Faillissement bedreigt Kinderopvang Regio Leiden CD JA geen kraampje bij gemeentedag Voorschoten Wassenaarse jongeren gaan samen Politiek wil duidelijkheid Landgoederen moeten blijven zoals ze zijn Portheine-plaquette voor Marita Donker Extra ruimte in trein voor Voorschotenaren DINSDAG 16 JUN11992 Oplichter in Zwaag aangehouden wassenaar Een 50-jarige man uit Zwaag (gemeente Hoorn) is aangehouden als verdachte in een aantal oplichtingszaken in Wassenaar en omliggende gemeenten. De man meldde zich steeds bij bewoners als hun nieuwe buurman en vroeg vervol gens een bedrag van enkele honderden guldens te leen voor goederen die die dag bij hem zouden worden afgeleverd. Hij verdween vervolgens spoorloos met het geld. De man wordt ver dacht van zeker 15 van dergelijke oplichtingszaken. De politie kwam hem op het spoor naar aanleiding van een zeer duidelijk signalement. Hij bleek een bekende van de politie. Radio West rampenzender voorschoten Bij rampen of rampendreiging moeten Voor schotenaren in de toekomst naar Radio West luisteren. B en W moeten maatregelen treffen om de burgers tijdens noodsituaties voor te lichten en stelt de gemeenteraad voor om de omroep taak uit te besteden aan de radio. De Regionale Brandweer Rijn land gaat de omroeptaak coördineren. De kosten voor de ge meente Voorschoten bedragen het eerste jaar 1050 gulden en de volgende jaren steeds 75 gulden. Overigens blijft ook Radio 1 ter beschikking van de gemeente staan. Radio West wordt alleen ge bruikt als de ramp zo ernstig is, dat B en W Radio 1 niet kunnen bereiken. Buurtschap Gelderswoude krijgt gas gelderswoude Het buurtschap Gelderswoude wordt aangeslo ten op het gasnet. De bewoners moeten daarvoor 1000 gulden betalen, hoewel een aansluiting normaal gesproken maar 420 gulden kost. De Energie en Watervoorziening Rijnland (EWR) wil 25 huizen van gas voorzien. Tijdens de reconstructie van de Broekweg worden de werkzaamheden aan de gasleiding uitge voerd. De aansluiting kost bijna 230.000 gulden, waarvan de ge meente Zoeterwoude 50.000 gulden voor haar rekening neemt. De rest betaalt het EWR. Wassenaar krijgt kca-boxen wassenaar Zo'n 10.000 boxen voor klein chemisch afval (kca) moeten in Wassenaar bijdragen aan een schoner milieu. De kca- boxen worden verspreid onder de Wassenaarse huishoudens. Een sticker met aanwijzingen moet duidelijk maken wat in de kca-box kan worden gedeponeerd. Bovendien komen er 12 extra halteplaaten van de kca-bus. De hele operatie kost de gemeente 160.00 gulden. Echtpaar Borst 50 jaar getrouwd zoeterwoude/voorschoten «Het Zoeterwoudse echtpaar Borst- Straathof viert op 18 juni het gouden huwelijksfeest. De nu 75- jarigeT.J. Borst en C.M. Straathof trouwden op 18 juni 1942 in de kerk, maar een week eerder werd het huwelijk al voor de bur- gelijk stand voltrokken. Na een jaar verruilden zij hun woning aan de Vrouwenweg voor een huis in de Weipoort, waar ze nog altijd wonen. Uit het huwelijk werden acht zonen en zes doch ters geboren. Loco-burgemeester F. ten Have van Voorschoten bracht van middag een bezoek aan het echtpaar N.C. Groen-Brouwer, dat 60 jaar getrouwd is. Het echtpaar woont in Voorschoten in het Hofflants Huys. Duinrell trakteert zondag vaders wassenaar Het Wassenaarse Attractiepark Duinrell zet zondag alle vaders in het zonnetje. Op vaderdag krijgen vaders die hun gezin op een dagje attractiepark trakteren, een gratis kopje koffie in het restaurant 'De Schaapskooi'. Wassenaar snoeit lindebomen wassenaar Aan de Wassenaarse Van Zuylen van Nijeveltstraat worden op 18 juni jonge