Seniorenbus Wassenaar Concurrentie nadert 'Verbieden genotmiddelen heeft geen enkele zin' Regio Leiden Minimarkt Eendenkooi wellicht uitgebreid Afrikaanse markt onder tropische temperaturen MAANDAG 15 JUNI 1992 .6 REDACTIE DICK V D SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE *071-161 Nieuwe vorm van openbaar vervoer in villadorp Er komt een nieuwe vorm van openbaar vervoer voor Wassenaarse ouderen vanaf 60 jaar. De 'seniorenbus', zoals de voorziening gaat heten, rijdt op routes die mo menteel slecht bereikbaar zijn met de bestaande busver bindingen. Dat gebeurt voorlopig alleen op werkdagen. De organisatie komt in handen van de plaatselijke Stich ting Welzijn Ouderen en de kosten worden deels gedra gen door de passagiers en deels door het gemeentebe stuur. wassenaar dick van der plas De seniorenbus richt zich met name op ouderen die normaal gesproken wel van het reguliere openbaar vervoer gebruik zou den kunnen maken, maar waar voor de afstand tot de bushalte en de plaats van bestemming te groot is. Grote delen van net uitgestrekte Wassenaar zijn voor hen momenteel niet of slechts moeilijk bereikbaar. Busverbindingen vanuit het noordelijk deel van de gemeen te en centrale voorzieningen, zoals bijvoorbeeld het winkel centrum de Langstraat, zijn bij voorbeeld zeer beperkt. Het villadorp telt relatief veel ouderen, waarvan het meren deel nog op zichzelf woont. Een speciale werkgroep met ver tegenwoordigers van de oude- renorganisaties en het gemeen tebestuur noemt het 'mobiel Inbraken in gezondheidscentra voorschoten «Uit twee Voorschotense gezondheidscentra aan de Wijngaardenlaan en de Jan Evertsenlaan is afgelopen week einde een computer gestolen. De politie vermoedt dat de daders zich vrijdag hebben laten insluiten, want er zijn geen sporen van braak gevonden. Oegstgeestse stoort inbreker oegstoeest Een 39-jarige Oegstgeestse heeft gistermiddag een inbreker in haar woning weggejaagd. De inbreker was haar huis aan de Regentesselaan binnengekomen dooreen ruitje naast de keukendeur in te slaan. De bewoonster lag boven te slapen, maar werd wakker van het glasgerinkel. Haar kreet 'Wie is daar?' was voldoende om de inbreker op te vlucht te laten slaan. Hersenletsel bij botsing vijf fietsers wassenaar Bij een botsing tussen vijf fietsers heeft een 32-jari- ge man uit Honselersdijk gistermiddag hersenletsel opgelopen. Op het fietspad tussen de Wassenaarseslagen Katwijk reden de twee groepjes fietsers tegen elkaar in. Vier van hen werden naar het Haage Bronovo-ziekenhuis gebracht, maar drie wielrijders mochten na onderzoek naar huis. Bij de vierde is het hersenlet sel echter zo ernstig, dat hij naar het Westeinde Ziekenhuis is overgebracht. Alcoholcontrole in Zoeterwoude zoeterwoudeBij een alcoholcontrole in Zoeterwoude en Rijne- veld hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag 15 automobilis ten een proces verbaal gekregen. In totaal werd tussen 22.00 en 5.00 uur bij 650 automobilisten gecontroleerd of ze onder in vloed reden. Wassenaarder verliest rijbewijs wassenaar Een 59-jarige Wassenaarder heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn rijbewijs moeten inleveren. De man had op het kruispunt tussen de Landscheidingsweg en de Buurtweg geen voorrang gegeven aan een 50-jarige Leidenaar. Een botsing was het gevolg, maar de Wassenaarder reed door. Doordat de Leidenaar het kenteken had genoteerd, kon de man worden achterhaald. Uit een ademtest bleek dat de man meer dan 1,5 promille alcohol in zijn bloed had. De officier van justitie heslist vandaag of hij zijn rijbewijs terug krijgt. Caravan gestolen van Weipoortseweg zoeterwoude Een caravan die te koop stond