IS la °Turkse moskee :in Leiden-Noord Slaaghwijk hoeft zich niet meer te vervelen Leiden Met gaten in de sokken in moskee Prijzen jeugdige ontwerpers Bewoners Burggravenlaan tevreden over bouwplan Wijkgroepen moeten zelf deskundigheid betalen (WOENSDAG 17 JUN11992 DAGBOEK UIT ZWEDEN Onderkomen aan de Hooigracht voldoet niet )e Turkse moskee verhuist als het aan de gemeente ligt ran de Hooigracht naar Leiden-Noord. Als nieuwe vesti- ring heeft de leegstaande Petrakerk aan de Kooilaan bij je Surinamestraat de voorkeur van het college van bur- jemeester en wethouders. Volgens wethouder A. van jochove (CDA/wethouder) staat Leiden-Noord niet af- vijzend tegen de komst van de moskee. De gemeente iteunt daarmee de voorkeur van de Turkse gemeenschap n, n Leiden en wil de moskee bij de eventuele komst ook jegeleiding geven. Het college van B en W op bezoek bij de Islamitische Culturele Vereniging aan de Hooigracht. FOTO JAN HOI eiden emiel fangmann Irojectontwikkelaar Tetteroo |it Leidschendam heeft de op- ït (racht gekregen de moskee op e nemen in een bouwplan. Dat letekent dat de muren van de iuidige Petrakerk voor een jroot deel blijven staan. Tetteroo werkte al aan een plan voor uitbreiding van Albert Heyn en de bouw van wonin gen op de hoek van de Kooil aan. Op deze manier wil de ge meente 'drie vliegen in een klap wil slaan', zodat de hoek van de Kooilaan een ander aanzien krijgt. Wethouder Van Bochove noemde de huidige stand van het terrein gisteren 'rommelig' en 'onbeschut'. Verkoop Petrakerk Er is geen termijn voor het plan gesteld. Uitvoering ervan hangt ook af van de gereformeerde kerk, die eigenaar is van de Pet rakerk. Ze wil die kerk verkopen en onderhandelt met meerdere kandidaten over de vraagprijs van 1,2 miljoen. De Islamitische gemeenschap heeft er acht ton Parkeerplaatsen De Islamitisch Culturele Vereni ging, eigenaar van de moskee aan de Hooigracht, krijgt geen subsidie voor de nieuwe mos kee. Een deel van het geld moet uit de verkoop komen van het huidige gebouw aan de Hooi gracht. Het is voor zijn doel nu te klein en in de omgeving zijn te weinig parkeerplaatsen. leiden emiel fangmann Op de afwezige wethouders De la Mar en Van Rij na, trok gister middag het voltallige Leidse college van B en W de schoenen uit. Dat is verplicht voor wie de gebedsruimte van de Turkse moskee aan de Hooigracht wil betreden. De politici werden er op uitnodiging van de Islami tische Culturele Vereniging rondgeleid, waarbij en passant werd gewezen op de penibele situatie van het gebouw. Voor zitter H. Güney gaf tekst en uit leg in de eetzaal op de eerste verdieping. De moskee werd in 1984 betrokken, maar wordt nu te klein. „We zijn wel eens bang dat het instort", zo wijst een van de gastheren later in de ge bedsruimte op de scheuren in het plafond. Het college tekende het gas tenboek en wethouder Van Bochove (minderheden) keek even in een ander register. Te gen wethouder De Vreeze van financiën: „De vaste lasten zijn sinds 1981 niet gestegen, dat is toch leuk om te zien voor een wethouder van financiën Tijdens de maaltijd werd de betekenis van het onlangs ge houden offerfeest besproken. Burgemeester Goekoop: „Offe ren is ouder dan het christen dom en de islam. Kwam al bij Homerus voor." Volgens de burgemeester 'binnenkort ga ik op uitnodiging weer eens naar Istanboel' is wethouder Van Bochove de echte Turkije- kenner van het college. Hij heeft het land 'met alle mogelijke voertuigen' doorkruist en weet dat de Leidse Turken vooral uit die ene stad aan de Zwarte Zee komen. Van Bochove infor meerde naar de cursussen en lessen die in de moskee 'een hechte organisatie' worden gegeven, want die dicht zich ook een onderwijsfunctie toe en een rol