'Einde van soevereiniteit Ierland' Tsjechoslowaaks ABC van collaborateurs Droog voorjaar voor Europa geen probleem Feiten &Meningen DONDERDAG 18 JUN11992 2 Miss Nellie McCarthy, met haar 89 jaren de oudste inwoner van Hare Island, verlaat het oude schoolgebouw- tje waar zij zojuist haar stem heeft uitgebracht in het Ierse referendum. De vijftien bewoners van het eiland stemmen van oudsher vóór de rest van de leren. foto epa PRAAG STEVE CRAWSHAW THE INDEPENDENT Bij het krantenstalletje in het Mustek metrosta tion in het centrum van Praag was op het eerste gezicht weinig politiek interessants te koop. Al leen het bekende assortiment van roddelblaad jes en soft-porno tijdschriften de gebruikelij ke kost van krantenkiosken overal in het voor malige communistische blok. Toen merkte ik dat iedereen dezelfde krant kocht, en niets anders dan die ene krant. Het was de Rude Krcivo, oftewel de Rode Koe, een woordspeling op het voormalige communisti sche dagblad Rude Pravo, Rode Gerechtigheid. Ik vroeg me af wat de2e krant zo populair maakte. Diepgravende analyses? Grappige te kenstrips? Foto's van blote blondines? Niets van dat alles. In de Rude Krauo stonden alleen maar namen. Kolom na kolom, pagina na pagina. Het was de meest bizarre krant die ik ooit had gezien. In stond op het Wenceslasplein. Hier had ik 2,5 jaar geleden ook gestaan, zij aan zij met een kwart miljoen Tsjechen die hun eigen angst overwonnen en hun verachte regime als een kaartenhuis lieten instorten. Ze bejubelden Va clav Havel en scandeerden zijn naam. Ze luis terden naar liederen die 20 jaar lang verboden waren geweest en rammelden met hun sleutels of rinkelden met kleine belletjes, een verwijzing naar het oude gezegde: „De bel gaat, dit is het eind van het verhaal". Mensen in de menigte huilden van geluk. Ze beseften dat de communistische draak door hun eigen aanwezigheid op het plein werd ver nietigd. Het was onmogelijk die emotie niet mee te voelen. Geen enkele revolutie is vrediger of eleganter verlopen dan die in november 1989 in Praag. Nu liep er een ander soort rilling over mijn rug. Want deze opsomming, die er uit zag als een lijst prijswinnaars in een of andere gigantsiche loterij, was een complete lijst van alle vermeen de collaborateurs met de voormalige geheime politie van het communistische regime. Na men, nummers en codenamen: 'de professor', 'bunker', 'agitator', en zelfs een 'Kafka'. Verder niets. Je kon ze allemaal zó opzoeken: je buur man aan de overkant van het trapportaal, de onderwijzer van de school van je kinderen en dat muisachtige vrouwtje (dat niemand echt mocht) in het kantoortje aan het einde van de gang. Ze konden er allemaal staan, tussen de ongeveer 150.000 namen die in drie edities werden gepubliceerd, zoals in een telefoon boek: eerst de letters A tot K, dan K tot S en tot slot de rest. De lijst bracht niet de namen aan het licht van degenen die de geheime politie in het leven hadden geroepen en degenen die haar leidden. Nee, dit was alleen het kleine grut, het netwerk van informanten. Sommigen zijn misschien ten onrechte op de lijst ge plaatst. Anderen werden misschien informant omdat ze zwichtten voor chantage, of omdat ze bereid waren alles te doen voor een paspoort, zodat ze tenminste één keer in hun leven naar het buitenland konden gaan, of omdat ze door de knieën gingen omdat hun carrière of zelfs 'hun kinderen werden bedreigd. De meeste Oosteuropeanen zijn tenminste één keer in hun leven benaderd door de geheime politie met een gecombineerd verzoek en drei gement. En niet iedereen in deze wereld is even moedig. Jiri Dienstbier, voormalig dissident en huidige minister van buitenlandse zaken, heeft geprotesteerd tegen de publikatie van de lijst. Maar Dienstbier heeft zijn langste tijd als mi nister gehad. De uitslag van de recente parle mentsverkiezingen was rampzalig voor zijn partij, die ontstond uit de revolutie van 1989 maar die er niet in slaagde de kiesdrempel van 5 procent te halen en dus uit het parlement ver dwijnt. Anderen hebben zich niet in het open baar over de lijst uitgesproken uit angst dat hun anti-communistische geloofsbrieven zouden kunnen worden ondermijnd. Nu Tsjecho-Slowakije uiteen valt, lijkt de obses sie om te weten wie wat heeft gedaan haast een soort verdringingsmechanisme om de huidige problemen niet onder ogen te hoeven zien en zelfs