Autoschade niet vergoed Leiden Voetbal speelt fietsvierdaagse parten Automobilisten verlost van bult Geding om schuld van 50.000 gulden Door rood: passagier uitgezaagd DINSDAG 16 JUN11992 15 DAGBOEK UIT ZWEDEN Leiden wijst claims af Zeven automobilisten hebben de gemeente officieel aan sprakelijk gesteld voor de schade die zij hebben opgelo pen toen zij half maart in een bussluis in het verlengde van de Agaatlaan reden. De gemeente heeft alle aanspra ken afgewezen met als argument dat duidelijk was aan gegeven dat de bussluis niet voor automobilisten toegan kelijk was. leiden Ruim driehonderd fietsliefhebbers gingen gisteravond van start in de 17de Leid- se avondfietsvierdaagse. De meerderheid koos gisteren voor de korte afstand over 15 kilometer, die naar Hazerswoude en Benthui- ging. De rit over 30 kilometer voerde de Organisator J. Hoogeboom van de organise rende vereniging Swifttoer vond het deelne mersaantal gisteren 'een beetje tegenvallen'. „We hadden op vijfhonderd fietsers gere kend, maar de voetbal zal een rol hebben ge speeld." Deelnemers krijgen tot en met vrij- wielrijders naar Zoeterwoude en de Weipoort, dag de kans om de vier avonden v medaille vol te maken. Ook vanavond wordt er tussen half zeven en half acht gestart bij het clubhuis van Swifttoer in stadspark de Bult tussen het Rijn/Schiekanaal en de Rijks weg A4. FOTO HENK BOUWMAN leiden Automobilisten zijn sinds gistermiddag van een ergernis verlost: de 'bult' in het wegdek van de Langegracht is wat lager geworden. De gemeente besloot de hobbel te verkleinen toen allerlei klach- FOTO HENK BOUWMAN den haag/leiden cerberus Het Leidse import- en exportbedrijf Zona moet zo snel mogelijk de kleine 50.000 gulden overmaken die het nog schuldig is aan exporteur Witteveen BV uit het Betuwse Resteren. Die eis for muleerde de advocaat van Witteveen, mr. J. van den Sigtenhorst, gisteren in kort geding voor de president van de Haagse recht bank. Zona kocht enige tijd geleden een grote hoeveelheid bloemen e planten, verpakt in containers en cellofaan, van Witteveen. Dat laatste bedrijf stuurde de lading op verzoek van Zona naar Joe goslavië, waar het Leidse bedrijf nauwe contacten mee zou heb ben. De rekeningen voor de bloemen en het vervoer werden echter nooit betaald en een aantal van de containers die Zona van Witteveen huurde, is nog steeds in Joegoslavië. Advocaat Van den Sigtenhorst verbaasde zich er niet over hij gisteren alleen tegenover rechtbank- president mr. R. Port- heine zat. „Zona heeft helemaal niets meer van zich laten horen, ik had wel verwacht dat er niemand op zou komen dagen", al dus Van den Sigtenhorst. Volgens hem zou de stilte waar het Leidse bedrijf zich in hult wel eens met de oorlog in Joegoslavië te maken kunnen hebben. Uitspraak 23 juni. leiden «gert visser De aanspraken zijn in handen gesteld van de verzekerings maatschappij van de gemeente die deze opnieuw moeten be oordelen. De verzekeringsmaat schappij zal daarbij ook de hoogte van de schadebedragen afwegen tegenover de risico's die worden genomen als het tot een rechtszaak komt. Het gaat om bedragen die variëren van 600 tot 7000 gulden. De oproep van de ANWB aan gedupeerde automobilisten om zich te melden zodat er geza menlijk kan worden geproce deerd tegen de gemeente heeft geen resultaat gehad. „Tot mijn verbazing heeft niemand zich gemeld", aldus juridisch mede werker Ton Wildenburg van de ANWB. De ongelukjes in de bussluis gebeurden kort na de afsluiting van de Haagsche Schouwbrug. De gemeente stelde daarop de Stevensbrug open voor alle ver keer en zette borden neer om €en omleidingsroute duidelijk te maken. Enkele automobilis ten negeerden de verbodsbor den en kwamen terecht in de bussluis waardoor de onderkant van de auto (ernstig) werd be schadigd. Een enkeling ver klaarde misleid te zijn omdat hij Congres over Indische Nederlanders leiden/den haag De repatriëring van Indische Nederlanders is het onderwerp van een tweedaags congres dat deze week in Leiden en Den Haag wordt gehouden. In het Leidse academiegebouw wordt morgen een serie van 16 voor drachten gehouden, waarna donderdag op het Haagse Ma lieveld een populair programma volgt. De Leidse universiteit or ganiseert sedert 1989 elk jaar een studiedag over