E P 'Paintball zou verboden moet worden' 'Terugkeer confronteerde ontzettend' Regio De Kamer 'Vanavond kijk ik, hoewel ik niet van voetballen houd' DONDERDAG 18 JUN11992 W SPIERDIJK (chef) bij iemand tijdens het spel in het oog werd geraakt. Iemand, die z'n helm afzette. De overige vier, waarover de oogarts uit het AZL rept, zijn hem niet bekend. „Maar ik weet", voegt hij eraan toe, „dat er in de buurt van Den Haag illegaal wordt gespeeld. In de duinen. Nee, dat mag niet. Je mag het spel spelen op een pri- vé-terrein waar verder niemand anders kan komen dan de paintballers. Aan die regel hou den wij ons in Noordwijerhout in elk geval." Bovendien zijn de spelers goed beschermd. Ze dragen een helm met een voorstuk dat de ogen, oren en wangen af schermt. „En we zeggen tegen de mensen dat ze binnen een afstand van twee meter niet op elkaar moeten schieten. Want dat is pijnlijk. Je loopt dan grote kans een blauwe plek eraan over te houden. En ook ooglet sel? Er zijn verenigingen waar de mensen alleen maar een be- schermbril dragen. Nou, er wordt gerend, gezweet en de bril beslaat. Die wordt dan wel eens afgezet op het moment dat er wordt geschoten. Tja, dan kan er altijd wat gebeuren. We hameren er voortdurend op dat iedereen zich aan de regels houdt want dan kan er niks ge beuren." De luchtvaartmaatschappij Transavia verwacht op 18 ju ni het vijfhonderdste diplo ma te kunnen uitreiken aan een deelnemer aan de cursus 'Vliegen met Plezier'. In de cursus worden mensen van hun vliegangst afgeholpen. Uit onderzoek blijkt dat veertig procent van de Ne derlanders bang is om te vliegen. Voor vijftien procent is de angst zo groot dat zij hoe dan ook weigeren aan boord van een vliegtuig te stappen. De anderen vliegen zo weinig mogelijk en en zijn tijdens de vlucht voortdu rend bang. Dankzij de curus is inmid dels het taboe rond vliegangst doorbroken. Er I zijn de laatste jaren zelfs en- I kele wetenschappelijke pu blicaties verschenen over het onderwerp. De cursus duurt een dag. Eerst krijgen de cursisten in groepen van maximaal zes personen theorieles van een gezagvoerder en een ge dragstherapeut. De cursus wordt afgesloten met een re tourvlucht naar Londen. De kosten bedragen 696 gulden. Studieboeken kopen? Door onze grote inkoop heeft De Slegte een enorme aktuele koopkeus. De Slegte DICHT BIJ HUIS Koeman vervangen door Danny Blind. Koeman komt snelheid te kort. Hij is er voor de lange-af- standsschoten, maar daarvan heeft-ie tot nu toe niet veel ge bakken." Pim Wallis de Vries, directeur van de Leidse Schouwburg: „Ik ben gelukkig vrij vanavond, want ik ben een grote voetbal liefhebber. We hebben al een paar maanden geleden het rooster samengesteld en ik heb mezelf toen niet ingeroosterd. Ik hoop dat de spanning die er door de cijfermatige kant van de zaak rondom het kampioen schap is zich zal voortzetten op het veld. Dat het zinderend spannend zal worden en de doelpunten die in de verschil lende wedstrijden vallen die spanning telkens weer zullen verhogen. Vorige jaren heb ik wel samen met een stel vrien den gekeken, maar vanavond ga ik de wedstrijd, deze voorlopige finale, samen met mijn zevenja rige zoontje bekijken. Dat vind ik nog het allerleukste. Of ik zelf voetbal? Nou en of. Maar niet meer in clubverband. Sinds ik ernstig geblesseerd ben geraakt, speel ik nu elke zondagmiddag met een paar vrienden op de Burggravenlaan." Maarten 't Hart, schrijver „Voor de wedstrijd maak ik niet speciaal tijd vrij. Misschien dat ik de match op de video nog even bekijk. Het