om het verleden te laten voor wat het is. Zoals een voormalige dissident over de Rude Krauo opmerkte: „Kun je je voorstellen dat de echte leiders van het onderdrukkende regime en de geheime politie zich nu rot lachen?" Kleinere lijsten uit de archieven van de gehei me politie waren al eerder gepubliceerd en on der de genoemde rtamen bevonden zich politi ci en journalisten. Onder bepaalde omstandig heden kan een dergelijke publikatie verant woord zijn. Het zou bijvoorbeeld interessant zijn te weten of Vladimir Meciar, de Slowaakse nationalistische leider, inderdaad heeft gecolla boreerd met de geheime politie, zoals wordt beweerd. Nooit eerder is het jachtseizoen op degenen die het regime in stand hebben helpen houden op een dergelijke manier geopend. Het probleem hierbij is dat de overgrote meerder heid tijdens de moeilijke jaren maar bar weinig tegen het regime heeft ondernomen. VERTALING MARGREET HESLINGA Vandaag vellen de Ieren een oordeel over het Verdrag van Maastricht. De opiniepeilingen wijzen op een lichte voorsprong van de voorstanders ervan, maar in Ierland zijn vaker wonderen geschied. Eerder stemden de De nen al tegen en de vraag is nu: brengen de Ieren met een tweede 'nee' de doodsteek toe aan het zo bewie rookte verdrag dat Europa een munt moet geven? GALWAY CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Siobhan Madden, een pianole rares in Galway, geeft ruiterlijk toe dat ze eigenlijk nog nooit van Maastricht had gehoord. Maar nadat de Europese leiders een verdrag hadden getekend in de Limburgse hoofdstad, be dacht ze in een oogwenk een woordspeling: 'Maastricht means Mass Trick' (Maastricht is een grote truc). Elke avond verzamelen zij en haar kompanen zich in de Monroes Tavern voor een oude Ierse traditie: stemmen werven. De meesten zijn veteranen die in 1983, toen het abortus-refe rendum plaats vond, ook langs de deur waren gegaan. „Deze keer is het gemakkelij ker", zegt een van hen. „In 1983 liepen we spitsroeden. We kre gen deuren in het gezicht ge smeten of erger. Maar abortus speelt in het referendum over Maastricht slechts een beperkte rol." Galway is de enige stad van be tekenis tussen Dublin en New York. Wie vanuit Dublin naar het westen reist, kan bij Galway niet verder. Voorbij de asgrauwe huisjes begint de oceaan. „Ierland ligt in de periferie van Europa maar Galway ligt ook nog eens in de periferie van Ier land", zegt Madden. „Meer dan 80 procent van de fondsen die de EG naar Ierland sluist, blij ven in Dublin hangen. Wij zien daar niets van." Failissement Het enige dat de inwoners van Galway van de Europese Ge meenschap hebben gemerkt, is het faillissement van de kleine boeren. Zij gingen in groten ge tale over de kop en zochten hun heil in Galway, dat zijn inwo nertal in twee decennia tijds tot 50.000 zag aanzwellen. Velen werden ingelijfd in het leger van werklozen dat nu al 20 procent van de plaatselijke beroepsbe volking omvat. „Ik hoef alleen maar naar me zelf te kijken", zegt Mary Dempsey. „Ik ben hoogopge leid. Afgestudeerd aan de uni versiteit, zeven jaar in Frankrijk en Italië gewerkt en vloeiend in Frans en Italiaans. Maar ik kan hier geen werk vinden." Dempsey omschrijft zichzelf als 'pro-Europa maar anti-Maas tricht'. Ze meent: „Maastricht is een stap op weg naar een Eu ropese superstaat. Voor een welvarend land als Nederland is dat misschien voordelig, maar niet voor Ierland. In Amerika hebben ze een monetaire unie gecombineerd met een fiscale unie. Dat betekent dat de ar men minder belasting betalen. Als wij 'ja' zeggen tegen Maas tricht, krijgt Europa echter al leen de monetaire unie. De modale Ier, die veel minder ver dient dan de gemiddelde Ne derlander, betaalt evenveel be lasting. Dat is niet eerlijk." Britse overheersing Maar het gaat niet slechts om grijpstuivers. „Wij zijn eeuwen lang de slachtoffers geweest van Britse overheersing", zegt Dempsey. „Mijn grootouders hebben hun leven gegeven voor de onafhankelijkheid van Ier land. Dan geef je die onafhan kelijkheid niet in een handom draai op. Wie het Verdrag van Maastricht bekrachtigt, legt zich vast op een gemeenschappelijk defensiebeleid. Voor ons bete kent dat het einde van Ierland als een neutraal land." De harde kern van het verzet te gen Maastricht is furieus over de wijze waarop zij in diskrediet is gebracht. „Jacques Delors (voorzitter van de