Nieuw akkoord over kernwapens Alliantie Bosnië en Kroatië Joegoslavië merkt effect van sancties Onenigheid over evacuatie Mellery Buitenland Pas op! Aardappelen! Amnesty: Nepal blijft mensenrechten schenden Belgische pers smult weer eens van moordzaak Weinberger beschuldigd in Iran-contra-affaire WOENSDAG 17 JUN11992 Shamir en Rabin: coalitie mogelijk Jeruzalem* De Israëlische premier Yitzhak Shamir en de leider van de oppositionele Arbeid, Yitzhak Rabin, sluiten samenwer king niet uit als de parlementsverkiezingen hen volgende week dinsdag geen meerderheid opleveren. Volgens opiniepeilingen gaan Arbeid en Likud vrijwel gelijk op, met een kleine voor sprong voor Rabin. Geen van de beide partijen zou echter op 23 juni op een meerderheid afstevenen. 'Geen geheim dossier over Maxwell' londen De Britse geheime dienst heeft nooit een dossier gehad over de zakelijke beslommeringen van de overleden mediamag naat Robert Maxwell. Dat heeft de Britse premier John Major gisteren verklaard. De krant Financial Times, die daarvan maan dag melding maakte, baseerde zijn verhaal op uitspraken van een voormalige werknemer van de geheime dienst. Maxwells meest besproken wapenfeit betreft Jhet lichter maken van de pensioenkassen van zijn bedrijven met naar schatting 1,5 mil jard gulden. Mobutu houdt voet bij stuk Kinshasa Zaïrese soldaten hebben gisteren een protestmars van zo'n honderd mensen uiteengejaagd die demonstreerden tegen de verklaring van president Mobutu dat hij de premier van het land wil blijven benoemen. De demonstranten probeerden het Volkspaleis te bereiken waar afgevaardigden van het Zairese parlement zich voorbereiden op het aanstellen van een over gangsregering. Bij de actie van het leger vielen geen gewonden. Franse senaat akkoord met 'Maastricht' parus De Franse senaat heeft vanmorgen met 192 tegen 117 stemmen grondwetswijzigingen goedgekeurd die de weg vrijma ken voor een referendum over het Verdrag van Maastricht. De conservatieve RPR stemde met de communisten tegen, maar de regerende socialisten en de centrum-rechtse UDF zorgden voor een meerderheid. Het wetsontwerp gaat nu terug voor een twee de behandeling naar de Nationale Assemblee. Drastische vermindering arsenaal VS en Rusland De Verenigde Staten en Rusland zijn het gisteren eens geworden over een drastische vermindering van hun voorraden strategische wapens. Beide landen zullen de komende tien jaar tweederde van hun kernwapens ver nietigen. Dat is ruwweg een halvering van het maximum dat is toegestaan onder het vorig jaar getekende Start verdrag. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT en vergaande ont wapeningsovereenkomst werd bereikt tijdens een gesprek dat president Bush gisteren in het Witte Huis had met zijn Russi sche ambtgenoot Jeltsin. De Russische president kwam maandag in de VS aan voor een bezoek dat tot eind deze week zal duren. Het akkoord gaat verder dan zelfs optimisten hadden durven voorspellen, en heeft vooral be trekking op de meest dodelijke kernwapens, de strategische ra ketten voor de lange afstand. „De nucleaire nachtmerrie ver dwijnt hiermee meer en meer voor ons, onze kinderen en on ze kleinkinderen", aldus Bush. De VS en Rusland beschikken samen nu nog over 21.000 kern koppen. Het vorig jaar geteken de Start-akkoord had de ko mende jaren dat aantal moeten terugbrengen tot 8500 kernkop pen voor de VS, en 7500 voor Rusland. Begin dit jaar stelde Bush voor dat aantal verder te rug te brengen tot 4700 kern koppen. Nu is overeengekomen het aantal kernkoppen per land te verminderen tot zo'n 3000. Bush zei gisteren bovendien dat ook is overeengekomen dat alle op land gestationeerde strategi sche kernwapens met meervou dige kernkoppen worden ver nietigd. Dat houdt onder meer in dat Jeltsin akkoord is gegaan met de vernietiging van de tien koppige SS-18 raketten, de rug- gegraad van de Russische kern macht. Tot dusver wilden de Russen daar niet van horen. Omgekeerd is Bush volgens Jeltsin akkoord met de vernieti ging van meer dan de helft van Amerika's krachtige