Mooi bruin al lang niet meer oergezond De mens 'een laboratorium voor emoties' Wetenschap Leggen de monarchen nu ook het loodje? DINSDAG 16 JUN11992 Onderzoek aan VU naar hartinfarcten amsterdam Het Instituut voor Cardiovasculair Onderzoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft van de National Insti tutes of Health in de Amerikaanse stad Bethesda een subsidie van 1 miljoen gulden gekregen voor onderzoek naar het voorko men van en een betere behandeling van hartinfarcten. Het on derzoek richt zich op de doorbloeding van het kransvatensys- teem van het hart. Het is de bedoeling om de mechanismen te ontrafelen die een rol spelen bij de bloedstroom door het hart bij samentrekking van de hartspier. Het onderzoek maakt deel uit van een samenwerkingsproject met de afdeling cardiologie van de John Hopkins University in Baltimore. Betere behandeling prostaatkanker utrecht Met de nieuwe onderzoeksmethode, waarbij een echo sonde in de anus wordt gebracht, krijgen urologen op eenvoudi ge wijze een afbeelding van de prostaat. Voor bepaalde vormen van prostaatkanker is de nieuwe methode een alternatief voor operatieve behandeling. Dat staat in het proefschrift van uroloog P. Vijverberg waarop hij vorige week promoveerde aan de Uni versiteit van Amsterdam. Ook is het eenvoudiger om weefsel monsters te nemen met de methode die weinig tijd vergt, po liklinisch is uit te voeren en bovendien veilig is voor de patiënt. In het geïndustrialiseerde Westen is prostaatkanker de meest voorkomende tumor bij mannen boven de 65 jaar. Twaalf Russische reactoren dicht - moskou Twaalf Russische kerncentrales gaan of zijn dicht. Het zijn reactoren speciaal bedoeld voor de aanmaak van plutoni um. Volgens het ministerie van atoomenergie kunnen de reacto ren dicht, omdat Rusland voldoende plutonium in voorraad heeft. Zo'n 100.000 kilo. Een kernbom bevat ongeveer 10 kilo plutonium. Rusland telt 13 plutoniumreactoren. InTsjelyabinsk in het zuiden van de Oeral staan er vijf, die sinds kort zijn geslo ten. Onlangs is besloten ook de vijf centrales bij het kernwapen complex Tomsk in West-Siberië spoedig stil te leggen. Bij Krasnoyarsk is Oost-Siberië bevinden zich drie plutoniumreac toren in een speciale ondergrondse ruimte. Daarvan blijft er een open. Methode om trombose op te lossen TNO heeft een nieuwe methode ontwikkeld om een trombose op te lossen. Met behulp van biotechnologie is een 'moleculair instrument' vervaardigd, dat zelf het stolsel in de bloedbaan op zoekt. Vervolgtens ontstaat het oplosmiddel dat zijn werk doet. Hierdoor is het niet langer nodig met een slangetje de plek te bereiken. Voordeel is dat de verdunning van het bloed alleen op de juist plek plaats heeft. De werkzaamheid zal eerst bij proef dieren worden getest. Bij goede resultaten kan de methoden door een cardioloog of mogelijk zelfs door een huisarts aan het bed van de patiënt worden toegepast. Deskundigen verwachten explosieve toename van het aantal huidaandoeningen De Monarchvlinder: met miljoenen tegelijk naar Mexico. TEKENING ARCHIEF Deskundigen verwachten de komende jaren een explosie van het aantal huidaandoeningen. De kwaad- en goedaardige woekeringen zijn grotendeels toe te schrij ven aan langdurige blootstelling van de huid aan zon licht. Waarom was dat 20 jaar geleden anders? Of was er toen juist minder over bekend? Tóch is er iets ernstigs aan de hand: zelfs de reclame makers hebben de zozeer verbeide huidskleur op som mige merken zonnebrandcrème ingrijpend aangepast. Hoe gevaarlijk is de zon vandaag de dag De maand mei is, sedert men in de eerste helft van de 18de eeuw de aantallen uren zonne schijn en de temperatuur syste matisch begon te registreren, absoluut recordhouder gewor den. En ondanks de waarschu wende berichten gedurende de laatste jaren over de mogelijke gevolgen van tè hoge doses zonnestraling, is het aantal zon nebaden in ons land nog nooit zo hoog geweest als in de afge lopen maand. Het dagelijkse beeld werd be paald door overvolle stranden en zwembaden waar tonnen op de huid gesmeerde zonne