Leiden Regio Maredijkbuurt blijft woonwijk vefWft OGB Mammoetfusie in welzijnswerk SP foldert kloof tussen raad en burger dicht NEL1. teqeu, Nieuwe asfaltlaag op Breestraat Werknemers sociale werkplaats niet welkom Kantoorhouders Rapenburg vrezen autovrij centrum BOUWPLANNEN? DINSDAG 16 JUN11992 '13 redactie janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) «wim wegman «071-161417 Laag spoor 4 jt PvdA ziet mogelijk- 11 heden voor TGV over laag spoor door het Groene Hart Bussluis c De gemeente Lei- I J den voelt zich niet aansprakelijk voor de on gelukjes met de bussluis na de opening van de Ste- vensbrug leiden» janet van duk De Maredijkbuurt blijft een woonwijk. Geen enkele poli tieke partij in de gemeenteraad wil dat de huizen bij de Haarlemmertrekvaart verdwijnen. Woordvoerders van al le fracties zullen dat vanavond tijdens de gemeenteraads vergadering verklaren. Groen Links wil op papier vastleg gen dat de Maredijkbuurt een woonfunctie houdt. Of de andere fracties dit voorstel ondersteunen, was vandaag nog niet duidelijk. Veel bewoners twijfelen eraan of zij nog wel geld in hun huis moeten steken als dat over een paar jaar wordt gesloopt. De ge meenteraad wil vanavond aan deze twijfel een einde maken. Er is al overeenstemming be reikt over een initiatief-raads voorstel waarin de gemeente raad verklaart dat Groenoord een woonwijk moet blijven. De woonfunctie moet uitgangspunt zijn bij het vaststellen van een nieuw bestemmingsplan, aldus de politieke partijen. In de tekst van het voorstel, ingediend door PvdA en WD, staat nog wel een voorwaarde: er moeten voldoende Groen- oorders meedoen aan het her stelproject. Groen Links dient vanavond een amendement in om die zin eruit te krijgen. „An ders lijkt het alsof je over drie jaar heel gemakkelijk kunt zeg gen: er doen niet voldoende mensen mee, dus we slopen de wijk", legt fractiewoordvoerder J. Laurier uit. De fractie van Groen Links dient eveneens een amende- De bewoners van de Maredijk buurt hebben om een dergelijke verklaring op papier gevraagd. Vanavond bieden zij de ge meenteraad, aan het begin van de vergadering, een petitie aan waarin zij dat verzoek herhalen. Zij hopen dat een meerderheid van de raad het amendement van Groen Links vanavond steunt. „We hebben liever een schriftelijke verklaring. Het ver trouwen in de politiek is niet zo groot dat de bewoners door een mondelinge verklaring zijn ge rustgesteld". aldus P. van der Kleij van de bewonersorganisa- De buurt is ongerust sinds de presentatie van het structuur plan van de gemeente. Daarin wordt de woonfunctie van de wijken Groenoord, Maredijk en Transvaal ter discussie gesteld. In de wijk Groenoord, waar een omvangrijk herstelproject op het punt staat te beginnen, ontstond de meeste commotie. Oud-rectrix Stedelijk Gym overleden leiden Oud-rectrix dr. A. Smit van het Stedelijk Gymnasium is zaterdag op 86-jarige leeftijd in Leiden overleden. Anne Marie Marthe Smit is vanaf 1930, toen zij er lerares Frans werd, aan de school verbonden geweest. In 1958 werd Smit gevraagd om de schoolleiding op zich te nemen. Na haar pensionering in 1967 is dr. Smit nog enige jaren adviseur van de Leidse wethouder van onderwijs geweest. Smit was Officier in de Orde van Oranje- Nassau en ontving de erepenning der Gemeente Leiden. Me vrouw Smit wordt morgen op begraafplaats Rhijnhof ter aarde besteld. Tegen hoofd geschopt leiden» Een 45-jarige Leidenaar heeft gisteren bij de politie aan gifte gedaan van zware mishandeling. De man maakte in het af gelopen weekeinde wat opmerkingen tegen een man die een meisje lastigviel op de Turfmarkt; Een maat van de aangespro ken man schopte de Leidenaar hierop enkele malen tegen het hoofd. Het slachtoffer liep kaak-, oog- en gebitsletsel op. Aangifte discriminatie leiden Een 27-jarige Leidenaar van Turkse afkomst heeft giste ren aangifte gedaan van discriminatie. De man meldde zich met een groepje landgenoten bij dancing The jam aan de 2de Bin nenvestgracht. De portier zou de groep de toegang hebben ge weigerd met de mededeling