voetbal is niet leuk meer, niet spectaculair. Vroeger wel, toen gebeurde er van alles. Ik kan me nog een wedstrijd van Italië tegen Duits land herinneren waarin Uwe Seeler met een achterwaartse kopbal scoorde in de verlen ging. Nu is het treurig gesteld met het voetbal. Er worden haast geen doelpunten meer gemaakt, ja hooguit eentje, soms zelfs twee. Ze gaan alle maal voor de goal staan en er komt geen bal meer in. Niks aan. Ik heb vroeger zelf ook wel gevoetbald. Bij Excelsior Maas sluis. Ja, ik stond achter, als back. Of mijn vrouw wel kijkt? Welnee, die houdt er helemaal niet van." Wolfgang Wilhelmi, bedrijfslei der restaurant Zum Radschla ger „Ik heb het idee dat die rivaliteit tussen Nederland en Duitsland weer is opgelaaid sinds het EK van 1988. Daarvoor bestond die derby-sfeer naar mijn idee vooral tussen Nederland en Bel gië. Aan die wedstrijd tussen Nederland en Duitsland van vier jaar geleden bewaar ik geen goede herinneringen. Er was nogal wat agressie op straat. Twee gasten konden maar net projectielen ontwijken toen ze naar buiten gingen. Dit soort gedrag heeft misschien weinig met het voetbal te maken. Op zaterdagavond wordt het bij de bushaltes hier in Noordwijk ook nog wel eens een zooitje. Ik heb het hier in Nederland prima naar m'n zin, er zijn overal wel een paar lui, die vervelend zijn." Monica Schmidt, studente psy chologie „Het maakt me vanavond eer lijk gezegd niet zoveel uit wie er wint. Ik gun het de Duitsers wel na hun nederlaag van vier jaar geleden. Het is een wedstrijd die bijzonder is, waar veel emo tie bijkomt. Er komt weer een gedeelte van de geschiedenis bovendrijven, dat maakt het Ik heb slechte ervaringen met het gedrag van Nederlanders te gen Duitsers. Ik word opzettelijk ingeparkeerd en moet dan mi- nütenlang smeken of iemand z'n auto opzij wil zetten. Als ik in een auto met Duits kenteken rijd, wordt ik agressief bena derd, terwijl ik in een Neder landse auto nergens last van heb. Jonge Duitsers in het ver keer pesten, ik vind dat zo on genuanceerd. Ik verlang niet van Nederlanders dat ze het verleden vergeten, maar het zou beter zijn als het niét overal bij werd betrokken. Verkeer wordt beter geregeld LEIDEN MONICA WESSELINC De gemeenten in de Rijn- en bollenstreek gaan intensief sa menwerken op het gebied van vervoer. Vandaag ondertekenen zij een zogeheten intentiever klaring voor het opstellen van een vervoersplan voor de regio. Zo'n plan moet er onder meer ,voor zorgen dat het openbaar vervoer wordt verbeterd en dat maatregelen om files te voorko men goed op elkaar worden af gestemd. Het is op dit moment nog zo dat de ene gemeente wel bus banen aanlegt en de andere niet. Dat betekent dat de bus de tijd die hij in de ene gemeente wint, in de andere weer verliest. Datzelfde geldt voor het voorko men en veroorzaken van files. Studieboeken kopen of verkopen? Bij De Slegte fffS binnenlopen. De Slegte Breestraat 73, Leiden. Tel. 071-122007 Sommige beelden blijven op je netvlies gegrift staan. Zoals dat van het Wassenaarse kamerlid mevrouw N. Rempt, vrolijk zwaaiend van een van de nieuwe galerijen in de nieuwe Tweede Kamer. Een paar maanden tevoren hadden doktoren haar opgeven, nu was ze helemaal terug in het politieke bedrijf. En dat mocht de wereld weten. „Mijn terugkeer confronteerde ontzettend, meer dan iemand die na een lang ziekbed dood gaat", kijkt ze terug. „In elke fractie was het punt van discussie geweest. Hoe had dit kunnen gebeuren? Waren het de lange dagen, was de eindeloze betrokkenheid? En: moesten