Geen 'kermis' rond Mondriaan Cultuur&Kunst Kinderjury kiest de irie mooiste boeken Roots Festival: graven naar de wortels van de popmuziek Werk van oud-leerlingen Bona in Hooglandse kerk Vrouwelijke hofdichter IpiNSDAG 16 JUN11992 9 De Super Rail Band de Bamako, een van de optredende formaties op het World Roots Festival. foto D'Ancona ontziet podiumkunsten den haag agpd Minister D'Ancona van wvc is bereid af te zien van het belang rijkste deel van de bezuinigin gen op de podiumkunsten. De bewindsvrouw trok gisteravond op verzoek van de Kamer een door haar voorgestelde korting van 12,5 procent op de 'eigen inkomsten' die podiumkunst gezelschappen verwerven, in. Ze ging, in grote lijnen, akkoord met een door de CDA en PvdA gevonden alternatieve dekking. ,,Zo'n maatregel schrikt spon sors af die er niet voor voelen en passant ook nog even de minis ter te sponsoren", zei het PvdA- kamerlid Niessen over de ge wraakte korting. Er komt nu een onafhankelijk onderzoek om na te gaan welke mogelijkheden er zijn om alsnog 'in specifieke si tuaties' te korten op gezel schappen. De regeringsfracties vinden dat de regio in eerste instantie zelf moet oordelen over - de nieuwe opzet van de, al dan niet samengevoegde orkesten. Het CDA denkt dat hiervoor regio naal „een lichte structuur voor gezamenlijk overleg" nodig is, voor de PvdA is „in dit opzicht alles open." De fracties willen de regio absoluut geen sjabloon voorleggen van hoe het moet. D'Ancona is bereid blijkens haar gisteren gedane uitlatingen de regio voorlopig vrij baan te geven. „Het woord fusie is ner gens gevallen", zei ze. De po diumkunsten hoeven nu alleen nog maar 15 procent van hun eigen inkomsten te verwerven en 25,5 procent van hun totale subsidie in te leveren. De regeringsfracties CDA en PvdA scharen zich achter het plan van de minister om Forum Filharmonisch (Enschede) en Het Gelders Orkest (Arnhem) in grootte terug te brengen naar samen 145 formatieplaatsen. De hiermee beoogde bezuiniging (beide orkesten krijgen straks 22,6 miljoen tegen 28 miljoen nu) is niet omstreden. Telefoon staat roodgloeiend voor depotkunst den haag ?»anp Bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid ^n cultuur en de Rijkdienst Beeldende Kunst (RBK) hebben de telefoons de afgelopen dagen roodgloeidend gestaan. Honderden mensen toonden belangstelling voor de 213.000 kunstwerken die minis ter D'Ancona nu eindelijk eens uit de depots wil halen. Die depots zijn hard nodig voor tentoonstellingskunst. Bo vendien wil de minister de kunst die nu in de depots ligt, en werd vergaard tijdens de beeldende-kunstenaarsregeling, nu wel eens onder de mensen brengen. Ze wil de stukken schenken aan musea, maat schappelijke instellingen en kunstuitleenorganisaties, of an ders teruggeven aan de kunste naars. Van verkoop is geen sprake. Niettemin belden ook kunst minnende particulieren om te vragen of ze iets konden kopen. Bovendien meldden zich diver se zakenlieden met snode plan nen. Zo wilde er één de hele 'zwik' wel opkopen voor twee duizend gulden en een ander zag zich de kunstwerken, als de makers die tenminste niet terug wilden hebben, al veilen. Zijn operatie zou slechts de helft kosten van de door de minister beoogde één miljoen gulden, een bedrag dat de RBK overi gens zelf opbrengt. Boze kunstenaars belden ook. De minister zou de markt ver vuilen, iets wat volgens het mi nisterie en de RBK een misvat ting is. De kunstenaars zijn ooit betaald voor hun werk en diver se maatschappelijke instellin gen zouden, met hun krappe budgetten, anders ook geen kunst kopen. Ondanks de misvattingen over de doelstellingen van de minister worden alle suggesties en vragen bij de RBK geregi streerd. De dienst vraagt ver zoeken schriftelijk in te dienen. De vrees om achter het net te vissen is ongegrond, de operatie