Nieuw plan Vrouwen- kerkplein Campagne zwerfafval in Noordwijk Transvaal maakt zich niet druk Leiden 'Verloren' speeltuin weer open Incidenten bij kraakpand tijdens renovatiewerk DONDERDAG 18 JUN11992 19 Spuiterij mag aan Haven blijven leiden Garagebedrijf Jonk aan de Haven mag zijn autospuiterij handha ven. Dit heeft de Raad van State besloten nadat de gemeente een vergunning voor dit deel van het bedrijf had geweigerd. De ge meente gaat nu onderzoeken of de autospuiterij op andere manie ren kan worden aangepakt. De uitspraak van de Raad van State brengt het garagebedrijf in een betere positie in de onderhandelin gen met de gemeente over een verhuizing naar een buitenwijk. Jonk is volgens zijn advocaat Hartingsveld best bereid te verhuizen mits de gemeente daarvoor een vergoeding op tafel legt. Het ziet er naar uit dat de gemeente daar nu niet meer aan kan ontkomen. De gemeente voert de laatste jaren een politiek dat hinderlijke bedrijf jes uit woonwijken moeten verdwijnen. Haags architectenbureau aan de slag Roeleveld Sikkes uit Den Haag is het volgende archi tectenbureau dat mag proberen een bouwplan te teke nen voor het Vrouwenkerkplein. Eerder haalden diverse ontwerpen van de Leidse architect Joop Vollmer het niet, werd een alternatief van architect-in-ruste Barendse te licht bevonden en liet het bureau van Verheyen/Verko ren/De Haan voor niets z'n licht over het plein schijnen. leiden loman leefmans Met het inzetten van Roeleveld Sikkes is het project Vrou wenkerkplein weer bijna bij af. Eerdere ontwerpen werden door de diverse betrokkenen af geschoten, geen plan kon alle partijen tegelijk bekoren. De voorgestelde ontwerpen waren dan weer te groot, dan weer te klein om rendabel te zijn of soms gewoon niet mooi genoeg. Het enige waarover de partijen het eens zijn, is dat het huidige plein moet veranderen. Een van de weinige die bij de huidige situatie garen spint, is festiviteitorganisator Ruud Lor- rier die het nu nog open plein naar hartelust voor zijn evene menten of als terras van zijn ca fé 't Praethuys kan gebruiken. Grootste bezwaarmaker tegen het almaar opschorten van de bouwplannen is museum Boer- haave. Directeur G. Veeneman liet zich in januari ontvallen dat hij 'de troep voor de deur' zoals hij de indeling van het huidige plein omschrijft, zo snel moge lijk weg wil hebben. Roeleveld Sikkes zijn geen onbekenden in Leiden. Zo zijn de nieuwe huizen aan de Van der Werfstraat/Hekkesteeg van hun hand en zijn de omstreden plannen voor het Parmentier- complex aan de Lammermarkt en het oud-Militair Invaliden huis aan de Hoge Rijndijk door deze Haagse firma ontworpen. Leo Meijer, namens de gemeen te betrokken bij de het wel en wee van het plein achter de Haarlemmerstraat, legt binnen kort de keuze voor dit bureau aan de verschillende betrokke nen uit. De eerste schetsen wor den na de zomermaanden ver wacht. leiden* Een speelveldje in plaats van een bedrijfsgebouw. Dat moest worden gevierd in de om geving van de Agaatlaan. Giste ren werd officieel het nieuwe speeltuintje achter de flat ge opend. Er zijn speelmogelijkhe- den voorde allerjongsten, maar ook voor tieners (voetbal- en basketbalveld). Die hoeven el kaar dus niet in de weg te zitten. Namens de directie groen van de gemeente opende ambtenaar P. Bollen het veldje. Kinderen uit de wijk lieten balonnen op met een adreskaartje. Verder waren er majoretten, een spelenmarkt voor de kinderen en een rad van avon tuur voor de volwassenen. Voor de gelegenheid was de omgeving feestelijk aangekleed. De Agaatlaan heeft dan ook ook reden tot