ook de andere workaholics in onze hele aparte leefgemeenschap zich dit aantrekken?" „Je moet ook bedenken dat ik bekend stond als vitaal, nooit ziek en een beetje agressief', zegt de 64-jarige politica. De donderdag voor ze de hersenvliesontstekingkreeg, was ze nog naar de Chippendales geweest met drie vrouwelijke fractiegenoten. En glunderend poseerde ze voor de Privé-fotograaf met deze mannelijke lustobjecten. „Het Kamerwerk trekt een enorme wissel op je en biedt niet veel ruimte voor sociaal leven. Ook op zaterdagen word je nogal eens gestrikt voor partijbijeenkomsten", peinst Rempt. Toch zou ze het niet anders gedaan hebben, hetgeen ook bleek uit de twee wensen Het Wassenaarse kamerlid N. Rempt-Halmmans de Jong: „Mijn terugkeer in de kamer confronteerde ontzettend, meer dan iemand die na een lang ziekbed dood gaat." foto wim dijkman die ze in het ziekenhuis had: nog net terugkeren in de groene bankjes van de 'oude' Kamer en volop de inwijding van de nieuwbouw meemaken. Terug ook naar al die mensen die zo veel warmte hadden gegeven, zo hadden meegeleefd en zo openhartig waren: „Normaal zeggen ze pas wat ze van je denken als je al in de kist ligt." Ze kwam terug, al is haar schrijfhand nog wat krachteloos en mist ze het bovenste stukje van haar duim. Het kamerlid denkt makkelijker dingen te kunnen afstaan, maar ziet tegelijkertijd de wetsontwerpen binnenstromen. Zoals de Wet Gelijke Behandeling. Al sinds haar komst naar de Kamer, in 1979, is mevrouw Rempt er mee bezig. En dat leverde haar bij de laatste verkiezingen steun uit Studieboeken verkopen? De Slegte is de beste bieder. De Slegte roze hoek op. 'Als u töch WD stemt, Len Rempt', heette het in kleine advertenties. Ditmaal is speciaal voor haar de behandeling van de wet enige maanden uitgesteld. Ondanks de betrokkenheid en roze steun werd juist dit deel van haar portefeuille haar bij de laatste verkiezingen bijna fataal. De Wasenaarse, altijd geroemd als de grote overkoepelaar, was er volgens de partijtop te drammerig mee omgesprongen. En de meeste kamercentrales wilden haar niet op de kandidatenlijst. Na een actie van 'haar' Leidse centrale kwam ze op een net nief verkiesbare plaats terecht. Pas toen Hermans de Tweede Kamer verliet, in juli 1990, kon mevrouw Rempt op haar post terugkeren. Ze weigert op de affaire terug te kijken en benadrukt twee zaken. Een: emancipatie is terug in haar portefeuille en ze blijft ervoor vechten dat niemand zich bemoeit met wat homo's thuis doen. En twee: ze doet méér. Economische Zaken bijvoorbeeld. Opgeleid door Witteveen en Zijlstra, kan ze zich er bijzonder aan ergeren dat wij teveel een land van dominees en handelaren blijven. „En veel te weinig doen aan technologie." Ook ergert het haar dat er zo weinig vrouwen zijn in de top van het bedrijfsleven. En dus begon ze, een week nadat ze in 1989 even Kamerlid-af was, aan een project voor de Stichting Maatschappij en Onderneming. En net nadat ze in 1990 weer terugkeerde in Kamer lag het resultaat op tafel: een rapport met daarin een stappenplan voor bedrijven die echt wat willen doen aan het ontbreken van vrouwen in de top. Heeft het gewerkt? „Je moet ergens lang inzitten voordatje iets hebt volbracht", meldt het kamerlid. Vandaar dat het haar na de vorige verkiezingen zo ergerde dat kamerleden 'eruit worden gegooid, louter en alleen omdat ze bijna tien jaar in de Kamer hebben gezeten'. Nu erkent ze dat er weinig doorstroming is door het stijgende aantal zittenblijvers en het jarenlang dalende zeteltal. Maar of dat