Trident-ra- ketten, die op onderzeeboten zijn gestationeerd. Deze raket ten zijn de kern van Amerika's nucleaire macht en hun vernie tiging was tot voor kort voor de Amerikanen onbespreekbaar. Het is de bedoeling dat de twee landen hun ontwape ningsplannen uiterlijk in 2003 ten uitvoer hebben gebracht. Maar als Amerika is staat is om de Russen te helpen bij de ver nietiging van hun raketten, dan kunnen de verminderingen ook al in het jaar 2000 worden vol tooid, aldus Jeltsin. Begin 'Operatie Aftocht' Havel geeft moed niet op President Havel van Tsjecho- Slowakije geeft de moed niet op. Nog voor het einde van deze week kan een principe-akkoord over de vorming van een fede rale regering worden gesloten, zo zei hij gisteren in Praag. De Tsjechische formateur Klaus en de Slowaakse leider Meciar hervatten vandaag hun onderhandelingen. Klaus zet in op het behoud van de federatie en voortzetting van zijn econo mische hervormingen; Meciar wil een veel losser staatsver band en aanpassing van het voor Slowakije ingrijpende sa- neringsbeleid. Havel ontleent zijn optimis me aan een vier uur durend ge sprek met Meciar, afgelopen maandag. Meciar wil dat Slowa kije onafhankelijk wordt en wei gert daarom steun aan de her benoeming van de Tsjech Havel als federaal president. Havel en Meciar wilden gisteren niet zeg gen of ze nader tot elkaar zijn gekomen. Eerder had Meciar nog geweigerd met de president te praten. BELGRADO MARCUS TANNER the independent De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft gisteren bekendgemaakt dat Bosnië een verbond heeft gesloten met Kroatië. VN-functionarissen vrezen dat die ontwik keling het onlangs overeengekomen staakt- het-vuren en plannen om het vliegveld van Sarajevo voor humanitaire hulp te openen, zou kunnen torpederen. De bevestiging van het bestaan van het pact, dat deze week via de Kroatische pers uitlekte, kwam nadat was gebleken dat Bos nië niet hoefde te rekenen op buitenlandse militaire interventie om een einde te maken aan het al twee maanden durende Servi sche beleg van Sarajevo. Tot nu toe was er altijd nog hoop dat moslims, Serviërs en Kroaten in Bosnië sa men konden werken. Maar door de be kendmaking van gisteren worden de be sprekingen afgebroken en de bruggen die waren geslagen naar de Serviërs, verbrand. Ondertussen betekent de Kroatische ver overing van Mostar, de hoofdstad van Her- cegovina, een behoorlijke terugslag voor de Servische strijdkrachten. In de belegerde, door Servische bombar dementen deels vernietigde hoofdstad, zei Izetbegovic dat een „alliantie tussen Kroatië en Bosnië geen gevaar betekent voor de Bosnische Serviërs. Het grootste gevaar voor Serviërs is niet Kroatië, maar Servische extremisten". Hij zei dat Bosnië steun zou zoeken op de islamitische conferentie, die Istanbul bijeenkomt. Izetbegovic verwierp de deelname aan een volgende ronde in de door de EG ge steunde vredesbeprekingen in Lissabon. „Wij onderhandelen niet met oorlogsmis dadigers en terroristen, omdat dit niet het zelfde land is als drie maanden geleden", zei hij. „Er is teveel bloed gevloeid." De gammele wapenstilstand rondom Sa rajevo heeft overigens ook de tweede dag overleefd, waarop VN-functionarissen on middellijk zeiden dat aan 'einde van de week' een vredesmacht van 1.100 VN-sol daten klaar kon zijn om het vliegveld van Sarajevo over te nemen. Maar door de voortgaande bombardementen en beschie tingen door sluipschutters raakten gisteren in Sarajevo twee journalisten gewond. brest* Franse boeren voeren al enkele dagen actie tegen het landbouwbeleid van de EG. Voor dit echtpaar betekende dat een hindemisloop over een met aardappelen bedekt wegdek in Brest. foto afp Zuid-Holland weigert met geld te helpen BELGRADO Rtr De sancties van de Verenigde Naties beginnen duidelijk voel baar te worden in de wankelen de economie van het nieuwe, uit DServië en Montenegro be staande, Joegoslavië. De stroomkosten schieten omhoog, automobilisten kunnen niet verder en de keukens van de snelbuffetten in Belgrado wor den met sluiting bedreigd. De