'Israels democratie loopt gevaar' Ierland dreigt Deens voorbeeld te volgen Feiten &Meningen Journalist met verrekijker NS'SWiotft iceueje^cwWc vMfifn TeytRH«K>,(" Nog geen valse noot in het ensemble van het Rode Leger Parlementslid Virshurbski waarschuwt voor roep om sterke man STANDPLAATS LONDEN Israël kiest op 23 juni zijn dertiende parlement. Het volk spreekt zich uit. Maar het voortbestaan van Israël als een verlichte democratische staat is geen vanzelfsprekend heid, waarschuwt Mordechai Virshubski, parlementslid voor de progressieve Meretz-combinatie. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT „In een situatie van intifada, massale immigratie, het ontbre ken van een geschreven consti tutie en religieuze dwang moet de democratie zich iedere dag weer definiëren en verdedigen." De kiezers bepalen volgende week onder meer hoe sterk hun democratische rechten in de komende vier jaar zullen wor den verdedigd. Meretz de naam betekent 'vi taliteit' is een lijstverbinding van drie kleine partijen: de soci alistische Mapam, de burger rechtenpartij Ratz en de liberale Shinuy. Samen goed voor tien van de 120 zetels in het huidige parlement. De denkbeelden van de drie over de economie lopen nogal uiteen. Mapam vertegen woordigt de linkse kibboets-be weging, Shinuy daarentegen volgt een liberaal-kapitalistische lijn. Ze hebben elkaar gevonden in hun ideeën over het vredes proces en individuele vrijheid. 'Meretz, Democratisch Israël', is hun verkiezingsleuze. Mordechai Virshubski, afkom stig uit Ratz, stelt vast dat Israël vele kenmerken vertoont van een Westerse democratie, met vrijheid van meningsuiting, een behoorlijk functionerend rechtssysteem en vierjaarlijkse vrije verkiezingen. Maar er ont breekt een belangrijk element: een geschreven grondwet. Zon der zo'n constitutioneel veilig heidsventiel heeft het parle ment bijna onbeperkte macht. Het Verenigd Koninkrijk heeft evenmin een grondwet, erkent Virshubski, „maar het verschil is dat wij 950 jaar ervaring met het systeem missen". De religieuze partijen willen geen grondwet, tenzij deze wordt gebaseerd op de halacha, de joodse religieuze wet. „Maar de halacha erkent niet de gelijk waardigheid van alle mensen", zegt Virshubski. „Om maar wat te noemen: vrouwen mogen niet optreden als getuige voor ëen rabbinale rechtbank. Dat wil zeggen dat ze wat dat betreft minderwaardig worden geacht. Dat druist trouwens ook in te gen de geest van onze onafhan kelijkheidsverklaring." Monopolie Meretz vecht tegen de in 1953 vastgelegde monopoliepositie van het rabbinaat voor wat be treft de regeling van het per soonlijk leven van de Israëli's. Zo eist de partij invoering van het burgerlijk huwelijk als een alternatief voor het orthodox- joodse, maar Virshubski ziet dat pas gebeuren als Meretz een absolute meerderheid in de Knesset behaalt. Met Sint Jutte- misdus. Er moet in Israël een scheiding komen tussen staat en religie, vindt Virshubski, zij het niet he lemaal naar Westeuropees of Amerikaans voorbeeld. „De si tuatie hier is ingewikkelder dan in West-Europa of de Verenigde Staten", licht hij toe. „De be grippen 'jood' en 'Israëli' zijn niet nauw omschreven. Wie jood is, is niet noodzakelijk ook Israëli. Ie kunt een volkomen atheïst zijn en jezelf niettemin jood noemen. Een jood blijft een jood zolang hij zich niet of ficieel tot een andere gods dienst bekeert. Het is iets dat ons samenbindt, maar tegelij kertijd zorgt voor felle interne twisten. Wat wij in Meretz be doelen met een scheiding van staat en godsdienst, is dat ieder een in dit land moet kunnen le ven volgens zijn eigen overtui ging. Als hij op de sabbat ge bruik wil