Gullit voetballiefhebber op afstand c EK-Voetbal Van Aerle speelt niet Dakloos Kaarten Van Basten volstrekt uniek DONDERDAG 18 JUNI 1992 FIFA: geen 'sudden death' Zurich o De wereldvoetbalbond (FIFA) wil niets weten van het in Zweden geopperde plan van de UEFA om in de halve Finales en eindstrijd van het Europees kampioenschap bij een gelijke stand door te spelen tot er een doelpunt valt, het zogenaamde systeem van 'sudden death'. Sepp Blatter, secretaris van de FIFA, liet de UEFA gisteren weten dat er geen sprake kan zijn van doorspelen tot er een doelpunt valt. Blatter gaf toe dat de regels in Zweden door de UEFA wor den bepaald en dat met goedkeuring van het bestuur de regle menten aangepast kunnen worden. ,,De FIFA moet echter de gezondheid van de spelers waarborgen. Doorspelen tot er een doelpunt valt, brengt lichamelijk risico met zich mee. We moe ten nu eenmaal een uiterste lijn trekken", aldus Blatter. Vogts wil telefoon op de bank góteborg Berti Vogts overweegt om zich vanavond per draag bare telefoon op de hoogte te laten houden van het verloop van de wedstrijd Schotland-GOS in Norrköping, De Duitse bonds coach is allerminst optimistisch over de kansen van zijn eigen team tegen Oranje en heeft zijn hoop gevestigd op de Schotten, die zowel Nederland als Duitsland aan een plaats in de halve fi nales van het toernooi moeten helpen. De Schotse coach Andy Roxburgh zegt door Vogts te zijn gevraagd nog één keer het ui terste van zijn spelers te verlangen.Berti is al jarenlang een goede vriend van me. Alleen daarom al wil ik hem de helpende hand toesteken." Jansen: 'Roy blijft bij Ajax' góteborg De internationale media berichtten onlangs uit Zwe den over het vertrek van de ene na de andere Ajacied richting Italië. Volgens Rob Jansen, de gisteren in Göteborg garriveerde zaakwaarnemer van vrijwel alle (overgebleven) Ajacieden, valt dit allemaal mee. „Verhalen over Roy naar Fiorentina zijn onzin. Op niets gebasseerd. Ik weet dat mensen bij Fiorentina roepen dat ze Roy volgen. Dat zal best. Maar Fiorentina volgt op dit mo ment minstens elf spelers." Jansen, werkzaam bij de spelersvak bond WCS, vervolgt: ,,In Italië is het een mode om een lijst te hebben met minimaal zes spelers in wie je geïnteresseerd bent. Na het vertrek van Winter (Lazio Roma) en Van 't Schip (Genoa) is er echter geen enkele club die zich concreet voor wie dan ook heeft gemeld. Van een leegloop bij Ajax is geen sprake." Loting eventueel morgenochtend göteborg In het meest ongunstige geval zal het Nederlands elf tal pas morgenochtend om half elf weten of het EK een vervolg krijgt. Dan is in Göteborg de loting voorzien voor het geval het puntentotaal en het doelsaldo van twee of drie ploegen in groep B gelijk is. Het lot beslist dan wie doorgaat naar de halve finales en welk land als eerste of tweede in de poule eindigt. De num mer twee speelt zondagavond in Stockholm tegen de andere groepswinnaar, de tweede halve finale is een dag later in Göte- borg. Weinig succes tegen Duitsland Na zeven duels in de strijd om wereld- en Europese titels is de ba lans duidelijk in het voordeel van Duitsland, dat drie keer won en slechts één keer van Nederland verloor. Drie wedstrijden eindigden onbeslist. De geschiedenis van achttien jaar toernooivoetbal is: 1974, Miinchen, finale WK Duitsland - Nederland 2-1 1978, Cordoba, tweede ronde WK Nederland - Duitsland 2-2 1980, Napels, eerste ronde EK Duitsland - Nederland 3-2 1988, Hamburg, halve finale EK Nederland - Duitsland 2-1 1988, Hamburg, kwalificatie WK Duitsland - Nederland 0-0 1989, Rotterdam, kwalificatie WK Nederland Duitsland 1-1 1990, Milaan, achtste finale WK