Maleis regenwoud versneld in kaart mTMÜ RIO Over leven CONFERENTIE Laat ze maar rustig bellen MILIEUTIPS 12— redactie monicawesselinc Pirecteur rijksherbarium: 'Ze moeten weten wat ze vernietigen Er moet binnen enkele maanden 60 miljoen gulden extra op tafel komen om het wetenschappelijke werk over de flora van het regenwoud van Malesië enigszins op klaar te hebben. Zonder extra geld duurt het nog driehonderd jaar voordat in kaart is gebracht welke bijzondere vaat- planten in dit tropische regenwoud groeien. Het woud ivordt 'met voetbalvelden tegelijkertijd' gekapt. In de Strijd hiertegen is kennis over de natuurlijke rijkdom noodzakelijk. „Alleen als je toont wat mensen vernietigen tnaak je kans het tij te keren", aldus directeur P. Baas van (iet Rijksherbarium in Leiden. eiden monica wesselinc Het Rijksherbarium werkt se dert 1948 aan het in kaart bren gen van alle plantesoorten (be- nalve mossen en algen) die in het gebied Malesië voorkomen, pnderzoekers struinen Indone sië, de Fillipijnen, Maleisië, Pa pua Nieuw Guinea, Brunei en Singapore af op zoek naar plan- jen. Het is de bedoeling alle 10.000 soorten te beschrijven in de Flora Malesiana. Baas over de motivatie: „Op de milieu conferentie in Rio de Janeiro werd voortdurend geschermd met het begrip bio-diversiteit, de verscheidenheid aan plante en diersoorten. We weten dat er elke dag wel soorten verloren zullen gaan, maar hoeveel en wat is volstrekt onduidelijk". Er werken op dit moment, ver spreid over de wereld, zo'n 85 mensen aan de flora. Dat moet een veelvoud worden. „Pro bleem is geld en specialisten. Beide zijn er te weinig". Het regenwoud heeft een nauwelijks voor te stellen schat aan planteleven. Nederland telt, en dat is volgens Baas niet eens gek, zo'n 1400 plantesoorten. Het Maleise regenwoud 40.000!. Een plantje meer of minder op zo'n aantal maakt toch niks uit, zou je denken. Baas: „Punt één gaat het niet om een paar plant jes maar om duizenden die ver dwijnen. Verdwenen soorten keren nooit weer terug. Dat is een verwoesting voor altijd en dus onacceptabel". Zijn collega M. Roos, verantwoordelijk voor de coördinatie van het onder zoek, merkt daarbij op dat de schat aan plantemateriaal voor de hele wereld ook directe prak tische 'voordelen' biedt. „En dan heb ik het niet eens over het inkruisen van mooie bloem- kleuren in ons bestaande ka merplantenarsenaal. Het gaat om wezenlijke zaken. Zo zijn veel malaria-muggen inmiddels resistent tegen medicijnen en is de natuur nodig om een nieuw wapen tegen deze ziekte te vin den. Ook in het zoeken naar een middel tegen aids wordt de natuur uit en te na bekeken". Daar komt nog eens bij dat de lokale bevolking voor hun voed selvoorziening afhankelijk is van die planterijkdom. „Om nog maar niet te spreken van de invloed op het klimaat wereld wijd". Zowel Baas als Roos zijn er van overtuigd dat de Flora Ma lesiana een noodzakelijk wapen is in de strijd tegen de vernieti ging van de natuur. „We moe ten duidelijk maken wat er op het spel staat als we het regen woud in dit tempo blijven ver nietigen. Het is echt meer dan het verlies van een paar soorten. De natuur is een prachtig sa Met computer gevaar voor gezondheid berekenen menhangend geheel. Daar mag je niet zomaar op ingrijpen. Zelfs met 60 miljoen gulden extra duurt het nog twintig jaar voor de flora zal zijn afgerond. Baas: „Maar in de tussentijd gaan we echt niet met de han den over elkaar zitten toekijken hoe het woud vernietigd wordt. We zullen op alle mogelijke mo