Polder toch reservaat Omwonenden Gouden Leeuw bang voor aantasting groen aanrijding je kunt niet iedereen om een mening vragen' Uitbreiding Hoogvliet baart bewoners zorgen "redder van kinderopvang Regio Leiden deskundige directeur als WOENSDAG 17 JUN11992 .17 Boeren niet gelukkig met besluit uesbeth buit1nk deskundige directeur en Ayen grondige schoonmaak van y tie organisatie. Volgens het be stuur van de Stichting Kinder opvang Leiderdorp (SKL) kan dat het kinderdagverblijf, de vijf peuterspeelzalen, het gastou- flerproject en de buitenschoolse ppvang redden. Het vrijwilli- gersbestuur erkent niet de tijd Kof de deskundigheid te hebben lÓm de organisatie, met een - f jaarlijkse begroting van één mil- ■.vloen gulden, goed te kunnen ïjesturen. Verschuiving van de gesubsidieerde opvangplaatsen paar concurrent Catalpa zou betekenen dat opvang :|'|an kinderen uit gezinnen met Jten modaal inkomen onbetaal- wordt. De SKL staat op het punt om failliet te gaan. Een onafhanke lijk onderzoek moet uitwijzen of fle SKL nog kan voortbestaan ponder dat de gemeente Leider dorp de subsidie verhoogt. Daarbij overweegt de gemeente om de SKL failliet te laten ver baren, waarna een nieuwe stichting voor gesubsidieerde kinderopvang kan worden op gericht. De gemeente kan ook alleen kindplaatsen kopen bij Catalpa, die het kinderdagver blijf de Springschans beheert. Catalpa doet alleen kinder- ppvang die wordt betaald door de gemeente of door bedrijven. De grootste groep, die van ge zinnen met een modaal inko- fnen, dreigt dan buiten de boot vallen. Voor die mensen Wordt kinderopvang onbetaal- omdat Catalpa prijzen ert die ver boven de WVC- liggen", waarschuwt SKL- benningmeester Gert-Jan Bal kenende. Wanneer de SKL failliet zou vorden verklaard, verdwijnen bovendien de vijf peuterspeel zalen, die wekelijks 300 kinde ren opvangen. „De peuterspeel zalen, het gastouderproject en de buitenschoolse opvang neemt Catalpa niet over", ver moedt Balkenende. Alleen een grote financiële in jectie kan de stichting in zijn huidige vorm nog redden. Het gemeentebestuur vindt die op lossing echter niet reëel omdat zij zelf grote tekorten heeft, zo blijkt uit een ambtelijk rapport. „Bedrijfsmatig is in feite sprake van een failliete boedel", zo luidt de conclusie in het rap port. Over de laatste twee jaar heeft de SKL een tekort van 113.000 gulden en ook dit jaar draait de stichting waarschijn lijk fors verlies. Balkenende: „Ik wil de cijfers niet bagataliseren, maar op een begroting van een miljoen is een overschrijding van 5,5 pro cent niet schokkend. We heb ben niet een eenmalige finan ciële injectie nodig, maar struc tureel extra geld. En ik denk vooral dat de SKL een betere or ganisatie nodig heeft. We heb ben een vrijwilligersbestuur en dat is niet haalbaar voor de stichting." Volgens de bestuursleden moet er 'een frisse wind ko men'. „We hebben op korte ter mijn iemand nodig die ervaring heeft met het veranderen van organisaties. De SKL is ontzet tend rijp voor reorganisatie. Na dat een interim-directeur het vuile werk heeft opgeknapt, moet een kundige directeur het overnemen, ondersteund door wat stafleden. We moeten naar een stichting toe met een dage lijkse directie, waarbij het be stuur zich kan terugtrekken op een adviserende functie", aldus Balkende. Verhoging van de tarieven is inmiddels onontkoombaar ge worden. Per 1 augustus gaan de firijzen voor de peuterspeelza- en met tien tot twintig procent omhoog en ook voor het kin derdagverblijf staat een tariefs verhoging op stapel. Voorschoten steunt rampenfonds voorschoten De aardbeving in Limburg rommelt in Voorscho ten nog na. De commissie financiën is unaniem akkoord gegaan met het voorstel om aan het Nationaal