Lot van Oranje hangt aan zijden draad Het zou een blamage zijn als wij er EK-Voetbal Staalplaat Geen bloed Cheques DINSDAG 16 JUN11992 Enige remedie is winst op Duitsland Het lot van Oranje hangt in Zweden aan een zijden draad. Na de doelpuntloze remise van gisteravond tegen het GOS is de Europese titelhouder weliswaar nog onge slagen, maar dreigt desondanks een vroegtijdige aftocht uit het toernooi. Donderdagavond tegen de Duitsers moet er heel wat discipline en balanceerkunst aan te pas komen om de vaderlandse voetbaltrots in het zadel te houden. CÖTEBORG ALBERT GEESING Het Nederlands elftal is in deze immer zeer beladen ontmoe ting alleen gebaat bij winst. In dat geval verdwijnt de wereld kampioen van het toneel, mits de voormalige Sovet-Unie tegen het al kansloze Schotland ten minste de volle winst pakt. Bij een 0-0 gelijk spel in Göteborg heeft het GOS aan een treffer al voldoende om Oranje achter zich te laten. Dat rekenwerk was gister avond in de Zweedse havenstad aan Rinus Michels (nog) niet besteed. „We gaan nu eerst gaan een hapje eten en in de komende twee dagen zetten we alles wel eens rustig op een rij tje. Het zou allemaal een stuk simpeler zijn geweest", draaide de bondscoach niet om de waarheid heen, „als we van avond hadden gewonnen. Maar ik loop niet met een rekenma chine op zak om te becijferen wat we moeten doen om verder te komen". De enige remedie is winnen en dat weet Michels natuurlijk net als ieder ander. Dan is Oranje van alle problemen ver lost en speelt de kampioen van '88 de tweede halve finale in Göteborg. De statistieken wij zen echter uit hoe moeilijk dat tegen Duitsland is. Tussen de eerste na-oorlogse overwinning, in '56 in Düsseldorf en de daar op volgende (juni '88 in Ham burg) lag niet minder dan 32 jaar. De drie daarop volgende interlands eindigden twee keer onbeslist (1-1, 0-0) en een keer (Milaan '90) in een Duitse tri omf (2-1). De ellende die het Neder lands elftal zich nu op de hals heeft gehaald, had de ploeg kunnen en móeten voorkómen. „We hadden moeten scoren", zong Michels hetzelfde deuntje als drie dagen eerder tegen Schotland toen Dennis Berg- Göteborg: liever Oranje dan Engeland kamp Oranje pas in het slot- kwartier de krappe winst bracht. Oranje scoorde gister avond één keer, tien minuten voor afloop. Op advies van de grensrechter annuleerde scheidsrechter Mikkelsen echter de gave kopstoot van Marco Basten. Dat was, zoals de tv-beelden aantoonden, tegen het zere been van de spits van AC Milan. En van Michels. „Maar wat moet ik er verder mee als de grensrechter vlagt en de scheidsrechter fluit?". Het ant woord kwam vervolgens van hem zelf. „Het is jammer dat er op dit niveau een grensrechter langs de lijn loopt, die niet in staat is om scherp te observeren of het wel of niet buitenspel is. Het hoort echter bij de drama tiek van het voetbal". Minstens- zo twijfelachtig was de manier waarop Mikkelsen geniepige en vaak gemene over tredingen op Gullit en vooral Van Basten door de vingers zag. „Nu lag Van Basten meer op de grond dan hij aan spelen toek wam. De scheidsrechter had hem meer in bescherming moeten nemen", was de terech te klacht van Michels. Het was één reden, maar toch niet de Dennis Bergkamp heeft zich losgewrikt van zijn bewaker Tsveiba en rukt op richting GOS-doel. foto»ap belangrijkste dat Oranje niet tot veelbelovend uit. Een fraaie echter. De verliezende finalist de Nederlandse defensie aan de scoren kwam. Daaraan lag een rush van de vandaag jarige Van van vier jaar geleden keek aan- tand te voelen. De dreiging voor veelvoud van factoren ten Tiggelen en een gemiste kans vankelijk de kat uit de boom, een tegentreffer bleef voor- grondslag. van Bergkamp