dat er al genoeg vreemdelingen bin nen waren. De politie onderzoekt de zaak. ment in om de Maredijkbuurt gerust te stellen. Alle andere po litieke partijen zijn het eens met de inhoud, maar niet iedereen is ervan overtuigd dat er een aparte uitspraak op papier no dig is. „Je hoeft niet voor elk wissewasje een motie in te die nen", zegt W. Egels van D66. „We hoeven niet helemaal op de discussie over de structuur schets vooruit te lopen", aldus L. Driessen van de WD. Het is overigens niet uitgesloten dat haar fractie het amendement van Groen Links steunt. „Als we ons in de formulering kunnen vinden." CDA en PvdA vinden een mondelinge verklaring in prin cipe genoeg, maar 'het hangt af van wat de rest doet of wij een schriftelijk voorstel steunen', zegt PvdA'er P. Bordewijk. „Het is anders dan bij Groenoord, waar immers het renovatiepro ject begint", aldus Egels van D66. De SP wil zelf een motie in dienen waarin niet alleen de woonfunctie van Maredijk wordt gehandhaafd, maar ook die van Transvaal. De kans dat dit voorstel het haalt is niet zo groot. Een meerderhèid van de politieke partijen wil nog geen uitspraak doen over de wijk Transvaal bij het station, omdat onduidelijk is wat de gevolgen zijn van de spoorwegverdubbe ling voor deze wijk. Hengels gestolen Uit een opslagruimte aan de Cruquiuslaan is gisternacht een groot aantal hengels en andere hengelsportartikelen gestolen. De daders kwamen binnen door een ruit te forceren. leiden De Breestraat (tussen Mandenmakerssteegen Gange tje) krijgt deze week een nieuwe asfaltlaag. De beitels van een freesmachine hakken het boven ste laagje van het asfalt weg waarna op het ruwe oppervlak een nieuwe laag kan worden aangebracht. Het werk moet vrij dag zijn voltooid en tot die tijd is de Breestraat voor autoverkeer afgesloten. Het afgeschraapte as falt wordt opnieuw gebruikt bij de asfaltering van andere wegen. FOTO HIELCO KUIPERS Werknemers van de sociale werkplaats (De Zijl Bedrijven) zijn niet welkom op een natio naal congres over de toekomst van dit soort werkvoorzienin gen. Het Nationaal Overlegor gaan Sociale Werkvoorziening, de overkoepelende organisatie die het congres organiseert, heeft alleen directeuren en be stuurders uitgenodigd. Een ver tegenwoordiging van het perso neel uit Leiden hoeft dan ook niet te komen, zo heeft de orga nisator laten weten. Wethouder H. de la Mar (so ciale zaken), die wel mag ko men, heeft de organisatie giste ren gemeld in dat geval niet op het congres te zullen verschij nen. Hij heeft geen zin, zo schrijft hij, alleen maar over en niet met de betrokkenen te pra ten. Het congres, dat morgen in Ede wordt gehouden, gaat on der meer over het toelaten van nieuwe groepen werkzoeken den bij de sociale werkvoorzie ningen in Nederland. leiden» janet van duk Leiden moet een grote welzijnsinstelling krijgen voor onder meer het sociaal-cultu reel werk, ouderenzorg en vrijwilligerswerk. Dat is een wens van de gemeente, die wil dat in het nieuwe instituut vijf bestaande instellingen opgaan: de Stichting Welzijn, de Skil (buurthuizen), de Stichting Oude renwerk, de Vrijwilligerscentrale en het In loophuis voor (ex-)psychiatrische patiën- De vijf instellingen moeten dit jaar op pa pier zetten hoe zij nauwer willen gaan sa menwerken. De gemeente zet haast achter de besprekingen omdat de beoogde fusie geld bespaart. In 1993 moet het welzijns werk het al met een ton minder kunnen doen. Vooral een gezamenlijke boekhouding en afdeling personeelszaken levert geld op, denkt de gemeente. Een ander voordeel van een fusie is dat de doelstellingen en resulta ten van een grote instelling duidelijker zichtbaar kunnen worden gemaakt. Een mammoetinstelling werkt zakelijker en pro fessioneler, is de verwachting. Een jaar geleden lanceerde welzijnswet houder A. van Bochove al het plan om de Stichting Welzijn en de overkoepelende or ganisatie voor het buurthuiswerk, de Skil, nauw te laten samenwerken. Een argument daarvoor was dat 'twijfels' bestonden over het rendement van beide clubs: of het geld en de inspanningen