Duitse gijzelaars op weg naar huis Jeltsin komt geldschieters tegemoet Buitenland Jeltsin: Amerikaanse krij gsgevangenen in Sovjet-werkkampen VS mogen buitenlandse verdachten ontvoeren Cosic president Joegoslavië Vredesduiven voor Gorbatsjov Kohl vreest vertraging van Europese eenheid V DINSDAG 16 JUNI 1992 7 Japanse vuurwerkfabriek ontploft Tokyo Bij een ontploffing in een vuurwerkfabriek in de buurt van Tokyo zijn vanmorgen zeker 40 mensen gewond geraakt. Drie mensen werden vermist. De oorzaak van de explosie bij de fabriek Daido Kako Enka, die 40 kilometer ten noordoosten van Tokyo ligt, was niet onmiddellijk bekend. Tot 500 meter in de omtrek sneuvelden ruiten. In de buurt van de fabriek brandde een tiental huizen af. Miljoenen mensen staken in India new delhi Meer dan twaalf miljoen mensen, voor het meren deel ambtenaren, hebben vandaag in India het werk neergelegd uit protest tegen de economische hervormingen die naar zij vre- bedreiging vormen voor hun werkgelegenheid. De twee de staking dit jaar tegen de hervormingen legde banken, verze keringsmaatschappijen, plantages, het binnenlandse luchtver keer alsmede de kolen-, staal- en textielindustrie plat. Veilinghuis veilt hoed Napoleon geneve Een medewerker van het Geneefse veilinghuis Pierre- Yves Gabus toont de hoed die Napoleon op had vlak voordat hij in 1814 naar Elba werd verbannen. Het hoofddeksel wordt vrij dag geveild en zal zo'n 30.000 gulden opbrengen. foto epa Jeltsin vraagt Solzjenitzyn terug Washington De Russische president Jeltsin heeft gisteren, kort na aankomst in Washington, getelefoneerd met de schrijver Aleksandr Solzjenitzyn (73), die in ballingschap in de Verenigde Staten woont. Tijdens het gesprek van een half uur vroeg Jeltsin de schrijver, „een van de grootste zonen van Rusland" die „altijd de waarheid gesproken heeft" „terug te keren en 'thuis' en niet in het buitenland voor zijn land te werken". Solzjenitzyn was in 1974 uit de Sovjetunie verbannen en van zijn nationaliteit be roofd. ANC wijst Kenya terecht Johannesburg» Het Afrikaans Nationaal Congres heeft gisteren een ontmoeting met de Kenyaanse president Daniel arap Moi afgezegd uit ongenoegen over een ontmoeting van Arap Moi met president F.W. de Klerk. Arap Moi was vorige week op weg naar de miliueuconferentie in Rio de eerste Afrikaanse leider in bijna een kwart eeuw die De Klerk bezocht. Hij keerde gisteren naar Zuid-Afrika terug voor een gesprek met ANC-leider Mandela, dat dus werd Londen versoepelt import huisdieren Luxemburg Groot-Brittannië zal in de toekomst de binnen komst van huisdieren toestaan, wanneer kan worden bewezen dat de dieren zijn ingeënt tegen hondsdolheid. Voorlopig stemt het Verenigd Koninkrijk onder die conditie alleen in met de im port van huisdieren voor de handel. Tot nu toe mochten hon den, katten en andere huisdieren Groot-Brittannië pas in, nadat ze zes maanden in quarantaine zijn geweest. De Britten en trou wens ook de leren zijn als de dood voor hondsdolheid. Fel protest tegen anti-homo-wet managua In Nicaragua is door homo-organisaties en de San- dinistische oppositie fel geprotesteerd tegen een wijziging door het parlement in het wetboek van strafrecht, waardoor homo seksualiteit en sodomie strafbaar zouden worden. De wetswijzi ging maakt het aanzetten tot, het bevorderen of propageren en het beoefen van seks tussen personen van hetzelfde geslacht strafbaar met een^gevangenisstraf variërend van één tot drie jaar. De wet moet nog worden bekrachtigd door president Cha- morro. Homoseksualiteit was reeds bij wet verboden, maar de wetswijziging noemt nu duidelijk een strafmaat en stelt politie en justitie in staat voortaan effectiever tegen Nicaraguaanse ho mo's op te treden. Alternatieve straf Felicidad Noriega Miami De echtgenote van de vroegere Panamese dictator Ma nuel Noriega is wegens de diefstaf