Niemand is veilig voor justitie VS Geschil Saudi-Arabië en Yemen rijp voor oorlog Kater leidt mogelijk tot oprichting van Oostpartij Feiten &Meningen President Venetiaan: gerespecteerd politicus WOENSDAG 17 JUN11992 2 Ontvoering van verdachten door Opperste Gerechtshof toegestaan Stel dat ene Salomon Rustniet uit Nederland een boek schrijft dat de Amerikaanse regering niet bevalt. Het Wit te Huis zou dan het recht hebben om de arme Salomon te ontvoeren om hem in Amerika te berechten. De Ame rikaanse president zou ook het recht hebben om Rustniet voor zijn boek, dat laten we zeggen „De duivelspersen" heet, al maar vast in Nederland te laten martelen of hem zelfs te laten executeren. co, weigerden de zaak te behan delen. Zij zeiden dat de dokter niet ontvoerd had mogen wor den, en dat de kidnapping in strijd was met het uitleverings verdrag met Mexico van 1978. Alvarez-Machian kan hier niet worden berecht, maar moet naar zijn eigen land worden te ruggestuurd, was hun oordeel. Verbazing Het openbaar ministerie ging tegen deze uitspraken in be roep, en uiteindelijk kwam de zaak voor het Opperste Ge rechtshof, dat maandag, tot stomme verbazing van veel ju risten in en buiten Amerika, de overheid gelijk gaf. Het was geen eensluidende uit spraak, want drie van de negen rechters vonden de ontvoering niet in de haak, en noemden de uitspraak van de meerderheid van hun collega's, in onkarakte ristiek botte termen, zelfs „monstrueus". Maar de meer heid beslist nu eenmaal binnen het Gerechtshof, en dus heeft de Amerikaanse overheid nu of ficieel het recht om buitenlan ders overal ter wereld op te pak- CORRESPONDENT AFP Dat is, enigszins gechargeerd, de consequentie van de uit spraak die het Opperste Ge- rechtshof, het hoogste rechtsprekende college van Amerika, maandag deed. De uitspraak draaide om de ontvoering van Mexico naar Amerika van een Mexicaanse arts, Humberto Alvarez-Ma- chain, door Mexicaanse huur lingen die in 1990 handelden op aanwijzing van de Drugs Enfor cement Agency (DEA), de Ame rikaanse overheidsdienst die zich bezighoudt met drugsbe strijding. De arts zou in 1985 een DEA- agent, die door een drugsbende in Mexico was gepakt en ge marteld, weer voldoende heb ben opgekalefaterd om nieuwe verhoren en nieuwe martelin gen te kunnen ondergaan. De agent, Enrique Camarena, werd uiteindelijk afgemaakt. Dal was allemaal erg genoeg, en de rol van Alvarez-Machian, in dien correct door de DEA weer gegeven, zou schandalig zijn. Maar had de DEA het recht de ze inwoner van Mexico en zijn eigen land te laten kidnappen zodat hij in Amerika berecht zou kunnen worden? Nee, dat recht heeft de DEA niet, oordeelde Mexico dat om de uitlevering van de dokter vroeg. Ja, dat recht hebben we wel, vond het Amerikaanse mi nisterie van justitie dat Alvarez- Machian voor de rechter bracht. Maar twee rechters, een in Los Angeles en een in San Francis- Manuel Noriega: door de Ameri kanen in eigen land opgepakt en voor berechting naar de Verenig de Staten meegenomen, archief foto *afp ken en naar Amerika over te brengen voor berechting, cel straf en zelfs executie. Het Opperste Gerechtshof ba seerde die uitspraak op een zaak uit 1886, toen een inwoner van Peru werd ontvoerd om in de Amerikaanse staat Illinois te recht te staan. Waar het bij de uitspraak destijds op neer kwam, was dat het Gerechtshof vond dat het alleen de taak van rechters is om erop toe te zien dat een verdachte een eerlijk proces krijgt. Hoe de verdachte is opgepakt, is niet de zorg van de juridische macht, aldus het Gerechtshof toen. En aldus het