Japanners scoren goed in Duits keuringsonderzoek Weg en wiel ZX 16V staat dichter bij oer-ZX Bepakt en bezakt met zij- en achterspan S 'i Audi kiest gulden middenweg met 2.6-motor Einde produktie Elan zware klap voor Lotus Kamsteeg Circusfiets voor iedereen i^d^Sêp^n IZfSlMZSE, VAN HAASTEREN MOTORS B.V. DONDERDAG 18 JUNI 1992 11 Japanse auto's staan tegenwoordig technisch op een zeer hoog niveau en kunnen de concurrentie met hun Eu ropese tegenhangers goed aan. Wat storingsgevoeligheid betreft, winnen ze het zelfs van de alom geroemde Duitse degelijkheid. Pas op latere leeftijd krijgen de Duitse au to's minder vaak met storingen te maken dan hun Japan se concurrenten. Een en ander blijkt uit het jaarlijkse rapport van de TüV (Technische überwachungs Verein), de instantie die de Duitse verplichte jaarlijkse keuring (APK) uitvoert. AMSTERDAM Na de zomer zal Citroën de ZX 16V introduceren. Het uiterlijk van deze 3-deurs ZX wijkt op diverse punten af van de eerder uitgebrachte 5-deurs ver sie. Buiten het gemis van de achterdeuren, moet de 3-deurs het ook zonder beide achterste zijruit jes doen. De overgebleven zijruiten lopen, waar ze bij elkaar komen, iets op zodat er een knik in de lijn lijkt te zitten. In die knik zijn heel uitgekiend vertikale portiergrepen geplaatst. Verder loopt het dak schuiner naar achteren af en zijn de wielkas ten hoger 'uitgesneden'. Dit coupé-achtige voor komen staat duidelijk dichter bij de oorspronke lijke oer-ZX, genaamd Rallye Raid, waarmee Ci troën succes oogste in diverse woestijn-rally's. De 3-deurs ZX (eind september leverbaar in Ne derland) is voorzien van een nieuwe tweeliter 16- kleps injectiemotor. BLIKVANGERS Italianen nemen bezit van circuit Komende zaterdag 20 juni is er voor de tweede maal een groots Italiaans samenzijn op het Circuitpark Zandvoort. Alle belangrij ke merken uit 'autoland nummer één' zijn met klassieke en nieuwe modellen vertegenwoordigd. Er zullen races, demonstra- tieritten, een concours d'élégance en clubexposities worden ge houden. Voor liefhebbers van het vele moois dat Italië op twee of vier wielen, maar ook in andere opzichten te bieden heeft, zal er op het circuit veel te genieten zijn. Het programma begint al om negen uur en duurt voort tot 18 uur. De entreeprijs bedraagt voor tribune en buitenterrein een tientje. Een paddock-kaartje, dat toegang geeft tot het rennerskwartier kost 25. Kinderen tot 12 jaar mogen voor half geld naar binnen. Skoda Favorit nu ook met stalen laadbak In een rap tempo breidt de kersverse Volkswagen-dochter Skoda zijn Favorit-serie uit. Was het pas nog de Roadster, nu meldt im porteur Pon Mobiel dat een Pick-up aan het leveringsprogram ma is toegevoegd. Deze nieuwste versie van de Favorit heeft twee portieren en een open stalen laadbak en is leverbaar met een canvas huif of stalen opbouw. De Pick-up is uitsluitend in het wit te koop voor 12.485 exclusief BTW. Vader mag voor niets Autotron binnen Komende zondag 21 juni is het Vaderdag en vaders hoeven daarom op die dag geen toegang te betalen voor het attractie park Autotron in Rosmalen, maar alleen als ze worden begeleid door de kinderen. Die moeten overigens wél betalen, 11,75 als ze tussen 4 en 12 jaar oud zijn en moeders kaartje kost 14,75. Naast alle vaste attracties die het park biedt, wordt het Autotron bij wijze van extraatje die dag bezocht door enkele honderden 'pruttelende' leden van een Solex-club. BOEKEN Echte motorfietsen: cultuur en techniek hoevelaken Motorrijden is 'in' op het mo ment. Maar met de motorfiets op vakantie is. een heel ander verhaal. Want waar laat je de kleine en alle vakantie-spullen die mee moe ten? Toch maar met de auto dan, of... Deze motorrijder vond de oplossing in een grote ba gagekoffer achterop, een zijspan met berg ruimte eraan en een bagagekarretje erachter. Aldus ontstond een indrukwekkende combina tie, die als een motorfiets te