EG-bank niet naar Amsterdam 'NS'ers hoeven niet te vrezen voor hun baan' Economie Baars stapt gauw op Ouderwets Geduld nodig voor zwarten Zuid-Afrika 1w&r Japanse klaagzang over alle oneerlijke handelspraktijken DINSDAG 16 JUN11992 6 Grote winststijging Airbus parus Airbus Industrie, het consortium van Europese vliegtuig bouwers, heeft vorig jaar een winst behaald van 267 miljoen dol lar tegen een winst van ongeveer 100 miljoen dollar in 1990. In 1990 maakte Airbus voor de eerste maal winst. Het consortium kreeg toen orders voor 404 vliegtuigen binnen. In 1991 werden er 101 vliegtuigen besteld en Airbus rekent erop dat er dit jaar 145worden besteld. Jeltsin maakt wet op faillissementen moskou President Jeltsin van Rusland heeft het parlement om zeild door een decreet uit te vaardigen over faillissementen. In het decreet sfoat dat Russische staatsbedrijven die niet binnen drie maanden hun schulden kunnen betalen, failliet worden klaard. De bedrijven worden daarna verkocht op veilingen, waarop ook buitenlandse investeerders mogen meebieden. Het parlement weigerde eerder deze maand een voorstel van de re gering voor een faillissementswet aan te nemen. Wegenbouwer J. Baars uit het Limburgse Klimmen stapt 'bin nen afzienbare tijd' uit zijn be drijf, Baars Wegenbouw BV. Zijn vertrek vormt een poging het bedrijf te redden van de on dergang. Baars krijgt geen op drachten meer; zijn naam is sinds enkele maanden verbon den aan diverse smeergeldaffai- Baars ontkent dat zijn besluit een schuldbekentenis is. „Ik wil enkel het bedrijf ontlasten van elke vorm van schuld". Voordat Baars terugtreedt wil hij 'de ge ruchtenstroom tot normale pro porties' teruggebracht zien. Vol gens de wegenbouwer is de ver klaring die hij bijna twee jaar geleden tegenover de Fiscale In lichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) aflegde, verkeerd geïn terpreteerd. De wegenbouwer zou toen hebben gesuggereerd dat hij onder meer burgemees ters en wethouders omkocht in ruil voor geld. Nu noemt hij zijn uitspraken ongelukkig gekozen. „Ik heb toen gewoon verkeerd gereageerd, heb de zwaarte van dat gesprek onderschat." 'Geheim akkoord over standplaats' Amsterdam ziet de vestiging van de toekomstige Europe se centrale bank (Eurofed) aan zijn neus voorbijgaan. De zetel van de bank wordt hoogst waarschijnlijk Bonn. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung, die zich baseert op bronnen bij de Europese Gemeen schap in Brussel'. Het Duitse weekblad Der Spiegel noemde vorige week eveneens Bonn als vestigingsplaats. -- Inwoners van Transvaal voor hun woning. foto leo vogelzang londen christopher huhne !%5Hi lehliu Moderne middelen zijn in Lehliu, zo'n 65 kilometer ten noorden van Bukarest, nog ver te zoeken. Een kleine boer, een van de vijf mil joen landeigenaren in Roemenië, bewerkt zijn land nog met een ploeg die door een paard wordt getrokken. foto epa the independent De ontwikkelingen in Zuid-Afrika bepalen voor een belangrijk deel de toekomst van zwart Afrika. Als Zuid-Afrika erin slaagt de zwarte bevolking vrij te maken, zowel poli tiek als economisch, zal er in het Afrika ten zuiden van de Sahara voor het eerst in het postkoloniale tijdperk een werkbaar model zijn dat als voorbeeld kan dienen. Op dit moment is er om uiteenlopende redenen in geen enkele Afrikaanse staat sprake van een economisch succes. De belangrijkste vraag is of in Zuid-Afrika economische doelmatigheid kan worden verenigd met gelijkheid voor de zwarte be volkingsgroep. Gelijkheid betekent onder andere hogere overheidsuitgaven: er is een duidelijke noodzaak tot het bouwen van huizen en basisvoorzieningen voor de krot bewoners uit de armere streken die de zwarte woonsteden overspoelen. Maar