lindebomen gesnoeid. Aan de kant van de oneven huisnummers tussen de Johan de Wittstraat en de Middelweg mogen automobilisten op die dag niet hun auto par keren. De bomen moeten worden gesnoeid om goed te kunnen groeien en om te voorkomen dat bussen en vrachtwagens de takken afrukken. Schaapscheren op kinderboerderij leiderdorp De kinderboerderij in de Leiderdorpse Houtkamp scheert op 17 juni de schapen. Tussen 14.00 en 16.00 uur wor den de beesten bij de poten genomen en ontdaan van de wol. Kinderen werken in de Houtkamp leiderdorp Kinderen tussen 6 en 12 jaar kunnen in de zomer vakantie een dag meewerken in het Leiderdorpse park de Hout kamp, de Heemtuin of de kinderboerderij. Van 6 tot 9 juli en van 20 tot 23 juli kunnen de kinderen zich om 10.25 uur melden in de Lange Akker, het huisje bij de Heemtuin aan de Persant Snoepweg. 's Morgens werken ze in de kinderboerderij, 's mid dags kunnen ze kiezen tussen de Heemtuin en de Houtkamp. De werkdag duurt tot 15.00 uur. Aanmelding bij gemeentebe drijven, telefoon 071-411365. voorschoten „Willekeurige organisaties ko men niet in aanmerking voor een kraampje tijdens de ge meentedag op 19 september. Op uw vraag of het CDJA die dag een stand mag bemannen is het antwoord dus: nee." Dit maakte wethouder F. ten Have (CDA) gisteravond tijdens de commissievergadering finan ciën duidelijk aan zijn partij genote W. Zoetemelk, die de belangen van de jongerenor ganisatie behartigde. Het CDJA heeft het gemeen tebestuur verzocht mee te mo gen doen aan de gemeentedag om politiek geïnteresseerde jongeren te bereiken. In een brief schreef bestuurslid Mar co Bergenhenegouwen aan B en W dat de organisatie infor matie wil geven 'over punten die jongeren interesseren'. Zo zijn er plannen om een jeugd forum te houden, waarbij de gemeenteraad wordt geïmi teerd. In zijn brief vraagt Ber genhenegouwen of ae ge meente het CDJA daarbij wil assisteren. Die plannetjes konden wel op de sympathie van Ten Ha ve rekenen. „Zo'n forum moet voor het hele politieke spec trum voor jongeren zijn. Het probleem is dat wij momen teel onderbezet zijn; de orga nisatie van zo'n forum is een typische aangelegenheid voor de voorlichter, maar ja, die is ziek," aldus Ten Have. Marco Bergenhenegouwen vindt het standpunt van Ten Have teleurstellend. „Wij wa ren de laatste tijd niet zo actief en bij deze gelegenheid had den wij ons gezicht in Voor schoten wiilen laten zien. Wij horen eigenlijk thuis op zo'n dag", meent Bergenhenegou wen. Hij constateert dat jonge ren nu niet op de gemeente dag vertegenwoordigd zijn. Dat vindt hij een principieel foute keuze. „Maar er komen nog andere gelegenheden om jongeren te bereiken", stelt Bergenhenegouwen optimis tisch: „Er komen verkiezingen en we gaan actief leden wer- Alleen financiële injectie gemeente Leiderdorp kan organisatie redden De stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) staat op het punt failliet te gaan. Alleen een grote financiële injectie van de gemeente kan de stichting nog redden. Het ge meentebestuur vindt die oplossing echter niet reëel om dat zij zelf grote tekorten heeft. Een onafhankelijk onder zoek moet nu uitwijzen of de SKL nog kan voortbestaan zonder dat de gemeente de subsidie verhoogt. LEIDERDORP LIESBFTH BUITINK De SKL heeft in Leiderdorp het kinderdagverblijf Winnie de Poe, de speelzalen Duimelot, Kruidje-roer-me-niet, Pip- peloentje, 't Speelbankje en de Peuterkaravaan. Daarnaast or ganiseert de SKL het gastouder project en de buitenschoolse opvang. Uitbreiding van het kinderdagverblijf aan de Lijn