duurt zeker drie jaar. De Kunstenbond FNV heeft de minister om uitstel van de maatregel gevraagd. De bond wil nieuw overleg over wel aan vaardbare oplossingen, want de schenkingsactie „is marktver storend en nadelig voor de be roepsgroep van beeldend kun stenaars". De minister zou ver der ten onrechte de indruk heb ben gewekt dat er afspraken zijn met de Kunstenbond, aldu' laatstgenoemde. Frank leider Theater van het Oosten arnhem Leonard Frank zal met ingang van het seizoen 1993/1994 het artistieke leiderschap op zich nemen van het Theater van het Oosten. Hij volgt Agaath Witteman op, wier contract wegens conflicten niet wordt verlengd. Witteman heeft voor het komende seizoen nog wel de leiding over het artistieke werk van het gezelschap. Contract PoiyGram en U2 .Amsterdam De Ierse popgroep U2 heeft een contract gesloten met PolyGram, waardoor dit dochterbedrijf van Philips de exclu sieve internationale auteursrechten verwerft op zowel het be staande repertoire als de drie volgende albums van de groep. :Het contract gaat op 1 januari 1993 in. Voor plaatopnamen staat U2 al onder contract bij het PolyGramlabel Island Records. De overeenkomst geldt voor alle landen, behalve Engeland, Ierland en Japan. In Groot-Brittannië bezat PolyGram al het copyright van U2 via een contract met Blue Mountain Music. De Ierse popband wordt gerekend tot de groten in de wereld van de popmuziek. Sinds het debuutalbum 'Boy' in 1980 werden meer dan 42 miljoen albums verkocht. )e Nederlandse Kinderjury, die - Jit jaar bestaat uit 21.032 leden, leeft zich uitgesproken over de Irie mooiste kinderboeken van 991. De kinderen hebben ge- ;ozen voor 'Een pakje voor me- irouw Larietand' van Elfie Don- lelly (categorie 6 t/m9 jaar), Verdriet met mayonaise' van ;arry Slee (categorie 10 t/m 12 jaar) en 'Niemand houdt mij te gen' van Evert Hartman (cate gorie 13 t/m 16 jaar). De prijs bestaat uit een oor konde en wordt jaarlijks uitge reikt onder auspiciën van de Stichting Nederlandse Kinder jury, een initiatief van de Stich ting CPNB, het NBLC en de VARA, met financiële steun van de Nederlandse Boekenbon bv. Talrijke exposities in herdenkingsjaar 1994 De grote Mondriaan-tentoonstelling, die vanaf 1 februari 1994 gedurende een halfjaar in het Haags Gemeentemu seum te zien is, zal begeleid worden door deelexposities in meerdere plaatsen in het land. Zo zullen in ieder geval Mondriaans geboorteplaats Amersfoort en de plaatsen waar de kunstenaar (1872 - 1944) heeft gewoond Win terswijk, Uden en Domburg actief deelnemen aan het Mondriaan-jaar met onder andere historische foto-expo sities. Dit zegt Frits Becht, organisator van dit Mondri aan-jaar 1994. den haag fctaal zullen er 40 tot 50 van zijn belangrijkste schilderijen te zien zijn. Daarnaast wordt een zo compleet mogelijke presentatie van zijn tekeningen tentoonge steld. „De collectie tekeningen uit het bezit van het Gemeente museum heeft een omvang en kwaliteit die de schilderijencol lectie evenaart", aldus Becht. De tekeningencollectie zal later ook in Wenen, Parijs eri Bar celona te zien zijn. Een uitge breide catalogus in verschillen de talen zal de expositie bege leiden. peter huysman en monique brandt De directe aanleiding voor de retrospectieve Mondriaan-ten toonstelling is de 50ste sterfdag van de beroemde Nederlandse kunstenaar op 1 februari 1994. Bovendien heeft het Gemeente museum de belangrijkste Mon- driaan-collectie van de wereld in huis. Becht: „Vooral werken uit zijn laatste Nederlandse pe riode zijn vrijwel allemaal aan wezig. Alleen werken uit de ja ren twintig en dertig jaren ont breken." De expositie, die eind 1994 van Den Haag naar Washington verhuist, omvat bruiklenen van musea uit de hele wereld. In to- Uitspattingen De tentoonstelling vormt het belangrijkste onderdeel van een totaalprogramma