Leiden Regio Gemeente schrikt van Machten over cafés Sleutels en SP wensen elkaar ook voor rechter het dak op 'Spijkers op laag water' Dineren in Bewoners Vlietpark krijgen afvalbakken Ketelmeerlaan heeft de beste tijd gehad Dubbel in de fout met hardhout Einde aan onzekerheid Maredijk en Groenoord 8&r WOENSDAG 17 JUN11992 gert visser (CHEF) De stationsbuurt ondervindt veel meer last van het uit gaanspubliek dan de gemeente dacht, aldus De la Mar. „We zijn er nogal door overvallen. Zo veel klachten ko men er nu ook weer niet binnen bij de politie. Mensen zien daar blijkbaar het nut niet meer van in. Terwijl ze toch met een probleem zitten." die zijn binnengekomen op het plan voor vrijere sluitingstijden op zaterdag. De bewoners van de flats aan het Stationsplein zeggen dat ze vooral veel last hebben van ca fébezoekers die hun auto op het parkeerterrein voor de flats par- leiden janet v vervolg van voorpagina Het college maakt zich 'ernstige zorgen' over de klachten. „De grens van het toelaatbare is al overschreden", staat in een no titie over de inspraakreacties, keren. Het college is het met de bewoners eens dat een latere sluitingstijd tot gevolg heeft dat de overlast 's nachts nog langer duurt. „Het valt me tegen dat zoveel mensen met de auto komen als ze uitgaan. Maar we moeten ook nadenken over een oplos sing voor de overlast van de be woners van het Stationsplein. Misschien moeten we het par keerterrein afsluiten, of bezoe kers laten betalen", oppert De la Mar als mogelijkheden. Ook het 'Actiecomité Noo (r)deinde' en andere buurtvere nigingen in de binnenstad heb ben grote bezwaren tegen een langere openingstijd van cafés. Zij vinden bovendien dat de po litie nog niet streng genoeg op treedt tegen kroegen die te lang openblijven. Met dat verwijt is de gemeente het niet eens: ver schillende ondernemers hebben inmiddels een schriftelijke waarschuwing gekregen. Dat betekent dat ze bij een volgende overtreding eerder dicht moe- Huismeester mishandeld leiden Een 48-jarige huismeester van de flat aan de Condor horst is gistermiddag mishandeld door een 59-jarige bewoner. De laatste kwam verhaal halen over geluidsoverlast die hij eer der deze week had ondervonden. De verdachte was niet tevre den over de reactie van de huismeester,.waarna hij in woede ontstak. Hij pakte een stoel en wilde daarmee de werknemer van de WBL te lijf. Die maakte een afwerende beweging waardoor de stoel op zijn arm kwam. Waarschijnlijk is de arm hierbij gebro ken. De bewoner is gearresteerd en in verzekering gesteld. Openingsfeest Coebel De bewonersvereniging van de Coebel opent de nieuwe wijk za terdag 20 juni met een wijkfeest. Het festijn duurt van acht uur 's morgens tot één uur 's nachts. Het programma vermeldt onder meer een demonstratie parachute-springen, een playbackshow en een barbecue. Speciaal voor de kinderen is er een vrijmarkt, de mogelijkheid om slingers te maken en een stoepkrijtwed- strijd. De dag wordt besloten met een vuurwerk. leiden janet van d Aan het einde van deze week staan afvalcontainers op recrea tiepark Vlietpark. Als het niet goedschiks kan, dan gebeurt het kwaadschiks, zo blijkt uit een brief van de gemeente Leiden aan eigenaar M. Laken van het park. Als hij binnen een week geen actie onderneemt, plaatst de reinigingsdienst de bakken zelf. Onder politiedwang, zoals dat heet, en op kosten van La ken. Op het park bij de Vlietweg staan 67 houten huisjes en 23 caravans. Eigenaar Laken heeft het de afgelopen maanden ver schillende keren aan de stok ge had met bewoners van het park. Hij heeft nu een dreigbrief van de gemeente gekregen omdat op het terrein geen afvalbakken staan. Dat heeft tot gevolg dat de bewoners van het park hun vuil in containers aan de Vijf Meilaan moeten