Gerechtshof nu, Salman Rushdie: uitspraak Kho- Norman Schwarzkopf: Irak mag meini in lijn Amerikaanse recht. hem ontvoeren en in Baghdad op- anp knopen. archieffoto ap PANAMA IPS Gewapende Amerikaanse militairen zijn gisteren binnenge vallen in het huis van het Panamese parlementslid Gerardo Gonzalez. Ze zouden op zoek zijn naar een lid van de opposi tionele Revolutionaire Democratische Partij. Waarvan de man wordt verdacht is niet bekendgemaakt. Bij de huiszoe king werden een paspoort en geweer in beslag genomen, al dus Gonzalez, die de actie veroordeelde als een schending van de soevereiniteit van Panama door buitenlandse troe pen. dat vrijwel dezelfde argumenten als in 1886 hanteerde. En daar naast wordt nog een uiterst merkwaardig argument ge bruikt: het feit dat het uitleve ringsverdrag tussen Mexico en de VS ontvoeringen van het grondgebied van de andere staat niet uitdrukkelijk verbiedt. Dat betekent nogal wat, want in de uitwisselingsverdragen die Amerika met 102 andere landen heeft, wordt ontvoering ook niet verboden. Met andere woorden: de Amerikaanse overheid heeft formeel het recht om verdach ten overal ter wereld op te pak ken. Daar komt nog iets bij. In de maandag eveneens gepubli ceerde mening van de minder heid van het Opperste Ge rechtshof die tegen dit soort in ternationale, door de staat ge steunde ontvoeringen is, staat het treffend verwoord. Er staat: „Als de Verenigde Sta ten het handiger zouden vinden om iemand te martelen of te executeren in plaats van hem te ontvoeren, dan zouden deze opties beschikbaar zijn omdat het uitleveringsverdrag dat ook niet verbiedt". Terroristen Dat is een valide punt, want met de uitspraak van het Op perste Gerechtshof in de hand mag de Amerikaanse overheid eigenlijk alles tegen buitenlan ders in hun eigen land onderne men. Zeker, dat is in strijd met het internationale recht, maar dat acht de Amerikaanse rege ring en het Opperste Gerechts hof dus ondergeschikt aan de binnenlandse rechtsbehoefte. Dat werd door het Amerikaanse ministerie van justitie in 1989 vastgelegd in een 29 pagina's tellend rapport waarin met zo veel woorden staat dat de presi dent en de minister van justitie het grondwettelijke recht heb ben om buitenlanders in het buitenland te vervolgen, zelfs als daarmee internationale ver dragen worden geschonden. Dat rapport werd destijds ge schreven door staatssecretaris, thans minister van justitie Willi am Barr. Duidelijk is, dat de re gels speciaal betrekking hebben op terroristen en narco-terroris- ten, maar in feite gelden ze voor iedereen die „een ernstige be dreiging voor Amerika's veilig heid" vormen. Samen met een latere uitspraak die ook Amerikaanse militairen het recht geeft in het buitenland arrestaties te verrichten, werden de regels onder meer van toe passing geacht toen in 1989 Pa nama door de Amerikanen werd binnengevallen met het oogmerk de Panamese leider, Manuel Noriega, op te pakken. Maar met dezelfde uitgangs punten in de hand zou ook Mexico het recht hebben om Amerikanen in Amerika te ont voeren en naar Mexico over te brengen. Schwarzkopf Libië zou dat recht hebben. Noord-Korea zou dat recht heb ben. Irak zou het recht hebben generaal Schwarzkopf te ont voeren en in Baghdad op te knopen wegens oorlogsmisda den. En toen ayatollah Khomei ni een paar jaar geleden aan zijn volgelingen wereldwijd de opdracht gaf de schrijver Sal man Rushdie om te brengen, handelde hij in de geest van de uitspraak die het Amerikaanse Opperste Gerechtshof maandag deed. Tot zover onze correspondent. De uitspraak van het Ameri kaanse