bij de 'sociaal-culturele ontplooiing'. De imam, suleiman N. Akces- me, zei in de gebedsruimte dat aandacht voor het milieu in de toekomst ook een plaats krijgt in dat onderwijs. Goekoop sprak de hoop uit op Turkse po litiemensen in het nieuwe korps Holland-Midden. Walenkamp vroeg naar de werkgelegenheid voor jonge Turken. Met tevre denheid hoorde men dat be roepsopleidingen in trek zijn. En Walenkamp keek nog eens naar de kleine gaten in de sok ken bij zijn grote tenen. Dan had Hennie Koek het bloots voets maar makkelijk. Imam Akcesme, ten slotte: „Omdat u op bezoek bent geweest, ap- plaudiseren wij vrijdag tijdens de gebedsdienst voor u." Voor de helden. Op sokken? (3.00), Stich (4.20), Edberg (5.20), Becker (8.10) of mis schien wel Jantje Siemerink (999.99). De zogeheten quote- ringer per ingelegde gulden staan er tussen haakjes achter. Een daalder op de Rijnsburger, en bij winst levert dat bijna 1500 gulden op. Een gokje waard, denkt ook de SNS. Gokberoep „Met de computer zijn we al sinds februari bezig maar het spel Winnerstip waar je op de winnaars van sportevenemen ten kan inzetten, daar zijn we nu twee weken mee bezig. En de belangstelling valt me niet tegen", aldus G. Busch, eige naar van een sigarenzaak aan de Lange Mare. Ook de lotto is makkelijker gemaakt om de ille gale versie de wind uit de zeilen te nemen. Het spel 6 uit 41 blijft bestaan. Maar omdat de kansen bij dit spel zó klein zijn, kunnen er nu ook 5 of 4 getallen worden aangekruist en mag je de inzet zelf bepalen. Het echtpaar Busch heeft zich alvast ingedekt tegen een even tuele grote stroom sport gokkers die de winnaar van Wimbledon, de Tour de France of het bas- ketbaltoernooi bij de Olympi sche Spelen denken te kunnen voorspellen. Zij verkoopt de si garetten, sigaren en tijidschrif- ten, terwijl hij kantoor houdt en over de diverse spelletjes gaat. „Tot nu toe komen vrijwel al leen mensen die ook al lotto en toto speelden. Maar het wach ten is op een nieuw publiek dat de kansen van deze twee spelen te klein vindt en toch een gokje wil wagen", aldus Busch. Roy Klopper en Loman Leefrruns tel 071-161418 De ochtend hebben we na alle vermoeie nissen van de avond ervoor maar overgesla gen. Het ontbijt is daardoor wel heel bijzonder. Vierentwintig dikbuikige sportvissers uit Waalwijk ko men op de kof fie. Wij verzorgen de koffie, zij hebben zoveel taart bij zich dat in Grebbestad bij geen en kele bakker nog wat te krijgen is. De hele visclub, de Blauwe Dobbers, is van de partij. Na de koffie de Dobbers zijn naar hun eigen huisjes gaat de helft van de Zeehosbrigade in kolonne naar het strand. De matrassen worden van de bedden gelicht en meegetorst. Wie normaal gesproken in een stoel zit, ligt even later lekker te draaien in de zon. Effe doorzetten is het wel, om de zee in te gaan. Het water zit vol met kwallen en is ondanks het mooie weer van de laatste weken nog best koud. Jan Lu- te, die nog nooit van zijn leven echt in zijn zwembroek in de leiden Op het sportveld tussen Burg- gravenlaan en Verdamstraat ko men drie fiatblokken met in to taal 25 appartementen. Omwo nenden gingen gisteravond ak koord met het ontwerp-nieuw- bouwplan van architect Koen van Velsen. Een jaar terug lie pen de betrokkenen nog weg uit een vergadering met de ge meente, omdat ze één of hoog uit twee blokken op het veld wensten. Nu ontving Van Vel sen complimenten. Met zijn ontwerp blijft aan de kant van de Verdam straat ruimte voor een sportveld van minimaal 45 bij 55 meter. Het grootste blok is gesitu eerd op de hoek met de Kern- straat en grenst aan de bestaan de woningbouw. Daarin komen, tegenover het Bonaventura Col lege, dertien woningen, ver deeld over drie en vier lagen. Twee blokken