Kamer wil geen proef met dimlicht overdag i Surinaamse president niet op bezoek bij landgenoten Binnenland Wetenschapscentrum komt in Amsterdam Aandeel allochtonen in criminaliteit gering Technici reactor Petten verrast door 'dreigbrief Natuurorganisaties willen jachtverbod Muziekveiling Open kasteel DINSDAG 16 JUNI 1992 3 Scientopia, het Rotterdamse plan voor een nationaal weten schapscentrum, gaat niet door. Het kabinet heeft voor een Am sterdams alternatief gekozen: het Nationaal Centrum voor Wetenschap en Technologie!; Morgenochtend tekenen de ministers Andriessen (Economi sche Zaken) en Ritzen (Onder wijs en Wetenschappen) samen met de Amsterdamse wethou der Jonker de intentieverklaring voor de bouw van het centrum. De kosten bedragen 65 miljoen gulden. Het centrum moet half 1995 klaar zijn. Het komt bo venop de zuidelijke ingang van de IJ-tunnel. Jan Janssen, bedenker van het Scientopia-plan, is woedend over de kabinetsbeslissing. „Dit is gewoon het spelletje Ajax- Feyenoord, dit is maffia," briest hij. „Zelfs zonder het ons even te laten weten, is voor Amster dam gekozen. Terwijl ons voor stel vijfjaar geleden nog als bes te van alle inzendingen werd aanbevolen door de adviescom- Maij: Treinkaart mag toch duurder UTRECHT ANP De kans op een prijsverhoging voor treinkaartjes in de spits is groter geworden nu minister Maij van verkeer en waterstaat de plannen van de Nederlandse Spoorwegen daartoe niet meer afwijst. De minister kan echter alleen met zo'n spitstarief in stemmen als de concurrentie positie van de trein ten opzichte van de auto niet verder ver slechtert. Tot dusver stond zij negatief tegenover de mogelijke invoering van hogere tarieven in de ochtend- en avondspits. Nu de commissie-Wijffels, die het bedrijf doorlichtte, onlangs heeft gepleit voor meer vrijheid van NS bij het vaststellen van de, tarieven, lijkt de minister van mening veranderd. Van Rooy pakt 'geheime' provisie creditcards aan den HAAG C.PD missie van Van Aardenne (de ex-minister van economische zaken, red.)." Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam wilde nog geen reactie geven. Het Amsterdamse initiatief is afkomgtig uit de koker van het in de hoofdstad gevestigde Ne derlands Instituut voor Nijver heid en Techniek (NINT), dat ook een museum voor deze sec toren exploiteert. In het gebouw bovenop de IJ-tunnel komen wisselende exposities. Het NINT mikt op 600.000 bezoe kers per jaar (het Rotterdamse Scientopia-plan ging destijds uit van 800.000 man). WA-premie auto's acht procent hoger DEN HAAG GPD De premies van de WA-verzeke- ring voor personenauto's gaan in 1993 waarschijnlijk 8 of 9 procent omhoog. Door de sterk stijgende schades die uit de wettelijke aansprakelijkheid voortkomen, maken de verzeke raars nauwelijks meer winst op motorrijtuigen. Het Platform Schade, dat adviezen geeft die meestal door de verzekeraars worden opgevolgd, heeft hun geadviseerd de premies te ver hogen. De stuurgroep van het Plat form becijfert' een stijging van de gemiddelde WA-schade van 30 procent in de afgelopen vijf jaar. Niet alleen inflatie is daar van de oorzaak, ook ingewikkel de schades die hoge medische kosten veroorzaken, smartegeld en hogere kosten voor juridi sche bijstand zijn daaraan de bet. i Stempelen overbodig in Vierdaagse Nijmegen o Deelnemers aan de Vierdaagse van Nijmegen hoeven vanaf dit jaar geen controlekaart meer te laten afstempelen. De deelnemers van de 76ste editie van het wandelfestijn maken na melijk kennis met de magneetkaart. Deze door PTT-telecom ontwikkelde kaart maakt stempelen overbodig. Door invoering ervan denkt de organisatie de bijkans traditionele wachttijden aanzienlijk te kunnen bekorten. De kaart, waarop alle noodzake lijke gegevens zijn opgeslagen, wordt na terugkeer van de mars door de magneetlezer gehaald. Meteen daarna is een nieuwe, geheel ingevulde loopkaart voor de volgende dag beschikbaar. Het systeem maakt het eveneens mogelijk op elk gewenst mo ment na te gaan wie al dan niet de finish is