p Leiden Regio Pas in '93 mes in buslijnen 'Je laat een kennis toch niet in elkaar slaan Leidse pitstop Venetiaan Paintball yi Q Vanwege het I O oogletsel dat erbij wordt opgelopen, zou Paintball verboden moeten worden, vindt E. Verburg die in het AZL wordt op geleid tot oogarts 117 Transvaal A Q Transvaal, de enige 117 wijk waarvan de woonfunctie niet is gega randeerd, maakt zich niet druk. „We zien wel", zegt de woordvoerder van de wijk l fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans gert visser (chef) wim wegman Politie en demonstranten verrast door geweld tegen Kosto leiden «gertvisser vervolg van voorpagina Op het plein voor de Pieterskerk praten een stuk of vijftien poli tiemensen na over de charges waarmee zij even tevoren een groep demonstranten de stegen in hebben gejaagd. Dan rent een bewoonster, die het voor gaande kwartier de acties van de politie heeft gadegeslagen, de straat op om zich te bekla gen over het in haar ogen node loze geweld. De agenten reage ren lacherig. Waar maakt zij zich druk om? Hen kwartier eerder was de sfeer op het Pieterskerkhof heel wat minder ontspannen. Demon stranten maken op hun blikken trommels een oorverdovend la waai, Congresgangers in de rij voor de ingang van de Pieters kerk laten het gelaten over zich heen komen. Dan komt staats secretaris Kosto nietsvermoe dend het plein oplopen. Een agent snelt op hem toe om hem naar een andere ingang te lood sen. Te laat, de demonstranten hebben hun slachtoffer in het oog gekregen en zetten de ach tervolging in. Kosto ontkomt niet aan een verfbom en een enkele trap maar weet verder zonder kleer scheuren de kerk te bereiken. Twee agenten komen er slech ter af en moeten met lichte ver wondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. De aanwezige politie, op dat moment nog slechts een man of vijf, verspert de doorgang voor de demon stranten die terugkeren naar het plein. De agenten overléggen. „Heb jij gezien wie de verfbom gooi de. Ja, dan pakken we hem op." Zij aan zij stappen zij het plein weer op. Vlakbij gekomen, wer pen zij zich in de groep demon stranten om de schuldige er uit te halen. Het is het sein tot een algehele vechtpartij die tien mi nuten later eindigt wanneer in de haast opgeroepen politie mensen de demonstranten met straffe klappen van de gummi knuppel in de buurt hebben Agenten brengen staatssecretaris Kosto in veiligheid na de ongeregeldheden voor de hoofdingang van de Pieterskerk. foto henk bouwman verspreid. De verfgooier is dan al geboeid afgevoerd naar het bureau. Het is woensdagmiddag. De rust op het Pieterskerkhof is weergekeerd en de politie heeft de handen vol aan het bezoek van de Surinaamse president Venetiaan aan Leiden. Politie woordvoerder Dick Graveland heeft een groot deel van de dag journalisten te woord gestaan om uitleg te geven over de on geregeldheden rond het bezoek van de staatssecretaris. Graveland: „Dat die verfbom werd gegooid, was niet te voor komen. We mogen mensen nu eenmaal niet zonder concrete verdenking fouilleren. Boven dien rekenden we er op dat Kosto bij de zijingang zou arri veren." Graveland verdedigt de aanhouding van de verfgooier waarmee de vlam in de pan sloeg. „De man had een straf baar feit gepleegd. Het was een heterdaad aan alle kanten. Het zou in strijd met het strafrecht zijn geweest wanneer we had den gewacht met de aanhou ding. Theoretisch zouden we dan zelfs eerst toestemming aan de officier van justitie hebben moeten vragen." Niet alleen de politie, ook de organisatie van de demonstratie liet zich verrassen dQor de plot selinge uitbarsting van geweld. Eric Krebbers: „We waren bang voor mensen die geweld zou den gebruiken. Dat was de be doeling niet. We hebben de woede onderschat. We wilden alleen lawaai maken om Kosto het spreken te in de kerk te be moeilijken. Aan de andere kant, ik heb er ook geen moeite mee dat Kosto een verfzakje tegen zich aan krijgt. Nu weet hij ook eens wat het is om te moeten vluchten." Moord valshoek' gevestigd aan de Kop- penhinksteeg in een pand van waaruit al jaren radicaal-linkse activiteiten worden bedreven. De actie richtte zich tegen het vluchtelingenbeleid van Kosto. Affiches met als thema 