FNV-bond: Werkdruk vastleggen in CAO '93 Wegenbouwer Baars: De fiscus heeft niets tegen me Economie Samenwerking tussen persdiensten in studie Iets minder aanvoer bij Maasvlakte Olie Terminal Computer koppelt koper en verkoper van bedrijf Varen op een supermagneet 'EG moet niet over fusies beslissen' brussel De Europese Commissie moet haar bevoegdheid om grote bedrijfsfusies te verbieden overdragen aan een instelling die opener en onafhankelijker is. Dat hebben topfunctionarissen van de fusie-autoriteiten in Groot-Brittannië en Duitsland deze week verklaard op een symposium in Brussel. De zeventien le den van de Europese Commissie worden benoemd door de EG- regeringen. Ondernemers hebben zich dan ook vaak afgevraagd in hoeverre politieke belangen het oordeel over een fusie beïn vloeden. De kritiek van de twee landen komt op een ongelukkig moment, want 'Brussel' probeert zich de laatste tijd juist te ont doen van het imago te bemoeizuchtig te zijn. Karsten wil winkelketen Oost-Europa blokker* Levensmiddelengroothandel P. Karsten uit Blokker wil zich sterker gaan richten op de Oosteuropese markt Dit week einde werden iwee nieuwe groothandels geopend één in Buda pest en één in Moskou. De groothandel onder de naam Maxa is de eerste zelfbedieningsgroolhandel in Hongarije. Eerder wer den al vestigingen geopend in Moskou, Roemenië en Polen. Bin nen enkele jaren wil Karsten een keten van groothandels exploi teren in deze landen. In Nederland heeft Karsten diverse distri butiecentra verspreid over het hele land. Hij wil ook in eigen land een keten van zelfbedieningsgroothandels starten. Gisteren nam hij een vernieuwd distributiecentrum van 16.000 vierkante meter in Klundert, onder de rook van Rotterdam, in gebruik. Polygram koopt CD-fabriek Philips londen Polygram heeft de compact-discfabriek van Philips in Kings Mountain in de Amerikaanse staat North Carolina overge nomen. Met de transactie is 25 miljoen dollar gemoeid, aldus Polygram. De fabriek produceerde vorig jaar 50 miljoen cd's en heeft een capaciteit van 60 miljoen stuks. Polygram voert al sinds januari van dit jaar namens Philips het beheer over de fa briek. Philips heeft een belang van 80 procent In Polygram, een van de grootste leveranciers van geluids- en beelddragers in de wereld. Zweedse economie loopt nog terug parijs» De economie van Zweden zal ook dit jaar achteruit gaan. Vorig jaar nam het Bruto Nationaal Produkt (BNP, wat in totaal in een land wordt verdiend) af met 1,2 procent en dit jaar zal de achteruitgang 0,3 procent bedragen. Dit schrijft de OESO, de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, in haar jongste publicatie over de economie van Zweden. Voor 1993 voorziet de OESO een bescheiden economische groei van 0,9 procent. Zweden vroeg in juli vorig jaar het lidmaatschap van de EG aan. De inflatie in Zweden zakte wel. Die komt dit jaar uit op 2,3 procent na 7,5 procent in 1991. Onwennige discussie over 'wollig' onderwerp den haag gpd Er komt mogelijk een nieuw sa menwerkingsverband van re gionale dagbladen. Vier grote uitgevers van regionale kranten hebben opdracht gegeven tot een studie naar de mogelijkhe den van samenwerking van de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD), Persunie en Sijt- hoff Persdienst. Deze krant is lid van de GPD. De drie persdiensten zijn sa menwerkingsverbanden van re gionale dagbladen met in totaal een oplage van bijna twee mil joen kranten. De Hollandse Dag bladcombinatie BV (uitgever van onder meer deze krant), Wegener NV, de Fries Gronings Drentse Pers BV en Sijlhoff Pers BV hebben bij de drie persdiensten aan gedrongen op een onderzoek naar mogelijke samen werking. De Amsterdamse des kundige drs. C.E. de Koning heeft opdracht gekregen een studie te verrichten. Hij moet voor eind september klaar zijn. De uilgevers verwachten dat sa menwerking leidt tot kostenver mindering en kwaliteitsverho ging- De GPD is verreweg de groot ste van de drie organisaties. De GPD-kranlcn hebben een geza menlijke oplage van 1,2 miljoen kranten per dag, de Persunie bladen 550.000 en de Sijthoff- kranlen 