maken van openbaar vervoer, dan moet hem de mo gelijkheid worden geboden." „Als hij een burgerlijk huwelijk wil aangaan, dan moet hij dat recht hebben. Hij moet niet worden gedwongen zich te schikken naar de halacha of het joodse geloof. Aan de andere kant vindt onze partij dat de staat bereid moet zijn geld be schikbaar te stellen voor reli gieuze instituten, niet alleen joodse maar ook christelijke of islamitische. Wat we willen, is niet een totale breuk tussen staat en godsdienst, maar indi viduele vrijheid voor iedereen." Vaderfiguur Israël lijkt na Ben Gurion en Menachem Begin op zoek naar Als journalist kom je nog eens ergens. Zelf ben ik ooit op een ezel van Skopje naar Ohrid (200 kilo meter) gereden voor een doorwrocht verhaal over het Macedonische bergland, en Stanley scharrel de maandenlang door donker Afrika op zoek naar Livingstone. Maar vergeleken bij lames Whitaker zijn wij allen schlemielige heikneuters. Whitaker, een van Engelands best betaalde journalisten, brengt namelijk zijn werktijd goeddeels door in boomtoppen. Onlangs gaf Whitaker een college journalistiek in het gebouw van de buitenlandse persvereniging te Londen. Omdat wij natuurlijk graag het vak wilden leren, waren wij met velen komen opda gen. Nadat Whitaker een korte inleiding had ge houden, stelde een van ons gelijk de hamvraag: wat heeft een goede journalist nodig? De zaal zweeg eerbiedig terwijl Whitaker even na dacht. Wat ging deze godfather van de Britse journalistiek antwoorden? Een draagbare tele foon? Was dat wat een goede journalist tegen woordig nodig had? Of misschien zelfs een satel liettelefoon, opdat verhalen ook vanuit de.Gobi- woestijn probleemloos kunnen worden verzon den? Nee. Een goede journalist, zo sprak Whita ker, heeft een verrekijker nodig. Zelf schrijft Whitaker al dertig jaar over het Britse koningshuis, tegenwoordig voor de Daily Mirror. Hoewel hij slechts een keer een interview heeft gehad met prins Charles, weet hij toch dat diens huwelijk dood is. Hoe? „Door alleen maar te kij ken. Het is verbazend watje allemaal kunt ont dekken door te observeren. De body-language van Charles en Di spreekt voor zich. Ze hebben niet slechts een hekel aan elkaar, ze zijn onver schillig jegens elkaar. Ze leiden elk hun eigen le ven". Behalve de verrekijker zijn ook bomen en rodon- dendrons niet weg te denken uit het leven van de royahcorrespondent. Niet zelden brengt Whitaker een drietal dagen aaneengesloten door in een boomtop, slechts vergezeld door een fles wijn. Ui teraard klimt Whitaker niet in de eerste de beste boom. Zijn bomen staan op strategische plaatsen, zoals bij Balmoral Castle (het 'koninklijke' buiten verblijf in Schotland). Vandaar uit kan hij het hu welijk van Charles en Di in de gaten houden. 'Royal correspondent' is een gewaardeerd beroep. Zoals Whitaker zelf zegt: „Mensen houden van roddel. En als het goede roddel betreft, doet het er niet toe of hij helemaal klopt. Als er een verhaal over Ladi Di op onze voorpagina staat, verkopen we 60.000 extra kranten". Wat ook weer niet bete kent dat Whitaker zomaar wat opschrijft. Voor aleer hij de pen ter hand neemt, heeft hij dagen lang in het struikgewas op de loer gelegen. „Ge middeld", zo zegt onze goeroe, „kloppen mijn verhalen voor 80 procent". CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Mordechai Virshubski: Zo'n nooit eindigende oorlog schept problemen WIM STEVENHAGEN een nieuwe vaderfiguur, meer misschien dan naar een verste viging van de democratie. „De joden zijn een merkwaardig volk", filosofeert Virshubski. „Als ze een sterke man hebben dan laten ze niets na om hem te verzwakken. Als zo iemand