aan de Weipoort seweg in Zoeterwoude is afgelopen nacht gestolen. De caravan had een nieuwwaarde van 22.000 gulden. De politie vermoedt dat de dader de caravan gewoon aan zijn eigen trekhaak heeft bevestigd. Portier Duinrell ontwapent jongen wassenaar De portier van het Wassenaarse attractiepark Duin rell heeft vrijdagavond een 18-jarige Hagenaar ontwapend en opgepakt. De jongen probeerde 's nachts zonder toegangspapie ren Duinrell in te komen, maar werd tegengehouden door de 29-jarige portier uit Leidschendam. De jongen wilden naar zijn binnenzak grijpen, maar werd overmand door de portier. Uit de binnenzak haalde die een geladen vuurwapen. De 1 lagenaar wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Warmonders kampioen rock roll WARMOND De Warmonders Henk en Jac queline Barends hebben het af gelopen weekeinde hun natio nale titel acrobatisch rock roll geprolongeerd. In een sfeervolle Ahoy-hn! waren de broer en zus alle concurrenten te sterk af. In feite behaalde het duo zelfs vier titels: als lid van de formatie Rockbusters uit Badhoevedorp werden ze eveneens nationaal kampioen en verder eindigden z.e zowel individueel als als team op de eerste plaats in het Grand Prix-circuit dat hot afge lopen jaar werd afgewerkt. De Warmonders komen door hun uitstekende prestaties de ko mende periode ook weer uit in de wedstrijden voor het Euro pees- en het wereldkampioen schap. Henk (22) en Jacqueline (25) zijn al negen jaar bezig met acrobatisch rock roll-dansen. In f991 werden ze voor het eerst nummer één in de top (A) klass'- blijven' voor deze mensen een belangrijke voorwaarde om hun zelfstandig te houden. Wasse naar kent overigens al twee or ganisaties die zich bezighouden met het vervoer van ouderen en minder-validen. Zo verzorgt de BIJBUS ritten voor mensen die invalide of slecht ter been zijn en regelt WAMIVA de ritten voor partners en familieleden van patiënten die in verpleegte huizen verblijven. Ook organi seert WAMIVA rolstoelvervoer. Passagiers Het nieuwe vervoersproject richt zicht op een veel bredere groep van ouderen. Er wordt daarbij gebruik gemaakt van een busje dat wordt geleasd van een plaatselijke ondernemer. Passagiers die gebruik willen maken van de voorziening krij gen voor een tientje een bus pasje (geldig voor een jaar), waarmee strippenkaarten kun nen worden gekocht. De prijs voor een rit bedraagt 1,25 gul den. De organiserende werk groep verwacht dat er in het eerste jaar 350 pasjes worden afgegeven en er zo'n 5000 ritten worden gemaakt. De passagiers moeten van te voren reserveren. In de och tenduren kunnen zij bellen naar een meldpunt, waar vervolgens de route voor die dag wordt uit gestippeld. De bus maakt "ge bruik van een aantal vaste hal teplaatsen. Het project heeft inmiddels het groene licht gekregen van het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders, maar moet nog wel door de ge meenteraad worden goedge keurd. zoeterwoude De mini-markt bij de Zoeter- woudse Eendenkooi wordt wel licht uitgebreid. De markt telt nu vijf kramen met zuivelpro- dukten, gevogelte, bloemen, groente en vis en toont volgens de gemeente 'levensvatbaar heid'. Het gemeentebestuur heeft aan het Hoofdbedrijf schap voor de Detailhandel ad vies gevraagd over de uitbrei ding van de markt. Zoeterwoude heeft een kijkje over de gemeentegrens geno men om te weten te komen of een mini-markt niet ten koste gaat van de plaatselijke mid denstand. Leimuiden kent sinds vijf jaar een dergelijke week markt, die daar 30 kramen telt. Hoewel de winkeliers daar eerst tegen een kleine markt waren, is na overleg toch een compromis bereikt. De broodkoopman en de plaatselijke bakker stemmen