berijden is maar de omvang heeft van een kleine personenauto. foto anp Waarom gaat motorgekte veel dieper dan autogekte? Het ant woord van motorliefhebber en wetenschapsjournalist Warna Oosterbaan is even filosofisch als de vraag: ,,De motor is veel meer de vervulling van een droom dan de auto, want de au to heeft geen door de menselij ke spierkracht voortbewogen voorloper. Een auto is een ge mechaniseerd rijtuig. Niemand die in een auto plaatsneemt en de contactsleutel omdraait, zal diep in zich de triomf voelen dat hij die koets nu niet meer zelf hoeft te trekken... tenzij hij een paard is". Wie een Harley-Davidson heeft, is niet gewoon eigenaar van een motorfiets, maar heeft een ste vige brok Amerikaans erfgoed in zijn bezit. Net als de Britse mo torproducenten heeft Harley- Davidson altijd bewust vastge houden aan de techniek, stijl en karakter die deze machines ge neraties lang geliefd maakten bij motorrijders. Harley is een van de weinige merken die het met dat behou dende beleid hebben weten te redden door de jaren heen. Thans wordt het merk be schouwd als de absolute top wat motorrijden betreft. Een Harley is niet alleen maar een In zijn boekje Echte Motorfiet sen, cultuur en techniek van de gemotoriseerde tweewieler stelt Oosterbaan dat motorrijden niet alleen techniek en fraaie lij nen is, maar vooral ook harts tocht, spanning en historie. Hij geeft een compact overzicht van ontwikkelingen in de mo torbranche, geschiedenis van marktontwikkelingen en een schets van 'de motorcultuur'. ECHTE MOTORFIETSEN, cul tuur en techniek van de gemo toriseerde tweewieler; door Warna Oosterbaan; uitgeverij Thoth, Amsterdam; 24,50. motorfiets, het is een manier van leven. Uitgeverij Ars Scribendi heeft een boek op de markt gebracht dat geheel is gewijd aan de le gendarische Amerikaanse 'vrij heidsmachine' Harley-David son. Het is een rijk geïllustreer de lofzang op een cultureel fe nomeen in al zijn facetten en moet niet gezien wórden als een technisch naslagwerk maar puur als een blader-boek. EEN DROOMMOTOR, Harley- Davidson; door Graham Scott; uitg. Ars Scribendi te Harme ien; 80 blz.; 37,50. leusden »gpd Nadat Audi eerst vorig jaar zijn 80-model met een 2.8 liter V6- motor is gaan leveren, volgt nu ook een 'kleinere' V6 met een inhoud van 2.6 liter. Het lijkt wat merkwaardig, als een fabri kant binnen een jaar een twee de zespitter het daglicht laat zien. En dan nog wel een ma chine, die slechts een slordige 200 cc en 24 paardekrachten minder meet. Audi houdt vol FIETSSTROOK B en circusfiets I die door ie- dereen te be rijden is, daar lijkt de 'Funfiets' van Thijs In dustrial Designs het meest op. Er zitten twee wielen aan, een zadel en een stuur, dus waarom zou het rijden i een probleem opleve- I ren? Dat het toch aan- komt op balanceren als op een eenwieler, is omdat het stuur vlak tegen het zadel aanzit. De 'Funfiets' kan het beste zonder handen bereden worden, hoe raar dat ook klinkt. Het was de makers voornamelijk te doen om een opvouwbare fiets, waar zo wei nig mogelijk onderdelen aanzit ten. Het stuur bestaat daarom slechts uit een hendel, de rede lijk grote wielen staan dicht bij elkaar en er valt met behoorlijke snelheid op te rijden. Volgens ontwerper Derk Thijs kan een geoefend rijder met zijn fiets even hard gaan als een racefiets. De 'Funfiets' was op de afgelo pen FietsRai uit te proberen en vrijwel iedereen kon er pro bleemloos mee wegrijden. De prijs van deze vouwfiets be draagt 1.500 gulden. Meer infor matie over levering via tel. 01180-34166. HAARLEM Fabrikanten en consumenten hechten veel waarde aan dit on derzoek van bijna 5 miljoen au to's. De TüV noteert de manke menten en de mate waarin be paalde gebreken bij de verschil lende modellen voorkomen. De resultaten worden in het rap port gemeld als minstens 500 dat er een 'gat' moest wordpn opgevuld tussen de 2.3 liter 5- cilinder van 133 pk en de