Pe Rivier j)eel klachten AZL al onder controle Polikliniek voor erfelijke tumoren 'Universiteit moet allround islamologen afleveren' 'Overal heelhuids uitgekomen' Regio Greenpeace eist harde aanpak Noordzee-vissers Bukman geeft vissers drie jaar om orde op zaken te stellen 07H34700 JWOENSDAG 17 JUN11992 19 A SPIERDIJK (CHEF) MEINDERT VAN DER KAAIJ JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELING* ERIC JAN WETERINGS 071-161440 Leidse hoogleraren geven aanzet tot nieuwe studie De Leidse islamologen prof. Van Koningsveld (rechts) en De Groot ergeren zich soms dood aan 'de totale onzin die VVD-fractieleider Bolkestein over de islam uitkraamt'. foto jan holvast LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) krijgt in de loop van dit jaar een polikliniek voor patiënten met erfelijke tumoren en hun familieleden. De kliniek is een samenwer kingsverband van een aantal AZL-afdelingen en de Stich ting Klinisch Genetisch Cen trum Leiden. Er is een aantal (nogal zeldza me) erfelijke afwijkingen be kend, die leiden tot het ont wikkelen van goedaardige en soms kwaadaardige gezwellen. Diverse afdelingen van het AZL besteden al aandacht aan de diagnostiek en behandeling ervan maar ook aan de advise- ring van patiënten en familie leden over de erfelijke aspec- le ten van die aandoeningen. Al deze activiteiten worden in de nieuwe polikliniek ge bundeld. Zo komt er meer deskundigheid, hoopt het zie kenhuis. De kliniek zal waar schijnlijk ook gaan samenwer ken met de Stichting Opspo ring Erfelijke Tumoren, die fa milies registreert waarin be paalde erfelijke voorstadia van kanker voorkomen. De meeste vormen van kan ker zijn niet erfelijk, maar het ontstaan ervan hangt wel nauw samen met veranderin gen in het erfelijk materiaal DNA. Die veranderingen kun nen ontstaan als het DNA be schadigd wordt door straling of chemische prikkels (zoals sigarettenrook). Bij de erfelijke vormen van kanker is al bij de geboorte een eerste verande ring van het DNA aanwezig, waardoor de kans op kanker stijgt. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAIJ De Leidse islamologen prof. Van Koningsveld en De Groot ergeren zich soms dood aan 'de totale onzin die WD-fractielei- der Bolkestein over de islam uit kraamt'. Het is een van de rede nen waarom de universiteit 'all round-islamologen' moet afle veren die hun kennis in de praktijk kunnen brengen. Vol gens jaar begint aan de Leidse universiteit de studie islamkun- de. Dat het in Nederland ont breekt aan gedegen kennis over de islam staat voor hen als een paal boven water. Bevolking, maar ook gemeenten en bedrij ven stellen bijvoorbeeld het fundamentalisme gelijk aan de islam. „Dat is een pijnlijke ver gissing, want het fundamenta lisme vormt slechts een min derheid in die wereld", zegt P.S. van Koningsveld, onlangs be noemd tot hoogleraar islamolo- gie. Samen met dr. D.A. de Groot, turkoloog in Leiden, heeft hij de aanzet tot de nieu we studie gegeven. Nog steeds wordt in Neder land volgens de initiatiefnemers niet volledig het belang van de godsdienst ingezien. Zij wijzen er op dat er nu ongeveer 1 mil jard moslims zijn. In Europa is de islam sinds kort de tweede religie geworden en buiten Eu ropa speelt ze een steeds be langrijkere rol, vooral in politiek opzicht. De onwetendheid speelt bij voorbeeld op het gebied van het islamitisch recht. Het is vaak de vraag wat er moet gebeuren in situaties waarbij de islamitische wetten verweven raken met die uit de westerse wereld. Dat kan zijn wanneer een buitenlander familie naar Nederland laat ko men. „Dan zal ook blijken dat polygamie (met verschillende vrouwen getrouwd zijn), een zeer zelden voorkomend ver schijnsel is. Polygamie is in Ne derland natuurlijk verboden. De kwestie is door de WD'er Bol kestein echter zo opgeblazen, alsof hierdoor het hele Neder landse bestel op springen staat," aldus De Groot. Ook bij het godsdienstonder wijs kunnen islamologen een rol spelen. Op openbare scho len kan het vpor buitenlandse kinderen nodig zijn om ook on derwijs over de islam te