Rampenfonds 5575 gul den uit te keren. Met de bijdrage wil de gemeente op voorstel van de PvdA de slachtoffers van de aardbeving in Limburg steunen. Strikt genomen was volgens de commissie met de uit gave geen 'gemeentelijk belang' gediend, maar zij meende dat het 'solidariteitsbeginsel' moest prevaleren. Het bedrag komt uit het potje voor onvoorziene uitgaven. Doeltjes voor jeugdvoetbal voorschoten SV Voorschoten krijgt van de gemeente twee doeltjes voor het jeugdvoetbal. Jeugdteams van zes tot en met negen jaar (de E en de F-teams) spelen dwars op het voetbal veld, zodat het spel aantrekkelijker oogt en de voetballertjes minder snel moe worden. De KNVB heeft de afmetingen van de doeltjes bepaald op vijf bij twee meter. Gewoonlijk gebruiken de verenigingen hun oefendoelen voor het jeugdvoetbal, maar SV Voorschoten komt twee van deze doelen tekort. De gemeente stelt voor de aanschaf een krediet van 3000 gulden beschikbaar. Stroomstoring in Wassenaar wassenaar Ongeveer duizend woningen in Wassenaar hebben vannacht enige uren zonder elektriciteit gezeten. Omstreeks 2.00 uur ontstond in het gebied tussen de Van Duivenvoordelaan en de Lange Kerkdam een storing, waarvoor volgens een woord voerder van de EWR „niet echt een oorzaak te geven is." Om streeks 4.15 uur had het energiebedrijf de stroomvoorziening weer hersteld. Door de storing gingen in Wassenaar verschillen de alarminstallaties af, wat de politie veel werk bezorgde. Het politiebureau zelf zat ook zonder stroom. De Hemmeerpolder in Warmond wordt reservaat en de Voorhoutse polder Elsgeest niet. Dat hebben gedeputeer de staten gisteren besloten bij de vaststelling van het voorontwerp Beheersplan Bollenstreek. Boeren moeten grond die in een reservaat ligt bij verkoop aanbieden aan de overheid. Hoe meer grond de overheid verwerft, des te moeilijker wordt het voor de overblijvende agrariërs om hun bedrijf te voeren. Volgens de boeren betekent het besluit het einde van veel bedrijven in de Bollenstreek. Voor de uitbreiding van de keuken v is dan ook al in volle gang. De uitbreiding van motel de Gouden Leeuw kan op de medewerking rekenen van zowel de omwonenden als de Voorschotense poli tieke partijen. Maar de bewoners van de Swagermanweg vrezen wel dat het Van der Valkconcern het nieuwe bestemmingsplan niet op alle punten zal respecteren. Vooral de toekomst van het terrein rondom het restaurant - het zogeheten 'buitengebied' - baart hen zorgen. Het Van der Valk-concem en burgemees ter en wethouders van Voorschoten zijn een uitbreiding overeengekomen van het mo tel-restaurant met 45 kamers en een onder grondse parkeergarage van dertig plaatsen. De Suzuki-garage, die aan het motel-res taurant is vastgebouwd, verdwijnt en de vrijkomende grond wordt bij het restaurant getrokken. Voor deze bouwplannen is een wijziging van het bestemmingsplan 'Bui tengebied en Natuurgebieden' noodzake lijk. Woordvoerder van de bewoners, J. Barkhof, vreest dat het concern van het groene gebied rondom het restaurant een parkeerterrein zal maken: „Het Laantje van Van Wissen staat in het weekeinde vol met vrachtwagens en langs de weg zijn nu al en kele groenstroken verhard. Wij willen van de gemeente de keiharde garantie dat het buitengebied niet verder wordt aangetast." B en W verzekeren de buurtbewoners dat zij strikt de hand zullen houden aan het nieuwe bestemmingsplan. Wethouder F. ten Have van financiën zegt dat de gemeen te een convenant met Van der Valk zal slui ten met daarin een dwangsombepaling. Dit convenant zal openbaar zijn, zodat de om wonenden precies kunnen controleren of het concern zich aan het nieuwe bestem mingsplan houdt. Het college vindt dat de geplande uitbrei ding een verbetering is ten