baan ketste eerder dit jaar af op het begrotingstekort over 1990, dat 77.000 gulden bedroeg. „Bedrijfsmatig is in feite spra ke van een failliete boedel", zo luidt de conclusie in een ambte lijk rapport van de gemeente Leiderdorp. Over de laatste twee jaar heeft de SKL een te kort van 113.000 gulden en ook dit jaar draait de stichting waar schijnlijk fors verlies. „We kun nen het financieel niet meer trekken", erkent SKL-woord- voerder Marijke Teeuwen. „Een faillissement is niet met zoveel woorden uitgesproken, maar we hebben wel hulp nodig om orde op zaken te stellen." Belangrijkste oorzaken van het tekort zijn de hoge kosten voor de vervangers van zieken en slecht beheer van de budget ten. „Begrotingsposten worden in sommige gevallen drie maal overschreden", aldus het rap port. Bovendien geeft de stich ting twee leidsters het hoge loon van een coördinatrice om dat er nog steeds geen directeur Impopulaire maatregelen De gemeente ziet vier mogelijk heden om de kinderopvang in Leiderdorp nieuw leven in te blazen. Bij twee opties wordt de SKL failliet verklaard. Daarna kan een nieuwe stichting voor gesubsidieerde kinderopvang worden opgericht. De gemeente kan ook alleen gemeentelijke kindplaatsen kopen bij concur rent Catalpa, die het kinderdag verblijf de Springschans be heert. „Faillissement is voor de gemeente aantrekkelijk omdat er geen wachtgelden worden betaald en er geen tekorten hoeven te worden gedekt. De continuïteit van de kinderop vang loopt dan echter gevaar." De jaarlijkse subsidie kan ook blijvend worden verhoogd, waarbij de gemeente de grote tekorten opvangt. „Dat is een eenvoudige, snelle oplossing. Maar als het uitgangspunt wordt gehanteerd dat de ge meente niet bereid is nog eens extra middelen vrij te maken voor de SKL, lijkt het onont- Kinderen in het dagverblijf 'Winnie de Poe', één de zes dagverblijven die door de Stichting Kinderopvang Leiderdorp worden geëxploiteerd. FOTO HIELCO KUIPERS koombaar dat impopulaire Het onafhankelijke onderzoek maatregelen op korte termijn bepaalt de toekomst van de nodig zijn", aldus het ambtelijk SKL. In de tussentijd moet de rapport. stichting alvast bezuinigingen doorvoeren. Volgens de ge- de peuterspeelzalen. Ook in het meente kan de stichting onder kinderdagverblijf kunnen min- meer voor 120.000 gulden be- der leidsters werken. Bovendien sparen op het aantal leidsters in kan de ouderbijdrage hoger. wassenaar Twee elkaar 'beconcurrerende' jongerencentra beleefden gisteravond een historische avond in Wassenaar. Vertegen woordigers van de centra 'Nieuw Nijevelt' en 'Time Out' hebben in boerderij Ter Weer de statuten getekend voor een fusie. De beide jongerencentra gaan nu door het leven als de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Wassenaar (SJW). Ruim twintig jaar hebben zé zich naast elkaar ingezet voor de Wassenaarse jeugd. De nieuwbouw bij de boerderij Ter Weer aan de Deylerweg is nog niet klaar. Het is de bedoeling dat jongeren zich er binnenkort kunnen vermaken in een café en een oefen ruimte. De boerderij was altijd het domein van Time Out, Nieuw Nijevelt zetelde in een gebouw aan de Van Zuylen van Nijevelt straat. Een paar jaar geleden besloot het gemeen tebestuur dat de beide jongerenclubs met el kaar moesten, samenwerken in één onderko men. De beoogde fusie had nogal wat voeten in aarde omdat de jongerencentra vreesden dat er op hun activiteiten zou worden beknib beld. Uiteindelijk heeft de gemeente aan een aantal eisen voldaan onder meer de nieuwbouw bij de boerderij waarna de fu sie kon worden