Boeren beheren de polder gratis Wassenaar wil vrouwen beter helpen bij vinden van een baan Regio Leiden Voorschoten krijgt hondenuitlaatstroken Schapen verliezen winterjas Milieucorners in Leiderdorp rmmt ai* Bewoners maken bezwaar tegen uitbreiding fletsenhandel Oegstgeest Warmondse agrariërs tegen reservaat in Hemmeerpolder De Warmondse boeren zijn Verschrikkelijk teleurgesteld' over de aanwijzing van de Hemmeerpolder als reservaat. „We worden gestraft voor het beleid dat we zelf zoveel jaar hebben gevoerd. Omdat wij de vogels hebben geteld en beschermd, is de polder nu een reservaat", vindt boer T. Warmerdam. „De provincie zou ons moeten laten werken zoals we ons hele leven hebben gedaan hebben. Als wij het niet goed hadden gedaan, zouden er geen vo gels zijn." vogelpopulatie in stand te hou den. „Wij hebben het bewijs ge leverd dat we.het doen zoals het moet gebeuren. We werken met nestbeschermers en merkstok- ken, zodat we om de nesten heen maaien. En wij doen het gratis. We hebben de kosten van het weiland, de boerderij en de melkprijzen omgerekend naar elk broedpaar dat nu in de polder zit. Als Staatsbosbeheer de weidevogelpopulatie op het zelfde peil wil houden, kost de bescherming van één broed paar 6000 gulden per jaar." Zonder grazende koeien en vooral zonder hun uitwerpse len, kunnen de vogels niet in de polder leven. „Als het gebied verruigt gaan de vogels weg, warmond liesbeth buitink Gedeputeerde staten besloten gisteren dat de Hemmeerpolder een reservaat, wordt. De over heid krijgt daarbij het recht de graslanden als eerste op te ko pen zodra de grond beschikbaar komt. Daarna kunnen de wei landen worden beheerd op een voor natuur en landschap zo gunstig mogelijke wijze. War merdam: „Staatsbosbeheer moet de Hemmeerpolder gaan beheren, maar die weet niet wat ze doet. Ze hebben nog geen één project gehad waarbij de doelstelling is bereikt." Volgens Warmerdam zijn de boeren en hun vee nodig om de want het hele bacterieleven ver andert. De grond wordt te arm en alleen kraaien en meeuwen kunnen er dan nog eten vinden. Maar die hebben een heel an der leven dan weidevogels als de grutto of de tureluur." Distelzaad De verruiging van het gebied maakt het de resterende boeren bovendien moeilijker om wei degrond te vinden, vreest War merdam. „Boeren die een op volger hebben, kunnen door blijven gaan. Maar als één boer moet ophouden komt er al ver andering in de polder. Hoeveel distelzaad en andere ongerech tigheid komt er dan vrij? In een tijd van tien jaar zit alles onder de distels of brandnetels en hebben we misschien geen wei landen meer voor de koeien. El ke boer die weggaat betekent een verarming voor het platte land en voor de dorpsgemeen schap." De meeste boerderijen kun nen echter nog enkele decennia blijven bestaan. „Bijna alle boe WarmonderT. Warmerdam: „Omdat wij de vogels hebben geteld en beschermd, is de polder nu een reservaat. foto henk bouwman ren in Hemmeerpolder hebben opvolgers tussen 25 en 35 jaar. We zijn met zeven boeren en bij één van ons is de opvolging nog twijfelachtig. Hij is nog te jong, nu zo'n 52 jaar. Als hij het zat is en stopt hij ermee, moet hij zijn grond aanbieden aan Staatsbos beheer. Maar misschien krijgt veertig jaar uitstellen en mis- hij nog een opvolger, dan is er schien zijn de regelingen dan niets aan de hand. Dat zou de anders", zegt Warmerdam veranderingen zo'n dertig of hoopvol. Parkeerregeling moet Rijnstraat veiliger niaken Een nieuwe parkeerveror- dening moet de Rijnstraat - buurt in Zoeterwoude veili ger maken. Volgens