geven. De noodzakelijke kennis daar voor is volgens de twee islamo logen maar zelden aanwezig. „Deskundigen kunnen aange ven wat daarvoor nodig is en de islam begrijpelijker maken, ook voor de leerkracht." De toe komstige werkgevers zullen straks dus vooral gemeenten kunnen zijn, die vaak nog niet goed weten wat zij met buiten landers die een andere religie hebben, aanmoeten. Met veel moeite erkennen Van Koningsveld en De Groot dat het rijkelijk laat is dat pas nu een volwaardige opleiding op dit gebied in Nederland wordt aangeboden. De buitenlanders zijn, verblijven ten slotte al tientallen jaren in dit land. „Het had wel eerder ge kund. Bepalend hiervoor is ech ter het benoemingsbeleid op de universiteit. Hoogleraren kun nen niet ontslagen worden en ook het beleid van de universi teit past zich maar heel lang zaam aan", legt Van Konings veld uit. Dat Leiden de eerste universi teit is die deze studie heeft, is niet zo vreemd, stellen de we tenschappers. Op de rijksuni versiteit zijn nu al alle delen waaruit de studie straks gaat be staan aanwezig, maar nog ver spreid over verschillende facul teiten. Dat zijn de letterenfacul teiten van landen waar de islam een belangrijke rol speelt, zpals talen en culturen van het isla mitische Midden-Oosten en Zuidoost-Azië, maar tevens een uitgebreide theologie faculteit. In Leiden komt een zoge naamde bovenbouwstudie, wat wil zeggen dat studenten na een eerste jaar Arabisch, Turks, Per zisch of theologie, (voor andere studierichtingen kan een uit zondering worden gemaakt), kunnen kiezen voor islamolo- gie. Tot nu kon men zich ook wel specialiseren op dit gebied, maar lang niet zo intensief als straks de bedoeling is. Studenten kunnen zich in Leiden (nog) niet laten opleiden voor imam, geestelijk leider bij moslims. Maar Van Konings veld sluit niet uit dat naast de predikantenopleiding ook een academische school komt voor de islam. „Maar de initiatieven daartoe moeten dan wel uit de islamitische wereld komen." DEN HAAG GPD Greenpeace en de Stichting Werkgroep Noordzee beschuldigen het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) van het verspreiden van verkeerde informatie. Volgens de twee milieuorganisaties is niet het verminderde fosfaatgehalte, maar de intensiteit van de vis serij debet aan de slechte visstand in de Noordzee, pe beide organisaties stoelen hun conclusie op de cijfers van het RIVO zelf. De aanlanding van bodemvis is vanaf '71 afgenomen, terwijl het fosfaatgehalte in de Noordzee pas in 1981 begon af te nemen. Volgens Greenpeace-woordvoerder Willem-Ment den Heij- er wil het RIVO de aandacht van de echte problemen afleiden, om pet beeld dat er geen sprake van overbevissing is, te versterken. DICHT BIJ HUIS R.W. DE KORTE: MET Z'N ALLEN EROP UIT Minister Bukman (visserij) is bereid de Neder landse vissers drie jaar de tijd te geven om een eind te maken aan de structurele vangstover schrijdingen. Lukt het de sector binnen die tijd niet om orde op zaken te stellen, dan komen er wettelijke maatregelen om de vangstcapaciteit van de Nederlandse vloot terug te brengen. Dit schrijft Bukman in een brief aan de Twee de Kamer in een reactie op de rapporten van de commissies Biesheuvel en Mok. De commissie Biesheuvel pleitte onlangs voor groepscontin- genten voor vissers, waarbij onderlinge controle de vangstoverschrijdingen moet voorkomen. Bukman zegt de visserij de kans te willen ge ven de voorstellen van Biesheuvel uit te voeren. „Het welslagen is afhankelijk van de wil van de individuele vissers. Ik ben bereid dit risico te ne men omdat ik de sector de gelegenheid wil ge ven te bewijzen dat het ook op een andere ma nier kan. Het alternatief zal namelijk zijn dat wederom éénzijdige overheidsmaatregelen van ingrijpende aard zullen moeten worden toege past." Mocht het zover komen dan wil Bukman het advies van de commissie Mok overnemen. Dat betekent dat de licenties van de vissers (vergun ning voor het toegestane motorvermogen) stapsgewijs zullen worden verminderd, hetgeen leidt tot minder pk's en lagere