230.000. Bij de GPD zijn aangesloten Haarlems Dagblad/Haarlem meers Dagblad/IJmuider Cou rant, Leidsch Dagblad/Alphcns Dagblad, Arnhemse Courant, Brabants Nieuwsblad, de Gooi en Eemlander, Leeuwarder Courant, Limburgs Dagblad, Nieuwsblad van het Noorden, Provinciale Zeeuwse Courant, Rotterdams Dagblad, Tubantia, Noordhollands Dagblad en Utrechts Nieuwsblad. De Pers unie-kranten zijn Het Binnen hof, Friesch Dagblad, Twentse Courant, Apeldoomse Courant, is met te verwachten ken H. Kes, rotterdam anp. De totale aanvoer bij de Maas vlakte Olie Terminal (MOT) is vorig jaar ten opzichte van 1990 gedaald van 36,6 miljoen naar 35 miljoen ton. Er werden 165 tankers ontvangen. In 1990 wa ren dat er 179. De gemiddelde omvang van de per tanker aan gevoerde lading was iets groter dan in het voorgaande jaar, zo blijkt uit het jaarverslag. De MOT heeft zes romman- arnhem gpd De Dienstenbond FNV wil bij de cao-onderhandelingen voor 1993 meer nadruk leggen op het terugdringen van dewerkdruk. De vakbondsonderhandelaars moeten ech ter nog veel koudwatervrees overwinnen om het onder werp tijdens de onderhandelingen aan de orde te stellen. Dat bleek gisteren tijdens de manifestatie 'Druk druk druk' van de Dienstenbond in Utrecht. dan het ter sprake brengen van een onderwerp als werkdruk. H. Noten, landelijk bestuur der van de bond in het bankbe drijf, zei niet te weten hoe je over werkdruk moet onderhan delen. Hij vond het maar een 'wollig' begrip. „Het valt niet te meten en is boverldien nog zeer persoonlijk. Werkdruk lijkt de ziekte van deze tijd", aldus No- Bestuurder A. Steyaert van de Dienstenbond moest erkennen dat werkdruk een zeer onwen nig thema is voor een vak bondsonderhandelaar. Hij bracht het onderwerp in tijdens de laatste cao-onderhandelin gen bij Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB, moederconcern van onder meer Hema en Bijen korf). Onderhandelen over meer salaris of vakantiedagen viel hem toen een stuk makkelijker Toch moest hij uit onder zoeksmateriaal van de bond de conclusie trekken dat werkdruk grote gevolgen heeft. Bij de NMB Postbank blijkt dat een te grote werkdruk gevolgen heeft voor het functioneren van de organisatie. Bovendien zegt 11 procent van de werknemers bij het bankconcern moedeloos te zijn als gevolg van een te grote werkdruk. De bond meent dat het oplos sen van werkdruk vooral een kwestie van maatwerk is. Per bedrijf of bedrijfstak kunnen de problemen verschillen. Zo bleek volgens Steyaert bij KBB na de invoering van de ATV de herbe zetting onvoldoende te zijn in gevuld. Reorganisaties werden slecht begeleid. Bovendien daalde na elke loonstijging het aantal arbeidsuren, waardoor de werknemers per saldo harder moesten werken. Bij het warenhuisconcern zijn inmiddels specifieke afspraken gemaakt om de werkdruk te verminderen. Daarbij wordt on der meer gedacht aan minder uitzendkrachten, een betere be geleiding van nieuw personeel en het afschaffen van de inge wikkelde code met zeven cijfers die Hema-caissières bij elk pro dukt moeten intikken. Steyaert zag echter naast maatwerk drie algemene terrei nen waarop de bond moet in zetten: meer personeel, be moeienis met planning en orga nisatie en aandacht voor de ar- bowet. De bond moet daarbij zelf het voortouw nemen, aldus Steyaert. „Het is belangrijk dat werkgevers weten dat de vak bonden op scherp staan. Want daardoor zullen ze het in het vervolg wel laten om bijvoor beeld loonstijgingen weer terug te verdienen door het personeel harder te laten werken." aangeboden: goed lopend familiebedrijf met grote klantenkring, zonder langlopende schulden. Het is het type advertentie dat lang zaam is verdwenen. Onderne mers hebben tegenwoordig hun bankier of accountant om de overname te regelen. Toch gaat dat vaak niet naar tevre denheid. De Kamer van Koop handel in Arnhem begint daar om een proef met een onder nemingsbeurs. Het experiment gaat in juli van start. Naast Arnhem doen nog zes Kamers in het zuiden van het land mee aan de proef. „Gezien de belangstelling die er nu al is, zie ik op korte ter mijn een landelijk