Drinkwater uit Maas in gevaar Het is een straf om op deze manier oud te worden Binnenland Industriebond CNV wil aanpak nieuwe WAO'ers Andriessen: Transport door Betuwelijn bijna verdubbeld Van den Broek: Delors opnieuw EG-voorzitter Portofoons voor conducteurs DINSDAG 16 JUNI 1992 5 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke f Bewoners verzorgingshuizen negeren demente huisgenoten steeds vaker Nederlander NAVO-commandant den haag Luitenant-generaal M. Wilmink (57) wordt de nieuwe commandant van de NAVO-landstrijdkrachten (Landcent) in Europa. Het is de eerste keer dat een Nederlander zo'n hoge NAVO-functie krijgt. Wilmink wordt hiervoor bevorderd tot ge neraal. Hij is sinds 1988 bevelhebber van de landstrijdkrachten en chef landmachtstaf. Het hoofdkwartier van Landcent is ge vestigd in het Duitse Heidelberg. Wilmink zal daar de leiding krijgen over een half miljoen militairen uit vijf NAVO-landen. De benoeming geldt voor drie jaar. Daama wordt het stokje overge nomen door een Duitse generaal. Energieraad tegen milieuheffingen den haag De Algemene Energieraad (AER), een adviesorgaan van de regering, is vooralsnog tegen de invoering van milieuhef fingen op energie. Liever ziet de AER dat het kabinetsbeleid uit het NMP-plus en de Nota Energiebesparing „met kracht wordt voortgezet." Dat staat in een gisteren gepubliceerd advies. De AER ziet de lage energieprijzen als een barrière om te investeren in energiebesparing. Als na verloop van tijd blijkt dat het huidige beleid geen vruchten afwerpt, dan kan invoering van heffingen alsnog worden overwogen, aldus AER. Sphinx wil marktleider Europa zijn Amsterdam De Maastrichtse keramiekfabrikant Koninklijke Sphinx wil tot de groten van Europa behoren. De producent mikt erop binnen vijf jaar met sanitair een marktaandeel in Eu ropa te bereiken van gemiddeld twintig procent. In de Benelux zit Sphinx nu op vijftig procent. Dat moet zestig worden. In Frankrijk (11 procent) en Duitsland (14 procent) moet het mark taandeel twintig procent worden. Dat zei president-directeur Van Vliet gisteren tijdens zijn toelichting op het jaarverslag. Sphinx maakte afgelopen boekjaar een bruto omzet van 427,7 miljoen gulden, bijna 25 procent meer dan in 1990. De netto winst steeg met 29 procent tot 30,5 miljoen gulden. Als regering 'oude gevallenmet rust laat De Industrie- en Voedingsbond CNV is bereid ingrepen in de uitkeringen van nieuwe WAO'ers te accepteren, als de politiek de 'bestaande gevallen' buiten schot laat. „In dat geval zullen we het primaat van de politiek moeten erkennen", al dus cao-coördinator D. Terpstra gisteren. De bond hoopt dat het gebaar een stap op weg is naar nieuw centraal overleg tussen overheid, werkgevers en werk nemers. De vakcentrale CNV wilde gisteren geen commentaar ge ven op de uitspraken van Terpstra. Binnen het CNV be staat nog geen overeenstem ming over het wel of niet snij den in uitkeringen van nieuwe WAO'ers. De voorzitter van de vakcen trale CNV, A. Westerlaken, heeft gisteren in Amsterdam gepleit voor een nieuwe CAO, die de overheid in de toekomst verhin dert maatregelen dwingend op te leggen. De regering dreigt nu nog met allerlei wetgeving, omdat het werkgevers en vakbonden niet lukt om gezamenlijk afspraken te maken over zaken als de te rugdringing van ziekteverzuim en WAO. De 'CAO van de toekomst' valt volgens de CNVer in twee delen uiteen. Het ene deel, dat uitspraken bevat over loonsver hogingen, moet een korte loop tijd van ten hoogste twee jaar krijgen. Het andere deel moet een langere looptijd krijgen en afspraken bevatten over zaken als