Leidsch Dagblad 'Leegstand kantoren dreigt' TOWASSTRAAT Kosto door vergissing tussen demonstranten Overgangsregering in T sjecho-SIowakije Milieu-vriendelijk Venetiaan even in Leiden AbvaKabo-onderhandelaar Wirtz: 'Goh, dit deugt' TE WARM? DONDERDAG 18 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39880 LOSSE NUMMERS 1,50 'Ik hoop dat Duitsland vanavond wint' noordwijk willem spierduk De bedrijfsleider van het Noordwijkse restaurant Zum Radschlager hoopt dat Duitsland vanavond de voetbalwedstrijd om het Eu ropees kampioenschap wint. Wolfgang Wilhelmi verwacht dat het dan rond zijn bedrijf aanmerkelijk rustiger blijft, dan bij een Nederlandse overwinning. „Vier jaar geleden heerste een agressieve sfeer toen Nederland won. Twee jaar geleden wonnen de Duitsers en was er niets te merken op straat." Wilhelmi trekt zich weinig aan van de bij dit soort gele genheden oplaaiende agres sie. „Ik heb het hier in Ne derland prima naar m'n zin, er zijn overal wel een paar lui, die vervelend zijn". De bedrijfsleider verwacht dat het in zijn zaak aan de Noordwijkse boulevard een gezellige boel wordt. „Er ko men veel Duitse badgasten, maar er zijn ook Nederlan ders die hebben gereser veerd". De vertrekhal van Schiphol was vanmorgen vroeg al Oranje gekleurd. De belangstelling voor het beslissende treffen tegen de Duitsers blijkt zo groot dat meer dan twintig extra vliegtuigen moesten worden ingezet. Air Holland ging zelfs zo ver haar vliegtuigen in oranje kleuren te steken en er de slogan 'Hup, Holland hup' op aan te brengen. foto anp ed oudenaarden .Beenhakker op zijspoor O A Benito Flora van de J I Spaanse eerste divi sie ciub Albacete volgt Leo ietsel opgelopen bij paint- Beenhakker op als trainer Paintball A Q De oogkliniek van I O het AZL heeft vijf patiënten behandeld met ball. van Real Madrid. Dienstauto kon Pieterskerk niet bereiken leiden «gertvisser Staatssecretaris Kosto van justi tie is gisterochtend door een vergissing in de armen van on geveer dertig demonstranten op het Leidse Pieterskerkhof gelo pen. De dienstauto van Kosto kwam vast te zitten op de nabij gelegen Breestraat waarna hij besloot het laatste stukje naar de Pieterskerk lopend af te leg gen. De juiste ingang niet we tend, belandde hij op het plein met demonstranten voor de kerk. Zo'n vijftig meter verderop bij de zijingang stonden agen ten ondertussen te wachten op de komst van de staatssecreta- Kosto werd vervolgens be laagd door demonstranten en moest door de politie in veilig heid worden gebracht. Er werd een verfbommetje gegooid en de staatssecretaris werd, vol gens de politie, bespuwd, ge schopt en uitgescholden. Bij de aanhouding van de man die de verfbom had gegooid, ontstond een vechtpartij tussen politie en demonstranten. De Leidse politie rekonde er op dat Kosto door zijn chauffeur zou worden afgezet voor de zij- ingang van de Pieterskerk aan de Kloksteeg. Zo was het afge sproken. De politie was op de hoogte van de demonstratie en had ook het departement van Kosto ingelicht. Er waren echter geen extra veiligheidsmaatrege len genomen „omdat er geen reden was om aan te nemen dat de demonstranten zich agres sief zouden gedragen", aldus de Leidse politievoorlichter D. Graveland. Een woordvoerder van het ministerie van justitie wilde gis teren niets zeggen over veilig heidsmaatregelen. Hij bevestig de dat het departement op de hoogte was van de demonstra- Pagina Leiden: Politie en de monstranten verrast door ge weld. Ingreep rij-examen niet meer fataal den bosch Het praktische examen voor het rijbewijs verandert volgend jaar. Bij een ingreep door de examinator is de kandidaat niet langer automatisch gezakt, kandidaten moeten tien minu ten langer rijden en er worden geen vaste routes meer gevolgd. Dat zei P. van Driel, adjunct-directeur tfan het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR), gisteren in Den Bosch. In de nieuwe opzet krijgt de examinator de mogelijkheid de kandidaat in een bepaalde verkeerssituatie nog een tweede keer te testen. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat de betrouw baarheid van de examenuitslag daarmee fors toeneemt. Het CBR onderzoekt ook of het mogelijk is het theoretische examen te vernieuwen. Taxi gestolen in Alphen aan den Rijn alphen aan den run» Een Alphens taxibedrijf is vannacht op de Hooftstraat in Alphen een van zijn auto's kwijtgeraakt. De chauf feur, die rond half drie in een bar een klant kwam oppikken, liet de auto met de sleutels in het contact voor de deur staan. Toen hij met klant de bar weer uitkwam, was de taxi verdwenen. Credocard voor katholieken den haag In Nederland komt een 'credocard' voor katholieken. Met de op naam gestelde kaart laat de houder iri het openbaar zien dat hij de principes van het katholieke geloof naleeft. „Dat betekent dat hij bij levensgevaar geestelijke bijstand van een priester vraagt en nooit zal instemmen met actieve euthanasie", zo staat beschreven in de bijgesloten brochure. Het initiatief is genomen door de Stichting Katholiek Nieuwsblad, een krant die twee keer per week verschijnt. Een eerste exemplaar wordt 'vol gende week uitgereikt aan CDA-Tweede Kamerlid V. van der Burg en aan monseigneur Bomers, bisschop van Haarlem. De initiatiefnemers willen de 'credocard' volgend jaar in de overige EG-landen introduceren. De centra van de grote steden in de Randstad stromen leeg. Tenminste, dat gebeurt als de overheid blijft vast houden aan allerlei onduidelijke voorschriften voor bou wers, kopers en huurders van kantoorpanden. Daarom moet de overheid meer parkeergelegenheid toestaan, met meer geld over de brug komen in de vorm van belas tingvoordelen en het openbaar vervoer in de grote steden verbeteren. den haag/leiden eric jan weterings Vertegenwoordigers van de ROZ (Raad voor Onroerende Zaken) en de Neprom (Vereniging van Nederlandse Projectontwikke ling Maatschappijen) hebben dit gisteren in een gepeperd schrijven laten weten aan de ministers van vrom, verkeer en waterstaat en economische za ken. Ze hebben overleg ge pleegd over de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (Vi- nex) en een overheidsnotitie over het parkeerbeleid. De voorstellen die het rijk in die nota's doet, zijn bedoeld als stimulans voor beleggers en in vesteerders. Door meer panden in de Randstad te ontwikkelen, zou de internationale concur rentiepositie van Nederland moeten worden versterkt. De ROZ en de Neprom vinden het overheidsbeleid echter veel te vaag en te versnipperd. Zij zijn van mening dat ontwikkelaars pas geld in grote projecten wil len steken als zij precies weten waar zij nu en over vijftien jaar aan toe zijn. Volgens hen moet het rijk projectontwikkelaars ge richte belastingvoordelen in hef vooruitzicht stellen. In Leiden zijn deze proble men minder urgent dan in gro tere steden in de Randstad, vindt H. Amptmeijer, hoofd van de directie economische zaken van de gemeente Leiden. „Wij hebben relatief weinig proble men, omdat Leiden nog maar zo'n tien, vijftien jaar een kan- torenstad is." Wel erkent hij de parkeerproblemen, ook bij een nieuwe kantorenlocatie als het Schuttersveld. „Er wordt altijd geklaagd, maar het is natuurlijk ook de vraag hoeveel bedrijven voor een parkeerplaats willen betalen." De Leidse projectontwikke laar M. Smitsloo onderschrijft in grote lijnen de waarschuwing van de ROZ en de Neprom. Ook hij wijst op het parkeerpro bleem in Leiden. „Ook al wordt de auto vier keer zo duur, men sen blijven er in rijden. Daar moet de overheid de ogen niet Regering moet