opzichte van de huidige situatie. Vooral de Suzuki-garage is de gemeente een doom in het oog. Ook ten opzichte van twee al afgegeven bouwver gunningen is het nieuwe plan een verbete ring. Volgens deze vergunningen mag Van der Valk een parkeergarage bouwen en het motelgedeelte flink uitbreiden. Op dit mo ment is het concern bezig met een fikse uit breiding van de keuken. Hiervoor heeft de gemeente vorig jaar een aparte vergunning Het nadeel van de twee bovengenoemde vergunningen is echter dat de gebouwen geen eenheid vormen. In de voorgestelde opzet is dat wel het geval. Het Van der Valk- concem heeft zich bereid verklaard deze vergunningen niet te gebruiken. Het bedrijf heeft echter wel een stok achter de deur: mocht de bestemmingsplanherziening niet doorgaan, dan kan Van der Valk nog altijd van de vergunningen gebruik maken. Vol gens B en W hoeft het niet zo ver te komen: de herziening kan binnen een jaar een feit zijn. In het vorig jaar uitgekomen concept-voorontwerp Beheers plan Bollenstreek worden grote stukken grasland in de Bollen streek beschermd. Sommige graslanden worden aangewezen als reservaat, andere als be heersgebied. In een reservaat krijgt de overheid het recht de graslanden als eerste op te ko pen zodra de grond beschikbaar komt. Daarna kunnen de wei landen worden beheerd op een voor natuur en landschap zo gunstig mogelijke wijze. In een beheersgebied kunnen veehouders gewoon blijven werken. Wel kunnen ze op vrij willige basis een overeenkomst met de overheid afsluiten waar in ze tegen een financiële ver goeding afspreken het grasland op een natuurvriendelijke wijze te gebruiken. Zo kan bijvoorbeeld worden afgesproken dat de veehouders later in het seizoen maaien om de vogels de kans te geven rus tig te broeden, dat geen of ruige mest in plaats van kunstmest wordt gebruikt of dat bepaalde grassoorten ongemoeid worden gelaten. In het concept-voorontwerp Beheersplan Bollenstreek werd aanvankelijk een deel van de polder Elsgeest in Voorhout en de Warmondse Hemmeerpol der aangewezen als reservaat. De rest kreeg het predikaat be heersgebied. Vooral tegen de aanwijzing van de reservaten liepen de veehouders en hun vakorganisaties te hoop. Zij vrezen dat door het ont trekken van graslanden aan de veehouderij in de praktijk veel veebedrijven in de Bollenstreek zullen verdwijnen. Ook stellen ze dat veel boeren minder snel overeenkomsten met de over heid willen sluiten als de gras landen het stempel reservaat krijgen. Deze bezwaren zijn nu door GS ongegrond verklaard. In het definitieve beheersplan is behalve de hele Hemmer- meerpolder ook een groot deel van de Noordwijkse polder Ho- geweg aangewezen als reser vaat. Ook het Paardekerkhof, De Blink en het gebied Sancta Ma ria in Noordwijkerhout worden reservaten. Andere polders in Sassenheim, Lisse, Voorhout, Noordwijk en Noordwijkerhout worden aangewezen als be heersgebied. Politie Valkenburg grijpt viertal valkenburg Bij de flat Frankenburg in Valkenburg zijn gisteren aangehouden. Ze zouden zich verdacht in de buurt van auto's heb ben opgehouden. Volgens een politiewoordvoerster schenen ze on der meer met zaklampen bij de geparkeerde auto's naar binnen. De politie kwam de vier op het spoor door een tip van een getuige. Het onderzoek naar de vier mannen is nog in volle gang. Gewonden bij Oegstgeester burgemeester Scheenstra viert zilveren ambtsjubileum wassenaar c Bij een aanrijding op de krui sing Starrenburglaan en de Hof- campweg in Wassenaar zijn gis teravond twee weggebruikers gewond geraakt. Een 16-jarige Wassenaarse bromfietser reed vanaf "de Starrenburglaan de kruising op. Hij zag daarbij een 27-jarige plaatsgenoot op een motor niet aankomen. De jon gen brak bij de