voorkoming van ziekte en arbeidsongeschiktheid, mede zeggenschap en kwaliteit van de arbeid, zodat de overheid voor goed de wind uit de zeilen wordt genomen. Volgens Westerlaken is de rol van de overheid veel te groot geworden. Zij moet volgens hem niet meer zijn dan „een deelnemer aan de maatschap pelijke ordening", net als werk nemers- en werkgeversorgani saties. „De druk bezette, over belaste vertegenwoordigers van de overheid krijgen daardoor de gelegenheid wat ze doen, beter te doen", aldus de CNV-voorzit ter. Rapport waterleidingbedrijven: Rivier is vuil en ongezond De drinkwatervoorziening voor vijf miljoen mensen in Nederland en België komt in gevaar, als niet snel wordt begonnen met het schoonmaken van de rivier de Maas. De vervuiling van de rivier in Frankrijk, België en Neder land is de afgelopen tien jaar niet afgenomen. Dat blijkt uit een gisteren in Brussel gepubliceerd rapport van de samenwerkende waterleidingbedrijven Rijn-Maas, het RIWA. correspondent Het RIWA heeft vorig jaar sep tember op 35 punten langs de Maas en haar zijrivieren meetingen gedaan naar de ver vuiling. Grootste verantwoorde lijken voor de vervuiling zijn de industriële lozingen, het in de rivier terecht komen van bestrij dingsmiddelen uit de land bouw, en het onverminderd on gezuiverd lozen van rioolwater van grote steden als Luik en Na men. Volgens directeur Oskam van het RIWA jaagt de aanhouden de vervuiling de drinkwaterbe drijven op hoge kosten, doordat ze telkens nieuwe en geraffi neerdere zuiveringsinstallaties moeten bouwen. Daardoor is drinkwater uit rivieren in Ne derland nu al twee keer zo duur als dat uit grondwater. Het water van de Maas is 'vies en ongezond' en er kan eigen lijk niet meer in worden ge zwommen, zo blijkt uit het rap port van het RIWA. Bij de me tingen zijn salmonella-bacte riën, pestciden en chemicaliën die gebruikt worden bij de fa bricatie van kunststoffen aange troffen. Het RIWA verwijt de regerin gen laksheid, maar heeft wel enige hoop op het hernieuwde overleg tussen Nederland en België over de waterverdragen. Vooral de tot nu toe door Ne derland gelegde keiharde kop peling tussen het schoonmaken van de Maas door de Belgen in ruil voor een uitdieping van de Westerschelde, zou zijn versoe peld. Oskam toonde zich ook positief over de recente plannen van de Waalse overheid om hef fingen op lozingen op de rivier in te voeren. Dit voorjaar ontstond wrijving tussen Nederland en de Waalse regionale overheid, nadat de Maas in enkele weken tijd door lozingen een aantal keren zo vervuild raakte, dat de drinkwa- terinname moest worden ge staakt. Herhaalde Nederlandse verzoeken om Waals ingrijpen werden toen genegeerd. Binnenvaart noemt aanleg verbinding 'totaal overbodig' De aanleg van de Betuwelijn tussen Rotterdam en Duitsland leidt volgens minister Andriessen (eco nomische zaken) tot een groei van het grensover schrijdend transport van 250 miljoen ton in 1992 naar 400 miljoen ton in 2010. Andriessen pleitte vanmiddag tegenover de ge zamenlijke transportondernemers op de Nationa le Distributiedag voor aanleg van de Betuwelijn. De provincie Gelderland en bewoners- en milieu organisaties zijn tegen de goederenlijn. De minister stelde beleggers voor deel te ne men aan de financiering van de Betuwelijn. De totale kosten worden geschat op circa vijf miljard gulden. Volgens Andriessen kan de overheid maar een deel voor haar rekening nemen, waarvoor de extra aardgasbaten worden aangesproken. Als Nederlandse beleggers het laten afweten, sluit Andriessen niet uit dat buitenlandse consortia een kans krijgen. Volgens verkeersminister