Duitsland nu in ideale positie EK-Voetbal EngelandDie ploeg vind ik helemaal niks9 Bratwursten en Kilts r"'TT 1 0^ Zweden: verliezen van Engeland mag.. Uitvluchten Protest Kopstoot Wangedrag ■ffNSDAG 16 JUN11992 Buchwald naar het ziekenhuis NORRKOPiNGGuido Buchwald is na afloop van het duel tussen Duitsland en Schotland naar het ziekenhuis in Linköping over gebracht voor onderzoek. De Duitse verdediger hield aan een duel met de Schot Gough een flinke wond aan het oor over. Ploegarts Hess moest de wond met twee krammen hechten. „Buchwald was even bewusteloos. Of hij tegen Nederland kan spelen, is twijfelachtig", meende de arts. Ook Riedle meldde zich in het ziekenhuis. De maker van de eerste treffer tegen Schot land hield een neusblessure aan het duel over. Onderzoek moet uitwijzen of het reukorgaan gebroken is. Taylor hekelt Engelse raddraaiers Stockholm Bondscoach Graham Taylor heeft gisteren de En gelse raddraaiers scherp veroordeeld. In Stockholm, waar de En gelse ploeg morgen tegen Zweden speelt, zei de Brit: „Het ge drag van sommige fans is schandalig. Ik kan dat niet accepteren. Een schande voor het voetbal." Voor en na de eerste twee doelpuntloze wedstrijden van Enge land tegen Denemarken en Frankrijk hebben „hooligans"in Malmö rellen geschopt. Een aantal van hen is naar Engeland te rug gestuurd. Volgens de politie was het gisteren in Stockholm betrekkelijk rustig. Schotten verdienen respect maar missen kansen Ingesson gelooft in kansen van Zweden stockholm henri v gpd-verslaggever Klas Ingesson, middenvelder van KV Mechelen en het Zweedse elftal geniet van het EK, althans van alles wat er rondom de ploeg der gastheren gebeurt. Wat er verder in Zweden plaatsgrijpt, ontgaat hem enigszins. Hij bladert eens een krant door, maar de enige twee wedstrijden die hij heeft gezien waren die van Zweden, toen hij zelf op het veld stond. „Televisie kijken? Nee joh, ik kijk nooit. Nee, in Belgie ook niet. Soms de i goals in de samenvatting. Ik vind er niks aan, voetbal kij ken". Klas heeft immers wel iets be ters te doen. Golf spelen, vissen, pintjes drinken bij buurman Re- né Eijkelkamp. „Een goeie ke rel", zegt hij met Vlaamse tong val. „En de beste spits bij ons." Beter dus dan zijn landgenoot Kennet Andersson, tegen Frank rijk nog in de basis bij de Zwe- dén. Ingesson heeft iets met Eijkel kamp. Bijna waren de twee sa men weg geweest, naar Atletico j Madrid, beweert de Zweed. „Die club informeerde, maar we mochten niet weg. Wij twee en Preud'homme moeten per se blijven. Andersson mag wel ver trekken.". Voor de opgestapte voorzitter Cordier heeft hij weinig goede woorden over. Want ook Itali aanse clubs, kleintjes als Bres cia, Pescara en Ancona welis waar, werden afgewimpeld toen men om Ingesson kwam. „Maar Cordier verkoopt wel drie van de beste spelers, Emmers, Ver- savel en Albert. En niet naar Ita- I lië, maar aan Anderlecht!" Hij zit er maar mee, al kan het zijn humeur op het ogenblik niet beïnvloeden. Tegen Dene marken vloog hij weer langs de lijn, met grote passen, steeds meer snelheid makend. Een prachtige voetballer, deze 23-ja- rige Zweedse uitvoering van Ef- fenberg. Men mag nog iets van In gesson verwachten nu Zweden een goede kans maakt de halve finales te bereiken. Het vlas baardje zelf is danig verrast dat zijn ploeg het al zo ver heeft ge schopt. „Tegen Frankrijk was ik bang dat het gewoon twee of drie-nul zou worden. En dan die wedstrijd tegen de Denen, ongelooflijk! Die speelden puur op 0-0, terwijl ze in de kranten hadden geroepen dat ze gingen aanvallen, omdat ze toch niks te verliezen hadden." Nu wacht Engeland. „Die ploeg vind ik helemaal niks," zegt hij resoluut. „Dat wordt in elk geval gemakkelijker dan te gen die Fransen. Engeland heeft Platt en Lineker, dat is