Duitsland - Nederland 2-1 'In Italië wordt aanvallender gespeeld dan in Zweden De dag des oordeels laat Ruud Gullit zo te zien steenkoud. ,,Ik voel me heel relaxed en niet meer gespannen dan voor een andere wedstrijd. Pas nu ik er met jullie over begin te praten, voel ik iets kriebe len". Het is de aanvoerder van Oranje ten voeten uit, koel en afstandelijk, min der gedreven en zeker niet zo gepassioneerd als Hans van B reukelen. Berry van Aerle, zittend op de bank, speelt vandaag niet met het Neder lands elftal tegen Duitsland. Op de laatste training voor het duel, giste ren in Varberg, had de PSV'er nog teveel last van een blessure aan de knie. „Bij het passen heb ik nog teveel pijn", verklaarde de Helmonder, die al meerdere keren aan de knie in kwestie is geopereerd. „Ik denk niet dat het iang duurt voor de blessure is hersteld. Het duel met Duitsland komt echter net te vroeg." föto«anp varberg o albert geesing gpd-verslaggever De 'zwarte tulp' van Milaan is een liefhebber op afstand en stemt in z'n vrije tijd de tv bij voorkeur niet af op voetbal. Of het moet al een hele bijzondere wedstrijd zijn. Hij hield er deze week in het Kusthotellet in Var- berg een fikse woordenwisse ling aan over met Hans van Breukelen. „In de massageruimte zaten we samen naar een wedstrijd van Denemarken te kijken. Ik vond er niks aan en wilde naar een Formule 1-race kijken, maar hij wilde de tweede helft ook zien". Gullit had aan de verplichting van Michels vol daan en vond het welletjes. „Ik werd er niet door geboeid, an ders had ik ook wel naar de tweede helft gekeken". Het past bij hem. „Ik moet niet de hele dag aan voetbal denken. Dan word ik vooral moe in m'n hoofd en wordt het mij te De overwinning op Frankrijk en de bijbehorende kwalificatie voor de halve finales van het EK hebben de Deense voetballers tijdelijk" dakloos gemaakt. De Deense voetbalbond verzuimde voor het vervolg van het toer nooi een hotel in Göteborg te boeken. „Wij hadden niet ge dacht zo ver te komen", gaven bestuurders van de Deense voetbalbond toe, „tenslotte zij wij als invaller voor Joegoslavië op het laatste moment tot het toernooi toegelaten." De Deense spelers werden niet kwaad over het verzuim van hun bestuurders. „We gaan eerst feest vieren. Daarna ma ken we ons pas zorgen om een hotel." De KNVB heeft slechts de be schikking over 2500 kaarten in dien het Nederlands elftal door dringt tot de halve finale. Ook voor de eventuele finale zijn maar 2500 toegangsbewijzen beschikbaar. Jan Masman, bestuurslid van de KNVB en belast met veilig heidszaken, noemt dat magere aantal zorgelijk..,,Dat is natuur lijk absoluut ontoereikend. Alle halve finalisten hebben eenzelf de quotum toegewezen gekre gen. De rest is voor de Zweden zelf. Veel zal afhangen van de prestaties van het Zweedse team. Zodra dat is uitgescha keld komen ongetwijfeld meer kaartjes op de markt". Voorde Oi druk". Ooit gold Ruud Gullit als de onbetwiste vedette van het vaderlandse voetbal; in popula riteit is hij echter allang voorbij gestoken door Marco van Bas ten. Het deert hem niet. Net zo min als hij nog nerveus wordt van het verwachtingspatroon dat hem nu al vier jaar achter volgt. „Daar zit ik niet zo mee". Het stoort hem wel 'dat ik hier omringd wordt door allerlei trainers. Wat ik daarmee be doel? Daar mogen jullie eens rustig over nadenken', doelt hij zichtbaar op het keurslijf waarin gisteren ter ontspanning een wandeling op het programma. Op de voorgrond Adri van Tiggelen. de Oranje-bazen hem geperst hebben. „Ik weet wat ik kan en wat ik moet doen. En dat doe ik voor honderd procent". De ene keer pakt dat wat be ter uit dan de andere