Kamer wil fraude harder aanpakken Geslaagde redding Binnenland Slachtoffers onderhandelen in Amsterdam zelf met daders Suriname wil hulp bovenop 1,3 miljard gulden Wettelijke bijdragen in zorg mogen niet omhoog Aanleg bossen vergt 900 miljoen tot 2002 Bijna alle leerlingen willen verder leren Ritzen houdt 300 miljoen gulden over [WOENSDAG 17 JUN11992 3 Rotterdam Brandweer, politie, een dierenarts en omwonenden had den gisteren vier uur nodig om de 9-jarige merrie Duncan uit een sloot aan de Overschiese Kleiweg in Rotterdam te halen. Het paard was vast komen te zitten in de modder. Met een lier van een brand weerwagen en een paardenbroek die om het middel van het paard was gelegd, werd Duncan op de kant getrokken. foto anp paul stolk 'Nederland kan niet aan verzoek president Venetiaan voldoen Slachtoffers en daders van misdrijven in Amster dam kunnen vanaf deze week met elkaar onder handelen over een schadeloosstelling. 'Dading' heet dat. Als de onderhandelingen slagen, wordt de dader niet meer vervolgd. Mislukt het overleg, dan moet de dader alsnog terechtstaan. Alleen 'eenvoudige' misdrijven als tasjesroof, winkeldiefstal, mishandeling en kleine inbraken mogen in Amsterdam buiten de rechtbank om worden afgehandeld. De officier van justitie selec teert de zaken. Als beide partijen positief reage ren, wordt een afspraak gemaakt op een Bureau voor Rechtshulp. Daar komen de dader (verdach te) met een secondant van de reclassering en het slachtoffer met een secondant van de Stichting Slachtofferhulp. Ze kunnen ook advocaten mee nemen. Gezamenlijk proberen ze tot een vergelijk te komen. „Genoegdoening is niet alleen dat je je poen krijgt", zegt mr. Huib Hielkema, advocaat en lid van de Bestuurscommissie Dading Amsterdam. „In een gewone strafzaak gaat justitie als het ware met de problemen van de betrokkenen aan de haal. Dat is vaak heel onbevredigend voor het slachtoffer. Al hoort hij de dader de grootste leu gens uitslaan, het slachtoffer mag niets inbren gen." In het huidige rechtssysteem zit wel een moge lijkheid om schadeloosstelling van de dader te krijgen, maar daaraan zitten volgens Hielkema te (Teel haken en ogen. Zo wordt in Amsterdam maar vijf procent van de door de rechter toegewezen vergoedingen ook betaald. Bij dading in civiele zaken is de score negentig procent. 'Dading' is geen nieuw begrip, maar komt al voor in het oude Burgerlijk Wetboek uit 1838. De Amsterdamse Bestuurscommissie Dading zegt slechts de mogelijkheden te hebben uitgewerkt in een praktisch model. Er is gedurende twee jaar op kleine schaal met strafrecht-dading geëxperimen teerd. Volgens de bestuurscommissie is daarbij gebleken dat meer dan 80 procent van de slacht offers in politierechter-zaJcen (met een maxi mumstraf van een half jaar cel) er de voorkeur aan geeft het zelf op te lossen. Van de verdachten is 78 procent vóór dading. Voor justitie is dading praktisch, omdat het minder werk betekent en minder zaken hoeven te worden geseponeerd. Vrees dat daders hun (gevangenis) straf kunnen ontlopen, is volgens Hielkema gebaseerd op „maatschappelijke wraakgevoelens" die niet thuis horen bij de beoordeling van een conflict tussen twee personen. „In deze regeling worden zware zaken waarbij de rechtsorde in het geding is, door de officier so wie so niet geselecteerd. Het gaat al leen om eenvoudige kwesties. Meer algemeen zeg ik: het strafrecht is oorspronkelijk bedoeld als laatste redmiddel. In de praktijk gaat dat niet meer op. maar dading kan een deel van die filoso fie terugbrengen. Waar duidelijk een dader en een slachtoffer zijn, is nu eenmaal niet alleen het strafrecht van toepassing, maar ook het burgerlijk recht." Hielkema vindt dat dading ook bij zwaardere delicten kan worden toegepast. „Wanneer een verkrachte vrouw haar zaak zelf wil schikken met de dader, moet dat kunnen." Alleen bij moord ziet Hielkema een voor de hand liggend bezwaar voor het principe van dading: „Wie moetje nemen als slachtoffer?" den haag margreet vermeulen Suriname wil extra ontwikke lingshulp bovenop de 1,3 