van 27 knopen veroordeeld tot 100 uur maatschappelijke dienstverlening. Felicidad Noriega hoeft in ruil voor haar schuldbekentenis niet naar de gevange nis. Haar man, die in de Verenigde Staten wegens drugshandel terechtstaat, wacht mogelijk een veroordeling tot 120 jaar gevan genisstraf. De uitspraak in diens zaak wordt op 10 juli verwacht. Amerikaanse krijgsgevangenen uit de Vietnam-oorlog zijn naar de Sovjetunie overgebracht en in enkele gevallen opgesloten in werkkampen, zo heeft de Russi sche president Boris Jeltsin be vestigd. Tijdens zijn vlucht naar Was hington, voor de topontmoeting met president Bush, zei Jeltsin gisteren tegen het televisiesta tion NBC dat Russische archie ven aantonen dat sommige Amerikanen die destijds door Noord-Vietnam krijgsgevangen werden gemaakt, naar de Sov jetunie werden overgebracht. Zij belandden veelal in werk kampen en mogelijk leven som migen nog, aldus Jeltsin. Joe Snyder, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, noemde Jeltsins uitlatingen een belang rijke onthulling. Snyder zei dat Washington Sovjet-regeringen in het verleden vergeefs om in lichtingen had verzocht. Libanese ontvoerders laten Striibig en Kemptner vrij Heinrich Strübig en Thomas Kemptner zijn vanmorgen in de Syrische hoofdstad Damascus in vrijheid gesteld. De twee laatste westerse gijzelaars in Libanon zijn gister avond in Bayrut overgedragen aan Libanese en Syrische veiligheidsfunctionarissen. De twee werden op 16 mei 1989 ontvoerd. bayrut»ap bauer. Een zegsman van de Li banese veiligheidsdienst zei gis teren dat de beide Duitsers vori ge week ieder apart door hun gijzelhouders naar Zuid-Bayrut waren overgebracht, in verband met hun op handen zijnde vrij lating. Deze ontwikkeling was het resultaat van bemiddeling door de Iraanse minister Ve- layati (buitenlandsezaken). Volgens de bron zaten Strübig en Kemptner opgesloten in een Bernd Schmidbauer, speciaal afgezant van kanselier Kohl, heeft de twee mannen vanmor gen opgehaald. Schmidbauer was het afgelopen weekeinde al naar Damascus gereisd. „Dit bewijst dat de intensieve in spanningen van Duitsland en de regeringen van Syrië, Iran en Libanon uiteindelijk vruchten gaan afwerpen", aldus Schmid- washington dpa Amerikaanse agenten mogen buitenlandse verdachten in hun eigen land ontvoeren en naar de Verenigde Staten overbren gen. Daartoe heeft het Ameri kaanse Hooggerechtshof, het hoogste rechtscollege in de VS, gisteren besloten. Met zes tegen drie stemmen maakte het Hof een uitspraak van een hof van appèl ongedaan. De zaak kwam in behande ling nadat twee Mexicanen met geweld naar de VS waren over gebracht. De twee mannen wer den verdacht van moord op een drugskoerier. Het Hooggerechtshof stelde in zijn uitspraak dat onge acht uitleveringsverdragen en wetten in andere landen ver dachten naar de VS mogen wor den overgebracht als tegen hen een arrestatiebevel is uitgevaar digd. Zelfs als zouden de VS met de ontvoering „grondregels van het internationale recht hebben geschonden", is de operatie nog niet illegaal, zo oordeelde Rehn- quist. Rechter John Paul Stevens bracht officieel een afwijkende mening naar buiten. Hij om schreef de uitspraak als „schok kend" en „een flagrante schen ding van het volkenrecht". Vol gens Stevens worden met de uitspraak verdragen met Mexi co en andere landen in twijfel getrokken. „De meeste recht banken in de beschaafde wereld zullen door deze vreselijke be slissing diep worden veront rust", zo zei hij. kelder van een huis in de shi'iti- sche sloppenwijk Haret Hreik. Het huis werd bewaakt door ze ker 22 zwaar bewapende leden van de pro-lraanse shi'itische groepering Heilige Strijders voor de Vrijheid. De Libanese krant As-Safir, die goede contacten onder houdt met Iran en Syrië, meld de dat Duitsland geen conces sies heeft gedaan aan de gijzel houders. De ontvoerders