splitsing voorbereiden praag/budapest ap/gpd In Tsjecho-Slowakije zijn de Tsjechische politieke leider Va clav Klaus en zijn Slowaakse te genpool Vladimir Meciar gister avond de vorming van een overgangsregering overeenge komen. Het nieuwe kabinet, met een beperkt aantal posten, moet de splitsing van het land gaan voorbereiden. Klaus, eerder gedoodverfd als de nieuwe Tsjechoslo waakse premier, heeft die post gewei gerd omdat hij voor de nieuwe regering geen lang leven be schoren ziet. Open van: Maandag tol en met Zaterdag van 08.15 uur -17.45 uur ëHet Motorhu^ Het nieuwe kabinet wordt ge vormd door de conservatieve Tsjechische Burger Democrati sche Partij van Klaus en de links georiënteerde Beweging voor een Democratisch Slowakije van Meciar. De belangrijkste vraag is hoe diep de breuk tussen beide re publieken uiteindelijk wordt. De Slowaken voelen het meeste voor een confederatie met een gezamenlijke munt, maar twee centrale banken en een geza menlijk defensiesysteem. De Tsjechen hebben een al- les-of-niets-standpunt: of een echte federatie of een complete scheiding. Voor de econoom Klaus is het idee van twee cen trale banken en een gezamenlij ke munt onaanvaardbaar, om dat de waarde van de kroon dan mede afhankelijk wordt van het economische beleid in Bratisla va en daar bestaat weinig en thousiasme voor zijn inflatiebe- perkende maatregelen. Zowel Meciar als Klaus acht het gevaar van geweld in geval van splitsing niet groot. De kans bestaat wel dat problemen zul len ontstaan over de 700.000 Hongaren in Slowakije en over de Duitse aanspraak op bezit tingen die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, toen zo'n drie miljoen Duitsers het land werden uitgezet, door Tsjechië in beslag werden geno men. Tien maanden celstraf voor telefoonmaniak den haag/leiden cerberus De Haagse rechtbank heeft van« ochtend een 35-jarige Voor schotenaar tot 15 maanden cel veroordeeld, waarvan 5 maan den voorwaardelijk. De man heeft dit jaar en vorig jaar een groot aantal moeders van Leid se studentes telefonisch be dreigd. Hij vertelde de vrouwen steeds dat hij hun dochters had ontvoerd en probeerde hen zo te dwingen intieme informatie prijs te geven of seksuele han delingen met zichzelf te plegen. De man haalde de telefoon nummers van zijn slachtoffers onder meer uit studentenalma nakken. De man was huismees ter van een studentenflat aan de Klikspaan weg. In 1991 en de eerste maanden van dit jaar hebben 79 vrouwen aangifte ge daan van bedreiging door de Voorschotenaar. De officier van justitie mr. Renckens vroeg twee weken geleden tijdens de strafzitting 18 maanden cel, waarvan 6 voorwaardelijk. leiden De Surinaamse president Venetiaan had er totaal nog geen uur. Van links naar rechts rector eigenlijk geen tijd voor maar wilde, nu hij in Ne derland is, toch nog even Leiden aandoen, de stad waarin hij tussen 1955 en 1964 heeft gestudeerd. Het bezoek, dat beperkt bleef tot het Academiege bouw en de Hortus aan het Rapenburg, duurde in magnificus prof. dr. Leertouwer, Venetiaan, zitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit mr. Oomen en de Leidse burgemeester Goekoop. foto loek zuyderduin voor sluiten." Over het open baar vervoer in Leiden zijn ge meente en projectontwikkelaar redelijk tevreden, al blijft er al tijd iets te wensen over. Deze week spraken alle Leidse partij en eensgezind hun zorg uit over de dreigende bezuinigingen op het openbaar vervoer. De projectontwikkelaars her inneren de bewindslieden eraan dat steeds meer nieuwe kan toorpanden leeg blijven staan. Ook beleggers tonen de laatste tijd minder animo hun geld in Nederlandse bouwprojecten te steken. Zo heeft het pensioen fonds PGGM besloten niet meer dan zeventien procent van zijn kapitaal in Nederlandse bouw