Krant op Zondag naar uitgeverij HP/De Tijd 'Dit is een ere veld van herdenking en bezinning' W Lubbers: EG er moet dichter - bij de mensen Celstraf voor relschoppers Coalitie verdeeld over plan Nabestaandenwet Zaïrese asielzoekers gaan in hongerstaking Binnenland Brug maakt 'wandelingetje' van 65 meter Setfin sterkl eu Premier Lubbers wil de Europe se politiek dichter bij de burger brengen door politici zowel lid te maken van het nationale als het Europese Parlement. Vol gens de premier gaat de Eu ropese politiek 'pas leven' als de Europese volksvertegenwoordi gers in eigen land bekendheid genieten. „Zodat de mensen zeggen: dat is onze man", aldus Lubbers in een vraaggesprek met NRC-Handelsblad. Voor in voering van het dubbele lid maatschap is geen wetswijzi ging nodig. Woordvoerders van de rege ringsfracties reageerden positief op de suggestie van Lubbers. CDA-kamerlid Van der Linden zei dat in zijn fractie 'meer ge voel' ontstaat voor een dubbel lidmaatschap. PvdA-woord- voerder Lonink voelt ook wel voor Lubbers' voorstel, „als het dubbel lidmaatschap tenminste wordt gekoppeld aan meer be voegdheden voor het Europees Parlement". Vice-premier Kok zei vanoch tend voor de VARA-radio dat zitting nemen in twee parle menten voor de betrokken poli tici waarschijnlijk wat al te veel werk oplevert. Met zijn voorstel reageerde Lubbers op het Deense 'nej' te gen het Verdrag van Maastricht. Het gevoel van onbehagen over de Europese eenwording moet volgens Lubbers in een breed kader worden geplaatst. „Het is ook gericht tegen een democra tie die overbelast is door een te veel aan taken." Vijftig jaar geleden was in kamp Westerbork 'dinsdag' een beladen woord. Op die dag werden de mensen op transport gesteld. Dan reden de treinen richting Polen, rich ting Auschwitz en de andere vernietigingskampen. Voor 102.000 joodse landgenoten en enkele honderden zigeu ners werd het nooit meer 'ge woon'woensdag. Ter nagedachtenis aan die vanuit Westerbork weggevoer de slachtoffers van de nazi-ter- reur, werd gisteren in het bij zijn van prinses Margriet het heringerichte terrein van het voormalig kamp Westerbork onthuld. Kinderen voltooiden met het plaatsen van de laatste vijftig stenen het ereveld van 102.000 herden kingsstenen, alle getooid met een davidster. Een van de initiatiefnemers van het 102.000 stenenplan is Louis de Wijze. Hij overleefde, nadat hij vanuit Westerbork op transport was gesteld, de verschrikkingen van het ver nietigingskamp Auschwitz. „Voor elk slachtoffer is een naamloze steen neergezet. Sa men vormen zij een onvoor stelbare massaliteit aan men selijk lijden en verdriet. Als overlevenden hebben we ge zocht naar een manier om aan onze kinderen en kindskinde ren de omvang van het im mense drama te vertellen. Want wat is 102.000 anders dan een getal? In,feite is het een abstract begrip dat de menselijke geest te boven gaat. Vanuit die gedachte is het 'stenenplan' geboren. Het vormt een ereveld dat zowel herdenking als bezinning in zich verenigt." Dankzij duizenden particu liere bijdragen en ruim 400 ge meentelijke donaties kon de actie slagen. Het stenenplan vormt een onderdeel van de herinrichting van Westerbork, waar paden en wegen de structuur van het gesloopte voormalige kamp weer zichtbaar hebben gemaakt. Contouren geven de plaats en de grootte van de barakken weer. Wezenlijk onderdeel van de herinrichting vormen de af rastering, de gracht en de wachttoren. Die maken over duidelijk welke misdaden er vijftig jaar geleden in dit zo vredig ogende