heb ben herhaaldelijk voorgesteld de beide Duitsers te ruilen te gen de gebroeders Hamadi, die in Duitsland gevangen zitten na te zijn veroordeeld wegens ter roristische activiteiten. Benelux op bres voor kleine EG-lidstaten luxemburg gpd De kleine landen in de Europe se Gemeenschap mogen niet de dupe worden van uitbreiding van de EG. Met die boodschap gaan de Benelux-landen (België, Nederland en Luxemburg) vol gende week het debat in dat de EG-regeringsleiders op hun top in Lissabon zullen wijden aan die uitbreiding. De Benelux-lan den hebben een notitie opge steld over de rol van de kleine landen in de steeds groter wor dende EG. Niet toevallig zo kort voor het Ierse referendum over 'Maastricht' dat donderdag wordt gehouden. Net als in De nemarken leeft in Ierland de vrees dat het in een Gemeen schap van twintig of meer leden nog maar een marginale rol zal kunnen spelen. Burgers in de Bosnische hoofdstad Sarajevo maken dankbaar gebruik van het bestand o voedsel is, inkopen te doen. Bestand in Bosnië houdt redelijk stand BELGRADO-SARAJEVO GPD-Rtr-DPA Het parlement van Joegoslavië (Servië en Montenegro) heeft gisteren met overweldigende meerderheid de 71-jarige schrij ver Dobrica Cosic tot president gekozen. Cosic geldt als een van de vertrouwelingen van presi dent Milosevic en als voorvech ter van een Groot-Servië, waar in alle door Serviërs bewoonde gebieden worden verenigd. Cosic was kandidaat gesteld door de Vereniging van Serviërs uit Kroatië en de Vereniging van Serviërs uit Bosnië-Hercegovi- na. Hij werd met 154 van de 169 stemmen gekozen. In de eerste rede na zijn verkie zing pleitte hij voor de creatie van een moderne, democrati sche staat, voor een dialoog tus sen de regering en de oppositie en voor een volledige breuk met de communistische een-partij- staat. Maar gezien zijn achter grond en politieke opvattingen is de nieuwe president niet de man om aan deze woorden werkelijk inhoud te geven. In zijn rede stelde hij dan ook dat de eerste prioriteit op dit mo ment de hulp aan Serviërs in Kroatië en Bosnië is, „wier over leven op dit moment op het spel staat". Zijn benoeming vindt plaats op een moment dat in Belgrado de druk op president Milosevic groeit. Ook gisteren gingen zo'n tienduizend demonstranten, voornamelijk studenten, de straat op om het aftreden van de Servische leider te eisen. In de Bosnische hoofdstad Saraje vo is de afgelopen 24 uur rede lijk rustig gebleven. Vannacht waren sporadisch schotenwis selingen te horen, maar het wa ren er veel minder dan de da gen daarvoor. „Het bestand houdt echt. Dit was de rustigste nacht sinds de oorlog is begon nen", aldus Zolan Pirolic van Radio Sarajevo. De Canadese generaal Lewis MacKenzie van de vredesmacht van de Verenigde Naties voert nog steeds onderhandelingen met de strijdende partijen over de heropening van het vlieg veld, zodat er hulp geboden kan worden aan de naar schatting 300.000 inwoners van Sarajevo die vrijwel geen medicijnen en voedsel meer hebben na het be leg van de Serviërs. Het vlieg veld is nu nog in handen van Servische milities. De Bosnische minister Haris Silajdzic drong gisteren in een brief aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aan op het gebruik van militair geweld om „deze door de mens geschapen hel die ons volk door het regime in Belgrado wordt opgelegd" te beëindigen. bonn Rtr/DPA tiberias Tijdens een boottochtje op het meer van Galilea heeft de voormalige Sovjet-president een aantal vredesduiven vrijgelaten. Gor batsjov is voor een vijfdaags bezoek in Israël, waar gisteren een aardap pel naar hem werd vernoemd. De „Michail", die gisteren aan Gor batsjov wordt overhandigd, is neutraal beige van kleur en smaakt goed. De aardappel is zeer geschikt om patat van te maken. In Moskou werd Gorbatsjov door de verboden Communistische Partij geroyeerd omdat hij