Opperste Gerechtshof is gisteren op kritiek gestuit van verscheidene Zuid- en Midden- amerikaanse landen. Mexico kwam onmiddellijk met een re presaillemaatregel. Functiona rissen van de Amerikaanse drugsbestrijdingsdiènst DEA mogen niet meer op Mexicaans grondgebied werken. Die maat regel blijft van kracht tot het uitleveringsverdrag tussen de twee landen is aangepast. Ande re Zuid- en Middenamerikaanse landen, zoals Bolivia, Ecuador, Guatemala, Costa Rica en Chili steunden Mexico in zijn kritiek. Oostduitsers voelen zich in de steek gelaten BERLUN DPA Het spook van een nieuwe poli tieke deling houdt Duitsland in de greep. Het draagt de naam 'Oostpartij' of'CollectiefMen sen die tot dusver tegenover el kaar stonden willen zich aan eensluiten om de belangen van de zeventien miljoen vroegere DDR-burgers te behartigen. Dit plan zorgt voor heel wat onrust bij de besturen van de gevestig de partijen in Bonn. Helmut Kohl, die conservatieve partijgenoten gaarne aanduiden als „kanselier van de eenheid", heeft gewaarschuwd voor de vorming van zo'n partij. Er mag geen stemming ontstaan van „hier Oost, daar West". Maar een dergelijke stemming bestaat al lang. In de Bondsdag treden de 63 CDU-vertegen woordigers uit het Oosten steeds sterker op de voorgrond. Ze hebben een eigen groep ge vormd. De mogelijke architect van het nieuwe collectief van ontevredenen CDU-politicus: Peter-Michael Diestel, de laatste minister van binnenlandse zaken van de voormalige DDR. Hij biedt met dat doel de hand aart Gregor Gysi, de leider van de Partij van het Democratisch Socialisme (PDS), de opvolger van de com munistische SED. Diepe kloof Achtergrond van de ongewone constellatie is een diepe kloof langs de oude Duits-Duitse grens: ruim 20 maanden na de bejubelde eenwording scheidt deze het rijke Westen van het wezenlijk armere Oosten. Voor 'Ossis' (Oostduitsers) betekent dat: Dertig procent van de ac tieve beroepsbevolking, in veel streken zelfs meer, heeft geen werk of werkt maar een paar uur per dag. Bovendien verdie nen zij gemiddeld maar onge veer de helft van hun collega's in de voormalige Bondsrepu bliek. Niet levensvatbare industriële ondernemingen sluiten bij tien tallen de poorten. De produktie dezelfde periode in 1991 op- in het Oosten in februari-maart nieuw met bijna vier procent. 1992 daalde in vergelijking met Maar niet alleen de e sche tegenspoed maakt de mensen bang. Psychologen melden dat de 'Os- sis" zich, na veertig jaar com munistische dictatuur, gevolgd door de vreedzame revolutie van 1989, zich nu weer machte loos voelen. Ze ervaren demo cratische politici in het Westen als „onderdrukkers" en fa brieksdirecteuren als „uitbui ters". Telefonische hulpverleners en psychologische adviesbureaus hebben het nog nooit zo druk gehad. Oostduitse kranten ma ken vaker melding van zelf moorden, bijvoorbeeld omdat vroegere huiseigenaren uit het Westen opduiken die oude rechten opeisen en hele gezin nen op straat zetten. Deze sig nalen lieten de grote partijen in Bonn, die alle worden gedomi neerd door politici uit het Wes ten, tot dusver zo goed als koud. Snelle welvaart (CDU/CSU) en zijn kleine coali tiepartner, de liberale FDP, had den zich in het kader van de eenwording blijmoedig naar het Oosten uitgebreid. Hun politiek pasten zij in de ogen van waar nemers slechts aarzelend aan bij de nieuwe situatie. Moedig beloofde de regering de kiezers in het Oosten een snelle welvaart. Nu maken rapporten van deskundigen duidelijk dat de economische inhaalrace voor het jaar 2000 niet haalbaar is. „Woedende berusting" is