Europese Commissie red.) heeft met enig dédain verklaard zich niet te willen mengen in de Ierse abor tuskwestie", schampert Ann Lyons. „Daarmee werden de te genstanders van Maastricht voor het oog van Europa ge brandmerkt. Wie tegen Maas tricht was, zo zei hij eigenlijk, moest wel een katholieke fun damentalist zijn." Lyons wordt 'doodziek van de clichés waarin altijd over de Ie ren wordt gepraat'. Ze zegt: „Het beeld dat Europa van ons heeft, klopt al lang niet meer. In Europa denken ze dat wij alle maal zondags naar de mis gaan, allemaal sproeten en rood haar hebben en nooit aan seks doen. Maar dat is een fabeltje, zoals hpt ook een fabeltje is dat alle Ieren tegen abortus zijn. Vorige week nog wees een opiniepei ling uit dat 83 procent van de Ieren onder bepaalde omstan digheden voor legalisering van abortus is." De uitspraken van Delors, die ook nog voorspelde dat Ierland in een tranendal terecht komt als het 'nee' zegt, vielen bitter slecht in Galway. De plaatselijke afgevaardigde naar het Euro pees Parlement gebruikt woor den als 'knokploegmentaliteit' en 'chantage' om het optreden van de EG-voorzitter te karakte riseren. Daarna komt hij tot het volgende afgewogen oordeel: „Deze niet-gekozen bureau craat moet zich gewoon met zijn eigen zaken bemoeien." Denen Europarlementariër Neil Blaney is helemaal uit Brussel gekomen om de campagne tegen 'Maas tricht' te steunen en heeft in zijn kielzog een Duitse collega meegesleurd, die de laatste we ken zo veel heeft gereisd dat ze niet eens meer weet waar ze is. Vol vuur roept Dorothee Pier- mont tot een zaaltje mannen die toch merendeels rood haar hebben: „Jullie Denen moeten 'nee' zeggen tegen Maastricht. De Duitsers misbruiken de EG voor hun machtsdoeleinden. Ze dicteren al de rentevoet in Eu ropa, maar nu willen ze ook nog hun onafhankelijke centrale bank aan de andere landen op dringen. Ze proberen Europa te veroveren. Wat ze vijftig jaar ge leden met militaire middelen niet voor elkaar kregen, probe ren ze nu via Maastricht." De zaal zwijgt eerbiedig. Zo hadden de Denen het nog niet bekeken. Oppervlakte: 70 283 km2 (1,7 x Nederland) Aantal Inwoners: 3,5 miljoen Godsdienst: rooms-katholiek In de Ierse hoofdstad Dublin hangt een bord dat de leren oproept 'ja' te zeggen tegen het Verdrag van Maas tricht. De inwoners van Galway denken daar echter totaal anders over. foto epa Bewoners Galway in actie tegen 'Maastricht' „Niets aan de hand", zegt de klimatoloog, maar intussen komt er in delen van Spanje 's nachts geen water uit de kraan, mag er in Londen geen auto meer worden gewassen en mo gen de Brabantse boeren hun land niet meer besproeien. Het uitblijven van voldoende regen dit voorjaar is voor menig Euro peaan merkbaar. In de zone die zich uitstrekt van Spanje, Italië, en Hongarije tot het noorden van het voormalige Joegoslavië en het zuiden van het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS) viel dit voorjaar minder regen en sneeuw dan gebruikelijk. In on ze regio behoorde het zuiden van Duitsland tot de droogste streken. De afwijking van het gemiddelde - berekend over de periode van 1951 tot 1980 - was behoorlijk. Van een klimaats verandering willen onderzoe kers echter niets weten. „Het past allemaal nog binnen de normale variaties die onderdeel zijn van het klimaat." De tem peratuur kent meer uitschieters dan de neerslag. Klimatoloog Hugh van den Dool vergelijkt de voorspelbaarheid van het weer met die van een dobbelsteen. „Je weet nooit hoe die valt, maar de marges zijn bekend." „Mei was voor heel Europa een droge maand, maar de droogte was helemaal niet zo extreem als wel wordt aangenomen", al dus de onderzoeker, die ver bonden is aan het Klimaatana lyse Centrum van de Universi teit van Maryland in Washing ton. Er zijn geen records geves tigd en van algehele verdroging van het continent is geen spra ke. In het noordelijk gedeelte van Europa viel namelijk meer nattigheid dan gemiddeld. Dat was het geval in het gebied dat zich uitstrekt van Midden-En- geland, IJsland en het zuiden van Skandinavië tot en met de Baltische staten. Deze afwijking van het gemiddelde was be hoorlijk groot. „Slechts tien pro cent van de jaren was nog nat ter." 