in het kader van het Mondriaan-jaar. De op zet is afgeleid van het succes volle Van Gogh-jaar dat in 1991, eveneens onder aanvoering van Becht, plaatsvond. Net als in het Van Gogh-jaar zullen allerhan de activiteiten worden georga niseerd rond het thema Mon driaan, „zij het zonder kermis achtige uitspattingen." Het Kröller-Müller museum in Otterloo zal in diezelfde pe riode een expositie organiseren rond beeldend kunstenaar Bart van der Leek, met wie Mondri aan in 1917 De Stijl-groep op richtte. Becht: „Verder zijn er ver schillende andere ideeën nog aan het gisten. Zo ben ik in ge sprek met de choreografen Jin Kilian en Hans van Manen om het Nederlands Dans Theater een hommage aan Piet Mondri aan te laten brengen. Mondri aan was een groot liefhebber van ballet. Ook denken we aan een tekenfilmfestival daar was hij ook gek op of het ver strekken van muziekopdrachten aan Nederlandse componisten die geïnspireerd zijn door de Zelfportret van Piet Mondriaan. kunstenaar." Het Mondriaan- jaar zal ruwweg 10 miljoen gul den kosten. Ongeveer 60 pro cent van dat bedrag zal worden opgebracht door publieksin- komsten als entreegelden en merchandising. Het resterende gedeelte komt uit overheidssub sidies en van grote sponsors als ElfAquitaine. „Zo'n tentoonstelling is na tuurlijk een buitengewoon kost baar gebeuren. De grootste kos tenposten zijn het transport, de begeleiding en de verzekering. Ik praat over een verzekerings som van in totaal ruim één mil jard dollar. Sommige van zijn boogie-woogie-schilderijen, die zich in het Museum of Modem Art in New York bevinden, zijn wel 150 miljoen waard." In het Amsterdamse muziekthe ater de Melkweg wordt vanaf donderdag 18 juni met het World Roots Festival 92 voor de tiende keer gegraven naar de wortels van de popmuziek. Wat in 1983 begon als 'Africa Roots' heeft zich in een decennium verbreed tot een presentatie van muziek uit alle hoeken van de wereld, al blijft de 'afro-pop' nog altijd de ruggegraat. De betekenis van World Roots neemt toe nu de belangstelling voor Afro-pop en andere niet- westerse rhuziekstijlen in het popcircuit weer wat lijkt weg te ebben. Dat klinkt paradoxaler dan het is. „Groepen uit Afrika en Azië zijn gewoon te duur voor de meeste popclubs", legt World Roots programmeur Frans Goossens uit. Daarbij wordt Afrikaanse muziek vaak automatisch vereenzelvigd met de luchtige en dansbare sou kous uit Zaïre, terwijl er buiten Europa ook veel zwaardere, ge compliceerdere en ingetogener muziek gemaakt wordt. Om die muziek te horen, zijn de liefhebbers vergeleken met een paar jaar geleden steeds meer aangewezen op festivals als World Roots. Samen met ne gentien vergelijkbare manifesta ties, zoals het Britse WOMAD, het Belgische SFinks en de Nij meegse Music Meeting, heeft World Roots zich nu georgani seerd in het European Forum of Worldwide Music Festivals. Een nadeel van een dergelijk samenwerkingsverband is, dat de Afrikaanse, Aziatische en La tijnse groepen weer met het stigmatiserende etiket 'wereld muziek' worden opgezadeld. Al le muziek die niet tot de wester se pop, rock, jazz of blues gere kend kan worden gooit men op één hoop. Hoewel een Siberi sche boventoonzanger toch heel weinig te maken heeft met een Colombiaanse salsagroep. Daar staat tegenover dat je World Roots zou kunnen be schouwen als een soort 'reser vaat' voor muziek die elders in het circuit niet aan bod komt. Thematisch De acht avonden World Roots in Amsterdam zijn voor een groot deel thematisch inge deeld. Zo is er een Oriental Night, met als trekker het Abdel Gadir Salim Orchestra uit de Sudanese Sahara en een avond met als thema 'Voices from the East', waarop onder meer het Tuva Ensemble uit Zuid-Siberië optreedt. Heel blij is Goossens zelf met de Kurdish Night, een avond die ongetwijfeld ook een politieke