gepasseerd. Topambtenaar naar Verenigde Naties den haag Dr. N.H. Biegman, directeur-generaal internationale samenwerking, de hoogste ambtenaar op het ministerie van Pronk, wordt benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties. Hij volgt daar drs. R.J. van Schaik op die met pensioen gaat. Celstraf geëist tegen Iraniërs den haag Officier van justitie mr. M. Schelfhout heeft gisteren bij de rechtbank in Den Haag zes maanden cel geëist, waarvan twee voorwaardelijk, tegen een groep van zestien Iraniërs. Op zondagmiddag 5 april bestormde een groep van ruim dertig Ira niërs de ambassade in Den Haag. De poort werd met een busje geramd, binnen werd het interieur met stokken kapot geslagen. De totale schade is geschat op twee miljoen gulden. De politie arresteerde de actievoerders. Het ging om een actie van de ver zetsbeweging Mojaheddin, die reageerde op een luchtaanval die het Iraanse leger die dag in Irak op een kamp van het National Liberation Army of Iran uitvoerde. De rest van de groep staat 25 juni terecht. Uitspraak 29 juni. D66: Schiphol-order naar Signaal hengelo Minister Maij van verkeer en waterstaat moet de order voor het verkeersleidingssysteem op Schiphol aan Hollandse Signaal geven. Dat vindt D66-voorman Van Mierlo. Tijdens een werkbezoek aan Hengelo signaleerde Van Mierlo gisteren dat zich voor deze opvatting een meerderheid in het parlement afte kent. Maij wil dat de opdracht voor Schiphol, waarmee 60 tot 70 miljoen gulden is gemoeid, naar het Amerikaanse bedrijf Ray theon gaat. Staatssecretaris Van Rooy van economische zaken wil de cre ditcard-organisaties aanpakken omdat zij in strijd zouden han delen met de Wet Economische Mededinging (WEM). Op basis van de WEM kan Van Rooy het beleid van de creditcard-organi saties deels of zelfs helemaal verbieden. De organisaties berekenen provisie aan winkeliers voor el ke betaling met een creditcard, maar verbieden de winkelier die kosten door te berekenen aan de klant. Daardoor weet de houder van een creditcard in feite niet wat dit betaalmiddel kost en daarin moet volgens Van Rooy verandering komen. 'Veel onjuistheden over jongeren ten gemaakt die elke stellige be wering op drijfzand doet rus ten", aldus De Haan. Beroving op straat ligt in Ne derland onder het Europese ge middelde en Nederland is een van de minst gewelddadige lan den in de westerse wereld. Toch wordt allochtone criminaliteit „voortdurend als breekijzer ge bruikt om integratie af te dwin gen", zo stelde De Haan. De Utrechtse onderzoeker is geen voorstander van registratie om meer cijfers boven water te krijgen, alweer vanwege de kans op interpretatiefouten, maar ook omdat registratie geen ar gument mag zijn voor het voe ren van een rechtvaardig sociaal beleid. Dr. Timmerman van de Rijks universiteit Groningen pleitte echter wèl voor registratie naar etnische afkomst door justitiële instanties. Hij vertelde dat al lochtonen vaker een onvoor waardelijke celstraf krijgen, wat hun terugkeer in de maatschap pij meer bemoeilijkt dan die van autochtonen. Alternatieve maar effectieve straffen zijn voor hen daarom van extra groot belang, aldus Timmer- De bewering dat de onveilig heid in Nederland alleen, in hoofdzaak, of zelfs voor een groot deel voor rekening komt van etnische minderheden is volstrekt onjuist. Er kunnen echter wel ernstige criminali teitsproblemen ontstaan bij jongens uit bepaalde etnische groepen in de grote steden. Maar zelfs als dat het geval is, blijft het aandeel van de etni sche minderheden in de hele bevolking zo klein dat een toe genomen onveiligheid onmoge lijk door de etnische groepen kan zijn veroorzaakt. Dat stelde onderzoeker dr. W. de Haan gisteren in Amsterdam op een symposium van Binnen landse Zaken over feiten en on juistheden rond de criminaliteit van allochtone jongeren. Cijfers over de omvang van allochtone criminaliteit zijn er niet. Er is veel onderzoek naar gedaan, maar de uitkomsten wijzen niet in één bepaalde richting. Zo kan zowel sprake zijn van over schatting als