mil jard gulden die het land nog te goed heeft van Nederland. De Surinaamse president Veneti aan heeft die eis gisteren op de eerste dag van zijn officiële be zoek aan Nederland op tafel ge legd. Met het extra geld wil Suri name een sociaal vangnet op zetten voor de allerarmsten. Nederland wil wel meebeta len aan zo'n sociaal vangnet, maar van extra geld kan geen sprake zijn. „Zo'n eis is buiten de realiteit. Minister Kok (Fi nanciën) ziet ons al aanko men", zeiden ambtenaren rond minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking) en Van den Broek (Buitenlandse Zaken). Toch toonde zowel premier Lubbers als Venetiaan zich opti mistisch na afloop van hun be sprekingen op het Catshuis. Het is de bedoeling dat beide lan den morgen een Raamverdrag ondertekenen, waarin een in tensieve onderlinge s king wordt geregeld. Knelpunt in de besprekingen is de ontwikkelingshulp. Sinds de terugkeer van de democratie in Suriname heeft Nederland al leen betaling van de humanitai re hulp hervat. In totaal heeft Suriname nog 1,3 miljard gul den van Nederland te goed. Ne derland wil pas weer tot uitbe taling van structurele hulp over gaan (in jaarlijkse stukjes van pakweg 200 miljoen) als Surina me ernst maakt met de hervor ming van de economie. Aan die eis is volgens Ontwik kelingssamenwerking voldaan. Want het Surinaamse kabinet heeft zich afgelopen zondag verplicht een hard economisch aanpassingsprogramma door te voeren. AJs de Nederlandse hulp wordt hervat, gebeurt dat in de vorm van steun aan de be talingsbalans, een investerings fonds en een sociaal fonds. Daarover zijn Suriname en Ne derland het al in het ambtelijk vooroverleg eens geworden. Over concrete bedragen is nog niet gesproken. Met het sociaal fonds van enkele honderden miljoenen wil Suriname voorkomen dat de allerarmsten verpauperen als gevolg van het harde economi sche aanpassingsprogramma. Dat strookt met de adviezen van het organisatiebureau Co opers Lybrand dat een recept heeft samengesteld voor gene zing van de Surinaamse econo mie. Pronk en Van den Broek willen best een deel van het ontwikkelingsgeld dat nog op de plank ligt reserveren voor zo'n sociaal fonds. Maar van ex tra ontwikkelingsgelden wil Ne derland niets weten. Resultaat Philips valt erg tegen eindhoven anp Philips verwacht dat het con cernresultaat over het tweede kwartaal van dit jaar aanzienlijk lager zal uitkomen dan dat van dezelfde periode van 1991. Gro te boosdoeners zijn de consu- mentenelektronicaprodukten. De gang van zaken in de andere onderdelen van het concern is beter dan was gepland, zo heeft Philips vandaag laten weten. In het tweede kwartaal van 1991 bedroeg de winst van Philips 552 miljoen gulden. Turnleraar verdacht van ontucht numegen Een 31 -jarige beroepsmilitair, die in zijn vrije tijd turnleraar is bij twee gymnastiekverenigingen in Nijmegen, is gisteren door de Koninklijke Marechaussee op de basis in Hoog- erheide aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met verschillende jongetjes. Ook de 63-jarige vriend van de ver dachte, die in Nijmegen woont, is gistermorgen aangehouden. De mannen zouden sinds 1988 jongetjes seksueel hebben mis bruikt. De zaak kwam aan het rollen toen een jongetje van acht jaar thuis vertelde dat hij door de 31-jarige man in een zwembad in Nijmegen was betast. Het jongetje kende de man en wist dat hij als turnleraar bij twee verenigingen werkte. Toen de aangifte van het jongetje bekend werd binnen de gymnastiekverenigin gen, kwam bij de politie nog een aantal aangiften binnen. Joegoslavische consul moet weg den haag Nederland heeft de eerste secretaris consulaire zaken van de Joegoslavische ambassade in Den Haag uitgewezen. De consul, Radoslav Jankovic, moet Nederland vandaag hebben verlaten. Na zijn vertrek blijven op de ambassade nog de tijdelijk zaakgelastigde en vier medewerkers met diplomatieke status over. De maatregel is het gevolg van resolutie 757 van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. Daarin zijn vastgelegd de boycot en andere maatregelen tegen Servië