er niet is, dan gaan ze naar hem op zoek. Israël is een staat die 44 jaar bestaat en waarin de de mocratie nog niet definitief heeft gekregen. Ook de gengewerkt door de bezetting van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. „Je bent jong, je hebt op school van alles over democratie geleerd, over gelijk waardigheid en over vrijheid van meningsuiting. Dan moetje in dienst en je wordt naar de bezette gebieden gestuurd. De situatie daar heeft volstrekt niets te maken met een demo cratie of een rechtssysteem. Scholen worden er naar belie- politieke wetenschap is hier nog ven gesloten en geopend,1 pril. Je hebt te maken met r sen uit meer dan honderd lan den: uit Etiopië en Kazachstan, uit Duitsland en uit Iran. Om iets te formeren met een eigen karakter, gebaseerd op westerse dachten worden zonder proces gevangen gezet, huizen worden verwoest en mensen gedepor teerd." „Er is geen vrijheid van me ningsuiting, er zijn geen politie- ideeën, heb je minstens 200 jaar ke partijen, kortom: er is niets nodig." De democratische ontwikkeling van Israël wordt naar het oor deel van het Meretz-parle- mentslid ook in sterke mate te- Premier Shamir op verkiezingstoemee. dat op democratie lijkt. En dat terwijl de Israëlische regering en het Israëlische Jeger er optreden in overeenstemming met hun wetten. Hoe kun je een echte democratie ontwikkelen als een jonge Israëli aan de ene kant te horen krijgt dat iedereen onver vreemdbare rechten heeft, en hij aan de andere kant geacht wordt zich in de bezette gebie den te gedragen als een tiran, als iemand met alle wetgevende bevoegdheden van een apart heidssysteem? Dat is een vrese lijk probleem! Het democratise ringsproces in Israël wordt tege lijkertijd aangemoedigd en be lemmerd. Het is een van de re denen waarom ik van de gebie den af wil. Ze vormen een kan kergezwel voor de staat, dat on ze morele waarden en ons de mocratisch bewustzijn vernie tigt." Het probleem is alleen maar foto Rtr groter geworden door de komst van meer dan 400.000 immi granten uit Etiopië en de voor malige Sovjetunie. „De Russen koesteren een enorm verlangen naar vrijheid. Ze willen geen Big Brother. Maar dat betekent niet automatisch dat ze verlangen naar democratie. Ze hebben daarover andere ideeën dan wij." Zorgen Volgens de opiniepeilingen zul len de extreem rechtse partijen volgende week opnieuw winst boeken. Maar Mordechai Virs hubski maakt zich grotere zor gen over de ontwikkelingen in de Likud en in een deel van de Arbeid. „Ik wil vrede, ik wil een eind aan terreur, ik wil geen bloed vergieten en ik erken het recht van de Palestijnen op zelfbe schikking. Maar ik vind vooral dat de toekomst van Israël als een democratische staat gevaar, loopt als er niets verandert, als we een land blijven dat een an der vólk tegen zijn wil over heerst. Volgens de Likud is dat niet iets tijdelijks, maar een de finitieve situatie." „Zo'n nooit eindigende oorlog schept enorme problemen voor onze democratie, voor onze vrijheid van meningsuiting, voor onze levenswijze, ons on derwijs en onze morele waar den. En ik wil alleen een Israël dat een verlichte, democrati sche staat is. We moeten tot een regeling komen met onze bu ren, wat mij betreft in fasen. Als we daar niet onmiddellijk na de verkiezingen rpee beginnen, dan voorspel ik Israël een zeer onplezierige toekomst. Tegenstanders 'Maastricht' hebben wind in de zeilen DUBLIN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Ierse communisten hebben een eenvoudig argument tegen de Europese Gemeenschap. 'In Ï973 (toen Ierland toetrad) wa ren er 70.000 werklozen', zegt hun poster. 