de prijzen bijvoorbeeld op el kaar af en de winkels zijn tij dens de markturen gewoon ge opend. „Een bewijs van goede samenwerking", oordeelt Zoe terwoude. warmond Zelfs de zon werkte afgelopen za terdag mee om de viering van tien jaar Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Warmond tot een succes te maken. Onder bijna tropi sche temperaturen werd op het pleintje bij de pomp een Afrikaanse zomermarkt gehouden, waar het de hele dag gezellig druk was bij de kraampjes met kunstvoorwerpen en de de monstraties van allerlei ambachten uit de Derde Wereld. De meeste belangstelling ging, vooral van de vrouwelijke bezoekers, uit naar de stand houdster die de orginele Afrikaanse vlecht in het kapsel vlocht. Warmonds burgemeester G.W. van der Wei-Markerink liet zich bij wij ze van openingshandeling als eerste een dun ne staart in het haar aanmeten. Ambachtslie den, naar het dorp gehaald via de Rotterdam se Stichting African Center, lieten verder on der meer zien hoe het weven in Nigeria toe gaat, hoe kalebassen worden beschilderd en hoe een pottenbakker in de Derde Wereld werkt. De tiende prestatieloop van de stichting ontwikkelingssamenwerking werd de dvond daarvoor afgewerkt. Onder het motto 'War mond loopt (zich) warm voor Burkina Faso' gingen 124 deelnemers van start voor een tocht van respectievelijk vijf en elf kilometer. Voor de estafetteloop voor basisscholen werd door 120 leerlingen ingeschreven. De Katwij- ker Jan Knetsch behaalde uiteindelijk bij de i de overwinning op de langste af stand en bij de vrouwen was dat de War- mondse Heieen Haverkort. Bij de vijf kilome ter kwamen de plaatselijke lopers Gert-Jan Fase en Femke Schoo als eerste over de streep. Het startschot voor de prestatieloop werd gelost door medewerker Oua Dra Ogo van de ambassade van Burkina Faso, die de ambas- seur van dit land bij deze gelegenheid ver ving. Na afloop was er nog een optreden van de Afrikaanse muziekgroep Langji Susu Susu, maar toen stonden de meeste lopers al thuis onder de douche. FOTO HIELCO KUIPERS duin- en bollenstreek» conny smits Een groepje brugklassers staat stiekem te roken in de fietsen- kelder. Tijdens een alcohol-vrij feestje van de onderbouw blijkt dat de cola van sommige leer lingen een scheut rum bevat. De tijdens de werkweek zo gla zig kijkende leerlingen blijken hasj te hebben gerookt. Zo maar wat incidenten die op de gemiddelde school voor voort gezet onderwijs weieens aan de orde zouden kunnen komen. Het zijn voorbeelden van ge drag van jongeren die uitprobe ren waar hun grenzen liggen. >m ze daarbij te helpen, Dr te zorgen dat het ge- an genotmiddelen niet Juist c bruik v; problematisch wordt, is de GGD Duin- en Bollenstreek bezig met een proefproject voor de acht tien scholen voor voortgezet onderwijs in de Duin- en Bol lenstreek. Onder het motto 'De gezonde school en genotmidde len' wordt aandacht besteed aan riskant experimenteerge drag met in eerste instantie ta bak, alcohol en cannabis (soft drugs). Ook verslaving aan hard-drugs of gokken kunnen echter aan de orde komen. Inmiddels hebben alle scho len in de Duin- en Bollenstreek een brief van de GGD gekregen waarin hen wordt gevraagd ac tief mee te werken aan het pro ject. In het eerste jaar, dat met het nieuwe schoolseizoen in september begint, kunnen zes scholen deelnemen. De ande ren zouden in de twee daarop volgende jaren aan de beurt ko- Aanleiding voor het project is volgens sociaal-verpleegkundi ge Suzan Koeman het weer toe nemende gebruik van genot middelen onder jongeren. „Ro ken bijvoorbeeld, leek een paar jaar steeds minder te worden gedaan, maar de laatste tijd zie je weer steeds meer jongeren naar de