'De droogte in mei was voor heel Europa niet zo extreem als werd aangenomen'. foto gpd Toch zegt neerslag alleen niet alles. Toevallig was de maand mei deze keer buitengewoon zonnig, met als gevolg dat er aanzienlijk meer vocht ver dampte dan normaal. In het bij zonder in Zuideuropa was dat merkbaar. Opmerkelijk genoeg hebben de boeren in ons land nergens last van. Ruim voldoende vocht in de eerste weken van mei, ge volgd door een zeer zonnige pe riode daarna, had zelfs een bui tengewoon gunstig effect op de gewassen. „Er is absoluut geen sprake van een zorgelijke toe stand", meldt het ministerie van landbouw desgevraagd. Dat de Brabantse boeren hun land niet mogen besproeien, is eer der te wijten aan de kunstmatig verlaagde grondwaterstand dan aan het uitblijven van regen. „Verder zijn er nergens sproei- verboden van kracht", aldus de woordvoerster van rijkswater staat. Ook de drinkwatervoorziening in ons land loopt geen enkel ge vaar, zolang de waterstand in de rivieren niet dramatisch af neemt. En daar is geen sprake van. De Maas voert per seconde de normale hoeveelheid van honderd kubieke meter water af naar zee. Pas als dat tot een kwart is gereduceerd, is sprake van laag water. De Rijn heeft een doorstroming van 2000 ku bieke meter water per seconde en hier is halvering pas aanlei ding tot zorg, aldus het ministe rie van verkeer en waterstaat. Wachten In Spanje ligt dat aanzienlijk anders. De waterreservoirs be vatten niet meer dan veertig procent van de normale hoe veelheid. En in de wetenschap dat hier 's zomers geen regen valt van betekenis, is dat geen aangenaam uitgangspunt. „De Spanjaarden moeten echt wachten op de volgende winter, voordat de watervoorraad wordt aangevuld", aldus Van den Dool. De situatie in Spanje en Por tugal is dan ook volstrekt anders dan in het zuiden van Engeland, waar het eveneens uitzonderlijk droog is op het moment. Groot- Brittannië staat niet bekend om zijn woestijnklimaat en het te kort aan water kan in principe gedurende het hele jaar worden aangevuld. Eén periode met flinke plensbuien kan de Britse zorg wegnemen. Iedereen in het Verenigd Koninkrijk weet dan ook wel dat het aloude plan om een enorme pijpleiding aan te leggen van het doorgaans natte Schotland naar het zuiden van Engeland, nooit zal worden ver wezenlijkt. „Je kunt veilig aannemen dat dit een slechte investering zou zijn", oordeelt ook Van den Dool. „Eens in de tien jaar zou je er misschien wat aan heb ben." En hij betwijfelt of dit de moeite loont „maar ik ben na tuurlijk geen econoom". Wat dat betreft slaat hij de kansen voor rendabele aanleg van grote waterreservoirs in Spanje en Portugal met hun lange, hete zomers, aanzienlijk hoger aan. „Hoewel de verdamping daar ook wel weer erg groot is." Andere mogelijkheden zijn de ontzilting van zeewater, wat echter zeer kostbaar is en het aanvoeren van ijsbergen vanuit het Noordpoolgebied. Uiteraard is dat evenmin goedkoop. Van den Dool schat dat ijsbergen ge durende de duizenden kilome ters lange toch met ongeveer de helft slinken. „Het grootste deel blijft onder water en daar smelt het ook weer niet zo snel." Economisch De wetenschapper beschouwt de droge periode die vooral het zuiden van Europa plaagt, eer der als een economisch dan als een klimatologisch probleem. Door de groei van de bevolking is het waterverbruik de laatste tientallen jaren enorm toegeno men. Bovendien wordt per per soon ook aanzienlijk meer ge bruikt dan vroeger. „Hoeveel ze ook gebruiken, de mensen ver wachten nu eenmaal dat er wa ter uit de kraan komt als ze hem open draaien. Ook al is de hoe veelheid neerslag normaal, eens komt het eind in zicht", waar schuwt hij. De onderzoeker verwijst naar de drastische maatregelen die de overheid in de Amerikaanse staat California heeft genomen. De tuin sproeien is er daar niet meer bij. Autowasstraten zijn soms maanden lang gesloten en wie op straat zijn hond wast, riskeert een bekeuring. „Het water is er zo duur dat mensen niet twee keer het toilet door trekken zonder er bij na te den ken." Referendum over akkoord van Maastricht donderdag 18 juni. Geschiedenis: Ierland is sinds 1922 in twee delen verdeeld. De republiek Ierland en Noord-lerland of Ulster. In 1973 werd Ierland lid van de EG. Het is van oudsher een emigratieland en het enige EG-land waar abortus provocatus in de wet verboden is. Ierland is één van de armere landen van de EG en ontvangt veel subsidie uit het Europees Regionaal Fonds.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2