VS: Militairen naar Bosnië Buitenland 'Top' moet imago Bush en Jeltsin opvijzelen Kans op vrijlating van Duitse gijzelaar Honderden doden bij strijd Nagorno-Karabach 'Praktijken Maxwell al veel eerder bekend' Waar zijn ze toch mee bezig? ANC klaar voor confrontatie MAANDAG 15 JUNI 1992 moskou hans geleunse correspondent George Bush en Boris Jeltsin, twee door problemen geplaagde presidenten, spre ken elkaar morgen in het Witte Huis. Hun ontmoeting, die het predikaat 'top' nau welijks verdient, moet een succes worden. Beiden hebben dat hard nodig. Bush heeft een internationale opsteker nodig om zijn image wat op te poetsen. De Amerikaanse president krijgt in dit ver kiezingsjaar uiterst slechte rapportcijfers in de opiniepeilingen. De kiezer be schouwt Bush voorlopig niet als de ver trouwenwekkende leider, die een stagne rende economie weer nieuw leven in kan blazen. Jeltsin heeft eveneens met een ontevreden bevolking te kampen. De overgang van so cialistische plan- naar vrije-marktecono- mie resulteert in hoge prijzen en een voortgierende inflatie. N'atuurlyk heeft Jfltatal weer benadrukt dat hij niet als 'be delaar' naar Washington gaat. ..We zullen niet naar de pijpen van westerse regerin gen of het Internationaal Monetair Fonds dansen", zei hij ferm tegen Amerikaanse Niettemin zal Jeltsin zijn Amerikaanse col lega eerst en vooral uitleggen dat recente wijzigingen in de Russische leiding niet betekenen dat hervormingen worden te ruggedraaid of vertraagd. Dat krediet van 24 miljard dollar (waarvan zes miljard is uitgetrokken voor een stabiliseringsfonds om de roebel convertibel te maken) komt er namelijk alleen als Rusland zich neer legt bij de IMF-richtlijnen. Onder het motto 'zachte heelmeesters maken stinkende wonden' beveelt het IMF snelle sluiting van verlieslijdende be drijven. stringente bezuinigingen op de overheidsuitgaven en vrije prijzen over de hele linie. Als Bush gevoelig blijkt voor Jeltsins argumenten zal hij toch weinig meer dan een gebaar van goede wil kun nen maken. De Amerikaanse president kan Jeltsin toe zeggen wat hij wil. het parlement heeft het laatste woord. En dat lijkt vooralsnog niet van zin Bush te steunen in zijn voorne men Rusland te helpen met miljardenkre dieten. In een poging de sfeer zo vriende lijk mogelijk te maken, heeft Jeltsin in een brief aan Amerikaanse senatoren beves tigd dat Amerikaanse krijgsgevangenen na de Tweede Wereldoorlog in de Sovjetunie werden geïnterneerd. Jeltsins Sovjet-voor gangers hebben dat altijd ontkend. Vol gens Jeltsin gaat het om 23.000 Amerika nen, die in Duitse concentratiekampen zaten opgesloten. De brief van de Russi sche president maakt de weg vrij voor ge richte naspeuringen naar eventuele over levenden. Het staat al vast dat de top vijftien tot twintig nieuwe overeenkomsten gaat op leveren. Een van de belangrijke is een be- lastings- en investeringsregeling, die het voor Amerikaanse bedrijven makkelijker moet maken op de Russische markt te opereren. Het staat nog niet vast dat er een nieuw kern wapen verdrag komt. Zo wel Rusland als Amerika willen meer kern koppen gaat vernietigen dan in het START-verdrag was overeengekomen. De Amerikaanse minister van butenlandse zaken James Baker zei afgelopen vrijdag in Londen, dat er nog de nodige geschilpun ten zijn. Maar hij sloot niet uit dat de bei de presidenten een principe-overeen komst tekenen, waarvan de details later door experts moeten worden geregeld. Herdenking in Port Stanley Zwitsers stemmen over gevechtsvliegtuig bern De Zwitserse bevolking heeft een referendum afgedwon gen over de uitgave van omgerekend zeven miljard gulden voor de aanschaf van 34 Amerikaanse gevechtsvlieghtuigen, waartoe de regering al had besloten. In anderhalve maand had de „Groep Zwitserland zonder Wapens" de minimaal benodigde een miljoen handtekeningen bij elkaar. Het referendum zal vol gend jaar juli worden gehouden. Litouwen: Sovjet-troepen direct weg vilnius Bijna alle Litouwers