'vluchte lingen niet welkom, dan Kosto ook niet', en 'Aad Kosto gezocht voor moord op zwangere vluch telinge' waren al weken tevoren verspreid en in de hele stad zichtbaar aanwezig. Krebbers: „De bedoeling was na een half uur weet te vertrek ken. We hadden niet eens ver wacht dat we Kosto te zien zou den krijgen. Maar toen de poli tie een van ons op wilde pak ken... Je laat een kennis toch niet zomaar in elkaar slaan." Een opmerking die ook door de politie-agenten zou kunnen zijn gemaakt. De demonstranten vinden het geweld dat de politie gebruikte buiten alle proporties. „Er ont stond een klopjacht op een hele groep alleen omdat een persoon een verfzakje had gegooid. Het leek wel of de politie er een feestje van maakte om de de monstranten uit elkaar te slaan." Graveland tenslotte: „Het zou mij niet verbazen wanneer naar aanleiding van deze zaak de noodzaak van het beveiligen van politici weer ter sprake komt." Een discussie die ook al werd gevoerd nadat enkele maanden geleden het huis van Kosto gedeeltelijk door een bom werd verwoest, maar die nog niet tot concrete maatregelen leidde. De verdachte verfgooier zat vanochtend nog vast op het po litiebureau. Hem wordt openlij ke geweldpleging, het gooien van een verfbom en de mishan deling van een agent ten laste gelegd. Hij weigert zijn identi teit bekend te maken en noemt zich 'mister X'. COMMENTAAR Sluitingstijden Inspraak is dus toch niet zo nutteloos als menig Leids burger denkt. Na scherpe protesten van met name omwonenden van het station, trok het college zijn plan in om de horecatijden 's zaterdags met een uurtje te verlengen. Daarmee is dit onderwerp voorlopig even weer van tafel. Voorlopig inderdaad, want de sluitingsuren van cafés blijven hoe dan ook omstreden. Bewoners, kroegbazen en cafébezoekers zullen vroeg of laat een nieuwe poging doen om de horecatijden te vervroegen, dan wel te verlengen. Niet voor niets keert de kwestie al sinds de jaren zestig met grote regelmaat in de gemeenteraad terug. Nu de kogel weer voor eventjes door de kerk is, rijst echter de vraag hoe het college de verlenging ooit heeft kunnen voorstellen. Het zegt geschrokken te zijn van de vele klachten over overlast Dat lijkt merkwaardig. Een stadsbestuur kan in een zaak waarover al uit en te na is gediscussieerd dus nog steeds worden overvallen met nieuwe gegevens. Het tekent misschien de machteloosheid van politici tegenwoordig. Kennelijk interesseert nauwelijks iemand zich meer voor hun debatten en komen mensen pas in actie als voorstellen werkelijkheid dreigen te worden. In een op zichzelf te prijzen poging om tegemoet te komen aan de bezwaren heeft het college de sfeer van verwarring die over de politiek hangt nu alleen maar groter gemaakt. Waar was al die commotie, zo kort na een vrij duidelijke referendum-uitslag, goed voor als alles uiteindelijk bij het oude blijft? Wie het weet, mag het zeggen. UNIEKE HAAL- EN BRENGSERVICE ALLEEN BIJ KAMSTEEG AUTO RENTAL VOOR MEER INFORMATIE EN RESERVERINGEN BEL GRATIS 06 - O 99 66 86 Kamsteeg ACHTERGROND LEIDEN* JAN RUSDAM Raadszaal opnieuw bedreigd Steun voor fraudebeleid leiden. Bij de sociale dienst worden extra mensen aangesteld die gaan onderzoeken of uitkeringsgerechtigden zich aan fraude hebben schuldiggemaakt. Alle politieke partijen hebben gisteren avond hun instemming betuigd met het fraudebeleid van de Ge meentelijke Sociale Dienst. Het gaat om mensen die ook een baan hebben naast hun uitkering en die niet hebben opgegeven. Het onderzoek wordt verricht op grond van gegevens van de be lastingdienst. Wethouder De La Mar (Groen Links/sociale zaken) verklaarde gisteravond tijdens een commissievergadering dat hij geen on derzoek instelt tegen mensen die minder dan 500 gulden per jaar teveel aan uitkering hebben ontvangen. In eerste instantie richt het onderzoek zich op mensen die per jaar meer dan drie duizend gulden te veel aan uitkering ontvingen. Feest Diaeonessenhuis leiden De polikliniek van het Diaeonessenhuis aan de Hout laan is morgen vanaf een uur 's middags gesloten. Het zieken huis viert het 95-jarigbestaan. Medewerkers van het ziekenhuis vermaken zich dp het nabijgelegen terrein van atletiekvereni ging 