vreugde. Een jaartje ge leden was het speelterrein ten dode opgeschreven. De firma Elascon wilde er een nieuw kan toor bouwen. Toen buurtbewo ners bezwaarschriften indiende, haakte het bedrijf af. Men had geen zin in een langdurige be roepsprocedure. Weliswaar werd toch een stukje van het veld inge pikt door een school uit het leer lingwezen, maar daar stond wel iets tegenover. Als 'goedmaker- tje' schonk de gemeente de wijk 25 mille voor herinrichting van de speeltuin. Bovendien droegen sponsors nog eens een kleine 10.000 gulden bij aan de speelat- tributen. FOTO HIELCO KUIPERS noordwijk paul de vlieger Op de dag dat het Noordwijkse zoen officieel begint, zaterdag 20 juni, wordt in de badplaats het startsein gegeven voor een landelijke campagne tegen zwerf afval. De Stichting Nederland Schoon die de campagne organiseert, gunt Noordwijk de primeur omdat dit dorp 'een voorbeeld gemeente bij de aanpak van het zwerfafval- probleem' zou zijn. Stichting Nederland Schoon voert de ko mende vijf jaar actie tegen zwerfafval. De campagne maakt onderdeel uit van de be kende actie 'Een beter milieu begint bij je zelf, waarvan regelmatig spotjes op televi sie te zien zijn. De ministeries van vrom en economische zaken steunen de campagne. Vandaar dat milieuminister H. Alders zater dag bij de officiële start in Noordwijk aan wezig is. Op het Noordwijkse strand wordt zater dag om 14.00 uur ter hoogte van de politie post het zwerfvuil verzameld. Volgens Stichting Nederland Schoon gebeurt dat op 'spectaculaire wijze'. Verder zingt de Ne derlandse popartiest Hessel zijn speciaal voor de gelegenheid geschreven 'Schoon Er is eens wat echt Leids nieuws uit de musea. De Lakenhal heeft een tentoonstelling van familiepenningen uit de Sleutelstad en de directeur van het Pijpenkabinet is toegetreden tot een zeer indrukwekkend clubje. Toegegeven, het was BJËtt een wat elitair gebruik. IVlaar met name in de 17de en ■MSl 18de eeuw was het B zeer in zwang om een familiepenning B te laten slaan bij speciale gelegenheden. Een soort grote rijksdaalder met een andere beeltenis als die van de koningin. Geboorte, huwelijk, maar ook overlijden waren gelegenheden ter ere waarvan zo'n penning werd geproduceerd. De gegoede Leidse families deden natuurlijk ook mee aan deze mode. Een hoop van die penningen zijn in de loop van de jaren spoorloos verdwenen, maar tot 12 juli ligt er een aantal in museum De Lakenhal. De tentoonstelling draagt de titel 'Een leven in penningen' en is samengesteld door historicus Frank van Deijk. Penning Leidse familiepenningen zijn soms in Leiden gemaakt, maar werden ook wel eens elders be steld. In ieder geval is bekend dat de familie Smeltzing het adres was waar je moest zijn als je zo'n muntje wilde laten slaan. Arend Janszoon Smeltzing (1639-1710) woonde en werkte aan de Breestraat. Hij was de oom van de broers Johannes (1656-1692) en Martinus Qui- rijnszoon Smelzing (1667-1714), die zich ook in het vak hebben gespecialiseerd. Over het alge meen waren het edelsmeden die de veelal zilveren penningen produceerden. Zo'n ding kostte indertijd ongeveer vijftien piek, een heel kapitaal. Tegenwoor dig wordt voor een beetje origi neel en fraai uitgevoerd exem plaar gauw 15 mille neergeteld. Penningen van allerlei blije en minder verheugende gebeurte nissen zijn in de Lakenhal te zien. Zo ligt er een dooppen- ning die is gemaakt bij de doop van twee zoons van Jonannes Pechlin en Elisabeth Gijssens. Pechlin was van 1642 tot 1689 Luthers predikant in Leiden. Apart is ook een overlijdens- penning van Pieter Cornelis ba ron