brandcrèmes, -oliën en -pasta's werden afgewisseld met duiken in zilt of zoet water om de door de zon geteisterde huid wat ver koeling te brengen. Daar waar niet zo driftig werd gesmeerd of waar de nog wasbleke winter- huid plompverloren langdurig werd blootgesteld aan de kope ren voorjaarsploert van 1992 was dan ook spoedig sprake van eerstegraads verbrande ruggen, buiken, schouders, hoofden en ledematen tot de lappen er bij neerhingen. Maar geen nood; de sproe tenbus, waar men zich kan la ten onderzoeken op bepaalde pigmentwoekeringen (melano- men), rukte inmiddels uit, het risico van een fors aantal over uren op de koop toe nemend na een maand van ongewoon overvloedig, massaal zonne baden. Iedere notoire zonaan- bidder schijnt zonnebrand voor lief te nemen; het is het 'risico' van je streven naar een mooi, gezond en van levenslust bla kend lichaam. Daar 'moet je even doorheen.' Dat blaken klopt wel, een ge bronsde kleur (de tint van vrij wel elke schaars geklede strip- of filmheld) wordt doorgaans ook nog wel mooi gevonden, maar geloof maar niet dat de daarvoor vereiste overdoses aan zonnestraling echt gezond zijn. Wat gebeurt er eigenlijk als zon licht onze huid bereikt; waar door worden we bruin en wat is daar'zo gevaarlijk aan? In feite gebeuren er twee be langrijke dingen. De eerste is het bekendst: het zonlicht stuwt de bloedvaten vlak onder de huid als het ware naar boven waardoor deze een rode (re) tint krijgt. Het ultraviolette (UV) deel, en met name het meest schadelijke, nauwbegrensde UV-deel, UVB genaamd, van het zonlicht spoort de pigment cellen aan tot meer produktie van pigment (melanine) als af weerreactie tegen datzelfde UVB. Ons lichaam maakt van natu re dus een beschermingsschild aan tegen deze schadelijke stra ling. Omdat aan de aanmaak van melanine, met name bij mensen in de gematigde zones (bijvoorbeeld Noordwest-Euro pa), een zeker maximum is ge bonden leidt langdurige bloot stelling aan UVB-straling tot schade aan het celweefsel van de huid. Die schade kan leiden tot een melanoom (een pig mentcel wordt kankercel) of huidkanker (huidcellen worden kankercellen). Het tweede verschijnsel is minder bekend: ons immuun systeem wordt aangetast. Hoe dit precies plaatsvindt is voor veel biochemici nog steeds on derwerp van onderzoek en dis cussie. Zo is Margaret Kripke van de universiteit van Texas van mening dat huidcellen, blootgesteld aan UV, reeksen van eiwitten produceren die, als een soort boodschappers, het immuunsysteem op de een of andere manier inseinen dat er iets niet pluis is. Bij dat proces spelen de zoge heten 'cellen van Langerhans', stervormige cellen in de opper huid, een soortgelijke rol, Deze cellen ondervinden ernstige schade van overdoses UV-§tra- ling en moeten, volgens sommi ge onderzoekers, gezien worden als 'seinwachters' van ons im muunsysteem. Zeker is in elk geval dat het UVB in staat is de genetische ei genschappen van cellen, opge slagen in het DNA, te verande ren waardoor deze kunnen ont aarden in tumoren. Gelijktijdig vermindert het UVB het vermo gen van ons immuunsysteem nomen, met 7 procent per jaar toeneemt. In Schotland was tussen 1979 en 1989 zelfs sprake van een toename van 89 pro cent. Ozonlaag Bij hun toekomstverwachtingen hebben de wetenschappers dan nog niet eens rekening gehou den met al of niet optredende ozontekorten ook boven gema tigde breedten. De ozonlaag, tussen 30 en 50 kilometer hoog te, beschermt flora en fauna te gen te veel UV-straling van de Als de ozonlaag boven Europa in het jaar 2000 tien procent dunner is dan nu (een zeer waarschijnlijke waarde) dan verwacht men een toename van het aantal gevallen van huid kanker met 26 procent. Maar bij die stand van zaken met betrek king tot de ozonlaag zullen, zo merkte een huidspecialist on langs cynisch op, melanoma en huidkanker allang niet meer tot de ergste problemen in deze wereld horen. (Bron: 'The resistible rise of skin cancer', New Scientist). om dergelijke cellen van nature te vernietigen. Urocaninezuur Een aparte rol speelt tevens het urocaninezuur dat veel