er zijn beperkingen. De vooruit zichten op belastinggebied op de korte ter mijn zijn niet goed. De recessie heeft sinds 1988 gezorgd voor een begrotingstekort van 4,5 procent en de belastingtarieven zijn niet langer laag: voor bedrijven 48 procent, ter wijl het hoogste tarief voor particulieren 43 procent is. Herstel via overheidsinvesteringen kan ook snel leiden tot problemen op de beta lingsbalans. Hoewel Zuid-Afrika de indus triële capaciteit heeft om te voldoen aan de onmiddellijke behoefte van een huisves- tings- en elektrificatieprogramma, moeten de bijkomende kosten voor bijvoorbeeld door bouwondernemers geïmporteerde goederen serieus worden genomen. Tegenover die beperkingen staat de druk voor snelle verbeteringen, gesymboliseerd door de waarschijnlijk niet bestaande be woner van een zwart woonoord die zijn te leurstelling kenbaar heeft gemaakt over het feit dat ANC-Ieider Nelson Mandela al twee jaar geleden uit de gevangenis is vrijgelaten, dat hij nog steeds zijn BMW niet heeft Veel hangt af van het geduld van het ANC, dat is bedolven onder ongevraagd ad vies over het te voeren beleid. Voor een or ganisatie die er trots op is 11 leden van de Zuidafrikaanse Communistische Partij te hebben onder de gekozen 55 leden van het uitvoerend comité, heeft het ANC zich op merkelijk in gematigde richting ontwikkeld. De belangrijkste kritiek op de economische voorstellen van het ANC, die deze maand zijn gepubliceerd, is dat ze te wollig zijn. In de ene alinea wordt gepleit voor selectieve nationalisatie en in de volgende voor selec tieve privatisering. Het gevaar schuilt niet in een door en door marxistisch programma maar in een bemoeiziek socialisme uit de jaren zeventig dat wordt uitgevoerd door goedbedoelende academici die precies weten waarom de markten te kort schieten en niet waarom regeringen dat doen. Dat gevaar is zeker acuut omdat de Nationale Partij ook een partij is die een geleide economie voorstaat. Van alle Zuidafrikaanse vaste tegoeden zit 54 procent in de publieke sector. Wanneer de uiteindelijke overeenkomst en lange periode macht tussen blank en zwart, of wanneer die leidt tot een gematigde ANC-regering, dan is de kans groot dat Zuid-Afrika de vaardigheden van de blanken zal behou den. En die heeft het land hard nodig. Zonder zoveel geduld zou Zuid-Afrika heel snel de volgende zwart-Afrikaanse mis lukking kunnen worden. Het zijn de men sen en niet de machines die zorgen voor de welvaart, zoals de Duitsers na de oorlóg met hun Wirtschaftswunder hebben bewezen, toen hun fabrieken met de grond gelijk wa ren gemaakt. De treurige waarheid is dat de zwarte bevolkingsgroep slecht is opgeleid en dat het tientallen jaren zal kosten om dat recht te trekken. Wanneer het ANC zijn aanhangers kan overhalen geduldig te zijn, kan dat de moei te waard zijn. Zuid-Afrika kan met een ge stage 3,5 tot 5 procent per jaar groeien, waardoor het reële inkomen per hoofd van de bevolking met 1,5 tot 2,5 procent per jaar stijgt. Maar dat vooruitzicht vereist een geduld van de kant van de zwarte bevolking dat grenst aan dat van engelen en dat zich niet verenigt met het toenemende geweld in de zwarte woonsteden. Zuid-Afrika heeft zowel geluk als goed vertrouwen nodig. Daarvan is op dit moment echter geen sprake. De onderhandelingen over de nieuwe grond wet worden vertraagd terwijl het ANC met ingang van vandaag de 'massa-actie' van stakingen en demonstraties in de strijd werpt. luutje niemantsverdriet frankfurt krf Volgens de Frankfurter Allge meine hebben Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië tijdens geheime onderhandelin gen besloten Bonn, Lyon en Bir mingham voor te stellen als ves tigingsplaatsen. Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, zou inmiddels heb ben ingestemd met de uitkomst van het geheim overleg. Er zou bewust voor zijn geko zen om Londen, Parijs en Frankfurt te passeren en de bank te vestigen in een kleinere stad omdat het toewijzen van de centrale bank aan een van de grote financiële centra in Euro pa, de andere zou benadelen. Deze visie en de drie nieuwe kandidaatsteden maakt het vol gens de Frankfurter Allgemeine zeer onwaarschijnlijk dat Am sterdam en Luxemburg nog in aanmerking komen als vesti gingsplaats voor de Eurofed. Bonn is volgens de Frankfur ter Allgemeine favoriet in het rijtje van drie. De Duitse hoofd stad raakt het parlement en de regering kwijt aan Berlijn en kan, zo citeert de krant EG- woordvoerders, 'wel een nieuwe instelling gebruiken'. Bovendien kan de vestiging van de Europe se centrale bank de Duitse on rust over het verlies van de mark wat verminderen, zo schrijft de Frankfurter. Een beslissing over de bank- zetel zal volgens het dagblad niet worden genomen voor de Europese top van december in Edinburgh. Aanyankelijk was het de bedoeling om tijdens de EG-top eind deze maand in Lis sabon een besluit te nemen over de vestigingsplaats. Dieter Vogel, woordvoerder van de Duitse regering, ver klaarde gisteren dat bondskan selier Kohl niet van mening is veranderd en dat de regering zich blijft inspannen om de Eu ropese centrale bank in Frank furt te krijgen. BIB somber over EMU Wereldeconomie uit het dal bazel upiAfrikaanse landen ten zuiden van de Sahara steeds armer worden en dat de gevolgen van de Golfoorlog in het Midden- Oosten ook nu nog worden ge voeld. De BIB uit verder veel kritiek op de tot standkoming van de Economische en Monetaire Unie (EMU). De bankenorgani- satie plaatst vraagtekens bij de noodzaak van één centrale bank en één munt. Voor stabiele wis selkoersen is geen eenheids munt nodig. Evenmin zullen de transactiekosten verminderen, stelt de bank. In een reactie noemt presi dent Duisenberg van De Neder- landsche Bank (DNB) de hou ding van de BIB 'broodnijd'. De bankenorganisatie zou slechts vrezen voor haar toekomstige positie. De wereldeconomie begint uit de recessie te raken, maar het herstel verloopt trager dan ver wacht. De inflatie is in veel lan den nog steeds te hoog, in het bijzonder in Duitsland. Dat staat in het gisteren gepubli ceerde jaarverslag van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB), een overkoepelende orga nisatie van de centrale banken. Aanhoudende inflatiebestrij- ding en de economische op bouw van het voormalige Oost blok blijven de belangrijkste prioriteiten voor versterking van het internationale economische stelsel, aldus de BIB, die het 'onwaarschijnlijk' acht dat er de komende twaalf maanden een internationale depressie komt. Wel waarschuwt de BIB dat de Japan is de eerlijkste handelsna tie ter wereld. Althans, zo wil een vorige week verschenen rapport van het ministerie van handel en industrie doen gelo ven, zo meldt de Britse krant The Independent. De nota bestempelt de Vere nigde Staten als oneerlijkste in ternationale handelspartner. De VS worden beschuldigd van een eindeloze reeks overtredingen van de principes van eerlijke handel overtredingen die bo vendien bijna allemaal tegen Ja pan zijn gericht. Het 212 pagina's tellende 'Rapport over Oneerlijke Han delspraktijken van de Belang rijkste Internationale Handels partners' schetst een beeld van quota's, im- en exporttarieven, anti-dumpingmaatregelen en een ware wirwar van andere be perkingen die de VS en de Eu ropese Gemeenschap aan de Ja panse industrie opleggen. Ondanks alle tegenwerking slaagt de Japanse industrie er in deze geweldige overmacht te trotseren. Momenteel bedraagt het Japanse handelsoverschot met de