willen dat de voormalige Sovjet - troepen onmiddellijk het land verlaten. Dat is de voorlopige uit slag van een referendum dat gisteren in Litouwen werd gehou den. Ruim 90 procent van de bevolking zei „ja" op de verklaring dat alle 38.000 militairen van het voormalige Sovjetleger, dat nu onder Russisch bevel staat, nog dit jaar vertrokken moet zijn uit Litouwen. China ontslaat 1,4 miljoen arbeiders Peking Dit jaar zijn reeds 1,4 miljoen Chinese arbeiders hun haan kwijtgeraakt als gevolg van reorganisaties bij verliesgeven de fabrieken die eigendom zijn van de staat. De ontslagen arbei ders maken samen één procent uit van de stedelijke beroepsbe volking. In totaal zijn er volgens het bureau meer dan tien mil joen overtollige arbeidskrachten in China en zijn er nog veel meer ontslagen nodig. Israël breekt protest met grind gaza» i let Israëlische leger heeft gisteren vanuit een helikopter ladingen grind geworpen op circa 2.000 betogende Palestijnen in de Gazastroox. Ook vuurden militairen waarschuwingsscho ten af. De Palestijnen demonstreerden bij een wegversperring, enkele honderden meters van de belangrijkste grenspost. Vol gens militaire zegsmannen trad het leger op nadat de demon stranten met stenen gooiden. Volgens ooggetuigen maakte het leger ook gebruik van traangas. Er zouden geen gewonden zijn gevallen. Lof voor Gorbatsjov in Israël telaviv» De voormalige Sovjet-president Michail Gorbatsjov is gisteren in Israël ontvangen, waarbij politici hem eer bewezen en academici hem dankten dat hij de deur voor de joodse emi gratie heeft opengezet. Joden uit de Sovjetunie begonnen eind 1989 in groten getale in Israël te arriveren nadat het Kremlin de beperkingen verzachtte en Washington quota instelde op het aantal immigranten. Onder Gorbatsjov werdén ook vorig jaar de diplomatieke betrekkingen hersteld, die waren verbroken na de oorlog in het Midden-Oosten in 1967. bayrut robert pisk THE independent Een of beide laatste westerse gijzelaars in Libanon, de Duit sers Heinrich Strübing en Tho mas Kemptner, zullen waar schijnlijk vandaag worden vrij gelaten. Dat heeft de gezant van kanselier Kohl, Berna Schmid- bauer, vandaag in Damascus te horen gekregen. De vraag is echter of de twee wel echt gijzelaars zijn geweest. Deze vraag wordt in Bayrut al gesteld sinds de ontvoering van de twee. op 16 mei 1989, be kend werd. Tenminste één van de gijzelaars, Strübing, bleek achter de eis van zijn ontvoer ders te staan: de vrijlating van twee Libanese broers die in Duitsland waren veroordeeld voor moord en ontvoering. In Bayrut twijfelt niemand er aan dat de groep die de Duitsers heeft ontvoerd, wordt geleid door Abdul-Hadi Hamadi, een oudere broer van Mohamed en Abbas en ooit vooraanstaand functionaris van de Hezbollah. Het vermoeden bestaat dat Strübing vrijwillig heeft meege werkt een zijn ontvoering. Op de video zaten de twee naast een kerstboom en dronken ge noegzaam een drankje dat ver dacht veel op champagne leek. In een foto die acht dagen ge leden werd vrijgegeven, zag de 51-jarige Strübig er echter niet gelukkig uit: mager, met een zware baard en gekleed in een onderhemd. Langdurige opslui ting kan menigeen van gedach ten doen veranderen. De be langstelling zal dan ook vooral uitgaan naar wat de gijzelaars hebben te vertellen. Offensief Azeri 's in noorden en oosten ze beschuldiging gingen Azer- bajdzjaanse legereenheden gis teren in het noorden van de en clave. in de door Armeniërs be woonde regio Sjaumian. op nieuw in de aanval. In de Georgische hoofdstad Tbilisi zijn zaterdag vier men sen gedood bij een bomaanslag, die waarschijnlijk was gericht tegen de vice-voorzitter van de regerende Staatsraad, Dzjaba loseliani. De verantwoordelijk heid voor de aanslag is nog niet „opgeëist. Maar loseliani neeft veel potentiële vijanden, zoals bijvoorbeeld aanhangers van de begin dit jaar verdreven presi dent Gamsachoerdia. Elders in Georgië doodden leden van de Georgische Nationale Garde twee Russische