strenge handels- en oliesancties, die de Verenigde Naties aan Servië en Monte negro hebben opgelegd vanwe ge hun rol in de strijd in Bosnië- Hercegovina, maken het leven moeilijk. De regering keurde gisteren een verhoging van de elektriciteitsprijs met 79,8 pro cent goed, terwijl de treinkaart jes 105 procent duurder wor den, zo meldde het in Belgrado gevestigde persbureau Tanjug. Volgens de laatste officiële cij fers heeft de maandelijkse infla tie in Servië een recordhoogte bereikt van 80,8 procent. MELLERY/LEIDEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Ondanks de alarmerende aan wijzingen dat de kinderen van Mellery worden bedreigd door kanker, is de Waalse regering voorlopig nog niet van plan het dorp te ontruimen. Volgens de Waalse minister Lutgen (milieu) is nu aanvullend onderzoek no dig. Ook twijfelt de regering nog steeds over het afgraven van de voormalige stortplaats, waar ook de Nederlandse ex-trans porteur Simon Kemp regelma tig zijn vrachten afleverde. De Amsterdamse hoogeleraar mi lieukunde, Lucas Reijnders, vindt echter dat de bewoners moeten worden geëvacueerd. Gijzelaars met vertraging vrij BAYRUT AP-GPD De Duitse gijzelaars Heinrich Strübig en Thomas Kemptner zijn vanmorgen in Bayrut over gedragen aan de Libanese pre mier Rashid Solh. Dat heeft de woordvoerder van Solh, Hikmat Abu Zeid, gezegd. Het tweetal zag er redelijk goed uit en zal in de loop van de dag naar Kreta worden gebracht, waar familie leden wachten. Gisteren maakten de ontvoer ders bekend dat ze Strübig en Kemptner binnen 48 zoudei\ overdragen. Korte tijd later meldde een Iraans nieuwsagentschap dat de twee in vrijheid waren gesteld. Vol gens het officiële Syrische nieuwsagentschap waren de Duitsers overgedragen aan een gemeenschappelijke Libanees- Syrische commissie. Waarom'ze pas vanmorgen aan de VN zijn overgedragen is niet duidelijk. Minister Lutgen maakte giste ren officieel de uitslag bekend van medisch onderzoek. Daar uit blijkt dat met name de ge zondeheid van kinderen ten op zichte van eerdere onderzoeken ernstig achteruit was gegaan. Plaatselijke huisartsen waren al eerder ingelicht, maar kregen een zwijgplicht opgelegd. Afge lopen weekeinde doorbraken zij die plicht en brachten de resul taten naar buiten. Aanvankelijk werden de stof fen tolueen en benzeen, die via de lucht uit de belt opwellen, als de grote boosdoeners gezien. Door het aanleggen van een uit gebreid buizenstelsel worden de gassen sinds twee jaar opgevan gen en verbrand. Uit metingen blijkt echter dat deze stoffen bij na niet meer in de lucht voorko men. Het was dus een raadsel waardoor de gezondheid van mensen in Mellery toch slechter werd. Volgens een ambtenaar, zo schijft het Belgische dagblad De Morgen, heeft de overheid in de belt onlangs een reservoir ont dekt van 25.000 ton afval dat is vermengd met de kankerver wekkende stof analine. Chemici kwamen deze stof op het spoor na onderzoek van aarde en wa ter uit de tuinen van Mellery. Hoogst waarschijnlijk is de aniline afkomstig van twee Bel gische chemische fabrieken. Een daarvan is Sopar uit Zelza- te, ook bekend in Nederland vanwege de processen die di verse milieugroeperingen tegen het bedrijf hebben aangespan nen. De stof zat in cementen blokken die door chemische re acties in de stortplaats zijn gaan lekken. De Zuidhollandse gedepu teerde Van der" Vlist (milieu) zegt er niets voor te voelen om op basis van de laatste berich ten financiële steun te geven om de Belgische problemen op te lossen. Tegen de provincie Zuid-Holland is vorig jaar door het actiecomité van de inwo ners uit Mellery bij de Belgische rechtbank een proces aange spannen. Het actiecomité eist schadevergoeding. den haag anp Ondanks de veranderingen die onlangs in de Nepalese grond wet zijn aangebracht is er geen of nauwelijks verandering geko men in de wetten en juridische procedures die in het verleden leidden tot willekeurige arresta ties, martelingen, verdwijningen en executies. Dat staat in een rapport van de mensenrechten organisatie Amnesty Internatio nal dat