rest van de wereld onge veer 17,9 miljard gulden per maand. Over heel 1992 zal Ja pan waarschijnlijk het grootste handelsoverschot uit de ge schiedenis realiseren. Dat zal de toch al gespannen verhouding tussen de VS en Japan nog ver der verslechteren. Ongeloof Zoals te verwachten viel, is het rapport internationaal met ver ontwaardiging en ongeloof ont vangen. Toch bevat het een aantal interessante observaties, mei name waar wordt gepro beerd criteria op te stellen voor oneerlijke handel. „Handelsbeleid krijgt vaak het stempel 'eerlijk' opgeplakt, zonder dat het begrip eerlijk heid goed is gedefinieerd", zo citeert The Independent uit het rapport. De hieruit voortvloei ende verwarring „maakt het ex tra moeilijk wrijvingen in de handelsbetrekkingen op een zinvolle manier te bespreken". Het document stelt zich tot taak dit probleem „onpartijdig en constructief' te benaderen. Uitgaand van het GATT-over- leg voor verdere liberalisering van de wereldhandel en zich daarnaast baserend op voorlo pige handelsverdragen, onder scheidt het rapport een groot aantal categorieën van ver meende schendingen van de vrije handel: importquota's, belemmering van de import van buitenlandse produkten, eenzijdige maatregelen tegen bepaalde landen, onrechtmatige toepassing van concurrentiewetgeving, maatregelen tegen het dum pen van goederen, willekeurige opstelling van importmaatregelen, discriminatie van buitenland se investeringen en beperkingen van de handel in diensten. Dikke onvoldoende De VS scoren in al deze catego rieën een dikke onvoldoende, behalve op het laatste punt. Daarna komen de Europese Ge meenschap en Zuid-Korea, die zich schuldig maken aan res pectievelijk zes van de tien overtredingen. Zo wordt Italië op de vingers getikt omdat het erg moeilijk doet over de import van Japanse auto's, zo meldde eerder The Financial Times. Australië scoort drie maal, Hong Kong en Canada twee maal. De Verenigde Staten zijn niet onder de indruk van het rap port. In Washington verklaarde woordvoerder Fitzwater van het Witte Huis: „Wie zelf in een gla zen huis woont, moet oppassen met het gooien van stenen." Wat de Amerikanen met na me steekt, is dat het rapport een opsomming geeft van Ameri kaanse schendingen van de principes van de eerlijke handel zoals de illegale 'Buy Ameri can' wetgeving en de verzoeken aan Japan om de export van au to's te verminderen terwijl met geen woord wordt gerept over de handelsbarrières die Tokyo volgens Washington zelf heeft opgeworpen. Het staat buiten kijf dat Japan op grote schaal discrimineert tegen buitenlandse importpro- dukten, maar omdat de Japanse economie nogal ondoorzichtig is, is dit moeilijk te bewijzen. De Amerikaanse economie daaren tegen is relatief helder en vormt daarom een makkelijk doelwit voor aantijgingen zoals die in het Japanse rapport worden ge daan. De belangrijkste tekortko ming van het rapport is dan ook dat de Japanse handelspraktij ken niet aan dezelfde criteria worden getoetst. De Japanse minister van internationale handel en industrie, Kozo Wa- tanabe, heeft volgens The Inde pendent impliciet toegegeven dat Japan ook boter op het hoofd heeft toen hij aankondig de dat Japan „bereid was in het verleden gemaakte fouten te corrigeren". President-directeur Den Besten staat met reorganisatie voor een zware klus r couwenbergh De veiligheidsbeambte van hoofdgebouw nummer drie van de Nederlandse Spoorwegen tikt de naam in op zijn compu ter. „Even kijken welk nummer ik moet draaien", klinkt het vanachter de snor. Het beeld scherm licht op. 