soldaten. moskou AFP-Rtr-PPA-AP Meer dan tweehonderd mensen zijn omgekomen bij het offen sief dat Azerhajdzjaanse troe pen vrijdag begonnen in het oosten van de Armeense encla ve Nagorno-Karabach. Dat heeft het Russische persbureau Itar Tass gisteren gemeld. Volgens Armeense leiders in de omstreden enclave zijn vijf den (loipen in tie regio M.tr dakert volledig in puin gescho ten. Ze beschuldigden de Azer hajdzjaanse luchtmacht ervan bommen met t hemit .ilien te hebben uitgestort in de regio Sjaumjanovak, een hoofdzake lijk door Armeniërs bewoond district even buiten Nagorno- Karabach. In een reactie op de- Plan Pentagon om VN-eenheden te beschermen Italianen willen doodstraf voor maffia-leden rome eelco van der linden correspondent De Amerikaanse regering overweegt militairen in te zet ten om in Bosnië-Hercegovina de VN-eenheden te be schermen. Volgens het weekblad Newsweek heeft de re- gering-Bush vorige week besloten dat het mogelijk moet zijn om militairen naar Bosnië te sturen. Tijdens topberaad op het Witte Huis zou admiraal David Jere miah, vice-voorzitter van de ge zamenlijke chefs van staven, hebben gezegd dat het onwaar schijnlijk is dat er in Bosnië een langdurig bestand wordt bereikt dat humanitaire operaties van de VN mogelijk maakt. Zelfs als VN-soldaten worden ingezet als beschermers, blijven hulpkon vooien kwetsbaar voor Servi sche luchtafweer, aldus Jeremi ah. Indien bij de hulpkonvooien Amerikaanse militairen betrok ken zijn, moet de regering niet schromen om hen met militaire middelen te beschermen, zei Je remiah. Washington wil vrachtvlieg tuigen leveren voor de voedsel- droppings en directe voedsel- vluchten. Daarnaast zouden troepen geleverd kunnen wor den om bepaalde gebieden of hulpkonvooien te beschermen. De VS zouden bereid zijn een klein contingent troepen te le veren aan de VN-macht die op het vliegveld van Sarajevo is ge stationeerd. De strijdende partijen in Bos nië, Servische milities en gewa pende groepen ICroaten en Moslims, houden zich aan ove rigens redelijk aan het bestand dat vanochtend vroeg is inge gaan. Volgens Sarajevo-radio hebben de Servische milities, die de Bosnische hoofdstad Sa rajevo al twee maanden belege ren, de gehele nacht artilleriege vechten geleverd met territoria le verdedigingseenheden maar zwegen de wapens kort voordat de ochtend begon. „Er waren vannacht ook enkele straatge vechten. Nu is het plotsklaps erg rustig. Dat is een merkwaar dig gevoel", aldus een radio- journalist. De strijdende partijen waren een bestand overeengekomen zodat de 300.000 inwoners van Sarajevo, die opgesloten zitten en nauwelijks te eten hebben, bevoorraad kunnen worden. Voordien werden dergelijke be standen vrijwel onmiddellijk ge schonden. Ditmaal accepteer den de leiders van de Moslim strijdgroepen het verrassende aanbod van de Serviërs een eenzijdig bestand van kracht te laten zijn zodat de door de Ser viërs in bezit zijnde luchthaven van Sarajevo kan worden ge opend voor hulpvluchten. Albanië wil van Amerika steun washington ap De Albanese president Berisha heeft in Washington gepleit voor economische steun aan zijn land. Berisha is in de VS voor gesprekken met president Bush en minister van buiten landse zaken Baker. Na een ont moeting met functionarissen van de Wereldbank zei hij dat de levensstandaard elke maand achteruit gaat. De Britse regering is er al lang van op de hoogte dat Robert Maxwell, de onder mysterieuze omstandigheden overleden me diamagnaat, zich schuldig maakte aan oneerlijke praktij ken. De Britse geheime dienst heeft het kabinet in 1989 gege vens toegespeeld die duidelijk maken dat Maxwell er illegale bezigheden op nahield. Dit meldt de Financial Times van daag. Ook de centrale bank van Groot-Brittannië heeft in 1989 gegevens gekregen die waren verzameld uit afgeluisterde tele foongesprekken en afgetapte fax-lijnen. Maxwell bleek geen gevaar te vormen voor de natio nale veiligheid dus de geheime dienst heeft niet teveel