Lotti van der Gaag zo Co als maar zijn kan Zeer geslaagd feestconcert Cultuur Kunst LoTTi'Sjl Vaart en enthousiasme maken dansen boeiend 'Windkracht 10': zweep moet erover Ingreep subsidies podiumkunsten verzacht Eenvoud siert The Scene 'MAANDAG 15 JUN11992 CfES VAN HOORE ANNEMiEK RU>CRO« f< Parijse tentoonstelling op maat voor Rotterdamse expositie recensie hans gertsen fxpositie: Lotti van der Gaag Tekeningen, ichilderijen en sculpturen Tot en met 12 uli 1992. In Institut Néerlandais, 121 Rue Je Lille, 75007 Panjs. De tentoonstelling is Jagelijks, behalve op maandagen, ge- jpendvan 13 00 uur tot 19.00 uur. L'enfant marcheur', houtskooltekening uit 1952 van Lotti van der Gaag. beeldende kunst dat is 8ee" t0eval' want l0"' leefde en werkte eind jaren veertig, begin jaren vijftig sa men met de nu zo gevierde kunstenaars in het roemruchte voormalige huidenpakhuis in de Rue Santeuil in Parijs. De sculpturen die ze in die periode maakte en ook haar tekeningen en schilderijen uit de jaren vijf tig en zestig, zijn zo 'Cobra' als het maar zijn kan. Maar terwijl de mannen al snel hun weg vonden naar de grote galeries en een prominente plaats kre gen toegewezen in de kunstge schiedenis, bleef het met Lotti altijd een beetje kwakkelen. Pas nu, veertig jaar later lijkt ze defi nitief erkenning te krijgen als 'de beeldhouwster van Cobra'. De kunsthistorica Willemijn Stokvis die in de jaren zeventig het standaardwerk over de naoorloogse rebelse beweging in de kunst schreef, heeft daar toe in 1990 de aanzet gegeven. In het nawoord bij de vierde druk van haar boek 'Cobra. Ge- jcheppen is één ding. Jezelf als cunstenaar en je werk verkopen s iets heel anders. De nu 67-ja- ige schilderes en beeldhouw- »ter Lotti van der Gaag weet daar alles van. De afwisselend in Parijs en Den Haag wonende en werken de kunstenares heeft de afgelo pen halve eeuw een indrukwek- cend en veelzijdig oeuvre ge schapen. Fascinerende en soms pizar aandoende sculpturen, te keningen en schilderijen. Werk dat nauw verwant is aan dat van nmiddels wereldberoemde en steenrijke Cobra-kunstenaars als Appel en Corneille. Rembrandt terug in Rijksmuseum amsterdam De schilderijen van Rembrandt, die het Rijksmuse um in Amsterdam voor detentoonstelling 'Rembrandt, de Meester en zijn Werkplaats' aan dé National Gallery in Londen had uitgeleend, zijn terug. Onder de teruggekeerde doeken bevindt zich onder meer 'De Staalmeesters'. De tentoonmstelling met werk van Rembrandt, die in Berlijn, Amsterdam en Londen was te zien, trok in totaal bijna 1 miljoen mensen. In Nederland zagen 400.000 bezoekers de tentoonstelling. Europese prijs voor Nederlandse film brussel De documentaire 'De Ontkenning' van de Nederlandse cineast Tom Verheul beeft het eerste Europese festival Psy '92, voor films over geestelijke gezondheidszorg, gewonnen. De do cumentaire geeft een portret van een vrouw met een meerder- voudige persoonlijkheidsstoornis (MPS). Er waren 230 films en videoprogramma's uit heel Europa ingezonden. Prijswinnaars Kunstbende utrecht» In Utrecht zijn afgelopen zaterdag de zeven eerste prijswinnaars van de landelijke wedstrijd Kunstbende bekend geworden. De Kunstbende is een manifestatie waaraan bijna zesduizend jongeren van 14 tot en met 18 jaar hebben meegedaan uit het hele land. In de categorie dans werd de eerste prijs gewonnen door de groep RAM uit Flevoland. De categorie muziek gaf Leo- nieke Vermeer uit Utrecht als eerste te zien. Yvo de Ruiter uit Rotterdam won de categorie taal en Robert Voges uit Amster dam de categorie ontwerpen. In de categorie theater won de groep Kopje Thee uit Gelderland. Saskia de Feyter uit Zeeland won in de categorie