;draaien kan nu niet meer' 'Zaak terugdraaien Stefan Effenberg lacht in zijn vuistje EK-Voetbal Wie helpt Nederlands elftal aan doelpunten? Schandaal Naar huis WOENSDAG 17 JUN11992 23 foto anp cor mulder Adrie van Tiggelen vierde gisteren zijn 35ste verjaardag. Een vreugdesprong kon hij dit keer niet maken, want de verdediger is geblesseerd aan zijn enkel. Morgen is hij echter speelklaar. foto anp is er, de sfeer is goed en er wor- breekt ons op bepaalde mo- beetje geluk dat wij in '88 wel den kansen gecreëerd. Het ont- menten alleen nog aan dat hadden'. Op geheel eigen wijze Duitser eindelijk geaccepteerd Michels houdt vast aan vertrouwd concept Oranje houdt morgen tegen Duitsland vast aan het con cept dat het ook tegen Schotland en het GOS hanteerde. ,,De zaak terugdraaien", oordeelde Rinus Michels, „kan nu niet meer. Daarvoor zijn we te ver in het toernooi." Of hij van plan is in de cruciale en daardoor extra beladen krachtmeting met de oosterburen mutaties in het elftal aan te brengen, zei de bondscoach nog niet te kunnen zeggen. „Want dat weet ik nu echt nog niet". VARBERG «JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Michels wilde al wel verklappen zeker niet veel wijzigingen aan te zullen brengen. „Het team dat er nu staat", verklaarde hij, „is het gevolg van veel overwe gingen. Van kijken, van spelen, van vorm van de spelers, van tal van factoren. We hebben voor dit team gekozen en met dit team zullen we in grote lijnen ook doorgaan." Op 'Paskbergsvallen', het trai ningscomplex van het Neder lands elftal in Varberg, liepen de spelers van Oranje gistermor gen de stramme spieren weer wat los; 's middags waren zij vrij. De botsing met het GOS een dag eerder, had geen slachtoffers van betekenis ge- eist. Alleen Berry van Aerle bleef met lichte knieklachten aan de kant, terwijl Frank de Boer op een bijveld individueel trainde. De liesblessure waarmee De Boer al geruime tijd sukkelt en die hem de interlands tegen Schotland en het GOS al deed missen, houdt hem tegen Duits land waarschijnlijk opnieuw aan de kant. Van Aerle is morgenavond in zetbaar. De Helmonder kreeg tegen het GOS in de eerste helft 'een klein tikkie' tegen zijn rechterknie. „Maar dat is verder geen probleem. Morgen train ik weer gewoon mee en tegen Duitsland kan ik zeker spelen", aldus de PSV'er. Hoewel iedereen de 0-0 tegen het GOS als een flinke domper heeft ervaren, was de stemming in het Oranje-kamp opvallend monter, 's Nachts, bij terugkeer in het hotel in Varberg, hadden de spelers nog even 'lang zal hij leven' gezongen voor de jarige Adri van Tiggelen en minder dan een half etmaal later had den zij eveneens al weer goede zin. De gedreven verdediger, uit blinkend tegeïi het GOS, kreeg voor zijn 35ste verjaardag van de KNVB een klok als presentje. Van Tiggelen: „Vier jaar geleden op het EK in Duitsland was ik ook jarig. Toen mocht ik bij ome Jan (Huijbregts) komen en allerlei cadeautjes uitzoeken. Maar dit 'klokkie' is ook leuk. 't gaat om de aardigheid." Hoewel Nederland 'tegen Duitsland een hels karwei wacht, heeft Michels volop ver trouwen in een goede afloop. „De kwaliteit is er, de instelling 'Sudden death' De UEFA gaat morgen de vier landen voor de halve finales voorstellen strafschoppen niet de beslissing te laten brengen, als ook na de verlenging geen winnaar bekend is. De Europese voetbalbond heeft een alterna tief: de 'sudden death', het spe len totdat een doelpunt is geval len. De maatregel moet zondag al worden ingevoerd, bij de eer ste halve eindstrijd in Stock holm. Directe aanleiding tot de ze opmerkelijke, late, koerswij ziging is het veelal verdedigen