in snelle opmars, zo analyseerde Wolfgang Thierse, de SPD-voor- zitter uit het Oosten. Hij uitte „begrip" voor de uiter lijk in het najaar geplande op richting van het 'Collectief. Net als zijn partij waarschuwt hij echter voor iedere vorm van se paratisme. De SPD wil in plaats daarvan tijdens een massale de monstratie op 3 oktober, de ver jaardag van de Duitse eenheid, voor het eerst op ruime schaal aandacht geven aan de belan gen van de Oostduitsers. De Surinaamse president Venetiaan („een man met schone vin gers") is momenteel op bezoek in ons land. Samen met koningin Beatrix inspecteerde hij gisteren de erewacht bij het Paleis Noord- DEN HAAG ANP President Runaldo Ronald Ve netiaan, die sinds gisteren een officieel bezoek brengt aan ons land, is in de Suri naamse gemeenschap alom gerespecteerd. „Een Surina mer in hart en nieren die zijn land zelfs onder de bedreigin gen in de jaren tachtig niet wilde verlaten", zei oud-pre mier en NPS-partijgenoot Henck Arron over hem. En het citaat „een man met schone vingers, uitzonderlijk voor een Surinaams politi cus", wordt herhaaldelijk ge hanteerd wanneer de morgen 56 jaar wordende oud-wis kundeleraar ter sprake komt. Die schone vingers slaan op zowel het feit dat hij als'mi nister vasthield aan vrij een voudige leefomstandigheden als zijn duidelijk distantiëren van de militaire dictatuur. Tot tweemaal toe, in 1980 en in 1990, moest hij zijn ambt als minister-van onderwijs neer leggen als gevolg van een staatsgreep. Na de 'telefoon- coup' op Kerstavond 1990, gaf hij als enig kabinetslid geen gehoor aan het verzoek van het leger vrijwillig af te treden. Uit protest tegen de machts greep liet Venetiaan zich ont slaan. Naast politicus is Venetiaan, die wis- en natuurkunde stu deerde in Leiden, ook dichter. Hij schrijft in het Nederlands en het Surinaams. Zelf zegt hij als gevolg van zijn politie ke werk nauwelijks nog aan het maken van poëzie toe te komen. Als lid van de regering Shank- ar (1987-1990) speelde hij een prominente rol. Venetiaan leidde in 1989 de regeringsde legatie die in Kourou, Frans- Guyana, onderhandelingen voerde met het junglecom mando van Ronnie Bruns- wijk. De overeenkomst, die een einde moest maken aan de burgeroorlog in het bin nenland, werd door Bruns- wijk ondertekend. Ze bleek echter een wassen anp ed oudenaarden neus omdat het nationale le ger het akkoord verwierp en de Tucajana-indianen, van wie vaak wordt beweerd dat zij met het leger samenspan nen, de uitvoering ervan tor pedeerden. Inmiddels is dit voorjaar, onder supervisie van Venetiaans regering, vrede in het binnenland zo goed als zeker geworden. Na de verkiezingen vorig jaar mei, die door het Nieuw Front werden gewonnen, schoof de NPS, de grootste Frontpartij, Venetiaan naar voren als haar presidentskan didaat. Omdat de coalitie geen tweederde meerderheid had behaald en de oppositie partijen op eigen kandidaten stemden, ontstond een pat stelling. Een Verenigde Volks vergadering (VW), met ruim 800 afgevaardigden moest uitsluitsel geven. In die zitting op 6 september behaalde Venetiaan een klin kende overwinning. Volgens VHP-leideren parlements voorzitter Jagernath Lachmon kreeg Venetiaan door deze bijzondere procedure „veel bredere steun; want in de VW wordt het volk in al zijn geledingen en uit alle regio's vertegenwoordigd." Desondanks wordt Veneti aans optreden tegen de mili taire leiding gekenmerkt door voorzichtigheid. Hij probeert haar macht in te perken en tegelijkertijd te voorkomen le gerleider Desi Bouterse tegen zich in het harnas te jagen. Die