alles. Okay, Walker. Maar zie eens wie er thuis zitten: Gascoigne, Ro- castle, Pallister, Barnes. We moeten maar weer alles op de aanval gooien". Ingesson erkent dat Zweden geen kans maakt op de titel, hoe sympathiek de ploeg ook speelt. „Nee, kampioen worden we niet, maar we hebben niet zo'n slechte ploeg. Zelfs een goeie ploeg, zonder vedetten. Maar liever een elftal met spelers die bij elkaar willen horen dan een ploeg met te veel sterren". Brolin noemt hij een goede voetballer, niet meer. Jonas Them is ook 'een goede speler'. Coach Tommy Svensson gaf Them de aanvoerdersband. In gesson: „Volgens mij om Jonas te stimuleren het leiderschap af te dwingen. Maar Jonas is geen leider. Wij hebben geen leider, nooit gehad of bijna nooit. Glenn Hysen was een leider, die had persoonlijkheid. Het is onze aard, wij zijn rustige jongens, op de achtergrond, geen leidersty pen." En Klas zelf: hij zal zich straks weer braaf bij KV Mechelen melden en zonder te mauwen zijn spurts langs Belgische lij nen trekken. Al bij al heeft hij het toch wel goed als prof: beetje trainen, voetballen, keer tje golfen en een pintje bij Eij kelkamp. norrkoping Zo kan het dus ook. Gisteren, voor het duel Schot land - Duitsland, zongen supporters van beide landen hetzelfde liedje: we are the champions.. foto epa Stefan Reuter, koud ingevallen, wordt na een botsing alweer afgevoerd met een zware hoofdwond. Later zou Buchwald met een zelfde blessure uitvallen. Duitsland is weer volop in de race, Schotland mag zijn koffers gaan pakken. Verrassend? Nee. 'Andy's Tartan Troopers', zoals het elftal van coach Roxburgh door de eigen aanhang liefdevol wordt genoemd, werd nimmer een serieuze kans toegedicht om in Zweden de halve fi nales binnen te stappen. Duitsland groeit langzaam maar zeker in het toernooi en onderstreepte dat gisteravond met een 2-0 zege. norrkopinpmarcelvan der kraan gpd-verslaggever De Schotten kunnen echter met opgeheven hoofd vertrekken, want na de Boeiende partij te gen de regerend wereldkam pioen hebben zij alsnog het res pect gekregen wat zij alleen al door hun bewonderenswaardi ge vechtlust verdienen. Waar Nederland moest knok ken om Richard Gough en zijn mannen van het lijf te schud den, daar diende Duitsland bij na letterlijk een strijd van leven op dood te voeren om overeind te blijven. Guido Buchwald en Stefan Reuter zullen zich het duel met de onverzettelijke Schotten nog heel lang heugen. Met gapende hoofdwonden, opgelopen bij hartverscheuren de luchtgevechten in het doel gebied van Bodo Illgner, kon den zij voortijdig worden afge voerd. Het was niet alleen de fysieke kracht van de 'outsider' in het toernooi die de Duitsers deed sidderen. Schotland zorgde met even opportunistisch als aan vallend voetbal voor een brood nodige opleving van het Euro pees kampioenschap, dat tot op heden slechts spaarzame hoog tepunten kende. In het openingskwartiertje tel gen de equips van Vogts creëer den de Schotten maar liefst vijf riante mogelijkheden. Duits land had het aan de voortreffe lijke Bodo Illgner te danken dat het de eerste helft niet op grote achterstand werd gezet. McAl lister, McCoist en Gough strandden allen in de doelmond op Illgner. McPherson en weer McAllister zagen vervolgens van dichtbij hun schoten langs de verkeerde kant van de paal ver dwijnen. „Schotland miste het geluk, wat de Duitsers wel hadden", zou bondscoach Andy Rox burgh later zeggen. Duitsland had nauwelijks een serieuze po ging ondernomen toen Jürgen Klinsmann r die Rudi Voller mocht vervangen - de bal op de schoen van Karl Heinz Riedle legde. Die gaf de Schotten een lesje in afwerken: 1-0, hoe on verdiend het ook was. Een uiterst gelukkige treffer van Stefan Effenberg, die een voorzet via de voet van verdedi ger Maurice Malpas over keeper Goram