de spel van een aantal ploegen. Met Engeland-Frankrijk van af gelopen zondag als de druppel die de emmer van de klachten deed overlopen. Overigens is bepaald dat er geen tijdslimiet zal worden bepaald bij de 'sud den death'. Zodat wedstrijden in theorie flink wat langer dan twee uur kunnen gaan duren, zoals nu met twee keer een kwartier verlenging na de 90 normale minuten. ATVIPABERG ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER De 'Slag bij Norrköping' heeft onuitwisbare sporen nagelaten in de Duitse ploeg, maar is het moreel van de 'Mannschaft' al leen maar ten goede gekomen. „Wie deze Schotse ploeg met 2- 0 kan verslaan, hoeft voor nie mand angst te hebben. Ook niet voor Europees kampioen Hol land", appelleert Stefan Effen- berg aan de zwaarbevochten triomf, die met bloed (Reuter, Buchwald, Riedle), zweet en tra nen tot stand kwam. „Deze overwinning geeft de ploeg moed.", In de tumhal naast het spe lershotel in Atvidaberg, drie we ken lang het domein van de Duitse pers, doet Berti Vogts verslag van het front. Buchwald en Reuter zijn gesneuveld op het veld van eer, net als eerder Voller, de speelkansen van Riedle tegen Nederland taxeert hij als uiterst klein. Vogts ziet de beladen evergreen tegen Hol land desondanks met vertrou wen tegemoet. Had iemand iets anders verwacht? Op de tribunes in de turnhal zitten de spelers her en der ver spreid. Ze worden bestookt met de allesoverheersende vraag wie als winnaar uit het titanenge vecht tevoorschijn zal komen: wereldkampioen Duitsland of Europees kampioen Holland. „Op basis van de individuele kwaliteit", oordeelde GOS- coach Anatoly Byshovets een half etmaal eerder, „sla ik het Nederlands elftal iets hoger aan. De Hollanders leggen meer va riatie in hun spel en hebben meer vedetten in de ploeg. Ik acht Nederland nog 6teeds in staat het toernooi te winnen." Daar denken de Duitsers wel iets anders over, Stefan Effen- berg voorop. Als rechtgeaarde Germaan, groot (1.86 meter) en blond, is het gevoel te moeten strijden voor volk en vaderland heifr met de paplepel ingego ten. Vanaf z'n jongste jeugd in Hamburg. „Ik wil me voor 100 procent geven, voor Duitsland en voor mezelf. Net als de ande re spelers wil ik ook graag Euro pees kampioen worden." De op een na jongste interna tional, van 2 augustus '68, is nog niet vergeten hoe hij een paar maanden eerder in het shirt van de Duitse ploeg bij elk balcontact werd uitgefloten. Hij is, zegt-ie, blij 'dat het publiek mij nu kennelijk accepteert'. En er recentelijk tegen Noord-Ier- land, de laatste oefeninterland voor het vertrek naar Zweden, zelfs applaus voor hem opklonk vanaf de tribunes in Bremen. Hij bleef tamelijk laconiek on der de loftuitingen en moet nu smakelijk lachen om de theorie in de Duitse pers dat Effenberg de identiteitscrisis heeft over wonnen. De vergelijking die werd gemaakt met Lothar Matt- haus vindt hij al even onzinnig. „Ik ben Stefan Effenberg en zal het altijd blijven". De 'boeman van de natie', neergezet als een rebel pur sang, in wie zijn critici het evenbeeld zien van Paul Breitner, de eigenzinnige inter national van weleer. Zijn zelfbewustzijn heeft er niet onder geleden, zegt-ie. Zijn spel evenmin, denkt hij. Via de achterdeur veroverde hij een plaats in de basis. Een bewijs voor hem dat hij niet heeft gele den onder de stortvloed van kri tiek. die hij maandenlang moest verduren. „Ik heb natuurlijk niet voor niks rugnummer 17. In Malente kwam ik als zeven tiende, achttiende man het trai ningskamp binnen. De ploeg voor het EK stond vast, dat dacht ik ook. Toch wilde ik mij daar niet bij neerleggen en ben ik vanuit een