beloofden veel verschanste zich massaal op de Oranje constant aanwezig. In het eerste kwartier zag het goeds voor de ervaren en gedre- eigen helft, maar vond na een Net als eerder tegen de Schot- er voor Oranje nog allemaal ven ploeg. De schijn bedroog minuut of twintig de tijd rijp om ten had Oranje gaandeweg zichtbaar moeite de spitsen te bereiken. Het baltempo lag te laag, de automatismen ontbra ken en de opbouw verliep stroef en veelal onzuiver, vooral zodra Van Aerle in balbezit was. Het was een kolfje naar de hand van de compact spelende Russen, die tot halverwege bijna moei teloos overeind bleven en am per een kans weggaven. Daarin leek meteen na de rust verandering te komen. Van Bas ten stelde Rijkaard tot twee keer toe in staat de ban te breken, maar net als Bergkamp (na een prachtige rush) slaagde hij er niet in doelman Charin te pas seren. Een achterwaartse kop bal van Van Basten leek halver wege eindelijk succes te heb ben, maar met een schitterende reflex tikte de doehnan van CS- KA Moskou het speeltuig over de lat. De met zeven 'buitenlan ders' bemande equipe, die Sjali- mov vanwege een blessure moest missen, rook de kans om na de wereldkampioen ook de Europese titelhouder van de winst af te houden. De manier die ze daarvoor kozen was niet mooi, maar wel effectief. De ploeg liet zich andermaal mas saal terugzakken en geneerde er zich niet voor in de slotminuten de ene bal na de andere op Charin terug te spelen. Tot zichtbaar ongenoegen van Michels, die zijn teleurstel ling over het gemorste punt meteen na afloop niet kon ca moufleren. Een half uur later deed hij zijn bijnaam van de 'sfinx' echter weer alle eer aan. ,,We leven nog. Vier jaar gele den hadden we na twee ont moetingen pas twee punten, nu hebben wij er drie. Het ziet er dus nog heel redelijk uit, dacht ik zo". Daar dacht Ruud Gullit ken nelijk toch iets anders over, ge let althans op het gezicht in mi neur, waarmee hij in de touring car stapte. En dat was echt niet alleen vanwege de lichte blessu re aan zijn enkel. Die tik was veel minder hard aangekomen dan de tik die het GOS aan Oranje heeft uitgedeeld. De ge volgen daarvan zouden donder dagavond wel eens pijnlijk on derstreept kunnen worden. Tenzij Oranje boven zichzelf uitgroeit en de Duitsers alsnog naar huis kan sturen. Van Tiggelen vol vertrouwen voor duel met Duitsland Heel Göteborg duimtvoor Oranje. De lokale bevolking hoopt vurig dat Nederland als groepswinnaar eindigt en der halve voorlopig in Göteborg kan blijven. Vooral na het zien van de televisiebeelden uit Malmö, waar Engelse voetbalvandalen vrijwel dagelijks huishouden, beseft Göteborg steeds meer het niet slecht te hebben getroffen met het Oranje-legioen. „Vooraf zagen we best een beetje op tegen de komst van de Hollanders. Tenslotte hebben die niet zo'n beste reputatie", zei gisteren een woordvoerder van de middenstand en de ho reca in Göteborg. „Het blijken echter engeltjes te zijn in verge lijking met-de Engelsen. We rea liseren ons dat de komende confrontatie tussen Nederland se en Duitse supporters span nend kan worden, maar voorlo pig zijn we dik en dik tevreden met onze Hollandse gasten." De Nederlandse politiedele- gatie in Göteborg beaamt dat het Oranjelegioen slechts aan Holland-promotie doet. „Het is opvallend dat steeds meer Zwe den in oranje shirts over straat gaan", zegt woordvoerder Gras- maijer. „Beter valt niet te illu streren dat het samenspel tus sen Zweden en Nederlanders voortreffelijk en klank verloopt." Ook-gisteren w de binnenstad Vanaf het middaguur bezetten Oranje-fans de vele terrassen in de zonovergoten havenplaats. Ook de grote biertent vlakbij het Ullevi-stadion was stampvol. Via videoschermen kon