aan dacht besteed aan de media magnaat. De centrale bank zegt in haar archieven geen belas tend materiaalte bezitten. Labour heeft inmiddels een verklaring geëist van premier Major. Als de regering al in 1989 vën de onregelmatigheden op de hoogte was moet er op top niveau een onderzoek worden ingesteld en moet er een verkla ring van de premier komen waarin duidelijk wordt gemaakt waarom er geen onderzoek naar fraude is ingesteld, aldus La- bour-woordvoerder Gordon Brown. Een woordvoerder van de premier heeft laten weten dat inzake veiligheidsaangele genheden nooit commentaar wordt gegeven. De meest in het oog sprin gende activiteit van Maxwell was een greep in de kassen van zijn pensioenfondsen om zijn eigen bedrijven overeind te houden. PORT STANLEY* Op de Falkland-eilanden is gis teren herdacht dat tien jaar geleden een einde kwam aan de Argentijnse bezetting van de door Groot-Brittannië be stuurde eilandengroep. Margareth Thatcher, die in 1982 als premier de Britse strijdkrachten in schakelde om de 'Falk- lands' na een Argentijnse invasie te heroveren, leg de en krans bij het oor logsmonument in Port Stanley. In een vraagge sprek zei Thatcher dat ze ook nu weer een vloot zou sturen als dat nodig zou zijn. Ze bond de 2000 eilandbewoners op het hart om waakzaam te blijven. foto» ap In Belgrado zijn gisteren duizenden mensen de straat opgegaan om te demonstreren tegen de Servische leider Slobodan Milosevic en de strijd die Servië voert in de buurlanden Kroatië en Bosnië-Hercegovina. De orthodoxe kerk, die de protestmars had georganiseerd, luidde in de Servische hoofdstad haar klokken uit protest tegen de oorlog. De demonstranten, die werden aangevoerd door de patriarch van de Servisch-orthodoxe kerk, hadden bellen en klokken bij zich om op symbolische wijze te tonen dat voor Milosevic de tijd gekomen is om af te treden. Veel vredesactivisten sloten zich bij de mars aan. foto Reuter De Italianen zien in de georga niseerde misdaad de grootste bedreiging voor de ontwikkeling van het land. Meer dan 50 pro cent van de bevolking is voor stander van de invoering van noodwetten en de doodstraf voor maffia-leden. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door het bureau Ispes, nog voor de moord op rechter Giovanni Falcone. Negentig procent van de on dervraagden meent dat de vier zuidelijke regio's (Campanië, Apulië, Calabrië en Sicilië) vol ledig in handen zijn van de maffia. Als belangrijkste oorza ken hiervan worden genoemd: de houding van politici en be stuurders (41 procent), de afwe zigheid van de staat (26 pro cent) en de economische pro blemen van het zuiden (18 pro cent). Volgens 60 procent van de Italianen deugt de huidige maf- fia-bestrijding niet. Het vertrou wen in de overheid is zeer ge ring. De maffia wordt niet ver slagen, meent 40 procent van de ondervraagden, omdat delen van de overheid bindingen met de georganiseerde misdaad hebben. Een kwart vindt dat ook de rechtelijke macht niet immuun is voor de druk van de maffia. Nederlandse blauwhelmen hebben heimwee naar Sarajevo Vóór de oorlog woonden er in Slunj pakweg 6000 Serviërs en 12.000 Kroaten. De Serviërs ke ren één voor één terug, meestal met een politie-uniform aan. De Kroaten komen niet terug. Slechts drie oude Kroatische vrouwtjes worden nog gedoogd in Slunj. De rest is gevlucht. De kapotgeschoten huizen die ze hebben achtergelaten worden 's nachts in brand gestoken. De VN-soldaten in Kroatië zijn verdeeld over vier sectoren: de gebieden met Servische min derheden. Overal heerst hetzelf de beeld: de Kroaten zijn ver dwenen, hun katholieke kerken en hun scholen kapotgescho ten. .Alles wat Kroatisch is, is hier met de grond gelijk ge maakt. Je wordt er koud van", zegt overste Vermaas. „Maar omgekeerd gebeurt natuurlijk precies hetzelfde", haast hij zich te zeggen. Elke keer als Ter Beek een door de VN ingestelde veiligheidszo ne wil bezoeken, moet hij twee wegversperringen passeren. Eerst een Kroatische, en