Holland Karton in 'kistenfabriek9 Stand van Zaken het Ambacht Nieuwe opleidingen automatisering 'Zuinige douchekop stukje concurrentievervalsing' WOENSDAG 17 JUN11992 21 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. 'We hebben vorig jaar openlijk gezegd dat er zwaar weer op komst was Verhuizing LISSE Het nieuwe kantoor van Accoutantsbureau LTB en CNB-makelaardij BV aan de Grachtweg in Lisse werd vorige week officieel geopend door lo co-burgemeester J. Meulemans. Het 'open huis' werd bezocht door ruim 500 belangstellen den. Het pand was begin mei al in gebruik genomen. LTB was voorheen in het Hillegomse Bloembollencentrum gevestigd, CNB had een kantoor aan de Tulpenstraat in Lisse. Kondor Wessels LEIDEN De Raad van Be stuur van Kondor Wessels Groep N.V. wordt per 1 januari 1993 uitgebreid met H.J. Haze- winkel R.A. Hij zal zich bij de bouwer voornamelijk met fi nanciën en economie gaan be zighouden. Hazewinkel is nu nog verbonden aan de maat schap Moret Ernst Young re gisteraccountants. Krauthammer NOORDW1JK Krauthammer international, een instituut dat trainingen voor het bedrijfsle ven verzorgt, is verhuisd. De Noordwijkse burgemeester J. van der Sluijs opende afgelopen vrijdag het nieuwe pand aan het Noordwijkse Bonnikeplein. Te vens vond vrijdag de jaarlijks door Krauthammer georgani seerde 'Business Meeting' plaats. Thema was dit jaar 'Ruimtevaart en Human Resourses', waarover ruimte vaartjournalist Piet Smolders een inleiding hield. Met de sluiting van Steijn Pallets, onderdeel van papier gigant KNP, verdwijnen per 1 juli zo'n 70 arbeidsplaatsen uit Voorschoten. Zusterbedrijf Holland Karton uit Zoeter- woude neemt de vrijgekomen produktieruimte aan de Industrieweg in beslag. Want karton heeft de toekomst; voor het milieu-onvriendelijker verpakkingsmateriaal hout (pallets en kisten) is geen plaats meer. Het verhaal over de teloorgang van een aloud familiebedrijf dat de cennia lang in Voorschoten een vrij anonieme, maar for se werkgever was. VOORSCHOTEN MIEP DE C 'De kistenfabriek', zo zou Steijn in de volksmond tientallen ja ren hardnekkig worden ge noemd. De meeste Voorschote naren wisten niets méér van het achter de Dobbeweg verscholen liggende bedrijf dan dat er hou ten kistjes en pallets werden ge produceerd en er ooit een spraakmakende fik woedde. In het familiebedrijf, waar maar liefst vijf broers de scepter zwaaiden, werd gewoonweg hard gewerkt. Tijd om aan de weg te timmeren was er niet. Ongewild kwam Steijn de laatste paar jaar wél ineens in de publiciteit. Aanvankelijk nog in positieve zin toen de vijf broers vol trots poseerden voor de imponerende, zes hectaren omvattende nieuwbouw. Hoe smadelijk was kort daarop vorig jaar het bericht dat pa piergigant KNP de 'kistenfa briek' overnam. De richting vut afstevenende broers Steijn ver dwenen daarbij uit beeld. Maar nog was er weinig aan de hand: de meeste werkgelegenheid kon worden behouden. Dat werd begin dit jaar an ders, toen de berichten de we reld in kwamen dat de Voor- schotense vestiging per 1 juli moest worden gesloten. Er is geen vraag meer naar de aldaar vervaardigde houten pallets en kisten; de tuinbouw werkt de laatste jaren met emballages van karton en/of plastic. Van de 70 werknemers in Voorschoten moeten er 50 el ders emplooi zien te vinden. De klap komt volgens bedrijfsleider J.H. Kuipers niet echt hard meer aan. „We hebben vorig jaar sep tember openlijk gezegd dat er zwaar weer op komst was. Ge volg daarvan was dat nogal wat werknemers zelf al op zoek gin gen naar een andere baan. En voor degepen die nog niets heb ben gevonden, zijn we hard be zig." We? „Ja, het bedrijf spant zich behoorlijk in om straks alle werknemers onder dak te hel pen. Dat ziet het als een plicht". Wat cijfers. Van de 89 perso neelsleden die Steijn eind vorig jaar telde, konden er 26 naar zusterbedrijf Holland Karton overstappen. Via de bemidde ling van het bedrijf wisten enke le tientallen elders in de regio werk te bemachtigen. Momen teel wordt nog voor 28 man naarstig gezocht. Kuipers: „We gaan met ze mee naar bedrij ven, knippen advertenties uit de kranten, vragen relaties - en in tussen zijn we hier nog even aan 't produceren, dus echt weg hoeven ze nog niet. Wat we als bedrijf doen voor gaat heel ver, vind