wet houder R. Hogenelst heeft het wijkje tussen de Hoge Rijndijk en de Oude Rijn een veiligheidsprobleem, dat direct voortvloeit uit het verkeerd parkeren in deze Niet alle auto's van de bewoners kunnen in deze beperkte ruimte een plaats vinden. Door snel met maatregelen te komen, hoopt Hogenelst de moei lijkheden op te lossen die tussen de verschillende be dreigen te escale- De bewoners protesteer den een half jaar geleden tegen de slechte bereik baarheid, het ontbreken van kinderspeelruimte en het tekort aan parkeerplaat sen. Volgens het gemeente bestuur is er echter vol doende plaats voor auto's. Een oplossing voor het ge brek aan speelruimte is er niet. Hogenelst wil de ver ordening met de bewoners bespreken vóór de gemeen teraad een oordeel uit brengt. Vals bankbiljet aangeboden Twee vrouwen hebben gistermiddag bij een winkel aan de Langstraat in Wassenaar een vals bankbiljet van 250 gul den aangeboden. Het personeel weigerde het geld te accepteren, waarna ze de gekochte spullen met Öeinere bankbiljetten be taalden. Pas toen ze waren vertrokken waarschuwde het winkel personeel de politie, die het tweetal niet meer kon achterhalen. Leidenaar opgepakt na bedreiging leiderdorp» Een 21-jarige Leidenaar kwam gistermiddag in Lei derdorp twee keer achter elkaar in aanraking met de politie. De eerste keer omdat een omwonende dacht dat de man, die in het gras langs de Laan van Ouderzorg lag te slapen, iets mankeerde en twee agenten op onderzoek uitstuurde. De tweede keer om dat de in zijn slaap gestoorde Leidenaar later op de middag de Leiderdorpse die de politie had gewaarschuwd, bedreigde met een keukenmes. De man werd de tweede keer wel ingerekend en kreeg een proces-verbaal. Oplichter bekent 25 zaken wassenaar Een 50-jarige man uit Zwaag, die. eerder deze week door de politie werd opgepakt, heeft inmiddels 25 gevallen van oplichting bekend. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De man pleegde de misdrijven voornamelijk in Wassenaar en Den Haag. Hij meldde zich bij bewoners aan als hun nieuwe buurman en vroeg steeds een bedrag van enkele honderden guldens te leen om goederen te betalen die bij hem zouden worden bezorgd. Op die manier troggelde hij een bedrag van in totaal 11.000 gulden af. Deelname avonddriedaagse valt tegen zoeterwoude De 15e Zoeterwoudse avonddriedaagse had gis teravond het tij niet mee. Voor de wandeltocht kwamen ruim 200 deelnemers aan de start, honderd minder dan vorig jaar. De organisatoren, onder leiding van Joop Vink, vermoeden dat de geringere belangstelling te wijten is aan het Europees kampioen schap voetbal. Voor de tocht van vijf kilometer vertrokken gister avond 180 deelnemers en 32 sportievelingen gingen van start voor de tien kilometer. De wandelaars worden wijdagavond op gevangen bij het Keerweer, waar ze voorafgegaan door de drum fanfare VIOS beginnen aan de intocht met als eindbestemming de sporthal Haasbroek. Zoeterwoude haalt afval eerder op zoeterwoude Het Zoeterwoudse afval wordt tussen 1 juni en 1 oktober een uur eerder opgehaald. De containers voor groente-, fruit- en tuinafval en die voor het restafval moeten een uur eer der op de stoep worden gezet. Gemeente wil overlast terugdringen voorschoten wilfred simons Voorschotense honden en hun eigenaren krijgen het moeilijker én makkelijker. In de strijd te gen de hondepoep hebben bur gemeester en wethouders voor gesteld dat honden voortaan helemaal niet meer op gazons, in parken en op parkeerplaat sen mogen lopen. Het maakt daarbij niet uit of de honden aangelijnd zijn