van elf meter hoogte, met elk zes woningen in drie lagen, worden langs de Burggravenlaan gezet. Daartus sen is er vijftien meter vrije ruimte. De vrije-sectorwonin- gen voor ouderen, die elk drie ënhalf tot vier ton gaan kosten, krijgen parkeerruimte in het souterrain. leiden Wijkgroepen sociale vernieu wing kunnen gebruik maken van extern deskundigen, maar moeten die dan wel zelf beta len. De bewoners zien dit niet zo zitten, ze willen graag een vast budget om ter zake kundi- gen te kunnen inhuren. De bewoners van de Slaagh- wijk zien het als een probleem dat ze vaak onbeslagen ten ijs komen. De voorstellen waar over ze in de wijkvergaderingen praten zijn vaak uiterst ingewik keld en bevatten veel techni sche informatie. Men zou be paalde onderwerpen eerst wil len bespreken met een onaf hankelijk deskundige voordat ze er een mening over geven. Het college is gevraagd hiervoor wat VRIJE TIJD Volksdansen De gezamenlijke Leidse volks dansgroepen houden op vrij dagavond 19 juni een groot bal met muziek van het trio Cosni- nix. Onder leiding van Marion Nieuwenhuizen worden 's avonds van acht tot elf gedansd in de zaal van Feta aan de Mid delstegracht 8. De toegang be draagt toen gulden. Bieb Mors Bibliotheek Morskwartier aan de Robijnstraat 4 verzorgt vrij dag 19 juni een optreden van de dansgroep Kupu Kupu Djawa. Vanaf 19.00 uur worden onder zon heeft gele gen. geniet helemaal met volle teugen. De verrukking wordt com pleet als hij met band de zee in wordt gedragen en zonder bege leiding even lekker rond dobbert. Lek ker luieren dus, de hele dag. Langzaam maar zeker slaat de stemming om in eentje zoals die op een laatste bonte avond van een werkweek hangt. Etenswaren opmaken, plannen maken om nog even flink door te zakken; het lijkt wel of er geen wedstrijd meer hoeft te worden gespeeld. Een beetje op zijn plaats is die ge dachte ook wel. Morgen moet flink worden gepakt en ge poetst want donderdag is het vroeg vertrekken omdat de huisjes leegmoeten. Vanavond nemen we het er daarom nog maar even van. Als een soort voorproefje op de Midzomer nacht die we met zijn allen zullen missen omdat die valt in de nacht waarin wij al op weg zijn naar huis. Omwonenden maakten zich gisteren nog vooral druk om de toegankelijkheid en begrenzing van de nieuwbouw. De ingang van de woningen komt aan de Burggravenlaan. terwijl de par keerruimte wordt ontsloten met een weg langs de achterkant van de blokken. Het plan betekent dat er in ie der geval twee elzen moeten sneuvelen, die op de hoek met de Roomburgerlaan staan. Daarvoor zien de bewoners graag elders nieuwe bomen. Voorts pleitte men voor een stopplaats voor bedienend ver keer bij de blokken, zoals voör een bakker of melkman. Volgens het aangepaste be stemmingsplan kan de zijde aan de Burggravenlaan volledig worden dichtgebouwd. De ar chitect ziet het liefst dat de open ruimte van vijftien meter tussen de blokken verzekerd blijft. Hoewel de begane grond op een meter hoogte begint, en er een hekwerk komt, werd niet uitgesloten dat er wel eens een bal hoog tegen de ruiten kon komen. „Goed glas nemen", ad viseerde Van Velsen. Begin juli spreken de politieke partijen zich uit over het nieuw- bouwplan, waarvoor een beleg ger wordt gezocht. geld ter beschikking te stellen. B en W zien dat niet zitten. Ze gaan ervan uit dat de wijk- groep-leden er onderling wel uitkomen. Daarbij is er genoeg expertise aanwezig bij de amb tenaren, zo meent het college De bewoners zijn echter van mening dat de ambtenaren be vooroordeeld kunnen zijn „Ze kunnen belang hebben bij het verzwijgen van bepaalde din gen." Omdat ook de Stichting Wel zijn niet altijd de benodigde deskundigheid kan leveren, kwam gisteren de oplossing