uitzichtloze posi tie in de ploeg gekomen". Van de ene dag op de andere noemden ze hem liefkozend 'Effe' en was Stefan Effenberg ineens 'Weltklasse'. Wat hem betreft mogen ze, al die journa listen, die hem als een baksteen lieten vallen en hem maanden lang met de nek aankeken. In cluis Franz Beckenbauer en Karl-Heinz Rummenigge, de twee vice-presidenten van Bayem München. Hij heeft geen goed woord voor het twee tal over. „En niet alleen omdat ze mij bij Bayem op de tribune hebben gezet. Wel omdat ze mij via interviews in kranten in m'n hemd hebben gezet. Dat doe je niet, zoiets los je intern op. Toen ik terugsloeg, was ik meteen de gebeten hond. Dat heeft me een halfjaar gekost". De maker van de 2-0 tegen Schotland, zijn eerste interland treffer, kijkt schichtig om zich heen. Bang als-ie is dat Duitse verslaggevers achter zijn mg meeluisteren en alles wordt doorgeseind naar het thuisfront. Dan heeft-ie.de poppen weer aan het dansen. Dat is wel het laatste waar hij op dit moment behoefte aan heeft. „Ik ben een paar keer flink op mijn neus ge vallen. Heb geleerd dat ik wat beter op mijn woorden moet stelde de bondscoach vervol gens plastisch vast dat 'Vrouwe Fortuna tot dusver nog niet bij ons op het vinketouw zit'. Maar, voegde hij er in een adem aan toe: „Dat zal nog wel komen." Over het functioneren van de achterhoede en het middenveld is Michels meer dan tevreden. „Van Tiggelen vond ik tegen de Russen zelfs een bijzonder goe de partij spelen. Van Breukelen en Koeman waren ook sterk. En Van Aerle stond defensief even eens zijn mannetje. Alleen het scorend vermogen is tot dusver onder de maat gebleven, zeker gezien het aantal kansen dat we hebben gehad. Van de vier voorin die het uiteindelijk moe ten doen, vielen er maandag avond twee een beetje buiten de bak. De vleugelspitsen Gullit en Roy waren niet sterk genoeg, maar goed, dat kan gebeuren." Het ondermaatse optreden van Gullit was volgens Michels niet de enige reden dat hij zijn aanvoerder in de loop van de tweede helft naar de kant had gehaald. „Ik heb Gullit ook ge wisseld omdat hij een tik had gekregen. Voor de tweede wissel kwam Roy het meest in aan merking, want Bergkamp heeft passen. In m'n uitspraken ben ik iets diplomatieker geworden. Dit is geen Nederland of Dene marken". Voor Brian Laudrup, „een vriend van mij", geldt volgens hem hetzelfde. „Die is ook ge wend om zijn mening in het openbaar te geven, maar dat kan niet bij Bayern. Dan heb je meteen ruzie met Beckenbauer en Rummenigge. Natuurlijk is het onaangenaam en heel irri tant als je niet mag zeggen wat je denkt en voelt. Dat is frustre rend en slecht voor de ontwik een goede wedstrijd gespeeld, net als Marco. Maar ik was bang dat als ik Viscaal als linksbuiten zou inbrengen, hij toch naar binn5n zou trekken en het was al zo vol in het centrum". Michels liet weten niet met de rekenmachine in de hand aan het duel met Duitsland te zullen beginnen. „Dat heeft geen zin. We moeten de wedstrijd bena deren als een wedstrijd die we moeten winnen. We moeten niet afwachten hoe Schotland het er tegen de Russen afbrengt. De Schotten zullen ongetwijfeld proberen een overwinning uit het vuur te slepen, maar of ze dat lukt moet ik eerst nog zien. Bovendien willen wij het liefst in Göteborg blijven voor de hal ve finales. En als je met z'n allen die wens in vervulling wilt doen gaan, moet je van die Duitsers winnen. Wij hebben het alle maal nog zelf in de hand." Wellicht kunnen de echtge notes en vriendinnen van de Oranje-spelers hun 'mannen' extra inspireren. Zij vliegen van daag naar Göteborg en keren één dag later weer naar Neder land terug. Al