fotografie en in de laatste categorie, waarbij alles mocht, wonnen Lidwine Spoormans en Petra de Krom uit Noord-Brabant. schiedenis, voorspel en beteke nis van een beweging in de kunst van na de Tweede We reldoorlog' erkent Stokvis rui terlijk zich enorm vergist te hebben door Lotti van der Gaag niet al veel eerder tot de bewe ging te rekenen. „Een onver geeflijke omissie", aldus Stok- Volwaardig De reden dat Lotti's rol binnen Cobra zo lang obscuur is geble ven, heeft volgens Stokvis ener zijds te maken met haar eigen onzekerheid, maar vooral met de egocentriciteit van haar voormalige huisgenoten. Ze waardeerden Lotti als vrouw (ze heeft met diverse Cobra-kun stenaars een relatie gehad) en als beeldhouwer, maar sloten haar consequent buiten bij ge zamenlijke exposities. Een hou ding die de Cobra-expert 'bui tengewoon onsportief noemt. Dat Lotti van der Gaag niet al- 'Zet Stelling van Amsterdam op wereld monumentenlijst' amsterdam «anp Gedeputeerde Staten van Noord-Holland willen dat mi nister D'Ancona van cultuur de zogenoemde Stelling van Am sterdam voordraagt voor plaat sing op de World Heritage List. Deze lijst van uitzonderlijke monumenten in de wereld wordt opgesteld door de Unes co. Ook het Cruquiusgemaal prijkt op die lijst. De Stelling van Amsterdam is de voormalige kringstelling van de permanente verdedigings- bouw rond de hoofdstad. Het gold in de vorige eeuw als de modernste en de grootste in Eu ropa. Een bijzonderheid was dat de stelling de mogelijkheid bood delen van het land onder water te zetten, waardoor een vijandelijke opmars kon worden geremd. De Stelling bestaat on der meer uit wallen, duikers, forten, grenspalen, kruitmaga zijnen, sluizen en boerderijen. L Minister D'Ancona besluit mogelijk in het najaar welke monumenten worden voorge dragen. leer, volwaardig lid van de Co bra-groep en een verdienstelijk beeldhouwer WAS, maar ook als schilder en tekenaar haar spo ren verdienD heeft, wordt dui delijk tijdens een expositie die momenteel in het Institut Néer landais in Parijs plaats vindt. De expositie bestaat uit een zeventigtal werken. Naast een beperkt aantal sculpturen zijn in de fraaie expositieruimte van het Institut enkele tientallen te keningen en schilderijen uit de vijftiger en zestiger jaren te zien. De tentoonstelling is ingericht door conservator Piet de Jonge van het Rotterdamse museum Boymans-van Beuningen dat in het bezit is van een belangrijke collectie tekeningen en schet sen van Lotti. Veel van het werk is nog nooit eerder tentoonge steld. Wie achtereenvolgens de te keningen, schilderijen en sculp turen van Lotti van der Gaag bekijkt, ontdekt een aantal op- Lotti van der Gaag in haar atelier nooit samen met Appel en Corneille op expositie. vallende constanten. Net als in haar sculpturen, die lijken te re fereren aan een bizarre sprook jeswereld, aan het universum van Tolkien, zit er in haar teké- ningen en schilderijen heel veel leegte, ruimte of wit. Een duide lijke invloed van de opleiding die ze in Parijs bij Zadkine volg de. Wat er niet staat, wat weg gelaten is, is net zo wezenlijk als hetgeen er wel te zien is. Het geeft diepte, een extra dimensie aan haar werk. Of, zoals de dichter Bert Schierbeek het stelt in een speciaal voor de gelegen heid uitgegeven boekje over Lotti's tekeningen: „Het is zoals ip een tekst: ook het wit moet gelezen worden. In Lotti's teke ningen zit veel wit. Het wit, de leegte, houdt de vorm heel." Wie Lotti's werk wil zien, hoeft overigens niet speciaal daartoe een reis naar Parijs te ondernemen. De Cobra-beeld houwster krijgt dit najaar een grote overzichtstentoonstelling in het Rotterdamse museum Boymans-van Beuningen. De