van mensen wel ge noeg opleveren. Een andere gedachte ach ter de fusie was dat Leiden eigenlijk te klein is voor twee afzonderlijke instellingen, die zich gedeeltelijk met hetzelfde werk bezig houden en daardoor soms eikaars concur renten zijn. Aan de andere kant vullen de organisaties elkaar goed aan: het sterke punt van de Stichting Welzijn is beleidsont wikkeling. De Skil beschikt over een goede financiële administratie. Vanuit de politiek kwam de vraag op of behalve de Stichting Welzijn en de Skil niet meer instellingen bij de fusiebesprekingen kunnen worden betrdkken. Gekozen is nu voor gesprekken met de Stichting Ouderen werk, het Inloophuis voor (ex-)psychiatri sche patiënten en de Vrijwilligerscentrale. Motorinstructrice botst op leerling Een 27-jarige motorinstruc trice uit Voorschoten is giste ren gewond geraakt na een aanrijding met een van haar cursisten. De vrouw reed met drie leerlingen over de Dr. Lelylaan. Op de kruising met de Haagse Schouwweg twij felde een van de cursisten, een 28-jarige Voorschote naar, met oversteken. Daar rekende de instructrice niet op, waardoor ze achterop zijn motor reed. De vrouw verloor hierbij de macht over het stuur en kwam tot stil stand tegen een naderende auto, bestuurd door een 40- jarige Leidenaar. Het slacht offer is met beenletsel naar het AZL afgevoerd. leiden» wim koevoet Wanneer de gemeente de plan nen voor het autovrij maken van het centrum doorzet, wor OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cerfificaal Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken, We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «lbi AC/*_ m ruvbu Fabriek en showroom De Lasso 60, Roelolarendsveen, lel. 01713-15361 - lelelax 01713-15202 deceuninck 0 den diverse kantoren verplaatst van het Rapenburg naar kan- toorlokaties buiten de binnen stad. Dat vrezen de advocaten, deurwaarders en notarissen die momenteel aan het Rapenburg zijn gevestigd. De kantoorhouders hebben een enquête gehouden onder de be zoekers om te weten te komen hoe het staat met de bereik baarheid van het Rapenburg. Daaruit bleek dat 64 procent van de bezoekers met de auto het betreffende kantoor be zocht. De meerderheid van de klanten was tevreden over de parkeergelegenheid op en rond het Rapenburg. Daaruit wordt de conclusie getrokken dat wanneer de au to's het Rapenburg niet meer kunnen bereiken door maat regelen van de gemeente de kantoren niet meer levensvat baar zijn. Het gevolg zou zijn dat de kantoren worden ver plaatst en dat de monumentale panden bewoond gaan worden door studenten. En dat zal de panden geen goed doen, zo staat in een brief van een aantal bedrijven aan de gemeente. Hierin wordt de con clusie getrokken dat 'het monu mentale karakter van het Ra- penburg beter wordt gewaar borgd wanneer een groot aantal panden aan het Rapenburg de kantoorfunctie behoudt'. De loopruimte in de gang bij SP-fractievoorzitter Cor Vergeer is gehalveerd door de hoge sta pels SP-drukwerk. Ook de fol ders waarvan PvdA-wethouder Tj. van Rij een vieze smaak in de mond kreeg, liggen opgesta peld tot navelhoogte. In dit stencil wordt Van Rij neergezet als de woonwijken slopende wethouder, die de Leidse bevol king uit de eigen stad verjaagt. Een eindje verderop liggen de uitnodigingen klaar voor het SP-feest vanwege het tienjarig lidmaatschap van de socialisten van de Leidse gemeenteraad. De partij 'foldert' er de laatste tijd weer flink op los en heeft zich in wijken die in conflict zijn geraakt met het gemeentebe stuur duidelijk laten zien én ho ren. In de wijk Groenoord, bij de omwonenden van het kerkje aan de Rijndijk en in de flatwo ningen aan de Diamantlaan zijn de twee SP-raadsleden Vergeer en Tim van Houten geen onbe kenden meer dank zij de fol ders, bezoekjes, adviezen en concrete hulp. Het duo was er als de kippen bij in de wijk waarboven een denkbeeldige slopersbal werd gehangen en bij de parochianen die hun kerkje aan een project ontwikkelaar dreigden te verlie zen. En de flatbewoners in de Mors die klaagden over de kwa lijke stofwolk bij