voor komt in de buitenlaag van de huid. Onder invloed van UVB verandert het zuurmolecuul van structuur en in die vorm draagt het ook bij tot de aantasting van het immuunsysteem. Pikant de tail daarbij is dat deze stof ooit in vrijwel alle huidcrèmes voor kwam waarbij in enkele geval len zelfs werd gesproken van een 'natuurlijke beschermings factor tegen de zon'. Australische en Amerikaanse biochemici kwamen er enkele jaren geleden achter dat uroca ninezuur nog steeds een be standdeel vormt van huidsmeersels die door Japanse en Amerikaanse cosmetica-gi- ganten, onder de wereldwijd bekende slogan 'voedende crè mes', worden geproduceerd. De vele in de handel zijnde zonnebrandcrèmes zijn en wor den al jaren op hun werking en doelmatigheid onderzocht. De belangrijkste 'beschermers' daarin zijn (meestal) twee com plexe, organische verbindingen, octyldimethyl-para-aminoben- zoaat en 2-ethylhexyl-p-meth- oxycijinamaat, afgekort tot 'Pa- dimaat-0' en '2-EHMC'. Beide houden voldoende UVB tegen om de al genoemde 'cellen van Langerhans' intact te laten maar de schadelijke invloed van het UVB op het immuunsys teem blijft ongewijzigd. Volgens de Australische der matoloog Kenneth Ho van de universiteit van Sydney komt dit hoogstwaarschijnlijk door dat geen enkele crème, hoe hoog de beschermfactor (lees: de concentratie van de ge noemde, complexe verbindin gen) ook is, in staat is de mole culaire structuurverandering van het urocanine-zuur, dat in die nieuwe vorm immers het immuunsysteem ondermijnt, door toedoen van het UVB te gen te gaan. De uitkomsten van al het on derzoek komen er in feite op neer dat de gebruikers van zon nebrandcrèmes grotelijks wor den voorgelogen over de 'be schermende werking' van de dure zonne-smeerseltjes in oogstrelende flacons waar vaak de meest exotische namen op zijn gedrukt. „Een zongebruinde huid voor natuurlijke bleekscheten is juist helemaal niet gezond", zegt Ho's landgenoot Robin Marks, epidemioloog van de Australi sche Raad voor de Kankerbe strijding in Victoria. Huidspecialisten benadruk ken dat een volstrekt verkeerd en daardoor gevaarlijk beeld wordt voorgeschoteld door de industrie en reclamemakers. Ie dereen heeft van nature en van jongs af aan kankercellen in (onder andere) de huid maar die worden door een goed wer kend immuunsysteem gecon troleerd. De onderzoekers ver wachten voor de komende jaren een explosieve groei van het aantal huid- en oogaandoenin gen als gevolg van langdurige blootstelling aan zonlicht. Met name in de 'rijke' landen krijgen meer mensen steeds meer vrije tijd en, dus, meer ge legenheid erop uit te trekken. Ook het aantal reizen naar tro pische 'paradijzen' neemt hand over hand toe. Nu al is het in landen met overwegend blanke mensen zo, dat het aantal mela- noomgevallen, gemiddeld ge De koperen voorjaarsploert heeft al weer voor heel wat verbrande ruggen en andere lichaamsdelen gezorgd. Emotie lijkt een zeer individuele uiting, die niemand ons oplegt, maar dat is schijn. TEKENING FRANS VERSCHOOR leiden «ben apeldoorn Onder de vlinders steekt de mo narch in grootte en met prach tig geel-zwart geschakeerde vleugels met kop en schouders boven zijn fladderende soortge noten uit. Een lust voor het oog en ook voor de zijde-industrie want de larven ('rupsen') van onder meer de monarchvlinder worden gekweekt en gekoesterd vanwege hun gewoonte zich tij dens het verpoppen te omgeven met een cocon van zijde. De grote monarchlarve is felgroen gekleurd met talloze goudkleu rige spikkeltjes en wordt daar om ook wel 'het groene huis met gouden nagels' genoemd. Maar nu is er alarm geslagen in de wereld der entomologen, zeg maar: 'insektenkenners'. Het gaat niet goed met de mo narchen. Elke herfst plegen de monarchvlinders, in groten ge tale voorkomend in de oostelij ke en westelijke kustgebieden van de VS, zich met miljarden tegelijk te begeven naar het zui delijker gelegen Mexico om daar de minder koude winter maanden door te brengen. Dat is een heel spectaculair gebeuren. Op de eerste de beste zonnige dag, na dagen of weken van kille