Indische Nederlanders. Veel van deze mensen wer den in de jaren 1946-1964 ge dwongen Indonesië te verlaten, het land waar ze geboren ên ge togen waren. Tijdens een persconferentie in Den Haag werd vanmiddag het boek 'Sporen van een In disch verleden (1600-1942)' ge presenteerd. Sfeer (1) Wie kaatst kan de bal verwach ten. Vier jonge politie-agenten, net in dienst aan de Leidse Lan gegracht, mochten gisteren 'ter introductie' van hun baas eens kijken hoe het er bij het Leidse kantongerecht aan toegaat. Rechter Morshuis vroeg in de pauze wie ze waren. „Zo. En wat vond u er dan van?" „Nou, u trekt de betrouwbaarheid van de agent bij een proces-verbaal soms wel erg in twijfel", waagde een van de agenten het er op. Morshuis werd er niet warm of koud van. „Een commissaris van de rijkspolitie heeft een tijd terug ook kritiek op het proces verbaal geuit, dus die is be kend", klonk het. „U moet be denken dat u die dingen niet rustig aan een bureau schrijft, maar op de weg of in de auto." En dat kan dan heel makkelijk onzorgvuldig gebeuren, zo las Morshuis ze de les. „Begrijp me goed. Ik twijfel niet aan de waarheidslievendheid van de verbalisant. Maar soms is er een groot verschil tussen de lezing van de verdachte en die van het proces-verbaal. En dan kun je altijd beter een schuldige vrijspreken dan een onschuldige veroordelen, van die maatstaf gaan wij hier zo'n beetje uit. Heeft u nog andere opmerkingen?" Nee, die had den ze natuurlijk niet meer. Opvoeder Morshuis als de mil de kampioen van de arme ver dachte. Binnen het kantonge recht horen we regelmatig an dere geluiden. De verslagleg ging van oom agent is er vooraf werd gegaan door een vrachtwagen die de sluis wel onbeschadigd wist te passeren. Wildenburg is ervan over tuigd dat de gedupeerden een goede kans maken door de rechter in het gelijk te worden gesteld. Hij baseert zich daarbij op aan arrest van de Hoge Raad uit april over een soortgelijke zaak in de gemeente Diemen waarbij de gemeente mede schuldig werd geacht. Wildenburg: „Een boete bij een verkeersovertreding is op z'n plaats. Maar door de schade is de automobilist onevenredig getroffen terwijl het de vraag is of de gemeente voldoende maatregelen heeft genomen om die te voorkomen." Daarbij moet de gemeente er volgens hem vanuit gaan dat de maatre gelen ook voor de 'domme of minder alerte' automobilist af doende zijn. Zelf denkt hij aan het plaatsen van een verkeers licht of een slagboom bij dit soort verkeerssituaties. „Maar dat kost geld en het is natuurlijk bijzonder vandalisme-gevoe- lig." Overigens gebeurt het naar verhouding zeer weinig dat de gemeente in dit soort zaken aansprakelijk wordt gesteld. De gemeente Leiden wordt er on geveer zeven keer per jaar mee geconfronteerd. N A meestal een heilige waarheid. Maar gisteren trok die inder daad enkele malen aan het kortste eind. De lezer oordele zelve. Sfeer (2) Naïef en breedsprakig liet bij voorbeeld een Buitenkaagbe- woner gisteren weten, dat hem niets bekend was van de over treding die hij maart vorig jaar zou hebben begaan. Hij had zoals tientallen de fameuze doorgetrokken streep Over schreden van de Leidse Chur- chilllaan. „Maar ik ben daar nooit aange houden, ik wist helemaal niet waar die Churchilllaan was, je hebt als je rijdt toch geen tijd om de straatnaamborden te le zen? Sterker nog, ik weet nog steeds niet waar het is. Al is het mogelijk, dat ik er ooit ben ge weest. Kan best. Ik heb er nog twee keer met het bureau over gebeld. Waarom is men mij tij dens de overtreding niet achter na gekomen?", zo verwonderde de buitenman zich in een lang betoog over de overtreding. Hem was ook niet bekend dat die Churchillaan zeer omstre den is, omdat de ene rechter wel een boete geeft voor het overschrijden van die streep - 'had het moeten weten' - en de andere niet'onduidelijke situ atie, u komt van buiten'. Officier M. van der Bel dacht er eerst toch anders over. De man was volgens de papieren in overtreding geweest en moest G E R E C H daarvoor de oude boete van 110 gulden betalen. Maar gebrek aan voorkennis - 'nee, nooit wat over die laan ge lezen' - hielp de Kaagbewoner. Want al was rechter Morshuis het niet met die soepele vrij spraak van een tijd terug eens, hij vond dat er wat voor