keer. In de eerste helft tegen Schotland was de bijna-dertiger (58 interlands) de gangmaker van Oranje, te gen het GOS deed hij voor spek en bonen mee en haalde Mi chels zijn falende aanvoerder halverwege naar de kant. „Als je eerlijk bent tegenover jezelf en je accepteert de kritiek, dan ben je zo'n wedstrijd gauw vergeten. Dan krijg je vanzelf weer een lekker en goed gevoel. Je kunt ook beter op jezelf kankeren dan anderen het op jou doen. Ik weet heus wel dat ik niet goed heb gespeeld, maar niemand kan je verplichten goed te spe len". De oorzaak heeft hij niet kun nen achterhalen. „Ik voel me best wel goed en zit ook lekker in m'n vel. Na die wedstrijd voelde ik me ook fit, maar dat kan ook niet anders als je niet veel hebt gedaan", schampert hij om z'n eigen prestatie. „Het was alleen wel een hele gekke gewaarwording dat ik werd ge wisseld. Daarom heb ik nu voor mezelf ook het gevoel dat ik iets goed heb te maken. Ook tegen over Michels. De samenwerking met hem is goed, heel goed zelfs". Het vertrouwen op een goed resultaat tegen de Duitsers slaat nog steeds fier overeind, aan de mogelijkheid dat het vanavond allemaal voorbij kan zijn, denkt niemand. Ook Gullit niet. „We hebben best goed gespeeld en genoeg kansen gecreëerd. We zoeken nu alleen nog de factor geluk, dat heeft ons tot nu toe ontbroken. En dat kunnen we alleen maar vinden met heel hard werken. Vier jaar geleden hadden we dat tikkeltje geluk Dat is, zo meent Gullit, het kapitale verschil met de Duit sers. „Zo'n mazzeltje als zij had den met die goal van Effenberg, die via de hak van een Schot in het doel springt En dan maak je eindelijk een goede goal", doelt hij op de geannu leerde treffer van Van Basten, „en dan wordl-ie afgekeurd. Zo veel pech, dat overkomt je geen drie keer achter elkaar. Dat ge voel hebben we met z'n allen, niet alleen ik. Daarom was die 0-0 ook geen echte opdonder voor ons. Het zelfvertrouwen van de ploeg is nog steeds heel hoog. Net als de sfeer, die is ook nog steeds goed". Zonder nu meteen te bewe ren dat Oranje slecht speelt, is het spelpeil echter niet in over eenstemming met het hoog op geschroefde verwachtingspa troon. De titelhouder speelt als een der weinigen weliswaar voluit op de aanval, maar het rendement bleef beperkt tot welgeteld een treffer. „Maar wat wil jeals er zo verdedigend wordt gespeeld en de aanvallers zo weinig in bescherming wor» den genomen", hekelt Gullit de armoe van dit EK. „Van Basten wordt opzij gegooid, krijgt de ene body-check na de andere en niemand doet er iets aan". „In Italië", verzekert Gullit, „wordt een stuk aanvallender gespeeld dan ik hier heb gezien. Net als vier jaar geleden trou wens". Hij wil niet klagen, zegt- ie, „maar iedereen praat erover. Anders Zou ik er niet eens over begonnen zijn. Maar laten we nu eens wat minder klagen en meer gaan doen. Dat is de beste remedie". Hij moet finale akelijk lachen om n de UEFA om de laten beslissen door strafschoppen en in de verlenging net zo lang door te laten spelen tot er is gescoord. „Dat is toch tegenstrijdig als je aan de andere kant de verdedi gende ploegen alleen voordeelt en geen ma; neemt om de aanvalle scherming te nemen. Dai je beter de mond houden' egelen in be Jiirgen Kohier kent zijn beperkingen, maar ook zijn kwaliteiten göteborg marcel van der kraan Verzorgers donderdag 18 juni EK -VOETBAL OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD2 BBC 1 EURO Duels van woensdag 13.00-16.00 Nederland - Duitsland 20.00-22.10 20.10-22.00 19.15-22.00 00.25-01.15* 20.00-22.00 Schotland - GOS 23.00-00.30* 21.00-21.15' 22.00-22.45 22.00-22.45* 00.25-01 15* 22.00-23.30 EK-journaal 23.00-00.30 