'De Bataven' met een sport- en spelmiddag. Daarbij staan onder meer een rolstoel- en brancardrace op het programma, een luchtstormbaan, fietsen tegen de klok. touwtrekken en skilo- pen. De gevolgen van de drastische bezuinigingen op het openbaar vervoer zijn in Leiden pas halverwege volgend jaar te merken. De gemeente heeft gistermiddag in over leg met busmaatschappij NZH besloten veranderingen uit te stellen tot juni 1993. „Dan kunnen we het zorgvul diger doen", zei wethouder J. Walenkamp gisteravond tijdens een commissievergadering. leiden «janet van dijk leiden loman vervolg van voorpagina Het duurde nog geen uur. Het bezoek dat president Venetiaan van Suriname gisteren aan de Leidse universiteit bracht, was niet veel meer dan een pitstop tussen de drukke besprekingen in Den Haag door. Maar hij wil de toch de stad even aandoen waar hjj zelf van 1955 tot 1964 studeerde. „Ik had gehoopt ooit naar Leiden terug te komen om hier verder te gaan met wiskun de. Door de turbulente ontwik kelingen in mijn land ben ik daar helaas nooit aan toegeko men", aldus Venetiaan. Even voor half twaalf kwamen de president en zijn gevolg van ministers, ambassadeurs en an dere delegatieleden het Rapen burg opgereden. Bij het hek van het academiegebouw werd hij opgewacht door burgemeester C. Goekoop en rector magnifi cus C. Oomen. Vervolgens ging het gezelschap, uitgebreid met een stevige hoeveelheid Suri naamse journalisten en came- ralieden, naar de statige se naatszaal. Daar gaf Oomen twee presentjes, een prent en een bord, aan de Surinaamse presi dent. Goekoop deed daar nog een bundel van de Leidse schrijvers vereniging bij en had ook voor dit staatshoofd een ludieke speech in petto. Toen in Leiden een groot deel van de binnen stad in 1813 door een kruitex- plosie werd verwoest, zond Su riname balen koffie voor de Leidse bevolking, wist Goekoop: „Er is dus ook geld van Surina me naar Nederland gegaan en ik hoop dat dit gegeven u helpt bij de onderhandelingen met het kabinet over de ontwikke lingsgelden." Venetiaan op zijn beurt hoopt dat de universiteit en die van Paramaribo een nog bloeiender samenwerking zullen opzetten. „Wat de Surinaamse studenten hier betreft, hoop ik dat we ze ondanks de economische pro blemen toch op staatskosten kunnen blijven sturen", aldus Venetiaan. Na een korte wandeling door de Hortus en een glaasje jus, ver trok de Surinaamse delegatie weer onder politie-escorte rich ting Den Haag. Met sneltrein- Over een jaar wordt de eerste bezuinigingsronde doorge voerd. In de jaren daarna volgen er meer. De hoeveelheid geld voor buslijnen wordt zo veel minder, dat de gemeente Lei den bang is dat de helft van de lokale lijnen moet verdwijnen. Er zijn op dit moment 15 lo kale buslijnen. Als ervoor wordt gekozen de slechtst bezette bus sen niet meer te laten rijden, verdwijnen op den duur 6 ver bindingen. De gemeente kan ook besluiten alle lijnen in stand te nouden, maar dat bete kent dat in de toekomst 's avonds na 21.00 uur en op za terdag en zondag geen stads bussen meer rijden. De politieke partijen in de ge meenteraad reageerden gister avond met 'grote schrik en gro te zorgen' op dit sombere sce nario. Vorige week al heeft Walenkamp met bestuurders van andere gemeenten zijn be zorgdheid kenbaar gemaakt aan de commissie die zich in de Tweede Kamer bezighoudt met verkeerszaken. De wethouder ziet in elk geval 'nog één lichtpuntje. Hij ver wacht dat de 'alternatieve vor men van openbaar steeds populairder zullen wor den. Busmaatschappijen zullen op sommige trajecten taxi's in gaan zetten, en bedrijven zijn al bezig zelf bussen te laten rijden. De Pensioen- en Uitkeringsraad aan de Plesmanlaan bij voor beeld, laat 's ochtends en 's avonds meerdere keren per uur een personeelsbus rijden naar het station. „En dat bevalt erg goed. De raad wil er niet vanaf, zelfs niet als er een echte bus halte pal naast de hoofdingang komt", aldus Walenkamp. Ook de sociale werkplaats De Zijl Bedrijven laat een speciale bus rijden naar de vestiging op bedrijfsterrein Roomburg. „Juist bij het bedrijfsleven zullen der gelijke oplossingen meer voor komen", voorspelt Walenkamp. A. Boot van de PvdA haalde een oud voorstel uit