botsing een middenvoetbeentje, de motor rijder liep schaafwonden in het gezicht op. Een 23-jarige Wassenaarse mo torrijder botste op de op grond liggende motor. Dit bleef zon dergevolgen. Angst voor meer auto 's en parkeeroverlast j Omwonenden van het Hoog- I vliet-filiaal in Voorschoten ma ken zich zorgen over toename van autoverkeer en parkeer overlast. Dat bleek tijdens een druk bezochte hoorzitting over J een omvangrijk .nieuwbouw- I plan van Hoogvliet, gisteravond in de parochiezaal van de Moe der Godskerk. Het nieuwe win kelpand zal volgens de bewo- I ners van de Bloemenwijk onge- twijfeld drukker worden b$- zocht. Zij vroegen van wethou der F. ten Have (ruimtelijke or- I dening) garanties om de hinder I zoveel mogelijk in te dammen. Het plan van Hoogvliet omvat niet alleen de bouw van een an- i dere supermarkt aan de Veurse- weg en enkele bovenwoningen, maar ook de herbouw van het beeldbepalende doktershuis dat hier enkele jaren geleden werd 1 gesloopt. Het huidige grootwin kelbedrijf komt in de nieuwe si tuatie direct aan de Veurseweg te liggen en springt daardoor meer in het oog dan het huidige bedrijf. De verkooprui ote blijft onge veer gelijk en de verwachting van de bedrijfsleiding is dat het aantal parkeerplaatsen achter het pand met ongeveer 20 pro cent zal worden uitgebreid. De bestaande tuin en de bomen blijven zoveel mogelijk onaan getast, maar een enkel offer zal toch moeten worden gebracht. De grote kastanje op het be staande parkeerterrein sneuvelt, zo werd gisteravond duidelijk. Om de bouw van het Hoog vliet-filiaal mogelijk te maken moet het bestemmingsplan worden gewijzigd. De verwach ting is dat wanneer alle proce dures vlot worden doorlopen er in de loop van volgend jaar met de uitvoering kan worden be gonnen. De meeste vragen kwamen gisteravond van de bewoners van wie de tuinen direct gren zen aan het parkeerterrein van Hoogvliet. Zij vrezen door de toenemende drukte veel hinder van uitlaatgassen. Hel bestaan de geluidscherm vertoont nogal wat scheuren, waardoor geen sprake meer is van een vol doende afscheiding, hielden zij Ten Have voor. De verwachte toename van het autoverkeer zal volgens hen ook leiden tot meer overlast in de directe omgeving. „De par keergelegenheid is nu al vol strekt onvoldoende", aldus om wonende W. Siebers. De mede deling van de Hoogvliet-be drijfsleiding dat het aantal par keerplaatsen wordt opgetrokken van 49 naar rond de 60, nam de onrust niet weg. Tijdens de bouwwerkzaam heden zal een deel van de par keergelegenheid rond het filiaal gewoon gebruikt kunnen wor den. Gedurende een periode van ongeveer drie maanden echter moét voor het autover keer van en naar de supermarkt een andere oplossing worden gezocht. De bedrijfsleiding denkt aan het inzetten van pen delbussen die het winkelend publiek vervoeren van een par keerterrein in de omgeving. Daarbij wordt gedacht aan het terrein bij de sporthal. Een be zoekster deed Hoogvliet daarbij nog een andere suggestie aan de hand. Zij sprak de bereidheid uit een 'witte fietsenplan' te ontwerpen. Hij vergelijkt het besturen van de gemeente Oegstgeest met de recente voetbalwedstrijd Neder land-Schotland. Nederland won, Schotland verloor. „Dan kunnen die Schotten achteraf wel kwaad worden, maar ze hadden gewoon een doelpunt moeten maken. Datzelfde geldt voor onze democratische be sluitvorming: mensen moeten achteraf niet mokken, ze had den gewoon moeten scoren!" Hij trekt die vergelijking door naar de recente opwinding over de plannen voor het nieuwe centrum. „Straks neemt de ge meenteraad een besluit en dat is het dan. Je moet dan niet meer gaan zitten kniezen." Burgemeester Sjoerd Scheen stra (58) van Oegstgeest vierde gisteren zijn zilveren