Maij-Weggen garan deert haar Duitse collega nu de aansluiting van de Betuwelijn op het net van de Duitse Bundes- bahn. Daar bestond tot nog toe onzekerheid over. De protesten tegen de aanleg van de Betuwelijn noemde Maij „logisch in deze periode van in spraak". Zij verwacht dat het kabinet eind dit jaar een besluit neemt over de aanleg, waarna de par lementaire behandeling volgt. Volgens de binnenvaartorganisaties wordt het belang van de Betuwelijn schromelijk overschat. Secretaris De Vries van het Vervoerdersoverleg Particuliere Binnenvaart noemt de miljarden ver gende aanleg uit het oogpunt van vervoerscapaci teit 'totaal overbodig': „Het vervoer van contai ners over de rails staat in geen verhouding tot die over het water. Een gemiddeld containerschip is goed voor 20.000 tot 30.000 stuks per jaar. Het spoor komt nu niet verder dan 40.000 containers op jaarbasis. Zelfs als er in de toekomst sprake zou zijn van een sterk groeiend bod, dan nog va ren we dat met een paar extra schepen zo weg." De binnenvaart vreest verder dat de Spoorwe gen tegen dumpprijzen moeten gaan vervoeren om te kunnen concurreren met schip en vracht wagen, waardoor de exploitatie van de Betuwelijn verliesgevend zal worden en het rijk zal moeten blijven bijpassen. De sfeer in verzorgingshuizen (bejaar denoorden) gaat hard achteruit. Twintig procent van de bewoners is rijp voor een verpleeghuis, omdat ze licht of soms zelfs zwaar dement zijn. Maar daar is voor hen geen plaats en dus moeten ze noodgedwongen in een verzorgingshuis blijven. 'Gezonde' inwoners ergeren zich aan hun minder vitale huisgenoten. Irri taties worden niet uitgesproken, maar 'gezonden' laten 'zieken' links liggen. den haag carine neefjes Mevrouw Brink (87) was dërtien jaar gele den 'de enige stok'. Bewoners in het Haag se verzorgingshuis keken haar na, wan neer ze met haar blindenstok door de gan gen schuifelde. Ze was een van de weini gen die zichtbaar iets mankeerde. Nu valt ze niet meer op. Als in de recre atiezaal om half elf gezamenlijk koffie wordt gedronken, vinden bijna alle bewo ners hun weg met hulpmiddelen. Rolstoe len rijden af en aan, hoogbejaarden slof fen achter loopwagentjes of leunen op de arm van een verzorgster. Aan de koffietafel houdt mevrouw Brink een plaats bezet voor haar licht-demente buurvrouw. Alle andere bewoners negeren haar, omdat „ze zwerft". De 75-jarige dwaalt 's nachts door de gangen, loopt bij bewoners binnen zonder kloppen. De deur van haar kamer staat altijd open, want ze kan niet alleen zijn. „Vreselijk", zucht mevrouw Brink, nu een van de kwiekste bewoners, „de men sen worden schrikbarend oud en takelen af. Mijn buurman (90) roept de hele dag door: 'Als ik maar genoeg aardappels krijg, dan vind ik alles best". Ze vindt het een ramp. Vroeger, toen de bewoners nog 'ge zond' waren, had ze intensieve contacten, maar nu spreekt ze bijna niemand meer. De mensen doen niets, willen niets. Gaan niet naar een voorlees-uurtje of zang-optreden. Ze wachten. Op de dood. Met haar bruin-gerimpelde handen strijkt mevrouw Brink over 'de stok' en zegt: „Het is een straf om op deze manier oud te worden." Achteruit Het woon- en leefklimaat in verzorgings huizen gaat de laatste jaren hard achter uit. De helft van de bewoners is 85 jaar of ouder. Van de in totaal 133.000 mensen die verspreid over 1.500 verzorgingshuizen wonen, is 20 procent rijp voor een ver pleeghuis, omdat ze licht of soms zelfs zwaar dement zijn. Maar daar is voor hen geen plaats en dus moeten ze noodge dwongen in verzorgingshuizen blijven. Hier komen bewoners steeds hulpbe- hoevender