voorzichtigheid is soms wat minder als het om steun van Nederland gaat. Diverse malen toonde Venetiaan zich publiekelijkverontwaardigd over het uitblijven van Neder landse hulp. Hij zei te vrezen dat de nood in zijn land zo hoog kan oplopen dat grote sociale onrust ontstaat en de situatie uit de hand kan lo pen. De uitvoering van het op zijn verjaardag af te sluiten j, dat Nederland- garandeert, moet die angst wegnemen. UTRECHT» TACO SLAGTER De grens tussen vriendschap en vijand schap in de Arabische wereld is margi naal. Er is maar weinig voor nodig om een bondgenootschap in een oorlogsverkla ring te veranderen. Vaak heeft dat te ma ken met de politieke grillen van de een of andere dictator. De politieke en militaire spanningen van dit moment tussen Ye men en Saudi-Arabië zijn echter van een andere orde. Beide landen bakkeleien al sinds de dertiger jaren met elkaar over uiteenlopende zaken. Dit keer gaat het weer over grensgeschillen, maar in feite liggen de oorzaken van die animositeit veel dieper. Een peuter in Ye men kan vaak eerder 'ik haat een Saudi' dan 'papa' of 'mama' zeggen, zo wordt vaak vol trots beweerd in de Yemenitische hoofdstad Sana'a. Het verbale geweld uit het Saudische rege ringscentrum in Riyad spitste zich de afge lopen weken toe op olieboringen in al lang omstreden grensgebieden in het noorden en oosten van Yemen. Op straffe van een gewapend optreden en uitsluiting om in Saudi-Arabië te mogen werken, kregen bui tenlandse oliemaatschappijen onomwon den te verstaan zich terug te trekken. Be halve het Amerikaanse bedrijf Hunt Oil, zouden de overige firma's het hoofd voor dit dreigement hebben gebogen. Dhamlr In Sana'a was de schok over deze capitula tie groot. Het straatarme Yemen had vorig jaar twintig boorconcessies ter waarde van 1,3 miljard gulden uitgegeven, in de hoop over vijf jaar 800.000 vaten olie per dag te kunnen exporteren. Op termijn zou Yemen hierdoor uit de gigantische economische en financiële problemen kunnen raken. Oude oorzaken Dat het grensconflict vanuit Riyad weer is aangewakkerd, heeft in feite twee oude oor zaken. In de eerste plaats zijn de Saudi's al sinds hun heerschappij over driekwart van het Arabisch schiereiland, beducht voor een militair en economisch sterk Yemen. Het samengaan van het conservatieve Noord- en het marxistische Zuid-Yemen, twee jaar geleden, heeft de angst in de pa leizen van Riyad alleen maar vergroot. Bovendien is de koninklijke familie er niet happig op dat Yemen straks wellicht een invloedrijk OPEC-land is. En niet alleen omdat het de economische positie van de ze republiek aanzienlijk versterkt. Yemenie- ten staan bekend als de meest eigenzinnige Arabieren die samen met andere weerbar stige landen binnen het oliekartel het de Saudis in prijsbeleid en andere zaken nog lastiger kunnen maken. Ten tweede claimt Saudi-Arabië delen van het voormalige Noord- en Zuid-Yemen, op grond van eeuwenoude aanspraken. Tij dens de pacificatie van het schiereiland dat in de twintiger jaren door bloedige stam mentwisten ernstig was verdeeld, veroverde de grondlegger van de Saudische monar chie, Abdel Aziz ibn Saud, al delen van 'Felix Arabia' (Gelukkig Arabië), de naam die de Romeinen aan Yemen gaven. Diens zoon prins Feisal confisqueerde in het be gin van de dertiger jaren de provincie Assir waarover Yemen twee eeuwen lang heer en meester was geweest. Grens In 1934 probeerde de Britse kolonisator de jonge monarchie Saudi-Arabië en het Ima- maat Yemen (geregeerd door een islami tische geestelijke) een vredesverdrag, het zogenaamde Akkoord