netwerk ontstaan", zegt projecüeider J. Lammers. Hij ziet zelfs nog meer per spectief voor de onderne- mingsbeurs: „We zitten hier vlakbij Duitsland. Duitse on dernemers tonen belangstel ling voor vestigingen in Neder land. Het bedrijfsleven wil graag de stap maken naar het Amersfoortse Courant, Drentse Courant, Zwolse Courant, De venter Dagblad en Gazet van Antwerpen. Bij Sijthoff zijn Haagse Courant, Delftsche Cou rant, Goudsche Courant en Wesüandse Courant aangeslo ten. Directeur-hoofdredacteur P. Hollaar van de GPD: „Nu de landelijke dagbladen niet langer groeien, moeten de regionale kranten slagvaardig optreden om de geboden kansen te grij pen." Hij verwacht dat de sa menwerking niet ten koste van arbeidsplaatsen zal gaan. Bij de GPD werken 60 re dacteuren en 17 bui tenlandse correspon denten. Persunie 'Verschraling heeft 13 werknemers. 1 Hollaar verwacht nieuwsaanbod nip, gesp^. king uiteindelijk zul len leiden tot ver schraling van het nieuwsaanbod. „On derling onderscheid van de kranten blijft mogelijk door de selectie. De GPD verspreidt veel meer nieuws dan de kranten kunnen plaatsen. Ze zullen dus moeten kiezen en dat betekent dat elke krant andere keuzen kan ma ken." de Stichting Persunie en directeur van de Zwolse Courant, wil niet vooruitlopen op de uitkomst van de studie. „De heer De Ko ning krijgt niet de opdracht om te kijken hoe de persdiensten in elkaar moeten worden gescho ven, maar moet de vraag beant woorden of het kan. Zo lang we het resultaat daarvan niet ken nen, is al het andere specula- 1. Brakman, i journalistenbond NVJ, vreest voor de diversiteit van het nieuwsaanbod van regionale kranten. „Nu zijn er nog drie parlementsredacties. De moge lijkheid bestaat dat er in het slechtste geval maar één over blijft. Daarom staat voor mij al lerminst vast dat deze studie tot integratie van de drie diensten moeten leiden." dilaire vennoten: BP Nederland, Total Opslag en Pijpleiding, Shell Nederland, Paktank Maas vlakte, Esso Nederland en Kuwait Petroleum Europoort. De daling van de aanvoer vorig jaar kwam voor rekening van de afneming van de per tanker aangevoerde en rechtstreeks in tanks van derden opgeslagen olie. De directie vindt dat 1991 bevredigend is verlopen en ver wacht voor 1992 gelijke resulta- 's Werelds eerste schip dat wordt aangedreven door de kracht van een supergeleidende magneet beleefde deze week in het Japanse Kobe zijn waterdoop. Achter de enorme n de voorkant bevindt zich een 25 vierkante meter grote machinekamer met de modernste maritieme apparatuur. Het vaartuig zal nog een klein jaar alleen maar testvaarten i. fotoep a buitenland. Waarom dan geen internationale koppeling, om te beginnen met Duitsland?" De ondernemingsbeurs is er in eerste instantie voor het midden- en kleinbedrijf. „Een sector met veel familiebedrij ven", aldus W. Mulder van de Arnhemse Kamer. „Vaak zijn de kinderen niet geïnteres seerd in voortzetting van het bedrijf. Dan kun je opheffen of proberen de zaak te verkopen. De ondernemingsbeurs moet eigenaars daarbij helpen." De beurs draait rond een computer, waarin per branche en regio ondernemingen wor den aangeboden. Om de priva cy te beschermen, wordt alleen een omschrijving gegeven. Als iemand interesse toont, vraagt de Kamer aan de aanbieder of de overnemer welkom is. Voorzichtigheid is ook gebo den om soms emotioneel ver lopende proces van verkoop van een onderneming te bege leiden. „Dertig of veertig jaar werken voor je eigen zaak", zegt Mulder. „Dat is toch vaak een levenswerk. Daar moet je zorgvuldig mee omgaan." Installatiebedrijf Borsje op rand van faillissement ROTTERDAM GPD Het installatiebedrijf Borsje Buijsman, met 500 werknemers verspreid over tien vestigingen in het land, zit op de rand van een faillissement. Het bedrijf heeft de Industriebond FNV ge meld dat het geen geld meer heeft om over de maanden mei en juni de salarissen en het va kantiegeld te betalen. De Industriebond FNV over legt nu met de bedrijfsvereni ging over het (tijdelijk) overne men van de salarisverplichtin gen. Het bedrijf is in forse finan ciële problemen