'Nu zijn er 300.000'. Hun stemadvies voor donder dag: zeg nee tegen het Verdrag van Maastricht. De Ierse pacifisten zijn ook te gen 'Maastricht'. Vanaf hun affi che kijkt een 4-jarige meisje de kiezers met een ontwapenende blik aan. De tekst zegt dat Maastricht betekent dat haar toekomst in een nucleair, mili taristisch Europa ligt. Grote geestdrift roept de Zuid limburgse vestingstad al even min op bij de tegenstanders van abortus, die zich moreel ge steund weten vanaf de kansel. Zij illustreren hun verzet tegen 'Maastricht' met foto's van afge dreven foetussen, vergezeld van de retorische vraag: 'Hoeveel meer?' Vorige week stuitte een proces sie van anti-abortus-jongeren op een beloging van feministi sche vrouwen, die abortus juist willen legaliseren. Even zag het er naar uit dat de schermutse ling enkele geboren levens zou gaan eisen, maar een escalatie kon net worden voorkomen. Echter, ook de feministes zijn tegen 'Maastricht'. Zij hebben op hun poster een gepruikte rechter afgebeeld, die vergezeld gaat van de volgende woorden: 'Met Maastricht zullen vrouwen van doen krijgen met een nieuw soort reisbureau.' Maar zoals in Denemarken be gin deze maand zijn de grote politieke partijen unaniem voor 'Maastricht'. En ook uit de ko lommen van de kranten klinken waarschuwende woorden aan het adres van hen die 'nee' wil len stemmen. Ierland zou het Jutland van Europa kunnen worden als het 'Maastricht' ver werpt. Het zou teruggeworpen worden op zichzelf. De regering zou beroofd worden van 20 mil jard gulden aan ontwikkelings hulp die de Europese Commis sie heeft beloofd. De boeren zouden hun subsidies verspe len, de industrie haar afzet markt. De aardappeloogst zou andermaal kunnen mislukken. Zoals in Denemarken zouden ook de Ieren de waarschuwin gen in de wind kunnen slaan. Nog maar vier weken geleden was slechts één op de vijf Ieren tegen 'Maastricht', vorige week al één op de twee. Tegen het politieke establishment is een bizarre coalitie van groeperin gen opgestaan van militante fe ministes en ultra-linkse stalinis ten tot roomskatholieke mo raalridders. Van alle politieke graffiti op het groene eiland is die van de fe ministes ogenschijnlijk het on- begrijpelijkst. Wat heeft 'Maas tricht' in godsnaam te maken met de vrijheid van reizen zou een argeloze bezoeker aan Du blin zich kunnen afvragen. Het antwoord luidt: alles. Clausule Toen de Europese leiders eind vorig jaar in het Limburgse pluche wegzakten om het conti nent op te stoten in de vaart der volkeren, bleken de premiers uiteenlopende verlangens te hebben. Zo eiste de Spanjaard Gonzales vooral geld en wilde de Brit Major zijn land vrijwa ren van een Europees mini mumloon. De Ierse premier daarentegen, had ethische ver langens. Hij wilde dat de anti- abortusclausule in de Ierse grondwet boven iedere Europe se wetgeving verheven zou blij- Die anti-abortusclausule ver bood niet alleen abortus, maar ook de informatie daarover. Zelfs het ondergaan van een abortus in het buitenland - en dus ook het reizen naar dat bui tenland - was strafbaar. De Ierse premier was persoon lijk misschien niet mordicus te gen abortus, maar hij wilde voorkomen dat het referendum over 'Maastricht' een referen dum over abortus zou worden. Dat getuigde van een visionaire geest. Het openstellen van de grenzen in Europa, zo voorzag de premier, zou op gespannen voet komen te staan met het grondwettelijk verbod voor zwangere vrouwen om naar Groot-Brittannië te reizen voor een abortus. En de machtige anti-abortuslobby zou dat zeker aangrijpen voor een campagne tegen 'Maastricht'. Daarom wilde de premier in Maastricht vastgelegd zien dat de Ierse grondwet zou prevale ren boven het