vangsten. Bukman ziet ondanks de voorstellen van de commissie Biesheuvel niet af van zijn plannen voor een ander visserijbeleid in de EG. De mi nister heeft in Brussel voorgesteld een zee dagenregeling in te voeren, zodat niet langer op de gevangen vis hoeft te worden gecontroleerd, maar op het aantal dagen dat een visser op zee is. Bukman houdt hieraan vast, maar zegt zich wel te realiseren dat de haalbaarheid van de zeedagenregeling onzeker is, omdat het een in grijpende beleidswijziging vergt. Uiteraard is een kamerlid er voor het hele volk. Maar -Friese parlementariërs (lijken er vooral voor Friesland teb zijn en Limburgse voor Limburg. Kamerleden uit onze regio denken niet zo regionaal. In een korte serie wordt de komende dagen uit de doeken gedaan wat ze wel doen. In de aflevering van vandaag het Wassenaarse* kamerlid R. de Korte. In zijn kamer aan het Binnen- ihof staat Wassenaarder De Kor te tussen de buitenlandse [machthebbers. Op foto's wel te verstaan, uit de tijd dat hij mi- nister en vice-premier was. Nu hij weer 'gewoon' in de kamer bankjes zit, staat hij nog maar zelden in de schijnwerpers. Wie vraagt naar specifieke verklaringen voor zijn stapje te rug, krijgt algemene antwoor den. Zoals: „Als vice-premier krijg je alles op je bordje wat op de VVD aan te merken is. Je bent het mikpunt, om begrijpe lijke redenen. En, zoals de Ame rikaanse president Truman al tijd zei, als je niet tegen de hitte kunt. moet je niet in de keuken gaan staan." F.n de hitte was groot. Nog maar net beëdigd als vice-pre- mier, kwam hij frontaal in aan varing met Lubbers door zijn uitspraak dat de Japan-reis van koningin Beatrix 'onverstandig, onnodig en ongewenst' was. Na nog enkele conflicten.heette hij een 'politiek risico' te zijn. Terugkijkend vindt De Korte vindt niet dat hemzelf iets valt te verwijten en benadrukt dat hij overal 'heelhuids' uitgeko men is. Hij is ook weer de finan- cieel woordvoerder van het zijn partij in het parlement. Toch ging ook dat niet zonder schok ken. Toen De Korte voor het eerst weer een begroting mocht be spreken, werd hij zo massaal weggehoond dat partij en Tele graaf zich zorgen maakten. De Korte zelf aarzelde nooit: het lag niet aan hem, maar aan het ontbreken van een tegenbegro- ting. Vorig jaar had zijn opposi tiepartij wel zo'n doorgerekend stuk en ging alles prima. Aldus De Korte. „Je kunt periodes waarin je in het vuur staat ook makkelijker aan als je weet waar het in het leven om gaat. Het doet je dan niet zoveel pijn. Voor mij is dat Het Wassenaarse kamerlid R W. de Korte: „Als je niet tegen de hitte kunt, moet je niet in de keuken staan." foto wim dijkman dat je in je meest intieme kring gelukkig kunt leven", zegt de echtgenoot van een psychothe rapeute. Taak Dat De Korte zich nooit tot zijn kringetje heeft beperkt, heeft de maken met zijn taak als mens. In 1979, twee jaar na zijn entree in de Kamer, ontvouwde hij zijn ideeën in een boekwerkje dat hij- nog steeds graag uitdeelt: ,Naar een vrije samenleving' (een nieuw liberale toekomstvi sie). Toen al maakte hij zich grote zorgen over het grote aantal WAO'ers, die veel te makkelijk uit het arbeidsproces werden gehaald. En als Lubbers en De Koning niet zo hadden tegenge werkt, was al in 'zijn' kabinets periode het WAO-probleem lekker aangepakt. Aldus De Kor te. Het Kamerlid heeft niet alleen een overtuiging, maar weet die ook in enkele trefwoorden sa men te vatten. Toen er omgebo gen moest worden, zei de libe rale rasbezuiniger: minder meer. Toen Albeda 1,5 miljoen mensen een geeltje gaf, kwam de WD'er met het sociale hart met de term 'echte minima'. Idee daarachter: alleen als het beschikbare geld over deze klei ne groep wordt verdeeld, heb ben ze daar echt wat aan. De dingen eenvoudig neer zetten, noemt hij dat. En herha len. Herhalen tot de boodschap is ingeslepen. Of dat het nu in de Kamer is, waar De Korte on langs voor de 400ste keer sprak, of de tv-camera's, waar kapsel en kleding nog steeds geknipt voor zijn. Maar ook kun je hem altijd bellen om een reactie op het ka