ik. De verpakkingsmaterialen echt heel snel gegaan. In een jaar tijd gestapt, dat als voordeel heeft dat het net als oud papier her gebruikt wordt." De Roos: „Het is ook niet he lemaal terecht om te stellen dat Steijn zich op slechts één afne mer heeft gefixeerd. De tuin bouw is nu eenmaal coöperatief georganiseerd. Daar hebben de gebroeders Steijn part noch deel aan." De Roos en Kuipers zeggen op zich niets tegen de strengere milieuwetgeving te hebben. „Maar de abrupte invoering van zoiets geeft wel een enorme druk op de ketel. Je hebt geen tijd om mensen te herscholen, bouwen. Zo'n sr politiek ge- met die wet, aan het einde hebben de pro- rustig af I leuk mei wij Er is geen vraag meer naar houten pallets en kisten; de tuinbouw bijvoorbeeld werkt de laatste jaren met emballages van karton en/of plastic. wachting is momenteel dat van de 28 die er nu nog zijn overge bleven, zeker een kleine helft voortijdig opnieuw aan de slag kan." De vakbond is dan ook niet ontevreden over het sociaal plan van Steijn, „maar ja, die 70 banen verdwijnen er natuurlijk wel. En vergeet niet dat het be drijf op hoogtijdagen aan nog veel meer mensen werk bood; er zijn de laatste jaren al heel wat losse- en uitzendkrachten! Ja, het is allemaal razendsnel gegaan," zegt J. van der Borgt van de hout- en bouwbond FNV. Steijn beperkte zich de laatste jaren overigens niet meer alleen tot de produktie van groente kistjes en pallets, maar had aparte bv's voor emballage, elektra, pallets en verpakkings machines. Toch is het grote ver wijt van de vakbond dat Steijn tien, vijftien jaar lang heeft ge leefd naar de produktie van de dag. „Er is niet voldoende gean ticipeerd op nieuwe kansen én op de ontwikkelingen die het houtprodukt bedreigden. Het „Ik doe hier alleen boek- of hoogdruk, daarbij staat het te drukken beeld hoger op het letterstaafje dan het ge deelte wat niet afgedrukt moet worden. Andere druk technieken doe ik niet. Offset bijvoorbeeld is vlakdruk waarbij beide gedeelten gelijk liggen op een plaat. Het deel dat niet moet worden bedrukt wordt met water in gevocht en het te bedrukken gedeelte krijgt een zoge naamde vetgrond die het water afstoot en de inkt aan pakt. Je hebt ook nog diepdruk, daarbij ligt het te druk ken gedeelte dieper dan het deel dat niet wordt be drukt. Ik begin altijd met een schets van het te bedrukken vel. Samen met de klant bepaal ik de zetbreedte, de let tergrootte en de papiersoort. Dat vel wordt gezet met loden letters en daarvan maak ik op een proefpers een afdrukje. Wordt dat goedgekeurd, dan ga ik drukken. De loden letters zet ik stuk voor stuk in de zethaak, een soort houder die ik eerst op de goede zetbreedte in stel. Lijnen zet je ook, die zijn gemaakt van messing. Als je het proefdrukje hebt gemaakt kijk je naar de zetfou ten. Daarna ga je het zetsel inslaan (plaatsen) in een persraam. Dat is een vierkant kader waar het zetsel in wordt vastgezet. De machine moet ik vervolgens ook instellen, want grotere letters hebben meer zetspanning nodig dan kleinere letters. Het gebeurt wel eens een enkele keer dat je het zetwerk laat vallen en dan hoor je wel een paar krachttermen. 'In pastei' heet in het vakjargon het zetsel wat dan Öoor elkaar op de grond ligt. Ook moet ik het inktwerk afstellen. Eerst doe ik druk inkt in de inktbak van de machine en daarna kan ik via stelschroefjes aan die bak plaatselijk meer of minder Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag de 59-jarige Leidenaar C.L. (Cock) Schenk, boekdrukker die zijn eenmansbedrijf heeft gevestigd in het Mostertcomplex aan de Middelstegracht in Leiden. inkt geven. Het is ook mogelijk afbeeldingen te plaat sen, maar daar moet dan eerst een cliché van worden gemaakt, een metalen plaatje van een tekening of een foto. Zo'n cliché maak ik niet zelf, dat gebeurt elders. Na het drukken vallen de vellen op elkaar en daarbij moet je uitkijken dat ze niet aan elkaar gaan plakken. Bij gladde vellen moet je een soort poeder toevoegen om te voorkomen dat dat gebeurt. Daarna wordt het drukwerk uitgelegd in een droogrek. Op de machin een teller, daarop kun je controleren of je het juiste aantal vellen drukt. Als het drukwerk klaar is moet het eerst een nacht drogen. Pas daarna is het klaar voor een