het ver haal van de man was te zeggen. Die kreeg immers pas na vier maanden bij verrassing een proces-verbaal thuisgestuurd, waarna twee keer een accept girokaart volgde. Morshuis combineerde 's mans oprechte onwetendheid over de situatie met de lakse wijze, waarop die de papieren thuis had gekregen. T „Schuldig zonder straf. Sfeer (3) Of de politie het in een andere zaak straks wel wint, staat nog te bezien. Een agent had gecon stateerd dat een man van mid delbare leeftijd vorig jaar febru ari niet voor rood was gestopt op de kruising Haagweg/Dr. Le- lylaan in Leiden. De man, die niet ter plekke was aangehouden, maar later door de post werd verrast, ontkende. „Ik reed over de stopstreep ter wijl het licht op groen stond, maar daarna kwam het verkeer plotseling vast te zitten. Ik kon niet meer voor of achteruit." Het licht was weer op rood ge sprongen. „En toch stond ik er toen nog drie meter voor het verkeerslicht", aldus de stellige automobilist. „Kwam u vaak op dat punt?" „Ja, heel vaak". „Maar hoe weet u dan nog zo precies dat u op die dag zo reed. Ik weet al niet meer wat ik zelf in februari van dit jaar op de weg deed", vroeg Morshuis. „Nou, precies weet ik het ook niet meer, maar de keer dat het gebeurde zag ik een politiewa gen langs de kant van de weg staan. En mijn vrouw was er bij." Nee, aan geheugenverlies leed hij niet, niet eens aan een selectief geheugen. „Dan zit er maar een ding op", oordeelde de rechter met een blik op de officier. „We houden de zaak aan en laten de agent getuigen, want de twee lezingen wijken enorm af. Als u voor rood stond, omdat u niet verder kon, heeft u niet eens een overtreding be gaan." Sfeer (4) Maar soms hebben politie èn rechter het makkelijk. „Heeft u de overtreding gepleegd?" „Ja, hoor, ik reed gewoon met de meute mee, ik heb geen ex cuus", zei de met blauwe vrije- tijds bretels ingesnoerde man, die anderhalf jaar geleden vijf tien kilometer te hard reed op de Voorschoterweg. „Waarom komt u dan hier?" „Nou, ik wil de een keertje sfeer proeven." De officier deed of haar neus bloedde. „Ik zal er rekening mee houden dat u met het ver keer meereed." En ze eiste het bedrag dat de man al had moe ten betalen toen de accept-giro- kaart binnenkwam: 110 gulden. Zo werken we die overbelasting van het kantongerecht natuur lijk nooit weg als sfeerproevers er zo makkelijk vanaf komen. „Nou, dit uitje kost u dan maar 30 gulden", lachte Morshuis, want normaal worden dit soort boetes tijdens de zitting met een paar tientjes extra ver hoogd. „Er is nog een mogelijk heid om in hoger beroep te gaan, dan kunt u daar ook..." En weg was de man, vast nog op zijn vrije dag ook. Had-ie ook zo wel een kijkje kunnen nemen op Rapenburg 119. Die agenten kwamen toch oorspronkelijk ook zomaar even 'sfeer proe ven'? EM1EL FANGMANN Bingo in Groenoord leiden n buurthuis Groenoord (Pas teurstraat 23) wordt woensdag avond 17 juni een bingo gehou den. De aanvang is 20.00 uur. De stemming na de wedstrijd tegen het GOS is gelaten. Di rect bij thuis komst gaat Eu rosport aan om nog eens goed te zien of Mar co van Basten buitenspel stond toen hij scoorde en wel ke kansen zijn gemist. Ieder een weet wat de 0-0 van deze wedstrijd be tekent. Komende donderdag moet Duitsland waarschijnlijk worden verslagen om zeker te zijn van een plekje in de kruis finales. En of de stemming er dan ook zo inzit als vandaag? Vanwege het late tijdstip van de wedstrijd hebben we ruim schoots de tijd om ons vooraf even in het feestgewoel rondom het Ullevistadion te storten. Wie dacht dat de stemming na de wedstrijd te gen Schotland niet - kon wor den geëvenaard, krijgt onge lijk. Heel Göteborg lijkt wel oranje. Overal is muziek, overal zijn Nederlanders en ie dereen zingt en danst. Weer eist de rood-wit-blauw-oranje Zeehosbrigade de nodige aan dacht op. De feestende sup porters maken ruim baan voor de rolstoelers, die vaak worden gefotografeerd. Tussen de feestvierders zijn (alweer) een paar bekende Nederlanders te ontwaren. Bij één van de ter rassen klonteren wel erg veel oranjesupporters samen. Te midden van al het gespring en gezang valt daar Ajax-trainer Louis van Gaal te bespeuren. Hij laat zich even de aandacht welgevallen en dan trekt de stoet weer verder. Een beetje