binetsbeleid. In enkele hapklare zinnen ontdoet hij maatregelen die de inkomens dichter bij el kaar brengen van hun camou flage. En in een adem meldt hij, goochelend met honderden miljoenen, hoe het anders kan. „Ik kan van dag tot dag goed volgen wat ze in het kabinet doen", verklaart hij. Geen me taalmoeheid na vijftien jaar? „Verre van dat, ook door al mijn wisselende functies hier." Ook merkt hij met genoegen dat de nieuwe tv-uitzendingen van zijn partij lijken op de items die hij met Wiegel maakte. "Men belt mij ook weer eens op." Nog altijd even ambitieus? „Mijn ambitie is de liberale overtuiging over het voetlicht te brengen. Men moet dat niet verwarren met persoonlijke am bitie. Wat dat betreft is er rond mij enige beeldverkleuring ont- Na zijn Leidse studie in de wis- en natuurkunde, maakte R.W. de Korte (8-7-1936) snel carrière in het zakenleven, 's Avonds klom hij op in de WD, de partij die deze Minervaan begin jaren '60 drie maal roy eerde omdat hij de rijksdaalder contributie niet kon betalen. De Korte was afdelingsbe stuurder, regiovoorzitter, zat in kamercentrale, hoofdbestuur en dagelijks bestuur, leidde in 1972 en 1977 de succesvolle campag nes van Wiegel en was mede-o psteller van de verkiezingspro gramma's van '81 en '86. Toen in 1977 het kabinet Van Agt/Wiegel op poten werd ge zet, schoof ook De Korte vanuit zijn 29ste plaats de Kamer in. Dat hij daar niet op gerekend had, bleek wel uit het feit dat hij. ook nog op een verkiesbare plaats voor de Wassenaarse ge meenteraad stond en vier jaar lang een wat ongemakkelijke dubbelrol zou spelen. In de Kamer was hij al snel het financiële brein van de frac tie en in 1986 werd hij minister van binnenlandse zaken. Na de verkiezingen en de coup tegen de toenmalige leider Nijpels, werd hij vice-premier en minis tervan economische zaken. PAUL VAN DER KOOU Een deel van de oorzaak van klachten van personeel van het AZL over het klimaat in de nieuwbouw is inmiddels opgespoord. Zo bleek een luchtaanzuiginstallatie uitlaat- gassen van ladende en lossende vrachtauto's naar bin nen bleek te zuigen. LEIDEN ERIC-JAN WETERINGS VERVOLG VAN VOORPAGINA De meeste problemen zouden geregistreerd zijn op de afdeling nierdialyse en bij de bloedbank. De klachten zijn de afgelopen tijd terechtgekomen bij de Be- drijfs Gezondheids Dienst BGD, de dienst Veiligheid Stralenbe- scherming en Milieu (VSM) en de Technische Dienst. Soms werd de oorzaak van klachten opgespoord, zoals in het geval van een luchtaanzuiginstallatie die uitlaatgassen van ladende en lossende vrachtauto's naar binnen bleek te zuigen. De klachten verdwenen daar mee echter niet, waarna de me dezeggenschapsraad van het AZL de Raad van Bestuur vroeg een onderzoek in te stellen. Daar is de afdeling Binnenmi lieu van het technisch onder zoeksinstituut TNO kort gele den mee begonnen. Het onder zoek bestaat uit vier fasen en het moet in augustus klaar zijn. De eerste twee stappen van het onderzoek zijn inmiddels uitge voerd: Deskundigen van TNO hebben het gewraakte gebouw 1 en zijn installaties onder de loep genomen. Daarbij zijn zo wel laboratoria als verpleegaf- delingen bezocht. Een verslag is nog niet beschikbaar. Momenteel werken de onder zoekers aan fase drie, het gede tailleerd in kaart brengen van de klachten. Onder perso neelsleden van tien afdelingen wordt een enquête gehouden. In totaal een paar honderd menseri hebben deze maand een formulier toegestuurd ge kregen. Daarna volgt eventueel een advies van TNO hoe 'het binnenklimaat' kan worden ver beterd. Als de inspectie en de enquê te te weinig opleveren zal TNO als vierde stap in het onderzoek de kwaliteit van de lucht gaan meten. Ook geluid, licht en temperatuur worden dan on derzocht. Dit gaat minstens twee weken duren. Misschien moet dit deel van het onderzoek later nog eens worden herhaald, omdat de omstandigheden in het gebouw per dag of zelfs per uur kunnen verschillen. Die zijn afhankelijk van het weer en van de tijd van het jaar. St. Aagtenstraat 18 Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19