17.50-18.15 vrijdag 18 juni Duels van donderdag 10.30-13.30 gpd-verslaggever Met een transfersom van 17 miljoen gulden achter zijn naam behoort hij tot de duurste verdedigers ter wereld. Zijn tegenstander vanavond staat niet be kend als de duurste spits, wél als de beste en de gevaarlijkste van dit mo ment. Jürgen Kohier versus Marco van Basten. Een duel tussen twee giganten, die de 'kraker' Duitsland-Nederland zonodig nog meer smaak zullen geven. Groot verdieners allebei, als goden levend in Italië. Van Basten strijkt een slordige drie miljoen per jaar op bij AC Milan, Kohier verdient bij Juventus twee mil joen per seizoen. Maar er zijn meer overeenkomsten. Beiden kennen de keerzijde van de me daille, weten dat hun miljoenen het ver stoorde familiegeluk niet kunnen goed maken. Oranjes topschutter zag in 1986 hoe zijn moeder een dubbel hersenin farct opliep en daarna nooit meer zou herstellen. Kohier werd op zeer jonge leeftijd geconfronteerd met de dood van zijn vader, die hij als oudste zoon prompt moest vervangen. Jarenlang droeg hij thuis de zorg op zich voor zijn zeven broertjes en zusjes. Afkomstig uit een arm gezin in een slechts enkele zielen tellend dorpje bij Mannheim zag hij ternauwernood kans om op jeugdige leeftijd lid te worden van een vereniging. Eenmaal op weg in het Duitse voetbal knokte hij zich letter lijk naar de top. Kohier kent zijn beperkingen, maar ook zijn kwaliteiten. Hij is één van de meest betrouwbare pionnen in de de fensie. Degelijk, verbeten en gezegend met een oersterk lichaam. De ideale voorstopper, eerst bij Mannheim, toen bij FC Köln en Bayern München, nu bij Juventus en al 42 interlands bij het na tionale team. Met in feite maar één probleem: Mar co van Basten. Angstvisioenen krijgt Jürgen Kohier nog net niet van hem. „Maar hij is voor mij wel de moeilijkste en lastigste spits op de wereld. Hij be hoort tot een volstrekt uniek soort." Kohier weet op basis van de statistie ken van de afgelopen jaren dat Van Bas ten elk seizoen wel een keer tegen hem scoort. Bij het EK in 1988, in de kwalifi- catiestrijd voor het WK in Italië (1989), met Bayern tegen AC Milan (1990) en met Juventus tegen AC Milan (1991) moest de 1.86 meter lange verdediger Voor de verandering liet Berti Vogts zichzelf eens onder handen nemen. Hier steunt hij op de rug van Sepp Maier, trainer van de Duitse keepers. foto a telkens het onderspit delven. Zorgelijk? Kohier: „Het vervelende is dat ik in geen van die wedstrijden slecht speelde. Voor mijp gevoel speelde ik zelfs op mijn top. Maar legen Van Basten is dat blijkbaar toch niet voldoende. Hij heeft aan een fractie van een seconde genoeg om toe te slaan. Tegen de GOS zag ik hem nau welijks bijzondere dingen doen, maar vlak voor het einde was-ie opeens toch los van zijn man en scoorde hij met zijn kop. Die goal had nooit afgekeurd mo gen worden. Het geeft echter weer aan wat voorklasse hij in huis heeft." Bij het Europees kampioenschap in Hamburg gingen de Duitse en Neder landse spelers allesbehalve vriendelijk met elkaar om. De sfeer was gespan nen, verdedigers en aanvallers gingen over lijken. Kohier, heel voorzichtig: „We kennen allemaal de achtergrond van die haat en nijd. Tot mijn eigen vreugde is die sfeer tussen de spelers onderling grotendeels verdwenen. Van Basten en ik hebben diep respect voor elkaar. Ik bewonder hem in hoge mate, zonder dat we ooit echte vrienden zul len worden." De vele ontmoetingen in de serie A hebben daar volgens Jürgen Kohier toe bijgedragen. „Rijkaard en Voller zullen elkaar dit keer niet treffen, maar was dat wel het geval geweest dan zou er geen zout in de wonden zijn gestooid. Die