken (1952-1971) en als secretaris-ge neraal van de NAVO (1972- 1984). In het boek komt Luns uitgebreid aan het woord. Volgens de oud-minister kreeg hij ten tijde van de forma tie van het kabinet-Cals in het voorjaar van 1965 „bezoek van drie of vier generaals. Zij ont vouwden een merkwaafdig plan. Zij wilden een staatsgreep plegen en vroegen mij om dan als minister-president te willen optreden." Luns zegt dat hij medewer king heeft geweigerd. „Ik heb uitgeroepen: Heren, hoe is het mogelijk. Nog daargelaten dat ik hier niet aan wens mee te doen, is er geen begin van kans dat in Nederland een militaire staatsgreep mogelijk is. Van wie denkt u gebruik te maken? Van regimenten grenadiers en ja gers? Van beroepsmariniers?" Volgens de oud-bewindsman vertelden de militairen hem daarop „een vaag verhaal over hun vertrouwensmannen in de krijgsmacht" en „deden wat ge heimzinnig over een organisatie waar zelfs ik niets van wist". Luns vertelt verder dat hij de generaals heeft gezegd „dat zij enorm boften dat zij bij hem waren gekomen omdat ieder ander onmiddellijk in paniek groot alarm zou hebben gesla gen". Luns deed dat niet, maar be loofde „de ondernemende op- perofficieren" dat hij hun na men geheim zou houden onder voorwaarde dat zij „hun plan nen om van Nederland een ba nanenmonarchie te maken grondig en definitief lieten va- Wel lichtte Luns een aantal collega's en de toenmalige vice- president van de Raad van Sta te, dr. L. Beel, in zonder de na men van de militairen te noe- Wat de directe aanleiding voor de staatsgreeppoging is ge weest, wordt uit het boek niet geheel duidelijk. Luns zelf noemt in dit verband alleen de PvdA-gezindheid van de toen malige KVP-politicus mr. J. Cals. „Cals genoot bij de PvdA zelfs meer prestige dan in zijn eigen partij." „Het waren roerige dagen, nog veel roeriger dan algemeen bekend is", aldus Luns. En: „Het optreden van deze opper- officieren onderstreepte over duidelijk de geweldige gefrus treerdheid van een aantal mili tairen. Deze was kennelijk veel diepgaander dan algemeen werd aangenomen en dat was mijn voornaamste argument om hun plannen in zéér be perkte kring bekendheid te ge- Da's Splash. Nieuw en niet voor softies! Attraktiepark Ministerie wil nieuw verfwapen gaan verbieden den haag gpd Het ministerie van justitie wil het nieuwe verfwapen, de 'Dye- Wittness', in Nederland verbie den. Met dit verdedigingswapen kan een groene smurrie in het gezicht van de belager worden gespoten die daardoor niets meer ziet. Het verfpistool is door een importeur vanuit-de Verenigde Staten, waar het wa pen niet is verboden, naar Ne derland gehaald. De adviescommissie voor Wapens en Munitie van het mi nisterie van justitie wil dat dit verfpistool onder de Wapenwet wordt ondergebracht. „Het wa pen is weerloosmakend. Dan is zo n ding in ons land volgens de wet verboden. Ook vinden wij het ongewenst dat het verf pistool als aanvalswapen kan worden gebruikt", zegt een woordvoerder van het ministe rie. De traangasspuitbusjes val len in Nederland ook onder de Wapenwet. 'Ook PvdA'er moet Andriessen kunnen opvolgen' den haag»anp Als EC-commissaris Andriessen (CDA) er eind dit jaar mee op houdt, moet het ook mogelijk zijn dat een PvdA'er zijn plaats inneemt. Staatssecretaris Dan ken van EG-zaken zou daarvoor in aanmerking kunnen komen. Dat vindt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. De fractie ver zet zich tegen het automatisme waarmee in CDA-kring wordt gesteld dat de eventuele opvol ger opnieuw een christendemo craat moet zijn. PvdA-kamerlid Lonink, woordvoerder in EG-zaken, ver wijst naar het scenario dat oud minister Braks (CDA) de zetel van de Nederlandse Eurocom missaris warm zou kunnen houden, totdat premier Lubbers de overstap naar Brussel maakt. De nieuwe Europese Commis sie zit voor een interimperiode van twee jaar. De functie is de afgelopen twaalf jaar in handen van het CDA geweest. Lonink ontkent dat met een PvdA-kandidatuur de eventuele overgang van premier Lubbers naar Brussel in 1995 zou wor den gedwarsboomd. De PvdA is eventueel bereid de kandida- tuur-Lubbers te steunen, maar betwijfelt of Lubbers de baan zal krijgen. Bovendien heeft de minister-president tot dusver ontkend kandidaat te zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3