nabewerking, als die nodig mocht zijn. Bij huwelijkskaarten bijvoor beeld moet er vaak een ril in, een vouwlijn. Papier kun je direct vouwen op een vouwmachine, maar karton moet je eerst rillen. Als je klaar bent moeten de letters terug in de kast. Dat heet distribueren en dat is niet het leukste werk. Een heel belangrijk punt tegenwoordig is dat hoogdrukken heel milieuvriendelijk is: ik gebruik alleen inkt en om de machines te smeren olie. Het overschot gaat niet het riool in, dat gaat keurig naar de gemeente. Vergelijk dat eens met alle chemicaliën die je bij het offsetdrukken gebruikt. Ik ben opgeleid als hoogdrukker, vanaf mijn vijftien de zit ik al in het vak. Lang heb Ik in loondienst ge werkt, maar in 1973 ben ik voor mezelf begonnen. Ik ben al jarenlang bezig met het verzamelen van appara tuur uit het drukkersvak, om daarmee over een paar jaar een museum te beginnen. Dat moet een 'levend' museum worden, waar mensen zelf het drukkersvak kunnen uitoefenen. Tot mijn vijfenzestigste houd ik de drukkerij open, verdienen. Ik zal dus de halen. Wist je techniek is?. 1 bedrijf staarde zich blind op één enkele opdrachtgever, de Alge mene Vereniging van Veilingbe drijven, waarmee men een goed contract had. Men is er veel te makkelijk van uit gegaan dat dat contract eeuwig zou door gaan terwijl de tuinbouw steeds meer behoefte kreeg aan milieuvriendelijker verpak kingsmateriaal. Plus dat de af nemers, vooral in Duitsland, via een strengere milieuwetgeving werden gedwongen om steeds minder afvalstoffen te produce- FOTO HIELCO KUIPERS Overigens zegt Van der Borgt blij te zijn dat de huidige eige naar KNP wel nadrukkelijk management heeft neergezet die strategische plannen voor Steijn ontwikkelde. „Alleen komt dat voor Voorschoten te laat." De huidige algemeen direc teur van Steijn, D.P. De Roos, begrijpt de kritiek van de vak bond wel, maar wil de andere kant ook niet onvermeld laten: „Tot voor kort was de vraag naar houten kistjes nog bijzon der groot. Het is met die i van de keten e duktie van houten kistjes klap met 80 tot 90 procent zien verminderen. Of er überhaupt nog iets van overblijft - we we ten het niet. In Amerika ligt het al helemaal stil." Laatste kist De laatste pallet bij Steijn zal halverwege de maand juni in el kaar worden getimmerd. Daar na is de naam Steijn voor Voor schoten voorgoed verloren, maar het begrip 'kistenfabriek' niet helemaal. KNP-dochter Holland Karton, nu nog op het Zoeterwoudse industrieterrein gevestigd, trekt dezer dagen in de vrijgekomen hallen. Men gaat zich er, inderdaad, op de produktie van kartonnen ver pakkingen toeleggen. De Zoe terwoudse vestiging werd daar te klein voor vanwege de gi gantisch toegenomen vraag. REGIO De Stichting Informatica Kring Rijnland begint in september met twee nieuwe automatise ringsopleidingen. Deze richten zich op werken bij automatise ringsbedrijven of automatise ringsafdelingen van onderne mingen en het werk op accou- tantskantoren of andere be drijven met veel administratief werk. De opleiding bestaat uit een basisprogramma van zes maanden, gevolgd door een 'verrijkingsprogramma' van minimaal zes en maximaal twaalf maanden. Deze oplei dingen vormen een combina tie van theorie en praktijk. De lessen worden gegeven op de Streekschool voor Beroepsbe geleidend Onderwijs in Leiden en in Nieuwveen, in een kan toorpand aan de Oude Nieu- weveenseweg. De basisopleiding is vooral bedoeld voor schoolverlaters van het HAVO/VWO die wor den opgeleid tot applicatieont wikkelaars met praktijkdiplo ma boekhouden (AOplus). De vervolgcursus richt zich op herintredende het verleden al ervaring heb ben opgedaan met kantoor werk, maar (nog) niet met de computer overweg kunnen. De scholingen vinden plaats in het kader van de zogenaam de GOA-opleidingen, Gemeen schappelijke Opleidings Activi teiten. Deze worden in samen werking met het bedrijfsleven in heel Nederland georgani seerd. De opleidingen worden door de, overheid gesubsidi eerd en staan onder supervisie van de ECABO, de landelijke stichting voor Economische en Administratieve Beroepsoplei- dingen Installatiebedrijven reageren laconiek op actie EWR t ik moet wel gewoon mijn brood rijftig dienstjaren in dit mooie vak wel trouwens dat hoogdruk een eeuwenoude ussen 1440 en 