of niet. Daar staat tegenover dat B en W ook plaatsen hebben aangewezen waar honden wel wij mogen lo pen en poepen: 'hondenuit laatstroken'. Om ervoor te zorgen dat de hondenbezitters die nieuwe be paling werkelijk naleven, heeft wethouder J. van de Poel de po litie verzocht om op overtredin gen toe te zien. De afdeling Groen van de ge meente heeft 23 terreinen uitge kozen die zij zal inrichten als hondenuitlaatstroken. De plaat sen zijn gelijkmatig verdeeld over het hele dorp. Elke wijk krijgt er een paar. Zoveel moge lijk is gekozen voor plaatsen langs de randen van wijken of parken, zodat buurtbewoners niet in de poep hoeven te trap pen. In Noord-Hofland mogen de honden loslopen in de groen strook tussen het Van Boeijen- plein en de spoorbaan, langs park Ter Wadding en de Trompweg, het Suze Groene- weg-erf en langs het fietspad aan de Korte Vliet. In de Vlietwijk heeft de afdeling leiderdorp De schapen van de kinderboerderij in het scheermes en voor de ogen van tientallen kin- het Leiderdorpse park De Houtkamp stribbelden deren stonden ze ineens in hun zomergarderobe. gistermiddag fel tegen, maar er was geen ontsnap pen aan. Hun warme wlntervachtje verdween onder foto hielco kuipers Groen de middenberm van de Noortheystraat en de plantsoe nen aan de Professor Einstein- laan en de Professor van 't Hoff- laan voor de honden aangewe zen. Ook op een strook grond tussen een zijsloot van de Vliet en het ijsbaanterrein mogen de viervoeters hun behoeften doen. In Bijdorp is alleen het plant soen tussen het Bjiizerderf en de Vliet aangewezen als uitlaat- strook. Eventueel kunnen hon denbezitters uitwijken naar het plantsoen aan de Koninklijke Marinelaan bij sporthal De Vliethorst. De wijk Adegeest krijgt vijf stroken. Zij komen on der meer langs de Richard Wag- nerlaan, langs het St. Nicolaas- pad en het RWll-Neepad, de Palestrinalaan en aan de park- strook tussen park Adegeest en de Handellaan. Ook het noorde lijke gazon van het Burgemees ter Berkhoutpark is tot uitlaat- gebied bestempeld. In de buurten Bloemenwijk en Boschgeest zijn vier plaatsen aangewezen: de plantsoenen langs de Rouboslaan en de Ge neraal Spoorlaan, het Tuin derspad aan de spoorbaan en het voetpad rondom begraaf plaats Rosenburgh. Een aantal uitlaatplaatsen heeft bij Voorschotenaren al tot verzet geleid, maar het college van B en W houdt voet bij stuk. De gemeenteraad moet het voorstel tijdens haar ring op 25 juni nog wel keuren. Lekke band jaagt Lisser op kosten haarlemmermeer/lisse Een simpele lekke band van zijn trailer is een 48-jarige Lissenaar gisteren duur komen te staan. De man reed met zijn trailer, met daarop een open zeilboot, op de oostbaan van de A4 toen hij een lekke band kreeg. Hij zette de trailer zolang op de vluchtstrook om een reserve band te gaan halen. Hij had na melijk geen reserveband bij zich. Toen hij even later terug kwam waren trailer en boot ver dwenen. leiderdorp» Max Milieu, leerlingen van de Leiderdorpse Julianaschool en wethouder H. Veldstra (milieu) hebben gistermiddag de milieucomer bij het winkelcentrum Winkelhof geopend. In de bakken kunnen de inwoners glas, papieren blik gooien. De milieucorners zijn ingericht op 30 plekken in de gemeente. Bij de winkelcentra Winkelhof, Santhorst en Oranjegalerij staan ook nog bakken voor textiel. De Leiderdorpse huis houdens krijgen binnen afzienbare tijd ook een chemobox in huis. foto jan holvast wassenaar liesbeth b Wassenaarse vrouwen die werk loos zijn krijgen intensievere begeleiding bij het vinden van een baan. Het gemeentebestuur