daar worden gekeken naar Duits- land-Schotland. Het Nederlands elftal kreeg in het Ullevi-stadion steun van bij na achtduizend supporters. Iets meer dan afkwam op het duel tegen Schotland. Ongeveer de helft verbleef al enkele dagen in Göteborg. De rest werd aange voerd per vliegtuig of bus en keerde meteen na de wedstrijd tegen het GOS terug naar huis. GÖTEBORG JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER zonder het feest i Göteborg. Adri van Tiggelen is vandaag 35 - jaar geworden. „Ik had het graag willen vieren met een plaats in de halve finales," zei hij. Maar omdat het Nederlands elftal tegen het GOS op 0-0 bleef steken, kwam dat er gisteravond niet van. „Nog niet", verbeterde Van Tiggelen, want voorspelde hij, „die plaats in de halve eindstrijd halen we, zeker we ten." Volgens de voormalige post bode uit Oud-Beijerland heeft Nederland een beter elftal dan Duitsland. „Ik ben er in ieder geval niet bang voor. Het zal wel weer een beladen wedstrijd worden, want dat zijn wedstrij den tegen Duitsers altijd, maar we moeten ze de baas kunnen. Het zou ook een blamage voor ons zijn als het Nederlands elf tal, met zoveel goede spelers, in de eerste ronde al uit zouden vliegen. Daar ga ik ook niet vanuit. Ik denk dat we nog altijd favoriet voor de titel zijn, al zul len we die favorietenrol donder dag natuurlijk wel waar moeten maken." Ronald Koeman dacht daar een tikje anders over. „Ik ben van mening dat wij onze favo rietenrol nog niet hebben waar gemaakt", stelde de kanonnier van Barcelona gedecideerd vast. „Maar er zijn meer ploegen waarvoor dat geldt. Frankrijk en Engeland brengen ook niet wat ze zouden moeten brengen. Ik vind trouwens dat er geen enke le ploeg bovenuit steekt. Het is allemaal middelmaat, alleen Zweden verrast me tot dusver positief." Evenals Van Tiggelen ver wacht Koeman donderdag avond tegen Duitsland een be laden duel. „Het wordt span nend," oordeelde hij. „Duits land heeft de beste uitgangspo sitie. Dat kan op een gelijkspel spelen. Wij kunnen ons dat niet permitteren en zijn alleen bij een overwinning verzekerd van een halve finaleplaats. Ik denk dat Duitsland iets minder sterk Ruud Gullit lijdt pijn op de Zweedse grasmat. De Milanees speelde een ongelukkige wedstrijd. is dan twee jaar geleden, toen het wereldkampioen werd. Het speelde toen dominanter dan nu, al is Duitsland natuurlijk nooit zwak." Koeman vindt het Nederlands elftal tot dusver 'behoorlijk' spe len. „Op dit niveau moet je blij zijn met vijf kansen en zoveel creëeren we er ook iedere wed strijd. En van die vijf kansen moet je er twee benutten, maar dat lukt ons nog niet. We zullen over die drempel heen moeten en als we daarin slagen denk ik dat het ook direct een stuk beter gaat. Hef ontbreekt ons ook een beetje aan het geluk dat we in '88 wel hadden. Dat doelpunt van Marco, dat wegens buiten spel werd afgekeurd, was glas- zuiver, maar ja, wat koop je daarvoor." De verrichtingen van het Ne derlands elftal tot dusver, kun nen Preben Elkjaer Larsen nog niet bekoren. De vroegere ster van het Deense nationale elftal, als prof ondermeer in dienst van het Belgische Lokeren en het Italiaanse Verona, had zich veel meer van Oranje voorge steld. „Er zit te weinig avontuur in het spel", vindt Elkjaer Lar sen, die als commentator bij. de Deense televisie de wedstrijden van het Nederlands elftal ver slaat. Individueel vallen de hoogge prezen Nederlandse voetballers hem ook danig tegen. Hij noemt man en paard. „Berg kamp stelt mij zeer teleur. Hij geldt als een beloftevolle speler, maar ik heb nog weinig van hem gezien. Van Basten valt evens tegen. Roy ook. Die trekt steeds naar binnen en probeert nooit eens buitenom te gaan, terwijl