betekent dat dit haar laatste periode is? „Dat zien we over twee jaar wel Na haar studie bedrijfseconomie in Rotterdam, vergezelde mevrouw N. Rempt-Halmmans de longh (11-8- 1927) haar Sheli-man naar Nigeria en Iran. Ze leefde er 'midden in de bush, met hekken er omheen' en werd niet geacht te werken. Ze organiseerde basars en woog baby's, maar werd verder 'zo lui als de pest'. Geen wonder dat de immer organiserende voorzitter van het WD-vergadering en zat direct in de propaganda-commissie, waar ze samen met DuinrellgraafVanZuylen van Nijevelt en de aankomende wethouder Aptroot gewaagde teksten voor bierviltjes bedacht. Ze klom op tot voorzitter van de afdeling, kwam in hoofd- en dagelijks bestuur van de landelijke WD terecht en leidde de landelijkepropagandacommissie. In diezelfde jaren '70 klom ze ook In de vrouwenbeweging op. In 1975, toen drie overkoepelende vrouwenorganisaties opgingen in de Nederlandse Vrouwenraad, werd Rempt de eerste president van deze club. Met een miljoen vrouwen onder haar. Ondertussen vocht ze als voorzitter van de pl Montessorischool i Vliegangstcursus bereikt mijlpaal SCHIPHOL BILL MEYER De oogkliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft in vrij korte tijd vijf patiënten behandeld met een letsel, dat zij opliepen bij het spelen van paintball een oorlogsspelletje waarbij twee partijen op elkaar schieten met verfballetjes. Drie patiënten liepen blijvend (in twee gevallen ernstige) schade aan een oog op. De andere twee bleven vrijwel ongedeerd. LEIDEN/NOORDWUK JAN WESTERLA- Dr. E. Verburg, die in het AZL tot oogarts wordt opgeleid, bracht die cijfers gisteren op een driedaags congres van het Nederlands Oogheelkundig Ge zelschap in Maastricht naar buiten. In dit geval gaat het om puur Leidse gevallen. Het staat vast dat er Nederlanders aan een oog blind zijn geraakt als gevolg van het spel. Paintball wordt gespeeld door legers die elkaar met ge weren bestrijden waaruit geen kogels komen, maar verfballe tjes. Met een snelheid van zestig meter per seconde verlaten ze het wapen. Wie wordt geraakt is 'dood' en moet de strijd staken. Een voltreffer op het lichaam betekent een blauwe plek. De Leidse arts vertelt dat de oorlogsspel geregeld wordt ge speeld in de duinen rond Noordwijk. Een schietvereni ging organiseert dat. „Je kunt het tegenwoordig ook overdekt spelen", zegt ze. „In de landelij ke kom je van tijd tot tijd adver tenties tegen die hiertoe uitno digen." De schade die de verfballetjes aan de ogen aanrichten loopt uiteen van bloedingen, kneu zingen tot het loslaten van het netvlies. „Als het netvlies ernstig wordt beschadigd, kan dat tot blindheid leiden. De buitenkant van het oog herstelt zich over het algemeen wel. Maar de schade zit er achter. Later kan door een beschadiging een ver hoogde oogdruk ontstaan. Die mensen moeten hun leven lang druppeltjes gebruiken. En ze lo pen hun hele leven bij een oog arts. Ik zou tegen de mensen die het spel spelen willen zeggen: denk goed na wat je doet. Het zijn over het algemeen geno men mannen met betere beroe pen die met de verfballetjes op elkaar schieten", is de ervaring van mevrouw Verburg. „Als je het mij vraagt mag het spel ver boden worden. Tenslotte schie ten ze met echte geweren die verfballetjes af." Paintball wordt toch gespeeld met een beschermbril op? „Ja", zegt Verburg. „Alle slachtoffers die wij in de oogkliniek hebben gezien, droegen zo'n bril. Maar wat gebeurt er in het vuur van de strijd? Het glas wordt vies, je maakt het schoon en dan gaat het