op tafel om eventueel onafhanke lijke experts te betalen uit het wijkbudget. Dit is in het kader van de sociale vernieuwing vrij te besteden. meer Javaanse dansen getoond. In de week van 22 tot en met met 26 juni houdt de biblio theek een verkoop van afge schreven boeken. Kinderkamp Buurthuis 't Spoortje organi seert een kinderkamp van 4 tot 10 juli. Het kamp voor kinderen tussen 7 en 12 jaar wordt ge houden in Schoorl, er zijn nog plaatsen vrij. De kosten bedra gen 100 gulden per deelnemer Informatie bij 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. tel. 220866 Vragen naar Ruud Arnoldi of Jacqueline Bakker leiden Twee Leidse basisscholen zijn in de prijzen gevallen bij een ontwerp-wedstrijd van de vereni ging Oud Leiden. De scholieren kregen dit jaar de opdracht een beeld te geven van het beeld dat ze hebben van hun huidige en toekomstige omgeving. De jury kreeg in totaal zestig werkstukken ter be oordeling aangeboden. Ze had drie hoofdprijzen van 3000 gulden te verdelen. Uiteindelijk werd ge kozen voor collages van de openbare basisschool De Noorderkring aan de Willem de Zwijgerlaan en de protestants-christelijke basisschool Zijlwijk aan het Schaduwpad. De derde prijswinnaar was basis school Elckerlijc uit Roelofarendsveen, waarvan trouwens niemand aanwezig was bij de prijsuitrei king. In november wordteen tentoonstelling ge houden waarbij de beste tien inzendingen worden getoond. FOTO JAN HOLVAST Er komen waarschijnlijk meer weekeinde-activi teiten in de Slaaghwijk. Komend najaar start een proef met opening van buurthuis Op Eigen Wie ken op zaterdag- en zoridagmiddagen. Verder zijn er mogelijkheden om in het weekeinde te zaalvoetballen. In de buurt bestaat grote behoefte aan wat meer recreatie-mogelijkheden in de weekeinden. Inmiddels wordt een voorstel uitgewerkt om van september dit jaar tot februari 1993 iemand aan te stellen een activiteiten-begeleider in Op Eigen Wieken aan te stellen die alleen in de weekeindes werkt. Het gaat om een baan van tien uur per week. De proef kost maximaal 15 duizend gulden, een bedrag dat moet worden betaald uit het wijk budget sociale vernieuwing. Het voorstel wordt overigens in september ter goedkeuring voorge legd aan deze wijkgroep. Op verzoek van de bewoners is er ook contact geweest met de directie sport en recreatie van de gemeente. In de buurt zou namelijk belangstel ling bestaan om op zondagen te zaal voetbalen. De directie heeft aangegeven open te staan voor begeleiding van zo'n activiteit, maar dan moet zich wel een groep melden met gerichte belang stelling. Overigens vraagt werkgroep-voorzitter M. Port- heine de bewoners eens na te denken over een al ternatieve ontmoetingsplaats. Er wordt gedacht aan een café of iets dergelijks. Eén van de aanwe zigen opperde het idee van een koffiehuis, maar dat achtte men een minder geslaagd idee, gelet op de drugs-overlast die dit meestal met zich meebrengt. „Ik durf om een geeltje te wedden dat Nederland van Duitsland wint, met 2 0". Een gewaagde uitspraak. Maar een groep van ongeveer tien Leidse sigarenhandelaren neemt sinds twee weken dit soort uitdagingen aan. Nederland, en dus ook Leiden, heeft geen gokcultuurwat sport betreft. Het zit ons niet in het bloed, zoals dat bij Engelsen of I Chinezen het geval is. Die gokken op alles, op hondenraces, golftoemooien en of het een witte kerst wordt in 1999. Bij Hollanders is dat anders. We brengen sporadisch een bezoekje aan het casino, de jeugd speelt op de fruitautomaat in de snackbar en dan is er nog de staatsloterij. Goksport Anders ligt het bij de lotto en to to. De balletjes en de 1-2-3- Ikruisjes. Daar doen wekelijks toch enkele tienduizenden landgenoten aan mee. Gokken - op 's