dan niet in gezel schap van hun partners. keling van je persoonlijkheid. Daarom zien ze mij in de Bun- desliga de eerste jaren ook niet meer terug". Bayern München legde hem geen strobreed in de weg toen Fiorentina de twee jaar eerder van Borussia Mönchengladbach gekochte middenvelder voor 7,5 miljoen mark wilde overnemen. Het verbaasde Effenberg niet. „Bayem is allang blij dat ze mij kwijt zijn." Hij tekende een vier jarig contract en verlaat Mün- chen zonder hartzeer. et volk mort en Rinus Michels JL JLm begrijpt in Zwe den niet waarom. Het Neder lands elftal is nog ongeslagen, heeft nog geen doelpunt hoe ven incasseren en is nog volop in de race voor de Eu ropese titel. Geen enkele re den voor paniek derhalve. Natuurlijk, het zal een hei dens karwei worden om de Duitsers mores te leren, maar de Generaal heeft per slot van rekening wel voor hetere vu ren gestaan. Zo oogt hij al thans, ietwat bedrukt, maar geenszins uit het lood gesla gen. De hamvraag is nu wie Oranje morgenavond aan de doel- punten moet helpen om het minimum doel, een plaats bij de laatste vier, te bereiken. In dat opzicht bleef de Europees kampioen tot nu toe zwaar in gebreke. Net als eerder in de reeks van acht kwalificatie duels, de monsterscore tegen Malta uitgezonderd. Na aftrek van die acht doelpunten kwam Oranje tot het schame le totaal van negen in zeven ontmoetingen. Van de acht EK-finalisten deed alleen En geland het nog slechter. Ligt dat aan Van Basten en Bergkamp, in de zojuist afge sloten competitie bij Milan en Ajax samen goed voor 49 tref fers? Slechts ten dele. De oor zaak van de stokkende pro- duktie moet vooral worden gezocht op het middenveld en in de verdediging. Daar laat Oranje het tot nu toe in aanvallend opzicht volledig afweten. De opbouw is traag, er zit veel te weinig snelheid, diepte en variatie in de aan vallen en er verschijnen te weinig spelers voor het doel van de tegenpartij. Het Nederlands elftal maakt op de buitenlandse pers de indruk van een „ploeg ouwe jongens", die geen schim meer is van de dynamische formatie, die bij het vorige EK zoveel furore maakte. Dat elf tal is vier jaar ouder, maar maakte in de voorbereiding desondanks een tamelijk fitte en zelfbewuste indruk. De sfeer was goed, er werd veel gelachen en weinig gekankerd en alles wees erop dat Oranje op de drempel stond van een nieuw succes. Het kan nog steeds, al mag die kans niet meer al te hoog worden inge schat. Het is koren op de molen van de Ajax-clan, die zich van meet af heeft verzet tegen een Ajax-systeem zonder Ajacie- den. Daar is iets voor te zeg gen. Het noodlot van Oranje is echter dat Michels onder geen beding wilde toegeven aan de roep om vérjonging en niet wilde tornen aan de re putatie van gevestigde namen als Koeman, Wouters, Gullit Rijkaard. Hij koos al vroeg en heel bewust voor de „ouwe hap" van '88. Vanzelfspre kend incluis Van Basten, die er echter evenmin in slaagt iets extra aan de ploeg te ge ven nu wederom alle schijn werpers op hem gericht zijn. Net als twee jaar geleden in Italië. Al vooraf was zonneklaar dat (chef) ROB ONDERWATER GOVERT WISSE Jean-Pierre Papin nam het gis teren op voor zijn aanstaande clubgenoot Marco van Basten. Het afkeuren door de Deense scheidsrechter Mikkelsen van de Nederlandse treffer tegen het GOS noemde de Franse spits een „schandaal". Papin: „Het was nooit en te nimmer buiten spel. Van Basten stond zeker een meter vóór die verdediger. Helaas, in twee van de drie ge vallen kijkt een grensrechter niet naar het moment waarop de bal wordt gespeeld. Dit zou Nederland wel eens duur kun nen komen te staan." Kim Vilfort heeft gisteren