Parijse expositie is daartoe slechts de opmaat. Maar wel een heel aardige opmaat. dans recensie maarten baanders Voorstelling: 'Dans, Pinokkio dans'. Leerlingenuitvoenng Kreatief Danscentrum Leiderdorp o I v Margnet de Jong Gezien 14/6 Leidse Schouwburg, Leiden Het nieuwe programma van de leerlingen van het Kreatief Danscentrum uit Leider dorp ging over Pinokkio, de houten harle kijn die tot leven komt, avonturen beleeft, ondeugende dingen doet en ten slotte een echt jongetje wordt. Het is een feestelijke voorstelling met veel humor en afwisseling geworden, met prachtige kostuums en de cors. Er kwamen veel groepsdansen in voor, zoals het leven op het dorpsplein met volks- dansachtige elementen: een marionetten theater, uitgebeeld door de kleinste deelne mers, die eerst slap op het toneel lagen, maar door de poppenspeelster tot grappige, krioelende dansjes opgewekt werden. In het 'Land van Altijd Pret', waar Pinokkio in ver zeild raakte, werden in ontspannen sfeer bruisende dansen uitgevoerd: swing, tap- dance en showdans. In de mysterieuze diepte van de zee werd suggestief gedanst met armbewegingen als traag in het water wuivende zeeplanten. Natuurlijk ging niet alles perfect gelijk, maar het enthousiasme en de vaart waarmee werd gedanst, maak ten de voorstelling van begin tot eind boei end. Er waren ook veel individuele rollen, zoals de grappige timmerman die Pinokkio maakte en niet tegen diens geplaag kon: de kat en de vos met hun lenige, gewiekste ge baren, die Pinokkio ontvoerden: de rovers, die het ook niet best met Pinokkio voorhad den en er met hun messen en onderlinge ruzies echt ruw uitzagen; de lenig en soepel dansende fee enz. De voorstelling gaf het verhaal een eigen wending: Pinokkio moest niet alleen leren bewegen, zoals de mensen, hij moest ook leren dansen. Dat lukte goed, zoals Anke v.d. Pas met veel allure uitbeeldde. Eigenlijk is dit het verhaal van de leerlingen zelf: ook zij willen leren dansen en het ideaal waar zij van dromen kwam aan het slot op het to neel. Roger lansen, een oud-leerling die in middels danst bij het Nationale Ballet, kwam voor deze voorstelling naar zijn oude school terug en danste, samen met Marieke Simons (ook uit het Nationale Ballet), enke le schitterende professionele balletfragmen ten van Pctipa (1822-1910), topchoreograaf van het klassieke Russische ballet. Het was dans met veel bravoure: magi strale draaibewegingen. fiere sprongen en spectaculair optillen, door publiek en leer lingen terecht ademloos bekeken. MUZIEK RECENSIE WILFRED SIMONS Concert FVxa Concert IV door het blazersensemble "Windkracht 10' on der le*Jmg van At Groen Werken van HCG FVme. FC Th Du bon F Krommer. C Samt-Saem en C A De bussy (de Prtae Sujte Gehoord op 14/6 in de Orangene van de Hortus Botanicus. Leiden Het laatste, vierde concert in de Leidse Hortus Boflkm stond in het teken van wind. tuinen en regen. Vooral de eerste associatie is gemakke lijk te verklaren: een blazers ensemble bestaat bij de gra tie van de 'wind' die de mu zikanten door hun instru menten laten waaien. De an dere twee associaties werden opgewekt door de aard van de gespeelde muziek. De tui nen en de regen figureerden namelijk vooral in het stuk Au Jardin. Peiitc Suite van F.C. Th. Dubois. Van alle vor men van samenspel is het blazersensemble (fluit, hobo, klarinet, hoorn en fagot) wel zo ongeveer het moeilijkste dat er bestaat. Da» komt vooral door de 'doorzichtige' klank van de instrumenten; iedere musicus moet In feite een solist zijn. In een strij kersensemble kun je nog wel eens een valse noot spelen en dan je buurman vuil aan kijken, maar in een bjazers ensemble is dat onmógelijk! Werkelijk