geraakt door grote verliezen in met name de Rotterdamse vestiging. De ban ken willen in feite geen nieuwe kredieten meer verstrekken. De als externe adviseur aan getrokken P. Emmelot hoopt op zeer korte termijn alsnog tot overeenstemming te komen met een gegadigde die de groep wil overnemen. Het bedrijf heeft volgens be stuurder Meijer van de Indus triebond FNV in principe een goede orderportefeuielle, maar verkeert door slecht manage ment al jaren in liquiditeitspro blemen. De schuldenlast van het bedrijf wordt geschat op 15 tot 20 miljoen gulden. klimmen geert dekker Eigenlijk wil wegenbouwer Baars niet klagen: „We zijn ferme mensen, we weten wat we doen." Maar met lede ogen moet hij toezien hoe akelig leeg de orderportefeuille raakt. Nog even is er werk voor de ruim honderd werk nemers van Baars Wegenbouw BV, maar hoelang dat duurt, kan de ver trekkende directeur niet zeggen. Gemeenten en het provinciebestuur van Limburg zijn allergisch voor hem geworden. Elke opdracht voor Baars is in de volksmond immers een gekoch te? Heeft Baars zelf niet gezegd dat tientallen bestuurders door hem be taald worden? „Nee, zo heb ik het niet gezegd. Wal er nu allemaal gesugge reerd wordt, is gewoon niet waar." „Wat zijn steekpenningen?" vraagt Baars zich af. „Ik ben gebeld door een journalist die mij vertelde dat hij ijzer- sterk stond, omdat hij alle namen had, alle zeshonderd mensen die ik met de kerst een kaartje stuur. En dan wordt mij gevraagd namen te noemen! Stel je voor dat je je naam in de krant ziet staan, omdat je van mij een kaartje of een fles jonge klare krijgt. Dat doe ik dus niet." Baars geeft zijn visie op de affaires, stuk voor stuk. „Meneer Dohmen (provincieambtcnaar, red had in 1984 grote financiële problemen. Bij twee banken heb ik geprobeerd voor hem te bemiddelen, maar dat lukte niet. Toen heb ik uiteindelijk een le ning van 35.000 gulden van hem over genomen en die in 1984 tot en met 1986 in 24 termijnen voor hem afge lost. Met Dohmen maakte ik de af spraak dat hij zou terugbetalen, maar hij heeft maar twee termijnen kunnen betalen." Baars laat een brief zien, opgesteld door drs. A. Bemelmans, tot enkele ja ren geleden fiscaal adviseur bij het ac countantsbureau Moret. Daarin .ver klaart Bemelmans dat hij aanwezig is geweest bij een gesprek tussen Doh men en Baars, op 27 juni 1989, en dat Baars toen nadrukkelijk aan Dohmen heeft gevraagd de volgende termijnen af te lossen. „Dat was een van de vele keren dat ik hem dat verzocht", zegt Baars nu. In december 1989 schreef hij Dohmen nog een brief, met dezelf de strekking. De brieven van Bemel mans en Baars zaten niet in de pro cesstukken van de rechtszaak tegen Dohmen. „Nee", zegt Baars, „daar is me nooit r Borg Voor ex-wethouder Craenen van het Limburgse Echt heeft Baars uitslui tend een bemiddelende rol gespeeld, zegt de wegenbouwer. „Ik heb niet daadwerkelijk borg gestaan voor de schulden van Craenen. Die borg is ge geven door de NMB. Ik heb me uitein delijk wel bereid verklaard de kosten te betalen die de bank zou maken als er een beroep op die borgstelling ge daan werd. Dat is toen inderdaad ge beurd. Craenen kon niet betalen en de NMB zat met een strop van 46.000 gulden. Ik heb in november 1988 de kosten betaald. Dat was 17.500 gul den." De Rijksaccountant, die in 1989 in opdracht van de Inspecteur van de Vennootschapsbelastingen de boeken van Baars nakeek, rapporteerde op 11 december van dat jaar dat Baars de af lossingen van de overgenomen lening van Dohmen 'ten laste van het resul taat' had laten komen. Met andere woorden: het bedrag was afgetrokken van de winst, nog voordat er belasting over was betaald. Baars had, volgens de Rijksaccountant, het bedrag moe ten 'activeren'; hij had het moeten specificeren als kosten. Baars: „Maar dan was de naam van Dohmen in de openbare jaarstukken voor de Kamer van Koophandel gekomen, en dat wil de ik niet doen." De accountant stelde vervolgens aan Baars voor de winst van het daar op volgende jaar te verhogen met de afgeloste bedragen. 