herfstregens, is de lucht ineens vol van aanzwel lend vleugelgeruis. Dichte wol ken vlinders stijgen omhoog in het blauwe zwerk, blijven daar een tijdje hangen om hun natte lichamen door het zonlicht te laten drogen en zetten dan koers naar het Zuiden. Soms is hun aantal zó groot dat de zon er door verduisterd wordt. In Mexico overwinteren de insekten in een stuk of tien ko lonies om rond begin april de duizenden kilometers lange te rugtocht te beginnen. Geduren de die reis paren ze. Entomolo gen van enkele Amerikaanse universiteiten hebben een aan tal Mexicaanse vlinderkolonies gedurende de afgelopen winter bezocht en ontdekten daar complete kerkhoven. Vier van de vijf kolonies waren, op enke le overlevenden na, geheel uit gestorven. In één kolonie was de helft van de insekten dood en van de andere helft kon slechts een derde enigermate vliegen. Lincoln Brower, een bioloog van de Florida-universi- teit, brengt al 15 jaar lang elke winter een bezoek aan de vlin derkolonies en zei 'nog nooit zoiets massaals gezien te heb ben'. Hoe erg de slachting on der de vlinders is geweest bleek in het vooraar op de dagen dat de insekten normaliter hun op wachting in de noordelijke sta ten maken. In Louisiana zat de entomoloog Thorn Riley van de universiteit in Baton Rouge te vergeefs op wacht. „Je kon er je klok op gelijk zetten", zegt Riley. „Elk jaar kwamen ze hier op 13 of 14 maart langs en nu heb ik er notabene niet één ge- Zijn vakgenoot Orley Taylor van de Kansasuniversiteit zag er, in tegenstelling tot de mil joenen van voorgaande jaren, begin april 'slechts een stuk of vijftien gedurende drie hele we ken'. De onderzoekers vermoeden nu dat het ongewoon koude en vochtige weer gedurende de Mexicaanse wintermaanden, in combinatie met de steeds maar voortschrijdende houtkap in de nog resterende, tropische bos sen (waar de meeste monarch vlinders neerstrijken voor hun overwintering) te veel is ge weest voor de insekten. Er wordt ook rekening gehou den met de mogelijkheid dat overgebleven zwermen om de een of andere reden een andere koers hebben gevolgd naar noordelijker regionen. Mbnar- chvlinders kunnen enorme af standen afleggen. Sommige groepen ontzien zich niet om helemaal op de Canarische ei landen te overwinteren en in het voorjaar een overstapje te maken naar Noordwest-Europa. Soms worden ze ook in ons land gesignaleerd. leeuwarden susan aasman Hoe kan het dat je emotie aan de buitenkant kan zien? Nico Frijda, hoogleraar psychologi sche functieleer aan de Univer siteit van Amsterdam, begon zijn wetenschappelijke carrière met onderzoek naar deze vraag, gefascineerd als hij was door de gelaatsexpressies van zijn vrien din. Via onderzoek naar het denken kwam hij weer terug bij emotie en schreef daarover en kele jaren geleden het stan daardwerk 'De Emoties'. Na 27 jaar hoogleraarschap gaat Frijda met pensioen. Frijda begon zijn hoogleraar schap in 1965 met de vraag: „Kunnen mensen denken?". Zijn antwoord luidde: ja, een beetje. „Mensen kunnen den ken, ze doen niet veel anders, maar als je kijkt hoe dat gaat en hoe kwetsbaar dat systeem is, dan raak je daar van onder de indruk", zegt Frijda nu. „Als je probeert iemand iets uit te leggen, dan is het vreselijk moeilijk diegene tot jouw in zicht te brengen. Ook al heb je gelijk. Neem als voorbeeld een meningsverschil met je partner. Dat is vaak een heilloze zaak. Het liefst kruip je huilend in de hoek met het idee: je komt nooit nader tot elkaar." Blijk baar spelen de emoties ook een rol. Voor Frijda zit tussen het denken en het hebben van een emotie niet zo'n grote kloof als velen menen. Emoties mogen dan op het eerste gezicht weinig zinvol en irrationeel gedrag lij ken in een woedeaanval duur aardewerk kapot gooien lost toch weinig op tot op zekere hoogte zijn emoties juist ratio neel gedrag. Emoties zijn, vol gens Frijda, functionele reacties op bepaalde situaties, bedoeld om het belang van een individu veilig te stellen. Frijda ziet dan ook geen te genstelling tussen rede en emo tie, tussen verstand en gevoel. „Er is een verschil, maar je