achter in het doel zag verdwijnen, bracht Duitsland na rust plotseling zelfs in een idea le positie. Toch zal Rinus Michels van daag zelf op de video kunnen constateren dat het Duitse elftal nog altijd niet in een grote vorm steekt. Berti Vogts had drie wij zigingen aangebracht in zijn team. Behalve Klinsmann mocht ook Matthias Sammer, als vervanger van de falende Stefan Reuter, en Andy Möller, voor de tegenvallende Thomas Doll, hun opwachting maken. Met weinig positieve gevol gen. Het spel van de Duitsers bleef onaantrekkelijk. De kleine Thomas Hassler kon nauwelijks een stempel op de wedstrijd drukken, waardoor ook in de tweede helft de Schotten als smaakmakers optraden. Het feit dat Duitsland het schotse bombardement in de slotfase kon doorstaan en de wetenschap dat het zelfs met tien man - Vogts had zijn wis sels al gebruikt toen Buchwald luttele minuten na Reuter k.o. ging - de nul kon handhaven, zal het zelfvertrouwen ander maal hebben doen toenemen. Vogts: „Natuurlijk mogen we niet mopperen dat we in de openingsfase niet een paar doelpunten om de oren kregen en ook in de tweede helft heb ik m'n hart meer dan eens vastge houden. Maar ontevreden over mijn ploeg ben ik zeker niet. Het was meer de enorme fysie ke kracht van de Schotten die ons in problemen bracht. Dat zijn wij niet gewend dat een team zoveel geeft." Het had alles te maken met de laatste kans, die de mannen van Roxburgh wilden grijpen. In Zweden had Schotland voor het eerst geschiedenis kunnen schrijven. Het kwam nooit eer der uit in de eindronden van een Europees kampioenschap en bij de laatste vijf WK-toer- nooien werd de ploeg steeds in de eerste ronde naar huis ge stuurd. Roxburgh: „Het heeft geen zin om ons ellendig te voelen. We blijven een klein voetbal landje en proberen iedere keer opnieuw een stapje verder te komen. Ik weet niet wat ik nog meer van mijn spelers had mo gen verlangen. Het is bovendien geen schande om van Neder land en Duitsland te verliezen". De Schotse coach zegt zijn geld na gisteravond zeker op een finale tussen Oranje en de 'Weltemeister' te zetten. „Ne derland heeft een prachtig elf tal, maar Duitsland blijft een oerdegelijk team waar je tegen kunt vechten als leeuwen zon der dat je het klein krijgt. Over de hele wedstrijd gezien hadden wij verdiend te winnen, maar de Duitsers slepen er toch weer een 2-0 zege uit. Dat zal altijd de kracht van Duitsland blijven. Waar anderen bezwijken, slaan zij juist toe". Berti Vogts zal de komende twee dagen hard nodig hebben om zijn manschappen op te dinsdag 16 juni samenvatting EK-VOETBAL OP TV NED 3 BRT 2 DLD1 BBC 1 EURO Duels van maandag EK-joumaal woensdag 17 juni Duels van maandag Duels van zondag 23.00-23.30 18.00-21.00 11 00-14.00 14.00-17.00 lappen voor de kraker met Ne derland. Blessureproblemen had hij al meer dan voldoende. De verwondingen van verdedi gers als Buchwald en Reuter als ook het neuskwetsuur van Ried le komen hem zeer slecht uit. Massale knokpartij Zweden mag morgenavond met 1-0 verliezen van Engeland, op voorwaarde dat de Denen en Fran sen het op 0-0 houden. Omdat de doelpunten duur zijn in Zweden zeker geen onmogelijke uit komst. Het zou betekenen dat Engeland eerste wordt in de groep met 4 punten en een doelsaldo van 1 -0. De Zweden en Fransen komen dan op 3 punten, maar de Zweden hebben het beste doel saldo: 2-2 om 1-1. Als er immers geen verschil is, telt het aantal gescoorde doelpunten. Wordt De- nemarken-Frankrijk 1-1, dan hebben Zweden en Fransen dus ook hetzelfde doelsaldo. In dat geval beslist de onderlinge wedstrijd, maar die biedt in dit geval geen soelaas: Zweden-Frankrijk werd 1- 1. Het lot zal in dat geval bepalen wie doorgaat naar de halve Finales en wie naar huis moet. Terwijl het fysieke geweld bij het EK in Zweden tot hooligans en politie beperkt blijft, vielen zondag in Brazilië binnen de lij nen rake klappen. De voetbal lers van Corinthians en Botaf- ogo raakten na hun wedstrijd om het nationaal kampioen schap massaal slaags. 