mis. Als die bril goed op het hoofd staat kan er niet zo veel gebeuren, maar in onze geval Dr. E. Verburg: „Als het netvlies wordt beschadigd kan dat blinheid tot gevolg hebben." len zat die bril dus niet goed. De bril is gegarandeerd voor be scherming tot honderd meter per seconde. Bij ons was er een geval die z'n bril langs de kant stond schoon te maken. Op zo iemand mag je niet schieten, maar het gebeurde wel. Met oogletsel als gevolg. Ik denk dat de verenigingen die dit soort wedstrijden organiseren er voor moeten zorgen dat de spelregels beter worden nageleefd. Want in Nederland zijn er nog altijd vijfduizend mensen die paint- balljaarlijks spelen." Paul Hoogeboom uit Noord- wijkerhout, organisator van paintball-wedsxn]den, zegt maar één geval te kennen waar LEIDEN CEES VAN HOORE WILLEM SPIERDUK Eens in de paar jaar kijkt René Vallentgoed naar voetbal, als Nederland tegen Duitsland speelt. Dit duel is meer dan een voetbalwedstrijd. Alle anti-Duit se gevoelens komen weer bo vendrijven. Voor de Duitse stu dente Monica Schmidt is dat niets nieuws. „Wanneer ik in een auto met Duits kenteken rijd, word ik nogal eens agres sief benaderd. In een Neder landse wagen heb ik nergens last van". René Vallentgoed, manager en compaan van Jules Deelden „Ik denk wel dat ik vanavond ga kijken. Nee, ik weet het wel zé ker. Samen met mijn vrouw. Terwijl ik helemaal niet van voetballen houd. Ik kijk maar eens in de paar jaar voetbal en dat is als Nederland toevallig te gen Duitsland moet spelen. Misschien toch een beetje die revanche-gedachte. Mijn vrouw en ik hebben de oorlog niet meegemaakt maar nu kunnen we er nog mooi een taartpuntje van meepakken, zoiets. Je mag het niet zeggen, maar ik hoop dat ze die Duitsers onder de grasmat schoffelen. „Vroeger heb ik zelf ook wel ge voetbald. Bij VWS in Leiden, aan de Kanaalweg. Ik heb maar 3 wedstrijden gespeeld. In de derde wedstrijd heb ik een van de spelers van de tegenpartij drie weilanden lang achternage zeten om hem een paar straf schoppen onder zijn reet te ver kopen en toen ben ik meteen geschorst." „Ik hoop echt dat Nederland vanavond wint. De Duitsers moeten met gebogen hoofd het veld afgaan. Ik wil de punten van hun staarten zien." Willem L'Ecluse, suppoost bij de Leidse Schouwburg (ooit spelend in het eerste van VWS): „Ik moet vanavond werken in de schouwburg. Een voorstel ling van Paul de Leeuw. Maar ik kijk natuurlijk wel in de kassa. Ik hoop dat ze er een stuk of 4, 5 in weten te schoppen bij die Duitsers. Maar aan de andere kant moet ik zeggen dat de mentaliteit van de Duitsers ge weldig is. Ze lopen nooit te kan keren tegen elkaar of elkaar de schuld te geven. Bij de Neder landers zie je dat wel. Neem Gullitt - bij een kleine blessure aan zijn knie loopt-ie al te jam meren en te klagen. Als wij vroeger een schop kregen dan haalde je even diep adem en daarna ging je meteen weer door. Het zijn toch wel een beetje slappe figuren, te veel over het paard getild. Over de opstelling van Michels ben ik redelijk te spreken. Alleen jam mer dat er zo veel Ajacieden op de bank zitten. Ik zou Ronald N. REMPT-HALMMANS DE JONGH Uiteraard is een kamerlid er voor het hele volk. Maar Friese parlementariërs lijken er vooral voor Friesland teb zijn en Limburgse voor Limburg. Kamerleden uit onze regio denken niet zo regionaal. In een. korte serie wordt de komende dagen uit de doeken gedaan wat ze wel doen. In de aflevering van vandaag het Wassenaarse kamerlid mevrouw N. Rempt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18