een halve kilometer verderop een Servische. Tussen deze twee be standslijnen is niet één steen op de ander gebleven. Zelfs de kip pen hebben de benen geno men. De soldaten hebben de caravans ingericht als wacht- hokjes, een wrange herinnering aan het toeristische karakter van deze streek. Zodra Ter Beek de bestandslijn is gepasseerd, schuiven de soldaten de land mijnen weer over de weg. als kralen aan een ketting. „De wegblokkades met dat jon ge spul zijn het gevaarlijkst. Die van net officiële Joegoslavische leger zijn wat gedisciplineer- dervindt majoor Bliek. „Ik let altijd op hoeveel lege bierflesjes er langs de kant van de weg lig gen", zegt overste Vermaas. „Niets is gevaarlijker dan dron ken Joegoslavische militairen". Voor de VN-soldaten, die veel door het land reizen, heeft de oorlog vaak een onwezenlijk ka rakter. Aan die wegblokkades staan vaak zulke ongure types, halve criminelen en Rambo's, zo lijkt het wel", zegt Paskamp. Alleen door hun begroetingsri tuelen zijn de bevolkingsgroe pen van elkaar te onderschei den: de Kroaten steken twee vingers op, de Serviërs drie en de moslims hun vuist. Wanneer de zon schijnt, en in de weekenden, zijn de wegver sperringen drukker dan wan neer het regent. Dat doet de VN-militairen wel eens twijfelen aan de motieven van de Serviërs en de ICroaten om zich in ca mouflagepakken te hullen. „Toen we nog in Sarajevo wa ren, konden we haarfijn voor spellen welke dagen we be schietingen moesten verwach ten. Bij aangenaam terrasweer was het altijd raak en wel stipt om tien uur 's ochtends, net na dat de eerste borrels achter overgeslagen waren", aldus Paskamp hoofdschuddend. „Maar m'n hart draait zich pas echt om als ik een kleuter in de stad zie lopen met een mini-ca mouflagepakje aan. Dan denk ik, waar zijn ze hier in hemels naam mee bezig?" Ondanks de enkele klachten stak minister Ter Beek aan het einde van zijn bezoek aan de blauwhelmen zijn trots niet on der stoelen of banken: „Geen gezanik, geen gezeur, geen ge doe, aanpakken en je werk doen, dat is de mentaliteit die ik ben tegengekomen". De Zuidafrikaanse regering en het ANC maken zich op voor hun grootste krachtmeting sinds de legalisering van be langrijkste zwarte oppositiebe weging in februari 1990. Morgen lost het ANC, ge steund door de communisti sche partij en de vakcentrale Cosatu, met een serie manifes taties ter herdenking van de So- weto-opstand van 1976 het startschot voor een groot scheepse campagne van massa le actie, stakingen, en dergelijke. De campagne, 'Operatie Af tocht', moet de regering in Pre toria tot aftreden dwingen. De regering noemt de acties 'moreel onverantwoord' en heeft reservisten van het leger opgeroepen om mogelijke on lusten het hoofd te bieden. Het ANC heeft dit een 'oorlogsver klaring aan het volk' genoemd. De confrontatie is het gevolg van de impasse, waarin de on derhandelingen over een nieuw politiek bestel zijn geraakt. Het ANC besloot twee weken gele den op zijn congres de regering via een 'ongekende campagne van massale actie' te dwingen voor het eind van deze maand plaats te maken voor een 'over gangsregering van nationale eenheid' en verkiezingen te houden voor een overgangspar lement dat voor het einde van Niet alle Inkatha-aanhangers, die gisteren in Soweto een demonstratie hielden, werden door de politie ontwapend. foto Reuter het jaar geïnstalleerd moet zijn. Tot de tegenstanders van het massaprotest behoort de Inkha- ta Vrijheidspartij. Gisteren nam de politie op het treinstation New Canada in Soweto bij Ink- hata-aanhangers 2000 wapens, waaronder geweren, pistolen, speren en knuppels, in beslag. Er werden 27 arrestaties ver richt. De Inkatha-aanhangers waren op weg naar een demon stratie. Het komt niet vaak voor dat de politie tegen een grote groep gewapende Inkhata-aan- hangers optreedt. Het ANC dringt er al lange tijd op aan dat op het verbod op openbaar wa penbezit wordt toegezien.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4