vandaag in Londen ver scheen. Amnesty erkent dat er in Nepal op het gebied van de mensenrechten veel is verbe terd nadat in 1990 een meerpar- tijenstelsel werd ingevoerd. Maar daarnaast vinden onder de huidige regering nog steeds schendingen van de mensen rechten en „verdwijningen" plaats en wordt er nog gemar teld, aldus het rapport. BRUSSEL «HANS DE BRUUN CORRESPONDENT België heeft weer eens een affaire. Dit maal draait het om Alain van der Biest. Deze Waalse socialistische ex-minister zou volgens overigens dubieuze bron nen betrokken zijn geweest bij de moord op de Luikse socialistenleider André Cools, begin 1991. Bewijzen ontbreken, maar dat is voor de meeste Belgische media geen aanlei ding tot terughoudendheid. Sinds de Bende van Nijvel leven zij zich graag uit in complottheorieën, waarbij steevast zakenlui of politici zijn betrokken. Wie ooit met een verdachte heeft gespro ken, is dan al gauw zelf verdacht. Ditmaal blijken de twee hoofdver dachten in deze zaak de privé-secretaris en de chauffeur van Van der Biest. En dan is de band met de baas zelf gauw gelegd. Meteen zien sommige kranten in de moord op Cools dus een politieke afrekening. Een geheimzinnige getuige beweert zelfs dat Van der Biest per soonlijk opdracht tot de moord zou hebben gegeven. Van den Biest zegt dat hij onschuldig is, slachtoffer van een complot. Hij heeft een aanklacht wegens smaad in gediend, maar doet er verder het zwij gen toe. De Luikse justitie, die in de zaak Cools op dood spoor zat, is ineens weer actief. Aridré Cools werd voor de huisdeur van zijn vriendin gedood. Harde gege vens die naar daders zouden kunnen leiden ontbreken, maar deze week heeft de Vlaamse krant De Morgen nieuwe 'feiten' gepubliceerd. Privé-detective André Rogge, die zelf een crimineel ver leden heeft, onthulde aan De Morgen dat een geheimzinnige informant hem heeft verteld dat de twee medewerkers van Van der Biest de moord pleegden. Van der Biest die binnen het socialis tische kamp een politieke rivaal van Cb- ols was zou daar op zijn minst van hebben geweten. De secretaris, Richard Taxquet, zit momenteel in een politiecel in Neuf- chateau. Hij wordt verdacht van de diefstal van zeker 27 miljoen gulden aan waardepapieren, enkele jaren gele den op de luchthaven van Brussel. Taxquet was tot voor kort niet verdacht in deze zaak. Dat was wel het geval met Van der Biests chauffeur, Pino di Mauro. Die was geen onbekende in de Luikse onderwereld en heeft waarschijnlijk Taxquet erbij gelapt. Maar Van der Biest steekt voor zijn ex-medewerker de hand in het vuur: „Op het moment dat Cools werd vermoord, zat ik met Taxquet aan de telefoon". De kranten hier nemen daarmee geen genoegen. Taxquet, een ex-rijks wachter, was een vertrouweling van Van der Biest. En André Cools zou be lastende dossiers over Taxquet hebben gevonden. Dossiers waardoor Van der Biest in problemen had kunnen komen. Volgens de privé-detective die De Mor gen inlichtte, wist Van der Biest daar ook alles van. Volgens de informant van de detecti ve, een Italiaanse maffia-figuur en hoe toevallig een aangetrouwd fami lielid van Taxquet, zou de moord op Cools op het kantoor van Van der Biest zijn beraamd. De vraag waar de Luikse onderzoeksrechter Ancia nu voor staat, is of deze informant 'X' wel te vertrou wen is. Gisteren zijn rechercheurs naar Italië afgereisd om de man te spreken. Hij zou enkele dagen geleden België spoorslags hebben verlaten. Werd de grond hem te heet onder de voeten? Intussen staat de misdaadpers op scherp. De moord op Cools is een van de vele onopgeloste zware misdrijven in België van de laatste tien jaar. Het ont breekt er nog maar aan dat verband wordt gelegd met extreem-rechts en de Bende van Nijvel. Want dat is in België de laatste jaren bijna een automatisme geworden. Vijf- tot tienvoudige prijsver hogingen, rantsoenering van benzine, een run op winkels voor voedsel en grootscheeps verlies van banen tonen het ver nietigend effect aan van de sancties. Op het platteland zijn weinig auto's op de weg, met uitzondering van die