deponeren. Aan deze situatie moet een ein de komen. De Ketelmeerlaan heeft de aan blik gekregen van een woeste steenhoop. De middenberm, ooit zo weelderig begroeid met bomen en struiken, is kaal en een van de rijbanen is afgeslo ten en hier en daar al openge broken. De afgraving van de Ke telmeerlaan, die volgens de ge meente een te grote barrière vormt tussen de Slaaghwijk en de rest van de Merenwijk, is be gonnen. Over vier maanden moet de weg zijn verdwenen. Op die plaats verschijnt later onder meer een evenementen- plein, een onderdeel van een ambitieus verbeteringsplan voor de omgeving van het win kelcentrum De Kopermolen. Om het verkeer tijdens de werk zaamheden in goede banen te leiden, heeft de gemeente in middels enkele van de kleinere inritten afgesloten. Om de par keerplaatsen en de woningen rond het winkelcentrum bereik baar te houden, heeft de ge meente tussen Pelmolen en Poldermolen een tijdelijke toe gangsweg geopend. Deze weg volgt de route van het huidige fietspad achter Pelmolen en het kerkelijk centrum De Regen boog. Ten westen van De Ko permolen is inmiddels een tij delijke inrit aangelegd. Deze weg loopt vanaf de Tuinbank over het fietspad. Inmiddels zijn de voorberei dingen begonnen voor het af graven van de zuidelijke weg helft van de Ketelmeerlaan. Het verkeer moet gedurende die tijd in twee richtingen over de noor delijke weghelft rijden. Als de zuidelijke weghelft klaar is, wordt dat deel op de schop ge nomen. De verkeersmaatrege len blijven tijdens de bouwvak vakantie voort duren. Het begin van de werkzaam heden volgt kort op de uit spraak in het schorsingsverzoek dat ruim 1100 Merenwijkers te gen het plan hadden ingediend. De bezwaren die niet alleen waren gericht tegen de afgra ving van de weg maar ook tegen de bouw van een 50 meter hoge torenflat nabij De Kopermolen werden door de Raad van State verworpen. Moskee A K De gemeente voelt I 3 er veel voor om de moskee aan de Hooigracht te verplaatsen naar Lei- den-Noord, bij voorkeur naar de voormalige Petra- kerk /t "y De Hemmeerpolder I in Warmond is aan gewezen als reservaat leiden Een ambtenaar van de gemeente over een tijdje wordt geopend. Een actievoer- had gisteren een zware klus om een besmeur- der wilde er met de tekst de aandacht op ves- de aanlegpaal in de Haven schoon te krijgen. tigen dat het hout voor de paal afkomstig is De paal is er neergezet in het kader van de uit het tropisch regenwoud dat in ras tempo aanleg van de nieuwe passanten haven die wordt gekapt. De milieu-activist had er blijk baar niet bij nagedacht dat het afbijtmiddel waarmee de verf van de paal moest worden gehaald ook geen vriendelijk goedje is. FOTO HENK BOUWMAN leiden .janet van duk De bewoners van Groenoord en de Maredijkbuurt hebben gis teravond hun zin gekregen. De hele gemeenteraad heeft op pa pier vastgelegd dat deze wijken een woonfunctie moeten be houden. Dat wordt definitief ge regeld bij het vaststellen van nieuwe bestemmingsplannen voor deze twee wijken. Een groot aantal bewoners volgde vanaf de publieke tribu ne en in de koffiekamer bij de raadszaal het debat. Gister avond kwam voor hen een ein de aan de onzekerheid die ont stond toen de gemeente een structuurschets over de toe komst van de stad presenteer de. Daarin werd de woonfunctie van de wijken Groenoord, Ma redijkbuurt en Transvaal ter dis cussie gesteld. Aan de handhaving van Groenoord als woonwijk is niet de voorwaarde verbonden dat voldoende mensen deelnemen aan het herstelproject, dat fors door de gemeente wordt gesub sidieerd. In het oorspronkelijke raadsvoorstel stond wel een dergelijke formulering, maar die is gisteravond op aandringen van Groen Links geschrapt. Als deze voorwaarde blijft staan, zijn de bewoners nog niet ge rustgesteld, betoogde