perfect spel is in deze muziek dan ook alleen voorbehouden aan profes sionals. Windkracht 10' is een amateurensemble en daarom mogen foutjes niet al te zwaar worden aangere kend. Het ensemble opende met Preludia et Fughetta pour instruments van H G. Piemé. Het is een aaitUg stuk. alhoewel een beetje een niemandalletje. Op momen ten deed het denken aan de eerste symfonie van Proko- fief. Windkracht 10' speelde het heel onevenwichtig. Soms was het precies en al- nnd, maar soms ook leken msici maar wat voor zich uit te fluiten. Hierdoor gin gen inzetten de mist in en werden muzikale zinnen niet goed afgerond. Hiermee is eigenlijk het oordeel al gege ven, want tijdens de rest van het concert keerden dezelfde euvels geregeld terug. Au Jar din. Petite Suite van F.C.Th Dubois werd heel goed uitge voerd en de associaties met de natuur WBRten QVMtllI gend neergezet. Niet alleen tuinen 80 trgcndmpprk ook vogels en kinderstem metjes Idonkcn tussen de no ten door. Heel precies en muzikaal klonk ook het Feuillet dun Album van Saint-Saens, maar in de stuk ken van Krommer en Debus sy wist ik niet waar ik aan toe was. Sommige deeltjes wer den goed gespeeld, andere daarentegen klonken rom melig. onstimenh.mgiTHl - n soms ook een beetje vals. In elk geval bleek gistermiddag in de Hortus dat Windkracht 10' een goed ensemble u (te leden zijn tot samenspel be reid en kunnen ook solistisch opereren. Gebrek aan erva ring of techniek kan dus met de oorzaak zijn voor dit ach teloze spel. Mijn conclusie is daarom tevens een raad aan dirigente Ali Groen: dc zweep moet erover! muziek pen haag gpd Minister D'Ancona (wvc) heeft ten eerder plan om de subsidies /an 150 instellingen in de po- liumkunsten te verminderen, /erzacht. Ook is de minister be- 'eid maatregelen ter compensa te te treffen als de korting van 3e subsidie tot onoverkomelijke problemen leidt. Zij heeft daar- roor 3 miljoen gulden uitge- inkken. Dit blijkt uit een brief van de minister aan de Kamer. Onlangs naakte de bewindsvrouwe be kend dat de subsidie aan instel lingen in de podiumkunsten met vijf procent zouden worden teruggebracht. De ontbereken- de subsidiegelden moesten de instellingen zelf goedmaken door meer inkomsten te ver werven, bijvoorbeeld door de toegangsprijzen te verhogen. De subsidiebeperking bete- kende op 150 instellingen voor podiumkunsten een bezuini ging van 13 miljoen gulden bij een omzet van 320 miljoen gul den. In haar brief aan de Kamer schrijft D'Ancona nu deze in greep nog steeds redelijk te vin den. De minister erkent echter dat de maatregel voor enkele instel lingen tot schier onoverkomelij ke problemen kan leiden. In dien die niet door efficiënter werken en verlaging van kostep op te lossen zijn, is zij bereid de subsidie-irtgreep te verzachten. Daartoe zal een onderzoek wor den ingesteld. Totdat dit klaar is heeft de minister vast 3 miljoen 'gulden uitgetrokken om de ef fecten van de subsidiemaatregel her en der te compenseren. recensie monica schiks Feestconcert door het Randstedelijk Bege- leidings Orkest o I v Stephen Kavelaar en Lawrence Renes m.mv. Hanneke Kaas schieter, sopraan en Sasja Hunnego, alt. Gehoord op 13/6 in de Pieterskerk, Het Randstedelijk Begeleidings Orkest dat velen kennen als be geleidend orkest bij koorcon certen, presenteerde zichzelf af gelopen zaterdag op een feeste lijke bijeenkomst. Vrienden, do nateurs en belangstellenden hadden zich verzameld in de Pieterskerk, waar de avondzon voor een sfeervolle belichting van de hooggewelfde ruimte zorgde. Een grote verscheiden heid aan werken voor diverse bezettingen hield wel de nieuwsgierigheid van het pu bliek gaande, maar deed de programmering toch