lading zal hebben. Onder meer is Nasir Rezani te horen, de in ballingschap levende zanger die als 'de stem van het Koerdische volk' beschouwd wordt. Eén van de feestelijke hoogte punten van World Roots 92 is al bij voorbaat de Super Rail Band de Bamako uit Mali, het uitbun dig spelende orkest waarbij de Afro-sterren Mory Kante en Salif Keita ooit hun carrière begon- Dat de namen van echte Afro- toppers als Kante, Keita, King Sunny Adé of Youssou N'Dour dit jaar op het festivalprogram ma ontbreken is volgens Frans Goossens toeval. Maar hij zit er ook niet mee. „Op dergelijke sterren komt altijd wel publiek af. Ook als ze buiten World Roots in de Melkweg spelen." Tien jaar 'Roots' in Amster dam. Het is geen echt jubileum programma met terugblikken geworden. Daar zag Goossens de zin niet van. Teruggeblikt wordt er alleen in de Melkweg Galerie, waar tijdens het festival een foto-expositie wordt gehou den van tien jaar Rootsconcer- ten. Programma World Roots 1992. Aanvang alle avonden 21.30 uur. do 18 juni: Oriëntal Night met Hasan Band (Turks/Ned.) en Abdel Gadlr Sa lim Orchestra (Sudan) vr 19 juni: Soleil d'Afrique (ballet uit Guinee), Wroko De Fudu (Surina me) en Grupo Olodum (Braziliaanse Afro-bloc drummers) za 20 juni: Soleil d'Afrique en Bozl Boziana et l'Orchestre Anti Choc (Zaï rese soukous) zo 21 juni: Kurdish Night met Ba- bagurgur (moderne koerdlsche mu ziek) en Nasir Rezazi Groep (Koerdi sche zang) wo 24 juni Voices of the East met Tuva Ensemble (boventoon-zang uit Siberië) en Baba Yaga (Rusland- /Hongari je/Engeland) do 25 juni: A Capella Night met Zap Mama (Zaïre) en Black Umfolosi (Zimbabwe) vr 26 juni: Nass Marrakech (rituele percussiemuziek en dans door Marokkaans gnaoua-gezelschap), presentatie (wereld) muziekscholen en Super Rail Band de Bamako (top orkest uit Mali) za 27 juni: Nass Marrakech, Tierra Caliente (mariachimuzlck uit Mexico) en Los Del Caney (salsa uit Colombia) Dertig oud-leerlingen van het Leidse Bona- eenturacollege exposeren tot 26 juni beel dend werk in de Hooglandse Kerk te Lei den. Het Bonaventuracollege bestaat 65 jaar sn het leek de leraar beeldende vakken- 1/kunstgeschiedenis, Dik Kompier, aardig om oud-leerlingen, die zo geboeid waren door de vormgeving dat zij er soms zelfs hun beroep van gemaakt hebben, uit te no digen om hun werk in een groepsexpositie te tonen. „Als docent hoop je immers dat je gedurende de jaren dat je les geeft iets losmaakt in jonge mensen waar ze later mee verder kunnen", aldus Kompier in de begeleidende catalogus. De oproep van Kompier was niet ver geefs. Uit de enthousiaste reacties zijn bij dragen van 30 oud-leerlingen geselecteerd, die onder de titel 'BC Futura,' Bewogen van start' zijn samengebracht in de Hooglandse Kerk. Het resultaat is een uiteenlopende verzameling schilderijen, tekeningen, foto's, beelden en sculpturen die duidelijk maken dat de ontwikkeling van de creativiteit bij het Bona alle kans heeft gekregen. Het tentoongestelde werk is afkomstig van overwegend jongere mensen die bij voorbeeld beeldhouwer, schilder, graficus of mode-ontwerper van beroep zijn gewor den of de kunst als hobby hebben gekozen. De tentoonstelling is te bezoeken op zater dag van 11.00 tot 16.00 uur, maandag van 13.00-15.30 uur, dinsdag t/m vrijdag van 11.00-15.30 uur. De toegang is gratis en er is een catalogus te koop voor 5 gulden. st louis g, Mona van Duyn uit de Amerikaanse stad St. Louis is door de Librabry of Congress aangewezen als 'Poet Laureate' van de Verenigde Staten. Zij is de eerste vrouw die in die functie wordt benoemd. Van Duyn won in Amerika bijna alle literaire prij zen die er te winnen zijn. De Poet Laureate is te vergelijken met de vroegere hofdichter, die bij alle belangrijke nationale gebeurte-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9