nog verse 2.8 liter van 174 pk. In meer opzichten is gekozen voor een soort gulden midden weg. Vooral op de thuismarkt Duitsland is het prijstechnisch, met name vanwege de verzeke ring, interessant om een motor te hebben die de 150 pk grens niet overschrijdt. Dat scheelt aanzienlijk in premie voor de assurantie. auto's van een bepaald model zijn gekeurd. Bij de groep auto's niet ouder dan drie jaar bezet ten Japanse auto's de eerste zes plaatsen, waarbij de Subaru Jus- ty de lijst aanvoert. Opmerkelijk is overigens dat als minst sto- ringsgevoelige niet-Japanse au to onze eigen Volvo 340/360 staat genoteerd. Tot en met vijf jaar zijn zelfs de Een andere factor is de belang stelling vanuit de zakelijke we reld. „Vooral in Duitsland speelt het een rol bij veel bedrijven. 'Hogere' medewerkers krijgen een auto met meer vermogen, waarbij de 150 pk een soort tre de is als het gaat om een auto van de zaak. Dat speelt hier (nog) erg sterk. Het is puur voor de status", aldus een Audi- woordvoerder. Het zal daarom duidelijk zijn dat het concern in eerste in- redactie: Theo van der Kaaij eerste zeven plaatsen voor au to's uit Japan, waarna pas twee Duitse modellen volgen. Top scorer is Toyota met de Carina, Starlet en Corolla bovenaan. Na zeven jaar staat de Carina nog bovenaan met de minste klachten, gevolgd door de Corolla. Maar de Duitsers ruk ken nu zichtbaar op in de rang lijst en bezetten al de plaatsen 3, 4 en 5. Als de lijst van gekeurde auto's wordt uitgebreid met auto's die acht, negen en tien jaar oud zijn, komt de Duitse degelijk heid goed tot uiting. Er staat dan nog maar één Japanse auto (wederom de Toyota Carina) bij de beste tien genoteerd op een zesde plaats. Buiten onze Volvo 340/360 (8ste) worden alle ove rige plaatsen ingenomen door Duitse auto's met de Opel Asco- na als minst storingsgevoelige. stantie vooral naar de thuis markt heeft gekeken met het uitbrengen van deze 'kleinere' V6. Niettemin is de machine voor Nederland beslist zo inte ressant en dan gaat het vooral om het Financiële aspect. De Audi 80 2.6 zal naar ver wachting tussen de 63 en 65 mille moeten gaan kosten, als hij eind dit jaar in het gamma voor 1993 leverbaar wordt. En dat is toch even wat minder dan de 80 2.8, die ruimschoots de 70 mille te boven gaat. En in de praktijk blijkt dat de luttele paardekrachten minder, zeker in de Nederlandse situa tie, nauwelijks zullen worden gemist. De acceleratie van nul naar honderd vergt 9,5 secon den en de topsnelheid bedraagt nog maar liefst 212 kilometer per uur. De krachtbron trekt soepel als een turbine, loopt rustig en produceert weinig ge luid. Zowel de 80 als de Coupé winnen sterk aan comfort met deze nieuwe zespitter. BLIK IN HET VERLEDEN LONDEN Reuter De Brits Lotus Group, eigen dom van de Amerikaanse autofabrikant General Mo tors (GM), gaat de produktie van de prestigieuze sportwa gen Elan beëindigen. Lotus ziet zich daartoe gedwongen door de economische reces sie op de belangrijkste afeet- markten. De maatregel gaat gepaard met een verlies van 300 van de in totaal 570 banen, zo heeft de autoproducent maandag bekendgemaakt. „We geloven niet dat de markten zich op korte ter mijn zullen herstellen", al dus Lotus-directeur Adrian Palmer. De produktie van de Esprit, een duurder model uit de Lotus-stal, zal met een frequentie van één per dag worden voortgezet. Verder produceert de groep ook de Lotus Omega/Carlton voor GM-dochterOpel/Vauxhall. De laatste uitvoering van de Elan werd in oktober 1989 gelanceerd. Dat was drie jaar na de overname van Lotus door GM. Aanvankelijk lag het in de bedoeling jaarlijks 3.000 Elans te fabriceren. Handelsbelemmeringen in de Verenigde Staten en de economische recessie zorg den ervoor dat er tot op he den niet meer dan 3.857 au to's van de band rolden. Een groot deel van deze auto's heeft tot op heden geen ko per gevonden. Lotus werd in 1952 opgericht door de