Europese recht dat EG-ingezetenen zonder be perkingen binnen de Gemeen schap kunnen rondreizen. De premier kreeg zijn zip en aan het Verdrag van Maastricht werd een 'Iers' protocol toege voegd. De Ierse regering haalde opgelucht adem. Nu zou in elk geval het referendum over 'Maastricht' niet over abortus gaan. Zo althans dacht de pre- Maar de inkt van 'Maastricht' was nog niet droog, of Ierland werd opgeschrikt door een bi zarre zaak. Een 14-jarige meisje was verkracht en daardoor zwanger geraakt; ze wilde zich in Groot-Brittannië laten abor teren. De officier van justitie kreeg lucht van de zaak en peu terde van de rechter een uitreis verbod los. Het kind was ver plicht in Ierland te blijven waar abortus (evenals echtscheiding en homoseksualiteit) illegaal is. Miljoenen Ieren grepen verbijs terd naar het hoofd. Was dit hun land? Natuurlijk, zij waren tegen abortus. Maar moest een 14-jarig kind, verkracht door een buurman, een kind voldra gen dat haar tot zelfmoordnei gingen bracht? Een Britse com mentator verwoordde de gevoe lens van velen, Ieren en niet-Ie- ren, toen hij zei: „Ierland heeft was minder katholicisme nodig en wat meer humaniteit". Toen de storm niet wilde gaan liggen, greep de premier in. De ouders van het kind werd ge vraagd de zaak voor het Hoog gerechtshof te brengen en de rekening maar naar hem te stu ren. En de hoge rechters deden wat van hen werd verwacht; ze gaven het kind toestemming naar Londen te reizen voor de zijn vonnis merkwaardigerwijs op de anti-abortus clausule in de grondwet, die voor dat doel gewoon 'opnieuw geïnterpre teerd' werd. Van de ene op het andere moment maakte de clausule in de grondwet abortus onder bepaalde omstandighe den wel mogelijk. Protocol Daarmee kwam ook 'Maas tricht' voor de katholieke mo raalridders in een heel ander licht te staan. Het zo moeizaam bevochten protocol werd nu ge zien als een aanhangsel van een verdrag dat de - nu gewraakte - clausule in de Ierse grondwet beschermt. Ergo: de tegenstan ders van abortus waren plotse ling tegen 'Maastricht'. En daarmee was de cirkel rond. De voorstanders van abortus hadden zich voorgenomen 'nee' te stemmen en bleven daarbij. De tegenstanders van abortus besloten nu ook 'nee' te gaan stemmen. De pacifisten zagen 'Maastricht' als een stap op weg naar een Europees leger; zij wa ren ook tegen. Extreem links was tegen en hetzelfde gold voor extreem rechts. Bij de laatste opiniepeling ver klaarde een nipte meerderheid voor het Verdrag te zullen stem men, maar de tegenstanders hebben de wind in de zeilen. De kans dat de Ierse regering vrij dag met een kater zit van Deen se dimensies, acht zij niet lan ger uitgesloten. Of, zoals Ieren zeggen: „Het kan zelfs de bis schop overkomen. MOSKOU HELEN WOMACK THE INDEPENDENT Wat is er sinds de ineenstorting van de Sovjetunie eigenlijk ge worden van het ensemble van het Rode Leger? Welnu, deze wereldberoemde groep van mi litaire dansers en musici, die de Sovjet-geest zo subliem beli chaamde en waarin elk van de vele nationaliteiten van de Sov jetunie was vertegenwoordigd, gaat gewoon door alsof er niets aan de hand is. Op 1 mei, de dag van de arbeid, en 9 mei, de dag waarop de overwinning op nazi-Duitsland wordt gevierd, trad het ensem ble gewoon op, dit keer om de volkeren van het uiteengevallen moederland een hart onder de riem te steken. „Je zou mis schien denken dat we proble men hebben, maar we gaan ge woon door met werken, werken en nog eens werken", verklaart kolonel Igor Agafonnikov, de di rigent van het ensemble. Wanneer hij niet op het toneel staat, heeft de 60-jarige kolonel Agafonnikov zo'n houterig voorkomen, dat hij zou