ook een beetje in de categorie 'los zand' belanden. Twee orchestrale hoogtepun ten telde het concert, waarvan Tsjaikowsky's populaire 'Capriccio Italien' een heerlijk. meeslepend slot vormde. Ge hoord vanaf mijn zitplaats hal verwege de kerk, kwamen alle afdelingen in het orkest mooi tot hun recht; géén vertraagde of dooreenlopende klanken, maar helder, lekker ritmisch spel, waar dit werk het helemaal van moet hebben. Veel indrukwekkender nog vond ik het orkest in de 'al- t-rhapsodie' van Brahms. Hier was sprake van een haast orga nische eenheid van orkest, mannenkoor en soliste. Als een bloem ontvouwde Sasja Hun nego haar klanken die zich ver hieven vanuit het geheel van het orkest. Verrassend waren de werken voor kleinere bezetting. Zo blijkt een koperkwintet met slagwerkgroep met gemak een heel symfonieorkest te kunnen vervangen als het op volume aankomt. De mars naar het schavot uit Berlioz' 'Symphonie Fantastique' was voor deze be zetting gearrangeerd, lammer genoeg zorgde de akoestiek van de kerk voor een verdoezelde klank van tuba, hoorn en trom bone. Deze lage geluiden on dernamen een onnaspeurbare zoektocht door de ruimte. Verrassing ook bij het werk voor acht celli en sopraan. Han neke Kaasschieter zong met groot gemak en duidelijk veel plezier de door Bach geïnspi reerde 'Bachianas Brasileiras' van Villa Lobos, waarbij ze ook haar jurk aan Braziliaans, zo merse sferen had aangepast. De celli liepen zo nu en dan akoes tische averij op, maar gelukkig bleef een groot deel van hun verrukkelijk spel hoorbaar. Ter ere van Hendrik Andriessen, die honderd jaar geleden geboren werd, maar vooral omdat het van die héérlijke liederen zijn, werden de 'Due Madrigali' uit gevoerd door strijkorkest en een voor deze gelegenheid samen gesteld koor. Zó enthousiast was iedereen, d.w.z. publiek, koor én orkest, dat 'Ewiva Bac- cho' herhaald werd als een toe gift nog vóór het concert hele maal afgelopen was. Een over tuigend bewijs voor een ge slaagd concert. RECENSIE HANS KEUZERS Concert The Scene. Thé Uu, rang en gitaar, Eu* van Someren. gitaar Otto Cooy- mans. toetsen. Emrf* Blom van Assendelft. bas. Jeroen Booy drums Genen 13 jum. LVC Leiden Te nen 28 juni Partcpop. Den Haag Een band zonder commercieel succes houdt het welgeteld één jaar uit in dezelfde bezetting. Aldus zanger Thé tau van the Sce ne. Hij kan het weten want gedurende het ruim tienjarig bestaan van de band zijn er nogal wat bezettingswisselingen geweest. De ommekeer kwam al een klein beetje met dc gedeeltelijk in het Nederiandfe gezongen cd HQ, Rij, Rif roei o a hel bitterende 'Rauw, tedér, hees' Vooral in België wordt de opvolger 'Blauw' een gigantische hit. Een zegetocht volgt door Vlaanderen met als uiteindelijke climax een plaats op dc play-list van Torhoul- /Werchtcr. Nederland volgt in eerste Instantie zeer schuchter, maar gaat uiteindelijk met het nieuwe album 'Open' ook volko men overstag. En dat is maar goed ook. Want wat The Scene za terdag in het LVC liet zien was van ongrkende topklasse. Zo af wisselend. innemend, sober en daarnaast zulke ongemeen hefti gc gitaaruitbarstingen. Otto Cooymans heeft onder Lau geleerd om romig ondroiromend en vooral fndroi te nha liet aanvullende keyboardspel in 'Zuster' was van zo ongekend sim- pel gehalte, maar 80 V8TM hlftMUI lUWllM m h»-t nummer (laf je daar alleen al koud van werd. Eerder op dc avond liet gitarist Eus van Somcren eenzelfde staaltje zien. 'Rigoureus' heeft al een sterke melodie, maar de manier waarop van Somcren met een enkel simpel helder gitaarioopje het geheel effectief aanvulde was van een ongelooflijke topklasse.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9