wil deze doelgroep stimuleren om aan bestaande cursussen mee te doen. Speciale projecten krijgen extra steun. Bovendien wordt overwogen een sollicita tieclub voor vrouwen op te zet ten. Ruim 190 Wassenaarse vrouwen ontvangen momenteel een uitkering. De gemeente wil niet .zelf een cursus gaan organiseren, maar aansluiten bij de bestaande ini tiatieven van clubs en organisa ties. Ook cursussen die ogen schijnlijk niets met vrouwen werk hebben te maken, zoals assertiviteits-trainingen of mei- denwerk, wil Wassenaar helpen door extra reclame te maken. In de gemeentelijke rubriek in het plaatselijke huis-aan-huis-blad mpeten verder instellingen als het Job-Centre en de Vrouw en Werkwinkel aandacht krijgen. 'Herkenbaarheid en mense lijkheid' moeten de boventoon voeren in een reeks met vrouwen die weer willen gaan werken of die de arbeids markt al weer zijn opgegaan. De echtgenoten en kinderen ko men daarbij ook aan het woord. Wassenaar hoopt zo vrouwen over de drempel te helpen om weer een baan te zoeken. 'Op dringerige belering en glamour- story's' zijn daarom taboe in de verhalen, die worden gepubli ceerd in het huis-aan-huis-blad. Een informatiemarkt in cultu reel centrum Warenar moet medio september de puntjes op de i zetten. Daar geven naast de Vrouw en Werkwinkel en het Job-Centre onder meer de Was senaarse Vrouwenraad, het Stu diehuis Leiden en kinderop vangcentra informatie. Het hele project, dal de naam Vrouw-Werk-Ontwikkeling (VWO) heeft gekregen, gaat de gemeente 3750 gulden kosten. Het grootste deel van dat geld gaat naar een voorstelling tij dens de informatiemarkt, die meer publiek naar Warenar moet trekken. De raadscommis sie emancipatie bespreekt het VWO-project in de vergadering van vandaag. Bewoners- van de Koninginne- laan in Oegstgeest hebben gis teravond op het gemeentehuis bezwaar gemaakt tegen de uit breidingsplannen van de fiet- senhandél aan de De Kem- penaerstraat. Ze vrezen onder meer dat de aanbouw in de winkelstraat hun zonlicht weg neemt en dat de straat te smal wordt. Ook vinden zij het uit zicht op een grote winkeletalage niet mooi. Ze zijn ook bang dat de waarde van hun huis daalt. Tijdens de commissieverga dering ruimtelijke ordening gis teravond hebben commissiele den een uur over de uitbrei dingsplannen van de fletsen handel gesproken. Daarbij wa ren ook twee bewoners van de Koninginnelaan. Uiteindelijk besloten de raadsleden zich pas na de zomer over het plan uit te spreken. Voor die tijd komt er in elk geval een voorlichtings avond voor de bewoners. De rijwielandelaar in de win kelstraat wil zijn zaak uitbrei den omdat zijn pand te smal is. Al in 1988 heeft de eigenaar ge vraagd of hij zijn pand mocht verbreden. De gemeente heeft destijds geen toestemming ge geven omdat er nog onduide lijkheid bestond over de vesti ging van Albert Heijn. Als de fietsenzaak nu wel toe stemming van de gemeente krijgt om uit te breiden, wordt de Koninginnelaan —r nu 12 meter breed drie meter smal ler. De winkel van Blokker aan de overkant van de fletsenhan del heeft echter ook uitbrei dingsplannen. Volgens E. ten Gate van de afdeling algemene zaken zal de gemeente die plan nen waarschijnlijk ook toestaan in de toekomst. „Wat je aan de één geeft, kun je de ander niet onthouden. Dat zou betekenen dat de straat nóg smaller wordt: in de toekomst." „Bewoners zijn daar ongerust over. Daarom komt er een voor lichtingsbijeenkomst, de datum is nog onbekend, om hen te vertellen wat dc gevolgen van de uitbreiding zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21