menten de beleidsmakers en grootgrondbezitters vertellen dat de natuur beschermd moet worden". Als hulpmiddel hierbij wordt nu alvast een voorlopige lijst gemaakt van de plantesoor ten die in het woud voorkomen. „Wetenschappelijk gezien is zo'n lijst niet af, maar het geeft wél aan hoe rijk de natuur is. Onbekend maakt onbemind. Hopelijk is het tegenovergestel de ook waar en breekt eindelijk het besef door dat het regen woud geen achtertuin is waarin je naar hartlust mag schoffe len", besluit Baas. Het programma bevat boven dien veel gegevens over eigen schappen en milieugedrag van 150 belangrijke stoffen. Milieu organisaties of -diensten van overheden kunnen voor hon derd gulden het pc-programma bestellen bij het centrum voor Milieukunde. Er werken op dit moment, verspreid over de wereld, zo'n 85 mensen aan de flora. Het centrum voor Milieukunde in Leiden heeft een computer programma gemaakt waarmee kan worden berekend hoe groot het gezondheidsgevaar is voor bewoners van plekken waarvan de bodem verontreinigd. Het programma (Grasbol) geeft op basis van vrij weinig gegevens een grove inschatting van het gevaar. De gezondheid kan in gevaar komen als chemische giftige stoffen via inademing, huidcon tact of inslikken in het lichaam komen. Het computerprogram ma berekent de verwachte in name bij een bepaalde graad van bodemverontreiniging en vergelijkt deze met de grens waarden die er zijn. De vraag: nemen mensen meer op dan foto»pr verantwoord, kan zo dus wor den beantwoord. EIGEN WUS Voorlopig voel ik me in de auto minder schuldig Een auto die het 's morgens om kwart over zes laat afweten, be zorgt je een ongelooflijk koude start van de dag. Je draait het sleuteltje om, maar van contact is totaal geen sprake. Het ont breekt er alleen nog maar aan dat zo'n wagen je in alle vroegte gaat staan uitlachen, zoals in de Postbus 51-spotjes van het mi nisterie van verkeer en water staat gebeurt. Die ervaring deed ik onlangs op. Steeds was ik gewend om het werk aan het begin van de dag over te laten aan m'n auto. Nu moest ik mijn eigen accu opla den. Dat betekende lopen, fiet sen, een beroep doen op buren en/of vrienden of gebruik ma ken van het openbaar vervoer. Gezien de afstand tussen wo nen en werken (Leiderdorp en Haarlem, zo'n 45 kilometer) vie len de eerste twee mogelijkhe den af. Mogelijkheid drie kon worden doorgestreept gezien het onchristelijke tijdstip, zodat bus en trein overbleven. Geheel nieuw was die manier van pendelen niet voor me. Tot enkele jaren geleden liet ik me ook zo nu en dan openbaar ver voeren. Eindeloze ritten waren het altijd. NZH en NS leken ge zamenlijk te hebben besloten om voor mij dagtochten te or ganiseren. Anderhalf uur heen, een even lang durende excursie terug. Uiteindelijk herstelde ik toch maar weer het contact met mijn auto, die slechts een half uur nodig had om Leiderdorp te veranderen in Haarlem en an dersom. In eersté instantie reed ik alleen en zonder dat ik me bezwaard voelde. Na verloop van tijd begon het schuldgevoel echter mee te poolen. Hoeveel ik in mijn ogen ook voor het milieu deed. Ik schafte een kleinere auto aan, reed consequent niet harder dan honderd kilometer per uur en pakte de fiets voor de kleine re ritten. In theorie aardig, in werkelijkheid reed ik het milieu natuurlijk nog altijd in de wie len. Dus was het voor dat milieu (en ten slotte ook voor mezelf) ei genlijk een geluk bij een onge luk dat mijn auto me onlangs duidelijk maakte dat ik 'm best eens een dagje kon laten