'R. den Besten'. Dan een nummer en daaronder 'Wordt president-directeur van NS'. Even kijkt hij op als hem wordt verteld dat diezelfde Den Besten toch al weer sinds 1 juni daadwerkelijk de baas is bij de Spoorwegen. „Computer nog niet bijgewerkt, zeker", wordt er gemompeld. Het onderwerp van gesprek kan niet echt lachen om de ge beurtenis. Zuinig kijkend neemt Den Besten pen en papier ter hand en maakt een korte aante kening. „Een foutje." Den Besten (51) is aangesteld om van het bureaucratische en hiërarchische staatsbedrijf in enkele jaren een slagvaardige, commerciële onderneming te maken, met de overheid op af stand. Een zware klus, want de zaken staan er niet best voor. Zo werd dit weekeinde bekend dat de NS volgend jaar in plaats van een verwachte winst, rekening moeten houden met een verlies van 31 miljoen gulden. Nu nog moet er jaarlijks 400 miljoen gulden bij aan subsidies om het personenvervoer quitte te laten spelen. Volgens bereke ningen van adviesbureau McK- insey zal dat verlies oplopen tot 1,3 miljard gulden in 1996, ten zij de overheid weer bijspringt. Gooi maar omhoog Desondanks denkt Den Besten van de NS een rendabel bedrijf te kunnen maken. Tenminste, als de overheid woord houdt en de kosten van het autorijden en het openbaar vervoer duurder maakt. „Met het prijsbeleid van de Nederlandse overheid staat of valt het succes van NS als zelfstandig bedrijf. Het is ook de steunpilaar in het rapport Wijf fels (dat twee weken geleden verscheen, red.), waarin wordt aangegeven hoe de overheid haar bijdrage aan de Spoorwe gen kan afbouwen." k niet in sferen v „Ik spreek niet in sferen van: 'gooi die prijs maar omhoog, want dat is goed voor NS'. Nee, alleen een algehele kostenver hoging van de mobiliteit geeft ons de mogelijkheid het trein kaartje in prijs te verhogen." Maar wat te doen als de over heid de machtige autolobby niet kan weerstaan? Den Besten: „Dan hebben twee par tijen een enorm probleem. De Spoorwegen zullen het railnet noodgedwongen moeten in krimpen. Rail 21 (het prestigieu ze project om het totaal aantal rails te verdubbelen voor 2015) zal worden afgeblazen, er wordt geen nieuw materieel gekocht. «Tenzij de overheid blijft bij springen." Geld zal dan overigens niet het enige probleem voor de overheid zijn. „Als het met het prijsbeleid misloopt zal de mo biliteit in ons land geheel vast lopen. Je ziet het nu al aan de fi les op de wegen, de verstoppin gen alom. Dat los je niet op met een paar tunnels extra." Den Besten wil daarom meer- jarencontracten met de over heid sluiten. „Afspraken maken, waarin de overheid zichzelf zwart op wit verplicht om de prijs van het particulier vervoer te verhogen." Badwater Den Besten zal zich als nieuw bakken NS-president-directeur ook buigen over de interne or ganisatie van de Spoorwegen. De Commissie-Wijffels advi seert een opsplitsing in vier be- drijfseenheden (goederen- en personenvervoer, onderhoud en capaciteitsplanning), die bin nen de NV NS geheel zelfstan dig opereren. Een voorstel waar Den Besten zich in kan vinden. „We moeten hoe dan ook de centraliseren, de verantwoorde lijkheid leggen bij de verschil lendediensten zelf." De NS-topman gelooft niet dat dat op den duur ertoe zal leiden dat bepaalde onderdelen, zoals het onderhoud, geheel worden losgemaakt van NS, zo dat er uiteindelijk een bedrijf overblijft dat enkel zorgt voor beveiliging, besturing en plan ning. „Dat is het kind met het badwater weggooien. Een zeke re onderlinge band blijft nodig om dingen af te stemmen. Als je bijvoorbeeld kiest voor langere treinen, moeten de perrons worden verlengd. Korte com municatielijnen zijn hierbij van groot belang. Overigens hoeven huidige NS'ers niet te vrezen voor hun baan. Integendeel, met Rail 21 zullen we alleen maar meer mensen nodig heb ben om alle nieuwe treinen te bemannen", aldus de NS-baas.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6