binnen. De regering wil dat ou deren zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Dat is namelijk veel goedkoper. Ze worden dan geholpen door de wijkverple ging, medewerkers van de centrales voor thuiszorg en pas als het echt niet meer gaat, mogen ze naar een verzorgingshuis. Toen in 1963 de Wet op de Bejaarden oorden kwam, mochten mensen die naar een verzorgingshuis gingen, eigenlijk niets mankeren. Ze moesten voor zichzelf kun nen zorgen. Het bejaardenhuis was een beschermde woonomgeving waar men sen, indien nodig, een beroep konden doen op ziekenverzorgsters en verpleeg kundigen. Wel konden mensen van 65 jaar of ouder gemakkelijk een kamer krijgen. In die tijd was de woningnood hoog en oudere alleenstaanden en echtparen wer den zo snel mogelijk weggestopt in bejaar denhuizen. De ouderlijke huizen werden ingenomen door jonge gezinnen. De 'gezonde' mensen, die vaak al langer in verzorgingshuizen wénen, negeren de minder vitale nieuwelingen, vertelt W. Oxenaar (82), vice-voorzitter van de Lan delijke Organisatie Bewonerscommissies Bejaardenoorden (LOBB), waarbij meer dan 100.000 bewoners zijn aangesloten. In de recreatiezalen, waar in bijna elk verzor gingshuis 's morgens gezamenlijk koffie wordt gedronken, spelen zich schrijnende taferelen af. „Mensen willen niet naast bewoners zit ten die licht dement zijn, omdat je moei lijk met hen kunt praten. Soms stinken ze, als ze hun incontinentie-broekje hebben vergeten aan te trekken. Maar het belang rijkste is dat 'gezonden' de confrontatie met dementie niet aandurven. Ze willen niet onder ogen zien dat ze zelf ook zo kunnen worden. Bewoners die geestelijk zien zijn, trekken zich nogal eens noodge Koeriers willen De Peel als nieuw transportcentrum zoetermeer gpp-anp De Nederlandse Vereniging van Internationale Koeriers- en Ex- presbedrijven (NVIK) heeft grootse plannen met het mili taire vliegveld De Peel bij Ven- ray. Volgens de NVIK moet De Peel hét transport-knooppunt van Europa worden, een 'Hub- veld' waar 's nachts spoedpak- ketjes af en aan worden gevlo gen. De NVIK maakte de plannen gisteren bekend. De Peel kan een alternatief vormen voor vliegveld Beek (Limburg). Door de vele bezwaarschriften tegen nachtvluchten en de strenge voorwaarden voor woningisola tie is Beek onhaalbaar gebleken. Minister noemt kritiek 'grotendeels unfair' luxemburg peter de vries correspondent De Franse socialist Delors moet worden herbenoemd als voor zitter van de Europese Commis sie. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft dat gisteravond gezegd in Luxem burg, waar hij een vergadering van de EG-ministers van bui tenlandse zaken bijwoonde. Van den Broek is één van de eersten die zich openlijk uit spreken voor een herbenoe ming van Delors. De benoe ming van een nieuwe voorzitter van de Europese Commissie komt volgende week in Lissa bon aan de orde op de Eurotop van regeringsleiders en staats hoofden. Sommigen binnen de Ge meenschap houden Delors ver antwoordelijk voor de afwijzing door Denemarken van het Ver drag van Maastricht. Er is de laatste tijd ook veel kritiek van de rijke landen op Delors' plan nen voor een drastische verho ging van de EG-begroting. Van den Broek noemde veel van de kritiek op Delors 'unfair'. „Hij heeft grote verdiensten, en het gaat niet aan hem alle fouten aan te rekenen. We zijn ge meenschappelijk verantwoor delijk." Onverantwoord Amsterdam?, De Ne derlandse Spoorwe gen zijn gisteren be gonnen met het uit delen van portofoons aan conducteurs. Die kunnen daarmee in het geval van calami teiten snel assistentie oproepen. De NS-di- rectie zegde de