staan. Alleen had dat beter in goed overleg kunnen gebeuren. Door die eenzijdige beslissing van dat 'kolere ding moest ik maar zien hoe ik zonder al te veel blessu retijd in Haarlem moest zien te komen. Eén voordeel had ik. Het weer was veel beter dan mijn stem ming. zodat lopen, bussen, lo pen, treinen en weer lopen me in elk geval bij aankomst op mijn werk'niet tot een douche en verschoning dwongen. Zoals in het verleden dus wel een keer het geval was en de warmwater- Regeringsleiders en staats hoofden uit alle delen van de wereld bogen zich onlangs op de milieu-topconferentie in Rio de Janeiro over de toe komst van de aardbol. Neder land en een aantal andere Westerse landen zullen op deze top pleiten voor een zoge noemde duurzame ontwikke ling waarbij verdere economi sche groei niet ten koste mag gaan van het milieu. Maar hoe ziet de praktijk van alledag er uit? Redacteuren van deze krant doen verslag van hun pogingen in het dagelijks leven het milieu te ontzien. Jan Pree- nen heeft het vandaag over zijn vervoersperikelen. straal en de schone kleren ont braken. Veel plezier viel dit keer verder niet aan de reis te beleven. Al lereerst zorgde de buschauffeur met zijn strippenkaart van 3,25 gulden voor een striptease van mijn portemonnee. Vervolgens bevond ik me in gezelschap van mensen die door de bus hele maal in vervoering raakten. Van hen geen woord van afkeuring over het stoppen bij élke boom in het kader van een soort lang- zaam-aan-actie. In de trein, die ik met een tussensprintje nog net wist te halen, mocht ik al lang blij zijn dat ik vlak bij de uitgang tegen andere passagiers mocht hangen en niet behoefde te wachten op een volgende trein. Ondanks de 'soepele' verbin ding was ik uiteindelijk een uur en een kwartier onderweg. Lang genoeg voor collega's om zich af te vragen of ik soms halve da gen was gaan werken. Zonder de snelle aansluiting van trein en bus had ik voor de terugreis nog twintig minuten meer no dig. Het ontbrak er alleen nog aan dat de buschauffeur aan het einde van de dagtocht langs kwam voor een fooi. Voorlopig zal ik me in de auto wat minder schuldig voelen. jan preenen "IN 'T VELD Ik was verliefd zoals alleen een longen van twaalf of dertien 31 Verliefd kan zijn. Voelen dat er pen aardbeving op komst is, maar denken dat er iets mis is •met je maag. Het onderwerp yan al die liefde woonde twee huizen verderop en droeg een 9t petticoat van acht lagen. 'Ze fioudt van me..., ze houdt niet Van me..., ze houdt van me..., ze [houdt niet van me...' Met een paardebloem probeerde ik er iachter te komen of zij ook op lt. mij was door één voor één de [bloemblaadjes uit het bloem- (hoofdje te trekken. |Er was nog een manier. Als je van een pluizebol alle para chuutjes in één keer kon weg- iblazen, mocht je een wens doen. Mijn longen waren goed igenoeg voor steeds dezelfde /wens: één petticoat-laag verder. [Helaas, het bleef bij een wens. f |Al moet ik zeggen dat het aan _Jide paardebloem niet heeft gele irist u dat elke paardebloem ei genlijk een hele bos bloemen bij elkaar is? Elk geel bloemblaadje is namelijk een complete bloem met alles er op en er aan. Als u zo'n geel blaadje er voorzichtig uitpeutert, ziet u het para chuutje van de latere vrucht- pluis al zitten. Eind april, begin mei ziet Ne derland geel van de paardebloe men. Een bloemendeken die wat mij betreft de Keukenhof evenaart. Een bloemendeken ook, waarin heel veel insekten bijna dronken worden van de nectar die ze nog bijna nergens anders kunnen vinden. Zo'n