projecten te steken. Hasj rokende VN-soldaten teruggestuurd den haag gpd Drie Nederlandse dienstplichti gen die deel uitmaakten van de VN-eenheid in Sarajevo zijn de afgelopen weken voor straf naar huis gestuurd. Twee van hen hadden hasj gerookt en een an der verkocht onderdelen van zijn uniform aan de plaatselijke bevolking. Ook zou iemand wa pens hebben gekocht. Drie an dere militairen, onder wie een beroeps, werden om psychische en sociale redenen terugge stuurd. Het verkopen van uniformon derdelen is niet alleen strafbaar omdat rijkseigendom wordt verduisterd, maar ook omdat het niet strookt met de uit gangspunten van de VN-troe- pen. Op verzoek van de VN stuurt Nederland elf militairen extra voor de vredestaken naar het voormalige Joegoslavië. carine neefjes „Feest vieren!". Uitgelaten verlaten de kaderleden van de FNV-bond AbvaKabo het zaaltje in de Utrechtse Jaarbeurs, waar ze zojuist hebben ingestemd met het CAO-resultaat voor de zorgsector. Onderhandelaar Adriaan Wirtz blijft al leen achter. Hij neemt zijn eerste slokje bier en werpt een blik in de lege ruimte. „Ik zal de acties en de inzet van deze mensen missen", mijmert de AbvaKabo- onderhandelaar. De wallen onder zijn ogen tekenen zijn vermoeidheid. Tevredenheid over heerst. Na een marathon-vergadering van 23,5 uur bereikten bonden en werk gevers in de zorg gisteren een principe akkoord over een CAO voor de 258.000 werknemers in het ziekenhuiswezen. De bonden haalden de buit binnen: de fel gewenste loonsverhoging van 4,5 pro cent per jaar. Wirtz, grijnzend: „Eigenlijk dringt het nu pas tot me door wat we hebben be reikt. Toen het akkoord eindelijk in zicht was, had ik eigenlijk niet meer in de ga- ten wat we voor elkaar hadden gekre gen." Dan, vol trots: „Maar nu ik hier alle punten opnieuw hardop heb voorgele zen en de enthousiaste reacties van de achterban zie, denk ik: 'Goh, dit deugt'." Voor Adriaan Wirtz (41) was het dit jaar de zesde keer dat hij voor de Abva Kabo de CAO-onderhandelingen in de zorgsector voerde. Het actiejaar 1992 omschrijft hij als een „strijd voor recht vaardigheid", doelend op het verzet te gen het aanvankelijke plan van het kabi net om de loonsverhoging te betalen uit een verlaging van de premies van het pensioensfonds PGGM. Wirtz: „De rege ring zei eigenlijk: 'Jullie zoeken het maar uit'. Dan gebeurt er iets met je. De werk nemers voelden zich genomen en hiel den hun poot stijf." BRUIDSJURKJES IffTTW lilusï BW* j3£???S •tfii'iFimrrn HET WOORD IS AAN Bernard Seulsten Hoe belachelijker je er tijdens de vakantie uitziet, hoe minder je zult opvallen VANDAAG Familieberichten Feiten en meningen - Film Info Programma's Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK Over leven PAGINA 13 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en vooral in het binnenland enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Een winkel VOL vaderdag-ideeën Let op onze folder! HOE LANG KU NOG 2 'T >']^m •bonntment «n ontvang da ki ~j d» tarste tv.ee waken gratia betaal ik daarna 27.80) via automa- I tische betaling* Per kwartaal (t 80.10) via accept- j li"» Per kwartaal (f 80.10) via auto- I matische betaling* I Na, I Adre Postcode Woonplaats. Het was die felle inzet die Wirtz twee- eneenhalve maand lang op de been hield. „Die bevlogenheid van mensen, dat spreekt me aan. Natuurlijk ben ik zelf ook een bevlogen type, maar je moet wel worden gevoed. Én dat gebeurde! Het woord 'pensioenfonds' kon ik op sommige bijeenkomsten niet meer uit spreken. Luid gejoel was het antwoord van de zaal. Ik vind het mooi als mensen zich ergens in vastbijten en de strijd voor rechtvaardigheid aan durven." Pagina 5: NU 91 wijst akkoord zorg van Leidsch Dagblad twoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1