verantwoordelijk is voor „de ondergang van de partij en de staat en het verraad van de belangen van de werkende bevolking". foto afp Bonskanselier Kohl van Duits land heeft gisteren voorspeld dat de Europese eenheid een vertraging van 25 jaar of meer kan oplopen als de leiders van de Europese Gemeenschap nu niet doorgaan met verdergaan de integratie. Kohl zei dat tij dens een vergadering van zijn partij, het CDU. Kohl liet weten op de EG-top in Lissabon, volgende week, aan te zullen dringen op toetreding van nieuwe leden als Oosten rijk, Zweden en Finland voor 1996. Hij gaf toe dat de EG-lei- ders er blijkbaar niet in zijn ge slaagd het Verdrag van Maas tricht, dat inmiddels door de Denen in een referendum is verworpen, aan de mensen dui delijk te maken. Hij drong er echter op aan nog dit decenni um te komen tot een politieke unie. „Als wij de Duitse eenwording in deze jaren niet laten volgen door een Europese politieke eenwording, zal het tenminste 25 jaar of zelfs langer duren en deze jaren zullen nog moeilijker worden dan die tussen 1945 en het verdrag van Maastricht in 1991", zo hield Kohl zijn partij genoten voor. Kohl wil de deur voor Dene marken openhouden om zich weer aan te sluiten bij zijn Eu ropese partners, maar is vastbe sloten dat dit voorval niet bete kent dat de elf andere EG-lan- den die werken voor meer een heid worden opgehouden. Quayle verslikt zich in potato trenton ap De Amerikaanse senatoren Kerry en Smith, die op zoek wa ren naar vermiste Anmerika- nen, werd in februari in Moskou niet verteld dat de namen in ar chieven terug te vinden waren. Generaal Dmitri Volkogonov, de belangrijkste militaire advi seur van Jeltsin, zei dat de Rus sen een onderzoek hebben in gesteld naar een Amerikaan die in het Oeral-gebergte is gesig naleerd en mogelijk een van de vermisten is. Volkogonov gaf vorige week een brief aan Ame rikaanse Congresleden, waarin Jeltsin zei dat de Sovjetunie twaalf Amerikaanse piloten ge vangen had gezet die in de jaren vijftig waren neergeschoten. Een gezamenlijke Russisch- Amerikaanse commissie onder leiding van Volkogonov spit de recent geopende Sovjet-archie ven door om er achter te komen hoeveel Amerikanen in handen van de voormalige communisti sche machthebbers in Moskou zijn gevallen. washington-moskou henk d hans geleunse correspondenten De Russische president Jeltsin heeft gis teren een dubbel gebaar richting wes terse geldschieters gemaakt. Hij pro moveerde vice-premier Gaidar, een man die in het Westen wordt gezien als dé hervormer in de Russische regering, tot voorzitter van de ministerraad. En per decreet verordonneerde hij dat be drijven die binnen drie maanden hun schulden aan staat of andere crediteurs niet weten te betalen, failliet zullen worden verklaard. Met een voet al op de trap naar het vlieg tuig dat hem richting Washington zou brengen, verklaarde Jeltsin dat Gaidar „de voorhoede van de hervormingen blijft vormen en als fungerend premier de voortgang van die hervormingen zal garanderen". Officieel is Jeltsin zelf nog regeringsleider. Een van zijn woordvoer ders verklaarde evenwel dat Gaidars pro motie niet tijdelijk is, hetgeen suggereert dat Jeltsin zijn dubbelfunctie binnenkort opgeeft. Het Russische parlement zal zich daarover echter nog moeten uit spreken. Met zijn decreet dat failliet-verklaring van onrendabele bedrijven beoogt, poogt Jeltsin het onwillige Russische par lement voor het blok te zetten. Een meerderheid in de volksvertegenwoordi ging verzette zich tegen een door de re gering ingediende ontwerp-faillisse- mentswet, met als argument dat die gro te werkloosheid zou veroorzaken. Maar gelet op de eerste reacties is het allerminst zeker dat Jeltsins decreet ook zal worden uitgevoerd. „Dit presidentië le machtswoord stelt in de praktijk niets voor", aldus Boris Njevjodov, woord voerder van de machtige