beklonken. De beide jongerencentra hadden verschil lende doelgroepen. Nieuw Nijeveld telde bij voorbeeld nogal wat 20-25 jarige hardrock- groepen onderzijn bezoekers, terwijl Time Out zich weer meer richtte op de jeugd van 12-20jaar. De kersverse voorzitter van de nieuwe SJW is B. van Amerongen, ex-voorzitter van de op geheven Stichting jongerencentrum Time Out. Op de foto: de scheidende voorzitter van de voormalige Stichting Nieuw Nyevelt, M. van Mimpen (links), die het glas helft met wet houder V. Wensveen, en de kersverse voorzit ter van de nieuwe Stichting Jeugd- en Jonge renwerk, B. van Amerongen (rechts). FOTO HIELCO KUIPERS Achter gesloten deuren zijn de politieke partijen al gepeild over de toekomst van de Stichting Kinderdagverblijven Leiderdorp (SKL). CDA, D66, PvdA en Groen Links willen dat eerst wordt ge keken naar de gevolgen van een faillissement. Bovendien moet worden onderzocht hoe de kinderopvang toch kan blijven be staan in de gemeente. Daarbij denken de partijen onder meer aan de oprichting van een nieuwe Leiderdorpse stichting of aan sluiting bij de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden. Of in terim-management de stichting kan saneren, moet eveneens worden bekeken. De WD is de enige partij die 'geen vertrouwen meer heeft in de mogelijkheden om de SKL weer gezond te krijgen'. Volgens de liberalen is het beter de stichting failliet te verklaren om ver dere financiële stroppen te voorkomen. De oprichting van een nieuwe stichting of aansluiting bij Leiden of Catalpa moet pas daarna worden onderzocht. Bouwplannen rond Berbice en Berensteijn Leerlinge Marita Donker van het Hoïtlant College in Leider dorp heeft gisteren de Porthei ne-plaquette van de school ge kregen. De onderscheiding werd haar uitgereikt omdat zij dit jaar het beste stageverslag heeft geschreven van alle eind examenleerlingen van de oplei ding Lager Middenstandson- derwijs (LMO). De plaquette, die is bedoeld om leerlingen ex tra te stimuleren bij het lopen van hun stage, werd uitgereikt door A. van den Heuvel van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del. Bij de prijs behoorde een bedrag van 200 gulden aan ca deaucheques. De tweede prijs cheques ter waarde van 150 gulden werd gewonnen door Patricia van der Poel. Op de derde plaats eindigde Jeroen Pouw. Hij kreeg voor 100 gul den aan cadeau-cheques. De Portheine-plaquette werd voor de tweede keer uitgereikt. De onderscheiding is ingesteld door de Holtlant Ouderraad Stichting (HORS) en vernoemd naar mr. F.J. Portheine. Hij was van 1968 tot 1990 voorzitter van het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs (RIO), dat nu deel uitmaakt van het Holt lant College. De plaquette is ge maakt naar een ontwerp van leerlingen uit de eerste klas van de afdeling MMO vah het Holt lant College. voorschoten astrid van den berg Als haringen in een ton op el kaar gepakt tijdens de ochtend spits: na de zomer is de Voor- schotense treinreiziger van dit tafereel verlost. De Nederlandse Spoorwegen hebben in een brief aan het gemeentebestuur toegezegd vanaf 30 augustus de treinen van 8.10 en 8.22 uur richting Den Haag uit te brei den met elk één treinstel van twee wagens. Hiermee komen per trein 283 extra zit- en staan plaatsen beschikbaar. De Voorschotense wethouder van verkeer en vervoer, J. van de Poel, stuurde in februari van dit jaar een brandbrief aan de hoofddirectie van de NS waarin hij vroeg de problemen van de overvolle treinen zo spoedig mogelijk op te lossen. Hij schreef dat de treinen in de ochtendspits som& zo vol zijn 