fractielei der J. Laurier. Hij wist de andere politieke partijen te overtuigen. Groen Links wist de andere fracties ook warm te krijgen voor het voorstel om ook de Maredijkbewoners een 'papie ren zekerheid' te geven. De meeste andere fracties wilden oorspronkelijk niet verder gaan dan een mondelinge verklaring dat ze ook deze buurt niet wil len slopen. De SP was de enige fractie die een dergelijke schriftelijke ver klaring ook wilde afgeven voor de wijk Transvaal. De andere fracties vinden het nog te vroeg om te garanderen dat in deze buurt geen huizen verdwijnen Dit omdat nog onduidelijk is wat de gevolgen zijn van de ver dubbeling van de spoorlijn Lei- den-Utrecht. Bedrijfsleidster 'The Jamniet onder indruk leiden emiel fangmann „Er wordt wel eens meer aan bezoekers de toegang tot The Jam geweigerd. Niet omdat ze Turks of Marokkaans zijn. Maar omdat ze, ik zeg maar wat, mis schien 'de verkeerde jas' dra gen." Zo reageert bedrijfsleid ster K. Turk 'ik kan het ook niet helpen' op de aanklacht wegens discriminatie die maan dag tegen dancing The Jam is ingediend. Een groep Turkse jongens zou vorige week op on duidelijke gronden de toegang zijn geweigerd. Turk: „Ik weet niet wat er is gebeurd, maar ik neem het zeker met de portier van die avond op". De aanklacht kwam voort uit een doelbewust onderzoek van het Meldpunt Discriminatie in Leiden. Het meldpunt voerde met acht Turkse en drie Neder landse jongeren afgelopen vrij dagavond een test uit bij de Jam. De dancing aan de 2de Binnenvestgracht was uitgeko zen omdat daarover 'klachten waren binnengekomen', zegt voorlichtster M. Leeuwis van het meldpunt. Het meldpunt nam de proef op de som en stuurde een groepje van vier Turkse jongens, alleen rond de twintig, naar de dancing. Ze werden toegelaten, 'al werd er bij gezegd dat ze zich koest moesten houden'. Even later werd een tweede groepje van vier Turkse jongeren gewei gerd, met de mededeling dat er 'genoeg vreemdelingen' binnen waren en het 'vol zat'. Eén van de vier probeerde het later nog een keer met de toevoeging 'dat zijn vriend bij het eerste groepje zat', waarop hem opnieuw de toegang tot de dancing werd ontzegd. Vervolgens stuurde het Meldpunt drie Nederlanders naar The Jam, die wel werden toegelaten. De twee keer gewei gerde Turkse jongen diende op verzoek van het meldpunt een aanklacht in bij de politie. Grote Beer Bedrijfleidster Turk van The Jam heeft nog niet van de werk wijze van het meldpunt ge hoord. „O, is het zo gegaan? Waar slaat het op? Ik vind het een beetje spijkers op laag wa ter zoeken." Turk meent desge vraagd wel verschil tussen de ene of andere groep bezoekers te zien. Volgens haar onder scheiden bezoekers van Turkse of Marokkaanse herkomst zich 'misschien' van anderen, omdat ze wat 'opdringeriger bij vrou wen zijn'. „Daar hebben we wel eens wat problemen mee ge had. Maar ik weet niet waar dat aan ligt, heeft misschien niets met afkomst te maken." Ze heeft niet eerder met een aan klacht te maken gehad. „Nee, tenminste niet tijdens de zes jaar sinds ik hier werk. Maar ik mag ook wel eens ergens niet naar binnen. Zonder reden werd ik vorige week in de Grote Beer geweigerd." Voorlichtster M. Leeuwis zegt dat er wel enige aandrang nodig was om een van de Turkse jon- geren#een officiële klacht te la ten indienen. „De ouders doen er vaak wat moeilijk over. Daar om heeft het een paar dagen geduurd. Ook om de getuigenis sen rond te krijgen." Het was Bastion Hotels introduceert: Restaurant "La Marmite"! La Marmite is het Franse woord voor kookpot. Bastion vertaalt dit in een assortiment van internationaal be kende gerechten. Home-cooking op z'n best. met zorg geselecteerd en samengesteld. Nu krijgt u als voorproefje van 17 juni tot 15 iuli op ieder 4-gangenmenu maar liefst