tabak grijpen." Ze ge looft niet dat het gebruik van genotmiddelen onder jongeren in de Duin- en Bollenstreek ho ger ligt dan het gemiddelde. „Maar ook niet lager. En de op vang van die jongeren gebeurt nu volstrekt willekeurig. Die is totaal afhankelijk van de leer kracht. En niet alle docenten weten hoe ze met deze proble matiek om moeten gaan." Scholen die deelnemen aan de proef krijgen vijf boekjes die zijn ontwikkeld door het Neder landse Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD), initiatiefnemer van het landelijke project. Be doeling is dat er in de eerste klas drie lessen worden besteed aan het onderwerp tabak, in de tweede klas drie lessen aan al cohol en in de derde of vierde klas drie lessen aan hasj en ma rihuana. Daarnaast moeten ver slavingsproblemen van leerlin gen eerder worden gesigna leerd. Tenslotte zou elke school een reglement moeten opstel len met betrekking tot het ge bruik van alle genotmiddelen. Volgens Koeman is het bij dit project duidelijk niet de bedoe ling dat jongeren wordt verbo den of ontraden om genotmid delen te gebruiken. „Het is veel belangrijker dat mensen leren verstandig met de middelen om te gaan. Op zo'n manier dat het geen probleem wordt. Verbie den heeft immers geen enkele zin. We praten over een leef tijdsgroep die allerlei dingen wil uitproberen." Het Beroepencollege Rijn mond in Katwijk is een van de scholen uit de Duin- en Bollen streek die nu al kenbaar hebben gemaakt mee te willen doen aan het project van de GGD. Decaan G. Vallenduuk is in elk geval erg enthousiast. „Natuur lijk kunnen we pas achteraf zeg gen hoe het werken met de boekjes en de begeleiding door de GGD zijn bevallen. Maar voorlopig lijkt het project ons een prima hulpmiddel bij de lessen biologie en gezondheids- kunde. Natuurlijk besteden we nu ook al aandacht aan zaken als alcohol en drugs, maar de boekjes van de GGD kunnen een mooi extra hulpmiddel zijn." Volgens Vallenduuk komen er op het Beroepencollege Rijn mond geen excessen voor waar het gaat om het gebruik van ge notmiddelen. „Je ziet hier het gewone beeld. Wij kunnen hoogstens wijzen op het gevaar van tabak en alcohol." Eerste steen Leif Erikson voorschoten De eerste steen voor het nieuwe clubhuis van de waterscouting groep Leif Erikson in Voorscho len wordt een gedenksteen. Za terdagmiddag 20 juni zal wet houder M. Brcunesse (welzijn) hem plaatsen. Dat doet ze sa men met het jongste lid van de waterpadvinders, Floris Olst- hoom, om 14.00 uur. Het nieuwe clubhuis kost meer dan zes ton en is mogelijk gemaakt door subsidie van de gemeente, het ministerie van wvc, het jcugdfonds Jantje Be ton en Jongeren bouwen voor jongeren. Een oud-lid van de scouting, de architect A. van Duivendijk, heeft het nieuwe clubhuis ont worpen. Tijdens de bouw zullen ook leerlingen van de Stichting „Vakopleiding Bouwbedrijf mee helpen. De inrichting van het club huis moet I.eif Erikson zelf beta len. Daarom wil de scouting zo veel mogelijk zelf doen. Deson danks zal het interieur 30.000 gaan kosten. Loosduiner Klaas Persoon wint Westlander Zeildagen warmond» dick v Even zag het er naar uit dat de Westlander Zeildagen al voor de start van zijn favoriet waren be roofd. Titelverdediger Felix Reij- mers uit Arnhem lag vrijdag middag om vier uur nog met zijn schip 'Hendrik' in het Frie se Lemmer. Organisator Hielke Tromp al te horen gekregen dat hij er nooit in zou slagen voor het begin van de wedstrijd in Warmond te arriveren. Met de hulp van slechts een beman ningslid en door het opofferen van een nacht slaap wist Reij- mers zaterdagmorgen om acht uur zijn Westlander echter toch aan de kade van het eiland Kou- denhoorn af te