kunt ze niet tegenover elkaar zetten. Mensen kunnen gevoelens krij gen over zaken en daarbij speelt het denken vaak een hele grote rol. De gevoelens hebben in vloed op dat denken, ze zijn zelfs aanleiding tot dat den ken." „Neem de milieuvervuiling, dat is een probleem waarover nagedacht moet worden. Maar het feit dat iemand zich daar druk over maakt is een kwestie van emotie. Zolang mensen zich daar geeh zorgen over ma ken, geen emoties over hebben, zal het probleem ook niet wor den aangepakt." „Andersom geldt dat ook. Emotie is niet uitsluitend ge voel, er komt veel denkwerk aan te pas. Als je thuiskomt en je vindt in de jas van je partner een bioscoopkaartje met een datum waar je onbekend mee was, dan ga je heel hard naden ken: hoe kan dat nou, enz. Op een goed moment word je kwaad en dan heb je een emo- De tegenstelling emotie-rede is volgens Frijda in feite een te genstelling tussen de emotie die je nu hebt en de emoties die je kunt hebben- „Als je door de stad rijdt en je ziet een bord met daarop 'school', dan ga je langzamer rijden. Waarom? Omdat je niet kunt leven met het idee dat je een kind zou aanrijden. Gedrag wordt dus ge regeld door een emotie (in dit geval schuldgevoel) die moge lijk kan komen." „Dat geldt ook in minder ern stige situaties. Waarom stoppen we voor rood stoplicht? Omdat we het vervelend' vinden een boete te krijgen of omdat we het vervelend vinden een aanrijding te veroorzaken. Emoties spelen dus een enorme rol in het le ven", aldus Frijda. „In negen van de tien keer doordat ze niet optreden. Juist omdat we voor uit denken, door rekening te houden met emoties die zou den kunnen optreden door dit of dat te doen." Frijda's theorie bracht hem uiteindelijk tot de conclusie dat de mens gehoorzaamt aan de wetten van het gevoel. Emotie lijkt een zeer individuele uiting, die niemand ons oplegt, maar dat is schijn. „Dat wat wij als het meest individuele ervaren, is niettemin het meest algeme ne", stelt hij. Volgens Frijda zijn we voorzien van een vaststaand script. We kunnen wel anders, maar het kost moeite en we doen het niét vaak. Met de hond, de kat en het roodborstje zijn we broeders en zusters in emotie, zo schreef hij eens; „Als u een roodborstje ziet dat haar jongen verdedigt, is dat dan iets anders dan als u razend wordt wanneer de buurman uw kin deren treitert?" Deze wetmatigheid maakt het mogelijk simulatiemodellen voor de computer te ontwer pen. Stop er een verlies in en er komt verdriet uit, daar komt het simpel gezegd op neer. De be doeling is om een computer zo te programmeren dat hij op de juiste manier reageert. Frijda: „In één van onze si mulatiemodellen laat de com puter een proefpersoon een emotionele gebeurtenis in her innering nemen. Vervolgens stelt de computer vragen aan de persoon: was het iets prettigs, was het iets wat een ander u heeft aangedaan, etcetera? Als de vragen zijn beantwoord, trekt de computer uit de gege ven" antwoorden een conclusie. Hij zegt bijvoorbeeld: „Volgens mij was u boos, en als u niet boos was, dan was u veront waardigd, anders was u buiten gewoon uit uw humeur." „Als ik dit spelletje speel, dan gokt de computer in heel veel gevallen goed. Dat betekent ook dat ik een computerprogramma kan schrijven dat niet de vragen aan een ander stelt, maar dat zelf een gebeurtenis meemaakt. De computer registreert bij voorbeeld: dit vind ik niet leuK, ik weet niet hoe ik dit ongedaan moet maken, laat ik maar op mijn scherm afdrukken: „jij vie ze, vuile tyfuslijder!" Zo'n pro gramma hebben we ook." De vraag die dan bovenkomt, is of de mens nog enige indivi duele vrijheid heeft. Frijda: „De individualiteit ligt in de manier waarop de werkelijkheid wordt opgevat; hoe wordt de situatie geanalyseerd en hoe wordt daarop gereageerd. Kijk maar naar echtelijke conflicten, voor de psycholoog een laboratori um voor emoties. Het gebeurt zo vaak dat je de keuze hebt: zal ik hier nou boos om worden of niet. Doet u het wel, dan heeft u misschien gelijk, maar de avond is wel verpest."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23