bond van in dustriëlen. „Zonder een deugdelijke wet is het onmogelijk bedrijven failliet te ver klaren. Het enige wat je met zo'n verkla ring riskeert is dat de arbeiders overal ruiten beginnen in te gooien". Vladimir Pervoesjin, topambtenaar bij economische zaken, reageerde eveneens meesmuilend. „Zoals de zaken er nu voor staan, kun je ieder bedrijf bankroet verklaren. Uiteindelijk is nog altijd de staat verantwoordelijk voor het financië le beheer van de meeste bedrijven." De Russische president zal vandaag en morgen in Washington met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Bush praten over nauwere banden, wapens en geld. Vooral op het gebied van kernontwapening kan Jeltsins bezoek voor een verrassing zor gen. Gezien de voor Bush slecht lopende verkiezingsstrijd is hij er bij gebaat mor gen als de twee regeringsleiders een slotverklaring zullen geven met een onverwacht sensationele mededeling over nucleaire ontwapening te komen. Waar het allemaal om draait, is ver mindering van de aantallen strategische raketten waarover de VS en Rusland be schikken. De twee landen beschikken nu over zo'n 11.000 kernkoppen elk, en het vorig jaar ondertekende Start-akkoord schrijft een vermindering voor naar 8500 kernkoppen voor de VS, en 7000 voor Rusland. Bush stelde begin dit jaar voor dat aantal nog verder omlaag te brengen, naar 4700 kernkoppen. Jeltsin kwam ver volgens met veel verdergaande inkrim pingen: 2000 tot 2500 kernkoppen voor elk van beide landen. Het ziet er, aldus een regeringsfunctio naris, nu naar uit dat de twee landen elk op een aantal kernkoppen van minder dan 4700 kunnen uitkomen. Rusland zou bovendien bereid zijn een deel van z'n SS-18 raketten op te geven. Als de gesprekken door Jeltsin en Bush met succes worden afgerond, dan zou dat tot de meest drastische kernontwa pening ooit kunnen leiden. Zo belangrijk zou dus het bezoek van Jeltsin kunnen worden. Jeltsin komt overigens niet alleen over wapens praten, maar ook over geld. Hij hoopt op meer Amerikaanse steun bij het verkrijgen van de 24 miljard dollar aan hulp die de Westerse landen al heb ben toegezegd. Overhandiging van dat geld is afhankelijk van toestemming van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), maar dat fonds heeft eisen gesteld die zelfs de hervormingsgezinde Jeltsin wel wat ver vindt gaan. Een goed woord je van Amerika, per slot van rekening de belangrijkste aandeelhouder van het IMF, zal helpen, zo is de Russische hoop. De Amerikaanse vice-presi dent Dan Quayle weet niet hoe je in het Engels het woord aardappel spelt. Tij dens een spellingwedstrijdje op een lagere school deed hij op dit punt onder voor een kind. Quayle las een woord voor en een leerling moest dit op het schoolbord schrijven. Met het eerste woord ging het nog goed: president. Dat wisten leerling en vice-president uit stekend te spellen. Daarna riep Quayle "aardappel" de klas in. Een jongetje kwam naar vo ren en schreef'potato' op het bord, zoals het hoort. Quayle wilde dit door er een e aan te plakken verbeteren tot 'pota- toe'. Bij leerlingen en meege reisde verslaggevers vielen de monden open van verbazing. Quayle kon zich verdedigen door erop te wijzen dat het woord verkeerd gespeld stond op hel kaartje waarvan hij het voorlas. De verbijste ring bleef. VN akkoord met actie Cambodja phnom penh De leider van de vredesmacht van de Verenigde Naties, Yasus- hi Akashi, heeft vandaag het te genoffensief van het regerings leger tegen de Rode Khmer in formeel goedgekeurd. De Rode Khmer heeft, in weerwil van het vredesakkoord dat het heeft on dertekend, geweigerd zijn wa pens in te leveren. Het Cam bodjaanse leger heeft in de cen trale provincie Kompong Thom een tegenaanval ingezet om de weg naar de noordelijke provin cie Preah Vihear vrij te maken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7