onderschatting van het probleem. En „zowel in het publieke debat als in de we tenschap wordt een reeks van redeneer- en interpretatiefou- Veertig technici van de hoge flux reactor (HFR) in Petten hebben een brief thuis gekregen met het verzoek zich te distan tiëren van de uitspraak dat er een „zorgwekkende" relatie be staat tussen de veiligheid van de reactor en het schrappen van kaderfuncties. De operators zeggen „met verbazing" te hebben kennisge nomen van „een dreigbrief van algemeen directeur prof. dr. ir. H. van den Kroonenberg. In de brief vraagt de algemeen di recteur de werknemers vóór volgende week woensdag schriftelijk te reageren. Volgens een woordvoerder van de belangenorganisatie van de operators zullen noch de technici, noch hun organisatie voorlopig op dat verzoek in gaan. „Wij hebben niet gedreigd met de veiligheid van de reac tor, maar vastgesteld dat er een zorgwekkende relatie ligt tussen die veiligheid en het schrappen van kaderfuncties op veilig heidsgebied, zoals de directie van plan is. Daarvan nemen wij niets terug", zegt de woordvoer der. De woordvoerder vindt dat de directie eerder met de operators moet gaan praten dan in augus tus, zoals het plan is. „Het spookt hier behoorlijk en er is sprake van een urgente situatie, welke geen uitstel tot augustus toelaat", aldus een woordvoer der van de Algemene Belangen vereniging van Nucleair Conti- nuedienstpersoneelNederland. Zes natuurbeschermingsorgani saties-hebben vandaag bij de Tweede Kamer gepleit voor een algeheel verbod op de plezier jacht in Nederland. Volgens de zes organisaties, aangevoerd door stichting Kritisch Fauna beheer (SKF), zouden alle in het wild levende dieren in principe bescherming moeten genieten. Alleen in geval van onoverko melijke schade aan de land bouw of gevaar voor de volksge zondheid is de jacht geoorloofd, zo schrijven de zes. Volgens H. Niesen van SKF mag de wens om wild te eten geen reden zijn om de jacht toe te staan. Ook het argument dat de wildstand beheerd moet worden om ziekte of overpopu- latie te voorkomen, wijst Niesen af. „Schommelingen onder diersoorten horen bij de natuur. Het is eigenwijs van de mens om te veronderstellen dat hij de wildstand moet reguleren." De nota van de organisaties is een reactie op de nota Jacht- en Wildbeheer van Gabor, die na de zomer door de Tweede Ka mer wordt besproken. Gabor wil de jacht handhaven, maar door strengere regelgeving aan banden leggen. De zes organi saties vinden dat het voorstel van Gabor niet ver genoeg gaat. Zij worden daarin overigens niet gesteund door de organisa tie Natuurmonumenten. Deze accepteert de jacht als middel om het evenwicht in natuurge bieden te bewaren. Zo schiet Natuurmonumenten jaarlijks een aantal vossen af, om broed- kolonies van aalscholvers en le pelaars te beschermen. De nota Jacht- en Wildbeheer heeft ook een storm van protest gewekt aan jagerszijde, waar men niets wil weten van beper kingen. Chauffeur in Patras vast door fout van Belgen GELDERMALSEN ANP De Nederlandse chauffeur en zijn vrouw die sinds vrijdag op verdenking van smokkel wor den vastgehouden door de Griekse autoriteiten in de ha venstad Patras, zijn de dupe van fouten van de Belgische douane en een expediteur in Gent. De problemen blijken te zijn ontstaan doordat op de vracht brief zowel bij het land van af komst als van bestemming Bel gië is ingevuld door de expedi teur. De papieren, waarin de fout wordt toegegeven, worden naar de Nederlandse ambassade ver zonden die ze laat vertalen. Donderdagmorgen moet de chauffeur voor komen in Patras. Als de smokkel toch bewezen wordt geacht, dan kan de vrachtwagen plus inhoud ver beurd worden verklaard, kan de chauffeur gevangenisstraf krij gen of een forse boete. CDA wijzigt koers; Maij gaat gewoon door met voorbereiding De meerderheid van de Tweede Kamer ziet niets in de proef om automobilisten overdag verplicht met dimlicht te laten rijden. CDA, WD, D66 en Groen Links in de Tweede Kamer geven de voorkeur aan vrijwillige invoe ring en