in- sekt is bijvoorbeeld de hom melkoningin die als enige van haar volk de winter heeft over leefd en met nieuwe levens kracht en paardebloemnectar een nieuw volk gaat voortbren gen. En ook de dagpauwoog een van onze mooiste vlinders die de winter misschien wel in uw schuurtje heeft doorge bracht, kunt u op die eerste paardebloemen tegenkomen. Vreemd genoeg heeft de paar debloem geen insekten nodig voor haar bestuiving. Daar zorgt ze gewoon zelf voor. In mei komen de pluizen. Het lijkt alsof de paardebloem er slordig mee omspringt, maar de bloem herbergt een weerkundig instituut in zich waar de heer Pelleboer jaloers op kan zijn. De paardebloem Iaat haar pluizen namelijk alleen los, wanneer de luchtvochtigheid niet al te groot is. Anders zouden de vochtige parachuutjes door het extra ge wicht niet ver van de moeder plant terechtkomen. Niemand weet precies welke af standen paardebloemenpluizen afleggen, maar dat ze soms tientallen kilometers overbrug gen, staat wel vast. Bekijk zo'n pluizebol eens van dichtbij. Ge lukkig bloeit de paardebloem zo ongeveer het hele jaar door, zelfs midden in de (zachte) win ter zie je soms bloemen. Kijk maar eens goéd naar het zaadje onderaan het pluisje. Het ziet er uit als een langgerekte peer met een spits puntje. Over het zaad je lopen groeven en bovenaan zitten zelfs weerhaken die naar boven wijzen. Als zo'n zaadje op de grond landt, draait hij zich als een grondboor in de aarde, aangedreven door het pluisje. De weerhaken zorgen ervoor dat het zaadje wél dieper de grond in kan, maar niet kan terugdraaien. En dan te bedenken dat elke paardebloem zo'n 180 parachu tes herbergt! U hoeft dus niet bang te zijn dat de paarde bloem op uitsterven staat. Net als de liefde i Bastaardrups geeft jeukende rode vlekken leiden monica wesseling Een wandelingetje door de dui nen kan dezer dagen makkelijk eindigen met enorme rode plekken op het lichaam en een vreselijke jeuk. De bastaard-sa tijnrups verpopt weer en laat daarbij zijn haren los. Die haren veroorzaken bij veel mensen al lergische reacties. De donkerbruin met rode rups, waaruit een leuk klein wit nachtvlindertje groeit, komt vooral voor in duinstruweel. Het diertje is behaard. Bij het ver poppen komen de haren, waar onder de zogheten brandharen, los. Deze haren bevatten hista mine, een giftige eiwitsoort. Dit kan allergische reacties veroor zaken Bovendien worden de le ge cocons met de haren door de wind meegevoerd. De losse brandharen en de cocons kun nen op de huid terecht komen. Mensen die allergisch zijn krij gen grote rode vlekken op de huid. Met anti-histaminepillen zijn de symptomen snel ver dwenen. Het Instituut voor bos- en na tuuronderzoek maakt geen mel ding van een plaag van rupsen. De populatie van de vlinders De rups (G) en de volwassen bastaardsatijnvlinder (D). Zo klein als hij is, houdt hij velen uit de slaap door de jeuk. foto hortus botanicus fluctueert sterk in omvang. De rups heeft alleen de koekoek als natuurlijke vijand. Dat is de eni ge vogel die tegen het histami- negif kan. Omdat er nauwelijks natuurlijke vijanden zijn, is al leen de hoeveelheid beschik baar voedsel (het duingroen) bepalend voor de omvang van de populatie. De eerste meldingen van jeuk zijn al weer binnen. Bij de Ha ringvlietbrug schijnt een fikse populatie bastaard-satijnvlin ders te zitten. |n het ooievaarsdorp Het Liesveld in Groot-Ammers is de rust weergekeerd. De ooievaars die enkele maanden geleden werden gestolen en weer teruggevonden, zijn druk