'Om een navorde ring te vermijden,' aldus het rapport, waarin vervolgens de conclusie ge trokken wordt dat Baars 'fiscaal' geen blaam treft. 'Fiscaal zijn er tenaan zien van deze twee kwesties geen twij- Baars heeft na alle affaires nog wel werk in zijn orderportefeuille gestaag slinken. fels omtrent de acceptatie als kosten post voor de BV. Net als bij Dohmen is er bij Craenen echter sprake van het verlenen van voordelen in wat voor vorm dan ook aan een ambtenaar. Deze beide kwesties worden ter be oordeling aan de officier van justitie voorgelegd.' Waarop Baars in februari 1990 voor het eerst bezoek kreeg van de Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst (FIOD). Met de gegevens die de FIOD bij Baars verzamelde, ging de opspo ringsdienst naar de twee toenmalige verdachten en op 12 juli vond er een twee de gesprek plaats met Baars, een gesprek met de bekende consequen ties. „Ze kwamen praten over die twee gevallen, maar er kwamen ook nogal wat kwesties daarbuiten aan de orde. Ik heb me toen wat laten gaan", zegt de zakenman, die meteen daarop weer benadrukt wil zien dat dat niet betekent dat de vorm waarin zijn ver klaring naar buiten is gekomen, de juiste is. Vooral het verband waarin de namen van de vroegere gedeputeerde Buck, Europarlementariër Notenboom en DSM-directeur Geerards genoemd worden, vervult hem nog steeds met afschuw. De drie waren bestuursleden van de stichting Baars Beheer die de aandelen van de BV beheerde maar worden in het FIOD-verslag van het gesprek met Baars genoemd als derde, laatste en meest belangrijke ca tegorie mensen die zich uitstekend le nen voor omkoping. „Onbehoorlijk", is het woord dat Baars voor die context gebruikt. „Na tuurlijk heb ik gezegd dat voor een be drijf, voor de continuïteit ervan, een verstandige inbreng van wijze man nen belangrijk is. Maar wat er nu staat is vreselijk, alsof ze ïk-weetniet-wat gedaan hebben. Dat heb ik hen ook eerlijk verteld." Baars weet dat de tekst van de verklaring hem is voorge lezen, voordat hij ondertekende. Het meest opzienbarende onder deel van Baars' verklaring tegenover de FIOD wordt gevormd door de uit spraken waaruit de stellige indruk ontstaat dat Baars voortdurend men sen zou omkopen. „Ja, wij kopen werk in, dat heb ik verschillende keren ge zegd. Maar wat denkt u? Werk kopen van bestuurders? Dat kan helemaal niet! We kopen werk van collega's, als onderaannemer. Zo gaat dat!" „Wat natuurlijk wel gebeurt, is dat ik bestuurders tegenkom, die zeggen: heeft u aan onze voetbalclub gedacht. Natuurlijk gebeurt dat, wat is daar voor bijzonders aan, dat heeft toch niets met omkoping te maken? Het barst hier van de brieven met Com missies van Aanbeveling. Ik heb dikwijls genoeg gedacht: wat mpet je daar toch mee, zoveel kolossale na men? Maar smeergeld, nee", zegt Baars. Ook de speciale rekening waar van hij regelmatig grote bedragen op nam, ziet hij niet als een bewijs voor het betalen van smeergelden. In eer dere uitspraken verklaarde de onder nemer al dat dat soort betalingen 'zonder rekening' tot de normale gang van zaken behoorde. Baars verwijst weer naar de rapportage van de Rijks accountant. Blaam 'Belastingplichtige heeft betalingen voor goodwill, vergoedingen voor de inkoop van ongevraagde adviezen, betalingen voor de inkoop van werk en andere betalingen om de goede re laties in stand te houden, verzameld op een aparte rekening in de boek houding', staat daar. Waarna vervolgd wordt met: 'Belastingplichtige heeft bij de controle verband kunnen aan tonen tussen betalingen en eventueel daaruit voortvloeiende opdrachten, zonder daarbij de namen van de ont vangers bekend te hoeven maken. Ge zien de betrouwbare indruk die de boekhouding maakt, de goedkeuren de verklaring van de accountant en het hoge netto privé van de directeur, kan ik de Inspecteur adviseren deze uitgaven als kosten te accepteren." Waarmee voor Baars de kous af is. Niet voor juristen, gemeentebestuur ders, provinciale politici of journalis ten echter, heeft Baars gemerkt. Zijn bedrijf zal failliet gaan als het niet van alle blaam wordt gezuiverd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10