landschap door de nazi's werden begaan. De Wijze, emotioneel: „Westerbork was een depot van ten dode opgeschreven mensen. Massaal werd men hier bijeen gedreven. Hoe kon dit gebeuren, vraag je je af." Wrang geeft hij antwoord op zijn eigen vraag: „Op een en kele uitzondering na leverden alle gemeentebesturen in Ne derland keurig en beleefd de gevraagde namen en adressen van de joodse ingezetenen aan de bezetter. Op enkele tiental len agenten na werkte het me rendeel van het Nederlandse politie apparaat ijverig mee aan het ophalen van de te de porteren joodse burgers. De mensen die niet meewerkten verdienen een standbeeld." Voordat de stoet genodig den richting Westerbork ver Vier mannen die op 3 juni be trokken waren bij ernstige voet balrellen na het duel tussen FC Den Haag en Go Ahead Eagles in Deventer, zijn gisteren door de Zutphense politierechter ver oordeeld" tot celstraffen. De hoogste straf was voor een FC Den Haag-aanhanger. Hij kreeg zes weken cel, waarvan vier voorwaardelijk. Drie anderen kregen drie weken cel, waarvan twee voorwaardelijk. Voetbalclubs kunnen in de toekomst overigens worden aangeslagen voor de kosten van politie-inzet rond wedstrijden. Dat zei minister Hirsch Ballin van justitie gisteren in de Twee de Kamer tijdens het debat over de nieuwe politiewet. EG biedt bank meer vrijheid DEN HAAG ANP In de toekomst kunnen banken in de hele Europese Gemeen schap zaken doen met één en kele vergunning, die wordt afge geven door de centrale bank van de lidstaat waar hun hoofd zetel zich bevindt. Dat blijkt uit het wetsontwerp Toezicht Kre dietwezen van het kabinet. Het wetsontwerp geeft De Nederlandsche Bank (DNB) meer vrijheid bij het vaststellen en uitvoeren van het monetaire beleid. De minister van Financi en blijft overigens wel verant woordelijk voor het beleid van DNB en het financiële en mo netaire beleid van de regering. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn verdeeld over het wetsvoorstel voor de Algemene Nabestaandenwet (ANW), die de huidige Algemene Wedu wen- en Wezenwet (AWW) moet vervangen. De PvdA drong er gisteravond op aan geen ANW-uitkering te geven aan een overgebleven partner die meer dan 40.000 gulden per jaar verdient. Het CDA wil ech ter dat ook deze groep (vooral weduwnaren) een uitkering van dertig procent van het mini mumloon ontvangt. Het conflict komt tamelijk onverwacht, omdat de rege ringspartijen het kabinetsvoor stel tijdens de voorbereiding van de ANW op hoofdlijnen steunden. De ommezwaai bij de PvdA is ingegeven door een brief die de kamerleden afgelo pen weekeinde van staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) ontvingen. Daaruit blijkt vol gens de PvdA dat het inkomens afhankelijk maken van de nabe- staandenuitkering niet in strijd is met verdrag 121 van de ILO (Internationale Arbeidsorgani satie). Ter Veld had dat tot dan toe beweerd. PvdA-woordvoerster Kalsbeek maakte gisteravond duidelijk dat haar partij de goedverdie nende nabestaande zonder kin deren een uitkering wil ontzeg gen. Het geld dat daarmee vrij komt, wil de PvdA inzetten om weduwen met een deeltijdbaan minder te korten op de uitke- Ter Veld. foto»anp ring. Ook de beter verdienende nabestaande mét kinderen-be hoeft volgens de PvdA een lage re uitkering dan de nabestaande ouder zonder inkomen uit werk. Het CDA is tegen het volledig inkomensafhankelijk maken van de ANW. Dat is volgens woordvoerster Doelman-Pel in strijd met het 'verzekeringska rakter' van de wet. Het CDA wil wel, net als de overige partijen, opheldering