lands bekendste bingoma chine en op voetbaluitslagen. De formulieren voor beide spe len vul je in bij de sigarenman waarvan de opbrengst ten goe de komt aan de winnaars na tuurlijk én aan de Nederlandse sport. Maar lotto en toto hebben veel concurrentie. De lotto kent al jaren een plaatselijke illegale "versie drie nummers raden voor 250 maal de inzet waar van de opbrengst regelrecht de onderwereld invloeit De toto kent geen georganiseerd' alter natief. Maar tijdens een evene ment zoals nu bij het EK, zijn er maar weinig bedrijven en kroe gen waar niet op het medede lingenbord de uitslag van de pool hangt die de klanten of werknemers onderling hebben afgesloten. Gokbedrijven En bij dat laatste gaat het niet om kleine instellingen. Het gaat met name om grote kantoren. Bij banken, multinationals, ver zekeringen, uitgeverijen, kran ten, ja zelfs bij ministeries en de belastingen heeft het personeel formulieren ingevuld met de verwachte uitslagen van Neder- land Duitsland, Zweden Engeland en de andere vijftien wedstrijden tijdens de EK. De inzetten zijn beperkt, vaak niet hoger dan een tientje per deel nemer, maar bij elkaar gaat het toch om veel geld; Een klein voorbeeld vormt en een aantal cafés in Leiden die een geza menlijke pool hebben met maar liefst 121 deelnemers, a een joet. En dan te bedenken dat Lad- broke's, een sporttotalisator uit Engeland, het een paar maan den geleden voor gezien hield in Leiden. De gokomzetten in het kantoortje aan de Korevaar- straat vielen niet eens tegen, maar de firma trok zich gewoon voor een groot deel terug uit de Lage Landen. Dat komt waar schijnlijk omdat paardenraces Een aantal bewoners van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk verblijft momenteel in Zweden om de poulewedstrijden van het Nederlands elftal bij te wonen. Onze verslaggeefster WILLEKE HEUKOOP heeft zich bij de groep aangesloten. Vandaag de zesde aflevering van haar dagboek. Mevrouw Busch demonstreert de diverse gokbriefjes en -formulieren. Op lezen. in tegenstelling tot voetbal hier niet populair zijn. Speedy Volita en Henry Buitenzorg kent ieder een, maar Peter Scudamore en Lester Piggott (wereldberoemde jockey's) zijn in Nederland gro te onbekenden. Dat werd dus niks. Gokoverheid Bij het ministerie van Justitie is het bekend dat juist bij grote voetbalevenementen als het EK, er óp ongekende schaal voor Nederlandse begrippen wordt gegokt. En hoewel dit vol gens de wet niet mag, dénkt de overheid er niet aan in te grij pen: „Bij een overtreding van de Wet op de Kansspelen denk je eerder aan illegale casino's. We weten dat pools bij bedrijven voorkomen, maar het is een kleinschalig iets", aldus persof ficier Den Hollander. De Stichting de Nederlandse Sporttotalisator (SNS), organi sator van lotto en toto, zit meer in haar maag met de illegale lot to en de bedrijfspoo/s. Daarom slaan ze nu terug. Bij ongeveer 2000 sigarenzaken in Nederland hebben ze een computer en een tv neergezet'. Via gokbriefjes kan nu bij de sigarenboer op de hoek, worden gegokt op alles wat maar met sport te maken de tv worden de quoteringen afge- FOTO JAN HOLVAST heeft en is de lotto vereenvou digd. Wie maakt het eerste doelpunt tijdens Nederland Duitsland? Voor elke gulden die je op Van Basten inzet krijg 4.30 gulden als dat gebeurt. Scoort Gullit en heb je om hem je geld gezet, dan heb je 6,90 per piek ver dient. Maar scoort Mathias Sammer (laten we het niet ho pen) de eerste goal. dan strijkt hij of zij die op hqm bijvoor beeld een knaak heeft ingezet, maar liefts 182.50 op. De sigarenman heeft er zoge zegd een nieuwe beroep bijge- kregen. Dat van bookmaker. Wie wint Wimbledon? Courier

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15