twéé hebben al lang vrede gesloten. Nee, pralen na afloop van wedstrijden in Italië doen we nauwelijks. Privé is er ook nooit een band geweest. Maar het schudden van handen en het ruilen van shirts is vaak al genoeg om elkaar te verstaan. Ik heb thuis een plank met shirts van Marco en ik neem aan dat hij er van mij ook wel een paar bewaard heeft." Kohier heeft in de laars van Europa alle gelegenheid gehad om de voetbal ler Van Basten nog beter te analyseren. Hij zegt: „Berti Vogts weet dat hij mij niets hoeft te vertellen voor het duel met Nederland. Ik heb maar één taak en die bestaat uit het uitschakelen van Van Basten. Een blik van Vogts in mijn richting, vlak voor de wedstrijd, is vol doende. Ik ken Van Basten inmiddels door en door. Het is alleen jammer dat ik in al die tijd geen zwakheden heb kunnen ontdekken bij hem. Geen enke le voetballer is volmaakt, maar Van Bas ten komt er wel heel dichtbij. Vooral omdat hij het afgelopen jaar nog atleti scher en nog slimmer in zijn spel is ge worden. Die twee factoren hebben er met name toe bijgedragen dat hij top scorer in Italië is geworden." tudio Sport bracht het prachtig ia beeld. In ccn mum van tijd moes- ten drie Duitsers het veld ruimen. Riedle, een gebroken neus, het bloed stroom de uit de galen. Reuter, een fikse hoofdwond, zijn tulband doorweekt met bloed. Buchwald, eveneens een gapende wond. Rn gisteravond voegden de Zweden Eriksson en Ingesson zich in het rijtje. Bloed, bloed en nog eens bloed. Overuren voor het medische team van de Duitsers. Met blote handen behandelden de stoere verzorgers de wonden van hun oogap pels, zoals hospikken dat doen aan het oor logsfront. Rechtstreeks hebben zij contact met het uit de aderen lopende bloed. Met duim en wijsvinger kijken zij hoe gapend de wonden er bij liggen. Van hygiëne hebben ze nog nooit gehoord. De wondverzorging is verre van perfect. Met sponzen wordt ge veegd en gedept dat het een lieve lust is. Deze mannen lopen een risico op besmetting met het HIV-virus dat net zo groot is als bij vrijen zonder condoom. Congressen over sportblessures zijn er zat, maar dit detail wordt altijd maar weer over het hoofd ge- Wie garandeert dat Riedle, Reuter en Buchwald en met hen alle andere sporters op de velden niet besmet zijn met het zo ge vreesde HIV-virus? Die Amerikaanse basket balspeler, hoe heet hij ook al weer, had een paar honderd vluchtige contacten op zijn naam. Martina Navratilova sprak er terecht schande van. Want hoeveel vrouwen heeft hij niet besmet? Arthur Ashe heeft het virus ook opgelopen. Freddy Mercury, de zanger van Queen, vree er ook lustig op los. Mercury is dood, de twee eersten zullen hem volgen. Wanneer is het tijd voor het eerste requier, 'rzorger Fa van een elftal vol met zijn deel zijn? Ren kle is genoegt 'chtst 'ekscoi •i benefietwedstrijd verelasterren, zal dat 'i wondje aan de hond letting met het hiv t bes bloed. Stel: de verzorger heeft jeuk aan zijn neus. Toch maar even krabben. Het virus grijpt gelijk zijn kans. Rr zijn a ids-cam pagnes voor homo's en drugsverslaafden, maar de sporters zijn nog steeds een vergelen groep. Rr zijn net zoveel verzorgers als er sportverenigingen zijn. Hun aantal loopt in de duizenden. Zelfs de tand arts doet het met handschoenen aan. Rn de chirurg ook. Rn heus niet omdat het een in teressante aanblik biedt. Zij kiezen voor hun eigen veiligheid en voorde veiligheid van anderen. I Vanneer wordt ook de sportver- zorger verstandig? KEES JONGSMA is medewerker van deze krant en werkzaam als verpleegkundige bij het con sultatiebureau voor alcohol en drugs in Haar-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27