en Montenegro. Zij beschouwen zich als de opvolgerstaat van de voormalige Joego slavië. Een van de maatregelen van de resolutie is het terugbren gen van de diplomatieke betrekkingen tot een minimum-ni- Turken bedanken voor de eer utrecht» De acht Turkse federaties in Nederland hebben giste ren een eigen, alternatief congres georganiseerd. Dat gebeurt tij dens de minderhedenweek waarin deskundigen op tal van sym posia en congressen over integratie van allochtonen praten. Het eigen congres wordt gehouden in Rotterdam, vlak naast de Eras mus Universiteit waar zo'n 'officieel' programma aan de gang was. Daar waren de Turken alleen maar welkom als „folkloristi sche omlijsting", zo stellen ze. „Dat soort integratie, daar bedan ken wij voor". Ook het Regionaal Centrum Buitenlanders Zuid- Holland-West liet de Rotterdamse universiteit eerder op de dag weten toch maar niet te komen. Migranten worden weer niet als serieuze gesprekspartners gezien en mogen inhoudelijk niet meepraten, zo staat in een fax aan de universiteit. Hommels doelwit stropers heerlen anpverzameld. Het inzetten van hommels voor de bestuiving Hommels zijn sinds kort het vindt slechts enkele jaren op doelwit van stropers. Dit meldt grote schaal plaats. Meestal de vereniging Politie, Dieren en wordt gebruik gemaakt van spe- Milieubescherming in Heerlen, ciaal voor dit doel gekweekte Volgens de vereniging worden diertjes. de diertjes gevangen ten behoe- Het vangen van hommels is ve van de glastuinbouw in het overigens niet bij wet verboden. Westland. Daar dienen ze om De twee betrapte mannen kon- de tomatenplanten in de kassen den dan ook alleen maar wor- te bestuiven. De hommels zou- den aangehouden omdat ze den een rijksdaalder per stuk zich op verboden terrein bevon- opbrengën. Onlangs werden in den. Insecten-deskundigen me- Driebergen twee mannen be- nen echter dat het vangen van trapt op het vangen van hom- grote hoeveelheden hommels mels. De mannen hadden al de natuur schade toe brengt, driehonderd van deze den haag gppling nu een open einde kent. Verzekeraars wentelen de kos- De wettelijke bijdrage (WTZ) ten van de goedkope polissen die particulier verzekerden in gewoon af op de wettelijke bij- de gezondheidszorg nu betalen, dragen. Belang bij kosteribe- mogen vanaf volgend jaar niet heersing hebben zij niet. meer omhoog. Indien mogelijk Als mogelijkheden om de moeten ze zelfs omlaag. Het ka- WTZ niet meer te laten stijgen, binet heeft hiertoe besloten. noemt Simons onder meer: in- De wettelijke bijdrage is nu voering van een financieel risico 414 gulden per volwassene per voor verzekeraars (desnoods via jaar. In 1991 was dat nog 270 een wet), het stabiliseren van gulden. De bijdrage wordt be- het aantal gebruikers van de taald om bejaarden en studen- goedkope polis, het gelijkhou- ten een extra goedkope polis te den van de premies die voor de geven: de zogenoemde stan- goedkope polis gelden en ver- daard-pakketpolis. hoging van het eigen risico in In een brief aan de Kamer de goedkope polis voor specia- stelt staatssecretaris Simons listische hulp van 100 tot 150 (volksgezondheid) dat de rege- gulden per jaar. De Tweede Kamer eist dat op korte termijn misbruik en oneigenlijk gebruik van belastingen, sociale uitkeringen en subsidies harder worden aangepakt. Dat hebben de kamerleden Vermeend (PvdA), Bijleveld en Vreugdenhil (beiden CDA) en Linschoten (WD) vanmorgen in een kamerdebat gezegd. Volgens de Kamer zijn miljar den guldens extra te besparen. Dat geld zou in de vorm van be lasting- en premieverlaging naar de burgers kunnen terug vloeien. In het debat legden de kamerleden talrijke, al vaker ge opperde ideeën op tafel. Vermeend vroeg opnieuw om gerichte acties van de belasting dienst in bepaalde bedrijfstak ken. Daarnaast bepleitte hij veel hogere boetes voor werkgevers die mensen illegaal werk bie den. Linschoten en Vermeend vin den dat tot nu toe te weinig wordt gedaan aan zogenoemde 'witte fraude': mensen die naast een baan een uitkering krijgen. Beide parlementariërs betoog den dat dit fenomeen veel om vangrijker is dan tot nu toe werd gedacht. Per jaar zou het gaan om honderden miljoenen guldens aan ten onrechte ver strekte uitkeringen. De witte fraude zou 5 vijf, maar 25 pro cent zijn. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken bestrijdt dat. Volgens haar is uit een ver gelijking tussen gegevens van de belastingdienst en sociale diensten alleen gebleken dat het voorkomt dat iemand werk en een uitkering heeft. De hele Kamer wil dat ook de gegevens van ziekenfondsen bij de controles worden betrokken. De ziekenfondsen voelen er echter niets voor hun data-be standen aan sociale diensten of belastingdienst ter beschikking te stellen. Achtergrond niet van invloed op keuze De sociale achtergrond van HA VO- en VWO-leerlingen speelt geen rol meer bij hun keuze om al of niet door te leren. Uit on derzoek blijkt dat ze bijna alle maal verder willen leren. Van de HAVO-leerlingen kiest 95 procent voor een vervolgstu die en bij VWO-leerlingen 96 procent. In 1983 schommelden die percentages nog rond de 75 procent. Dat blijkt uit de eerste resultaten van een langlopend onderzoek van de Universiteit van Amsterdam in opdracht van minister Ritzen van onderwijs. Het onderzoek uit 1983 toon de nog een verband aan tussen belangstelling van HAVO- en VWO-leerlingen voor het hoger onderwijs en hun sociale ach tergrond (gemeten naar het in komen en de opleiding van hun ouders). Dat verband bestaat niet meer. Kinderen met een la gere sociale achtergrond heb ben wel de neiging voor een la gere vervolgstudie te kiezen. Maar de onderzoekers noemen ook dat verband 'zwak'. Opmerkelijk is dat HAVO- leerlingen steeds minder be langstelling hebben voor het Hoger Beroeps Onderwijs (HBO). Van de HAVO-doorstro- mers koos in 1983 nog tachtig procent voor het HBO. In 1991 was dat gezakt naar vijftig pro cent. Steeds meer HAVO-leer lingen kiezen voor het Middel baar Beroeps Onderwijs of VWO. Opmerkelijk is ook dat zes op de tien leerlingen aan het MBO willen doorleren; ze willen naar het HBO. Blijkbaar zien zij het MBO niet als eindonderwijs. Ritzen wil dit soort 'lange' leer wegen in het onderwijs juist be strijden. den haag gpd Minister Ritzen van onderwijs houdt dit jaar 300 miljoen gul den over van zijn begroting. Hij heeft dat de Kamer gisteren in een brief meegedeeld. Deze zo mer zal het kabinet beslissen wat met het geld zal gebeuren. Volgens Ritzen hield hij vorig jaar ongeveer 1,1 miljard gulden over. De Kamer is daarvan bij diverse gelegenheden op de hoogte gesteld. Met dat geld zijn tegenvallers en bezuinigin gen opgevangen. Het nu over gebleven geld zou Ritzen weer voor een deel daarvoor willen aanwenden. 'Miljarden guldens extra te besparen De overheid moet de komende tien jaar ten min ste 900 miljoen gulden uittrekken om de aankoop en aanleg van bossen en natuurgebieden te beta len. Bij snellere realisering van de geplande na tuurgebieden is zelfs 1,9 miljard gulden nodig. Dat staat in een advies van de Commissie Fi nanciering Natuurbeleid, dat vandaag is aangebo den aan staatssecretaris Gabor (natuurbeheer). De commissie, onder voorzitterschap van Pieter van Vollenhove, vindt dat de beschikbare midde len niet toereikend zijn. Uitgangspunt voor het advies vormen de twee regeringsnota's over het bos- en natuurbeleid. In het Natuurbeleidsplan staat dat de komende dertig jaar 170.000 hectare landbouwgrond moet worden verworven. In het Meerjarenprogramma Bosbouw staat dat tot 2000 ten minste 20.000 hectare bos moet worden aan gelegd. den haag CDA'er Dowlatram Ramlal is gisteren als eerste ka merlid van Surinaamse afkomst beëdigd. Dat gebeurde in de Tweede Kamer volgens een nieuwe procedure. Tot nu toe moesten beginnende kamerle den altijd drie maal de eed afleg gen: één van zuivering, één op de koningin en de grondwet en één op het Statuut van het Ko ninkrijk. Maar sinds kort zijn die eden samengevoegd tot slechts één 'zo waarlijk helpe mij God almachtig'. foto anp ruud hoff DE EERSTE 25 POCKET-TV'S ZIJN GEWONNEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3