meren. Een af stand die normaal gesproken twee dagen kost had hij dank zij de gunstige noordoostenwind in een dag afgelegd. Bij de races zelf was hij minder succesvol: met een ter plekke geronselde bemanning kwam hij niet ver der dan een vierde plaats. Op beide wedstrijddagen was het Klaas Persoon uit Loosdui nen die met zijn 'Antonius' de eerste plaats opeiste en ook in het totaalklassement helemadl bovenaan eindigde. Met slechts enkele minuten verschil legde de Warmondse favoriet Aad Juf fermans beslag op een eervolle tweede plaats in de A-klasse van snelle schepen. Zoon Marcel met zijn negentien jaar de jong ste schipper van de vloot en voor het eerst meezeilend met een eigen schip deed het eveneens uitstekend. Hij werd op beide dagen eerste in de B- klasse en promoveert daarmee volgend jaar automatisch naar de A-categorie. De omstandigheden voor de vloot van achttien kleine vracht vaarders waren tijdens de twee wedstrijddagen vrijwel ideaal. De hoge temperatuur maakte het verblijf op het water bijzon der plezierig en een stevige bries stond garant voor vol doende strijd onder de deelne mers. De toeschouwers aan de oever van het eiland werden ge trakteerd op mooie plaatjes van historische schepen met witte en bruine zeilen, die in een lang lint dwars door de recreatie- vaart over het water van 't Jop- pe slingerde. Felicitaties Hoewel tijdens de races door de schippers serieuze strijd werd geleverd, ging het er voor het startschot en na het strijken van de finishvlag bij de Westlander Zeildagen als altijd bijzonder gemoedelijk aan toe. De eigena ren en bemanningsleden van de historische scheepjes kennen elkaar al jaren en de concurren ten op het water zijn vrienden aan de wal. Ook tijdens de race wordt er niet met het mes op de keel ge zeild, al kan het er wel behoor lijk fanatiek aan toe gaan. „Mijn vrouw maakt deel uit van mijn bemanning", vertelt winnaar Persoon. „We zijn al dertig jaar getrouwd, maar in het heetst van de strijd wil ik haar nog weieens afsnauwen. Dat komt dan altijd wel weer goed hoor." De Loosduinse schipper heeft de Westlander Zeildagen eerder op zijn naam geschreven en ging ook bij de traditionele Tur- frace al een aantal keren als eer ste over de streep. Toch wordt de concurrentie elk jaar heviger, is zijn ervaring. „Er wordt steeds meer tijd besteed aan het pre paren en optuigen van de sche pen. Wij hebben ons schip in de afgelopen zes jaar niet gewij zigd, dus is het logisch dat de anderen dichterbij komen." De voorbereiding van Aad Juffermans schoot er dit jaar door drukke werkzaamheden wat bij in, maar hij was niette min een deelnemer waar terde ge rekening mee moest worden gehouden. „We hebben strak en goed uitgekiend gezeild", zo kijkt hij terug op de race met zijn 'Den Joppige Juffer'. De Warmonder noemt het jammer dat de race op zondag door tijd gebrek werd ingekort tot slechts één ronde. „Dat had er van mij wel eentje meer mogen zijn. We hadden de strijd met Persoon nog wel aan willen gaan." Ook zoon Marcel toonde zich dik tevreden. „We zijn op beide dagen helemaal achterin gestart en hebben ons uitstekend naar voren gewerkt." De race op zondag vond hij het zwaarst omdat de wind ('eigenlijk wat te weinig') steeds uit een andere hoek kwam. „Daardoor kwam het vooral aan op een goede tactiek." Voor Arnhemmer Felix Reij- mers waren dit waarschijnlijk zijn laatste Westlander Zeilda gen. Hij heeft zijn schip, de 'Hendrik', verkocht. Maar de deur al helemaal in het slot gooien, gaat hem toch wat te ver. „Misschien dat ik de nieu we eigenaar toch nog zo gek kan krijgen om volgend jaar weer in te schrijven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6