doende voor een nage slacht te zorgen. De eerste jongen zijn inmiddels geboren. Vanuit u een observatiehut kunnen de vogels in alle rust worden bekeken 1 worden. Het Liesveld is van dinsdag tot en met zondag open van 10.00 tot 17.00 uur. Het ooievaarsdorp ligt aan de Wilgenweg in Groot-Ammers (bij Schoonhoven). Voor nadere inlichtingen kan worden gebeld met 01843-1553. leiden» Even bellen om te vertellen dat we zulke prachtige jongen hebben. Vijf stuks en allemaal kerngezond. Het mag dan een min of meer alledaagse ver schijning zijn, een knobbelzwanenpaar met jongen; leuk is en blijft het wel. Ontwape nend onschuldig zijn ze, de donzige zwanen- kuikens. Voor de volwassen dieren zijn het drukke tij den. Knobbelzwanen broeden in maart tot en met mei. Om de twee dagen legt moeder een ei tot er zo'n stuk of zes zijn. Dan komt het lange wachten. Bij de knobbelzwaan is die taak verdeeld: mannetje en vrouwtje broeden. Bij de wilde zwaan broedt alleen het vrouw tje. Na 36 lange dagen komen de jongen uit het ei. Een paar daagjes houden ze het nest, maar al snel overwint de nieuwsgierigheid. Wegvliegen kan pas een maand of vier later. Hoe schattig ze ook zijn, jonge zwaantjes kan je maar beter links laten liggen. De ouders zijn snel op de zwemvliezen getrapt. Een be wonderende blik vatten ze op als een dreiging en reageren daarom direct zeer defensief. Een tik met de vleugels, dreigend geblaas en uit bundig gewiek met de vleugels valt de indrin ger ten deel. Laat ze maar rustig bellen dus. foto hielco kuipers l'eel mensen gooien een pro- dukt dat ze niet meer gebrui ken, zo maar weg. Jammer, want er kan nog heel veel mee gedaan. Kapotte spul len kunnen worden gerepa reerd en veel materiaal kan tvorden hergebruikt Blik is terug te smelten om er hieuwe blikjes van te maken, je Een aantal verbrandingsovens heeft al een installatie om blik Uit de rest van het afval te ha len. Omdat dit pas na de ver branding gebeurt, is de kwali teit van het blik slecht. In Lei- n.den is blik, ijzer en aluminium apart in te leveren bij de firma Kluyvers aan de Admiraal Hel- frichweg. Op werkdagen ge opend van 8.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 8.00 tot uur. Kleding kleding wordt vaak weggedaan Dmdat het uit de mode is dan- atWel niet meer past. Weggooien [ïoeft niet. Er bestaan organisa ties die de spullen thuis komen ophalen zoals Max in de Zak en het Leger des Heils. Heeft u geen ruimte om de spullen op te slaan tot een van deze orga nisaties weer langs komt, dan kunnen de kleren ook worden afgeleverd. Het leger des heils zit aan de Groenesteeg. In de gemeentegidsen van de ver schillende regio-gemeenten is onder de noemer 'maatschap pelijk werk' ook de naam te vindnen van andere hulporga nisaties. Meubels Oud of kapot meubilair hoeft echt niet altijd op de schroot hoop. Heel vaak kan het worden gerepareerd en opgeknapt. Met oude apparaten en oude meu bels is het Leidse Kringlooppro ject altijd blij. Zij repareren de spullen en verkopen ze weer door. Zonodig halen de mede werkers van het project de spul len thuis op. Zijn meubels of apparaten echt te versleten om er nog iets mee te doen, dan kan de grofvuillijn worden gebeld, telefoon 071- 226533. De spullen worden dan kosteloos weggehaald. Het kringloopproject is aan de Vol molengracht. De openingstij den woensdag 12.00 tot 16.00 uur, donderdag van 10.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 Rust weergekeerd in ooievaarsdorp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13