daar juist de ruimte ligt. Hetzelfde geldt voor Ruud Gul lit. Ook die trekt steeds naar binnen. Nederland moet het veld veel breder houden." Ook bondscoach Rinus Mi chels krijgt van de voormalige goalgetter onder uit de zak. „Ei genlijk", grijnst hij, „zou ik geen kritiek op Michels moeten heb ben, want hij is een van de grootste trainers ter wereld, maar ik doe het toch. Want vol gens mij doet hij het op dit mo ment niet goed. Ik vind dat hij Rijkaard veel meer centraal op het middenveld moet posteren. Op die positie staat hij bij Milan ook en daar speelt hij veel effec- Rudi Voller lag gisterochtend 35 minuten op de operatietafel van een ziekenhuis in Frankfurt. Hij kreeg een 2,5 millimeter dikke en acht centimeter lange staal plaat in de gebroken linker-on- derarm. De spits van het Duitse elftal liep de blessure vrijdag op in de wedstrijd tegen het GOS. Ploegarts Hess, die de röntgen foto's per fax ontving, verwacht Voller spoedig terug in Zweden. Ziekenhuizen in Duitsland con stateren een tekort aan bloed donors. Een woordvoerster van het Rode Kruis gaf gisteren het EK voetbal de schuld. ..De meeste donors komen na hun werk, in de namiddag of avond. Dat is juist de tijd dat de voet balwedstrijden beginnen." Door de zomervakantie is er al een gebrek aan bloed. „Als er nu er gens een grote ramp zou gebeu ren, komen we waarschijnlijk bloed van de minder gangbare bloedgroepen tekop." Drie Engelse supporters zijn zondag in Kopenhagen aange houden toen ze probeerden val se cheques te verzilveren. Het trio wilde bij een bank in de Deense hoofdstad 250 gulden opnemen. De Engelsen werden nog dezelfde dag door een rech ter veroordeeld. Twee fans kre gen negen dagen cel, de derde drie dagen. EK VOETBAL 2 1 1 0 3 2-1 2 0 2 0 2 1-1 2 0 2 0 2 0-0 2 0 1111-2 UEFA-Cup toernooi met 'wild cards' foto ANP tiever dan in het Nederlands elf tal, waar hij wat verloren aan de rechterkant rondloopt. Elkjaer Larsen meent dat Jan Wouters voor Rijkaard plaats moet maken. „Meer centraal in het elftal kan Rijkaard ook veel gemakkelijker afwisselen met Koeman, die naar mijn mening veel te weining naar het mid denveld doorschuift. Maar ik betwijfel het of Michels het aan durft Wouters uit het elftal te zetten, want dan heeft hij na tuurlijk ruzie in de tent." De UEFA bereidt een nele wijziging van het UEFA- Cup toernooi voor. Vanaf het seizoen '93-'94 zullen per sei zoen minstens vijf 'wild cards' worden afgegeven; daarmee kunnen clubs deelnemen die zich in hun competitie niet heb ben gekwalificeerd voor het der de Europa Cup toernooi. De wild cards' zullen worden afge geven aan de clubs die het jaar ervoor het hoogst zijn geëindigd zijn in het Fair Play-klassement, dat met ingang van het komen de seizoen zal worden geintro- duceerd. In de praktijk betekent dat vooral voor clubs als Vitesse en FC Groningen, niet jaarlijks ze ker van Europees voetbal, een extra kans. Door sportief spel en sportief gedrag kunnen in het komende seizoen punten ver diend worden, die een jaar later goed kunnen zijn voor nieuwe deelneming aan het Europa- Cup voetbal, mocht dat via de reguliere competitie niet luk ken. De maatregel is mede een ge volg van de drastische uitbrei ding van het aantal clubs in het UEFA-Cup toernooi, vooral door het uiteenvallen van de Sovjet-Unie. In het nieuwe sei zoen zijn al voorronde-wedstrij den noodzakelijk. De Europese voetbalbond wil van de gele genheid gebruik maken; ener zijds door een Fair Play-klasse ment inhoud te geven, ander zijds door te voorkomen dat een teveel aan nieuwe, kleine clubs het toernooi devalueert. Een voorronde met de 'Fair-Play clubs' moet daarvoor zorgen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19