Van Leyden. Deze telg van een regentenfamilie bereidde zich afdoende voor op zijn dood. Al in 1783 bestelde hij zijn begrafenispenning. Toen hij vijfjaar later overleed werd de datum apart op de pennin gen ingeslagen. Het meest recente stuk in de Lakenhal is de huwelijkspen ning van W. Bijleveld en A. de Kempenaer, die dateert van 1906. Bijleveld was een van de oprichters van de historische vereniging Oud-Leiden. Penning (2) In de 17de eeuw waren er al slimme jongens die zich op massa-produktie van pennin gen wierpen. Zo ontstond een rits van confectie-penningen. Dit waren exemplaren die wel betrekking hadden op bepaalde gebeurtenissen, maar die geen persoonlijke details bevatten. Ze werden bij tientallen tegelijk ge maakt en daardoor goedkoper. Deze penningen vertoonden 'lege' vlakjes waar wat persoon lijke details konden worden in gebracht. Zo kon het gebeuren dat de penning ter gelegenheid van het zilveren huwelijk van het Leidse echtpaar Joost Schouten en Hester Constania Pauw uit 1777 dezelfde was als de verjaardagspenning van een vier-jarig meisje in 1790. De tentoonstelling is tot en met 12 juli te zien in stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Sin gel 28-32. Pijpen Ander nieuws van het museum front: directeur-conservator D. Duco van het Pijpenkabinet is uitverkoren voor het lidmaat schap van de Academie Interna tionale de la Pipe, zeg maar een groepje bobo's op pijprook-ge bied. Dit gezelschap van 22 le den uit vijftien landen houdt zich bezig met de maatschap pelijke en cultuur-historische aspecten van de tabakspijp. Wat VRIJE TIJD Volksdansen De gezamenlijke Leidse volks dansgroepen houden op vrij dagavond 19 juni een groot bal met muziek van het trio Cosni- nix. Onder leiding van Marion Nieuwenhuizen worden 's avonds van acht tot elf gedansd in de zaal van Feta aan de Mid delstegracht 8. De toegang be draagt toen gulden. Bieb Mors Bibliotheek Morskwartier aan de Robijnstraat 4 verzorgt vrij dag 19 juni een optreden van de dansgroep Kupu Kupu Djawa. Vanaf 19.00 uur worden onder meer Javaanse dansen getoond. In de week van 22 tot en met met 26 juni houdt de biblio theek een verkoop van afge schreven boeken. AGENDA DONDERDAG 18JUNI Leiden Fiets-avondvierdaagse over 15 of 30 km, start vanaf sportpark 'De Bult', Roomburgerweg, tussen 18.30 en 22.00 uur. Noordwijk Bonsai show met demonstratie snoei en, Far East Bonsai Centre, Kraaier- slaan 30, van 13.00 tot 16.00 uur. Zwemvierdaagse over 250 of 500 meter, Bollenbad, Nieuwe Zeeweg, starttijd vanaf 18.00 uur. Zomeravond Bridge-drive, org. Brid geclub De Vuurbaak, De Rank, Golf baan 97, inschrijven russen 19.15 en 19.45 uur. Historicus Frank van Deijk tussen de bijzondere familiepenningen in de Lakenhal. FOTO'HIELCO KUIPERS moeten we ons daarbij voorstel len? Heren die lurkend aan een pijp zitten filosoferen over de emancipatie van de aristrocratie door de uitvinding van het pijp tabak? Duco zelf kan het niet vertellen, hij zit in Wenen om officieel te worden verwelkomd tijdens een plechtige zitting. Leiden zal er niet wakker van liggen, al is het voor de betrokkene natuurlijk leuk. Hij heeft zijn lidmaatschap te danken aan publikaties op het gebied van de kleipijp en zijn medewerking aan archeolo gische onderzoeken en exposi ties in binnen- en buitenland. Wie probeert de onderzoek-be- vindingen te lezen, zal daar een zware pijp aan roken. Maar voor wetenschappers is het prachtige informatie. Wij hou den ons maar bij een sigaretje. (RK) Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut In de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 