ambtsjubi leum. De christen-democraat begon 25 jaar geleden zijn bur gemeestersloopbaan in de Zuidhollandse gemeenten As- peren en Heukelum. In 1979 kwam hij naar Oegstgeest. Over zijn jubileum: „Ik heb dit vak nu 25 jaar mogen doen en daar sta je dan een dagje bij stil. Ik heb niet om een feest gevraagd, maar ze zeiden: we komen je halen, met je vrouw." Scheenstra staat niet lang stil bij zijn zilveren jubileum. Veel meer deugd doet het hem dat hij naar aanleiding van het feest brieven krijgt van Oegstgeeste- naren. „Zij spreken daarin hun waardering voor mij uit en zeg gen: 'we hebben een echte bur gervader'. Dat is toch prachtig?" „Het zijn er geen honderd, hoor", vervolgt hij. „En ik ken de afzenders meestal wel. Maar het is toch mooi. Want dit vak doe je meestal alleen, terwijl je voortdurend voor het voetlicht treedt. Hoge bomen vangen veel wind: 'de gemeente' heeft het altijd gedaan." Storm Ook in zijn bestuurlijke werk ontmoet hij wel eens weer stand. Vpel Oegstgeestenaren zijn bijvoorbeeld boos over de recente gemeentelijke plannen om het centrum op te knappen. Ze zijn bang dat het dorpse ka rakter verdwijnt door groot schalige nieuwbouw en vinden dat de gemeente te weinig naar hen luistert. Niet alleen de bur gemeester maar ook de wet houders en de gemeenteraad liggen daarbij onder vuur. Scheenstra denkt dat de storm wel zal overwaaien. „Het hoog tepunt van al die opwinding is volgens mij achter de rug. Komt tijd, komt raad." In het algemeen vindt hij dat het gemeentebestuur 'kloekér zou moeten handelen.". Scheentra hekelt de 'stroperig heid' die hij de laatste jaren sig naleert in de besluitvorming. „In Oegstgeest betrekken we de burgers overal bij. Er wordt geen riolering gelegd, of de hele straat krijgt een uitnodiging. Ambtenaren maken niet één plan maar wel drie, waaruit Oegstgeestenaren vervolgens kunnen kiezen. Dat is allemaal heel goed, maar het kost veel tijd. Er wonen hier 19.000 men sen en die. kun je niet allemaal om een mening vragen. Ze heb ben tenslotte de gemeenteraad gekozen en het vertrouwen ge geven." Applaus De burgemeester vindt inspraak een belangrijk gespreksonder werp, maar hij staat liever nog even stil bij zijn koninklijke on derscheiding, een paar jaar ge leden. „Een van de mooiste mo menten in mijn loopbaan. Als je na een dag werken thuis komt, krijg je immers nooit een spon taan applaus. Zo'n onderschei ding geeft voldoending en dankbaarheid." Terugkomend op de onver mijdelijke centrumplannen, be treurt Scheenstra de kritiek dat het gemeentebestuur ondemo cratisch zou handelen. Sommi gen Oegstgeestenaren spreken zelfs van een vertrouwensbreuk en overwegen een nieuwe poli tieke partij op te richten. Over die kritiek zegt hij: „Dat is jammer en niet terecht." Vol gens de burgemeester heeft het gemeentebestuur goed gehan deld al geeft hij ook een paar foutjes toe. „Het was onacht zaam om die maquette te pre senteren waarop de meest ver regaande verbouwing van het centrum te zien was. We heb ben helemaal nog geen besluit genomen, maar de burgers dachten er blijkbaar anders over. We hebben daarvan ge leerd en zullen het niet meer zó doen." Scheenstra wijst op een halve meter ambtelijke stukken op zijn bureau. Die moet hij nog doorlezen. „Ik heb als burge meester een zekere vrijheid in gebondenheid. Mijn bureau is mijn gebondenheid. Maar ik doe mijn werk al 25 jaar met ge noegen. Ik wil mijn loophaan hier graag voltooien en gezien mijn leeftijd kan ik er nog een lustrum aan vasknopen." Inwoners van Oegstgeest kun nen de burgemeester tijdens een receptie vrijdagmiddag van 16.00-19.00 uur de hand schudden in kasteel Oud Poel geest aan de Poelgeesterweg.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17