komst van de portofoons vorig jaar toe, nadat in Harlingen een con ducteur door een zwartrijder werd doodgestoken en het spoorwegpersoneel actie voerde voor meer veiligheid op de treinen. foto dijkstra .ruudnijpjes om de anderen zoveel mogelijk te ontlas ten. Zo kennen diverse instellingen het zo genoemde 'huiskamer-project', waar ze de hele dag bij elkaar zitten. Ze wonen samen op een aparte gang, de 'meerzorg-afde- ling', zodat ze 's nachts alleen langs deu ren van hun lotgenoten kunnen dwalen. In de huiskamers krijgen bewoners hun natje en hun droogje, maar verder gebeurt er weinig. Eigenlijk moet er een activitei tenbegeleidster aanwezig zijn, maar daar hebben de meeste huizen geen geld voor. Soms wordt de televisie aangezet, om de stilte te doorbreken. Suffend kijken ze toe hoe de wereld aan hen voorbij trekt. Uit een onderzoek van psychologe Ja- comine de Lange, wetenschappelijk me dewerker bij het Nederlands centrum voor de Geestelijke volksgezondheid (NCGV), blijkt dat verzorgingshuizen niet in staat zijn dementen op te vangen. Medewerkers weten te weinig van de problemen van de ze mensen. „Als dementen te weinig wor den beziggehouden, gaan ze alleen maar harder achteruit", stelt De Lange. Ook de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) vindt dat het zo niet langer kan. De verzorgingshuizen lij ken steeds meer op verpleeghuizen en dat is slecht voor de sfeer. De bond vindt dat in plaats van klassieke bejaardenoorden voortaan woon- zorgcentra moeten wor den gebouwd. Het wooncomfort staat hier centraal: al le ouderen krijgen een tweekamer-appar tement. Zorg wordt op maat aangeboden en gezien als een soort service-verlening: ouderen kunnen een beroep doen op ge zinsverzorgsters en medewerkers van het kruiswerk. De woon- zorgcentra zijn be stemd voor de komende generatie oude- De huidige bewoners van verzorgings huizen hebben niet zo'n behoefte aan meer ruimte. De meeste mensen hebben de crisisjaren en de Tweede Wereldoorlog meegemaakt en zijn weinig luxe gewend. Ze klagen niet over dat 'bed in nun ka mer'. Wel mijmeren ze over vroeger, die goeie ouwe tijd, toen alle bewoners nog één familie waren. dwongen terug op hun kamer en worden heel eenzaam." Irritatie Door bezuinigingen in bejaardenoorden hebben de meeste huizen geen geld om extra personeel aan te trekken voor de hulpbehoevenden. Ook voor 1993 heeft minister d'Ancona van WVC een bezuini gingsmaatregel van 100 miljoen gulden aangekondigd. De verzorgers staan onder zware druk en hebben minder tijd om met 'gezonde' mensen een praatje te maken. Jacco Visser, beleidsmedewerker van de Landelijke Organisatie Bewonerscommis sies Bejaardenoorden (LOBB), vindt het terecht dat mensen klagen. Naast de zorg- prijs van gemiddeld 3000 gulden die be woners zelf betalen, stelt de overheid jaar lijks 2,3 miljard gulden subsidie beschik baar voor verzorgingshuizen. Nu profite ren hier mensen van die eigenlijk in een verpleeghuis thuis horen, stelt Visser. „De uitstapjes worden aangepast. Voor het personeel is het ondoenlijk om met dertig rolstoelen bijvoorbeeld eerst met de stoomtram te gaan, dan een tocht met de boot te maken en vervolgens aan wal in een goed restaurant te eten. Ze moeten zes keer sjouwen met die wagens. Dan maar een middag toeren in een bus." In veel verzorgingshuizen wordt een al ternatief bedacht voor de licht dementen Een stok is al lang geen uitzondering meer. Verpleeghuisbewoners met allerhande hulpmiddelen zoeken een plaatsje In de recreatiezaal van een verzorgingstehuis. foto cpd ceeszorn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5