19 JUNI Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. d 2, aanvang 20.15 Bonsai show met demonstratie snoei en, Far East Bonsai Centre, Kraaier- slaan 30, van 9.00 tot 12.00 uur. Fancy-Fair in Huize St. Jeroen, Zee straat. van 10 00 tot 16.00 uur. Veronica Zomertruuk mmv div. arties ten, Palaceplein, vanaf 16.00 uur. Zwemvierdaagse over 250 of 500 DAGBOEK UIT ZWEDEN Een aantal bewoners van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk verblijft momenteel in Zweden om de poulewedstrijden van het Nederlands elftal bij te wonen. Onze Jan van Eg- mond en Erwin Knertsch heb ben vandaag voor het eerst van hun leven in een speed boot gezeten. Eigenlijk was die afspraak al een paar dagen eerder gemaakt met een groep je jonge tuin ders uit het Westland. Maar met hoge golven en de drei ging van regen is het niet rus tig zitten in zo'n snel bootje. Maar vandaag is het droog en zonnig. Zenuwachtig stuurt Jan als eerste zijn rolstoel de steiger op om even later in een zwemvest te worden gehesen. Het eerste probleem is om een goede houding te vinden waarin een spastische man die voortdurend de neiging heeft zich helemaal uit te strekken, goed kan zitten. Die eigen schap blijkt hij even later zelfs goed te kunnen gebruiken. Geklemd tussen de achterkant en de zijkant van de boot en met begeleidster Aldien Poll naast zich kan Jan zich prima schrap zetten met zijn voeten tegen het bankje voor hem. Er is nog meer plaats in de speedboot dus Erwin, die eerst de mogelijkheid quasi onver schillig wegwuift, wordt ook zonder pardon met zwemvest en al in de boot gezet. En dan is het gassen geblazen. Als de boot op volle snelheid is, steekt Jan enthousiast zijn duim omhoog. Met een ge leende zonnebril op zijn hoofd ziet hij er stoer uit zo achterin WILLEKEHEUKOOP heeft zich bij de groep aangesloten. Vandaag de zevende aflevering van haar dagboek. die snelle boot, klappend over de golven. Ook Edwin laat we ten het tochtje wel 'heftig' te vinden. In sneltrein vaart gaat het langs de kust richting Greb- bestad en met een grote boog weer terug naar de steiger van Tanum Strand. Weer een ervaring rij ker, die twee Zeehossers. En zeker eentje die voor herhaling vatbaar is. In de veel te dure bar bij het bungalowpark is vanavond een 'kom-in-de-stemming' borrel voor de wedstrijd Ne- derland-Duitsland. Helaas is alleen het eerste drankje gratis dus dat maakt een bezoekje aan de bar alweer bijzonder onaantrekkelijk. We zullen het vanavond weer zelf moeten doen want een andere moge lijkheid om even lekker uit te gaan is er niet. Na vanavond zitten de da gen in Tanum erop. De koffers zijn tussen de bedrijven door gepakt en iedereen heeft zich vandaag klem gegeten aan de hamburgers en gevulde koe ken die nog over waren. Morgen monsteren we, af hankelijk van het resultaat van de wedstrijd Nederland - Duitsland, vroeg of laat aan op de boot terug naar Nederland. Het is nog even afwachten of het feesten wordt of knokken. In het laatste geval zijn we ver moedelijk iets eerder- aan boord. Strand Song' en wordt de eerste cd van dit liedje aan minister Alders overhandigd. De bezoekers van het Noordwijkse strand worden zaterdag de gehele dag op de afval- problematiek gewezen. Dat gebeurt door middel van ludieke toneel- en muziekacts en door de zogeheten 'Beachbusters' die, geassisteerd door driehonderd Noordwijkse schoolkinderen ('Minibusters'), de hele dag op het strand surveilleren. Zij delen afval zakken uit, geven beloningen weg voor goed gedrag en zetten vervuilers op een lu dieke manier te kijk. 