over het feit dat de brief van de ILO zo laat in de Kamer arriveerde. De brief zelf is gedateerd op 20 mei. Ter Veld antwoordt de Kamer vandaag. De ANW legt wettelijk vast dat ook weduwnaren recht heb ben op een nabestaanden-uit kering. De AWW kent dat recht alleen toe aan weduwen. Daar naast worden samenwonenden en gehuwden in de ANW gelijk behandeld. in asielzoekerscentra worden vastgehouden. De solidariteitsgroep bena drukt dat iedere vluchteling een individuele behandeling vereist. Dat kan betekenen dat de ene Zaïrees direct aanspraak maakt op de vluchtelingenstatus, ter wijl voor een ander de ge- doogstatus wellicht aanvaard baar is. „Maar het gaat er vooral om dat ze een duidelijke ver blijfstatus krijgen. En dat is nu niet het gevalde woordvoer ster. Volgens een woordvoerder van justitie kan de klacht van de Zaïrezen over de lange duur van behandeling juist zijn. Volgens hem worden de problemen echter niet veroorzaakt door onwil, maar door het nieuwe beleid, waarbij nieuwe asielzoe kers via een versnelde procedu re uitsluitsel krijgen over hun verblijfstatus. Dat beleid is in ja nuari ingevoerd. Voor de asiel zoekers die voor die tijd zijn ge komen, houdt dat in dat er min der tijd is om'hun zaak in be handeling te nemen. Ruim tachtig van de ongeveer tweehonderd Zaïrese asielzoe kers in Nederland zijn gisteren in hongerstaking gegaan. Daar mee willen zij het ministerie van justitie dwingen hen een duidelijke verblijfstatus te verle nen. De Zaïrezen zijn bereid om de hongerstaking vol te houden totdat aan hun eis is voldaan, aldus een woordvoerster van de Solidariteitsgroep Zaïrese Vluchtelingen. De Zaïrezen zijn vooral kwaad op het ministerie van justitie. Dat stelt volgens hen de asielverzoeken voortdurend uit. Veel Zaïrezen wachten al zes maanden of langer om te wor den gehoord door een ambte naar van Justitie. Ook zou het ministerie rechtszaken voortdu rend uitstellen. Volgens de soli dariteitsgroep is Justitie doelbe wust aan het vertragen, omdat de Zaïrezen momenteel niet naar hun land kunnen worden teruggestuurd. Verder vinden de hongerstakers dat ze te lang __j WOENSDAG 17 JUN11992 Afzet Bavaria steeg met 25 procent lieshout De afzet van bierbrouwerij Bavaria is vorig jaar ge groeid met 25 procent. De totale omzet in geld bedroeg 693 mil joen gulden, tegen 588 miljoen gulden in 1990. Met name de verkoop van het alcoholvrije bier heeft met een omzetstijging van 100 procent fors aan de groei bijgedragen, aldus Bavaria. Het uit 1719 stammende familiebedrijf produceert behalve alco holvrij bier ook gewoon pils en frisdranken, alsmede de bier- grondstof mout. Eind vorig jaar telde het bedrijf 700 medewer kers, tegen 630 een jaar eerder. ECN-directie en personeel praten toch petten Een delegatie van het bedieningspersoneel van de Hoge Flux Kernreactor praat vandaag toch met de directie van het Energieonderzoekcentrum Nederland (ECN) in Petten. Doel van het gesprek is het al enige tijd voortsudderende arbeidscon flict op te lossen. Enige voortgang leek gistermiddag nog onmo gelijk. Het personeel weigerde met de directie te praten. De me dewerkers vonden dat alleen de pas opgerichte Algemene Belan genvereniging Nucleair Continudienstpersoneel Nederland (ABNCN) aan de vergadertafel plaats moest nemen. De directie vond de ABNCN echter geen gesprekspartner. 