de kast om geld uit het parkeerfonds te ge bruiken om het openbaar ver voer te verbeteren. Walenkamp zei dat er waarschijnlijk weinig geld overblijft. Vorig jaar is al besloten om 7,5 ton van het geld dat binnenkomt van par- keerboete's in de algemene kas van de gemeente te stoppen. „Ik denk niet dat er een grote gift ove^ is die de problemen voor het openbaar vervoer kan verzachten." De publieke tribune afgelopen dinsdag, een van de weinige keren dat die helemaal was gevuld. Daaronder de 'ambtenarenloge', die plaats moet maken voor een makkelijker bereikbare tribune. foto henkbouwman Ruim 10 jaar geleden ontsnapte de monu mentale zaal ternauwernood aan een 'aan slag' waardoor de fraaie wandbetimmering, van Braziliaans pallissanderhout, ernstig verminkt zou worden. De toenmalige archi tect Schnieder verklaarde destijds korte metten te willen maken met „de pseudo deftige sfeer" in de raadzaal door de publie ke tribune uit te breiden en de gesloten bal- lustrade te vervangen door een front van bruin transparant hardglas. Het maakte weer eens op pijnlijke wijze duidelijk dat 'alles van waarde weerloos is' (Lucebert). Dankzij hevig protest van zowel de linkse als rechtse raadsfracties kon de aantasting van de fraaie raadzaal worden voorkomen. In 'Verbeelding van de Macht', een uitgave uit 1986 over ruim 40 overheidsgebouwen in Nederland, waarschuwden de auteurs al dat het niettemin opletten geblazen blijft in Leiden. „Waardevolle interieurs worden voortdurend bedreigd en gaan uiteindelijk ten onder aan onbegrip en gebrek aan pië teit." De auteurs blijken een vooruitziende blik te hebben gehad. Deze week komt in de raadscommissie een plan aan de orde om de ambtenarentribune in de raadzaal uit te breken voor een nieuwe publieke tribune. Het publiek zit dan met z'n neus op de raadsdebatten en kan eventueel in de wan- Het waardevolle interieur van de Leidse raadzaal dreigt wederom het slachtoffer te worden van de vernieuwingsdrift van het gemeentebestuur. Om het publiek beter zicht te bieden op de politieke are na moet, volgens het college van B en W, de raadzaal worden uitgebroken. De gemeentelijke directie gebouwen meent daarentegen dat er onnodig met geld wordt gesmeten. delgangen een raadslid aanschieten. Bo vendien zou de nieuwe tribune toegankelij ker zijn voor gehandicapten die de huidige, hoger gelegen publieke tribune soms on mogelijk kunnen bereiken. Een nadeel is dat de nieuwe tribune bijna de helft kleiner wordt dan de huidige. In de meeste gevallen levert dat geen probleem op omdat de belangstelling voor raadsver gaderingen niet overweldigend is. Voorde enkele keren dat er wel veel publiek wordt verwacht wil men ook de oude tribune handhaven. Merkwaardig is dat de wethouders Walen kamp en Van Rij zich achter deze ingrijpen de oplossing hebben geschaard. Een door de directie gebouwen voorgestelde, minder vergaande en goedkopere oplossing hebben zij van de hand gewezen. Volgens de ge meentelijke directie zijn de raadsdebatten vanaf de huidige publieke tribune heel goed te volgen door de aanschaf van een nieuwe geluidinstallatie en door het aanbrengen van monitoren waarop de gehele raadzaal kan worden overzien. De paar gehandicap ten die bij een raadsvergadering aanwezig willen zijn kunnen, zoals nu al praktijk is, het politieke debat uitstekend volgen vanuit de zaal zelf. Een woordvoerder van de directie gebou wen wijst er op dat ook vanaf de nieuwe publieke tribune, die de wethouders verkie zen, niet de gehele raadzaal valt te overzien en dat ook dan monitoren nodig zijn om dit te bereiken. Waarom de wethouders toch kiezen voor een ingrijpende verbouwing terwijl met een kleine ingreep hetzelfde re sultaat wordt bereikt is volstrekt onduide lijk. Door de oplossing die het college voor ogen staat wordt de monumentaliteit van de raadszaal eigenlijk nodeloos aangetast. Het is bovendien een dure oplossing. De kosten van de verbouwing worden geschat op 200.000 gulden, plus jaarlijks 20.000 gulden voor extra beveiliging. Dat zijn onzinnige uitgaven in een tijd waarin het gemeente bestuur zich voor nieuwe ingrijpende be zuinigingen gesteld ziet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17