tién gulden introductie korting! Het proberen waard Prettig dineren voor een vriendelijke prijs bij ieder Bastion Hotel. Ook bij u in de buurt, kom eens proeven. »N HOTELS BASTI, volgens de voorlichtster de e ste keer dat het meldpunt dergelijk onderzoek bij Leids café uitvoerde. leiden rov klopper „Het is een hetze tegen De Sleu tels", riep de raadsman van de woningbouwvereniging. Zijn collega merkte namens de Soci- alistiese Partij op dat „De Sleu tels de Staat der Nederlanden ook wel voor de rechter kan sle pen'*. De president van de Haagse rechtbank dacht er het zijne van. „Ik begrijp werkelijk niet waar beide partijen mee bezig zijn." Gisteren diende voor de Haagse rechtbank het kort ge ding van woningbouwvereni ging De Sleutels tegen de Leidse SP. Oorzaak van de heisa zijn een persbericht en een bewo- nersbrief die de SP in maart ver stuurde aan deze krant en huur ders in de Merenwijkse Oorden. Hoeken, Zijden en Plaatsen. Op basis van een rapport van de Voorschotense ingenieur Vene- ma beweerde de SP hierin dat de nieuwe dakbedekking de hardnekkige vochtproblemen in de woningen had verergerd. Toch zonde van de 1,3 miljoen gulden die de ingreep kostte, zo luidde de suggestie. De huur ders werd in de brief terloops gewezen op de mogelijkheid huurverhoging te weigeren op grond van de vocht-klachten. De houding van de SP schoot de woningbouwvereniging in het verkeerde keelgat. De ver huurder is vooral gepikeerd over het feit dat de SP de pro blemen niet eerst met haar had besproken alvorens naar de krant en bewoners te stappen. Bovendien, zo luidt vrij vertaald de mening van de woningvere niging, klopt er geen hout van de bevindingen van Venema. Een ander onderzoeksbureau, de Nationale Woningraad en TNO verwijzen de conclusies van de Voorschoten aar naar het rijk der fabelen. De Sleutels acht daarom de tijd rijp voor excuses van de SP. die echter bij haar mening blijft. En dus eindigden de kempha nen gisteren voor de rechter. De Sleutels wil dat de SP de bewe ringen over de dakbedekking te rugneemt. „Niemand heeft ooit de illusie gehad dat de vocht- overlast zou verdwijnen door die nieuwe daken", aldus pro cureur J. l.angelaar namens de Sleutels. Hij beschuldigde de SP van een 'hetze tegen De Sleutels met als doel stemmenwinnerij." Voor de tip over weigering van huurverhoging, had hij ook geen goed woord over. „Dat zaait verwarring onder de be- Zo kende procureur J. de Wit van de SP er ook nog wel één. „Als de Sleutels zo n moeite mee heeft met die tip, kan ze ook de Staat der Nederlanden wel voor de rechter slepen. Die geeft immers brochures uit waarin informatie wordt gege ven over weigeren van huurver hoging." Smit vond het maar onzin dat de SP voor de rechter moest verschijnen. „Een politie ke partij hoeft niet eerst toe stemming te vragen aan de Sleutels voordat ze naar béwo- ners of de krant stapt." De president van de recht bank gaf er blijk van niet hele maal te begrijpen waar het nou om draaide. „Ik kan niet u niet vertellen welke ingenieur nou de juiste berekeningen heeft uitgevoerd, de deskundigen spreken elkaar in dit soort za ken wel vaker tegen." Procureur Langelaar ondernam nog een laatste poging. „Het gaat er niet om wie nou gelijk heeft met de daken, maar wel om de wijze waarop de SP aan de Sleutels is voorbij gehold, zelfs nadat de partij inzage had gekregen in rapporten van andere onder zoeksbureaus. De goede naam van mijn cliënt is in het ge ding." De president had daar zo zijn eigen ideeën over. „Natuurlijk waren er worde M'wel andere wegen geweest, maal liecfl ook weer geen verschrikkelijke dingen gezegd. Praat u nog eens met elkaar". Uitspraak c t dagen. ié* De afgraving van de Ketelmeerlaan is begc FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13