'Olympisch Stadion moet blijven' Amsterdam De meerderheid van de bevolking van de Amster damse Stadionbuurt is voor het behoud van het Olympisch Sta dion. Van de 9.135 mensen van 18 jaar en ouder in deze wijk on dertekenden 4.800 mensen een steunbetuiging. Het Comité Olympisch Stadion OK heeft de handtekeningen vandaag over handigd aan het stadsdeel Zuid, dat vóór sloop van het stadion is. Volgens het comité gaan zowel de gemeenteraad als de stads deelraad er ten onrechte van uit dat de buurt het stadion weg wil hebben. Opinieblad onderzoekt mogelijkheden van uitgave op zondag Uitgeverij Hollandse Pers Unie (HPU) heeft de uitgave- rechten van de failliete Krant op Zondag overgenomen. Ten minste tien van de ruim dertig journalisten die bij de zondagskrant werken, krijgen een baan bij de nieuwe uit gever. Hollandse Pers Unie is uitgever van het weekblad HP/De Tijd, het filmblad Skoop en enkele speciale uitga ven. amsterdam cpd Volgens bewindvoerder mr. A. Voute van De Krant op Zondag was de verkoop van de uitgave- rechten de beste oplossing om een deel van het oude bedrijf te behouden. G. Driehuis, hoofd redacteur van HP/De Tijd zei gisteren dat HPU slechts een in tentieverklaring heeft getekend. De komende drie weken moet volgens hem blijken wat de mo gelijkheden zijn van uitgave. Als dat onderzoek posi tief uitpakt, zal vanaf september naast het weekblad HP/De Tijd een HP/De Tijd op Zondag ver schijnen. Deze uitgave zal veel actualiteiten, sport en artikelen in de stijl van het opinie-week blad bevatten. Driehuis is optimistisch over het plan. „Ik stap het avontuur in met hetzelfde gevoel als bij de fusie tussen De Haagse Post en De Tijd. Heel journalistiek Nederland zei toen: dat is on mogelijk. Ik had echter het ge voel dat het zou lukken. En dat blijkt nu ook. Ik ga ervan uit dat het voorgevoel me nu opnieuw niet bedriegt." Het is duidelijk dat een even tuele zondagseditie van HP/De Tijd in weinig aan de oude Krant op Zondag zal herinne ren, aldus Driehuis. „Want met alle respect: de zondagskrant is nooit helemaal uit de verf geko men. Het is altijd een twee slachtig produkt gebleven." De Krant op Zondag ver scheen na een reeks financiële tegenslagen op 10 mei voor het laatst. De zondagskrant haalde nooit de hoge oplage die nodig was om uit de kosten te komen. Driehuis: „Wij kennen dat pro bleem niet, omdat we al een aanzienlijke lezersgroep heb ben. Daar komen dan straks de abonnees van de Krant op Zon dag bij. Commercieel zit er brood in." De journalistenvakbond NVJ is teleurgesteld over het mini male behoud van werkgelegen heid. De Krant op Zondag heeft nu in totaal vijftig man perso neel. Voor de freelancers die van De Krant op Zondag 265.000 gulden tegoed hebben, is nog steeds niets geregeld. De aan deelhouders van de krant is her haalde malen verzocht hiervoor een oplossing te zoeken, maar deze oproep is onbeantwoord gebleven, aldus de NVJ. niets in sterkere korpsbeheerder Minister Dales van binnenland se zaken ziet geen aanleiding op dit moment al over te gaan tot het versterken van de positie van de korpsbeheerder bij de toekomstige regiopolitie. Dales zei dat vannacht in de Tweede Kamer, tijdens het debat over de hoofdlijnen van de nieuwe politiewet. Een meerderheid van de Ka mer is wel voorstander van een sterkere korpsbeheerder. De korpsbeheerders de burge meesters van de grootste ge meente in een regio komen aan het hoofd te staan van de 25 regiokorpsen die worden ge vormd na de samenvoeging van rijkspolitie en gemeentepolitie. De vrees bestaat dat de korps beheerders te weinig slagvaar dig zullen kunnen opereren, omdat zij afhankelijk zijn van de instemming van de overige burgemeesters in de regio. Da- les zegt echter