legendarische cou reur Colin Chapman, een voormalig ruimtevaartinge nieur. Zijn technische kun nen en meedogenloze mana gementstijl brachten Lotus naar de top van de interna tionale race-industrie. In het Formule 1-circuit be haalde Lotus in de periode '63-'78 liefst zeven wereldti tels. In de loop der jaren on brak het Lotus echter aan fi nanciële middelen om bij te blijven op technologisch ge bied. De Elan werd de afgelo pen jaren in Engeland ver kocht voor een prijs van 21.000 pond 69.000), in ons land moest de sportwa gen ruim 120 mille opbren gen. GM introduceerde de Lotus ook in de VS, maar daar moest de Elan het afleg gen tegen veel goedkopere Japanse sportwagens. Alphen a/d Rijn Voorschoten Katwijk Hoorn 174 Hofweg 39 Zeeweg 61 01720-21521 071 -769307 01718-1514 eversstraat 30 v.d. Valk Bouwmanweg 2 071 - 173414' 071 -899212 het wielercircuit Spaarnwoude is gratis. GOEDE fietshand schoenen fungeren als schokbrekers. Aan de binnenzijde zijn deze handschoenen dik, zo dat de handpalm min der bloot staat aan tril lingen en schokken on der het fietsen. Hand schoenen voor de fiets hebben geen vingers. Het Amerikaanse fiets- merk Specialized brengt fietshandschoe nen die voorzien zijn van schokabsorberend gel als vulmateriaal. Er zijn twee typen, de Blob City van 69 gulden eri de Blob Extreme van 79 gulden. De 'Funfiets': makkelijk rijden zonder handen. HET WIELERCIRCUIT van Spaarnwoude is zondag 28 juni het domein van ligfietsers. Jaar- het land wedstrijden gehou den, nu is het weer de beurt aan Spaarnwoude. Er komen diver se typen ligfietsen aan de start, waaronder veel zelfbouw. De dag begint om 13 uur met een tijdrit over tien kilometer. De winnaar is straks tevens houder van het Nederlands re cord op deze afstand. Daarna is Wie een ligfiets heeft kan mee doen in het veld van bekende hardrijders. Het dragen van een helm is verplicht en het in schrijfgeld bedraagt tien gulden. Publiek is welkom, toegang tot n onder alle omstandigheden grip op het fietsstuur te houden. Dat kan zijn op bijvoorbeeld klinkerwegen en slechte fietspa den en voor de ATB-fietser op bospad en ongebaand terrein. NA DE 'Fiets van het Jaar' is nu ook de 'Vakantiefiets van het Jaar' gekozen. Niet door een ju ry, maar door de bezoekers van de onlangs gehouden Fietsva- kantiebeurs in de Amsterdamse Jaap Edenhal. Uit veertien fiet sen selecteerde het publiek de Giant Expeditioi gglggg In 1965 begon de Duitse firma andere merknamen gingen de Auto Union, ontstaan uit het sa- kast in. De eerste na-oorlogse mengaan van Horsch, Wanderer, Audi werd het type 60 (op de fo- Audi: het type 100 (midden). Audi en DKW, aan een nieuw to links), dat gebaseerd was op Daarvan kwam een jaar later ook tijdperk. De merknaam Audi de DKW F 102. Spoedig volgden een fraaie coupé-versie van op werd uit het stof gehaald en de ook andere aanduidingen (70, de markt (rechts), •archieffoto WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Amsterdam - Den Haag (A 4) T.h.v. de Schipholtunnel. Van 24 juni tot en met 10 juli zal het ver keer in beide richtingen op onregelmatige tijdstippen tussen 24.00 en 06.00 uur met maximaal 15 minuten volledig stilgelegd worden. Dit in verband met de bouw van een vliegtuigviaduct direct ten zuiden van de Schipholtunnel. Amsterdam - Utrecht (A 2) Tussen Vinkeveen en Utrecht, in beide richtingen, dag en nacht. Gouda - Hoek van Holland (A 20) Ter hoogte van het Kleinpolderplein, in beide richtingen, overdag. Zwolle - Amersfoort (A 28) T.h.v. de IJsselbrug bij Zwolle, in beide richtingen, dag en nacht. Uw Toyotadealer voor Groot Leiden Weversbaan 9, LEIDERDORP - Tel. 071-899256 GARAGE DIJKSMAN BV Officieel Toyota-dealer ook voor terrein auto's 4 W.D. en bedrijfswagens. Oegstgeesterweg 17-23 - Rijnsburg Tel. 01718-20500 Vrijdagavond - koopavond Harley-Davidson, een manier van leven

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11