kunnen worden aangezien voor een mi nister van defensie uit het Bre- zjnjev-tijdperk. Maar op het to neel lijkt hij een gedaantewisse ling te ondergaan: gevoelig en gepassioneerd zwaait hij met zijn dirigeerstok. Vorige week repeteerde hij met het ensemble in de Frunze Offi ciersclub in Moskou om te oefe nen voor een reis naar Israël de ze maand. Eén tikje van zijn di rigeerstokje en honderd roeze moezende mannen zijn onmid dellijk stil. Hij heft zijn stokje omhoog en ze barsten los in een refrein van Shaporins opera 'De Decembristen'. Met een van emotie vertrokken gezicht laat kolonel Agafonnikov het krach tige geluid wegglijden in een di minuendo. „Sst, zachtjes, iedere idioot kan bulderen, maar echt zingen is net als heel hoog vlie gen", fluistert hij. Het ensemble van het Rode Le ger dateert uit 1928 toen,acht zangers, twee dansers en een accordeonspeler samenkwa men om Sovjet-troepen met folkmuziek te amuseren. Alexander Alexandrov, een pro fessor van het Moskouse con servatorium en koorleider van de Christus de Heiland Kathe draal (die later door Stalin met dynamiet werd opgeblazen) werd door de bolsjewisten aan gesteld om deze groep te leiden en uit te breiden. Uit dit grote ensemble ontston den ongeveer dertig andere groepen die in verschillende de len van het land en op oorlogs schepen optraden. Deze kleine re ensembles bestaan uit musi- kaal getalenteerde dienstplichti ge soldaten. Maar tot het door kolonel Agafonnikov geleide Alexandrov ensemble worden alleen professionele musici toe gelaten. Ze zijn in de eerste plaats muzikant en pas in de tweede plaats militair. Kolonel Agafonnikov trad voor de vorm toe tot het leger toen hij na een 22-jarige carrière als koorleider van het Bolsjoi thea ter in 1987 de leiding van het ensemble overnam. De meeste leden van het ensemble mn echter civilisten die zich alleen in uniform steken voor uitvoe ringen van klassieke muziek, ballet, folkliederen, volksdansen en populaire patriottische en militaire liederen. „We zijn boven het leger uitge: groeid en hebben een breder re pertoire, alles van Blinka tot Schubert", legt Agafonnikov uit. „Ons orkest is uniek omdat we gebruik maken van folkinstru- menten zoals dombra's en ba lalaika's. We zijn bij alle lagen van de bevolking populair. In de Verenigde Staten zingen we 'God Bless America' en in Duitsland doen we Beethoven." Nu brengt het 180 leden tellen de ensemble (allemaal mannen, met uitzondering van een paar meisjes in het balletkorps) oude marsliederen van voor de revo lutie, maar het communistische repertoire Wordt niet aan de kant gezet. „Het heeft niets met ideologie te maken. De commu nisten hebben een paar gewel dige liederen voortgebracht, met name tijden de Grote Pa triottische Oorlog (de Tweede Wereldoorlog)", aldus de kolo nel. Ondanks ingrijpende bezuini gingen wordt het ensemble nog steeds betaald door het ministe rie van defensie. Het maand loon bedraagt gemiddeld 3.000 roebel (ongeveer zestig gulden), een schijntje voor ons maar twee keer het salaris van een chirurg. Het ensemble heeft het ook beter dan vele andere or kest- en theatergroepen in de voormalige Sovjetunie, voor wie de staatssubsidies zijn opge droogd en die zich moeten zien te redden door commerciële sponsors te vinden. Velen heb ben al het loodje gelegd. „Zelfs tijdens de Grote Patriotti sche Oorlog, toen we niet ge noeg mannen aan het front hadden, werd het ensemble draaiend gehouden omdat de leiders het van groot maat schappelijk belang vonden. Ik geloof niet dat de staat ons nu zal laten vallen", aldus kolonel Agafonnikov. VERTAUNG MARGRIET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2