'Zat mensen om ze tegen te houden leiden *janetv Geen spandoeken, geen pam fletten en geen boze telefoon tjes naar de wethouder. Het le ven in de wijk Transvaal, dicht bij de spoorlijn naar Utrecht, gaat gewoon door. Ondanks het feit dat de gemeenteraad be wust niet heeft willen verklaren dat de woningen in de buurt blijven staan. „Ik ga er echt niet van wakker liggen", zegt P. Hoogeveen van het wijkcomité. De reactie van de bewoners van Transvaal is compleet anders dan de manier waarop in de wijken Groenoord en Maredijk- buurt werd gereageerd op ge meentelijke plannen. Daar brak een ware volksopstand uit toen bleek dat in de structuurschets over de toekomst van de stad staat dat deze buurten mis schien wel een andere functie moeten krijgen. De commotie en onrust leidden er toe dat de gemeenteraad deze week schrif telijk heeft vastgelegd dat Groenoord en Maredijk woon buurten blijven. De huizen ma ken in geen geval plaats voor kantoren. Voor Transvaal is een derge lijke verklaring niet uitgebracht. De politieke partijen, met uit zondering van de SP, durfden dat niet aan. Het is immers nog niet bekend wat de gevolgen zijn van de spoorlijnverdubbe ling. Wellicht moeten er huizen door verdwijnen. „Als wij nu zo'n verklaring aannemen, dan betekent dat misschien wel dat de spoorlijnverdubbeling niet kan doorgaan. En dat is iets wat wij niet op ons geweten willen hebben", verwoordde J. Laurier van Groen Links de algemene mening. De dag na deze gemeente geen sprake van alarmfase 3 Transvaal. Woordvoerster Hoogeveen van de wijkvereni- ging reageert gelaten op de ge beurtenissen in de gemeente raad. Ze maakt zich niet zo druk, gewend als ze is aan de steeds wisselende plannen van de gemeente. „Ik laat me niet meer gek maken." Officieel weet de wijk van niets. Er kwam volgens Hoog eveen vlak na de presentatie van de structuurschets foontje van de gemeente. Of de wijk behoefte had sprek met de wethouder over de plannen. „Ik vroeg: 'Wat vooi plannen?' Ik had de structuur schets met andere doorgelezen maar er staat in dat de woonfunctie Transvaal verdwijnt. Beleg eers maar een informatiebijl komst, zei ik. Maar dat vindt de gemeente niet nodig", aldus Hoogeveen. Blijkbaar is bij de gemeente ook niet duidelijk wat er gaat gebeuren, is haar conclusie. En dus wacht ze maar af. „Er zijn in het verleden ook weieens plannen geweest om de halve wijk af te breken. Dat is ook niet doorgegaan. Als er weer van die plannen komen, zijn we met zat mensen om ze tegen te hou den." tel: 071-161418 Bij een kraakpand aan de Hooigracht 40 hebben zich gisteren twee incidenten voor gedaan. Een aannemer pro beerde tevergeefs met renova tiewerk te beginnen aan het pand en de camera van een fotograaf werd door de bewo ners afgepakt. Een kraker hoorde even voor twee uur een klap op de deur. Het bleek een aannemer te zijn die zei in opdracht van de eigenaar met renovatiewerk te gaan beginnen. De verbouwer had al wat bouwmateriaal naar binnen gebracht. Na tus senkomst van de politie moest toch weer ver dwijnen. Twee uur later maarkte een 63-jarige fotograaf, in op dracht van een makelaarskan toor, foto's van het pand. Daar was een van de krakers niet van gediend en bedreigde de man. Die reed vervolgens op de fiets weg maar werd bij de Kloosterpoort ingehaald door vier mannen. Ze trokken de camera van zijn nek en zeiden dat de fotograaf hem zonder rolletje weer kon komen opha len. De politie werd gewaar schuwd, maar de camera zon der film was toen al weer bij het makelaarskantoor ingele verd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19