werkzaamhe den aan galerijhekken, werden direct geholpen door de milieu alarmdienst van de SP. Bij het gemeentelijke milieu-telefoon- nummer waren ze even tevoren door een meneer op een bandje te woord gestaan. Vergeer: „Overal waar we ac tief zijn, halen we stemmen. Dat is onze kracht maar tegelijker tijd onze zwakte. Wij zijn nog niet in de Tweede Kamer verte genwoordigd en hebben dus ook nog geen landelijke smoel. Andere partijen kunnen wel te ren op hun landelijke roem. Wij hebben onze politieke positie in SP-fractievoorzitter Cor Vergeer vent zijn folders uit. Leiden moeten verwerven door de wijken en de bedrijven in te gaan. Het publiek kijkt daardoor heel anders tegen ons aan. Het wenst een actiepartij kennelijk geen zetels in de gemeenteraad of Tweede Kamer toe. Dat zou verklaren waarom we maar twee zetels in de raad hebben, maar met onze 650 leden de op een na grootste afdeling van Leiden hebben." Van Uouten:„Wij zijn de eni ge raadsleden die zo dikwijls in de wijken zijn te vinden. De an deren hebben daar geen tijd voor. Die zitten meer in de trein van of naar Den Haag, waar ze op de ministeries werken. Het lijkt soms wel of ze door de mi nisteries in de gemeenteraad zijn neergezet. Neem D66. Die fractie stelt altijd vragen over de politie, aomdat veel Dè6'ers op het ministerie van binnenland se zaken werken." Vergeer: „De SP en de andere partijen verschillen verder door de mensen die ze trekken. De SP trekt mensen die er veel vrije tijd in steken, bereid zijn vrije dagen op te nemen voor de par tij. SP-raadsleden storten hun vergoedingen in de partijkas. Werken voor de SP is vrijwilli gerswerk. Als je uit bent op een carrière, ben je bij de SP aan het verkeerde adres. SP'ers werken vanuit idealisme aan hun partij. Daardoor is de organsatie zo hecht. Het is nu elf uur. Als ik wil is over een uur heel Groen- FOTO ELLEN MARTENS oord weer befolderd met het nieuws dat de wijk blijft be staan. Ik beschik over een lijst met 200 mensen die inzetbaar zijn voor verspreiding van druk werk en ander partijwerk. Tij dens het bezorgen, ontmoeten ze bewoners, met wie ze in ge sprek raken. Door dit netwerk weet de SP vaak als eerste dat er iets aan de hand is in een buurt." In de gemeenteraad wordt over de SP nog altijd schamper- tjes gedaan en als de fractie ge lijk heeft, krijgt ze het niet, stelt Vergeer. Actueel voorbeeld is het initiatiefvoorstel van de SP over Groenoord. Toen Van Houten dit voorstel aankondig de, leek de SP de enige te zijn die Groenoord z'n functie van woonwijk wilde garanderen. Ve le v/eken later kwamen PvdA en WD met eigen, vrijwel identie ke, voorstellen. „Een amende- mentje op ons voorstel had ook gemakkelijk gekund Vergeer en Van Houten gaan er niet gebukt onder. „Het raadswerk is geen doel op zich, het is slechts één aspect. Dat zou anders zijn als de gemeen teraad een afspiegeling zou zijn van wat er in de stad gebeurt. Maar ook in Leiden is de verwij dering tussen bestuurders en burgers enorm." Het actuele bewijs is volgens de twee de commotie over de nota 'Op zoek naar speelruim te', waarin de toekomst van Lei den wordt geschetst. Vergeer: „Groenoord en de Maredijk buurt zijn in' rep en roer geraakt door de berichten over sloop. Wethouder Van Rij kan praten tot hij een ons weegt, nog tien keer wijkbezoeken afleggen en de kranten de schuld geven van de onrust, de mensen geloven gewoon niet dat er niets achter zit. Van een vertrouwensband is dan ook geen sprake." De SP wordt dikwijls verwe ten dat ze de suggestie in stand houden dat er meer achter zit en garen spint bij het ontbreken van zo'n vertrouwensband. Ver geer: „Maar er zit ook meer achter, namelijk dat de greep van project-ontwikkelaars op de stad steeds groter wordt. Dat is een heel slechte zaak omdat in een stad die project-ontwikke laars maken, geen democratie meer is en niets kan worden ge controleerd. Zo'n ontwikkeling moet je keren. In plaats dat Van Rij zich daar nu druk om maakt, stelt hij de SP in een kwaad dag licht"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13