van Taif, op te drin gen. Maar de Britten bepaalden eenzijdig de grens. Een rechte lijn die vanaf een punt bij de Zuid-Saudische stad Najran naar de kust loopt. Beide landen accepteerden dat niet. Wel stond Yemen Assir en twee andere provin cies af voor een periode van twintig jaar. Twee keer is die overeenkomst verlengd. In 1994 moet dat opnieuw worden bekeken. De huidige politieke en militaire spannin gen hebben zeker ook met de omstreden rechten omtrent die drie provincies te ma ken. Riyad wil het voortslepende dispuut nu eindelijk eens geregeld zien. Maar de Yemenieten denken daar anders over. Be halve een eigengereid, vormen ze ook een trots volk met een hardvochtige mentaliteit als het om grondbezit gaat. Alleen al om die reden kan de Yemenitische president Saleh het zich niet permitteren over twee jaar die provincies opnieuw voor een lange periode aan de Saudi's cadeau te doen? Volgens westerse politieke waarnemers wil Saleh deze gebieden echter als wisselgeld gebruiken om het grensconflict rond de olierijke gebieden aan de noord- en oost grens van zijn land te beslechten. Maar dan zal de Saudische koning Fahd eerst de de zeggenschap hierover moeten opgeven. Smokkelwaar De vraag is of de Yemenieten met zo'n ruil genoegen zullen nemen. Daarbij spelen bit tere sentimenten ten op zichte van de Saudi's uit heden en verleden een belang rijke rol. Geen Yemeniet vergeet hoe de Saudi's voortdurend proberen het land te destabiliseren. Dat begon al tijdens de bur geroorlog in de zestiger jaren tussen de twee Yemenitische republikeinen en de troepen van de verdreven imam. Saudi-Arabië koos met geld en wapens de kant van de 'royalisten'. Daardoor duurde de oorlog langer en viel er in elk Yemeni- tisch gezin wel een slachtoffer. Nu nog voorziet Riyad opstandige stammen in het noorden van veel geld, wapentuig en luxe smokkelwaar om hiermee het regime in Sana's te verzwakken. Maar ook later intrigeerde Saudi-Arabië in Yemenitische staatszaken. Uit alle macht probeerden de Saudi's de vereniging van Noord- en Zuid-Yemen te voorkomen. Wie in een van de landen een ouverture in die richting maakte, was zijn leven niet meer zeker. Het staat vrijwel vast dat Riyad de hand had in de moordaanslag op een van de Zuid-Yemenitische presidenten. Zelfs toen de fusie tussen beide landen vrijwel rond was, toog een Saudische prins met een blanco cheque naar de Zuid-Yemeniti sche hoofdstad Aden in een poging de cor rupte marxistische leiders om te kopen. Golfoorlog De meest recente grief die de Yemenieten tegen Saudi-Arabië koesteren is de uitwij zing van ruim een miljoen landgenoten uit het koninkrijk tijdens de Golfcrisis. Deze gastarbeiders waren het slachtoffer van de pro-Iraakse politiek van Yemen. Voor de economie van nieuwe républiek en de mensen zelf had dat echter desastreuze ge volgen. Kortom, de animositeit tussen beide landen bevat voldoende ingrediënten voor een ge wapend conflict. Ooit beklom een peleton Argentijnse militairen een partij rotsen en gaf daarmee de aanzet tot de Falklandoor- log. Iraks territoriale ambities met betrek king tot Kuwayt werden aanvankelijk ook genegeerd, met de Golfoorlog als gevolg. Om nu te voorkomen dat op een dag Saudische en Yemenitische soldaten met elkaar slaags raken, wordt het de hoogste tijd dat de Verenigde Naties zich ermee gaan bemoeien. Armoede en milieuvervuiling. De voormalige Oostduitsers voelen zich in de steek gelaten. De welvaart laat iets langer op zich wachten dan hen was beloofd. foto bert verhoeff

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2