welke bij benzinestations in de rij staan. „Bepaalde sectoren van de economie zullen voledig tot stil stand komen en de gehele eco nomie zal wezenlijk achteruit gaan", zei Bozo Jovanovic, de Joegoslavische minister voor buitenlandse econmische be trekkingen. Volgens persbureu Ticker staan veel bedrijven op het punt te sluiten. De automo bielfabriek Zastava-Yuogo in Kragujevac heeft 18.000 werk nemers met verplicht verlof ge stuurd, terwijl 12.000 auto's op onderdelen uit het buitenland wachten. „De complete vernietiging van het gehele industriële raamwerk van Joegoslavië dreigt als de blokkade lang gaat duren", meende Radovan Ko- vacevic, die verbonden is aan het instituut voor Buitenlandse Handel i: De sfeer in winkels en waren huizen is er een van wanhoop. De grootste warenhuisketen van Joegoslavië, Robne Kuce Belgra do, moet weldra personeel gaan ontslaan. „Wat moet ik met twee kinderen? Ik heb nooit voor iets anders geleerd dan voor verkoopster, en aan wie moeten wij nu verkopen?" vroeg Mirjana, terwijl ze om zich heen keek in een grote su permarkt die maar drie klanten had. Met een gemiddeld maand loon van 50.000 dinar (ongeveer 60 gulden) kan maar een be perkt aantal mensen het zich veroorloven meer te kopen dan voedsel. „Het is een dodelijk spel om het naakte voortbe staan", zei een oudere vrouw die een kar vol met voedsel voortduwde. „Ik heb mijn pen sioen yan 40.000 dinar in maar twee dagen uitgegeven aan voedsel, maar hoe weet ik of er morgen nog eten tè koop is?" Economen zeggen overigens dat voedselproduktie geen di rect probleem hoeft te zijn van wege de rijke landbouw in Ser- WASHINGTON CORRESPONDENT De Amerikaanse oud-minister van defensie Caspar Weinberger is gjsteren in staat van beschul diging gesteld omdat hij op de hoogte was van de Iran-contra- affaire maar dat voor het Con gres heeft verzwegen. Weinber ger is de hoogste voormalige re geringsfunctionaris die in deze Het ironische is dat juist Weinberger een van de weinige hoge functionarissen in de rege- ring-Reagan was die zich vanaf het begin verzette tegen het idee om wapens aan Iran te ver kopen in ruil voor gijzelaars, en de winst vervolgens door te slui zen naar de Nicaraguaanse con tra's. De advocaat van Weinber ger, Robert Bennett, sprak daar om gisteren van een „morele en juridische schande". Waar het om draait zijn uit spraken die Weinberger deed, toen hij in 1987 door het Con gres over de Iran-affaire werd gehoord. Bij die verhoren stond hij onder ede. Weinberger ver klaarde indertijd dat hij niets af wist van een zending van Ame rikaanse Hawk-raketten die in 1985 via Israël naar Iran werden gestuurd. Hij zei tijdens dezelf de hoorzittingen dat hij ook niets wist van Saudische steun voor de contra's. Maar uit nu gevonden per soonlijke aantekeningen van Weinberger blijkt dat de ex-be windsman destijds wel degelijk op de hoogte was van de gehei me wapenzendingen en dat hij ook afwist van de Saudische steun. De achterliggende vraag bij dit alles is, of Weinberger deel uitmaakte van een groot scheepse „cover up" van het Witte Huis, die de bedoeling had president Reagan te be schermen, die altijd heeft volge houden niets van de Iran-Con tra-affaire te hebben afgeweten. soweto Ondanks 'Operatie Aftocht', die met massale acties de regering De Klerk ten val moet brengen, zijn vandaag de meeste zwarte werkne mers gewoon naar hun werk gegaan. De treinen van de zwarte miljoenenstad Soweto naar Johan nesburg zaten volgens een mededeling van de spoorwegen 'vol als normaal' en ook de binnen stad vertoonde het beeld van een normale werk dag. Gisteren, de eerste dag van de actie, bleven de zwarte werknemers wel massaal weg van hun werk. De treinen in alle grote industriecentra van het land waren in sommige gevallen vrijwel leeg. ANC-leider Mandela (op foto rechts) had zijn aan hangers in Soweto, bij de herdenking van de scho lierenopstand uit 1976, opgeroepen zich bij de ac ties gedisciplineerd te gedragen en geen geweld te gebruiken. foto afp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8