dan uitsluitend op wegen buiten de bebouwde kom met een maximum-snelheid van tachtig kilometer per uur. DEN HAAG GPD Ondanks de uitspraak van de Kamer tijdens een debat gister avond gaat minister Maij van verkeer en waterstaat voorlopig door met de voorbereiding. Zij vindt de uitspraak van de Ka mer „ontijdig" en „niet-ade- quaat". De minister wil deze week eerst overleggen met de Benelux-partners. Het CDA stemde enkele we ken geleden nog in met het compromis van Maij: eerst een voorlichtingscampagne om het vrijwillig gebruik van het dim licht te stimuleren en najaar 1993 in Benelux-verband een verplichte proef van een jaar houden. Gisteravond veranderde de partij haar standpunt. Woord voerster Roosen-Van Pelt wilde de vrijwilligheid handhaven, ook bij een eventueel experi ment met de Benelux-landen. De belangrijkste reden voor de koerswijziging is dat wordt ver wacht dat een verplichting heel moeilijk te controleren is. Mi nister Hirsch Ballin van justitie heeft hier onlangs voor gewaar schuwd. Het CDA introduceerde twee nieuwe voorwaarden: de proef mag alleen binnen de bebouw de kom en op 80-kilometer-we- gen worden ingevoerd. De op positie was het met die voor waarden eens. De PvdA, voor stander van de proef, legde zich bij de koerswijziging van het CDA neer. Belangrijkste argumenten te gen dimlicht (dat juist is be doeld om de verkeersveiligheid te verhogen) is dat het zicht voor fietsers en voetgangers daardoor juist slechter wordt Daarnaast kost de invoering meer energie en is het moeilijk de verplichting te handhaven. Amsterdam In het veilinghuis veiling van muziekinstrumenten orgel van Nederlandse makelij Gijselman in Amsterdam wordt gehouden. Een van de opval- met tien orgelboekjes, foto fo- volgende week donderdag een lendste voorwerpen is een draai- to dijkstra fred steemman -| Comité kiest voor 'sjiekerelocatie I I I I en restaurants en op hoogtijdagen wordt er menig Surinaams feest gevierd. Het comité dat het staatsbezoek van de presi dent coördineert en is geformeerd uit Surinaamse Nederlanders uit welzijnskringen, bracht een blik sembezoek en besloot de locatie van het pro gramma te schrappen. In plaats daarvan koos het comité voor het sjieker' geachte Bijlmerplein, bij het winkelcentrum de Amsterdamse Poort, waar ook het stadsdeelkantoor is gelegen. „Hij krijgt geen gewone landgenoten te zien", zegt Scholten. „Veel Surinamers hadden Veneti- aan graag eens willen ontmoeten. We hadden met ons allen de schouders onder het feestje ge zet. Voor niks dus." Ook het stadsdeelbestuur be treurt dat het voorgenomen bezoek aan het Gan zenhoefplein niet doorgaat. „Maar wij bepalen het programma niet", verontschuldigt woord voerder Van der Zanden zich. Het comité was gis teren niet bereikbaar voor commentaar. haarzuilens» Graaf en gravin Van Zuylen van Nyevelt van de Haar hebben gisteren hun kas teel en hun landgoed openge steld voor het publiek. Dat ge beurde ter gelegenheid van het feit dat het gisteren precies hon derd jaar geleden was dat het kasteel De Haar in Haarzuilens werd gebouwd door dr. P. Cuy- pers. foto anp arthur bastiaanse Onbegrip en teleurstelling bij Surinamers in de Amsterdamse Bijlmer: komt hun president naar de Bijlmer, mijdt hij nota bene de wijk waar zijn meeste (ex-)landgenoten wonen. Vrijdag bezoekt president Venetiaan Amsterdam Zuidoost, maar de hoogbouw, het thuis van de grootste Suri- I naamse kolonie van Nederland, is van het presi- I dentiële reisschema geschrapt. Venetiaan komt I vandaag in Nederland aan. „Voor alle buitenlanders is de Bijlmer goed ge- I noeg. Maar nou komt er een keer een buitenlan- der met status en dan is de buurt opeens te min", schampert Eline Scholten van het buurtcentrum GEM. IEen aantal Surinaamse buurtcentra had in sa menwerking met het stadsdeelbestuur een feeste- lijke ontvangst op het plein bij de fiat Ganzenhoef I op touw gezet. Het plein ligt midden in de Bijl- J mer-hoogbouw. Er zijn veel Surinaamse winkels

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3