1960 is het de voornaam ste manier van drukken geweest en voor bepaalde soor ten drukwerk kun je nog steeds niet zonder deze tech niek, bijvoorbeeld als je ergens uitsnijdingen in wilt maken. Tegenwoordig zijn er wel erg veel andere tech nieken, zelfs de kopieershops nemen een deel van de markt van drukkers over." FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Installatiebedrijven en groot handels in de Leidse regio rea geren laconiek op de 'actie dou chekop' van energiebedrijf EWR. Door zo'n 20.000 water besparende douchekoppen in te kopen kan de EWR zo'n ap paraat voor twee tientjes aan bieden, terwijl het in de winkel minimaal het dubbele kost. Toen de EWR enige tijd geleden een actie voerde om energie te besparen door goedkope spaar lampen uit te venten schreeuw de de elektronicabranche nog moord en brand over concur rentievervalsing. Volgens een woordvoerder van de EWR is daar echter geen sprake van. „In ons verzorgings gebied hebben we alle installa teurs aangeschreven met de vraag verkoopadres te worden. Van de 180 hebben 49 daar op gereageerd." Overigens hebben niet alle installateurs een win kel, waardoor het voor veel on dernemers moeilijk wordt om de spullen aan de man te bren gen. Kleine marge „Natuurlijk is het wel een stukje concurrentievervalsing," rea geert een woordvoerder van de Leidse groothandel in sanitair Ico Athibu. „De EWR neemt de rol van de groothandelaar over en laat maar een hele kleine marge aan de installateur die het apparaat moet verkopen." Echt zwaar tilt hij niet aan de actie, want hij kan zich niet voorstellen dat de EWR voor twee tientjes een deugdelijk ap paraat kan leveren. „Een hand douche van goede kwaliteit kost al snel rond de honderd gul den." Een woordvoerder van een ander groot Leids installatiebe drijf houdt de boot af. „Wij ken nen die hele actie niet, die is in mijn branche ook nauwelijks bekend." Ook na lang aandrin gen ziet deze installateur geen enkele reden zich druk te ma ken. „Het zal wel, met minder water sta je langer onder de douche, dus wat maakt het uit." De installateurs staan niet echt te juichen over de actie van de EWR, maar ze lijden er ook geen schade door. Installatiebe drijf Van Duijvenbode uit Oegstgeest zegt niets aan de ac tie te verdienen, maar hoopt wel op extra aanloop. „De ver koopprijs van de douchekop is zo laag dat er voor ons helemaal niets aan te verdienen is. We hopen wel op extra aanloop in de winkel. Dat was bij de actie ^net de spaarlampen ook het geval." Achter de actie Ook het Leidse warmtetech- nisch bureau Buitcman doet mee met de actie. Het bedrijf installeert sanitair, maar heeft geen aparte winkel waar het ap paraat te koop kan worden aan geboden. „Wij worden er niet wijzer van, maar we doen ge woon mee omdat we achter de actie staan." Voor het installe ren van de douchekop is vol gens Buiteman geen professio nele installateur nodig. „Dat klusje kan iedereen zelf doen." Verwijt Sommige handelaren en instal lateurs twijfelen aan de kwaliteit van het door de EWR gekozen merk ('obscure zooi"). Volgens een woordvoerder van het ener giebedrijf is er niets mis met het apparaat, dat onder het merk 'Best Saver' al enige jaren in de handel is. Veel installateurs en hande laars zeggen 'Best Saver' niet te kennen. Het Leidse warmte- technischbureau Buiteman is een van de weinige dat het merk al enige jaren installeert: „Het apparaat doet zijn werk, je spaart flink wat water." Ook Van Duijvenbode kent de 'Best Saver'. „Ik geloof niet dat er iets mis mee is. Een paar jaar gele- den hebben we er vrij veel van verkocht, maar de laatste lijd liep het wat minder." Ook de consumentenbond kan geen uitsluitsel geven over de kwali teit van de sproeier. „Douche koppen testen we pas in het na jaar." Volgens de EWR heeft de Best Saver 'een plaatje in dé kop waardoor een hoop lucht aan de waterstraal wordt toege voegd.' Het douchegenot wordt er volgens het energiebedrijf niet minder om, want 'met minder water wordt hetzelfde effect bereikt'. Volgens de fabri kant komen er zelfs 8 miljoen waterdruppels per minuut uit de douchekop. „Dat hebben we overigens niet gecontroleerd," klinkt het bij de EWR beschei- Ëjbgtó'*# ^jLg? ,L*> -f n JnHnnW*^

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21