'dat er in alle redelijkheid nie mand meer bij kan'. Een vrien delijke conducteur laat de reizi gers wel eens in de machinis tencompartimenten staan, hoe wel dat verboden is. Dat geeft wel aan hoe hoog de nood is, redeneerde van de Poel in de brief. De dienst exploitatie van de NS heeft het aantal reizigers van beide treinen geteld en be sloten' dat de klacht van de wet houder gerechtvaardigd is. voorschoten wilfred simons De landgoederen Berbice en Beresteijn in Voorschoten moe ten zoveel mogelijk in hun hui dige vorm blijven bestaan. Be bouwing van de randen van de gebieden is niet helemaal uitge sloten, maar de politieke partij en staan er zeer huiverig tegen over. Als de particuliere eigena ren het beheer niet langer op zich kunnen nemen, moet de Stichting Het Zuidhollands landschap of Natuurmonu menten de natuurgebieden maar overnemen. Dan is de toe komst ook gewaarborgd. Dit was gisteravond de teneur van de debatten in de commis sie financiën van de gemeente Voorschoten. Daar werd het rapport 'Natuur- en land schapswaarden van de buiten plaatsen Berbice en Beresteijn' besproken. De commissieleden wisten eigenlijk niet goed wat ze met het rapport van Ontwerp en Adviesburo Harberts aan moesten. De bossen zijn privé- bezit en de gemeente heeft geen invloed op het beheer. Al leen mogelijke bebouwing kan de gemeente tegenhouden door een nieuw bestemmingsplan voor het gebied op te stellen. Het rapport moest daarvoor een eerste aanzet bieden. Eén van de eigenaren, K.V. Antal, heeft het plan geopperd om één of enkele open plekken van het bos te bebouwen en het onderhoud van de buitenplaats als 'servicekosten' door te bere kenen aan de bewoners. Zo zou het onderhoud van het bos tot in lengte van jaren gewaarborgd zijn. Ten Have vond dit geen goede oplossing: „Wie zegt mij dat de bewoners van die huizen over tien jaar niet bij ons op de stoep staan met het verzoek om nóg meer huizen te mogen bou wen? Ik hoor nu al de klachten van die eigenaren dat de ser vicekosten zo hoog zijn en dat die kosten met meer woningen kunnen worden gedrukt. Dan staat op den duur het hele bos vol met huizen." D66 en het CDA sloten zich bij de visie van Ten Have aan. Alleen S. Holland van de WD vond de bouwplannen van An tal wel een realistische moge lijkheid. „Er zouden bijvoor beeld vier villa's gebouwd kun nen worden. Als een eigenaa zijn huis verkoopt, gaan de ser vicekosten mee", dacht zij hardop. Eigenares R. Begeer van Ber bice bestreed dat Natuurmonu menten belangstelling voor de buitenplaats zouden hebben: „Daar is het gebied veel te klein voor. Bovendien mag het huis Berbice in dat geval niet meer bewoond worden, wat het einde van het gebouw zou betekenen. Het weer en vandalisme krijgen dan vrij spel. Het huis en net bos zijn zeer kwetsbaar. Laatst hebben vandalen bomen in het bos met graffiti bespoten." Overigens sprak Begeer haar wantrouwen tegenover de over heid niet onder stoelen of ban ken. „Toen de Rijksweg 11 hier werd gepland, zag ik op kaarten de stippellijnen dwars door het bos lopen. De Corneliahoeve, een monumertt dat traditioneel bij Berbice hoort, is verkocht en sindsdien een bouwval. De ge meente heeft de eigenaar tót niets gedwongen." Verder meende zij dat de particulieren de buitenplaats hebben ge maakt tot wat zij nu is: „De ge meente heeft het altijd be dreigd. Als het met Berbice net zo gaat als met Ter Wadding verwacht ik niets goeds voor de toekomst. Want Ter Wadding, (&e»uWemaal- laat ik het maar niet zeggen, wat daarmee

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17