het trainingskamp van de Deense ploeg verlaten. De 29-jarige middenvelder van Bröndby kreeg uit Kopenhagen bericht dat zijn zesjarige dochtertje op sterven ligt. Het kind lijdt al lan gere tijd aan leukemie. Vilfort zal niet naar het Europees kam pioenschap in Zweden terugke ren en mist woensdag de wed strijd tegen Frankrijk in Malmö. het succes van Oranje staat of valt met de vorm en de macht van de drie Milanezen. Die valt tot dusver bitter tegen. De grote dagen van het drietal zijn voorbij. Net als dat geldt voor Wouters, die de greep op het middenveld volledig heeft verloren. Een nijpend pro bleem is de traditionele zwak te van de laatste jaren op links. In de voorbereiding speelde Roy nog de sterren van de hemel, tegen Schot land en het GOS kwam de Ajacied geen lantaarnpaal voorbij en trok hij tot verve lens toe naar binnen. Het meest opmerkelijke is dat de spelers op wie vooraf de meeste kritiek was (Van Aerle, Van Tiggelen, Koeman, Van Breukelen) nog het beste vol doen. Defensief valt er op de twee mandekkers van PSV niets aan te merken en heeft Michels ook weinig reden tot klagen over de libero van Bar celona. In de opbouw is het spel van Van Aerle echter een regelrecht drama en is het een compleet raadsel waarom de bondscoach tegen het GOS niet ingreep. Byshovets vond het prachtig en liet geen kans onbenut om de PSV'er in bal bezit te laten komen. Ook tegen de Duitsers hand haaft Michels de speelwijze en is hij evenmin van plan de samenstelling van de ploeg overhoop te halen. De bonds coach heeft gewikt en gewo gen en houdt star aan zijn keuze vast. Maar zou het nou niet van wijsheid getuigen om Van Aerle in te ruilen voor Blind en Wouters te vervan gen door Jonk? Blind mag dan verdedigend een tikkeltje minder zijn, de betere voet baller compenseert dat ruim schoots in de opbouw. Met Jonk in de ploeg krijgt Oranje in elk geval meer diepgang en komt Bergkamp vermoedelijk ook beter uit de verf dan nu het geval is. Eigenwijs als hij is, wil Mi chels van geen wijken weten. Hij heeft, zo vindt-ie waar schijnlijk, al genoeg conces sies gedaan door te kiezen voor een concept met twee buitenspelers dat in zijn visie achterhaald is. Tegen de Duitsers gokt hij nog een keer op de routine en de eerzucht van de oude garde. Reden om hoog tegen de buur op te kij ken is er trouwens helemaal niet. De Schotten hebben aangetoond hoe kwetsbaar de 'Mannschaft' in het centrum van de defensie is. En wat Schotland kan, moet de Euro pees kampioen toch zeker kunnen. Als het onverhoopt toch misloopt, betekent dat het eindstation voor Michels als bondscoach en van vijf tot zes internationals. Deze gouden generatie telt zeven spelers met vijftig interlands of meer, maar loopt zichtbaar op z'n laatste benen. En zal weinig trek hebben zich nog eens op te laden voor de rijstebrij aan kwalificatieduels voor het WK van '94 in de Verenigde Sta ten. Het had geen kwaad ge kund eerder een frisse wind door Oranje te laten waaien. Daarvoor is het nu echter te laat. ALBERT GEESING woensdag 17 juni EK -VOETBAL OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD1 BBC 1 EURO Duels van zondag 14.00-17.00 Zweden - Engeland 20.05-22.10 20.10-22.00 20.05-22.05 20.00-22.00 20.00-22.00 Frankrijk - Denemarken 21.00-21.15* 22.00-22.45 22.05-23.00* 22.00-22.30* 22.00-22.30* EK-journaal 23.00-00.30 donderdag 18 juni Duels van woensdag 10.00-13.00 Stefan Reuter (I) en Guido Buchwald vertrekken voor een medische test naar het ziekenhuis. De laatste heeft een lichte hersenschudding en kan morgen waarschijnlijk niet spelen. foto reuter

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23