'EK in Engeland is vragen om problemen' góteborg anp Zweden heeft liever dat de En gelsen vandaag nog naar huis gaan dan morgen. De voetbal rellen in Malmö zitten behoor lijk dwars. Met angst en beven wordt nu al uitgekeken naar het duel Zweden-Engeland, morgen in Stockholm en beslissend voor welk land zich plaatst voor de halve finales. De Zweedse kranten pakken fors uit over de opstootjes in Malmö. Foto's van de rellen haalden gisteren de voorpagina van alle dagbladen. De schandaalbladen Aftonbladet en Expressen be steedden zelfs 3 en 4 fotopagi na's aan de rellen. Ook de meer serieuze kranten veroordeelden het gedrag van de Engelse sup porters scherp. In een commentaar in Svens- ka Dagbladet werd zelfs gepleit Engeland onmiddellijk uit te sluiten van het toernooi. Daar werd aan gekoppeld Engeland de organisatie van het EK in 1996 af te nemen. „Het is on verantwoord zo'n toernooi in Engeland te houden. Dat is vra gen om moeilijkheden", aldus Svenska Dagbladet. Het EK-organisatiecomité en de Zweedse politie werden in de kritiek niet gespaard. Vooral het opzetten van grote biertenten waar de supporters zich kunnen verpozen wordt als een blunder beschouwd. Gustaf Andersson, politiecommissaris in Malmö wuift die kritiek weg. „Daar werd alleen maar heel licht bier geschonken. Sommige Engelse supporters zijn gewoon uit op rotzooi. Het ligt echt niet aan de biertenten. In andere plaatsen gaat het immers wel goed." In Göteborg, de thuishaven van het Nederlands elftal, wordt er nog niet aan gedacht de bier tenten te sluiten. Toch wordt ook daar al met zorg uitgekeken naar donderdag wanneer Ne- derland-Duitsland op het pro gramma staat. De politie over weegt in elk geval te voorkomen dat Nederlanders de Duitse biertent bezoeken en anders om. Tot nu toe was daar geen enkele controle op. Dat was niet nodig op, want de Schotse en Hollandse fans konden het uit stekend met elkaar vinden. De Engelse bondscoach Graham Taylor komt in aan merking voor de titel wereld kampioen uitvluchten. Gisteren in Stockholm verbaasde hij de internationale pers met de op merking: „Het gras is te lang. Dat is de reden waarom het spelpeil tijdens het EK zo matig is. Op televisie ziet de grasmat prima uit, maar dat is schijn. Het gras is zeker een centimeter te lang." De NDR (Norddeutsche Rund funk) heeft bij de UEFA schrifte lijk protest aangetekend tegen de „schorsing" van TV-verslag- gever Jörg Wontorra. „We kun nen het intrekken van de accre ditatie niet accepteren omdat Wontorra louter journalistiek heeft gehandeld, hoewel we be seffen dat hij de regels heeft overtreden door een speler bin nen de lijnen te interviewen." De Engelse teamleiding heeft bij de UEFA een protest ingediend tegen een overtreding van de Fransman Boli in de wedstrijd van zondag. De verdediger van Olympique Marseill velde met een opzettelijke kopstoot Stuart Pearce. De Hongaarse scheids rechter Puhl zag het incident niet. De Britten hebben als be wijs een video-opname van de grove overtreding aan de UEFA ter beschikking gesteld. De Zweedse politie heeft giste- reh tien Engelse supporters uit een trein gehaald en gearres teerd. Passagiers hadden ge klaagd over het gedrag van de fans, die niet in het bezit waren van een kaartje. Het groepje werd aangehouden op verden king van fraude, diefstal en wangedrag. De vandalen waren op weg naar Stockholm, waar Engeland morgen de laatste groepswedstrijd tegen Zweden speelt. De arrestanten zullen waarschijnlijk op korte termijn worden uitgewezen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21