uit een gesprek met burgemeester Vos van Utrecht de indruk te hebben overgehouden dat het met die problemen wel meevalt. Vos heeft zich nogal geroerd over de te zwakke positie van de korps beheerder. Dales erkende dat er een pro bleem is bij de democratische controle van de nieuwe korp sen. Het is volgens haar echter niet meer mogelijk de reorgani satie sjop te zetten in afwach ting van nieuwe regionale be stuursvormen, die meer zijn toegesneden om de omvang van de regiokorpsen. )ra lochem* Nadat de 2600 ton wegende Exelse Brug over het Twentekanaal bij Lochem maandag 23 centimeter omhoog werd gevijzeld, is gisteren begonnen met het verplaatsen van de t0 brug op zogenoemde schuifstoelen. De brug wordt de komende dagen in 'stapjes' van 40 centimeter zo'n 65 meter opgeschoven. De enorme operatie is nodig, omdat de weg Lochem- no Deventer wordt verlegd. foto»anp Schoolkinderen plaatsten gisteren de laatste vijftig herdenkingsstenen op het enorme 'veld van eer* in Westerbork. foto anp karel zwaneveld trok, was er in de ochtenduren een aantal plechtigheden in het cultureel centrum van As sen. Na een welkomstwoord van de commissaris van de ko ningin in Drenthe, W. Meijer, zong het nationaal kinderkoor twee liederen. De tekst van een van de liederen was ge schreven door Louis de Wijze. Ook het gedicht, later in de ochtend door Jeroen Krabbé voorgedragen, was van de hand van De Wijze. De ochtend werd besloten met de Westerbork Sympho- nie, gespeeld door het Natio naal Philharmonisch Orkest. Op de klanken van de sym- phonie voerde de balletgroep Steps een voor deze gelegen heid geschreven choreografie uit. De muziek, dans en bege leidende, indringende diabeel- den maakten veel emoties los. Ook al omdat een deel van de beelden bestond uit teksten gevonden in de wagons waar in de mensen naar de kampen werden gevoerd: hier op dit transport ben ik Eva met Abel mijn zoon als jullie mijn grote zoon zien Kaïn, zoon van Adam zeg hem dat ik... (anoniem) Ook voor Louis de Wijze en de zijnen was deze dag een dag vol emoties. Maar ook een dag vol dankbaarheid: „Dat onze bevolking een bedrag van 2,5 miljoen bijeen heeft gebracht, stemt tot diepe dankbaarheid. En het is hoopgevend. Want waar je ook om je heenkijkt, overal steken racisme, onver draagzaamheid en discrimina tie de kop op. En echt niet al leen in de landen om ons heen. Bij onze werkgroep viel onlangs nog een enveloppe in de postbus met een verbijste rende inhoud. In 48 bewerin gen werden de gruwelijke fei ten van de holocaust als leu gens van de hand gedaan. Ui teraard hebben we er aangifte van gedaan. En gelukkig is het schrijven van dergelijke vunzi ge teksten inmiddels strafbaar. Zo'n voorval geeft echter wel aan dat we waakzaam moeten blijven." De Wijze vindt dat het kamp een groot belang heeft. „De geschiedenis van Westerbork behoort niet alleen gegeven te worden bij de geschiedenis- en maatschappijlessen, maar hoort geïntegreerd te zijn in het hele onderwijs. Of liever in onze hele samenleving. We moeten dan niet alleen praten over minderheden als slacht offers, maar we behoren ook de positieve aspecten naar vo ren te brengen. Westerbork moet een 'maanteken' zijn in deze tijd. De gruwelen uit het verleden manen ons tot waak zaamheid in het heden. Een Tsjechisch schrijver heeft het als volgt geformuleerd: 'Moge deze sporen tot ons spreken, zij zijn hun stem, die bewaard is gebleven, die en waarheid en hoop en vrijheid en demo cratie vertegen woordigt'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5