op tijd trekt de Zeehosbrigade dwars door het carnaval heen richting sta- AGENDA DINSDAG 16 JUNI Leiden Fiets-avondvierdaagse over 15 of 30 km, start vanaf sportpark De Bult. Roomburgerweg, tussen 18.30 en 22.00 uur. Sjoelen bij speeltuinvereniging Ste venshof. C. van Bruggepad 2. aan vang 20.00 uur, Noordwijk Zwemvierdaagse over 250 of 500 meter, Bollenbad, Nieuwe Zeeweg, starttijd vanaf 16.00 uur. Concert door fanfarekorps Excelsior en harmoniekapel St. Cecilia, Vuurto renplein, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 17 JUNI Katwijk Zomeravondzang, mmvChr. Gemeng. Zangver. Immanuel olv Bert Moll, Ou de Kerk, Boulevard, aanvang 19.50 Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van dion. Voor ons loopt een lan ge, wat gezette man met een opvallende bos blonde krullen. Hel is Gordon. Natuurlijk zet ten we het on middellijk op een zingen. „Kon ik maar even naast je staan", geven we hem een hint. Dat be grijpt hij gelukkig en even later staat de hele Zeehosclub op de foto met Gordon in het mid den. In het stadion zitten we weer ere-loge met de rolstoe len. Op de tribunes lijkt nu ie dereen wel oranje te zijn. Het is echt bal! We hossen door 'ons' vak heen en zingen en waven met de menigte mee. Het lijkt wel of iedereen het gevoel heeft dat het gaat ge beuren. Zeker als blijkt dat Duitsland Schotland met 2-0 heeft verslagen, bereiken de verwachtingen een hoogte punt. Slopend is zo'n wed strijd dan. Al die gemiste kan sen, al die 'narrow escapes'. Als er iemand met een hart slag- of een bloeddrukmeter was rondgegaan, had hij vast heel wat verhoging geconsta teerd. Maar het blijft 0-0 en het lijkt of Nederlanders daar nog slechter tegen kunnen dan de Schotten tegen hun verlies. Di rect na de wedstrijd gaan alle gedachten naar de strijd van donderdag. We zijn allemaal een klein beetje ongerust over de spanning die daarbij los zal komen. Maar voorlopig heb ben we nog twee dagen om strategieën te bepalen en de zenuwen van de wedstrijd van vandaag te laten wegebben. En dat is wel nodig ook. 10 30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur. Fiets-avondvierdaagse over 15 of 30 km, start vanaf sportpark De Bult. Roomburgerweg, tussen 18.30 en 22.00 uur. Natuurwandeling olv een IVN-natuur- gids m Polderpark Cronesteijn, start bij de waterspeelplaats over de spoor brug, om 19.30 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Zwemvierdaagse over 250 of 500 meter, Bollenbad, Nieuwe Zeeweg, starttijd vanaf 18.00 uur. Noordwijkerhout Vrij bridgen inüe Schelft, inschrijven om 19.30 uur, aanvang 19.45 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis. aanvang 19.45 uur. Eigenaar eethuis bedreigd en beroofd De 40-jarige eigenaar van een eethuis aan de Stationsweg is gister nacht beroofd van een bedrag van 6000 gulden. De man liep na sluiting van zijn zaak naar zijn auto toen twee onbekenden uit een steegje opdoken. Ze zetten de Leidenaar iets tegen het hoofd dat op een vuurwapen leek. Zo dwongen ze hem het geld af te geven. De daders zetten het op een lopen, waarna het slachtoffer eerst hevig geschrokken naar huis ging. Pas in de loop van maandag heeft hij aangifte gedaan. leiden De brandweer heeft gisteravond een 81 -ja rige Leidenaar uit een auto moeten zagen na een aanrijding op de Plesmanlaan. De man was passa gier in de wagen van een 73-jarige plaatsgenoot die een aanrijding veroorzaakte op de kruising met de Einsteinweg. Daar reed een auto, bestuurd door een 26-jarige vrouw uit Lisse, bij groen licht recht door. De Lissese botste hierbij op de auto van de bejaarde Leidenaar die, komend vanaf de Einstein weg, door rood was gereden. De auto's raakten zo beschadigd dat de bijrijder niet meer normaal uit het voertuig kon komen. Nadat de brandweer hem had bevrijd, is hij met een elleboogbreuk overge bracht naar het AZL. De chauffeurs van beide auto's bleven ongedeerd. FOTO HIELCO KUIPERS Een aantal bewoners van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk verblijft momenteel in Zweden om de poulewedstrijden van het Nederlands elftal bij te wonen. Onze verslaggeefster WILLEKE HEUKOOP heeft zich bij de groep aangesloten. Vandaag de vijfde aflevering van haar dagboek.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15